4 3.95 - DE BEURS - Kennedy: Aantal werklozen is onaanvaardbaar hoog mTMJP IVI mm Fa. B. ENGELENBERG Aalsmeerse autobus vol goederen vanmorgen naar Perzië vertrokken Drs. Van der Kwast naar Seattle Tweede interim Moeara Enim Gaan ook Londense bussen staken? Bakkers willen van het gemillimeter met de broodprijs af Boterprijs in België omhoog Staatsmijnen ontkennen sluiting „Hendrik" SCHEEPVAARTBERICHTEN Strokartonfabrieken beperken produktie Dortmund Hörder beperkt produktie O** WERELDNAAM VOOR WASAPPARATEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 19 Resultaat van hartverwarmendeactie Nationale inzameling nadert 1 miljoen Vlido zorgt dat u rustig slaapt Scherpere maatregelen tegen de smokkel OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN WATERPROOF SCHUURPAPIER wasmachines -centrifuges -combinaties droogmachines I Nagewuifd door tientallen monteurs uit de werkplaatsen, directieleden en leden van de raad van bestuur en door hun vrouwen en kinderen zjjn vanmorgen om kwart voor elf de chauffeurs Henk v. d. Heuvel en Nico v. d. Burg met een geheel wit ge schilderde, van rode kruizen voorziene autobus uit Aalsmeer vertrokken voor een reis van 5.300 kilometer naar de Perzische hoofdstad Teheran. De bus, afgeladen met goederen die de slachtoffers van de aardbevingen in het land van de sjah zo heel erg goed zullen kunnen gebruiken, vormt het tastbare bewijs van de hulpvaardigheid en het mededogen, dat de Aalsmeerse gemeenschap aan de dag legde toen de omvang van de ramp tot de wereld doordrong. Aan het vertrek van de autobus ging een bijeenkomst vooraf in de kantine van de busonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer. Op die bijeenkomst heeft direc teur W. Maarse verteld, hoe de gehele actie in zijn werk is gegaan. Zijn onder neming wilde iets doen om de nood van de getroffen bewoners van Perzië te ver lichten. „We hadden een cheque kunnen sturen, maar we wilden iets anders. Om dat het herstel van het openbaar vervoer na een grote ramp van zo grote betekenis is kwamen we op de gedachte een autobus te schenken. En we zouden geen vervoers onderneming zijn als we die bus niet zelf naar Perzië zouden rijden", zo vertelde hij. Het idee werd geboren tijdens een ge sprek, dat directeur W. Maarse had met zijn vader, lid van de raad van bestuur. Er werd overleg gepleegd met het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, dat op zijn beurt weer contact opnam met de Iraanse Rode Leeuw en Zon Vereni ging, de Perzische vorm van het Rode Kruis. Om een zo groot mogelijk resultaat te krijgen werd besloten, dat de bus niet leeg, doch vol goederen naar Perzië zou gaan. Alles bijeen 10.000 Daarvoor heeft de afdeling Aalsmeer van het Rode Kruis gezorgd. Onder leiding van voorzitter P. Grijpstra \^erd een actie op touw gezet, die enorm aansloeg bij de Aalsmeerse en Haarlemmermeerse bevol king. In geld werd een bedrag van 6341,78 ingezameld. Daarnaast ging het Haarlemmermeerse Jeugd Rode Kruis aan het werk om hulp in natura bij elkaar te brengen. Dat leverde uiteindelijk 250 pak ketten op voor getroffen Perzische .kinde ren. Voegt men de waarde van die pakket ten bij het ingezamelde geldsbedrag, dan leverde de actie ongeveer 10.000 op. Tijdens de bijeenkomst in de kantine werd de autobus overgedragen aan het Rode Kruis. De heer W. Maarse stelde daartoe de sleutels van de bus ter hand aan de heer W. C. J. van Starrenburg voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, „in het vertrouwen dat ons Advertentie MUGGEN bus voor heel seizoen slechts s- 'n Erdal produkt, dus goed! Drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, is van Schiphol naar New York vertrokken. Hij legde er bij zijn vertrek de nadruk op, dat een eventuele organisatie van een wereldtentoonstelling in Neder land niets met zijn reis te maken heeft. Drs. Van der Kwast gaat thans in Seattle de wereldtentoonstelling bezichtigen, die daar op het ogenblik duizenden bezoekers trekt en zal zich ook in New York oriën