SPORT IN DE IJMOND a/itPn Beverwijk wil de strijd tussen strandexploitanten beëindigen WilmS Queen Ann VERSPUY Trek van Nederlandse meisjes naar de Panam als stewardess N. de Groot waarschuwt voor toenemende concurrentie in de staalindustrie Gevaarlijke hoek in Santpoort O OMEGA Alphenaar A. R. de BOER Plantenexposities in Velsense scholen Polio-inentingen Beroemde namen in nieuwe lijndienst Zaandamse koopman werd neergestoken VAN NIEL GRAMMOFOONPLATEN Mlw! VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 15 Voetbal Handbal Korfbal Grote Houtstraat 86 HAARLEM Is heel iets anders, maar echt dansen leert U bij: dansacademie t0r,0 want Johan" vertrekt voor het laatst uit Amsterdam Expositie bij Felison Het bankstel voor de liefhebbers van een aparte stijl De prijzen variëren van 245.- tot 450.- Won inginrich ting Tijdens huldiging Hoogovenjubilarissen tÈ. w mm s&lll, mitmm f?*' «I CONSTANT veHovingsringea Verlichting nakijken 350 dollar per maand Groot verloop Geen termijn-contraót L „IJmuiden" iheeft zich na de eerste ne derlagen prachtig hersteld en behoort nu met 4 punten uit 4 wedstrijden tot de goede clubs in de middenmoot. Vooral de over winning van zaterdag j.l. was van goed ge halte, omdat deze werd behaald na een snel opgelopen 2-0 achterstand. Zaterdag gaat de reis naar Hilversum met als tegen partij de mensen van de omroep. Dit OSO verspeelde al enkele punten en zal dus ze ker zijn uiterste best doen niet verder op de leiders achter te raken. IJmuiden daar entegen wil zijn overwinningenreeks voort zetten. Het moet voor de heren van de hand balvereniging IJmond zondagmiddag mo gelijk zijn tegen WWV uit Winschoten to!' winst te komen. Er zal aan het herenelfta van IJmond nog het nodige moeten wor den gedokterd teneinde misschien tot een andere en betere samenstelling te komen. De ploeg wordt pas samengesteld na de training van zaterdagmorgen. Overigens won WWV zondag van Sport Vereent met 13—6. Voor het IJmond damesteam ligt de strijd tegen Lijnden wellicht iets gemak kelijker, hoewel het ook hier niet altijd valt te voorspellen, hetgeen de Velsense dames zullen gaan presteren. De dames uit Badhoevedorp verloren zondag op eigen veld van de Wieringse dames, die voor de IJmonddames goede bekenden zijn. De opstelling is: R. Wagenaar; J. Jonker en A. Ent; G. Poelman, L. Blom en D. Bone kamp; T. Vos, G. Slatman, L. van der Mey, W. Schoorl en W. van der Kuil. Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging Watervliet gaat zondag naar Advertentie Speciaalzaak sinds 1883 BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. Th. Kops-Molenkamp, z., Zandersstraat 51, IJmuiden-Oost; A. Assendorp-Geervliet, z., van Ewijkweg 8, Bloemendaal; J. Schraal-Postma, d., de Wetstraat 22, IJmuiden; A. W. Th. Out- Stals, z., Oosterduinweg 23, IJmuiden- Oost; H. Ellen-Heijblok, z., Ladderbeek straat 20, Velsen-Noord; F. L. F. Hoogers- Kerschkamp, z., Snelliusstraat 16, IJmui den; J. Wijker-Leijenaar, d., Lierstraat 11, IJmuiden; M. C. Verdikt-Bosman, d., Prins Hendrikstraat 75, IJmuiden; O. H. van Dansik-van Zon, d„ Langelakenstraat 5 rd., Haarlem; C. M. van den Raadt-Braam, z., Tuindershofje 9, IJmuiden-Oost; M. A. Borgart-Braam, d., Engelmundusstraat 49, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: A. Gersen, 79 j., e. van C. C. de Vries, Berglaan 8, Santpoort; G. Ree, 66 j., wed. van J. C. van der Weijden, Daltonstraat 11, IJmuiden; E. Lettink, 