Dank zij hoger tempo klopten de Denen een falend Nederlands elftal met 4-1 5 „Overwinning was verdiend Ploeg van „Theo Middelkamp" weer de snelste in wedren met tijd bij Wijk bij Duurstede „Afgeleefd Real Madrid uit Europa Cup (tiit AMATEURS SPEELDEN FRISSER DAN LAUWE SEMI-PROFS t Van Wissen, Prins en Lagarde haalden een voldoende, de rest bleef in gebreke Sevilla won ditmaal maar Glasgow toch in tweede ronde Geklad Nederland speelt in de finale tegen T sjechoslowakije Rowley verbeterde doelpuntenrecord DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 21 i i mm Onzeker WW In de kleedkamers: Bekerwinnaars Afgrond \.fV Schaakolympiade r Van onze speciale verslaggever) Mocht u één dezer dagen Tonny Pronk tegenkomen, de spil van het Nederlandse voetbalteam, noemt u dan vooral niet de naam Ole Madsen. En loopt u rechtshalf Fons van Wissen tegen het lijf, vermijdt dan over Pfen ning Enoksen te praten.Pronk en Van Wissen zouden gisteravond in het Kopenhaagse Idraetsparken tijdens de door de Denen met 4—1 veraiend ge wonnen interland tegen de Oranjeploeg als bewakers van deze gevreesde Mad sen en Enoksen fungeren. Het is er nauwelijks van gekomen. Van Wissen slaagde er tenminste nog enigszins in Enoksen in bedwang te houden, maar Madsen liep meestal om Pronk heen als of hij een beginneling was. Sinds de wedstrijd van gisteravond kunnen we ons nog beter voorstellen dat er enkele Italiaanse clubs bereid zijn voor deze doorastende Deense voetballer een fors kapitaal neer te tellen. Wij vreesden reeds voor de wedstrijd, dat de Deense amateurs frisser en met een grotere wil om te winnen zouden spe len dan onze wat lauw geworden semi- profs. U hebt op uw beeldscherm met ei gen ogen kunnen constateren, dat het in derdaad zo was. De Denen hebben er twee maal drie kwartier voor gevochten, de Ne derlanders twintig minuteninde eer ste periode van de wedstrijd, om precies te zijn. Als de voorhoede toen sneller had gespeeld en zich niet had verloren in soloacties, waren er goals gevallen, doelpunten, die de Denen ongetwijfeld een k.o. hadden bezorgd. Dat gebeurde echter niet en naar mate de strijd vorderde, gingen de Scandina- viërs steeds meer de lakens uitdelen. Het geen zij wel snel deden. Het tempo gaf in deze wedstrijd de doorslag. Terwijl de ditmaal in het geel gestoken Oranjeman nen de bal meestal gingen „brengen" en zo de Deense defensie steeds weer de kans gaven zich te hergroeperen, lieten de Denen de bal het werk doen. Want uit de verdediging werd het leer met 1 of 2 trappen naar voren gedirigeerd, naar het middentrio Enoksen (10), Madsen (9) en Jdrgensen (8) die met scherpe throughpas- ses de bal langs de uit positie gemanoeu vreerde Nederlandse achterspelers werkten. Deze 4-1 overwinning van de Denen is dan- ook zonder meer verdiend. De zege had zelfs groter kunnen zijn. Als u alleen maar bedenkt, dat Enoksen een penalty miste en dat doelman Lagarde na een zwak ke start een serie prachtige reddingen verrichtte. Ja, die Lagardenog nooit hebben wij hem een goede wedstrijd zien keepen, terwijl hij toch ettelijke keren tot de uitblinkers behoorde in de competitie. Gisteren hielden we opnieuw ons hart vast. Zag u hoe onzeker de Nederlandse doelman startte? Hoe hij zich dikwijls verkeerd opstelde, de bal zelden klem- vast had, onoordeelkundig uitliep? Na één zo'n vroegtijdige spurt uit het doel kon den de Denen op 20 komen. De meeste keepers zakken wég na zo'n slechte start met een fout, die een goal tot gevolg heeft. Lagarde echter niet. Wij vinden het van hem een