teren over de voorbereidingen, die daar voor een (onofficiële) wereldtentoonstelling worden getroffen. Hij bevestigde dat er „zeer vage plannen" worden beraamd voor zo'n tentoonstelling in Nederland. De n.v. Petroleum Maatschappij „Moea ra Enim" zal overgaan tot het uitkeren van een tweede interimdividend over het boek jaar 1962 van 28 4/5 percent of 54 aan aandeelhouders, 55 aan houders van winstbewijzen en 518 aan houders van oprichtersaandelen, nadat de door de „Ko ninklijke" voorgestelde uitkering van 2,60 per aandeel van 20 nominaal zal zijn ont vangen. gebaar zal worden gezien als een daad van liefde jegens de naasten, of die nu in Aalsmeer of in Perzië wonen". De heer Grijpstra vertelde daarna hoe de actie zich in de Haarlemmermeer had ontwikkeld. De plaatselijke bladen droe gen het hunne bij, het gemeentebestuur verleende alle mogelijke medewerking, het Hoofddorps Kindercircus gaf een voor stelling ten bate van de actie, enz. Het Aalsmeerse Jeugd Rode Kruis liet zich zo danig van zijn beste kant zien, dat er meer goederen werden ingezameld dan de bus kon bevatten. Een behoorlijk over schot kwam bij het nationaal hoofdkwar tier van het Rode Kruis in Den Haag te recht. „Het is prachtig, dat de jeugd van Aalsmeer getoond heeft zo veel voor de naaste over te hebben", aldus de heer Grijpstra. In die zin sprak ook mevrouw A. de Haan, wethouder van Aalsmeer. Zij wees er ook op, dat waar regeringsleiders het elkaar moeilijk maken aan de conferen tietafel, de gewone burger altijd weer be reid blijkt tot daadwerkelijke hulp. „De Aalsmeerse gemeenschap heeft getoond zijn plicht in dat opzicht te verstaan", con cludeerde zij. Waarna zij nog vertelde met welk een ontroerende zorg de Aalsmeerse kinderen de pakketten voor de jeugd in het getroffen Perzische gebied had samenge steld. Hartverwarmend De heer Van Starrenburg gaf daarna een opsomming van de goederen, die voor het in Aalsmeer ingezamelde bedrag wer den gekocht. Dat waren 6540 meter pope- line, 45 naaimachines om die stof tot kle ding te verwerken, 250 jeugdpakketten, 142 slaanzakken (die door een Rotterdam se firma werden geschonken), 1536 blik ken cacaopoeder (geschenk van een cho coladefabrikant), 380 kinderlakens, 90 de kens, 50 kinderdekens en 600 lakens. „Hartverwarmend in een tijd, waarin de negatieve krachten van de mens zo vaak naar voren komen", noemde de heer Van Starrenburg de Aalsmeerse hulp. Waarna hij kon meedelen, dat in het ka der van de nationale inzameling voor hulp aan Perzië aan het eind van deze week op het gironummer van het Rode Kruis wel een bedrag van 1 miljoen gestort zal zijn. LONDEN Ook het Londense busper- soneel is thans door een conferentie van de diverse busondernemingen opgeroepen om woensdag 3 oktober te staken in sym pathie met het spoorwegpersoneel, dat op die dag het werk zal neerleggen. De 72 Londense busondernemingen zul len in de komende dagen elk afzonderlijk beslissen of zij het stakingsparool zullen opvolgen of niet. Als de staking doorgaat is het echter te betwijfelen of al het Lon dense buspersoneel, dat 30.000 man omvat, daaraan zal meedoen, maar daar ook de ondergrondse spoorwegen zullen staken ziet het er voor de Londenaars somber uit. Aagtekerk 26 v. Las Palmas n. Antwerpen. Abbekerk 25 v. Lissabon n. Kaapstad. Abida 26 v. Cardon n. Rotterdam. Achilles 27 te Puerto Cabello. Aeila3/10 te Durban verwacht. Acmaea 28 te Curagao verwacht. Acteon 30 te Abadan verwacht. Adara 25 50 m. z.z.o. Rio Grande n. Paranagua. Alamak 26 300 m. n.n.o. Sokotra n. Genua. Alblasserdijk 26 te Antwerpen. Alca 26 v. Rotterdam te Londen. Alchiba 26 te Khor El Mufattah. Alcor 27 te Aden. Alkaid 26 te Zeebrugge verwacht. Almdijk 26 te Hoek van Holland. Alnitak 27 rede Santos. Alphard 25 v. Port Arthur n. Montreal. Alpherat 26 v Port Elisabeth n. Kaapstad. Aludra pass. 26 Lobos eil. n. Santos. Ameland 26 240 m. o. Guadeloupe n. Aotterdam. Amerskerk 26 te Bremen v. Hamburg. Amsteldijk 2? 