Zonder as-afzetting,mijnheer! Vlamingen hebben voor „mars op Brussel" nog geen vergunning WERELDNIEUWS J SHELL - UW VRIEND LANGS DE WEG! Rusk en Gromyko confereren Poolse primaat verdedigt in Warschau het Concilie 5 jonge OAS-ers in Parijs veroordeeld Scandinavië wil een permanent V.N.- legertje vormen Burgerlijk gezag wordt in Argentinië hersteld Afrikaanse leider NKomo uit Z.-Rodesië gevlucht Oostenrijk optimistisch over kwestie Zuid-Tirol Peking meldt 3 doden bij grensincident met India WOENSDAG 26 SEPTEM BER 1962 3 wy RADE mMrn Niet alle as stemt tot voldoening! As in de verbrandingsruimte van uw automotor leidt tot vermogenverlies en hoger brand stofverbruik! Daarom gaan steeds meer automobilisten over op„SHELLX-100" Mul- tigrade, de éérste motorolie die geen as- afzetting veroorzaakt in de verbrandings ruimte. Extra voordelen: een schonere motor die minder slijt en blijvend laag benzine-verbruik! Andere voordelen van SHELL X-100" Multigrade zijn: ge makkelijk starten, ook bij strenge kou! direct na koude start goede smering! absoluut veilige smering bij hoge rijsnelheden SHELL Burgemeester van Brussel en de regering durven de verantwoordelijkheid kennelijk niet aan Over Laos en kernproeven Politieke zaken zullen er niet aan de orde komen Strijdkrachten ontevreden over militaire benoemingen Via Londen op weg naar de Verenigde Naties Gouverneur van Angola van functie ontheven GEZOND GLANZEND HAAR HAARCRÈME In Spanje opgepakt k i y Duif Martin Uiltenhogaard de verlovingsringen specialist Advertentie De luchtbeweging in de verbrandingsruimte wprdt door- aanslag verstoord. Links een schone motor met goede, rechts een vuile met slechte vulling van de cilinder. Gevolg: vermogenverlies. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het actiecomité „Brussel en taalgrens" heeft het plan, evenals vo rig jaar om dezelfde tijd, op 14 okto ber een „mars op Brussel" te houden om uiting te geven aan de ontevreden heid van zeer vele Vlamingen over het regeringsbeleid in de taalkwestie en het vaststellen van de taalgrens. Een jaar geleden kwamen tienduizen den Vlamingen naar Brussel, waar de orde geen ogenblik verstoord werd. Tot nu toe heeft de Brusselse burgemeester Cooremans nog geen toestemming voör de betoging willen geven. Hij durft de verantwoordelijkheid niet op zich nemen en reeds tweemaal heeft hij premier Lefè- vre gevraagd of de regering haar oor deel over het al of niet toelaten van de mars wil kenbaar maken. Het co mité „Brussel en taalgrens" heeft er op gewezen, dat de vrijheid van betogen een in de grondwet vastgelegd recht van iedere Belg is en dat de mars dus in ieder geval zal doorgaan. Gemakkelijk hebben overigens noch de burgemeester van Brussel noch de re gering (die de nodige rijkswachters ter beschikking zal moeten stellen) het in dit geval. Een deel van de Brusselse politie, ontevreden over het uitblijven van salarisverhogingen, promoties en der gelijke, heeft aangekondigd dat. het van plan is zondag 14 oktober „geen eigen initiatieven te nemen bij eventuele moei lijkheden". Dit betekent, dat vele poli tieagenten lijdelijk zullen toezien wanneer ei relletjes mochten komen tussen Vla mingen en Walen. De Walen, die een front voor de verdediging van Brussel en een centraal comité voor Waalse ac tie hebben opgericht (voor het meren deel bestaande uit Fransgezinde of zich daarvoor uitgevende Brusselse en voor de gelegenheid uit Waalse steden als Luik en Charleroi geïmporteerde nozems, zo als men vorig jaar heeft kunnen con stateren) hebben voor de dag van de Vlaamse mars naar Brussel eveneens be togingen aangekondigd. Het zou dus wel eens een hete zondag kunnen worden. In ieder geval hebben de Vlamingen van Antwerpen afgelopen zondag laten zien, dat zij met zelfbeheersing en fatsoen kun nen betogen. WARSCHAU (AP) De Poolse pri maat. kardinaal Wyszynski