Turkije verbiedt handel en scheepvaart met Cuba Vlaamse mars op Brussel gkat 14 oktober door mode ideeënJ 1 Rebellen in Jemen roepen socialistische staat uit WERELDNIEUWS stouteribeek Russen lanceren Kosmos 9 Bonn verscherpt de wet op de geneesmiddelen Toeristenvisum voor VS makkelijker te krijgen Burgemeester geeft eindelijk verlof Levenslang geëist tegen Rurt Leibbrand Berichten over succes van revolutie worden nog met wantrouwen bekeken Opstand in Nepal wekt opschudding Nog duizenden Hongaren politieke gevangenen cfiraatótoel NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. voor jonge meisjes 0p de r' VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Kunstmaan zou naar de aarde terugkeren DM 3.600.000 voor 6000 thalidomide-baby's Persoonlijk bezoek aan consulaat afgeschaft Bounty op de Theems A rgwaan Invasiegroep vermoedelijk slechts 25 man sterk UNO-rapport: Gromyko nodigt Rusk uit voor tweede onderhoud Britse soldaat vraagt asiel in Oost-Berlijn N. v. d. K.-W. er gaan van die hard-knappende, krachtig geurende bonen in SMITH'S GOUDBOON KOFFIE Primo 1.48 Moeca 1.88 V. NEW YORK (Reuter) De Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eerkin, heeft in New York meegedeeld dat Turkije een algeheel embargo op de handel met Cuba heeft gelegd. Minister Eerkin, die in New York de UNO-Assemblee bijwoont zei dat twee Turkse schepen die naar Cu ba onderweg zijn, opdracht hebben gekre gen hun lading naar elders te brengen. Tien schepen onder Turkse vlag hebben tussen Russische en Cubaanse havens ge varen. De handel zal worden gestaakt. Eerkin deelde mee, dat het Turkse kabi net de beslissing had genomen nadat de Amerikaanse gezant daarom had ge vraagd. OSLO (AP) De Noorse redersvereni ging heeft zijn leden, op verzoek van de Noorse minister van Handel en Scheep vaart gevraagd ervoor te zorgen, dat er geen redenen bestaan om hen ervan te verdenken dat zij deelnemen aan het ver schepen van Russische wapens naar Cuba. SEATTLE (AP) Schepen die onder de vlag van Griekenland, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Noorwegen varen, vormden 61 percent van het totale aantal schepen dat de afgelopen zomer betrok ken was bij verschepingen van en naar Cuba, aldus heeft senator Magnuson, voor zitter van de commissie voor handel uit de Amerikaanse Senaat, verklaard. Hij zei dat elf scheepvaartmaatschappijen die twintig landen vertegenwoordigen (de Sovjet-Unie niet meegerekend) 169 sche pen naar Cuba hadden gezonden> Grieken land liet 42 schepen 47 reizen maken, al dus Magnuson die zijn materiaal ontleen de aan een overzicht van de Amerikaanse dienst voor de koopvaardij over de maan den juni, juli en augustus. Groot-Brittan- MOSKOU (TASS) De Sovjet-Unie heeft donderdag een kunstmaan gelan ceerd, die de naam „Kosmos 9" heeft gekregen. De satelliet bevat instrumenten voor een verdere bestudering van de ruimte overeenkomstig het in maart be kendgemaakte program. De kunstmaan beschrijft een baan, waarvan het verste punt 353 kilometer en het dichtstbijzijn de punt 301 kilometer van de aarde is verwijderd. De baan maakt een hoek van 65 graden met de evenaar en de om looptijd bedraagt 90 minuten. Het hoofd van het Westduitse observa torium van Bochum, Kaminski, heeft ver klaard dat de hoogte waarop Kosmos 9 zich bevindt, erop wijst dat deze proef voorafgaat aan een latere belangrijke vlucht met een bemand ruimtevaartuig. Uit sig nalen van de kunstmaan valt op te ma ken dat de satelliet naar de aarde zal worden teruggebracht, zo