260 m. w. Aruba n. Londen. Amstelhóek 26 300 m. z. Dakar n. Rotterdam. Amstelkroon 27 te Seattle verwacht. Amstelmeer 26 755 m. n.o. Seychellen n. Durban. Amstelmolen 26 480 m. n.w. Colombo n. Madras. Amstelstad 26 te Amsterdam. Amstelveid 26 150 m. z.w. Lissab. n. St. Nazaire. Andijk 26 200 m. n. Bermuda n. Pt. Everglades. Angólakust 26 v. Rotterdam. Area 26 250 m. n. Barbados n. Napels. Argos 26 v. Piraeus te Chalkis. Atys 26 v. Cardon n. Honolulu. Banda 26 400 m. w. Minicoy n. Suez. Banggai 26 ten anker rede Khorramshar. Bantam 27 v. Djibouti n. Akaba. Barendrecht 26 930 m. w. Azoren n. Landsend. Batavia 26 v. Bangkok n. Pattani. Bengkalis 26 v. San Francisco n. Hongkong. Beninkust 26 v. Port Harcourt, 27 te Douala. Bennekom pass. 26 Azoren n. Antwerpen. Bontta 26 v. New Vork n. La Ceiba. Borneo 26 te Bremerhaven v. Hamburg. Bovenkerk 26 170 m. o.n.o. Lor. Marques (best.). Burl S.Watson 26125 m. n.n.o. Dturban n. Ph.delph. Caltex Amsterdam 26 53 m. z.w. Little Quoin n. Mosselbaai. Caltex Arnhem 26 230 m. w. Kreta n. Sidon. Caltex Delft 26 te Suez n. Bordeaux. Caltex Madrid pass. 26 Ouessant n. Sidon. Caltex Pernis 26 te Bahrein. Calt. The Hague 26 v. Rastanura n. Bec d'Ambes. Camitia 26 40 m. z.z.w. Elba n. Alexandria. Carrillo 26 te Cristobal verwacht. Casamance 26 te Dakar. Castor 26 300 m. w.n.w. Flores n. Rotterdam. Charis pass. 26 Gibraltar n. Malta. Cinulia 26 420 m. w. Flores n. Rotterdam. Congokust pass. 26 Las Palmas n. Dakar. Cradle of Liberty 26 30 Orh. o.n.o Aden n. Mena. Diemerdijk 26 700 m. w. Kp. Finist. n. Plymouth. Dinteldijk 26 v. Bremen n. Hamburg. Diogenes 26 te Bremen. Dongedijk 26 v. Londen n. Rotterdam. Dorestad 29 te Curagao verwacht. Doris 26 730 m n.o. Azoren n. Port de France. Drente 26 v. Suez n. Akaba. Echo 26 27 m. z. Wight n. Koper. Eemland 27 te Itajai verwacht. Esso Amsterdam 26 v. Ummsaid n. Suez. Esso Rotterdam pass. 26 Gibraltar n. Brega. Fina Nederl. 26 80 m. z.z.o. Colombo n. Bahrein. For. Town 26 20 m. z.o. Str. Ormoes n. Montreal. Fravizo 26 60 m. z. Sardinië n. Tarragona. Friesland KRL 26 75 m. n. Azoren n. New York. Gabonkust 26 85 m. o. Kp. Palma n. Freetown. Ganymedes 27 v. Santo Domingo n. La Guaira. Giessenkerk 26 v. Bremen n. Hamburg. Gooiland 26 te Santa Marta n. Colombia. Groote Beer 26 te Ne wYork. Groote Kerk 26 100 m. z.w. Kreta n. Lissabon. Gulf Hansa 26 425 m. o.z.o. Colombo n. Mena. Gulf Italian 27 v. Mena n. Rotterdam. Gulf Swede 2 6v. Mena n. Rotterdam. Hector 26 te Piraeus v. Tripoli. Hecuba 26 v. Barbados n. Port of Spain. Heemskerk 26 v. Hamburg n. Bremen. Hera 25 150 m z.o. Belize n. La Ceiba. Hersilia 26 y. Lissabon n. Antwerpen. Hilversum 26 450 m. z.z.w. Kp. Race n. Le Havre. Holendrecht 26 120 m w. Pt. Etienne n. Genua. Hollands Dreef 26 te Djibouti. Holl. Duin 26 50 m. n.n.w Okinawa n. Sakalde, Houtman 26 v. Penang n. Singapore. Irazu 27 te Balboa verwacht. „Als de broodprijs niet zo wordt gemil limeterd, dat er geen brood aan te ver dienen is, zoals momenteel het geval is, dan is de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf bereid aan de rechtvaardige verlangens op soci aal terrein van de werknemers tegemoet te komen." Tot deze conclusie kwam gis ter voorzitter M.J. Vlug in een herden kingsrede, die hij bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vereniging hield in het Kurhaus-paviljoen. Sprekend over de plaats van de vereni ging en de taak van de gehele bakkerij in de toekomst, vestigde de heer Vlug er de aandacht op, dat de vereniging zal blijven verlangen een voldoende portie buitenland se tarwe buiten E.E.G. verband te kunnen krijgen, opdat de kwaliteit van het brood niet zal verminderen. Ten aanzien van de broodprijs hield de heer Vlug staande, dat compensatie in de bedrijven niet kan worden verdedigd, om dat elk produkt meer moet kosten dan de kostprijs of de kostprijs en een te kleine winst. Hij onderkende ook, dat er in de bedrijven evenwel een compensatiepraktijk bestaat. Hij was van mening, dat van over heidswege met betrekking tot het millime teren