71 j., e. van H. J. Nijmeijer, Lange Nieuwstraat 750, IJmuiden-Oost. GETROUWD: A. C. Tabernal en N. Vlot, Hagelingerweg 73, Santpoort; A. C. Bos en C. H. Kossen, Trompstraat 9, IJmuiden- Oost; G. Ineke en E. van de Lageweg, Ögelwightstraat 26, Velsen-Noord; P. Bak ker en M. P. Moleman, Hoofdstraat 166 rd., Santpoort; M. Rens en M. A. Pruissers, Roderijestraat 17 a, Rotterdam; J. P. F. van Roden en C. H. van Oei, Kanaalstraat 259, IJmuiden; K. Verloop en C. J. den Duik, van Seesenstraat 48 II, Amsterdam; S. C. Langbroek en M. L. Sieraad, Beste vaerstraat 13. IJmuiden-Oost; G. H. Teu- sink en W. Meijer, Frederiksplein 29 II, Amsterdam. ONDERTROUWD: J. J. Wichmann, Slin- gerduinlaan 2, IJmuiden-Oost en A. M. Groen, Hofdijklaan 61, Driehuis, t.a. Meer- vlietstraat 82, Velsen-Zuid; A. van de Krol, Paul Krugerstraat 12, Weesp en W. Timmerman, Trompstraat 141, IJmuiden- Oost, t.a. Henriëtte Roland Holsthof 40, Weesp; R. Mol, Tulpstraat 17, Wormerveer en G. M. W. Wiljouw, Duinvlietstraat 9, Velsen-Noord; C. M. Voorhout, Hyacinten straat 15, Santpoort en B. M. Kruitbosch, Middenduinerweg 2, Santpoort; J. Metse laar, Boeweg 5, Beverwijk en C. Mertens, Verbindingsstraat 10, Velsen-Noord, t.a. Diepenbrockstraat 44, Heemskerk; J. G. Romtaouts, J. P. Coenstraat 3, IJmuiden- Oost en G. Meijer, Lange Nieuwstraat 419, IJmuiden; H. R. van den Bos, van Diepen straat 2, Velsen-Noord en M. C. Gozeling, Kerkweg 4, Santpoort; P. J. M. van Galen, Minahassastraat 20, Haarlem en J. M. de Jong, Terrasweg 9, Santpoort; J. Haver kort, Jansweg 26, Haarlem en M. C. E. van der Helm, Zinneveltlaan 5, Santpoort; P. J. Roos, Julianakade 78, IJmuiden en E. H. Smit, Litslaan 11, Santpoort-Zuid, t.a. Lits- laan 11, Santpoort-Zuid; W. A. van Scha- gen, Kerkweg 27, Santpoort en E. Sminia, Meidoornstraat 19, IJmuiden-Oost; C. M. Meinderts, Dijkstraat 68, Naaldwijk en J. M. Bol, Tulpenstraaj; 30, Santpoort, t.a. van der Trappenstraat 32, Naaldwijk. Advertentie SPORTHUIS Utrecht waar het Samos ontmoet. De Utrechtenaren zijn geduchte tegenstanders, zodat moet worden gevreesd, dat Water vliet niet de volle winst zal kunnen be halen om zodoende het verloren gegane terrein te herwinnen. Toch bestaat er nog een kans op een gelijkspel, wanneer de Velsense aan vals vakken maar doortasten der en beter op schot zijn. De opstellingen luidt: Dames; B. Hoen, I. Waagemeester, I. Bakkenes, T. Floor, C. Zandbergen, H. van de Ree. Heren: S. Hartman, M. Verbeek, J. van Dijk, D. van Ladesteyn, G. van den Brink en H. Scholting. Het twaalftal van de Chr. korfbal ver. DKV neemt zaterdag 29 september deel aan de toetswedstrijden van de CKB. Dit in jaarlijks terugkerende onderlinge wed- rijden tussen die ploegen die in hun af- ieling zijn gepromoveerd naar de le klasse. De wedstrijden worden in Ermelo gespeeld. De indeling vóór DKV luidt: VES 3—Den Haag; DTSEnkhuizen; AlbatrosZwijn- drecht; Oranje Nassau—Vlaardingen; DKV IJmuiden. Opstelling: dames: J. C. Ausma—v. d. Stadt, J. Zwaan, Th. Pul, E. Winter, H. Vreeburg en R. Ausma. Heren: K. Jaspers, H. de Boer. W. Zwaan, H. Spijkerman, H. Ausma en C. Smit. Advertentie inschrijving A hJ* voor 't nieuwe dansseizoen O dagelijks van 11-13,14-17 en 19-21 uur Schagchelstraat 29 Haarlem 10806 De concurrentie tussen strandexploitanten in Wijk aan Zee heeft tot diverse onenig heden en misstanden geleid en wel zodanig dat de gemeente Beverwijk daaraan nu wel