heeft de com munistische pogingen gecritiseerd om po litieke zaken voor te leggen aan het Con cilie in Rome. Ook uitte hij een zijdelingse klacht over de pogingen die van de zijde van de overheid zouden worden gedaan om het aantal Poolse bisschoppen dat aan het Concilie zal deelnemen, te beperken. „Iedere bisschop heeft de plicht te gaan", zo verklaarde de kardinaal tijdens een drukbezochte kerkdienst in Warschau. Er zijn 63 bisschoppen in Polen. „Mensen die zeggen niets met het chris tendom te maken te hebben" willen dat zekere zaken voor het Concilie worden gebracht, aldus de kardinaal. Hij gaf te kennen dat de overheid druk uitoefent om de Oder-Neissegrens ter sprake te brengen op het Concilie. Hij merkte op dat er vrees heerst voor „revisionisme", de term waarmee communistische lan den pogingen veroordelen om wijzigingen aan te brengen in de westgrens van Po len, zoals die na de tweede wereldoorlog is vastgesteld. „De Poolse bisschoppen hebben hun standpunt uiteengezet en als Polen maken zij zich ook zorgen over de grenzen", zo zei de kardinaal. Hij voegde hieraan toe, dat de Poolse bis schoppen zelfs zijn aangevallen in de bui tenlandse pers, omdat zij een standpunt hebben ingenomen in de grenskwestie. Hij zei dit echter geen zaak voor het Con cilie te achten. KOPENHAGEN (Ritzau) De Scandi navische ministers van Defensie zullen op een in oktober in Kopenhagen te houden bijeenkomst een voorstel bespreken om een permanente Scandinavische VN-strijd- macht tot een totaal van tweeduizend man in te stellen, die op korte termijn over al ter wereld ingezet zou kunnen worden. Een kleine Zweeds-Noords-Deense werk groep heeft het plan uitgewerkt. De dienst neming bij deze speciale strijdmacht zou op basis van vrijwilligheid geschieden en op contracten voor een a twee jaar. Zwe den zou met name voor vliegtuigen, lucht- machtpersoneel en infanterie zorgen, Noor wegen voor vliegtuigen en personeel, transportdiensten, technisch en medisch personeel, en Denemarken voor trans- port- en medisch personeel en militaire politie. BUENOS AIRES (AP) Met het oog op de voortdurende ontevredenheid bij de strijdkrachten heeft de Argentijnse rege ring de eerste stappen gezet op de weg naar de demilitarisatie van de staatsin stellingen. President Guido heeft de natio nale politie weer onder burgerlijk gezag geplaatst. Tevens heeft de minister van Economi sche Zaken Alsogaray, die ad interim de portefeuille van Binnenlandse Zaken be heert, verklaard dat wellicht voor de aan gekondigde datum in 1963 algemene ver kiezingen gehouden zullen worden. Nicolas Jose Rodriguez is benoemd tot inspecteur-generaal der nationale politie. Deze hoogste politiefunctie in den lande is sinds de afzetting van dictator Perón in 1955 in handen van de marine geweest. President Guido blijft moeilijkheden on dervinden bij zijn pogingen om zijn nieu we burgerlijke gezag aan de militairen op te leggen. In alle drie de takken van dienst heerst kennelijk ontevredenheid over zijn jongste militaire benoemingen. (Reuter) Brigade-generaal Silveyra heeft zijn ontslag ingediend als minister van de luchtmacht en is in arrest gesteld, evenals een andere brigade-generaal, die zich aan de zijde van de verliezende partij van het leger had gesteld. LONDEN Josua NKomo, de leider van de verboden Zimbabwe Afrikaanse Volks unie in Zuid-Rhodesië, die deze week is uitgeweken naar Tanganyika, wordt binnen enkele dagen in Londen verwacht. Hij is van plan de Britse regering te verzoeken de regering van Zuid-Rhodesië over te ne men. Dit verzoek zal de vorm krijgen van een ultimatum. NKomo zal eisen dat Groot- Brittannië onmiddellijk troepen naar Zuid- Rhodesië zendt, ter vervanging van de fe derale troepen van Sir Roy Welensky en Whitehead. Zijn verdere eisen zijn ophef fing van het verbod tegen Zapu, bevrij ding van alle politieke gevangenen