Mississippi legde politiemacht om universiteit HET WEER V\ Staat dekt 62,5 pet van politiek en molestrisico Deskundigen bestuderen oorzaak van de ramp HAZENBERG DIJKSTRA WASHINGTON DEINSDE TERUG Gezagsstrijd in rassenkwestie dreigt grimmige vormen te gaan aannemen BOOT meubelen Tweede week van oktober weer koelhuisboter t e r s t a 1 Toch fraudegeval in Nijmegen Voor bedrijven in Nieuw-Guinea Tweede Kamer geeft meer dan minister Zijlstra wilde „In 1965 plaats voor nieuw staalbedrijf" Zeker 600 doden in Spanje Spaanse arbeiders in Twente sturen een delegatie Blauw kamgaren kostuum 138.- 47e JAARGANG NUMMER 276 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSBN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BOOT Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 Felle aanval voor TV op prijsvaststelling Boterspeculaas Boterbanketstaven Roomborstplaat Meer bewolking Barnett voor gerecht Steun van Walker In de krant van heden: meubelen een juweeltje van kwaliteit, coupe en afwerking ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Speculaasbrokken Roomborstplaat VAN BREUKELEN Het woord is aan Drs. Kroft in ESB SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES ver s oir illexide lEtrrrpen ,Stop in het bad Hulpacties VERLOOFD? Dan gratis VER- L AN GBOEKJEvergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, TeL (02500) 18574. IJmuider Courant Twee beelden van het conflict aan de staatsuniversiteit van Mississippi, waarin zich de taal der wapenen gaat men gen. Foto links: nadat hij James Meredith andermaal de toegang tot de universiteit heeft ontzegd, loopt gou verneur Barnett met verbeten gezicht naar zijn auto. Foto rechts: Meredith in gezelschap van een federale politieman. OXFORD (Mississippi, V.S.) Om ern stige ongeregeldheden en bloedvergieten te voorkomen, heeft het ministerie van Justitie in Washington voor gisteren afge zien van de vierde poging de negerstudent James Meredith te laten inschrijven aan de universiteit van de staat Mississippi in Oxford. De zestig man federale troepen en de justitiële ambtenaren die Meredith zouden begeleiden, kregen opdracht om terug te keren nadat uit Oxford inlichtingen waren ontvangen dat zich daar een grote menig te voor de universiteit had verzameld en dat gouverneur Barnett een politiemacht van 400 man had samengetrokken. Deze politie was uitgerust met helmen, gasmas kers en gummistokken. In een kooi wer den zes honden in gereedheid gehouden. Dit is zeker niet het einde van de zaak. De regering in Washington zou een treurig figuur slaan als zij haar wil niet wist door te zetten. Robert Kennedy, de minister van Justitie die zich persoonlijk voortdu rend met de zaak bezig houdt, heeft ver klaard dat Meredith koste was het kost zal worden ingeschreven. Bij voorkeur langs vreedzame weg, maar als dat on mogelijk blijkt zal Washington niet terug deinzen voor machtsmiddelen om te zor gen dat zijn orders worden üitgevoerd, al dus Kennedy. Inmiddels zijn aanzienlijke troepenver- Advertentie sedert 1849 In de tweede week va-n oktober zal er weer koelhuisboter voor de verkoop be schikbaar komen. De prjjs zal 85 cent per half ponds-pakje bedragen. Dit is gisteren door het ministerie van Landbouw be sloten na een gesprek met vertegenwoor digers van het produktschap voor zuivel. De voorraad koelhuisboter bedraagt op het ogenblik 30 miljoen kilogram. Het Produktschap voor Zuivel zal met ingang van maandag koelhuisboter uit de pakhuizen beschikbaar stellen tegen een prijs van 2.90 per kilo, welke prijs over eenkomt met een consumentenprijs van on- gevèer 85 cent per halfpondspakje. De ver koop zal maandag over acht dagen kun nen beginnen Deze .mededeling van het produktschap is voor de heer S. Ploeg, bestuurslid van het produktschap aanleiding geweest om voor de televisie te verklaren, dat hij deze prijsvaststelling een „op de grens van mis dadigheid" liggende beslissing acht. Hij bracht in herinnering dat de prijs destijds was vastgesteld op 65 cent. De heer Ploeg zei onder meer verder dat hij de koelhuis boter liever zag verdwijnen in de magen van de mensen dan dat ze verwerkt zou worden in het veevoer. De heer Ploeg meende dat de thans vastgestelde prijs daartoe zeker aanleiding zou geven. De heer Ploeg merkte nog op dat dit zijn persoonlijke mening was-en dat hij dus niet sprak als bestuurslid van het produktschap. Advertentie ST. NICOLAASPAKKETTEN over zee voor familie, vrienden en bekenden. Wij verstrekken u alle inlichtingen. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Over wegend matige zuidoostelijke I wind, later ruimend naar zuid west tot west. In de komende j. nacht minder koud, morgen overdag iets kouder dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. sterkingen naar Mississippi onderweg ge gaan om het federale garnizoen dat daar is gelegerd te versterken. Naar Memphis, in de naburige staat Tennessee zijn 110 man genietroepen gezonden. Gouverneur Barnett moet vanmiddag voor het federale gerechtshof in New Or leans verschijnen, om zich te verantwoor den voor het feit dat hij het bevel Mere dith tot de universiteit tot te laten, niet heeft uitgevoerd. Het is zeer goed moge lijk dat hij verstek zal laten gaan. Met spanning wacht men af of het hof in dat geval zijn arrestatie zal gelasten. De gouverneur van de eveneens zeer conservatieve staat Alabama heeft zich in een brief aan de regering in Washington solidair verklaard met gouverneur Bar nett. Het is een goed ding dat de Republikei nen de regering-Kennedy in deze zaak tot dusver niet afvallen. Oud-president Eisen hower noemde de houding van Barnett gisteren niet te verdedigen^ De segregatie-fanatici in Mississippi heb ben de steun gekregen van ex-generaal Walker, lid van de uiterst rechtse John Birch Society, die vorig jaar van zijn post in West Duitsland werd ontheven, om dat hij zich was te buiten gegaan aan on geoorloofde politieke indoctrinatie van zijn manschappen. Walker heeft voorgesteld een vrijwilligerskorps op te richten, dat tussenbeide zou moeten komen als de fe derale regering soldaten naar Oxford zou sturen om de universiteit te dwingen de negerstudent toe te laten. „Het ogenblik is gekomen om van ons te laten horen. Tienduizend vrijwilligers zul len zich aanmelden in alle staten", aldus de ex-generaal, die in 1957 en '58 aan het hoofd stond van de militairen die in Little Rock de rassenscheiding op de universi teit ongedaan moesten maken. „Toen be vond ik mij in het verkeerde kamp, maar Cjitmaal ben ik in het goede. En ik zal pre sent zijn".' zei Walker. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws21 Op de Praatstoel3 Feuilleton 19 Horen en Zien17 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving 7, 9 Beurs - - 21 Uitgaan in Haarlem17 Medische verzorging 7 Kerkelijk Leven9 Scheepsberichten 21 Kunst 17 Sport 23 In de Vishal en op zee11 Beeldverhalen2, 19 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Topsy 11 Luidsprekers 25 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie SHOWROOMS: WAGENWEG 15 50 m. van het Houtplein HAARLEM De burgemeester van Nijmegen heeft, in overleg met de officier van Justitie in Den Haag, bekendgemaakt, dat bij een heden ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat in een belangrijk oorlogs schadegeval op onregelmatige wijze is ge tracht een uitkering van het Rijk te krij gen. Door het Rijk is een voorschot verstrekt. Afgezien van de administratieve gevolgen wordt overwogen of deze onregelmatigheid aanleiding zal geven tot strafrechtelijk op treden tegen de verantwoordelijke ge meenteambtenaren. Hangende het onder zoek kunnen geen verdere mededelingen worden verstrekt, aldus een schriftelijke verklaring van de burgemeester. De burgemeester heeft de verklaring af gelegd, nadat de officier van Justitie, mr. Maris, in Nijmegen de bescheiden betref fende de oorlogschadeclaims had bestu deerd. Advertentie Ut Prinses Beatrix heeft de herdenking van het tienjarig bestaan van de Nederlandse orde van advocaten in de Westerkerk te Amsterdam