Ruim f 303 miljoen meer geraamd voor O.K. en W. HENSEN Wegens heling zes maanden geëist tegen Heemstedenaar alstublieft... nieuw Parijs stelt Bonn voor nauw samen te werken Voor de scholenbouw in 1963 is f 270 miljoen uitgetrokken Man, die zuster doodde, gaat in een gesticht Zuiderpier vanaf 1 oktober dicht „Catshuis" wordt geen ambtswoning premier Vriend stal f 10.000 uit safe van vader frisvrolijk fantastisch Ambtenaren krij gen in 1963 meer vrije dagen VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Scholenbouw T al enlab oratorium HELANCA-PANTALONS 16.50 - 23.50 natuurlijk PAARLAARSTEEG I Wetgeving Studentenverzorging Culturele betrekkingen Oorlogsdocumentatie Ontslag rechtsvervolging KLM-Electra liep vast BAUME MERCIER JACQ FRANK Zuivering bij de Hongaarse rechterlijke macht HAARLEMSE RECHTBANK Schoolverzuim Paard gestolen B elastingfraudes Proef die gouden, gezondheid van sappige sinaasappelen. Drink vól fruitige, frisse Fanta Orange! Op politiek, militair, cultureel en economisch gebied W eerstanden Everyman III bezoekt IJmuiden zaterdag t Het eindcijfer van de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen toont voor 1963 een belangrijke stijging met f 303.771.000, namelijk van f 2.018.326.000, tot f 2.322.097.000. De salarismaatregelen slokken het meeste op van de verhoging, namelijk 155 miljoen. Er is rekening mee gehouden, dat de belangstelling voor het kleuteronderwijs ook in 1963 zal blijven toenemen. Bij het tewoon lager onderwijs is een verdere da ling van het aantal leerlingen te verwach ten. Er is rekening gehouden met een ver laging van de leerlingenschaal, waarvan op 1 september 1963 de eerste fase zal in gaan. Voor het uitgebreid lager onderwijs, het kweekschoolonderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nij verheidsonderwijs is rekening gehouden met een toeneming van het aantal leer lingen. Voor het wetenschappelijk onder wijs zijn, in verband met de te verwach ten groei van dit onderwijs, hogere bedra gen uitgetrokken. Ook voor de radio en televisie is meer opgenomen dan in het voorgaande dienst jaar. Deze verhoging wordt eensdeels ver oorzaakt door een hogere raming van de kijkgelden. Anderdeels wordt voorgesteld de opbrengst van de luistergelden aan te vullen uit de algemene rijksmiddelen. Voor scholenbouw is 270 miljoen uit getrokken, te weten 9 percent voor het bouwprogramma. Het voor 1963 uitgetrok ken volume acht de minister toereikend om te voldoen aan de vraag naar lokalen in verband met de bouw van nieuwe wij ken, de leerlingenschaalverlaging bij het lager onderwijs en de groei van het voort gezet onderwijs. In een beparkt aantal ge vallen zal echter aan de stichting van se- mi-permanente lokalen of van het in ge bruik nemen van noodruimten niet zijn te ontkomen. Voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes zal het aantal scholen met oplei ding tot inrichtingsassistente worden uitge breid tot 70. Ruim 40 scholen krijgen een voor-opleiding voor verzorgende beroepen. De minister wil ook een begin maken met de opleiding voor verzorgingsassisten te, bestemd voor meisjes, in het bezit van het diploma kleuterhulp. Zo mogelijk wordt met deze opleiding reeds in 1962 in een viertal plaatsen begonnen. In de onderwijsbegroting 1963 is reke ning gehouden met het overbrengen van de scholen voor de opleiding van gezins verzorgsters uit de rijksregeling subsidië ring sociaal-pedagogisch onderwijs 1961, naar de nijverheidsonderwijswet met in gang van 1 september 1963. Naar de me ning van de minister is het ogenblik aan- broken om deze scholen een zelfstandige status te geven door de voorgeschreven sa menwerking met nijverheidsscholen voor meisjes te beëindigen. In verband met nieuwe denkbeelden om trent de ontwikkeling van