eens een einde wil maken. Gisteravond is tijdens een spoedeisende raadsver gadering in het Beverwijkse stadhuis het besluit genomen om met ingang van 1 ok tober aanstaande alle contracten met strandexploitanten te beëindigen. Enkele raads leden vonden het onfatsoenlijk van de gemeente om nu het besluit te nemen, zo vlak voor 1 oktober. Maar een voorstel van de raadsleden om de zaak aan te houden tot volgend jaar, werd verworpen. Het raadslid A. Klomp (V.V.D.) was de initiatiefnemer om het voorstel van het gemeentebestuur aan te houden tot vol gend jaar. De heer Jac. de Weyer (K.V.P.) steunde dit voorstel eveneens, later gevolgd door de heer D. Koger (Prot. Chr.). De heer Koger zei gehoord te hebben, dat mensen die een eigen windscherm of strandstoeltje wilden neerzetten op ge pacht strand, door de exploitanten werden verjaagd. Maar daartoe heeft deze exploi tant niet het recht blijkens de contracten tussen hem en de gemeente Beverwijk. Het raadslid W. Swarts (C.P.N. wilde weten welke wijzigingen in de contracten het gemeentebestuur wil aanbrengen. Er werd instemmend geknikt door andere raadsleden. Aangezien burgemeester J. G. S. Bruinsma wegens familieomstan digheden verhinderd was, werd de verga dering voorgezeten door loco-burgemees ter W. J. Vessies. Deze antwoordde dat de kwestie van de opzegging pas een maand geleden aan de orde werd gesteld. „De hele kwestie van de strandexploitatie willen wij nog eens be kijken", zei de loco-burgemeester. Het blijkt dat er verschillen zijn in de destijds gesloten overeenkomsten. Soms komen de exploitanten letterlijk en figuurlijk op el- kaars terrein. „En dat willen we nu een QUICK PUMA ADIDAS Breestraat 158 - Beverwijk In het handenarbeidlokaal van de chris telijke lagere Pieter Vermeulenschool heb ben vele ouders en belangstellenden een aantrekkelijke tentoonstelling van door de leerlingen opgekweekte potplanten en sa mengestelde bloemstukjes bekeken. Er waren achtentachtig planten en een onge veer even groot aantal bloemstukken, die door en uit twee man samengestelde jury, gekozen door de gemeentelijke Floralia- commissie, zijn beoordeeld. Vier jongens hebben onder leiding van mevrouw H. Hulscher, echtgenote van een der onder wijzers, en onderwijzer J. van Horick, de expositie ingericht. Het kostte heel wat zweetdruppels om met wat nieuws voor de dag te komen, maar dat is wel gelukt. Vooral door gebruik te maken van netten, rietmatten, graszoden en door de kinde ren meegebrachte voorwerpen, zoals een reddingboei en enkele lantarens, kon men het geheel zeer decoratief maken. De en tree was met lampions verlicht. De bloem stukken waren helemaal een schoolaange- legenheid. Er mocht niet of zeer weinig gebruik worden gemaakt van paddestoe len, zulks in verband met de paddestoe lenstand in Velsen. De jury heeft vrijwil lig ook deze bloemstukken van een be oordeling voorzien. Alle kinderen kregen een prijsje. Het inrichten van de exposi tie vergde anderhalve dag. Het doel van deze jaarlijkse tentoonstelling in de Pie ter Vermeulenschool is, de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen. De eerste Floralia-tentoonstelling in de Prinses Beatrixschool te Driehuis was donderdagavond tussen 7 en 9 uur zeer druk bezocht. Van (ie 68 potplanten die door de leer lingen werden opgekweekt waren er 67 ingezonden. De hal van de school bood een fleurig aanzien; ze was herschapen in een rijke bloementuin. Dit