en bij eenroeping van een conferentie ter opstel ling van een nieuwe democratische grond wet, alsmede vaststelling van een datum voor de onafhankelijkheid. Na zijn bezoek aan Groot-Brittannië is NKomo van plan naar New York te gaan om zijn stand punt voor de UNO uiteen te zetten. LISSABON (AFP) Het Portugese ka binet heeft ontslag verleend aan de gou verneur van Angola, de luchtmacht-gene raal Venancio Deslandes, die zijn ambt sinds juni 1961 bekleedde. Een reden hier voor is niet gegeven. Generaal Deslandes was naar Lissabon gekomen om Angolese vraagstukken met de Portugese autoriteiten te bespreken. Voor zijn benoeming tot gouverneur van Angola was hij 'Portugees ambassadeur in Madrid. 'Advertentie NEW YORK (AP) De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Kreisky heeft in de UNO-Assemblee ver klaard dat „er zich een zekere ontwikke ling in gunstige richting heeft voorge daan" bij de pogingen tot een regeling met Italië te komen van de kwestie-Zuid-Tirol. Minister Kreisky zei dat de Oostenrijk se regering „vertrouwt dat het mogelijk zal zijn., het overleg binnen de kortst mogelijke tijd te hervatten". Zijn ontmoe ting met de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken van Italië Piccioni op 31 juli zou volgens Kreisky hebben geleid tot een verbetering van het onderhande lingsklimaat, „een feit waarover de Oos tenrijkse regering zeer verheugd is". De Assemblee heeft Italië en Oostenrijk vorig jaar opgedragen het overleg te her vatten om een oplossing te zoeken. Hier over bracht Kreisky verslag uit. De kwes tie staat dit jaar niet op de agenda van de Assemblee. NEW YORK (Reuter/AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en zijn Russische collega An drei Gromyko hebben gisteren in New York meer dan drie uur geconfereerd, voornamelijk over Laos en de kernproe ven. Rusk heeft Gromyko eraan herinnerd, dat volgens de regeling van Genève de communistische troepen voor 7 oktober uit het neutrale Laos verdwenen moeten zijn. Gromyko zei na afloop dat „zaken van wederzijds belang" waaronder het werk van de UNO-Assemblee besproken wer den. Een Amerikaanse woordvoerder zei desgevraagd dat noch over Berlijn noch over Cuba gesproken was. Hij zei voorts dat een nieuwe bijeenkomst tussen de twee ministers verwacht wordt. Voor de bijeenkomst begon werd gezegd dat Rusk Gromyko ervan op de hoogte zou brengen dat het zenden van Russische wa pens en technici naar Cuba in de Verenigde Staten bezorgdheid veroorzaakt. (Van onze correspondent) PARIJS Vijf leden van het O.A.S.- commando, dat begin van dit jaar in een Parijs hospitaal de gaullistische „zwart- voet" Yves Le Tac op zijn ziekbed had pogen af te maken, hebben gisteren van het militaire tribunaal in Parijs gevange nisstraffen tussen vijf en twaalf jaren ge kregen. De advocaat-generaal had straf fen tot vijftien jaar geëist. De verdediging, die weer door mr. Tixier-Vignancour werd aangevoerd, had op clementie aangedrongen, gezien de jon ge leeftijd der beschuldigden en het feit, dat hun leider Canal al eerder tot twintig jaren veroordeeld was. Zelf betoogden de beschuldigden, dat ze Le Tac, die in Alge rije bij een gevecht met de O.A.S. al eer der zware verwondingen had opgelopen, waarvoor hij in Parijs indertijd verpleegd werd, slechts van zijn bed hadden willen lichten zonder hem een haar te krenken. Niettemin was het commando met een mi trailleur en pistolen bewapend. Deze onschuldige lezing van de daders zelf heeft bij het tribunaal ook geen ge loof gevonden, ofschoon bij de bepaling van de schappelijke strafmaat wel rekening werd gehouden met de jeugd dezer moordenaars-uit-politieke-roeping. MADRID (AFP) Van officiële zijde in Madrid is vernomen, dat een tiental Franse ballingen in Spanje, die lid zijn of geweest zijn van de O.A.S., verleden week door de Spaanse politie in verscheidene Spaanse havenplaatsen aan de Middel landse Zee zijn gearresteerd, deels omdat zij zich niet geregeld gemeld hadden, deels omdat zij langer in Spanje zijn ge bleven dan was toegestaan. Deze laatste categorie arrestanten zou binnenkort naar Frankrijk uitgewezen worden. 