Gouverneur van Mississippi met arrestatie bedreigd Barnett onder ultimatum dat voor dinsdag afloopt X w Tien ex-machthebbers in Jemen terechtgesteld HET WEER Tweede staalbedrijf is in 1965 mogelijk al Picasso biedt werk aan voor geteisterd Spanje Hotel afgebrand op de Zugspitze Oeneraal Abdoella Al Sallal premier en leider van revolutionaire raad Econoom W. Kroft: Eerste Indonesische ambtenaren in Hollandia Groot en klein verlof voor militairen Prinses Beatrix toch naar Perzië Dodencijfer is nu opgelopen tot 473 PEUGEOT - SKODA n BANANEN en „g DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 29 SEPTEMBER 196. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Strawinsky in Moskou door hartaanval getroffen N.V. GARAGE VERBEEK Telegram In de krant van heden: Veranderlijk Reis naar zeven landen in Azië REGEN- EN TWEEDJASSEN Giro 16575 COIFFURES DE VRIES In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 277 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze correspondent) WASHINGTON Gouverneur Ross Bar nett van de Amerikaanse staat Mississip pi. die zelf verstek liet gaan, is door het federale hof van New Orleans in de staat Louisiana schuldig bevonden omdat hjj het bevel van het hof genegeerd heeft en de negerstudent James Meredith niet heeft toegelaten tot de universiteit van Missis sippi. Het hof gelastte de arrestatie van de gouverneur, tenzij deze vóór dinsdag zijn houding verandert. Hoe eerder hij dit doet, des te beter voor hem, want iedere dag dat hij zijn bekering uitstelt kost hem een boete van tienduizend dollar. De Amerikaanse pers spreekt van het grootste conflict tussen de centrale rege ring en een deelstaat sedert de Ameri kaanse burgeroorlog van honderd jaar ge leden. Dat is wel juist, maar de propor ties van deze twee conflicten verschillen hemelsbreed. Eén ding staat echter wel wel vast: Kennedy's regering moet nu doorzetten, zy kan niet meer terug. Bar nett kan echter nog wel terug en tot dins- Igor Strawinsky, de beroemde Ameri kaanse componist van Russische afkomst, heeft vrijdagavond een hartaanval gehad toen hij het conservatorium van Moskou verliet. Van betrouwbare zijde is medege deeld, dat de 80-jarige componist een ta melijk rustige nacht heeft gehad. Heden morgen is hij in zijn hotelkamer onder zocht door drie hartspecialisten. Strawins ky had in het conservatorium een concert gegeven. Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaai Telefoon 52301 dag heeft hij daartoe de tijd gekregen. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan burgerlijke ongehoorzaamheid. De staat Mississippi heeft vrijdag een deel van zijn burgervredeskorps terugge zonden naar het terrein (campus) van de universiteit. Men wilde blijkbaar paraat zijn voor een mogelijk vierde bezoek van Meredith. Bij de stad Memphis in de staat Tennes see wordt een flinke marechausseemacht bijeengebracht. Soldaten van het Ameri kaanse leger treden daarbij op als kwar tiermakers. Het lijkt mogelijk dat Mere dith vóór dinsdag nofmaals zal pogen zich te laten inschrijven op de universiteit. Bij die gelegenheid zal dan wel duidelijk wor den of Barnett tenslotte toch nog wil toe geven, dan wel zijn populariteit zoekt te vergroten door een martelaar te worden en de kampioen van de meest geborneerden in Amerika's zuidoosten. De bekende negerpredikant Martin Lu ther King werd vrijdag een martelaar voor een betere zaak. Toen hij sprak voor een vergadering van christelijke leiders te Birmingham in Alabama, sprong een lid van de kleine Amerikaanse nazipartij op het podium en diende hem enige vuistsla gen toe. King, die altijd p.assiviteit pre dikt, verweerde zich niet. De aanvaller werd later op de dag tot 25 dollar boete 'plu? dertig dagen hechtenis veroordeeld. politiemannen van de Amerikaanse staat Mississippi in burger wachten (boven) in een straat by de Universi teit van Mississippi te Oxford de aan komst af van de negerstudent James Meredith, zo hij door de