Drijvende olieraffinaderij staat straks in Sahara bij Brega Wijsmuller-slepers zwoegen in het Engels Kanaal Albert Heijn HAM 150 49 CACAO n y Theeworstjes HANDWEEF TAFELKLEDEN op de bres voor lage prijzen Doi mee m et de Premie-van-de-Maand Club 75 jaar... en aktiever dan ooit! Nu uitzoeken ƒ12.50 per stuk WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 7 MARKTPLEIN Nog een medaille voor IJmuider Harmonie Voor Kerstmis? Kleine verkeersongevallen 500 GRAM GELDERsE SAPPIGE GELDERSE GRAM A QUEEN V 8 HALVE 0 SCHIJVEN BL,K m NU JL# PAK ±500 GRAM GROTE butterscotch voor Bereid met slagroom, koffie-extract en suiker. PRIMA Kwaliteitsgarantie Aan de adverteerders FABRIEKSPARTIJ moderne kleuren normale prijzen 16.50 - 19.00 - 22.00 Geef uw meubelen een moderne houtkleur CETA-BEVER PRACHTBIJTS VERKOOP DONDERDAG 27 SEPTEMBER OP ONGEVEER HONDERD MIJL ten noorden van Brest in het Engels Kanaal bevond zich gisteravond de spectaculaire sleep, een drijvende olieraffina derij, die door n.v. Bureau Wijsmuller van Temse nabij Antwerpen naar Port Brega in Libië, Noord-Afrika, moet worden gebracht. Kapitein O. Edelenbosch uit IJmuiden, die het commando op deze bijna 3.000 mijl lange reis voert, heeft gemeld dat alles tot nu toe naar wens verloopt. Het transport gaat met een gemiddelde vaart van vier mijl in zuidwestelijke richting, langs Quessant en dan door de Golf van Biscaye en langs de Portugese kust naar Gibraltar. Vandaar af wordt door de Middellandse Zee koers gezet naar de Golf van Sydra, ten zuiden van Malta, aan welke golf de nieuwe oliehaven Port Brega ligt. Met elkaar zorgen bijna vijftig man ervoor dat de olieraffinaderij op de plaats van bestem ming aankomt. Daarvan zijn er veertien aan boord van Wijsmullers „Friesland", onder bevel van kapitein K. Vuil. Op het betonnen eiland huizen vier man van Wijsmuller. Zij hebben een onderkomen gevonden in een van de twee controle kamers aan boord, voor op het eiland. Zij zorgen er met elkaar en onder leiding van de chef-runner, tweede werktuigkundige G. de Gelder uit IJmuiden voor, dat het eiland op elke plaats steeds wordt geïnspecteerd en dat eventuele tegen slagen zo snel mogelijk worden overwonnen. Het vertrek uit het stadje Temse aan de rivier de Schelde ten zuiden van Antwer pen is even aantrekkelijk als spannend ge weest. Duizenden inwoners waren aan de drassige oevers samengestroomd om op vrijdag 20 september het vertrek en het passeren van de spoor- en verkeersbrug in Temse gade te slaan. Een hele operatie, want het betonnen eiland is 24 meter breed en de brug 26 meter. Bovendien stak de grootste toren van de raffinaderij 30 meter boven het water uit, zodat de sleep bootgezagvoerders ook daarop moesten letten omdat de bruggen niet geheel lood recht omhoog konden worden gedraaid. In nauw samenspel met de Belgische ri- vierloodsen Gheeraerts en Allary besloten de sleepbootgezagvoerders om vrijdagmor gen omstreeks half negen het eiland te la- De drie gezagvoerders tijdens het transport van de olieraffinaderij naar Port Brega: in het midden kapitein Oene Edelenbosch uit IJmuiden, die de leiding heeft van het transport; rechts kapitein K. Vuil uit IJmuiden, kapi tein van de „Friesland"; links de kapi tein van de Portugese sleper „Praia Da Adraga". ten losgooien bij de scheepswerf van Jos Boele te Temse. Daar was de olieraffina derij enkele dagen te voren op spectacu laire wijze te water gegleden. Gedurende enkele dagen in de vorige week was de runner-uitrusting, bestaande uit pompen, slangen, lampen, opblaasbare reddingvlot- ten, aan boord van het eiland gebracht en was de gehele sleepverbinding, bestaande uit kettingen, nylon rekkers en staaldra den, in orde gebracht. Op slechts enkele meters voor de raffi naderij uitslepend trokken de