'PV f»9(AV TOKIO (AP) Het persbureau Nieuw- China heeft gemeld dat maandag drie Chi nese grenswachten zijn gedood en dat twee officieren zijn gewond na een aanval van Indische troepen aan de grens met Tibet. De Chinese grenswachten waren volgens het persbureau gedwongen het vuur te beantwoorden. Het vuurgevecht zou gisteren nog zijn voortgezet. Het inci dent zou zich hebben voorgedaan bij een grenspost ten westen van de Tsje-Jao brug in het Tibetaanse gebied Tsjedong. Vol gens het persbureau bevonden de Indische troepen zich ten noorden van de Macma- hon-lijn. Strijd. Volgens militaire kringen in Saigon zijn de vorige maand bij gevechten tus sen communistische guerrillastrijders en regeringstroepen in Zuid-Vietnam onge veer 2 500 man gesneuveld. De guerilla- strijders zouden 2.000 man hebben verlo ren en de regeringstroepen rond 500. Aden. De socialistische volkspartij, die de leiding heeft gehad bij de betogingen die maandag in Aden zijn gehouden, heeft de gouverneur verzocht de wetgevende vergadering te ontbinden. Als dit verzoek niet ingewilligd zou worden, zou het volk zich blijven verzetten. De partij heeft voorts V.N.-secretaris-generaal Thant verzocht tussenbeide te komen. Zij wil dat er onder auspiciën van de volkerenorganisatie een volksstemming wordt gehouden over het voorstel om Aden op te nemen in de Federatie van Zuid-Arabië, waartegen de partij, zoals gemeld, gekant is. Noodlottige brand. Een brand in het dorp Jab Rieh in Syrië heeft het leven ge kost aan 25 vrouwen en kinderen, die zich juist hadden opgemaakt om een bruiloft bij te wonen. De brand ontstond in een hooiberg voor het gebouw, waar het huwelijksfeest zou worden gevierd. Het vuur sloeg over naar het huis, dat tenslotte instortte. Men vreest dat onder de puinhopen nog meer lijken zullen wor den gevonden. Veertien redders moesten met ernstige brandwonden in een zieken huis worden opgenomen. Kwaal. De linksgezinde Laotiaanse vice- premier Prins Soephanoe-Vong is naar Moskou gereisd om zich te laten behan delen voor een oorkwaal. Op zijn reis heeft hij een bezoek aan Peking ge bracht. Zo kan het ook Ieder onzer kent de zogenaamde slechte huwelijken, waarin de partners ofwel elkaar onafgebroken afsnauwen of regel matig met deegrollers, vliegenklap, zweep, mes of geweer achternazitten van zolder tot kelder en van garage tot bijkeuken. Wij schudden, als wij het strijdrumoer van verre vernemen, dan het hoofd en zeggen: „Begrijje nou dat die mense bijmekaar blijven?" en dat lijkt een heel logische op merking. Want, zo menen wij, als ondes kundige buitenstaanders, het kan geen prettig leven zijn met een partner die steeds bijt ofwel grauwt ofwel brult als de leeuw van Metro Goldwyn Mayer uit de bieskoop. Psychiaters de moderne tovenaars van het zielepatroon, zeg maar hebben nu uitgemaakt dat deze ogen schijnlijk zo onmogelijke huwelijken de partners precies geven wat deze wensen. Wij gaan er altijd maar fijn van uit dat een huwelijk zoiets moet zijn als de ver halen van Courts Mahler dat voorschote len: lekker vrijen en mooi wenen op stille momenten en fijn omhelzen en teder elkaar in d'oogballen blikken. Of innig hand in hand zitten in de maan en met zachte blik de zoete verschijning van d'ander omvamen (nietwaar: omvamen dus). Zalig door droomweiden wandelen, een blos op de wangen, de zoom van haar jurk kussen, lui, en zij telkens weer de hand aarzlend (aarzlend dus) uitsteken, in een opwelling om zijn mooigevormde sterke achterhoofd te beroeren. Dat zien wij als een fijn huwelijk. Bliksem, men sen, de praktijk is anders! Het hoeft dan