Bewogen afscheid Papoea's namen van dr Platteel AGE 3 m Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Bent U ook zo getrouwd? NV SLAVENBURG'S BANK Pmtfo en u Bittere woorden van raadslid Mofu Drie doden in het verkeer Vrachtauto gestolen om werk te zoeken F agelstraat-verdachte voor de rechter Bevorderingen tot schout bij nacht Meer wind -puistjes Postzegels met verkeerde perforering nt ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 Haarlem V elsen-IJmuiden PUROL-POEDER Beverwijk Omdat mannen vergeten sm ssssns Heemskerk Ml mmm Wegens souteneurschap Voor zelfverminking vijf maanden geëist Vliegtuigwrak gevonden in Amsterdam-Noord 7. Pelli komt met zijn gereedschap en Polle vraagt: „Is dit de goede Velponlijm, PeüiGoed, dan lijm ik de boot weer aan elkaar, ik vind lijmen een heerlijk werkje!" „Och neen, Polle, doe dat maar niet zegt Hans, „We zijn zo blij dat we nu twee boten hebben, we kunnen namelijk nooit in dezelfde richting roeien!m Ondertussen snoept Klaas van de lijm. ...II „Zoals je wilt, maar dan moeten de zijkanten toch dicht gewerkt worden, maar dat is zó gebeurd.wat hout, een paar spijkers en.wat goed overleg. WEERRAPPORTEN V Dr. Platteel, die officieel tot 1 oktober nog gouverneur van Nieuw-Guinea is, arri veerde hedenmorgen op Schiphol. In Hol- landia had de bevolking op indrukwekken de wijze afscheid van hem genomen. In de Nieuw-Guinearaad had de heer Mofu gesproken van „een historische dag, die zowel de Papoea's als de Nederlanders veel pijn doet". Hij zei: „Wij zijn nu ge dwongen, vriendschapsbanden te verbre ken. Onze vlag met de ster en strepen buigt zich droevig neer, omdat zjj wordt verlaten door het rood-wit-blauw. Onze vlag wordt door de vijand gehaat en men wenst dat zij wordt gestreken, al heeft 99 percent van het Papoeavolk zich er achter geschaard en het zal er zich achter blijven scharen. De Papoea's staan nu met angst in het hart om zich heen te roepen, maar krijgen geen antwoord", aldus de heer Mofu. Uitvoerig releveerde hij alle zaken, die de Nederlanders in Nieuw-Guinea hebben gebracht zoals onderwijs, ziektebestrijding, techniek, handel, verkeer en vooral demo cratische principes en vrijheid. „Het huis is echter nog niet af. Nederland blijft daar om een ereschuld houden, namelijk om het Papoeahuis af te bouwen. Wel hebben wij begrepen dat wij konden kiezen tus sen slachtoffer worden of de prijs vormen die betaald moest worden. Tegen onze wil hebben wij ons aan handen en voeten moe ten laten binden aan de V.N. en moeten wij ons laten overdragen aan een vijand om gewelddadig te worden behandeld. De internationale wereld is voorbijgegaan aan 700.000 Papoea's. De V.N. hebben geen gebruik gemaakt van hun recht om het hoofd te bieden aan slavernij en aan het moderne kolonialisme van Indonesië. De V.N. hebben geen verschil gemaakt tus sen Indonesiërs en Papoea's. Wij hebben echter nog hoop en verwachten, dat er een eerlijke en fatsoenlijke beslissing zal wor den genomen in de vorm van een vrije ver kiezing in het begin van het volgend jaar, aldus de heer Mofu. De heerTorey gaf hierna een overzicht van het Nederlandse bestuur in Nieuw-Guinea en zei dat vooral de laatste twaalf jaren een ongekende vooruitgang was geboekt. Hij dankte de gouverneur en alle anderen die aan deze vooruitgang bijdragen heb ben geleverd. Grote waardering had de heer Torey ook voor de Nederlandse mi litairen. Medeleven van Papoeavrouwen Mevrouw Tokoro herdacht vervolgens de gevallen militairen. Namens alle Papoea vrouwen uitte zij gevoelens van medele ven met de moeders en de echtgenoten van de Nederlandse militairen, die zijn ge sneuveld bij de bescherming van het Pa poeavolk. Namens de vrouwen dankte zij de gouverneur en de Nederlandse regering voor de hulp die zij aan de Papoea's heb ben gegeven. Tenslotte verklaarde de pas benoemde voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer Meseth, dat het afscheid iedereen diep had aangegrepen. „Tegen deze dag heeft ons hele land met tegenzin en een bezwaard gemoed opgezien", aldus de heer Meseth. Gouverneur