het talenonder wijs aan scholen voor v.h.m.o., heeft mi nister Cals aan een klein aantal scholen subsidie verleend voor de inrichting van Advertentie dames en meisjes MODETINTEN vanaf voor een goede keus een talenlaboratorium. Nagegaan zal wor den in hoeverre deze talenlaboratoria voor meer algemene toepassing bij het v.h.m.o. in aanmerking kunnen komen. Er komt een wetsontwerp tot uitbreiding van de economische hogescholen met een door de overheid erkende en bekostigde fa culteit der rechtsgeleerdheid, voorts een ontwerp inzake erkenning en bekostiging van theologische faculteiten der bijzondere universiteiten. In voorbereiding is een na der uitgewerkte regeling van de status der academische ziekenhuizen. Minister Cals is van plan de gebruike lijke investeringskosten van de algemene mensae voortaan voor 100 percent te sub sidiëren. Het subsidiëringspercentage voor goedgekeurde investeringskosten van de verenigingseettafels blijft op 50 percent gehandhaafd. Het maaltijdsubsidie van 30 cent voor de in de algemene mensae en in de verenigingseettafels genuttigde maaltij den zal met ingang van 1 september 1903 komen te vervallen. De voor de culturele betrekkingen met het buitenland voorgestelde uitgaven ver tonen een stijging. De verhogingen hebben voornamelijk betrekking op algemene werkzaamheden ter verdediging en ver breiding van de Nederlandse taal en cul tuur in het buitenland. Voor het overige zijn verhogingen voorgesteld voor in het buitenland te organiseren manifestaties bij gelegenheid van bijzondere gebeurtenissen, die belangstelling voor uitingen van de Ne derlandse cultuur kunnen wekken. i Ten behoeve van de voortzetting van het werk van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie wordt 396.400 ge raamd. Het instituut is voornemens in de komende jaren vijf documenten uit te ge ven, die tezamen een beeld zullen geven van de nationaal-socialistische aanslag op ons volksbestaan. Voorts komen er publi- katies over de vervolging van het Neder landse Jodendom, het protestants school verzet en de arbeidersinzet. Het instituut hoopt zijn publicistische arbeid af te ron den met een samenvattende „Geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog". Het laat zich niet aanzien dat het werkprogramma vóór 1 januari 1968 zal zijn voltooid. De collecties van het instituut zullen te zijner tijd aan het Algemeen Rijksarchief en de Konink lijke Bibliotheek worden overgedragen. De rechtbank te Breda heeft een 53-jari- ge man uit Prinsenbeek, die zijn zuster met een hamer heeft gedood, ontslagen van rechtsvervolging, maar opname gelast in een krankzinnigengesticht voor een jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering, overeenkomstig het verzoek van de officier van justitie op 13 september. De man heeft op 24 augustus zijn bij hem inwonende zuster onverhoeds met een hamer op het hoofd geslagen omdat hij ten onrechte van mening was dat zij niet goed oppaste en geld verkwistte. Hij had na zijn daad de ernstig gewonde vrouw in de stal gelegd en was daarna gaan zwerven, tot hij zich ten slotte bij de rijkspolitie te Etten aangaf. De politie trof de vrouw nog levend aan, maar kort nadien is zij overleden. Tegen de man was door de rechtbank in maart zes jaar gevangenisstraf geëist en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling Volgens het rapport van een psychiater was de verdachte gedeeltelijk toereke ningsvatbaar. De verdediger daarentegen meende dat hij volledig ontoerekenbaar was en vroeg een nader psychiatrisch on derzoek, waarmee de rechtbank akkoord ging- Veertien dagen geleden verklaarde prof dr. J. Kloek uit Utrecht als getuige-des kundige dat de man volledig ontoereken baar was en in zijn huidige psychische toestand een groot gevaar voor de