zeer grote ver dienste, dat hij zich zo uitstekend herstel de. Met enkele verbluffend goede reddin gen wist hij het Nederlands elftal zelfs een blamage te besparen. De doelman van de nationale ploeg zal overigens nog lang aan deze interland terugdenken. Tegen het einde van de wedstrijd slingerde in een scrimmage één van de Denen zijn schoen zo hard tegen een schouder van onze goalie, dat deze met een pijnlijke ver wonding moest uitvallen en door Jongbloed werd vervangen. Dr. Pannekoek achtte het noodzakelijk van de schouder van Lagarde röntgenfo to's te laten maken. Het was volgens de bondsarts niet uitgesloten dat er een been schilfer van het schouderblad was losge raakt. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn. De kersverse Enschedeër heeft niets gebroken, maar hij wordt wel ge plaagd door een zware en pijnlijke bloed uitstorting in zijn schouder. Het is niet onmogelijk, dat Lagarde deze blessure heeft te danken aan..teamge noot Co Prins. Inderdaad liepen de soms hard, maar correct spelende Denen, plot seling al te stevig op onze keeper in en we zo dikwijls naast zat, kunnen we echt niet verklaren. Hij sleepte Wicrsma, die eens klaps tegen twee of meer Denen kwam te staan, mee de afgrond in. In de voorhoede was het alleen Prins die wat liet zien. De rest bleef onder de maat. Swart hebben we nauwelijks kunnen ont dekken. Keizer wel, maar helaas op de verkeerde manier. Deze zeer talentvolle voetballer begon zo vaak aan tijdrovende soloacties, dat hij als een rem op de aan val werkte. Groot kwam ook al nauwe lijks in het stuk voor en Van der Linden evenmin. In de eerste helft richtte de DOS-aan- voerder nog enkele maler de aandacht op zich met technisch fraaie acties, maar na de rust leek het of hij verlamd was. De Utrechter, die in zijn gewone doen éen bal over tientallen meters op een luciferdoos je zou kunnen plaatsen, zag nu plotseling geen kans meer in eenvoudige situaties het leer goed af te geven. Het doelpuntenverloop ging als volgt: 27ste min. Madsen 1-0; 28ste min. Enok sen 2-0; 41ste min. Prins 2-1; rust; 28ste min. Enoksen 3-1; 43ste min. Berthelsen 4-1. Na de wedstrijd Denemarken-Nederland warende meeste spelers «en officials het Midvoor Ole Madsen (midden vallend) scoort het eerste doelpunt. Tormie Pronk kan hem dit niet meer beletten. Ook Renders (links), Van Wissen (naast Renders) en Wiersma (rechts) zien machteloos toe. In een enerverende wedstrijd tegen Se villa plaatste Glasgow Rangers zich gis teren ondanks een nederlaag in de twee de ronde van het toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars. Sevilla, dat op eigen terrein speelde, won de tweede ont moeting tussen beide teams met 20. De ruststand was 10. De eerste ontmoeting leverde echter een 4—0 zege voor Glasgow op, zodat de Schotten dank zij gunstiger doelcijfers (42) de tweede ronde bereikten. Na af loop van de wedstrijd, waarin vaak bijzon der hard werd gespeeld, gingen de spe lers elkaar te lijf, zodat politieagenten handelend moesten optreden. De Italiaanse bekerwinnaar Napels won woensdagavond in Napels met 3—1 van Bangor City (Wales). Doordat de club uit Wales de eerste ontmoeting met 20 WÖ'n, is éen heslisSÜngswedstrijd noédia- Ir P>7 ffourorrlón rsv»-. i„'4 4-~ 1 erover eens dat de Deense overwinning 'een "eshs^gswedstrijd noödZa- verdiend was. Roel Wiersma, die zijn 53ste a m,Ult teJmakT!n wle ®ver- interland had gespeeld en die ook deel uit PaE!r tweecJe ronde. De ruststand Piet Lagarde kunnen ons voorstellen dat de heren dit deden, omdat zij