was het werk van de pas aangerichte „Ouderkring" die met voldoe ning op deze tentoonstelling mag terug zien. De leerlingen waren geestdriftig over hun bekroonde potplanten. De jury be loonde hun werk met 19 eerste en 22 tweede prijzen. De liefde voor de natuur en voor ka merplanten in het bijzonder zal door de ze expositie zeker aangewakkerd zijn. Een dezer dagen zullen de ouders van de kinderen geboren in het eerste half jaar 1961 een oproep krijgen voor de vierde injectie tegen kinderverlamming. Het is wel noodzakelijk dat de ouders zich strikt houden aan de opgegeven plaats en het vastgestelde tijdstip, daar het niet mogelijk is nog eens zo dicht mogelijk bij de eigen woning geholpen te worden. Een eventuele na-inenting kan slechts gebeuren op de Geneeskundige Dienst Stationsweg 80 te Velsen, iedere dinsdag middag tussen 14.00-14.30 uur. regelen, teneinde de strijd tussen de heren te beëindigen", zei de heer Vessies. Over het al of niet tijdig opzeggen van de contracten met de exploitanten, werd lange tijd gediscussieerd. Het voorstel Klomp werd in stemming gebracht, maar er waren slechts drie stemmen voor. Voor de stemming, vroeg de heer J. P. Schoos (V.V.D.) of hij de zaal mocht verlaten, aangezien hij zelf exploitant is. De namen van twee beroemde schepen van de Cunard lijn zullen herleven wan neer de Cunard Steamship Company vol gend jaar een begin maakt met de nieuwe dienst van Rotterdam naar Canada. De „Saxonia" (21.673 ton) en de „Invernia" (21.717 ton), twee schepen die na de oor log in de vaart kwamen en voor de nieuwe dienst zullen worden verbouwd, zullen worden herdoopt in respectievelijk „Carmania" en „Franconia". Een woord voerder van dé Cunard lijn heeft ver klaard dat dé schepen door de veran deringen vrijwel geheel nieuw zullen wor den. De vroegere „Franconia" werd in 1956 gesloopt. Tijdens de oorlog diende het schip als drijvend hotel en verbin- dingsschip voor Sir Winston Churchill, de toenmalige Premier, en de Britse dele gatie naar de conferentie van Malta in 1944. Al het militaire personeel aan boord moest burgerkleding aantrekken toen het schip door de neutrale Bosporus de Zwarte Zee invoer. De „Carmania", die in 1932 onder de slopershamer ging, bracht in de eerste Wereldoorlog de Duitse hulp kruiser „Cap Trafalgar" in het zuiden van de Atlantische Oceaan tot zinken. De „Saxonia" en de „Invernia" zijn thans aan hun laatste reis onder hun oude naam bezig. Binnenkort zullen zij koers zetten naar de werf waar zij werden ge bouwd. De verbouwingskosten bedragen twee miljoen pond. Enkele van de ver nieuwingen zijn een zonnedek met zwem bad, een kinderbad, een nachtclub en air conditioning. Op 8 april 1963 zal de „Car mania" de nieuwe dienst Rotterdam-Le Havre-Southampton-Quebec-Montreal ope nen. Op 4 juni 1963 zal de „Franconia" voor de eerste keer van Rotterdam uit- Onder commando van kapitein J. A. Klingen vertrekt het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden zater dag van Amsterdam. De inscheping van de ongeveer 380 pas sagiers zal tussen 9.30-11.00 uur via loods „Celebes" aan de Sumatrakade plaats vinden. Zo spoedig mogelijk hierna zal het schip, voor de laatste maal, de ha ven van Amsterdam verlaten om na IJmuiden koers te zetten naar Southamp ton, waar de volgende dag nog 600 pas sagiers zullen embarkeren. Na het aanlopen van Southampton is de route van het schip als volgt: Napels, Port