maat schappij. Maandag 1 oktober aanstaande wordt de zuiderpier van IJmuiden gesloten. Op die dag zullen namelijk de werkzaamheden op en aan die pier zodanig zijn, dat niemand meer kan worden toegelaten op het haven hoofd. Met zware stalen wagens worden bakken met grote stenen naar de kop van de pier gereden. Van de zijde van rijkswa terstaat wordt vernomen, dat de pier wel op zaterdag en zondag voor het publiek ge opend zal zijn. Het Rijk heeft geen plannen -het „Cats huis", de vroegere woning van Jacob Cats in het Haagse park Sorghvliet, te verbouwen tot ambtswoning van de mi nister-president. Dit heeft de rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld in antwoord op vragen over geruchten in deze richting. Voor de vroegere eigenaar, de fami lie Goedkoop, op 1 januari het huis zal hebben verlaten, zal beslist worden over de bestemming van het huis. De beslis sing, aldus de rijksvoorlichtingsdienst, zal worden genomen door enkele ministers of misschien de gehele ministerraad. Het KLM-vliegtuig PH-LLK „Pallas", een Lockheed Electra, die gisteren van Schiphbl naar Bagdad zou vertrekken met 22 passagiers aan boord, is van de start baan gereden. De tweede vlieger, die het toestel lang zaam liet taxiën werd even afgeleid door een op de hoofdbaan landend vliegtuig. Daardoor ging zijn machine iets uit de koers en reed met het linkerwiel van het landingsgestel in het gras naast de baan. Het duurde enige tijd voordat de machine door een trekker weer op de verharde baan was getrokken. Advertentie een uurwerk in vakkringen be kend om sublieme binnenwerk en up-to-date vormgeving. Een bezit om trots op te zijn. Damespolshorloge in staal vanaf 82.50 Herenpolshorloge in staal vanaf 79. Herenpolshorloge in doublé v.a. f 89. Alle uurwerken onder garantie. JUWELIER Grote Houtstraat 109 - Haarlem WENEN (Reuter) In Hongarije zijn de plaatsvervangende minister van Justi tie, Ferenc Ando, twee vice-presidenten van het hooggerechtshof en negen andere hoge functionarissen bij de rechterlijke macht afgezet, zo blijkt uit het Hongaarse staatsblad. Waarnemers zien hierin een be vestiging van eerdere berichten over een nieuwe de-stalinisatiecampagne onder het personeel van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. In het begin van deze maand werden vele ambtenaren uit de communistische partij gezet, omdat zij zouden hebben deelgenomen aan de zuive ringsprocessen ten tijde van Stalin. Advertentie 5963 Zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank don derdag geëist tegen een 20-jarige volon tair uit Heemstede, die terecht stond we gens het aannemen en uitgeven van geld, waarvan hij kon vermoeden dat het van een diefstal afkomstig was. Het ging hier om 10.000 die een eveneens uit Heem stede afkomstige vriend van verdachte in juni van dit jaar wegnam uit de kluis van zijn vader. De laatste heeft van de ze diefstal geen aangifte bij de politie ge daan zodat tegen verdachte's vriend geen vervolging werd ingesteld. De jongeman, die het geld had gesto len, was hiertoe gekomen nadat hij in de kazerne waar hij zijn dienstplicht ver vulde had gehoord dat l.lj voor de twee de maal naar de strafinrichting Nieuwer- sluis zou worden gezonden. Met verdach te sprak hij af naar het buitenland te gaan. Hij zou wel aan het benodigde geld kunnen komen. Nadat de vriend van ver dachte het geld uit de safe in de ouder lijke woning had weggenomen reisden ze naar Rotterdam waar ze zich onder val se namen in een hotel lieten inschrijven. De volgende dag kochten ze in Hansweert een bootje voor 2000 met de bedoeling daarmee naar Engeland of Frankrijk te varen. Ze kwamen echter niet verder dan Zierikzee omdat onderweg was ge bleken dat hun vaartuig niet erg zee waardig was. In Bergen op Zoom kochten de