Elektriciteit komt steeds meer uit kernenergie voort AGE 3 Supralux De Kamer voelt veel voor sneller begrotingswerk Polle Peil en Pmöo en bondig 14 o, OUD HAARLEM IN FLOODLIGHT Papoea's slaags in Hollandia Leeuw beet dompteur Dokwerkers gewond In twintig jaar dertig percent Debat onderontwikkelde gebieden in Kamer Bestuurder visauto verongelukt Kouder overdag li VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 2 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk itg m Tegen opiumwet gezondigd G. J. van Lienden uit Tweede Kamer Vier doden in het verkeer 6. „Een ogenblikje", roept Polle, terwijl hij haastig verder holt, „ik moet even mijn verontschuldigingen gaan aanbieden, ik ben dadelijk weer terug!" „Goeden dag, vrienden", zegt Polle tot de beide roeiers, „ik kom mijn ver ontschuldigingen aanbieden, dat ik jullie boot kapot heb gemaakt Maar Slokop had de machine geolied en toen vloog ons schip met zo'n vaart.Pingo helpt een handje en ze trekken de twee roeiers met boot en al op de kant„Kom op het droge, het is een kleinigheid om alles weer te herstellen, jullie hebt je werkelijk kranig gehouden tijdens de aanvaring!!" HOLLANDIA Donderdagavond is in Hollandia een hevige vechtpartij ontstaan tussen een aantal Papoea's. Vijf pro-Ne derlandse en tien Seroeiers, die bekend staan om hun pro-Indonesische sympa thieën, gingen elkaar in het centrum van Hollandia met kapmessen, stokken en stukgeslagen bierflessen te lijf. Toen de Biakkers allen gewond waren, vluchtten zij de bioscoop „Oriënt" in. Eén van hen, die een ruit had ingeslagen om binnen te komen moest met een slagaderlijke bloe ding naar het ziekenhuis worden overge bracht. Toen de gewonde Biakkers met messen en stokken de donkere bioscoopzaal bin nenvluchten, ontstond onder de bezoekers een paniek. Allen probeerden tegelijk door de kleine uitgang naar buiten te komen. Inmiddels was de Papoeapolitie vanuit het tegenover de bioscoop gelegen hoofdbu reau in actie gekomen. Zij wist de orde spoedig te herstellen. De gewonde Biakkers werden in het po litiebureau verbonden. Van de Seroeiers werden er drie gevangen genomen en in bewaring gesteld. Tijdens de vlucht uit de bioschoop werd een Nederlandse vrouw door de Papoea's vastgegrepen, maar een PTT-ambtenaar en een marine-officier wisten haar te ont zetten. Naar de politie verklaarde, verkeerden alle vechtenden onder de invloed van al cohol. Het politiekorps, dat sinds de laat ste dagen, nu het gehele Nederlandse ka der is vertrokken, uitsluitend uit Papoea's bestaat, heeft versterking aangevraagd voor het geval zich weer moeilijkheden voordoen. De deelnemers aan de voorlichtings bijeenkomst van het Nederlands Atoomforum hebben een bezoek ge bracht aan het Reactor Centrum Nederland in Petten. De Hoge Flux Reactor is op het ogenblik buiten ge bruik om een grote onderhoudsbeurt te ondergaan, een unieke gelegenheid voor de bezoekers om ook eens een kijkje te nemen in het hart van de reactor. De dompteur Alberto Althoff heeft zijn twintigste beet van een roofdier opgelo pen. Tijdens een voorstelling van het cir cus Boltini in Vlissingen werd hij gebe ten door de leeuw Simba, die vier jaar oud is. Het gebeurde toen hij de leeuw Simba streelde. Een hoektand drong in zijn rechterhand. Ondanks de bloedende wond heeft hij zijn programma geheel afge werkt. Twee Amsterdamse dokwerkers zijn tij dens hun werkzaamheden op de werf van de N.D.S.M. van een hoogte van onge veer tien meter in een tank van het Ne derlandse schip „Katelysia" gevallen en met ernstige verwondingen in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. De sombere voorspellingen inzake de wereldvoorraden fossiele brandstoffen blijken niet uit te komen, want voorlopig zullen deze voorraden niet uitgeput raken. Desondanks mag worden ver wacht, dat binnen twintig jaar dertig percent van alle opgewekte elektriciteit uit kernenergie zal worden verkregen. Dit voorspelde prof. dr. J. Hoekstra, hoogleraar te Delft, op de tweede dag van de voorlichtingsbijeenkomst van het Nederlands atoomforum te Alkmaar. Prof. Hoekstra sprak over het vervaar digen van splijtstofelementen voor kern reactoren en zei te menen, dat dit procédé binnen enige decennia zal leiden tot het ont'sta&ri 'vah een gehe'eï 'aparte' tak van industrie, waarin het zal gaan om enorme bedragen. Naar schatting van prof. Hoek stra zal met de fabricage van deze ele menten te zijner tijd zeker zes miljard c Minerva-theater, vandaag 20 u.: N.Ph.O. m.m.v. Frans Brüggen, blokfluit (onder auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ma dame Sans Gêne", 14 j. Frans Hals, 14 en 19.30 u.: „Les enfants du paradis", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Cartouche". 