niet meteen het deegrolwerk te worden maar van dat drinken van d'adem van heur zoete lippen meteen is nou ook weer lang niet altijd (en steeds) sprake. Goed. De psychiaters nu hebben vastgesteld dat huwelijken die dreunen van het rumoer van omvergeworpen keukentafels, van door de lucht suizend huishoudelijk ge rief, het dichtknallen van deuren, het rin kelen van katpotgeslagen ruiten, het snelle roffelen van razende vuisten op tafel bladen en het verschrikkelijke aangaan van de golven woede aan de muren, waar achter de buren ademloos luisteren, dat deze een andere vorm van dit menselijk verbond zijn dan de meeste lezersjes van Courts Mahler zich wensen. Een nauwkeu rig onderzoek van een aantal van dat soort woeste huwelijken toonde aan dat deze voortkomen uit de behoefte van de partners een fijne zondebok ter beschikking te hebben voor de eigen frustraties en de eigen innerlijke boosaardigheden. Vaak woelen in de beide partners nog oude moedercompleksen. Ofwel is de man nooit heengekomen over kinderlijke grieven tegen moe die hij van alles de schuld gaf en heeft hij deze gevoelens overge schakeld op zijn gade ofwel is de vrouw er nooit in geslaagd zichzelf vrij te maken van haar ma en is zij daardoor nooit tot volwassenheid gerijpt. Natuurlijk heeft zoiets allerlei gevolgen inzake het fijne- samenzijn en verstoort het veel prettige mogelijkheden cp dat vlak. En dat is dan opnieuw een reden om elkaar lillijk aan te zien, elkaar heftige verwijten te doen en elkaar (dus) achterna te zitten, ge wapend met een stomp voorwerp zoals de detectiveboekjes dat uitdrukken. Ofschoon van zulke huwelijken altijd gezegd wordt dat ze nog geen jaar stand zullen houden, blijken zij heel duurzaam, doordat het nu juist dit merkwaardige „geven en nemen", is dat zulke mensen bij elkaar houdt en bindt. Wie zo onverstandig is een der part ners ten goede te veranderen, verwoest zo'n huwelijk: de ander zou zich maar raar eenzaam voelen zonder de vechtgenoot. Psychiaters kunnen in zo'n geval alleen maar aanraden nooit écht hard te slaan met de deegroller) en nooit écht te schie ten met het geweerVerder doen zij er het best aan, er geheel buiten blijven. Aardig nietwaar? Trouwens: waarom ook niet. Niet iedereen hoeft toch te Courts Mahleren Advertentie Schoterweg 35 - Tel. 5.58.99 - Haarlem Voor de staat. Een Russische vrouw heeft bij het spitten in haar groentetuin in Si berië een staaf goud gevonden ter waar de van ruim 16.000 gulden. De staaf, die naar men aanneemt vóór de revolutie is begraven, is aan de Russische staats bank overhandigd. Soustelle. Jacques Soustelle, de felle anti gaullist die thans ergens in het buiten land verblijft, heeft in een brief aan de burgemeester van Lyon afstand gedaan van zijn laatste openbare functie het lidmaatschap van de gemeenteraad van Lyon. Oude wraakgevoelens. In Madrid is een Spanjaard die als misdadiger uit Ame rika was gezet, door een militair tribu naal ter dood veroordeeld wegens moor den die hij begaan had tijdens de Spaan se burgeroorlog. Het vonnis zal waar schijnlijk veranderd worden in 30 jaar gevangenisstraf. Het proces werd ge voerd achter gesloten deuren. Leven in de schemering. „Wij leven in de schaduw van een mogelijke oorlog. Wij bevinden ons in een soort periode van schemering. Niemand kan zeggen of de ze schemering plaats zal maken voor de duisternis van de oorlog of voor het glo ren van een nieuwe dag". Aldus premier Nehroe van India tijdens een door de Ni- geriaanse regering in Lagos hem aan geboden diner. Reservisten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 342 tegen 13 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd dat president Kennedy machtigt zo no dig 150.000 reservisten onder de wape nen te roepen. Het ontwerp was al een stemmig door de Senaat aanvaard.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3