jongens een raceboot voor 2400 en schaften zij zich waterskies, dekens, kle ren en andere goederen aan. Toen ze wer den aangehouden bleek van de gestolen 10.000 nog slechts ongeveer 450 over te zijn. Uit de verklaringen van de verdachte en diens' vriend, die als getuige werd ge hoord, bleek dat eerstgenoemde geen geld als geschenk had aangenomen. Verdach te gaf wel toe begrepen te hebben dat het geld van diefstal afkomstig was. De officier van Justitie merkte op dat verdachte al eerder met de politie in aan raking was geweest. Verdachte weiger de zich onder toezicht van de reclasse ring te stellen. Hij meende zichzelf, even tueel met de hulp van zijn vader, wel te kunnen redden. „De instelling, van ver dachte is van dien aard dat ik niet kan volstaan met het eisen van een geldboete", zei de officier van Justitie. van belastingen verzwegen. Dit bedrag zou zó groot zijn dat hij na betaling van een, eventueel door de Haarlemse recht bank op te leggen boete, 42.500 van de belastingen zou terugkrijgen, zijnde het bedrag dat hij aan navorderingen had betaald. U hebt de mensen van de belastingen maandenlang systematisch bedot", zei de officier van justitie. Hij eiste zes maan den gevangenisstraf en een boete van 30.000. De directeur-eigenaar van een Haarlem se school stond terecht omdat hij van 1958 tot en met 1960 een gedeelte van het, door zijn leerlingen betaalde schoolgeld niet in zijn kasboek had genoteerd. De verdachte verklaarde op de zitting tot een foutieve aangifte gedwongen te zijn qmdat hij de salarissen die hij aan tijdelijk extra personeel betaalde, op verzoek van deze mensen niet in zijn kasboek had genoteerd. De officier verbaasde zich erover dat de boekhouding op een school waar het vak boekhouding" wordt onderwezen, niet klopte. Hij achtte het ten laste gelegde, valsheid in geschrifte en het tonen van het vervalste kasboek aan de inspecteurs van de belastingen, bewezen en eiste zes weken gevangenisstraf. Een 51-jarige bedrijfsdirecteur uit Bloe- mendaal was bij de rechtbank in beroep gegaan van een vonnis van de Haarlem se kantonrechter, waarbij hij was veroor deeld tot tweemaal vijftig gulden boete wegens overtreding van de leerplichtwet. Hij had in februari van dit jaar zonder toestemming van de rijksinspecteur voor het lager onderwijs twee van zijn kinderen de school laten verzuimen om met zijn gezin een wintersportvakantie in Zwitser land te kunnen doorbrengen. Het gezin wilde met vakantie met het oog op de gezondheidstoestand van een niet leer plichtig dochtertje. Omdat het voor hen zo'n hard gelag" zou zijn te moeten thuis blijven had de vader het schoolhoofd verzocht de beide leerplichtige kjnderen ge durende enkele weken vrijaf te geven. De waarnemend rijksinspecteur voor het la ger onderwijs in de inspectie Haarlem die als getuige werd gehoord, had het verzoek afgewezen, omdat hij geen drin gende redenen aanwezig achtte. De offi cier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank zal in al deze zaken op donderdag 11 oktober uitspraak doen. Een 30-jarige zwervende circusknecht stond terecht, omdat hij op 8 juni uit een weiland in de Haarlemmermeer een paard zou hebben gestolen. Een veehouder in de Haarlemmermeer had geregeld, zoals hij als getuige ver klaarde, paarden van een inwoner van Hillegom „in de kost". De circusknecht had in juni in opdracht van de Hillegom- mer bij de veehouder een paard gebracht, maar was na enige dagen weer versche nen met de mededeling, dat hij het paard even mocht lenen om het te gebruiken bij het maaien van een stuk grasland. Hij had het paard meegenomen en in IJmuiden voor 750 voor de slacht verkocht. De circusknecht gaf dat toe. De offi cier van Justitie, die er op wees dat ver dachte zich al meer aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt, eiste tien maan den gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. A. J. Colijn achtte alleen het subsidair tenlastegelegde, op lichting, bewezen en vroeg de rechtbank verdachte een deels voorwaardelijke straf op te leggen. Een 50-jarige winkelier uit Beverwijk had van 1953 tot en met 1958 een gedeel te van zijn inkomsten voor de inspecteur ORANGE In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta «Coca-Cola» (Van onze correspondent) PARIJS In aansluiting op het triom fale bezoek, dat generaal De Gaulle aan West-Duitsland heeft gebracht en waarbij besloten werd de banden tussen beide buurlanden nauwer aan te halen, heeft Pa rijs nu aan Bonn een plan voorgelegd, dat in de praktische uitwerking van die voor nemens voorziet. Het plan moet uit vier punten bestaan, die betrekking hebben op een verhoogde samenwerking op politiek, militair, cultureel en economisch gebied. Voor de politieke toenadering stelt Pa rijs voor op bilaterale basis de voorzienin gen uit te voeren, die in het plan-Fouchet oorspronkelijk voor de zes landen van de E.E.G. waren geprojecteerd. Op gezette tijden, elke drie of zes maanden, zouden de regeringsleiders en de ministers der diverse departementen elkaar ontmoeten om hun activiteiten te coördineren. Op militair gebied zou de produktie van standaardmodellen aangemoedigd worden, terwijl Parijs bovendien bereid is de exer citiemogelijkheden voor Westduitse troepen in Frankrijk nog te verhogen. Ten aanzien van de cultuur zou overwo gen worden het onderwijs in beide talen wederzijds te ontwikkelen. De Gaulle zou persoonlijk zelfs graag zien dat het Duits in Frankrijk de plaats van het Engels zou innemen als eerste vreemde taal. In de ministerraad moet hij zich onlangs nog ge- ergerd hebben uitgelaten over het snobis me dat voorschrijft dat iedereen in Frank rijk Engels spreekt of althans poogt te spreken. Voor de economie zou voorlopig slechts de bedoeling voorzitten de politiek van beide landen in de Europese organen op dit gebied nog concreter te harmonië ren. Over het algemeen laten diplomatieke waarnemers zich in Parijs nogal sceptisch uit over de praktische mogelijkheden, die er voor dit ambitieuze plan zijn wegge legd. In beide landen, en vooral in Frank rijk, zal de oppositie voorlopig te groot Hoewel het bestuur over N ieuw- Guinea officieel pas op 1 oktober aan de Verenigde Naties wordt overgedra gen, patrouilleren reeds Pakistaanse militairen van de V.N.-politietroepen door Hollandia. Hier staat een groepje Nederlandse militairen bij een zwem bad te kijken naar de grimmig uit ziende Pakistani, die hun taak gaan overnemen. zijn. Men gelooft niet dat het mogelijk zal blijken allerlei gebruiken en voorrechten met een handomdraai op te heffen, welke zich verzetten tegen een ontwikkeling, die van Duitsland, in de ogen van De Gaulle, het natuurlijke complement, ofwel de Sia mese tweelingzuster, van Frankrijk zou moeten maken. Het schip Everyman III zal op de tocht van Londen naar Leningrad en Moskou op zaterdag de haven van IJmuiden be zoeken. In verband hiermee organiseert de werkgroep voor de IJmond van het Co mité 1962 voor de Vrede een demonstra teve mars vanaf het Marktplein in IJmui den naar de steiger waar de Everyman III zal meren om de bemanning van het schip te verwelkomen. De Everyman zal na een verblijf van enkele uren in de ha ven van IJmuiden doorvaren naar Am sterdam. De Everyman III komt te liggen aan de los- en laadwal bij de kleine sluis! De be manning van het schip, een zeilvaartuig met hulpmotor, bestaat uit twaalf personen, Engelsen, Amerikanen, Fransen, Duitsers en een Deen. Het schip komt om acht uur aan. Vanmiddag is het vertrokk'en uit Oos tende. Het Velsense gemeentebestuur heeft