Said, Suez, Colombo, Fremantle, Melbourne, Sydney, Wellington, waar de „Johan van Oldenbarnevelt" op 9 novem ber a.s. wordt verwacht. Op 10 november zal het schip deze ha ven verlaten met passagiers voor de Em pire Games, die te Perth worden gehou den. Via Sydney en Melbourne zal op 21 november a.s. de haven van Fremantle worden binnengelopen, waar het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" gedurende 12 dagen zal liggen en dienst zal doen als hotel voor de passagiers die de Empire Games in het nabijgelegen Perth bijwo nen. Nadat deze passagiers weer zijn terug- vervoerd naar hun inschepingshavens vol gen nog enige Trans Tasman trips, waar van het schip op 3 februari 1963 te Syd ney wordt terug verwacht. In de gemeentelijke expositiezaal aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost wordt vrijdagavond 5 oktober een tentoonstel ling geopend van tekeningen en aquarel len van Jan Budding. Deze expositie wordt gehouden van 5 tot en met 28 oktober. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Advertentie 3-zits bank - 1 hoge en 1 lage fauteuil handgepolitoerd in de notenkleur. Binnenwerk interieurvering; bekleding wollen moquette in de allerbeste kwaliteit; kleur evt. naar keuze. Heden geëtaleerd met bijpassende salonkast en tafel. Komt ook eens kijken naar onze aparte kollektie BERGMEUBELEN. 'n Rijke sortering in diverse modellen. (voor sfeer in uw woning) PLEIN 1945 2 - IJMUIDEN TELEFOON 8089 Ondanks de krappe arbeidsmarkt is het niet moeilijk sollicitantes te vinden voor bet stewardessenberoep. Het staat bij veel jonge vrouwen nog steeds hoog genoteerd. Dit werd vandaag in het Hiltonhotel te Amsterdam onderstreept door de 37-jarige Ray Mann, één van het uit drie leden bestaande wervingsteam, dat voor Pan Ameri can World Airways niets anders doet dan het hele jaar door in allerlei landen stewardessen te kiezen uit ware legertjes van sollicitantes. Met Ray Mann zijn miss Virginia Roiz en Arthur Panta naar Amsterdam gekomen om ditmaal in Nederland een keuze te maken. In drie dagen tijds zal het drietal samen 300 sollicitantes, die zich voor het baantje hebben gemeld, ondervragen, schiften en beoordelen. De meisjes moeten aan allerlei eisen voldoen, waaraan strikt de hand wordt gehouden. De hoofd zaken zijn, dat ze er goed en aantrekkelijk uitzien, gezond zijn, geen bril dragen, niet te dik en niet te dun zijn, welopgevoed en dat ze vloeiend Engels spreken. Maar zelfs al voldoen ze aan al deze eisen, dan nog kunnen ze nog niet altijd in aanmerking komen, omdat ze juist die eigenschappen missen, die Pan American noodzakelijk acht voor haar stewardessen. Dat is dan dat ondefinieerbare van een goede gastvrouw, een mengsel van een „ready smile", vriendelijkheid en effi- ciëncy. Ze mogen zeker niet verlegen, doch ook niet brutaal zijn. Voorzichtigheid is ons geboden, zei de heer N. de Groot, adjunct-directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken nv. op de donderdag in het Beverwijkse Kennemer Theater gehouden huldigingsavond tijdens zijn felicitatierede tot de veertien jubilarissen. De concurren tie op de wereldmarkt wordt steeds groter. Er komen steeds meer staalfabrieken. Zo zien we binnenkort de opening tegemoet van een staalfabriek in Duinkerken, die onder dezelfde omstandigheden kan wer ken als het bedrijf in IJmuiden. Bovendien loopt de scheepvaart terug en komt Japan op de wereldmarkt met z(jn voordelige prijzen. Toch