14 i. Zaterdag 23.30 u.: „Fotomodellen en chan tage", 18 j. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag geen film. Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Misdaad achter het voet licht", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Vier Pa- rijse meisjes", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Robin Hood in Rome", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „The con nection", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Eddie kent geen pardon", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot en met 30 september. Vishai (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van Herman Willemse. Tot 6 oktober. Da gelijks van 9-17 u. en tijdens klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Oud-Spaanse Ka mermuziek. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: „De Plankeniers" met „Met eervol ontslag" tb.v het Sterhuis Union. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans. Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u. Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 28 SEPTEMBER City, 20 u.: „Het meisje Anna Suh". Rex, 20 u.: „Zedenpolitie contra blond". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZATERDAG 29 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh". Rex, 20 u.: „Zedenpolitie contra blond". VRIJDAG 28 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een „fijn" stel dochters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Paspoort voor de hel". W.B. Theater, 20 u.: „De piraten van de Bloedrivier". ZATERDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een „fijn" stel dochters"; 23.30 u.: „Een grote liefde,-een grote hartstocht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Paspoort voor de hel". W.B. Theater, 20 u.: „De piraten van de Bloedrivier". Advertentie gulden per jaar gemoeid zijn, waarvan de helft buiten de Verenigde Staten zal wor den besteed. Hij meende dat de Neder landse industrie, mits deze tijdig in het strijdperk treedt, daar een redelijk deel van zal kunnen opeisen. Advertentie 'n I icht sigaartje voor letterlijk iedere roker SENORITAS EXTRA io,3 cm: niet te lang, niet te kort, nèt goed! Een 44-jarige chauffeur uit Leiden heeft terechtgestaan omdat hij op valse recep ten bij eep apotheek in Wassenaar en kele keren palfium, een soort opium, had losgekregen. Tegen hem werd een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek gevorderd, waarvan een half jaar voorwaardeli j k. Verdachte was werkzaam in het aca demisch ziekenhuis te Leiden. Hij zag kans receptenbriefjes weg te nemen, waar op hij zelf het recept schreef om pal fium te krijgen. Hij beriep zich erop, dat hij soms hevige pijnen leed. Eens had een dokter hem palfium-tabletten voorgeschreven en die hadden hem zo veel verlichting gebracht, dat hij met het innemen van de tabletten wilde doorgaan. (Van onze parlementaire redacteur) Aan de meeste fracties in de Tweede Kamer zal het niet liggen als de voor dit parlementaire jaar voorgenomen proef, de begrotingen van Binnenlandse Zaken, O.K. en W. en Maatschappelijk Werk in openbare commissievergaderingen te be handelen, niet slaagt. Woordvoerders van de fracties der C.H.U., A.R., P.v.d.A., K.V.P. en V.V.D. zegden gistermiddag in de Tweede Kamer toe, loyaal mee te wer ken aan het streven, de begrotingen zon der de rompslomp van ambtelijke stukken in openbare commissievergaderingen te bespreken en op die manier te bereiken dat in de toekomst de begrotingshoofdstuk ken vóór de jaarwisseling kunnen worden afgehandeld. De heer Bommer (P.v.d.A.), lid van de Commissie voor de Werkwijze van de Kamer, stelde het nog eens dui delijk. De staatstaak is toegenomen) en de werkwijze van de Kamer heeft daar geen gelijke tred mee gehouden. De heer Smallenbroek (A.R.) was niet erg onthousiast over het voorstel, maar zag niettemin tijdwinst in de mogelijkheid dat er twee openbare commissievergaderin gen op één dag gehouden kunnen worden. In dit laatste zag de heer Van Lier (Pv.d.A.) echter juist een bezwaar, als het twee vergaderingen betrof over on derwerpen die sterk in de publieke be langstelling lagen. In dat geval zouden die twee elkaar „uit de publiciteit drukken", zoals hij het formuleerde. De parlementaire pers zal heel wat „bij te benen" hebben aan al die openbare ver gaderingen en de commissie zal er daarom goed aan doen, zo meende de heer Bom mer, om contact met de parlementaire pers op te nemen voordat zij haar rap port afsluit. Militairen in V.N.