van de broodprijs matiging noodza kelijk is, ook al is een kentering in de con junctuur misschien reeds bezig. Met ingang van 1 oktober zal aan de Belgische melkproducenten een kwaliteits premie van Yt frank per liter worden toegekend. Deze prijsstijging zal niet door de regering (die daarvoor 600 a 700 mil joen frank zou hebben moeten vinden) wor den betaald, maar worden verhaald op de consument. De prijs van de melk zal der halve per liter met K frank worden ver hoogd en het gevolg zal zijn dat ook de prijs van de boter met ongeveer 6/4 frank per kilogram stijgt. Met deze kwaliteitspremie komt de re gering tegemoet aan de wensen van de Belgische boeren, die klaagden over de verhoging van hun kostprijzen, terwijl men tegelijkertijd de kwaliteit van de Bel gische melk wil verhogen. Er is trouwens aangekondigd dat de regering de melk- sector in zijn geheel wil rationaliseren. Daartoe zal een gemengde commissie wor den benoemd. Uiteraard zal de smokkel van boter van Nederland naar België thans voor de smokkelaars een nog lu cratiever bedrijf worden. Vandaar dat maatregelen zijn aangekondigd voor een nog scherpere douanecontrole, terwijl daar over overleg zal worden gepleegd tussen de Belgische en Nederlandse douane-in stanties. De staatsmijnen hebben een commissie ingesteld die zal moeten nagaan of de staatsmijnen „Hendrik" en „Emma" ge bruik kunnen maken van eikaars produk- tie-faciliteiten. De staatsmijnen zijn echter niet van plan een van deze twee mijnen uit te schakelen, dit deelden de Staatsmij nen ons vandaag naar aanleiding van een bericht in een ochtendblad mede. Een onderzoek naar een gemeenschap pelijk gebruik van produktie-faciliteiten is, aldus de Staatsmijnen, logisch wanneer men twee produktie-eenheden van een der gelijke grootte naast elkaar heeft liggen. Het zal zeker nog maanden duren, voor dat de interne commissie van de staats mijnen die deze zaak bekijkt tot enige conclusie zal komen. Het onderzoek is een gevolg van het achterblijven van de produktie bij de staatsmijnen door personeelsgebrek. Dit doet ook zijn invloed gelden op de ver dere toepassing van de rationalisatie, zo als de Staatsmijnen die de laatste jaren doorvoeren. In het algemeen worden de mogelijkheden onderzocht om tot verdere interne reorganisaties te komen. De staatsmijnen denken echter beslist niet aan enige inkrimping van de kolenpro- duktie, zo deelde men verder mee. Voorts ontkende de woordvoerder van de Staatsmijnen stellig dat de „Hendrik" een marginale mijn zou zijn. De „Hen drik" is de laatste jaren voortdurend ge moderniseerd en levert een essentiële bij drage tot de kooksproduktie. De voord voerder zei dat de „Hendrik" binnen het complex van de staatsmijnen niet kan worden gemist. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 15.079 zeeschepen met een totaal netto-register- tonnage van 36,9 miljoen ton de haven van Rot terdam binnengelopen. Dat betekent ten op zichte van dezelfde periode van 1961 een toe name van 829 schepen en 2,8 miljoen n.r.t. AMSTERDAM: Internationals in herstel Op de zwakke tot flauwe stemming voor de internationale waarden van de beide voorgaande dagen, heeft de beurs van gis teren voor genoemde fondsen een koers- herstel te zien gegeven. De handel was in alle hoeken kalm. Philips welke fonds in twee dagen daalde van 146.90 tot 139.80 opende op 141.40. Kon. Olie gaf een her stel van twee gulden te zien tot 141.10. Unilever tachtig cent hoger op 132.10. AKU's plus 2V2 op 3621/!, terwijl Hoog ovens bepaald vast in de markt lagen bij een notering op 540 (533). Wall Street gaf dinsdag, na twee flauwe dagen, een goed koersherstel te zien. Van de Nederlandse hoofdfondsen sloot Kon Olie er een halve dollar hoger. Voor Am sterdam was het herstel op de Newyorkse beurs een verademing. Men had hier dins dag reeds met hogere slotkoersen in Wall Street rekening gehouden. Gunstig be drijfsnieuws („Chrysler" heeft 800 wacht gelders weer naar het werk geroepen), als mede dekkingsaankopen droegen