eerste ver sperring mocht zijn heengekomen. Onder: de 29-jarige Meredith en de luitenant-gouverneur van de staat Paul B. Johnson, die hem vertelt dat hij niet tot de universiteit zal worden toegelaten. Agenten versperden alle toegangswegen naar het terrein van de „Ole Mis", zoals de universiteit bijge naamd wordt, om te voorkomen dat 114 jaar oude roep van „zuiver blank" niet bezoedeld zou worden. EHRWALD (AP) Een reusachtige brand heeft vandaag het hoogst gelegen Oostenrijkse Alpenhotel, het „Kammhotel", op de top van de 2900 meter hoge Zug spitze bij de Oostenrijks-Westduitse grens vernietigd. De brand brak kort na middernacht uit na een explosie die vermoedelijk is ver oorzaakt door kortsluiting in de elektrische centrale van het houten hotel. Volgens de politie zijn er geen slachtoffers. De enigen die zich bij het uitbreken van de brand in het hotel bevonden, waren een Oostenrijkse douanebeambte en twee hotel bedienden. Oostenrijkse en Beierse brand weerlieden bestreden het vuur bij tempera turen onder nul. Zij trachtten het gedeelte van het gebouw te redden waar het eind punt van een kabelbaan uit Ehrwald is, maar het vuur bereikte al spoedig de ma chinekamer. Ongeveer zevenhonderd studenten van de universiteit van South Carolina hebben aan Barnett een telegram gezonden, waar in hij geprezen wordt vanwege zijn stand punt tegen integratie aan de universiteit van Mississippi. Elke student die ondertekende droeg 25 dollarcents bij in de kosten van het tele gram, dat luidde: „Wij ondergetekenden, studenten en vrienden van de universiteit van South Carolina wensen u te feliciteren met uw standpoint met betrekking tot uw persoon lijke overtuigingen, die naar wij geloven de onze zijn". ADEN (Reuter) Volgens Radio-Sanaa, het station dat in handen is van aanhan gers van de Jemenitische revolutionaire raad, zijn in Jemen tien voormalige re geringsfunctionarissen, onder wie een broer van de overleden Imam, en de voormali ge ministers van Buitenlandse Zaken terecht gesteld. DAMASCUS (Syrië, AP) Radio Sanaa deelt mee, dat het opperbevel van het le ger een revolutionaire raad van zeven man, een presidentiële raad van vijf man en een kabinet van zeventien man gevormd heeft om de pas uitgeroepen „Jemeniti sche Arabische republiek" te besturen. Brigadegeneraal Abdoella Al Sallal, op perbevelhebber van de strijdkrachten be noemd is tot premier en voorzitter van de revolutionaire raad. Verder is een uit drie officieren bestaande „volksrechtbank" ge vormd om gearresteerde autoriteiten uit het afgezette monarchale regime te be rechten. Het uitgaansverbod in de stad werd gis teravond voor 2V2 uur opgeheven om de mensen in staat te stellen levensmidde len in huis te halen en te bidden in de moskee. Verder werd meegedeeld dat alle politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Vol gens de radio zouden de stamhoofden hun trouw aan de nieuwe republiek te kennen gegeven hebben. De stammen zijn over het algemeen echter trouw aan de ko ninklijke familie. De radio zei, dat het opperbevel bij het horen van de berichten dat prins Seif Al Islam Al Hassam van plan is Je men binnen te komen een verklaring uit gegeven die luidde: „Kom maar Hassan met je medewerkers om te zien wat er gebeurt". Andere prinsen van de afgezette koninklijke familie zouden met krijgers van de stammen op mars zijn naar de hoofdstad Sanaa, om de revolte van het leger neer te slaan. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien 4 Kerkdiensten6 Uit stad en omgeving6', 7 Films 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Effecten en Geldmarkt12 Scheepsberichten 12 Êrbij13 tot 17 Puzzel11, Topsy 18 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Prins Seif Al Islam Al Hassan, de opvolger op de duizend jaar oude troon van Jemen is onderweg naar zijn vaderland, waar een militaire revolutie is uitgebroken. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, mor gen in de loop van de dag toe nemende bewolking en later plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, misschien harde wind tussen zuid en zuidwest. Over het al gemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De strijd om het plan Roozenburg laait weer op. In een bijlage bij de Economisch Statistische Berichten heeft dis. W. Kroft, wetenschappelijk mede werker van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, betoogd, dat het rapport-Van Berkum te pessimistisch is. Hij. is van mening dat er in 1965 in Nederland voldoende afzet voor wals- staal zal zijn om een nieuw modern massastaalbedrijf in het leven te roepen. Dit bedrijf zou in enkele jaren kunnen uitgroeien tot een produktiecapaciteit van minstens 1,5 miljoen ton ruwstaal. In het rapport-Van Berkum waren Hoog ovens IJmuiden, Nederlandse Kabel en Staatsmijnen tot de conclusie gekomen dat men eerst omstreeks 1965 opnieuw zou kunnen bestuderen of de oprichting van een geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf in Nederland zou zijn te verwezenlijken. Men kwam tot deze bevinding op grond van het staalverbruik. Maar de heer Kroft wil dus, dat dit tweede hoogovenbedrijf, dat dan op Roozenburg zou worden gevestigd, er dan al zal staan. De commissie-Van Berkum heeft in 1965 een staalverbruik van 3,8 miljoen ton per jaar berekend en in 1970 gemiddeld 4,8 miljoen ton. Drs. Kroft raamt het totale staalverbruik op 4,09 miljoen ton in 1965 en 5,37 miljoen ton in 1970. Hij meent namelijk, dat de afzetkansen van een tweede staalbedrijf aan de kust veel hoger zijn dan de commissie-Van Ber kum het heeft berekend. Kwam de com missie-Van Berkum tot een marktaandeel voor het nieuwe bedrijf van maximaal zes tig percent van de binnenlandse markt, drs. Kroft ziet er wel een kans op tachtig percent in. Hij houdt daarmee rekening met de ervaringen in andere landen, de ongetwijfeld te verwachten groei van de markt in Nederland voor niet-platte wal- serijprodukten en de scherp concurrerende prijzen, die het nieuwe bedrijf zal kunnen gaan berekenen. Speciaal vopr de export van walserij- staal naar de andere landen van de Kolen- en Staalgemeenschap is drs. Kroft optimis tischer dan de commissie-Van Berkum. Afzetkansen ziet hy in 1965 voor vier profielwalserijen, waarvan twee staaf- en lichtprofielwalserijen, een middelzwaar- profielstaalwalsery en een walsdraad walser jj. Met een Hercules-vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is op het'vlieg veld Sentani van Hollandia de Indonesisch generaal Achmad Wiranata Koesoema, lid van de Indonesische militaire verbindings commissie, die in Djakarta besprekingen heeft gevoerd, aangekomen. Tevens kwamen met dit toestel zestien Indonesische ambtenaren naar Hollandia. Enige honderden Papoea's begroetten de Indonesiërs hartelijk. Dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die vóór 19 april 1962 naar westelijk Nieuw-Guinea zijn uitgezon den, krijgen met ingang van de dag, vol gende op de laatste dag van het ont schepingsverlof, groot verlof. Aldus een beschikking van de minister van Defen sie. Dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die op of na 19 april 1962 zijn uitgezonden, krijgen klein verlof met in gang van de dag waarop zij 16 maanden, specialisten en kader 19 maanden, werke lijke dienst hebben verricht in afwachting van groot verlof, dat zal ingaan na een totale eerste oefeningsduur van 22, specia listen en kader 23 maanden. Dienstplichtigen van deze categorie, die bij terugkeer in Nederland reeds 16 of in het andere geval 19 maanden werkelijke dienst kunnen aanwijzen, krijgen met in gang van de dag, volgende op de laatste dag van het ontschepingsverlof, terstond klein verlof in afwachting van groot ver lof. Prinses Beatrix zal zeven landen in Azië bezoeken op een reis die anderhalve maand zal duren. Het officiële program ma zal dinsdag gepubliceerd worden. Thans is het wel zeker, dat prinses Beatrix als eerste land Perzië zal bezoe ken, naar welk land