geprikkeld waren ge raakt door enkele minder nette trucs, die Prins demonstreerde. De Ajacied is een wonderlijke speler. Hij heeft deze grapjes helemaal niet nodig was nu weer naar onze smaak de beste Nederlander maar vervalt zo nu en dan steeds in unfaire han delingen. Bovendien doet de Amsterdam mer het nog vrij dom ook. Wij zijn ervan overtuigd dat hij op een goede dag tegen een ook in het minder nette werk gerouti neerde speler oploopt, die hem zo te pak ken neemt dat het er slecht voor hem uit ziet. In ieder geval moeten we Prins nageven dat hij veel en goed werk heeft verricht. De Ajacied was in dit duel met Van Wissen en Lagarde de enige, die een voldoende haalde. De rest faalde. Van Renders en Muller vinden we dat niet zo merkwaar dig. Renders is nu eenmaal geen strak dek kende back en dat is tegen de Denen nood zakelijk en Muller is duidelijk uit vorm. Maar dat Pronk, die vorige week tegen PSV nog een pracht partij speelde, er nu interland had gespeeld en die ook deel uit maakte van de ploeg die vorig jaar Dene marken met 5-1 versloeg, zei: „De Deense ploeg heeft zich zeer sterk 1 ontwikkeld en de overwinning was in alle opzichten verdiend. Ze zijn sneller gewor den en zij hebben hun kansen niet ver gooid, zoals wij hebben gedaan. De beste speler van het veld vond ik linksbinnen Henning Enoksen". Rechtshalf Fons van Wissen, die ook vo rig jaar meespeelde, zei: „Ik vind dat een gelijkspel de meest juiste uitslag zou zijn geweest. Wij hebben even veel van het spel gehad als de Denen en we hebben even veel kansen gehad. Ik vond midvoor Ole Madsen de beste man van het veld, maar ons spel heeft mij heel erg teleurgesteld". Trainer Elek Schwartz gaf als commen taar: „De Deense ploeg staat internatio naal zeer hoog, terwijl mijn ploeg een te leurstelling was. De Deense overwinning was verdiend en had nog groter kunnen zijn als Enoksen had gescoord uit de straf schop." De Zwitserse scheidsrechter Joseph Hey- man, die de wedstrijd vanaf het begin met vaste hand heeft geleid, zei; „Ik heb de Deense ploeg drie jaar geleden voor het laatst gezien. De ploeg is heel sterk voor uitgegaan sedert die tijd. Als beste spe lers zou ik willen noemen Ole Madsen, Enoksen en doelman Gaardhoeje." Poul Petersen, de overgelukkige Deense trainer, die zijn functie pas enkele maan den bekleedt, verklaarde: „De Deense ploeg heeft bewezen dat hij beter is dan werd verondersteld. De Nederlanders wa ren niet slecht, maar zij kregen gewoon weg niet de kans hun beste spel te spelen. Ik ben optimist over onze kansen volgen de maand tegen Zweden van de tweede wedstrijd was 1—0 in het voordeel van Napels. Stal Sosnowiec en Ujpest (Hongarije) speelden woensdag in Sosnowiec met 0—0 tegen elkaar gelijk. Doordat Ujpest de eerste ontmoeting met 5—0 won, gaan de Hongaren over naar de tweede ronde. Vrede, ontwapeninguit de NATO. Deze woorden hadden Deense commu nisten 's nachts voor de wedstrijd DenemarkenNederland in de grasmat van het Idraetsparken geschreven, om dat de tv de wedstrijd uitzond naar Denemarken, maar ook naar Zweden, Noorwegen en Nederland en zij wat propaganda wilden maken. De stadion directie ontdekte het gisterochtend. Men probeerde meteen de woorden on zichtbaar te maken met menie. Dat mislukte. Uiteindelijk moest met zout zuur hele stukken gras worden wegge- beten. Er ontstonden nu lange bruine stroken, die eruit zagen als cricket- pitches. 