zeeslepers, daarbij geassisteerd door enkele Antwerp se havensleepboten, het gevaarte in de richting van de bruggen. Nadat de trein van negen uur was gepasseerd werd de brug snel geopend en begon de operatie, die iedere opvarenden van de sleepboten en het eiland een natte rug bezorgde. Uiterst voorzichtig manoeuvrerend, de mo toren dan weer op volle kracht vooruit, dan op half, vervolgens weer op langzaam en volle kracht, kroop het betonnen en stalen bouwsel tussen de brug door, daar bij slechts een keer licht een ducdalf ra kend. Ieder van de Esso, eigenares van het eiland, van de Chemico, de ontwerpers en van de werf Boele, die de helling be schikbaar stelden voor de bouw was en thousiast. Op de gehele weg over de Schelde werd het transport met nieuwsgierige ogen ge volgd. Uit landerijen, uit huizen, van sche pen en kaden af, uit kranen en uit vlieg- tugen. Want tot vijfmaal toe verscheen een vliegtuigje boven het transport om foto's of filmopnamen voor TV, kranten en bio scoopjournalen te maken. Langzaam vor derde de sleep op de Schelde, daar er de eerste uren nog zeker vier mijl stroom stond, waar men tegenin moest slepen. La ter, toen het transport meer ruimte kreeg en de sleepdraden iets verder uitgevierd konden worden, werd het tempo hoger. In de nacht van vrijdag op zaterdag, omstreeks één uur, kwam het trans port als een kolossale drijvende en verlichte kerstboom op de rede van Vlis- singen aan. De zeeloodsen kwamen aan boord en langzaam ging het langs de Bel gische kust in de richting van De Wande- laer en naar het Engels Kanaal via het Westhinder vuurschip. Port Brega, waar Wijsmuller al bijna een jaar werkzaam is met de zeesleepboot Cycloop" en waar enkele maanden gele den ook de havensleepboot „Junior" werd ingezet, is een van de jongste havens ter wereld. Zij werd voor de Esso in de af gelopen jaren aangelegd om er de tank schepen te ontvangen, die de aardolie aan boord nemen die 150 km. ver in de Sahara wordt opgepompt. De „Cycloop" en „Ju nior" assisteren bij het afmeren en ont roeren van deze grote tankers en hebben daar de handen vol aan, daar de scheep vaart op Port Brega steeds groter wordt bij het toenemen van de olieproduktie. Libië heeft zelf ook benzine, kerosine, dieselolie en ander produkten nodig. Deze produkten zal de Esso voortaan uit de Li bische olie kunnen vervaardigen doordat de Chemico, de Chemical Construction Corporation te New York, een drijvende olieraffinaderij liet construeren. Eind ok tober, wanneer de zeesleepboten het ge vaarte in Brega hebben afgeleverd, zal de opbouw van de rest van raffinaderij, zoals de laboratoria, de nodige tanks, buis leidingen. werkhuizen en andere hulpfaci- De drijvende olieraffinaderij, de „Refiner" van de Esso, die thans door Wijsmuller naar Noord-Afrika wordt gesleept, blijkt vruchtbaar gebied te zijn. In het hoogste topje van de sleep, in de 30 meter hoge distillatietoren „groeit" een denneboom. De Belgische werfarbeiders weten er meer van. Zij pootten de boom op dit plekje toen tijdens de bouw het hoogste punt was bereikt. „En omdat we 's nachts toch precies een kerst boom zijn met al die navigatieverlich- ting, laten we hem maar zitten," zeiden de runners aan boord van het eiland. WmïWyWm liteiten, beginnen. In de zomer van 1963 zal de produktie in de raffinaderij begin nen. De eerste in Libië voortgebrachte benzine zal dus reeds over ongeveer negen maanden beschikbaar zijn. De raffinaderij, zoals die thans wordt versleept, is gebouwd op een voorgespan nen betonnen ponton, die 54.84 meter lang is, 24 meter breed en 5.35 meter hol. Het totaal gewicht van de ponton en de uit rusting is ongeveer 6000 ton. De uitrus ting omvat alle nodige pompen, motoren, warmtewisselaars, drukvaten, distillatie torens, hydrofiners, power