de prinses oorspron kelijk met haar ouders zou zijn gegaan. Deze reis werd wegens de aardbevings ramp uitgesteld. Na Perzië volgen dan vermoedelijk lm dia, Pakistan, Thailand, de Philippijnen, Hongkong en Japan. De prinses, die eind oktober zal ver trekken, keert half december in Nederland terug. Advertentie Advertentie BARTELJÖRISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BARCELONA (Reuter,AP) In Span je is een omvangrijk hulpverleningspro gramma in werking getreden na de over stromingen in het gebied rond Barcelo na die volgens de laatste officiële cij fers aan minstens 473 mensen het leven hebben gekost en waarbij 253 mensen gewond zijn. Er zijn nog 342 vermisten. De schilder Pablo Picasso heeft een van zijn beste werken beschikbaar ge steld om ten behoeve van de watersnood slachtoffers te verkopen. Intussen komt zowel uit Spanje zelf als uit het buiten land geld binnen voor de slachtoffers. Vrijdag werd bekendgemaakt, dat er in totaal tot dusver ruim 355.000 gulden was ontvangen en dat er nog steeds geld binnenkomt. In dit cijfer zijn niet de grote bijdragen van ondernemingen, zoals de ruim 600.000 gulden van de Bank van Spanje, verrekend. Voor het gebouw van radio-Barcelona, dat is ingericht als opvangcentrum voor giften voor de door de ramp getroffe nen, stond vrijdagmorgen een lange rij mensen met kleding, voedsel en geld. Vrachtwagens en ongeveer duizend taxi's uit Barcelona brengen de giften naar het rampgebied. Met het oog op de vele aanbiedingen, die door Nederlanders en Nederlandse instel lingen zijn gedaan om de slachtoffers van de ramp te Barcelona te hulp te ko men, heeft de Spaanse ambassade in ons land bekend gemaakt, dat is besloten een girorekening te openen onder nummer 16575 van „Stormramp Barcelona". Acht ministers die in Barcelona, waar het nu goed weer is, de toestand heb ben besproken, besloten onder meer om ze spoedig mogelijk nieuwe huizen te la ten neerzetten, regeringssteun te verle nen aan mensen die werkloos zijn ge worden doordat een groot aantal fabrie ken is verwoest, en moratoria af te kon digen inzake belastingen voor diegenen die door de ramp getroffen zijn. De provincie Barcelona levert vier vijf de van de totale Spaanse textielproduktie. De Spaanse minister van industrie heeft de getroffen pndernemers 'laten weten dat de regering leningen zal verstrekken zon der rente of tegen een zeer lage rente. Machimerieën voor de textielindustrie zullen vrij van invoerrechten ingevoerd mogen worden. Rond vijfduizend textiel arbeiders zouden zonder werk zijn geko men. Vijftig fabrieken zouden zware scha de hebben opgelopen tien zijn er ver woest. Ondanks het advies van de Spaanse am bassade om niet te vertrekken, zijn 28 Spaanse textielarbeiders uit Enschede weg- gereisd naar hun geteisterde geboorte streek. De terugkerenden reizen per bus naar het stadje Tarrasa, waar zij thuis horen. Ook een aantal Spanjaarden, werkzaam in de Brabantse textielindustrie, is naar het geboorteland vertrokken. Van Elias uit Eindhoven vertrokken zeven van de tien daar werkende Spanjaarden, Bij Pes- sers in Geldrop vertrok een Spaanse werk nemer. Advertentie Lanpe Nieuwstraai 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 Paul Valéry Wy wandelen ruggelings de toe komst in. ,99 99 99 Door de onderhandelingen met Engeland de Londense Gemenebest-conferentie en de recente reizen van verscheidene Europese ministers van Buitenlandse Zaken is de algemene belangstelling op „Europees" ge bied de laatste tijd volledig opgeëist voor de toekomst van de Gemeenschappelijke Markt en de mogelijkheden tot oprichting van een Europese politieke unie. Maar ter wijl deze economische en politieke kwesties vrijwel dagelijks onder de aandacht van het publiek worden gebracht, is er tot voor enkele dagen bijna niets uitgelekt omtrent de plannen die worden gesmeed in een andere sector, welke voor ons we relddeel uiteindelijk van nog méér vitale betekenis kan zijn: namelijk