Watervloed overspoelt industriegebied bij Barcelona Honderden doden Grote schade aan textiel fabrieken Opstand in Jemen tegen Imam HET WEER Amerika zal Israel luchtdoelraketten gaan leveren grafische bedrijven is goedgekeurd Nachtarbeiders werden achter hun machines door de dood overvallen Kernenergie centrales zijn nog te duur Flinke koersdaling Schalengemeenschap in Amsterdam Hoofdcommissaris van Dusseldorp oorlogsmisdager Boeren van Bretagne blokkeren spoorlijn tWMORRIS "(wforeïjou êuij! PERMANENT SOUPLESSE en wat vindt u van Finnbrod? 47e JAARGANG NUMMER 275 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 In de krant van heden: DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteurs Joi L. Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan Na langdurige aarzeling WASHINGTON (Reuter,AP) De Ver-I CAO 9.dminiStr3.tl0 enigde Staten zullen Israël luchtdoelra ketten voor kortere afstand leveren, om dat in de Arabische buurstaten van Is raël met name in Irak en wellicht ook in Egypte en Syrië raketten van een dergelijk type reeds hun intrede heb ben gedaan, geleverd door de Sovjet- Unie. Over de details van de overeen komst moet nog worden onderhandeld. Verbijstering Lijken dreven naar zee Ir. Nijs van het RCN: Jonge vorst zou om het leven zijn gebracht REGEN- EN TWEEDJASSEN Meer wind BARtËÜÖrIsSTr" HAARLEM. TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSIERPAH Tg| Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws .„3, 7 In de Vishal en op zee4 Kunst 5 Horen en Zien 5 Uit stad en omgeving .9, 11, 13, 15 Kennemer Kruimels9 Topsij 16 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 SpOrt 21 Luidsprekers16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina s Kantoor: Lange Nieuw straat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Marmontel Dewelsprekendheid ligt in de ziel, niet in het woord. Het betreft interceptorprojectielen van het type Hawk, die van de grond wor den gelanceerd tegen luchtdoelen. De fa brieken waar de Hawk-raketten worden gebouwd zullen waarschijnlijk technici ter beschikking stellen voor de assemblage. Israeli's zullen in de V.S. door militairen worden opgeleid voor de bediening van de wapens. Israël heeft Amerika reeds in 1959 ver zocht luchtdoelprojectielen te leveren, maar de V.S. leveren ongaarne wapens aan landen van het Midden-Oosten, om dat een fundament van hun politiek be staat uit het zich onthouden van acties die een bewapeningswedloop in dat ge bied in de hand zouden kunnen werken. In het licht van de verwerving van Rus sische wapens door de Israël omringen dé landen, heeft men in Washington thans echter toegestemd in het leveren van ra ketten. De wijzigingen, die door de werkgevers- en werknemersorganisaties zijn aange bracht in de C.A.O. voor het administra tief personeel in de grafische bedrijven, zijn door het college van rijksbemidde laars goedgekeurd. Met terugwerkende kracht van 1 janu ari 1962 af is thans een schaalverhoging van kracht, die neerkomt op een gemiddel de verbetering met vijf pet. Het verschil tussen mannen- en vrouwenionen is opge heven. Omdat het administratief personeel vol gens de C.A.O. reeds kórter werkte dan het technisch personeel is de werktijdver korting op het kantoor geringer dan voor de handarbeider. Voor ieder uuw dat de arbeidstijd van het technisch personeel per 1 jamiari is verkort hebben de werknemers in de ad ministratieve sector nu een half uur ver korting gekregen. Voor de twee onder scheiden groepen van administratief per soneel is dus de wekelijkse werktijd terug gebracht van 44 tot 42'/2 uur en van 48 tot 45 uur. Van deze woonwijk in de industrie stad Tarrasa bleef geen muur over eind. Overlevenden lopen rond over de puinhopen van de kleine en dicht op elkaar gebouwde huizen, waarvan de meeste van mortel waren opge- Amerikaanse zegslieden wijzer er