tot het herstel in New York bij. Boom Ruygrok van 170 op 170; Figée van 226 op 230; Spaarnestad van 781 op 785. Advertentie Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 13232 WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft gisteren verklaard dat er, ondanks indrukwekkende economische vor deringen in de afgelopen achttic maan den, verscheidene gebieden op het brede Amerikaanse economische front zijn „die ons nog steeds ernstige zorg bereiden". Op een bijeenkomst van mensen uit de publiciteitssector van de zakenwereld, ge houden in het Witte Huis, noemde hij het volgende: 1. wij hebben een werkloosheidspercen tage dat onaanvaardbaar hoog is, 2. wij hebben een aanzienlijk indus trieel vermogen dat nog niet ten volle wordt uitgebuit; de staalindustrie is hier van het duidelijkste voorbeeld, 3. wij hebben in bepaalde gebieden voortdurende economische nood, wij heb ben nog een weliswaar slinkend, maar onaangenaam tekort op onze internatio nale betalingsbalans en wij hebben nog een economisch groeitempo dat is ach ter gebleven bij dat van andere grote industrielanden. De regering en zakenwereld moeten nagaan welke aanvullende stappen kun nen worden genomen om een economisch groeitempo te handhaven dat de bevol kingsaanwas kan absorberen. De president verklaarde tenslotte dat de Verenigde Staten ook hun concurrentie positie in het buitenland moeten hand haven, „in het bijzonder bij onze Euro pese buren die ons in staat zullen stellen op een bevredigende basis op hun mark ten te concurreren, waardoor wij onze betalingsbalanspositie kunnen bescher men". Bijna vier jaar na de overdracht van de eerste Fokker F27 Friendship aan de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus, is op Schiphol de 100ste machine van dit type afgeleverd aan Phi lippine Airlines. Advertentie ACME Isis 26 v. Matanzas n. Tampa. Izalco 26 te Coquimbo. Jagersfontein 26 te Kaapstad n. Port Elisabeth. Japara 26 30 m. z. Socotra n. Aden. Jason 26 550 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Kaap Hoorn 26 75 m. z.o. Pto. Rico n. Curagao. Kalydon 30 te Bonny verwacht. Kamperdijk 26 te Rotterdam. Kara 27 te Barry Karachi 27 te Port Said verwacht v. Genua. Karakorum 26 v. Madras n. Clacutta. Karimun 26 te Duinkerken. Katendrecht 28 te Kuwait verwacht. Katsedijk 26 550 m. z.w. Kp. Race n. Le Havre. Keizerswaard 26 750 m. n.o. Pto. Rico n. Curagao. Kelletia pass. 26 Tobago n. Buenos Aires. Kenia verm. 26 v. Amsterdam n. Rotterdam. Khasiella verm. 26 v. Stanlow n. Thameshaven. Kieldrecht pass. 26 Ushant n. Stettin. Koningswaard 26 350 m. z.z.o. Dakar n. Bonny. Koratia 26 te Puerto Miranda. Korendijk 26 te New York v. Norfolk. Kosicia 28 te Cardon verwacht. Kossmatella 26 v. Ardrossan n. Stanlow. Kryptos 30 te Curagao verwacht. Laarderkerk 27 te Rotterdam. Laga 26 te Portici. Langkoeas 26 90 m. z.z.o. Minicoy n. Aden. Leiderkerk 27 te Das eiland. Liberty Bell 26 70 m. z.o. Muscat n. Suez. Lombok 26 v. San Francisco n. Portland. Loosdrecht 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Loppersum 26 420 m. z.w. Landsend n. Bermuda. Maasdam 26 v. Cobh n. New York. Maaslloyd 26 v. Papeete n. Noumea. Marnelloyd 26 te Penang v. Aden. Maureen 26 225 m. n.w. Bermuda n. Londen. Meerdrecht 30 te Genua verwacht. Meliskerk 26 te Marseille v. Port Said. Memnon 26 te New York. Mentor 26 50 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Merwede 26 v. Takoradi n. Las Palmas. Merwelloyd 26 v. Labuan n. Sandakan. Minos 26 v. Helsinki n. Kotka. Mississippilloyd 26 75 mijl n.w. Benghazi naar Alexandrië Mitra 27 te Punta Cardon. Mohamed Reza Shah 26 240 m. z.w. Colombo n. Kwinana. Molenkerk 26 v. Rangoon n. Cocenade. Moordrecht 26 te Teignmouth. Muiderkerk 26 50 m. w.n.w. Rome n. Port Said. Mijdrecht 27 te La Salinas. Mylady 26 650 m. n o. Kp. Race n. Belfast. Naess Commander 26 275 m. n.w. Mersa El Brega naar Mersa El Brega. Naess Lion 26 50 m. o. Aden n. Rastanura. Nanusa 26 te Antwerpen Amsterdam. Neder-Ebro 26 v. Bremen