zei hij. Uit de tot dusver ontvangen gegevens blijkt dat de instrumenten van de Kos mos 9 goed functioneren. Advertentie zwau shag zwaar? matador f&'Y nië zond 26 schepen, West-Duitsland 21 en Noorwegen 16. „Als Cuba door Rusland moet worden bevoorraad", aldus Magnu son, „dan dienen onze vrienden bij dit smerige werk niet te helpen". Vrijmetselaars gearresteerd HAVANA (Cuba) (Reuter) Volgens Cubaanse dagbladen zijn in Havana vijf contra-revolutionairen gearresteerd „die'in rechtstreekse dienst stonden van de Amerikaanse centrale geheime dienst en van de autoriteiten in de (Amerikaanse) marinebasis Guantanamo". Onder deze vijf mensen bevindt zich de grootmees ter van de Cubaanse vrijmetselaars, Jor ge Luis Cervo Y Calvo, die samen met vier anderen eveneens vrijmetselaars werd gearresteerd bij het verlaten van een bijeenkomst in Havana. (Van onze correspondent) BRUSSEL Burgemeester Cooremans van Brussel heeft eindelijk toestemming gegeven voor „de mars naar Brussel" op 14 oktober. Deze mars wordt georganiseerd door het Comité Brussel en Taalgrens, dat ook vorig jaar om dezelfde Ujd een derge lijke manifestatie op touw heeft gezet, die een groot succes was. De opzet is te getui gen van het Vlaamse verlangen tot preciese afbakening van de taalgrens en absolute tweetaligheid van Brussel. Over de mars is nogal wat te doen ge weest. Aanvankelijk kon de Brusselse bur gervader maar niet tot een besluit komen. Hij vreesde door tegenbetogingen van Waalse zijde de orde niet te kunnen hand haven omdat een deel van de Brusselse politie had aangekondigd een passieve houding te zullen aannemen zolang het geen zekerheid had omtrent de beloofde loonsverhogingen en dergelijke. Verscheidene keren klopte Brussels eer- ste-magistraat bij de minister van Binnen landse Zaken aan om steun en raad. Enige dagen geleden wilde hij aan de gemeente raad mededelen dat hij de mars zou ver bieden. Op het laatste ogenblik verzocht de minister hem zijn beslissing uit te stel len. Daarop zijn nieuwe besprekingen ge volgd en tenslotte is dan gisteren toestem ming tot de betoging gegeven. Van door slaggevende betekenis zijn daarbij enige punten geweest: a) De volmaakte orde waarin de Vla mingen verleden zondag te Antwerpen hebben gedemonstreerd tegen het gevan- BONN (Reuter/DPA/AP) De West duitse bondsregering wil de wetsbepalin gen ten aanzien van geneesmiddelen ver scherpen, aldus heeft de Westduitse minis ter van Gezondheid, dr. Elisabeth Schwarz haupt, op een persconferentie meegedeeld. Haar ministerie bereidt een wetsontwerp voor volgens welks bepalingen de gezond heidsautoriteiten de inschrijving van een nieuw geneesmiddel kunnen weigeren, of opdracht geven tot nadere beproeving er van voordat het op de markt wordt ge bracht. Op het ogenblik hebben de autori teiten een dergelijke bevoegdheid niet. De Westduitse staathulp voor kinderen, misvormd ter wereld gekomen tengevolge van innemen van thalidomide (Softenon) preparaten door de moeder tijdens de zwangerschap die dit jaar 600.000 mark zal belopen, zal volgend jaar drie miljoen mark bedragen, aldus deelde de minister mee. Ongeveer duizend van de rond zes duizend nog levende thalidomide-baby's zullen kunstledematen moeten dragen en levenslang verzorging behoeven. WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft bekendgemaakt, dat de visum voorschriften vereenvoudigd zullen wor den om het buitenlanders gemakkelijker te maken bezoeken aan de Verenigde Sta ten te brengen. De vereenvoudiging bestaat hieruit, dat