op, dat het bereik van de Hawk-raketten zó klein is, dat zij uitsluitend voor defen sieve doeleinden kunnen worden gebruikt. I Verder is de transactie een commerciële aangelegenheid, die niet plaats vindt in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening. BARCELONA (Reuter en AP) - Zware slagregens, die gepaard gingen met harde storm, hebben in de nacht van dinsdag op woensdag onvoorstelbare verwoestingen aangericht in het indu striegebied ten noorden van Barcelona in Spanje. De rivieren traden buiten hun oevers. Kolkende watermassa's over rompelden de verbijsterde inwoners. De meeste mensen begrepen niet wat er aan de hand was. Het water deed huizen en fabrieken instorten, vernielde brug gen en wegen en sleurde met een on voorstelbare kracht alles mee wat op zijn weg kwam. Het dodencijfer werd vanmorgen op 400 geraamd, maar zal zeker nog stijgen. Vele mensen worden vermist. Tientallen werden gewond door vallend puin. Door bet water zijn ruim 15.000 huizen inge stort. Tenminste 25 fabrieken werden volledig verwoest en 50 andere bescha digd. Niet minder dan 10.000 textiel arbeiders zijn brodeloos geworden. De materiële schade loopt in de miljoenen guldens. De textielnijverheid zal voor lange tijd stil liggen. Veel fabrieken zullen weer van de grond af moeten worden opgebouwd. Het zwaarst getroffen werd het conglo meraat van industriesteden Tarrasa, Saba- dell en Rubi, dicht bij Barcelona. In Tar rasa, een stad van 120.000 inwoners, kwam het water in de binnenstad 2,5 meter hoog te staan. Huizen, bussen, auto's en mensen werden meegesleurd. Twee spoorwegvia ducten stortten in. In een fabriek werden de lijken van 78 arbeiders van de nacht ploeg geborgen. Zij werden aan hun ma chines verrast toen het aanstormende wa ter het gebouw deed instorten. De stad ligt aan de voet van een heuvel, vanwaar het met een verwoestende kracht omlaag kwam gestormd. „Wij zagen gebouwen waarvan niemand dacht dat er ooit iets mee kon gebeuren, instorten als kaartenhuizen," vertelde een overlevende. In Rubi werd een nieuwe woonwijk vrijwel in haar geheel door de stroom verwoest. De meeste slachtoffers zijn textielarbeiders met hun gezinnen, die s nachts werden overvallen in hun kleine, veelal van mortel opgetrokken huizen. Het tragische van de ramp is, dat de bevolking dagen lang had gebeden om re gen na een langdurige droogteperiode. Ver heugd over het feit dat het eindelijk was begonnen te regenen, begaven de mensen zich te ruste. Maar in één nacht verander den de uitgedroogde rivierbeddingen in kol kende watermassa's. Advertentie In Rubi riep een gezin van vijf men sen om hulp vanaf het dak van hun huisje, totdat het instortte en geheel in het wilde water verdween. Zestien zigeuners ver dronken toen het kamp dat zij onder een brug hadden opgeslagen werd weggevaagd. Van een vader en zijn zoon die zich aan een elektriciteitsmast vastklemden, werd de jongen meegesleurd. Overal worden dergelijke tragische gebeurtenissen ge meld. Een overlevende vertelde: „Het was on gelofelijk. Ik weet niet hoe de hel is, maar die kan niet erger zijn dan deze overstro ming. Overal dreven lijken, de meesten in nachtgewaad. Ik wist niet welke kant op te gaan." In Tarrasa werden zes arbei ders die uit een café naar buiten kwamen meteen door het aanstormende water mee gesleurd. Hoewel het gisteren nog regende is het water snel gezakt. Het naar de Middel landse zee wegvloeiende water voerde tientallen doden met zich mee. Gisteren werden op zee voor de kust bij Barcelona 36 lijken geborgen. Het drooggevallen ge bied biedt een aanblik van dood en wan hoop. Alle woongebieden hebben posten ingericht waar de doden worden binnen gedragen. Er wordt gewerkt aan veldkeu kens en noodbehuizingen. De verbindingen zijn verbroken, het weg- én spoorwegver keer is gestagneerd. De overlevenden zijn geschokt en verbijsterd