n. Hamburg. Neder-Weser 27 te Suez. Nieuw Amsterdam 28 te Southampton verwacht. Noordwijk 26 24 m. z. Wight n. Monrovia. Nijkerk 26 v. Genua n. Port Said. Ommenkerk 26 te Rotterdam. Ondina pass. 26 Aden n. Mena Al Ahmadi. Onoba 26 v. Suez n. Mena. Ootmarsum 27 te Glasgow verwacht v. Dakar. Oranje 27 te Wellington. Oranje Nassau 27 v. Barbados n. Plymouth. Osiris 25 v. Halifax n. Bermuda. Papendrecht 26 te Rostock v. Ventspils. Pendrecht 26 te Covenas. Peperkust 26 te Takoradi. Philidora 27 te La Skhirra verwacht. Philine 26 50 m. z. Lissabon n. Skaramanga. Philipipa 2 680 m. n.o Bougie n. Gibraltar. Pieter S. 26 te Rotterdam. Poseidon 26 te Willemstad v. Puerto Cabello. Prins Casimir 26 600 m. o.n.o. Belle n. Montreal. Prins Frederik Hendrik 26 te Rotterdam. Prins Frederik Willem 28 te Montreal verwacht. Prins Johan Willem Friso 25 3 3m. z.w. Belle eil. naar Le Havre. Prins Willem V 27 te Toronto. Provenierssingle 26 te Cardiff. Purmerend 26 300 m. n. Belem n. Curagao. Pygmalion 26 te Rhodos v. Famagusta. Radja 26 v. Avonmouth n. Amsterdam. Raki 25 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Randfontein 26 590 m. n.w. Walvisbay n. Kaapst. Rempang 26 te Bremen. Reza Shah the Great 26 v. P. Cardon n. N. York. Roebiah 27 te Napels. Roggeveen 26 v. Hongkong n. Singapore. Rotterdam 25 et New York. Rotti 26 95 m. w.n.w. Colombo n. Djibouti. Sabang 25 v. Rangoon n. Singapore. Sarangan 27 te Singapore verwacht v. Biak. Scheldelloyd 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Senegalkust 26 50 m. z.z.w. K. Finist. n. Le Hatre. Sepia verm. 29 v. R'dam/Europoort n. Banias. Serooskerk 26 674 m. n.w. Fremantle (bestem.). Servaaskerk 26 50 m. o.z.o. Minicoi n. Singapore. Siberoet 27 te Calcutta verwacht v. Singapore. Simonskerk 26 v. Hamburg n. Bremen. Sinon 25 103 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Sinoutskerk 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Sloterdijk 26 290 m. w. Landsend n. New York. Sloterkerk 26 920 m. z. Colombo n. Aden. Socrates 27 te Hamburg. Soestdijk 26 650 m. n. Azoren n. Antwerpen. Solon 26 te Paramaribo. Stad Alkmaar 26 320 m. n.o. St. Helena n. Dakar. Stad Amsterd. 26 10 m. z. K. Trafalgar n. IJmuid. Stad Den Haag 25 v. Norfolk n. IJmuiden. Stad Leiden 26 78 m. n. Oran n. Napels. Stad Maastricht 26 40 m. z.w. Recife n. Rio Jna. Statendam 27 v. Southampton n. New York. Statue of Liberty 2/10 te Port Said verwacht. Steenkerk 26 te Port Elisabeth. Stentor 26 v. Santo Domingo n. Uort Au Prince. Straat Bali 26 te Santos. Straat Chatham 26 te Yokohama v. Nagoya. Straat Clarence 26 25 m. n. Flores n. Brisbane. Straat Cumberland 25 v. Mtwara n. Kaapstad. Straat Johore 29 te Melbourne verwacht. Straat Torres 27 te Port Harcourt. Straat van Diemen 26 v. Penang n. Mauritius. Straat Magelhaen 26 180 m. z.o. Mahe n. Singap. Straat Mozambique 26 v. Hongkong n. Nagoya. Streefkerk 26 te Suez v. Akaba. Sumatra 26 340 m. z.o. Madras n. Madras. Tacana 26 v. Houston n. New Orleans. Tahama 26 20 m. z.w. Ras Fartak n. Abadan. Tamara pass. 26 Magdalena eil., 28 te Montreal. Tara pass. 26 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Telamon 25 te Kingston. Tera 26 v. Antwerpen n. Bremen. Texel 26 v. Vancouver n. Hiroshima. Themis 26 te Port Au Prince. Theron 26 te New York. Tjimanuk 26 v. Melbourne, 28 te Sydney. Tjitarum 26 90 m. w. Sao Thome n. Pointe Noire. Tjitjalengka 26 v. Buenos Aires n. Santos. Triton 25 80 m. z. Barbados n. Nassau. Tweelingen 26 v. Narvik, 30 te Rotterdam verw. Ulysses 26 te Chimbote. Utrecht 26 100 m. n.w. Trincomalee n. Chalna. Van Cloon 28 te Wellington verwacht. Van der Hagen 27 te Nelson verw. v. Dunedin. Van Linschoten 26 210 m. z. Ceylon n. Singapore. Vn Noort 26 150 m. n.n.o. Bali n. Fipje eiland. Van Riebeeck 27 v. Aden n. Mombasa. Van Waerwijck 28 te Lobito verwacht. Vasum 26 te Suez. Viana 26 te Rastanura. Vitrea 27 v. Bandar Mashur n. Montreal. Vivipara 27 in Suezkanaal verwacht n. Montreal. Vlist 26 500 m. n.o. Belem n. Curagao. Voco