het niet langer nodig zal zijn persoonlijk in een consulaat te verschijnen om het vi sum te verkrijgen. „De wijziging is in de eerste plaats be doeld voor bezoekers, die de Verenigde Staten voor zaken of genoegen willen be zoeken", aldus het Witte Huis. Hieraan werd toegevoegd, dat het voorschrift om personolijk op het consulaat te verschijnen voor buitenlandse reizigers een bron van kosten en ontstemming vormt. STUTTGART (DPA) De openbare aanklager heeft levenslange gevangenis straf geëist in het proces te Stuttgart te gen de internationaal bekende verkeers- deskundige professor Kurt Leibbrand, die ervan beschuldigd is in augustus 1944 als commandant van een Duitse compagnie in Frankrijk Italiaanse vrijwilligers van zijn onderdeel te hebben laten doodschie ten. Aanklager Schneider zei in zijn re quisitoir dat Leibbrand in tenminste 22 gevallen schuldig is aan moord en in elf gevallen aan poging tot moord. Een natuurgetrouwe kopie van het be roemde Britse schip, „Bounty" is in Canada vervaardigd voor de nieuwe film over de muiterij op dit schip. Het maken van de kopie heeft meer dan 3,5 miljoen gulden gekost. Deze opname werd gemaakt op de Theems, waar de echte Bounty 175 jaar geleden genhouden van enigen hunner, die zijn ge arresteerd omdat zij in een kerk hebben geprotesteerd tegen preken in de Franse taal. b) Het grondwettelijk vastgelegde recht van de Belgen tot het houden van betogin gen. c) De verzekering van de commandant van de rijkswacht dat hij over genoeg manschappen beschikt om de Vlamingen tegen mogelijke Waalse ordeverstoorders te beschermen. Advertentie Het moderne jonge meisje vindt nu haar eigen mode in ,«,KIDCORNER", de speciaalzaak met hon derden nieuwe ideeën Daar ontmoet ze de grote mode voor „kleine dames" op internationaal niveau. fcid-com* j ANEGANG ADEN (Reuter, AP) „In naam van Allah en het volk maken wij de val van de monarchie en de stichting van de Je- menitische Arabische Republiek bekend. Het volk kan nu een nieuw, democra tisch leven en een socialistische toekomst tegemoet zien. De revolutie is ontketend om vrijheid, gerechtigheid en gelijkheid aan het volk van Jemen te brengen, dat honderden jaren afhankelijk is geweest van een despoot, die ieder mededogen mis te en zich verrijkte ten koste van zijn onderdanen". Aldus een communiqué van de „revolutionaire raad van het leger", uitgezonden door radio-Sanaa. Volgens radioberichten is de nieuwe Imam die maar enkele dagen heeft geregeerd nadat zijn vader was gestor ven met zijn volgelingen vermoord in zijn paleis, toen hij weigerde zich aan de opstandelingen over te geven. Het paleis zou zijn verwoest. De opstandelingen hebben het leger ver zocht het land te besturen zolang er nog geen kabinet is gevormd. Alle vliegvel den zijn gesloten. Volgens radio-Sanaa hebben alle stamhoofden in Jemen zich achter de opstand geschaard. Een aantal leden van de koninklijke familie heeft zich in Aden in veiligheid gesteld. De opstand wordt geleid door kolonel Abdoella Sallal, die een week geleden door de nieuwe Imam tot opperbevelheb ber van het leger werd benoemd. Hij be hoorde 15 jaar geleden tot de jonge ka- detten die in Irak werden opgeleid. Na zijn terugkeer in Jemen heeft hij herhaal delijk gevangen gezeten wegens opstan digheid tegen de Imam. De sterkte van het leger wordt op 20.000 man geschat. Het heeft de laatste jaren moderne wa pens gekregen, waaronder Russische tanks. Het is geoefend door communistische lan den en Egypte. De berichten over het succes