toestemming gegeven voor de demonstratie. De tocht van de Everyman III is een aansluiting op de tochten van de Every man I en II, in en om de Verenigde Sta ten. Vijf van de bemanningsleden van de ze twee schepen, verblijven nu nog in Noordamerikaanse gevangenissen. De tocht van de Everyman III heeft hetzelfde oog merk als de mars van San Francisco naar Moskou, n.l. het doorbreken van het IJzeren Gordijn. Daarom vraagt men elke regering: Al le atoomproeven stop te zetten. Een be gin te maken met ontwapening, onafhan kelijk van wat andere naties doen. Eén programma uit te voeren, inhoudende, mensen, werkzaam in de militaire indus trie of dienstdoende bij de strijdkrachten, over te schakelen naar posten met een nuttiger en vreedzamer doel. Het uitvoe ren van een algemeen niet militair hulppprogramma voor de minder en onderontwikkelde gebieden in de wereld, De werkgroep voor de IJmond van het Comité 1962 voor de Vrede heeft geld no dig voor de ontvangst van de Everyman III en haar bemanning, -en de daaraan verbonden activiteiten. Zij die sympathi seren met de Vredesgedachten kunnen hun bijdrage storten op girorekening 53932 van de penningmeester van de werkgroep, N Bolte, Peelstraat 30, Beverwijk. In het Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken is het besluit gevallen, dat alle ambtenaren met ingang van 1 janua ri 1963 ten minste twee extra vrfje dagen zullen krijgen. Hierover bestond vrijwel algehele overeenstemming. Dit was niet het geval ten aanzien van de wijze waarop de algemene maatregel van bestuur tot stand gekomen is waar in de uitwerking is opgenomen van de garantie aan overheidspersoneel op Nieuw- Guinea. Met name de vertegenwoordigers van de r.k. en protestants christelijke ambtenarenbonden bleken hierover niet te spreken te zijn. Minister Toxopeus had een voorstel op de agenda geplaatst tot vergroting van het aantal vrije dagen voor ambtenaren. Het thans genoten aantal vakantiedagen bedraagt voor de verschillende groepen 14, 16, 18 en 22 dagen. Voor de eerste drie groepen wordt nu één vakantiedag extra gegeven. De vierde groep, die nu 22 dagen vakantie geniet, zal twee da gen extra krijgen. Voorts krijgen de amb tenaren een twee keuzedag als extra vrije dag. In het algemeen zal de minister van Binnenlandse Zaken bepalen, wanneer deze tweede keuzedag zal vallen. Indien de minister dit niet doet, zal de ambte naar zelf de keuze mogen maken. De thans bestaande keuze-dag valt of op Goede Vrijdag of op Mariahemelvaart. De gedachte om twee dagen extra te geven aan ambtenaren met dertig dienst jaren of die vijftig jaar geworden zijn is in zoverre gewijzigd, dat het aantal dienst jaren niet meetelt. De ambtenaren, die 45 jaar geworden zijn, zullen twee extra vakantiedagen krijgen, de ambtenaren die 55 jaar geworden zijn, krijgen daar nog eens twee dagen bij, dus vier dagen totaal. Dit jaar zal op de maandagen, voorafgaande aan 25 december en 1 januari 1963, vrijaf gegeven worden, zon der dat die vrije tijd zal behoeven te worden ingehaald. Met de ambtenarenorganisaties was overeengekomen, dat 1 september de streefdatum zou zijn voor het tot stand komen van de algemene maatregel van bestuur inzake de garanties aan ambte naren op Nieuw-Guinea. Het feit dat de ze regeling pas woensdag is gepubliceerd werd de minister zeer kwalijk genomen. Ook het niet toekennen van zo genoemd proportioneel verlof voor hen, die geen volledige dienstperiode hebben volge- maakt, achten de organisaties in hoge mate onbillijk. De ambtenaren op Nieuw- Guinea wisten niet, waar zij aan toe wa ren zolang de algemene maatregel van bestuur niet afkwam. Daardoor hebben zich meer ambtenaren teruggetrokken dan anders het geval zou zijn geweest.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5