formers, for nuizen, electrische onderstations en zee- waterdistilleereenheden. In de distillatieto ren zhl de ruwe olie worden gescheiden in verschillende typen brandstoffen. De hy drofiners zullen zwavel en andere onzui- De Wijsmuller-sleepboten passeren met de drijvende olieraffinaderij de spoor- en verkeersbrug over de Schelde bij Temse, ten zuiden van Antwerpen. verheden verwijderen. In de powerformers zullen speciale toevoegsels worden ge maakt om de hedendaagse benzine te ver krijgen. De grootste distillatietoren reikt dertig meter boven de wateroppervlakte. Wan neer de sleep te Port Brega zal zijn aan gekomen, resteert nog heel wat werk, daar het drijvende eiland daarna op de vaste wal moet worden „geschoven". Het eiland zal op de wal op een bestaande fundatie worden geplaatst en in de thans in aanbouw zijnde installaties in Port Bre ga tot een geheel worden verenigd. Het bestuur van de IJmuider Harmonie is gistermiddag verrast met nóg een on derscheiding voor de uitstekende wijze waarop zij zich op het laatst gehouden wereldmuziekconcours in Kerkrade heeft geweerd. Het bestuur van de Stichting Wereld muziekconcours Kerkrade heeft namelijk doen weten, dat het Genootschap van Ne derlandse Componisten besloten heeft de IJmuider Harmonie de medaille toe te kennen die door genoemd genootschap ter beschikking was gesteld. Deze toekenning berust op het feit, dat de IJmuider Har monie, volgens dé jury-rapporten, een der beste uitvoeringen heeft gegeven van een werk van een lid van eerdergenoemd ge nootschap, namelijk de Prélude Dialogue et Variations van Meindert Boekei. Bij de politie in Velsen is door een be woner van een boerderij aan de Westlaan aangifte gedaan van diefstal van drie ko nijnen, die uit het hok achter zijn woon huis zijn ontvreemd. Een andere bewoner van een woonhuis aan de Herenduinweg, kwam dinsdag tot de onaangename ontdekking, dat vier van zijn kippen, waarschijnlijk door een hond zijn doodgebeten. Drie andere kippen wer den nog zodanig door het dier gewond, dat zij moesten worden afgemaakt, zodat zijn totaalverlies uit zeven kippen bestaat. Dinsdagavond werd een zevenjarig meisje, dat plotseling de Herenduinweg overstak, door een juist passerende auto aangereden. Het kind brak het linkerbeen en werd naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. Een 33-jarige inwoonster van IJmuiden, die dinsdag met haar dochtertje achter de fiets op de Zeeweg slipte, kwam zodanig te vallen, dat zij, waarschijnlijk met een hersenschudding naar het Antoniuszieken huis moest worden vervoerd. Het meisje bekwam geen letsel. ztnuT Mainzer Zuurkool i \nana DE MEE ST PROFIJTELIJKE CLUB VAN NEDERLAND! PER STUK Sti ZAK 250 GRAM BETER LEVEN Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht' die u er voor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Prompt.zonder enige be denking. Albert Heijn Hiermede willen wij nogmaals uw speciale aan dacht vragen voor een tijdig inzenden van adver tenties. Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dag voor plaatsing uiterlijk om 12 uur des middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden In gezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel mogelijk worden geplaatst, doch wij moe ten ons voorbehouden de plaatsing tot de volgende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriendelijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, dat u met uitstel tot de volgende dag akkoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. rond vierkant en langwerpig O Ga met uw tijd mee! Geef uw mooie meubelen de houtkleur die nu modern is.'t Gaat gemakkelijk,'t gaat vlug met Ceta-Bever Prachtbijts. In 18 tinten verkrijgbaar. wat'n pracht!

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7