'Advertentie VOETBAL Het bestuur" van de Spaanse voetbalbond heeft José Villaloniga, de trainer van Atletico Madrid benoemd tot coach van het nationale elftal. Het clubkampioenschap van Nederland op de weg, dat woensdagmiddag op een parcours in de omgeving van Wijk bij Duurstede werd gereden en waarvoor vijf tig ploegen aan de start verschenen is voor de tweede achtereenvolgende keer gewonnen door het team van „Theo Mid delkamp" uit Goes. Eerder hadden de Zeeuwen ook al in 1957 en 1958 beslag ge legd op de titel. Ditmaal bestond de win nende geel-zwarte ploeg uit de rijders Jo de Roo, Piet Rentmeester, Jacob Tolhoek en Jaap Verburg. Zij reden de tachtig kilo meter in de snelle tijd van 1 uur 47 min. en 46,3 sec, onder de smalle wieltjes door èn bleven daarmee duidelijk de baas over de sterrenploegen van Olympia", „Maas tricht", „Kennemerland" en „De Bataaf". Dat de renners van „Middelkamp" er hun zinnen op hadden gezet om de titel te prolongeren, hebben zij overduidelijk laten blijken, want nadat alle ploegen de tijdcontrole in Leusden na 35 kilome ter koers waren gepasseerd, gingen de Zeeuwen reeds op kop van de ranglijst. Hun winst op „Helpt Elkander" en „Olympia" was echter nog maar gering en op het tweede plan bleven ook „De Bataaf", „Kennemerland" en „Maas tricht" heel goed volgen. Er was dus nog van alles mogelijk. Maar helaas moesten de „Kennemerlanders" het toen al zonder de verdere steun van Wim Vleesman en Jan Timmer stellen en kregen de Half- wegse renners een fikse knauw door een lekke band van Dick Enthoven. De Tour de France-rijder kreeg weliswaar meteen een wiel van zijn clubmakker Jan Fran sen, maar daarmee ging kostbare tijd voor de oranje-zwarte équipe verloren. Het Haarlemse „De Kampioen" kwam bij de controle in Leusden op de tiende plaats en in de tweede koershelft hebben Toon Rutte, Piet Steenvoorden en Coen Visser nog twee plaatsen moeten prijsge ven. Zij eindigden tenslotte als twaalfde. Bert Bogaard, Bram Schenk en de jonge Marcel Rutte hadden achtereenvolgens het contact met hun drie makkers verloren. De strijd op het voorplan is v.erder in hoofdzaak gegaan tussen de favoriete ploegen en daarbij kwamen de „Middel kampers" De Roo, Rentmeester, Tolhoek en Verburg Boonman en Hoogland wa- De ploeg van „Theo Middelkamp" prolongeerde gisteren zijn Nederlands clubkampioenschap op de weg. De foto toont d° ploeg in actie. Rechts Jo de Roo, twee plaatsen achter hem Piet Rentmeester. Real Madrid „straalt" niet meer. De „gouden" ploeg van Santiago Bernabeu, die met baar verbluffend gave acties jarenlang het Europese voetbal domi neerde, is teruggevallen tot het tweede rangsniveau. De laatste twee jaar werd de aftakeling van de beroemde sterren- ploeg al enigszins merkbaar door neder lagen tegen Barcelona en Benfica, maar hoe ver Real wel afgezakt is, werd deze woensdag pas goed duidelijk door de 1—0 nederlaag, die de Belgische kam pioen Anderlecht in Brussel de Span jaarden toebracht. Na het gelijke spel van 3-3 in Madrid betekende het, dat de vijfvoudige Europe se bekerwinnaar, die het vorig jaar nog de finale bereikte, nu in de eerste ronde werd uitgeschakeld door een club, die hoe verdienstelijk het spel van de Belgen ook was, toch kan worden beschouwd als een outsider in de top van het Europese voet bal. Wat voor de Spanjaarden nog het meest kan gelden als een teken aan de wand, was het feit, dat de Belgen de overwin ning nog ten volle verdienden ook. Want voordat rechtshalf Jurion in de 85ste mi nuut dan eindelijk doel trof, hadden de energieke Brusselaren, de 65.000 toeschou wers op de propvolle tribunes herhaalde lijk tot wanhoop gebracht door schijnbaar eenvoudige kansen