bijge woond. In de pauze tekende zij het gastenboek van de Westerkerk. Advertentie met AMANDELEN, gekruid volgens oud-Hollands recept, alleen a.s. zaterdag van 80 voor 60 ct. per 250 gram eigen fabrikaat, IV2 ons 60 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 5362 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goed gekeurd dat de minister van Financiën machtigt voor de Nederlandse staat als verzekeraar verzekeringsovereenkomsten aan te gaan tot dekking van het molest risico en van het politiek risico betreffende „zich op of boven het grondgebied van westelijk Nieuw-Guinea bevindende bedrijfsmiddelen, bedrijfsruimte en voorraden, indien en voorzover daarvoor op andere wijze geen dekking is of kan worden verkregen". De staat zal 62,5 percent van het risico dekken en laat de resterende 37,5 percent als „eigen risico" voor de verzekerde. De regering wil met deze maatregel bereiken, dat dê activiteiten van het be drijfsleven, gericht op de bevoorrading van Nieuw-Guinea tijdens de V.N.-over- gangsperiode, niet stagneren. Het was de regering namelijk gebleken, dat de ani mo van het bedrijfsleven om die werk zaamheden voort te zetten, tanende was. Het was aanvankelijk het voornemen van de regering slechts de helft van het risico te doen dekken en de andere helft voor de rekening van de verzekerde te laten. Dit stuitte op verzet in de Kamer. De heren Lucas (K.V.P.), Schuitemaker (V.V.D), Kikkert (C.H.), Janssen (K.V.P) Van Eysden (A.R.) en Öcernink (C H.l kwamen met een amendement om het percentage eigen risico te verlagen tót 25. Daar voelde minister Zijlstra niet veel voor, maar hij wilde graag „de kerk in het midden laten" en ging in zijn con cessie daarom tot precies de helft van i de door de ondertekenaars van 1 amen- j dement voorgestelde verlaging, i Wat namokkend trok de heer Lucas dat gedeelte van het amendement in, toen bleek dat de Kamer akkoord ging met een eigen risico van 37,5 percent. De eerdergenoemde Kamerleden wilden in het politiek risico, dat zal worden ge dekt, ook opnemen de eventuele devalu atie van de munteenheid. Telen dit ge deelte van het amendement had minister Zijlstra bezwaren, maar hij moest het hoofd buigen toen de Kamer deze wijzi ging bij zitten en opstaan aanvaardde. Tegen waren voornamelijk de socialisten. De bewindsman kon begrip opbrengen voor verruiming van de in het wetsont werp gegeven omschrijving van het mo lestrisico. Bij amendement van de heren Lucas, Kikkert, Janssen, Korteweg (V.V.D.) Peschar (P.v.d.A.), Van Eijsden, Verver- loo (P.v.d.A.), en Schuitemaker (V.V.D.) werd de omschrijving zodanig aangevuld, dat onder molestrisico nu ook valt „het intreden van zodanige gevaren met zich Pichler: De karikatuur geeft vaak een getrou wer beeld dan de fotografie. „Wij achten in 1965 ruimschoots de mogelijkheid aanwezig om voor een ruw- staalproduktie, die aan de eerste fase van een nieuw modern geïntegreerd massa- staalbedrijf inherent wordt geacht, vol doende afzet te vinden in de vorm van walserüprodukten. Een dergelijk bedrijf zal binnen enkele jaren kunnen groeien tot een produktiecapaciteit van tenminste 1,5 miljoen ton ruwe staal per jaar". Tot dit oordeel komt drs. W. C. Kroft, wetenschappelijk medewerker van het Nederlands Economisch Instituut te Rot terdam, die een studie heeft gemaakt van de ontwikkelingsmogelijkheden van de Nederlandse ijzer- en staalindustrie. Zijn bevindingen zijn deze week afgedrukt in een bijlage van Economisch-Statistische Berichten. Hij zegt dat de belangstelling voor de problematiek rond de vestiging van een tweede geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf in Nederland latent aanwezig is. Het is voor een buitenstaander moeilijk vast te stellen hoe thans de werkelijke stand van zaken is. Bekend is dat de gemeente Rot terdam enkele buitenlandse studiegroepen opdracht heeft gegeven haar hieromtrent te adviseren. In afwachting van deze ad viezen die, naar men mag hopen, spoedig zullen worden gepubliceerd, moeten dege nen, wie dit