die van de defensie en wat daar verband mee houdt. En dat is een verontrustende ontwikkeling, juist omdat die militaire plannenmakerij achter hermetisch gesloten deuren ge schiedt (het excuus van het „militaire ge heim" kan altijd vlot worden gehanteerd) en omdat daarbij geen sprake is van ook maar enige coördinatie met datgene wat ei op economisch en politiek terrein in geor ganiseerd Europees verband wordt uitge werkt. Het bedenkelijke hierbij is bovendien dat het zwaartepunt van deze militaire plannen meer en meer in West-Duitsland komt te liggen. Duitsland, dat generaties lang de rest van de wereld vrees heeft aangejaagd door zijn militaire kracht, wordt om dezelfde eigenschap nu al ver scheidene jaren door Amerika gevleid en gevrijd: en de laatste tijd is ook Frankrijk dat in 1954 mede uit afschuw van het Duitse militairisme de Europese Defensie- Gemeenschap verwierp tot de vrijers gaan behoren. In dat opzicht laat Duits land zich trouwens maar wat graag vleien en vrijen. Het sputtert een beetje tegen (wellicht om het de aandringende vrijer niet al te gemakkelijk te maken) als het uit Washington telkens weer nieuwe ver zoeken tot uitbreiding van zijn defensie krijgt, maar uiteindelijk geeft het aan zo'n verzoek toch altijd volledig gehoor. En dit zal dus ook wel weer gebéuren met de nieuwste wens van Washington, die hierop neerkomt dat Bonn méér voor zijn mili taire apparaat uittrekt dan de „armzalige" zeventien miljard mark (ruim vijftien mil jard gulden!) die het voor dat doel op zijn begroting voor 1963 heeft staan, en dat het aantal met conventionele wapens uitge ruste manschappen wordt verhoogd tot drie-kwart miljoen. En dan te bedenken dat zoals een Duits blad onlangs scham per opmerkte het Duitse leger van niet veel meer dan 600.000 man in de zomer van 1914 als een ernstig gevaar voor de we reldvrede werd beschouwdMaar op merkingen van deze aard zal de Ameri kaanse minister van Defensie, McNamara, stellig niet hebben gehoord toen hij dezer dagen praatte met een aantal hooggeplaat ste Wastduitse defensie-specialisten (een gesprek waaraan trouwens ook alweer heel weinig publiciteit is gegeven). Men mag integendeel aannemen dat de Westduitsers toen opnieuw zullen hebben gejammerd zoals ook hun minister van Defensie, Franz Josef Straus dat voortdurend doet over het feit dat de Bondsrepubliek nog altijd maar niet beschikt over strategische atoom wapens. Wat dit laatste betreft zullen de Franse voorstellen, die op de basis van de recente gesprekken tussen De Gaulle en Adenauer zijn gedaan, waarschijnlijk ook wel iets meer bevatten dan gisteren is onthuld. Het is De Gaulle's grootste trots dat Frankrijk bezig is een „atoommacht" te worden en daarop grondt hij danook zijn oppositie tegen Amerika's wens om het laatste woord te hebben in kwesties inzake de nucleaire bewapening en strategie van het Westen. Op dit punt nu zouden Parijs en Bonn elkaar wel eens gemakkelijker kunnen vinden dan Washington èn de Europese partners van Frankrijk en West- Duitsland aangenaam kan zijn. Een Frans-Duits economisch front binnen de Europese Gemeenschap zou de andere lan den al veel last kunnen veroorzaken en de multilaterale samenwerking in die ge meenschap kunnen ondergraven; maar dat is slechts kinderspel vergeleken bij de ge varen die voor de anderen kunnen rijzen uit een Frans-Duits militair verbond dat beschikt over strategische atoomwapens en waarin de ultra-nationalistische ambities inzake „Sieg" en „gloire" zich broederlijk zouden kunnen uitleven. De Europese partners, zowel als Engeland en Amerika, zullen aan deze ontwikkeling danook de allergrootste aandacht moeten geven. Het behoort tot de ironie van de geschie denis dat Europa, na zich bijna een eeuw lang bedreigd te hebben gevoeld door de vijandschap tussen Frankrijk en Duitsland, zich nu door de toenadering tussen die twee landen ook weer bedreigd moet voe len.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1