te missen. Steeds konden Stockman en de zijnen echter de bal het niet onder controle krij gen, zodat treffers lang uitbleven en het publiek zich reeds voorbereidde op de ver lenging. Maar Real Madrid, waarin Di Stefano niet meer in staat bleek zijn ploeg te inspireren, was dodelijk vermoeid. De Spanjaarden moesten in de verdediging en gaven het middenveld vrij. Zij konden de veropgedrongen rechtshalf Jurion echter niet stoppen. Zijn droge schot bleek doel man Vicente te machtig. Het doelpunt veroorzaakte een ovatie, die het Heyzelstadion op zijn grondvesten deed schudden. Terecht beseften de dui zenden op de tribunes, hoe de echo's van deze treffer op zichzelf het resultaat van simpele voorbereiding en afwerking de Spanjaarden als een requiem in de oren moet hebben geklonken. Het „afge leefde" Real Madrid had zich niet meer staande kunnen houden tegen een ploeg van het tweede plan. De Belgische spelers zetten nog eens alles op alles, vingen het wanhopige slot-offensief van Gento, Pus kas, De Stefano en spil Santamaria op en gingen in de laatste minuten zelfs weer in de aanval. Anderlecht had zich gekwalifi ceerd voor de tweede ronde van het Euro pese bekertoernooi. Sporting Lissabon bereikte gisteren op eigen terrein de tweede ronde. In de twee de wedstrijd tegen het Ierse Shelbourne wonnen de Portugezen met 5-1. De rust stand was 2-0. De eerste ontmoeting tus sen beide clubs leverde een 2-0 zege op voor Sporting. Ondanks een 4-0 overwinning op Dun dee kon de Duitse kampioen FC Köln zich niet plaatsen voor de achtste fina les. De Duitsers verloren de eerste ont moeting namelijk met 8-1, waardoor Dun dee, dankzij betere doeltijfers (8-5) over gaat naar de volgende ronde. De rust stand was 3-0. Austria Wien plaatste zich woensdag in Helsinki door een 2-0 overwinning op IFK Helsinki voor de achtste finales. De Oos tenrijkers hadden de eerste wedstrijd, die in Wenen werd gespeeld ook gewonnen (5-3). De beide Oostenrijkse doelpunten werden in de tweede helft gescoord door Nemec en Jacara. De Oostduitse voetbalkampioen ASK Vorwarts verloor woensdagmiddag in het Berlijnse Jahnstadion met 3-0 van de Tsjechische kampioen Dukla Praag. De 30.000 toeschouwers zagen in de laatste minuut van de eerste helft de Tsjechen, die de gehele wedstrijd het beste het spel hadden, de leiding nemen een schot van linkshalf Adamec. Na hervatting trof dezelfde speler nog twee maal doel. De tweede wedstrijd tussen van door de Alfredo di Stefano beide teams gespeeld. wordt 3 oktober in Praag ren afgehaakt met een gemiddelde van 44 kilometer tot de beste prestatie. Zij bleken aan de finish ruim veertig secon den sneller dan „Olympia" met de favo rieten Cor Schuuring, Peter Post, Frans Balvert en Rein de Jong. Stayer Henny Marinus en sprinter Joop Captein waren uit deze ploeg verdwenen. „Maastricht" bracht het met zijn pas herstelde tempo rijder Jan Hugens, Eugen Beckers en Huub Harings tot een eervolle derde plaats. Martin van der Borgh had in het zicht van Wijk bij Duurstede een lekke band gekregen. Door het goede rijden van Ab Gelder mans, Coen Niesten, Cees Lute en Chris Duyker, die al het zware werk moesten opknappen, kon „Kennemerland" de aan vankelijk door „De Bataaf" bezette vier de plaats overnemen. Van de Halfwegse club volbrachten Henk Nijdam, Gerard Wesseling en Henny Schouten de race. Het Brabantse „Helpt Elkander", waarvan Bas Maliepaard de grote animator was, kelder de van de tweede naar de zevende plaats. Door een lelijke val van aanvoerder Wim van Est in het begin van