van de op stand worden in het buitenland met een zekere reserve bekeken. De Jemenitische legatie in Bonn verklaarde: „De werke- 1 Imam Seif el Islam Mohammed El Badr van Jemen, die tijdens een militaire opstand in zijn land is gedood. lijke situatie is, dat slechts enkele solda ten onder leiding van jonge officieren radio-Sanaa hebben bezet, vanwaar zij de dood van de Imam hebben bekend ge maakt. Uit de tweede hoofdstad van het land, Tais, zou prins Saif Ismail reeds met troepen op weg zijn naar Sanaa om de opstand neer te slaan. In New York heeft prins Saif Al-Hassan, het hoofd van de Jemenitische delegatie bij de Verenigde Naties, verklaard zich als wettige opvolger van de vermoorde Iman te beschouwen. Hij zou onmiddellijk naar Jemen vertrekken „om zich een beeld van de situatie te vormen". In Cairo heeft het hoofd van de daar gevestigde Jemeniti sche beweging verklaard, dat de prins ver moord zal worden zodra hij voet op Jeme nitische bodem zet. De opstandige militairen in Jemen heb ben president Nasser van Egypte gevraagd zo spoedig mogelijk het nieuwe regime te erkennen. Nasser werd in het telegram de leider van het pan-Arabisme genoemd. KATMANDOE (Reuter,AFP.AP) Het Indische persbureau P.T.I. heeft gemeld, dat in Bajang, in het westen van Ne pal, een opstand is uitgebroken. Eenhe den van het koninklijke leger zijn naar het gebied gezonden en trachten de re bellen te omsingelen, aldus P.T.I. Volgens een te Katmandoe verschijnend blad wordt de opstand geleid door de zoon van een vroegere feodale heerser, Radja Ram Joeng van Bajang. Zowel de vader als de zoon zou in een hinderlaag van het leger zijn gevallen. Volgens P.T.I. hebben de opstandelingen zich na zware verliezen in een botsing met het leger teruggetrokken. De regeringstroepen zou den er in zijn geslaagd de ontsnappings weg van de rebellen af te snijden. De invallers, waarschijnlijk niet meer dan 25, zouden twee weken geleden het land zijn binnengekomen en daarna tach tig kilometer door bergachtig terrein zijn opgerukt. Vorige week heeft koning Majendra van Nepal een nieuwe minister van Buiten landse Zaken benoemd en aangekondigd dat er een strengere houding tegenover India zal worden aangenomen over de grensschendingen. De regering van Nepal voert aan dat de rebellen de koning willen dwingen de parlementaire bestuursvorm te herstellen en dat zij steun krijgen van India. India ontkent dit. NEW YORK (Reuter) De NieuwZee- lander Sir Leslie Munro, sinds 1958 de speciale UNO-afgevaardigde voor aange legenheden betreffende Hongarijè, heeft in zijn vierde jaarlijkse rapport aan de UNO-Assemblee verklaard, dat er ook in het afgelopen jaar „op bescheiden schaal verzachtende maatregelen" in Hongarije zijn gekomen. Bepaalde groeperingen wor den echter nog steeds onderdrukt, zoals de priesters van de roomskatholieke kerk. Het Hongaarse bewind berust nog steeds op de steun van Russische troepen, zo zegt hij. Duizenden personen zitten nog steeds om politieke redenen gevangen. Volgens sommige schattingen zijn dat er tussen de acht- en tienduizend. Sir Leslie zegt goede reden te hebben te geloven dat en kele van de meest vooraanstaande intel lectuelen en schrijvers nog in de gevan genis zitten. NEW YORK (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en zijn Russische collega Andrei A. Gromyko, zullen zaterdagavond voor de tweede maal deze week bijeenkomen, al dus heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Gromyko heeft Rusk uitgenodigd met hem die avond het