over de dramati sche kracht van wind en water. De kernenergie is over de hele linie te duur. Willen nucleaire centrales kunnen concurreren met conventionele, dan zul len zij over het algemeen bijna de helft goedkoper moeten worden. Het is heel hard nodig, dat Nederland aan dit ont wikkelingswerk een redelijke krachts inspanning wijdt. Dat zal voorzichtig, langs vaste lijnen moeten gebeuren. We moeten geen breed, kostbaar programma ter hand nemen, doch de zaak rustig maar goed aanpakken. Aldus ir. W. W. Nijs van het Reactor centrum Nederland op de eerste dag van de tweedaagse „voorlichtingsbijeenkomst" over de kernenergie, georganiseerd door het Nederland Atoomforum in Alkmaar. Hij maakte duidelijk, dat de economische toekomst der kernenergie momenteel niet rooskleurig is, daar aan concurrentie met conventionele centrales nog niet te denken valt. Uit een aantal vergelijkende cijfers trok hij de voorzichtige conclusie, dat wel licht tegen het einde der jaren zestig een bepaald type reactor (met water gekoeld en gemodereerd) het tegen gewone instal laties zal kunnen opnemen in gebieden waar de prijzen van fossiele brandstoffen hoog zijn. Mede hierop grondde hij zijn mening, dat men er in ons land goed aan zal doen, zich te bepalen tot ontwikkelings werk aan juist dit type reactor. „Wil de Nederlandse industrie op dit gebied een rol gaan mee spelen dan zal zij deze arbeid grondig moeten aanpakken. ADEN (Reuter) Opstandelingen heb ben het radiostation Sanaa in Jemen be zet en verklaard, dat een „vrije republiek Jemen" is gesticht. Volgens de radio heb ben de opstandelingen Imam Mohammed „uit de weg geruimd". Imam (heerser) Mohammed volgde vo rige week zijn overleden vader, Imam Achmed op. De heersers van het rijk aan de Rode Zee oefenden op geestelijk en wereldlijk terrein alleenheerschappij uit. De 35-jarige Mohammed had, toen hij de plaats van zijn vader innam, ver klaard, dat hij een moderner bewind zou voeren. LONDEN (AP) Volgens een in Lon den beluisterde uitzending van radio Cai ro zou de Imam zijn afgezet. Over een moordaanslag werd door radio-Cairo niet gesproken. Vroeger zijn er herhaaldelijk berichten over moordaanslagen op de oude Imam ontvangen die achteraf onjuist bleken te zijn. De vader van de oude Imam werd in 1948 op gewelddadige wijze van het leven beroofd. De revolutie was woensdagavond begon nen. In afwachting van de vorming van een regering heeft een militaire raad het bestuur in handen genomen. Men heeft Jemen de naam Arabische Jemenitische Republiek gegeven, aldus radio-Sanaa. Op het leger werd een beroep gedaan de koel bloedigheid te bewaren en de openbare orde te handhaven. De radio deelde voorts mee, dat negentien Russische schepen, waaronder drie torpedojagers, in de haven van Hodeida liggen. Sanaa is met een bevolking van 100.000 I zielen de grootste stad van Jemen en een van de twee hoofdsteden van het land. Taiz, de tweede hoofdstad en woonplaats van de Imam, heeft ongeveer 15.000 inwo- ners. Volgens radio-Sanaa heeft de opstand I zich uitgebreid tot Taiz en de drie belang rijke provincies Salef, Ibb en Hajja, waarvan de opstandelingen blijkèn van steun hadden gekregen. We willen geen koningen of Imams, zo werd gezegd. Men schat de sterkte van het leger van I Jemen op twinitgduizend man. Sinds 1956 heeft het land geregeld wapens uit de Sovjet-Unie ontvangen. Het heeft een klei ne luchtmacht, die voornamelijk beschikt over toestellen van Russische of Tsjechi- sche oorsprong. De vliegtuigen hebbenvoor het merendeel buitenlandse bemanningen. Volgens een in Cairo opgevangen uit zending van radio-Sanaa is in Jemen de noodtoestand afgekondigd. NEW YORK (Reuter) De Newyorkse effectenbeurs heeft gisteren haar dalend beloop hervat. Het koersverlies van gis teren werd geraamd op 4 miljard dollar. Het industriële gemiddelde van Dow Jones daalde met bijna 10 punten tot 578,48 na de stijging van meer dan vijf punten op dinsdag. Het daalde vorige week vrijdag met 10 punten en maandag j.l. met 9 punten. De Amsterdamse gemeenteraad heeft In principe besloten tot het stichten van een scholengemeenschap in de grootste der tninsteden, Osdorp. Binnen deze gemeenschap zouden af delingen moeten bestaan waar onderwijs wordt gegeven zoals dat thans gebeurt aan gymnasia, H.B.S.'en A en B, middelbare scholen voor meisjes,' ulo-scholen en v.g.l.o.