de race heeft ook het sterke „Willebrord Wil Vooruit" ditmaal met een ondergeschikte rol ge noegen moeten nemen. Van „Alcmaria Vic- trix" kwamen Aad Strooper en Garrit Bas ten val en daarbij liep Strooper een ge broken sleutelbeen op. De Zaandammer Henny Schenk van DTS moest na een val met een hersenschudding naar een zieken huis in Amersfoort worden vervoerd. De uitslag was: 1. Theo Middelkamp uit Goes (De Roo, Rentmeester, Tolhoek en Verburg), de 80,3 kilometer in 1 uur 47 min. en 46,3 sec.; 2. Olympia uit Amster dam (Schuuring, Post, Balvert en De Jong) in 1.48.26,4; 3. Maastricht (Hugens, Harings en Beckers) in 1.49.06,8; 4. Ken nemerland uit Beverwijk (Geldermans, Niesten, Lute en Duyker) in 1.49.46,4; 5. De Bataaf uit Halfweg (Nijdam, Wesseling en Schouten) in 1.49.50,8; 6. Fortuna uit Zundert in 1.51.15,2; 7. Helpt Elkander uit Oud-Gastel in 1.51.31,6; 8. Le Champion uit Amsterdam in 1.51.42,7;. 9. -Sportief uit Bre da in 1.52.11; 10. De Hoekse Renners uit 's Gravendeel in 1.53.08,4; 11. De Adelaar uit Hilversum in 1.53.23,8; 12. De Kampioen uit Haarlem in 1.53.25. In de nationale wedstrijd voor nieuwelin gen, die aan het clubkampioenschap voor afging, heeft de Haarlemmer Chris Plus een beste koers gereden. Hij ondernam reeds in het begin van de race een solo ren en ontlokte daarmee al spoedig de be slissende ontsnapping. Zeven renners kwa men door de activiteiten van Plus aan de leiding en van hen toonde Rudi Troost zich in de sprint het snelste. De uitslag luidde: 1. R. Troost, Zaan dam, de 40 kilometer in 1 uur en 39 sec.; 2. F. v. d. Ruit, Amsterdam; 3. C. Plus, Haarlem; 4. D. Koster, Kapelle; 5. J. Rien- sema, Sloten; 6. D. Holst, Amsterdam; 7. G. de Weerd, Hilversum; 8. P. Moens, Badhoevedorp; 9. B. v. d. Heuvel, Maars- sen; 10. R. Balvert, Amsterdam. De strijd om de veteranen-erebeker werd bij de „oudjes" gewonnen door de Rot terdammer B. Hordijk. Hij kwam alleen en met een kleine voorsprong op zijn con currenten aan de finish. Woensdag is in Varna (Bulgarije) »de loting verricht voor de finale van de vijf tiende „schaakolympiade". Deze had het volgende resultaat: Finalegroep a: 1. Rusland; 2. Joegosla vië; 3. Oost-Duitsland; 4. Argentinië; 5. Tsjechoslowakije; 6. Oostenrijk; 7. Roe menië; 8. Nederland; 9. West-Duitsland; 10. Ver. Staten; 11. Hongarije; 12. Bul garije. Finalegroep b: 1. België; 2. Zwitserland; 3. IJsland; 4. Spanje; 5. Cuba; 6. Polen; 7. Mongolië; 8. Finland; 9. Denemarken; 10. Israel; 11. Zweden; 12. Groot-Brit- tannië. Finalegroep c: 1. Iran; 2. Tunesië; 3. Bul- garij; 4 Porto Rico; 5. Frankrijk; 6. Grie kenland; 7. Luxemburg; 8. Cyprus; 9. Noor wegen; 10. India; 11. Turkije; 12. Ierland. In de eerste ronde van de finalegroep, die donderdag wordt gespeeld, komen tegen elkaar uit: Rusland—Burgarije; Joegosla vië—Hongarije; Oost-Duitsland—Ver. Sta ten; Argentinië—West-Duitsland; Tsjecho slowakijeNederland; OostenrijkRoe menië. Arthur Rowley, spelertrainer van de En gelse derde divisieclub Shrewsbury Town heeft woensdagavond in de ontmoeting Shrewsbury Town—Millwall een Brits record verbeterd. Eén minuut voor de rust scoorde Rowley zijn 411e doelpunt in Lea guevoetbal. Het record stond met 410 doel punten op naam van de Schot Jimmy Mc Grory, van Glasgow Celtic. In de 44ste minuut van de eerste helft scoorde hij met zijn rechtervoet de gelijk maker (2—2) voor Shrewsbury, hetgeen dus tevens zijn 411de doelpunt was. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel (3—3).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 21