pass. 26 Sint Vineent n. Genua. Waibalong 28 te Dubarverwacht. Waingapoe 26 v. Beyrouth n. Port Said. W. A. Jones 26 90 Om. z. K. Verd. eil. n.Ph.delph. Waterman 26 v. Rotterdam n. Hollandia. Westerdam 26 490 m. o.n.o. Kp. Race n. R'dam. Westland 26 v. Las Palmas n. Montevideo. Willemstad 26 v. Madeira n. St. Lucia. Witmarsum 26 v. New Orleans n. Brownsville. Wonosari 26 te Melbourne v. Aden. Zaankerk 26 v. Mocimboa de Praya n. Nacala. Zaanland 26 v. Montevideo n. Sao Francisco. Zafra 26 te Suez n. Rotterdam. Zuiderkerk 26 te Mtwara. Zwijndrecht 26 te Venetië verwacht. KLEINE VAART Adara 26 25 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Adine 26 v. Rotterdam te Lissabon verwacht. Alcetas pass. 26 ET-12 v. Rotterdam n. Hamburg. Anna Broere 29 v. Bayonne te Kambo verwacht. Areas 26 45 m. n.n.w. Vincent n. Gibraltar. Ardeas 25 v. Malta n. Saloniki. Arnoudspolder verm. 27 v. Oporto n. Guernsey. Atlas 26 te Gothenburg. Audacia 26 v. Avonmouth n. Swansea. Bab T. 25 v. Gruvon n. Zaandam. Berkelborg pass. 26 Texel n. Zaandam. Berkelstroom 26 25 m. z.w. Noordhind. n. A'dam. Binnenhaven 26 v. Trequier te Roscoff. Boezemsingel 26 15 m. z.w. R. Sovereign n. Gyon. Borculo 26 dwars Dungeness n. Nantes. Carnissesingel 26 v. Bayonne te Kingslynn. Coccinelle 26 te Sint Vincent n. Duinkerken. Cornells Broere 27 te Dordrecht verwacht. Corrie Broere 26 v. Rotterdam te Coleraine verw. Diligentia 26 v. Birkenhead n. Glasgow. Driebergen 26 te Kp. Sines n. Kenitra. Elsa 25 v. Gefle te Stugsund. Engelina Broere 28 te Puerto Marghera verw. Erasmus 26 90 m. n.w. Malta n. Gela. Fiducia 26 v. Tyne te Favershamn. Geestsluis 26 te Smithknoll n. IJmuiden. Gemma 26 75 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Gramsbergen 26 te Lidköping. Heemraadsingle 26 35 m. z. Wolfrock n. Preston. Hoogland pass. 26 Texel n. Amsterdam. Hoogvliet 27 v. Mohammedia te Casablanca. Houtman 26 te Landsend n. Napels. Kastanjesingel 26 v. Bayonne n. Runcorn. Lingestroom 26 30 m. w.z.'w. IJmuiden n. A'dam. Looiersgr. pass. 26 ET-5 v. A'dam n. Norköping. Maarsbergen 26 dw Gotska Sandon n. Helsinki. Maaskade pass. 26 Wandelaar n. Vlissingen. Manto 25 v. Pasajes te Bilbao. Merwehaven 26 te Kp Vincent n. Duinkerken. Midas 26 30 m. z.o. Kp San Mario n. Rotterdam. Phidias 26 te Kp. Da Gata n. Tanger. Philetas 26 5 m. n. Iraklion n. Catania. Rijsbergen 26 dwars Dover n. Londen. Sheratan pass. 26 Kiel n. Hamina. Spoorsingel 26 15 m. n. Texel n. Gothenburg. Stella Prima 27 te Toronto verw., 29 te Montreal. Tasmanië 26 v. Oxelosund te Wismar. Thaletas 26 v. Aalborg te Kopenhagen. Ubbergen verm. 26 v. Klaipeda n. Amsterdam. Vanda 25 v. Kingslynn. Vechtborg 24 v. Halden te Mantyluoto. Vijgendam 26 v. Bayonne te Lorient verwacht. Wilpo 25 v. Gefle n. Skutskaer. IJselhaven 26 v. Terneuzen n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop en Junior 26 te Port Brega. Friesland 26 50 m. w.n.w. Brest. Help 26 te Las Palmas. Simson 26 te IJmuiden met Oosterdiep. Steenbank 25 v. Hk. v. Holland n. zee en terug. Thames 23 te Bahrein. Utrecht 26 50 m. z. Abidjan. Zeeland 26 800 m. w.z.w. Louanda. GRONINGEN Van de 19 Nederland se strokartonfabrieken, waarvan 18 in de provincie Groningc en 1 in Drente, zul len er 17 gedurende de maand oktober haar produktie gaan beperken. Deze maatregel, die genomen is tengevolge van een tijdelijke verslapping van de order positie (waaraan de verminderde vraag op de Britse markt voor een groot deel debet is) is genomen door de 17 in het verkoopkantoor strokarton Nesso samen werkende strokartonfabrieken. De slapte in de orderpositie, die een voorlopige pro- duktiebeperking met 20 percent ten ge volge heeft, is als gezegd in de eerste plaats het gevolg van de situatie op de Britse markt. Door de verkoop op het con tinent naar de andere Euromarktlanden is tot dusver niet voldoende compensatie bereikt. Overigens is reeds in september een onofficiële produktiebeperking van 15 percent doorgevoerd. VERHANDELDE FONDSEN 26 sept. 