mogen wij alle vertrouwen hebben in ons vermogen bij te blijven in de grote concurrentiestrijd waarvoor wij ons allen moeten inzetten, aldus de heer De Groot. Hij toonde zich zeer verheugd over het geen de jubilarissen voor het bedrijf heb ben gedaan. Hij vertelde iets over het pro- duktieschema van deze jubilarissen toen zij pas bij het bedrijf kwamen. Toen ging ieder rustig op zijn fietsje via de Gilden laan naar de fabriek, nu weet men zich bijna geen raad met alle auto's. Werkten er in 1937 1500 man op het bedrijf, nu zijn het er 16.000 en de produktie bedraagt V Si N. de Groot anderhalf miljoen ton ijzer. Spreker uitte de wens dat de jubilarissen nog menig jaar bij Hoogovens zullen werken. De directie is dankbaar voor wat zij gepres teerd hebben. Nadat de heer De Groot aan alle jubilarissen het Vererend Getuig schrift had uitgereikt en aan de dames een herinneringsbord had aangeboden was het officiële gedeelte ten einde. Na de pauze was er een cabaret-revue, waarbij André Meurs de conference ver zorgde. Medewerking verleenden verder de Kame's, de twee vrolijke circus-arties ten, de Valentina's, radio-zangtrio, Tèd Alton met zijn parkieten en de Les Deux Marchants met hun diabolo's. Joqp Rey nold verzorgde het muzikale gedeelte. De avond werd besloten met een gezellig bai op muziek van Barend Kuhfus-kwintet. Advertentie ALLE MODELLEN Santpoort dreigt een dodenkruispuntte krijgen. Tot nu toe zijn de ongelukken die er geschied zijn op de kruising van de Wulverderlaan en de Terrasweg in Sant poort-noord wonderbaarlijk goed afgelo pen, tenminste wat de dodelijke verwon dingen betreft. Maar het auto-ongeluk, dat zaterdagmiddag is geschied zit de buurt bewoners thans nog „in de benen". Twee kinderen werden gewond, twee personen wagens konden rechtstreeks naar de sloper en voor de zoveelste maal kan het school hoofd van de rooms-katholieke Titus Brandsmaschool op de hoek zijn kapot- gereden schoolhek laten repareren. De foto toont de situatie ter plaatse. De fotograaf parkeerde zijn wagen(tje) voor het kruispunt, maar zelfs zo vlakbij deze kruising is de toestand onoverzichtelijk. Geen enkele automobilist onbekend ter plaatse kan rijdend over de Terrasweg in westelijke richting tijdig constateren, dat hij zo dadelijk een weg oversteekt met verkeer, dat van rechts komt en dus voor rang heeft. De heg rechts op de foto be lemmert het uitzicht. De automobilist wordt ook niet attent gemaakt op de nadering van een gevaar lijk kruispunt. Misschien dat in de naaste toekomst op alle vier de wegen, die naar deze kruising leiden, het bekende drie hoekig bord, met het gekantelde -. kruis erop, kan worden geplaatst. De daad is aan de politie in Velsen. Want vandaag of morgen LANGE NIEUWSTRAAT 418 - TELER. 6321 De politie van Velsen deelt mede, dat nu de winter weer nadert, extra gelet zal worden op de verlichting van alle soorten voertuigen. Ook zal worden gelet op de kwaliteit van banden, vooral die van auto mobielen. Mochten die bij controle door de politie in slechte staat worden aangetrof fen, dan worden de banden meteen in be slag genomen. TWEE INBRAAKJES IN BEVERWIJK In een houten keet, waarin een slijterij is ondergebracht, aan het Kuenenplein in Beverwijk is ingebroken. Er wordt echter niets vermist. De politie zou bij het speu ren naar de inbreker geholpen kunnen worden door een bewoner, die de dader door een raam de keet zag verlaten. Uit een