vraagstuk ter harte gaat, het doen met de onderzoekingen, die inmiddels meer dan een jaar geleden zijn verricht, aldus drs. Kroft. Drs. Kroft concludeert tot een hoger toekomstig staalverbruik in Nederland dan waartoe de commissie-Van Berkum komt op basis van een enkelvoudige relatie tussen staalverbruik en industriële pro- duktie. Terwijl de studiegroep-Van Ber kum van mening is dat een nieuw Neder lands staalbedrijf maximaal circa 60 per cent van de binnenlandse markt voor de diverse produkten zal kunnen 'veroveren, wordt door dr%. Kroft gesteld dat een in heemse producent 80 percent van de Ne derlandse markt kan veroveren. Advertentie brengende omstandigheden, dat van de betrokkenen redelijkerwijze niet kan wor den gevergd, onder die omstandigheden voort te gaan het bedrijf te exploiteren, c.q. het beroep uit te oefenen". Deze aan vulling houdt volgens minister Zijlstra in, dat subjectieve elementen worden in gevoegd doch hij vond dat op zichzelf niet onjuist. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Ttfe. 223596 Advertentie Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65, (t/o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 BARCELONA (ANP en AP) - De overstromingsramp bij Barcelona heeft volgens de laatste officiële cijfers het leven gekost aan 414 mensen; 391 men sen worden vermist; 202 gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Gisteren zijn honderden slachtoffèrs ter aarde besteld. Het opruimingswerk wordt vandaag voortgezet. Een grote moeilijk heid bij het identificeren van de slachtof fers is, dat velen in nachtkledij door het water zijn overvallen en daardoor geen persoonlijke bezittingen bij zich droegen. In het stadhuis van Tarrasa trekken lan ge rijen mannen, vrouwen en kinderen langs een uitstalling van foto's van nog niet geïdentificeerde slachtoffers. Alleen al door waterschade is vier mil joen meter wollen stof uit de textielbe drijven beschadigd. Tachtig percent van de fabrieken is vernield of zwaar be schadigd. De regering overweegt de tex- tielprijzen te bevriezen om te voorkomen dat de prijzen tot onredelijke hoogte zul len stijgen. Waterbouwkundigen bestuderen de oor zaken van de overstroming en zoeken naar middelen om een herhaling te voor komen. Een deskundige verklaarde dat de zware regenval in de heuvels boven Tar rasa zoveel zand en puin had meegesleurd, dat de normale afvoerwegen van het wa ter naar zee geblokkeerd raakten. „Wat er toen gebeurde is hetzelfde wanneer je de stop in het bad doet en beide kranen wijd open zet overstroming". Beneden Tarrasa hebben een weggesla gen spoorbrug en brokstukken van huizen de rivier afgedamd. Het water had geen andere uitweg dan door de straten, waar huizen en fabrieken werden weggeslagen. Het water trok bijna even snel weg als het was gekomen. In buitenwijken van Barcelona zijn 1500 mensen geëvacueerd omdat de aan houdende regen de huizen dreigt te onder mijnen. In het rampgebied worden de mensen op grote schaal gevaccineerd om epidemieën tegen te gaan. AMSTERDAM Het genootschap Spanje-Spaans Amerika, onder voorzitter schap van prof. J. A. van Praag, heeft een actie in het leven geroepen voor steun aan de slachtoffers. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 226376. Het geld zal worden afgedragen aan de Spaanse ambassade in Den Haag. UTRECHT De Spaanse evangelische zending te Utrecht heeft haar gironummer 95200 opengesteld voor giften voor protes tantse slachtoffers van de overstromings ramp. ENSCHEDE Met een vliegtuig van de Twentse textielindustrie zijn gister avond vijf Spaanse arbeiders van het vliegveld Twente naar Barcelona vertrok ken. Als vertegenwoordigers van hun in de Twentse textielindustrie werkzame landgenoten, zullen zij in het rampgebied contacten leggen met familieleden en hulporganisaties om inlichtingen te krij gen over het lot van de familieleden van de Spanjaarden uit Twente, die merendeels uit het gebied van Barcelona afkomstig zijn. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1