25 sept. Totaal 449 436 Hoger 211 (47,0%) 62 (14,2»/,) Lager 119(26,5%) 306(70,2%) Gelijk 119(26,5%) 68(15,6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN O Slot A.K.U358 Kon Olie138,50—139,50 Philips f 137 gb—130,50 Unilever f 128,50130,50 Hoogovens 528532 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U357—357% 357 Kon Olief 138,10—138,70 ƒ138,20 Philips f 136,10—137,30 f 136,— Unilever 128 gb-128,70 128,— Hoogovens 524528 523 Vorige slotkoers A'drm Rubber.... H.V.A A.K.U Dell Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Biih-mann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir f Kon Van dtr Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch Indola Kon. Zout-Ketjen Muller Nat. Bezit Ned Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr Ver. Machinefabr Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org Billiton Mij II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service.... General Motors. Kennerntt Copper Republic Steel Shell Oil U.S Steel 107 120% 360% 142, 536 140,55 130,80 635Vi 140,85 116'/i 49,50 132% 131% 249% 120% 177, 201,— 462,— 127, 381 345 362 315 602 450 226 825 704 425 905 286 341 270% 460 247 Va 475 690 320 502 54,— 793 Va 202% 679 192 385 264 Va 888 425% 22% 16% 39'%, 31% 48% 52%, 64'/» 33% 30%, 42 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET Forse daling ur^ftoWas gisteren weer helemaal mis in Wall Street. Vele fondsen verloren meer dan zij dinsdag hadden gewonnen. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie fondsen daalde 9.74 tot 578.48. Vooral in het laatste beursuur waren de verliezen groot. De markt sloot op het laagste punt van de dag. De ticker bleef vier minuten bij de handel achter. IBM daalde 13% tot 355Va, Polaroid 6% tot 117%, Du Pont 4% tot 197% en Xerox 6% tot 133%. De meeste goudaandelen noteerden echter een tikje hoger. Van de 1250 verhandelde fondsen waren er 842 lager en 215 hoger. Er waren 65 nieuwe laagtepunten voor het jaar en 4 nieuwe hoogtepunten. Het Dow Jones- gemiddelde voor openbare nutsbedrijven daalde 0.80 tot 177.65 en dat voor spoor wegen 1.25 tot 115.94. De omzet beliep 3.55 miljoen shares tegen 3.62 miljoen shares dinsdag. Dortmund Hörder Hütten Union, waar Hoogovens een belang in heeft van onge veer 41 pet. gaat wegens gebrek aan orders de staalproduktie beperken. Er wordt meer Siemens-Martin en minder Thomas-staal gemaakt, maar de maandproduktie per 1 oktober wordt met 10.000 ton ingekrom pen en de gemiddelde werkweek verkort tot 126 uur. buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend ln Amsterdam, luiden: Engels pond 10 04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,30'/,—8,35'/i, Franse frank (100) 73,05—73,55 Belgische frank (100) 7,20'/»7,25'/=. Duitse mark (100) 89,65—90.15, Zweedse kroon (100) 69.30—70 30 Z?l£SI£.ttMa* (100) 8^,1083,60, Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25, Deense kroon (100) 51,60—52,60 Noorse kroon (100) 49,90—50,90. Oostenrijkse schil- (100) 13.921/»14.021/,, Portugese escudo (100) iiïi12.65 Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/i6,07Vt. Gebouwenruil. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het gebouw van de gemeentelijke girodienst aan de O.Z. Voorburgwal te ruilen voor het omvang rijke gebouw van de Nationale Handels bank aan de Herengracht op de hoek van de Raadhuisstraat. Deze bank is nauw ge lieerd met de Rotterdamsche Bank. De Rotterdamsche Bank wil in het aangren zende girogebouw haar mechanische admi nistratie onderbrengen. Het girokantoor trekt dan in het gebouw van de Handels bank. De gemeente zal bij deze ruiling 2,7 miljoen aan de Nationale Handels bank moeten betalen. Standbeeld voor Troelstra. Pieter Jelles Troelstra krijgt een standbeeld in Leeuwarden, gemaakt door Hildo Krop. Het wordt 6 oktober onthuld door de heer Jelle Troelstra, een zoon van de staats man. Sprekers bij de onthulling zijn dr. W. Drees en Fedde Schurer.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19