-scholen. Ten aanzien van het nij verheidsonderwijs voor jongens en meisjes wordt vooralsnog een zeker voorbehoud gemaakt. De bouwkosten van deze gemeenschap zijn globaal geraamd op vijftien miljoen gulden. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. In de komende nacht en morgen ochtend vroeg hier en daar mist. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot vrij krachtige wind, krimpend van west naar zuid. In het algemeen overdag iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de rtiiljoenenstad Barcelona liepen veel wijken onder water, maar grote ver nielingen werden niet aangericht. Gisteren .was er een tekort aan brood doordat veel bakkerijen onder water gelopen waren. In Palma op Majorca werd een stuk van de boulevard weggeslagen door het door de storm opgezweepte water. De schade aan de industriële produktie is zeer omvangrijk. Vele fabrieken zijn de moeite van het opbouwen niet meer waard. Het zal maanden duren voor de katoen- fabrieken in Tarrasa hun produktie zul len kunnen hervatten. Volgens het Spaanse persbureau Cifra was de balans van de slachtoffers van de overstromingen in het gebied van Barce lona vanmiddag als volgt: 341 doden, 464 vermisten en 536 gewonden. Een huis aan de oever van de rivier in Sabadell is half weggeslagen door het kolkende water. Advertentie Wagenweg 29, Haalem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat trokken. DUSSELDORP (Reuter) In Dussel dorp is de 46-jarige hoofdcommissaris van politie Günter Tabbert gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht in de oorlog te heb ben meegedaan aan de executie van Joden in dj oostelijke gebieden. AP) Aan het oostelijk front zou hij in 1941 en 1942 behulpzaam zijn geweest bij het neerschieten van Joden. Er is nog geen formele aanklacht tegen hem ingediend. De officier van justitie in Dort mund die het arrestatiebevel heeft uit gevaardigd, weigerde nadere mededelin gen te verstrekken. QUIMPER (Bretagne) (Reuter) Boeren in Bretagne hebben de spoorlijn ParijsI Quimper versperd uit protest tegen ver hoging van de vrachttarieven op 1 okto ber. Zij plaatsten op verscheidene over wegen landbouwtrekkers. De boeren be letten voorts de trein, die uit Quimper naar Parijs moest vertrekken, weg te rij den. Zij kregen versterking van vissers, zakenlieden en arbeiders, die verwachten dat de nieuwe tarieven de kosten van levensonderhoud in Bretagne met vijftien percent zullen doen stijgen. De spoorlijn Parijs-Brest was op twee I overwegen versperd. Volgens de Franse spoorwegen was het verkeer op de lijn Parijs-Quimper, na een oponthoud van drie uur, hersteld. Advertentie Finnbrod is hèt veredelde knackebröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig behouden. Moderne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. Engelse huisvrouwen, die in de buurt wonen van het Londense Tolmers Square hebben uit protest tegen de geparkeerde auto's voor hun deuren, stoelen naar buiten ge bracht die zij demonstratief hebben geplaatst op de parkeerstrook. Dit alles onder het motto: „Kinderen gaan voor auto's, want volgens hen nemen de personenauto's de speelruimte van hun kinderen in beslag. De vrouwen, onder leiding van Rosie Gaven, secretaresse van Tolmers Square Tenant's Association hebben ook nog even op de stoelen gezeten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1