Bolsjoi ballet te gaan zien, dat in de Metropolitan Opera op treedt. Dinsdag was Gromyko gast aan een lunch die door Rusk aangeboden werd. BERLIJN (AFP) Het officiële Oost- duitse persbureau ADN meldt dat een Britse soldaat, Ronald Stanley, die in West-Berlijn gelegerd was, is uitgeweken naar het oostelijke stadsdeel en asiel heeft gevraagd. Ronald Stanley behoorde tot het eerste bataljon van het „King's Regiment" te Spandau, aldus ADN. Bodolphe lacht niet Als kind was één van mijn geliefkoosde spelletjes portretten en foto's te bekijken en de daarop afgebeelde mensen aan het lachen te maken. Dat lukte altijdwan neer je maar lang genoeg ingespannen tuurde naar het gezicht tegenover je op de plaat, begon het zonder mankeren op een bepaald moment te lachen. Het hield me uren bezig, ik maakte er een hele studie van, koos juist de onvriendelijkste, meest stugge figuren uit en heel diep was het gevoel van bevrediging, dat me vervulde, wanneer er weer een zwichtte voor mijn hypnose! Dat bijna vergeten kinderspelletje kwam weer bij me op, toen ik door het Frans Halsmuseum dwaalde en de vele daar voor de grote tentoonstelling verzamelde portretten bekeek. Het was wel heel dwaas misschien, .maar ik kon de verleiding niet weerstaan het oude grapje te proberen op de vele en veelsoortige gezichten, die me daar vanuit hun zware lijsten aankeken. Het lukte. Zelfs de strenge kille Regentes sen ontspanden tenslotte hun strakke trek ken en al die anderen, onbekenden, en zo hevig levende geschilderde mensen, ze lachten allemaal vriendelijk terug, of een beetje zuur, meesmuilend, of voluit, van harte, of wat verlegen. Alleen mevrouw Bodolphe lachte niet. Ze hing daar, naast haar man, die het subiet te pakken had en haast een beetje verschrikt reageerde, maar zij deed niets. Ze moet het toch kunnen. Het gezicht is helemaal niet onvriendelijk, wel streng en vastbesloten, m.aar niet koud of afwerend. Als ik nu toch zelfs die Regentessen uit de plooi had gekregen, waarom dan haar niet? Maar hoe vaak ik het probeerde, telkens als ik weer langs haar kwam, alle keren dat ik de tentoonstelling bezocht heb, me vrouw Bodolphe lachte niet. De catalogus vermeldt niet wie meneer en mevrouw Bodolphe zijn geweest; het valt zelfs sterk te betwijfelen of ze het zijn geweest. Het is volstrekt niet van be lang hoe de namen waren van al deze door Frans Hals geportretteerde personen. Dat is een wonderlijke gedachte. Er zijn genoeg figuren bij waar het zo dik boven op ligt, dat ze hun naam voor den drom mel niet onbelangrijk achtten, die een houding hebben van: „kijk, dit ben ik." Maar wie was ik? Het zal maar weinig mensen meer interesseren. De enige naam, die hier valt is die van de schilder zelf, die werkte in hun opdracht en die met hun goeie geld betaald werd. En onster felijk toch ook is die naam geworden van Malle Babbe, de arme onnozele, die er wellicht nauwelijks weet van had, dat ze geschilderd werd. En voorts is eigenlijk alleen de naam van mevrouw Bodolphe me bijgebleven, omdat ze weigerde te lachen. Ze hoort in Connecticut thuis, zegt de catalogus, ze is nu het eigendom van de Yale University Art Gallery, mét haar echtgenoot geluk kig. Maar wat me bezig blijft houden; waarom wou zij toch niet lachen? Advertentie Belangstellende gasten Op een demon stratie van de nieuwste Britse militaire voertuigen in de buurt van Londen ver schenen enkele onverwachte gasten: vier Tsjechen, een Pool, een Joegoslaaf en een Hongaar. Handelaren die de show hadden georganiseerd, bleken de Oost- europese functionarissen te hebben uit genodigd met het oog op de internatio nale handel. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie heeft des gevraagd meegedeeld, dat er onder geen beding toestemming zal worden gegeven voor de uitvoer van militaire voertuigen naar landen achter het ijzeren gordijn. Hinder. De Russische onderminister van scheepvaart heeft via radio-Moskou de klacht geuit dat Amerikaanse militaire vliegtuigen Russische schepen op gevaar lijk kleine afstand blijven hinderen. Deze „uitdagingen op de zeewegen" waren volgens hem bedoeld om de normale ontwikkeling van internationale econo mische betrekkingen te hinderen. Hij haalde o.a. een boodschap aan van de kapitein van een tankschip volgens wel ke een militaire vliegboot herhaaldelijk op een hoogte van slechts dertig a veer tig meter over zijn schip op de Atlan tische Oceaan was gevlogen. Geïsoleerd. In het afgelegen Spiti-dal in het Himalajagebergte zijn 2.500 wegwer kers door een lawine van de buitenwe reld afgesneden. Acht verloren het le ven. De ploeg heeft voorlopig leeftocht genoeg en staat in radioverbinding met degenen die zullen trachten hen te bevrij den. Grief. In de Britse havenstad Huil wei gerden havenarbeiders een Westduitse treiler met 230 ton kabeljauw te lossen, wegens een grief die dateert uit de eerste wereldoorlog. Het schip is onver richter zake vertrokken. Sinds in de oor log van '14-'18 Duitse duikboten en vlieg tuigen plaatselijke schepen tot zinken brachten, hebben de havenarbeiders van Huil geweigerd zich met Duitse schepen bezig te houden. Protest. De opvarenden van het zeilschip „Everyman II", dat een protestexpedi tie maakt tegen de kernproeven zijn in Oostende officieel door de burgemeester op het stadhuis ontvangen. De burge meester vestigde de aandacht op het lij den van zijn stad gedurende de twee wereldoorlogen. De Amerikaanse groep is van plan later in het jaar naar Mos kou en Leningrad te varen. Overval in Algiers. Een bende heeft de garage van de Franse ambassade in Al giers overmeesterd en vijftien auto's ge stolen. De indringers namen volgens de politie ook „een belangrijke hoeveelheid materiaal" van de ambassade mee. De ambassade is niet volledig bezet. De ambassadeur bevindt zich nog in de voorlopige hoofdstad Rocher Noir. Duits geheim. De Westduitse luchtmacht hoopt in ongeveer twee jaar een Duitse versie gereed te hebben van een vlieg tuig dat loodrecht kan opstijgen. Met de voorbereidende werkzaamheden aan een dergelijk toestel, dat zowel de eigen schappen van een jachtvliegtuig als die van een bommenwerper moet bezitten, is in 1957 in diep geheim door verscheide ne Westduitse vliegtuigfabrieken begon nen. In juli van dit jaar heeft een proef exemplaar enkele vluchten gemaakt. Tanganjika. De Nationale Vergadering van Tanganjika heeft met algemene stemmen een maatregel goedgekeurd waarbij personen die de stabiliteit en de veiligheid van Öe staat dreigen te ver storen, zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd kunnen worden vastge houden. We willen de democratie niet kwijtraken en daarom dient deze zich zelf te verdedigen, zei de premier. Wraak. Een 23-jarige vrouw die in Rio de Janeiro werd aangereden door een auto bus en kwam te vallen, besloot zich te wreken. Zij haalde thuis een pistool en liet zich per taxi naar de gemeentelijke autoousgarage rijden. Daar trof zij de be stuurder van de betrokken bus aan en schoot hem neer.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3