schaftwagen aan de Parallelweg in Beverwijk is enig stratenmakersgereed schap gestolen. De politie stelt een onder zoek in. „Buiten Amerika kunnen wij gemakke lijker stewardessen aantrekken, dan in de V.S. zelf," zo deelde Ray Mann mede. „Hoe dat precies komt kan ik niet zeg gen. Misschien is het voor buitenlandse meisjes een aparte attractie om het moe derland te verlaten en zich in Amerika te vestigen." Een andere reden zou kunnen zijn, dat vele Amerikaanse dames in tegenstelling tot Europese of andere meisjes hun neus optrekken voor een aanvangssalaris van 350 dollar per maand, dat wordt verhoogd tot een maximum van 570 dollar per maand. „Ons stewardessen-korps bestaat uit 1200 meisjes," vertelde Mann, „en we re- cruteren ze uit de hele wereld. Pan Ame rican vliegt alleen buiten de V.S., dus uit sluitend op intercontinentale trajecten naar vreemde landen. We kunnen dus overal buitenlandse stewardessen gebrui ken als ze tenminste ook goed Engels spre ken. In totaal telt ons korps dan ook 37 nationaliteiten, maar weinig takken van ons bedrijf kennen zo'n groot verloop. Ge middeld verlaten 18 tot 20 meisjes ons per maand, hoewel we steeds uiterst nauwkeu rig selecteren en iedereen voor tenminste 2 jaar engageren." Van alle stewardessen die ontslag nemen doet 67 percent dit voor een huwelijk; de overigen, omdat ze genoeg krijgen van vliegen en weer eens van werkkring wen sen (of moeten) veranderen. Wie nu mocht denken, dat de Amerika nen wellicht in Nederland percentsgewijze meer meisjes geschikt voor stewardess zou den vinden dan in de meeste andere lan den, vergist zich. Er melden zich hier pre cies zo veel meisjes, die niet of nauwe lijks Engels spreken als in alle andere landen. „De statistiek heeft uitgewezen, dat slechts 4 percent van alle sollicitantes voor een aanstelling in aanmerking komt," zei Mann. „Dat betekent dus dat wij blij zul len zijn als we een dozijn stewardessen kunnen aannemen uit deze 300 sollicitan tes." De drie leden van het wervingsteam keu ren samen per jaar circa 8.000 sollicitan tes en zorgen er voor dat de uitverkorenen in Amerika een opleiding van zes weken krijgen. Voor het keuren réizen zij van land tot land en hebben aldus een volle dige dagtaak. In tegenstelling tot de K.L.M., die ste wardessen op contract voor een periode van maximaal vijf jaar aanneemt, mogen de stewardessen van Pan American net zo lang in dienst blijven als zij willen. De meeste meisjes verdwijnen als ze ouder worden en de anderen zorgen er voor, dat ze als stewardess acceptabel blijven. De enkelen die te oud worden krijgen een an dere baan in het bedrijf. Een 47-jarige Zaandamse koopman is door een nog onbekend meisje in de Kerk straat in Amsterdam neergestoken en aan vankelijk in ernstige toestand in het Wil- helmina-gasthuis opgenomen. Hij is nu buiten levensgevaar. De Zaandammer was het meisje 's nachts in de stad tegengekomen. Tegen half vijf 's morgens stond het tweetal in een portiek in de Kerkstraat. Omwonen den hebben gehoord, dat er op ruzie-achti- ge toon werd gesproken. Kort daarna slaakte de koopman een luide kreet, strom pelde hevig bloedend uit een wond aan zijn borst uit het portiek en ging in de richting van het politiebureau aan het Leidseplein. Daar aangekomen zakte hij door bloedverlies in de hal ineen en werd even later door een agent gevonden. Het meisje is gevlucht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15