-dienst? De minister van Defensie ir. Visser, heeft gisteren in de Kamer nog enkele mededelingen gedaan over de reeds ver melde mogelijkheid voor de nog in Nieuw- Guinea verblijvende Nederlandse militai ren als V.N.-ambtenaren op te treden, als zij daartoe de geschiktheid hebben. Deze V.N.-diensttijd zal worden afgetrokken van hun militaire diensttijd. De heer Wierda (P.v.d.A.) vroeg in ver band hiermee of bepaalde militairen later zullen vertrekken uit Nieuw-Guinea om dat zij technische bekwaamheden hebben, waarvan op het ogenblik in Nieuw-Guinea nog een dankbaar gebruik kan worden ge maakt. De minister antwoordde, dat men niet mag zeggen, zoals de heer Wierda deed, dat deze militairen het slachtoffer worden van hun technische bekwaamhe den. Niet alleen deze bekwaamheden spe len een rol bij de terugzending naar Ne derland, maar ook de organisatie. I De heer C. J. van Lienden (P.v.d.A.) heeft met ingang van 1 oktober ontslag gevraagd als lid van de Tweede Kamer. De heer Van Lienden is onlangs lid ge worden van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Eind oktober, begin november zal er in de Tweede Kamer vermoedelijk een debat worden gehouden over de hulp aan onder ontwikkelde gebieden. De Kamervoorzit ter, dr. Kortenhorst, zal minister Luns verzoeken zich tegen die tijd daarvoor vrij te maken. De zestigjarige W. Schmitz uit Someren is bij Roermond met een vrachtauto tegen een boom gebotst ep als gevolg daarvan om het leven gekomen. Hij was op weg van IJmuiden naar Roermond om daar een la ding vis af te leveren. Twee meisjes van zeven jaar zijn bij het oversteken van de rijksweg in Someren door een vrachtauto aangereden. Een dochtertje van de heer A. Wijnen uit So- meren kwam daarbij om het leven, een dochtertje van de heer Th. Wijnen liep zeer ernstige verwondingen op. In Dijnsel onder de gemeente St. Oeden- rode is de 76-jarige heer M. Smulders uit Liempde door een Belgische bus, die ar beiders vervoerde, overreden. De man was op slag dood. Op de weg Voorthuizen-Apeldoorn is na bij kamp Wittenberg de 59-jarige mejuf frouw D. Brons uit Ermelo aangereden door een personenauto en zo ernstig ge wond dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Atiiiertetltfe l 1 i De bekende ophaalbrug, over het Spaarne, tegenover de Bakenessergracht met de daar aan het Spaarne liggende oude grachtenhui zen, met trapgevels, ook wel „de tweeling" genoemd, zijn gedurende de Frans Hals ten toonstelling in het floodlight gezet, hetgeen in de late avonduren een sprookjesachtige aanblik geeft. Het is beslist de moeite waard, hier een kijkje te gaan nemen. Tevens zal de late-wandelaar kunnen genieten van het oude prachtige patriciërshuis, Spaarne 11, waar van Duivenboden permanente meubelshow gevestigd is. Is het wonder dat van Duiven- boden juist dit pand uitzocht, om met zijn keur- en styimeubelen naar voren te komen? De grote sortering en de opstelling der meu belen zijn zo grandioos, dat het beslist de moeite waard is, en dan nog zonder enige verplichting, in dit zeer oude huis een kijkje te nemen. 8889. De zaak was nu gauw opgelost. De wat anders voor je op boswachter maakte de zak open en haalde er de busjes en doosjes uit, die de man gestolen had. Ziezo, zei hij streng. En maak nou gauw, dat je uit mijn ogen komt en laat die jongens met rust, anders zit er nog Pak je weg! De dief stond op en was in 'n oogwenk verdwenen. Toen gaf de boswachter Snup en z'n vriendjes hun spulletjes terug. Dank u wel, meneer, voor uw hulp zeiden ze, en droegen hun busjes opgelucht mee naar de tent. Copyr'ok* P I 0. Bo« t Corenknqe Samengaan. Er bestaan plannen om de opleidingsinstituten voor de zending van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, respectievelijk in Oegstgeest en Baarn, te verenigen. Dit heeft prof. dr. H. Bergenia, rector van het Gereformeerde Zendingsseminarie te Baarn, meegedeeld in Laren, waar hervormden en gerefor meerden samen een zendingstoogdag hiel den. Het was voor de eerste keer in ons land dat een dergelijke dag door beide kerken samen werd belegd. Voor Perzië. De negen kerkgenoot schappen die in relatie staan met de Stich ting Oecumenische hulp hebben speciale collecten gehouden voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Hoewel nog lang niet alle ge meenten de opbrengst van de collecten hebben afgedragen, is reeds thans een be drag van 600.000,beschikbaar. Bezoek. Vier destroyers van de Cana dese marine zijn als voorboden van een omvangrijker geheel in de Rotterdamse ha ven aangekomen voor een niet-officieel bezoek van zes dagen. Mr. Debrot. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van mr. I. C. Debrot, laatstelijk minister van Cultuur, Opvoe ding en Volksgezondheid van de Neder landse Antillen, tot ambassadeur van Ne derland te Port of Spain. Schepen. Van 5 tot 8 oktober zal het Engelse bevoorradingsschip „Scott" (830 t.) een operationeel bezoek brengen aan de hoofdstad. Het schip heeft 106 opvarenden. Hieraan voorafgaande (van 2 tot 5 oktober) brengt het Braziliaanse schoolschip „Cu- stodio del Mello" (4800 ton) een niet-offi cieel bezoek aan Amsterdam. De beman ning bestaat uit 127 koppen. Marihuana. Een speciale opsporings ploeg van de douane heeft in de Rotter damse Waalhaven aan boord van het Zuid- Afrikaanse schip „South African Skipper" 500 gram Marihuana-hennep in beslag ge nomen. Weer vondsten. Langs de Essche Stroom in Vught zijn nieuwe oudheidkun dige vondsten gedaan. Vijf bronzen mun ten kwamen te voorschijn, zodat hun aan tal thans 141 bedraagt. Voorts vond een arbeider een klein metalen schaaltje, dat een onderdeel van een weegschaaltje bleek te zijn. Van een loden schijf ter grootte van een rijksdaalder wordt aangenomen, dat dit een gewichtssteen is. Ridder. Mevrouw P. van Kranenburg Klein te Rotterdam, voorzitster van de vrouwenbond van het N.V.V., is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau Dakloos. In het nabij de Limburgs- Brabantse grens gelegen Peelplaatsje Neer kant heeft een felle brand het uit man, vrouw en vijf kinderen bestaande gezin van de in Duitsland werkende tuinder H. Bellemakers dakloos gemaakt. Het K.N.M.I deelt mee: In het zeegebied tussen Groenland en IJsland ligt gen vrijwel stationaire de pressie met in haar centrum een barome terstand van 970 millibar. In het kou front van deze depressie ontstond gisteren ten westen van Ierland een Secundaire storing, die aanvankelijk naar het zuidoos ten trok, maar in de loop van de nacht een naar het noordoosten gerichte koers ging volgen. In deze omgeving bleef daar voor de gehele nacht de wind zwak, het geen een sterke uitstraling bevorderde. In het oosten van het land kwamen minimum temperaturen van 2 tot 4° voor. In de ko mende nacht zal het bij de secundaire sto ring behorend front Nederland langzaam passeren. Dit zal met enige regen ge paard gaan. Morgen zijn nog enkele ver spreide buien mogelijk, maar geleidelijk zullen van het westen uit weer opklarin gen voorkomen. De lucht achter het front is van polaire oorsprong, zodat het mor genmiddag kouder zal worden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen tg ,5 binnen- en buitenland. 2 Neerslag: laatste 24 uur. 9 tri Den Helder licht bew. zzo 15 0,7 Ypenburg mist zo 16 0,7 Vlissingen licht bew. zo 16 0 Eelde mist zzo 14 7 De Bilt mist windst. 16 0 Twente mist windst. 14 1 Eindhoven licht bew. zo 16 0,7 Zd-Limburg licht bew. zo 14 0,1 Helsinki geheel bew. ono 13 0 Stockholm zwaar bew ono 15 0 Oslo licht bew. ozo 14 0 Kopenhagen zwaar bew ozo 16 0 Aberdeen regen zo 15 6 Londen motregen zzo 16 Amsterdam licht bew. zzo 16 0 Brussel licht bew. z 0 Luxemburg half bew. n 12 4 Partis zwaar bew. ozo 19 0 Bordeaux regen zzw 21 0,4 Grenoble zwaar bew. zzw 14 10 Nice licht bew. wnw 15 11 Berlijn zwaar bew ono 17 0 Frankfort zwaar bew windst. 20 0 München mist windst. 18 0 Zürich motregen wnw 14 2 Genève geheel Dew. wzw 14 4 Locarno zwaar bew. windst. 16 0 Wenen zwaar bew. windst. 19 0 Innsbruck zwaar bew. ono 19 0 Belgrado geheel bew. windst. 21 1 Athene licht bew. windst. 26 0 Rome zwaar bew. windst. 22 49 Ajaccio zwaar bew. ono 16 Madrid zwaar bew, zo 20 0 Mallorca zwaar bew windst. 23 0 Lissabon motregen wzw 22 0,1 Zaterdag 29 september Zon op 6.36 uur, onder 18.24 uur. Maan op 6.56 uur, onder 19.04 uur. Maanstanden 28 sept, 20.40 uur riieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 september Hoog water 3.37 en 15.55 uur. Laag water 11.39 en 23.55 uur. Zaterdag 29 september Hoog water 4.08 en 16.25 uur. Laag water 12.12 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2