dankt bewogen Gouverneur Platteel dankte zichtbaar bewogen, voor deze woorden. Hij riep alle Papoea's op om het internationale over gangsbewind te steunen en om de in de overeenkomst met Indonesië vergrendelde rechten te verdedigen. „Zie vooruit en verlies geen tijd met beschouwingen over hoe alles had kunnen zijn. Laat het zoet van de vooruitgang, die wij beleefden, niet bitter worden door uitingen van wrok of beklag, waarmee niets wordt opge bouwd, doch slechts geremd en bemoei lijkt", aldus dr. Platteel. De gouverneur nam hierna persoonlijk afscheid van de raadsleden, de diensthoof den, de militaire autoriteiten, onder wie schout-bij-nacht Reeser en generaal Eek hout, vele Papoea-vertegenwoordigers en een groot aantal functionarissen van de Verenigde Naties. In een lange rij trokken Papoea's en Nederlanders aan gouverneur Platteel voorbij. Voor velen was het af scheid een zeer moeilijk ogenblik. Buiten het gebouw stonden honderden Papoea's langs de weg toen dr. Platteel zich naar het vliegveld begaf, waarop het platform een compagnie Pakistaanse militairen van de Verenigde Naties en een compagnie Papoea-politieagenten ston den opgesteld. Na deze erewacht te hebben geïnspec teerd stond dr. Platteel boven aan de vliegtuigtrap nog even stil en wuifde naar de grote menigte die het vertrek gadesloeg. Een minuut later steeg de grijze Dakota van de Koninklijke Lucht macht op om de gouverneur naar Biak te brengen. Op het vliegveld bleven de Papoea's nog lang kijken naar de afmarcherende Pakistani, die allen waren gestoken in nieuwe lichtbruine tropen-uniformen. Maar de afmarcherende Papoea-politie, minder stram, minder zeker en ook minder in de maat, kreeg toch een luider applaus dan de Pakistani. Op het gouverne mentshuis werd de gouverneursvlag ge- c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Het Nieuw Rotterdams Toneel met „Een bitter uurtje". Bakenesserkerk, zondag 17.30 u.: Mede werking aan de dienst door Haarlems Bach Ensemble. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Madame sans-gêne", 14 j. Frans Hals, 14 en 19.30 u.: „Les enfants du Paradis", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Cartouche", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Fotomodellen en chantage", 18 j. Zon dag 11 u.: „De levensroman van Richard Tauber", a.l. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Misdaad achter het voetlicht", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Het rijkste meisje ter wereld", a.l. Van maandag af 20.15 u.: „Aimez-vous Brahms?", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Vier Parijse meisjes", 18 j. Zondag 11 u.: „Afrika zonder genade", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Robin Hood in Rome", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „In de schaduw van de hel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „The connection", 18 j. Zondag 11 u.: „Faja Lobbi", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: Eddie kent geen pardon", 14 j. Zondag 14.30 u.: „De lachende vagebond", a.l. Van maandag tot en met donderdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Frans Halstentoonstelling. 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 en 20.30-22.30 u. Tot en met 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum; 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling Van schilderijen van Herman Willemse. Tot 6 oktober. Da gelijks van 9-17 u. en tijdens klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Oud-Spaanse Ka mermuziek. m Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en optreden poppentheater Baartmans, Vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 1 u. Overige dagen gesloten. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5); vandaag 20 u.: Cabaret. Van zon dag 30 september af gesloten tot 4 oktober. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 28 september). ZATERDAG 29 SEPTEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh". Rex, 20 u.: „Zedenpolitie contra blond". Pieter .Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZONDAG 30 SEPTEMBER City, 14.30 u.: „De strijd om de groene helm"; 19 en 21.15 u.: „Het meisje Anna Suh". Rex, 15 u.: „Wapens voor Mexico"; 20 u.: Zedenpolitie contra blond". Pieter Vermeulenmuseum, gesloten. MAANDAG 1 OKTOBER City, 20 u.: „Legioenen van de Nijl". Rex, 20 u.: „Zedenpolitie contra blond". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder zater dag. 'Advertentie Advertentie Dit leven is ons niet gegeven om door te zeuren. Het huwelijk is geen oude japon, die U bij gebrek aan beter thuis maar afdraagt. Wat het huwelijk dan wél is, leest U nu en in de komende weken in MARGRIET. Fel, eerlijk en openhartig vertelt een man, die er door praktijk en ambt Alles van af weet, over de harde en toch heerlijke werkelijkheid van het huwelijksleven. dat mensen belangrijker zijn dan de maan, stuurde MARGRIET een Nederlandse huisvrouw de ruimte in. Zij maakte pen straalvliegtuig één omwenteling om de aarde. Zij keek niet naar beneden, maar naar binnen. In harten en huiskamers van andere huisvrouwen, overal ter wereld. En dit is nog maar 'n greep uit de grote MARGRIET I Abonneer U nü, bij de bezorger in uw wijk of recht streeks per briefkaart bij MARGRIET, Stadhouders- M760 ZATERDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een „fijn" stel dochter"; 23.30 u.: „Eén grote liefde, één grote hartstocht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Paspoort naar de hel". W.B. Theater, 20 u.: „De piraten van de Bloedrivier". ZONDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Hoogspan ning in table brock"; 16.30, 19 en 21.15 u.: Een „fijn" stel dochters". Luxor Theater, 14.30 u.: „Stan Laurel in Gezworen kameraden"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Paspoort voor de hel". W.B. Theater, 14.30 u.: „Als moordenaar gebrandmerkt"; 16.30 en 20 u.: „Kapo". MAANDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een „fijn" stel dochters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nacht club „de groene spin". W.B. Theater, 20 u.: „Kapo". ZATERDAG 29-SEPTEMBER Marquette Theater, zaterdag 29 septem ber, 20 u.: „De held van Marathon"; zon dag 30 september, 16 u.: „De held van Marathon"; 14.15 en 20 u.: „Abott en Cas- tello als loodgieters"; maandag 1 oktober: geen voorstelling. ZONDAG 30 SEPTEMBER Marquette-theater, 14.15 u.: „A. en C. als loodgieters"; 16 u.: „De held van Mara thon"; 20 u.: „Aafspraakje in september". streken op het ogenblik dat het vlieg tuig opsteeg. Bij zijn aankomst op Schiphol was dr. P. J. Platteel „nog onder de indruk van de emoties van het afscheid". Onder deze omstandigheden vond hij het moeilijk om zijn mening te geven. Uit de besprekingen rond de Untea-begroting, die de gouver neur overigens niet had bijgewoond, heeft hij de indruk gekregen dat de Indonesiërs orijs hebben gesteld op de voortzetting van het door de Nederlanders begonnen ontwikkelingswerk. De gouverneur had uit de vele contac ten met UNO-vertegenwoordigers de over tuiging gekregen dat deze zeer competent zijn en de zaak zeer serieus benaderen. Dr. Platteel acht het verheugend dat de meeste „blijvers" bij de gezondheidsdienst zijn te vinden. Er is op Nieuw-Guinea zelfs een overschot aan verpleegsters De gouverneur verwacht in de naaste toekomst geen chaos, hoewel zich op or ganisatorisch gebied wel moeilijkheden zullen voordoen. De toekomstplannen van dr. Platteel? „Misschien ergens te werken en te zijn waar het licht niet zo op mij valt Bij een autobotsing bij Chalon sur Sa- öne in Frankrijk is het echtpaar Van Vuurden uit Rotterdam omgekomen. Het echtpaar keerde terug van vakantie in Spanje. De bestuurder van de Franse auto, waarmee de wagen van de fami lie Van Vuurden in botsing kwam, werd gedood. In het Weesperpleinziekenhuis te Am sterdam is overleden de 82-jarige J. F. Heerooms uit Amsterdam, die vrijdag middag 14 september op de Parnassus- weg bij de Prinses Irenestraat met zijn bromfiets in aanrijding is gekomen met een personenauto. In de Derde Schansstraat te Rotterdam is een zestons-vrachtauto tegen een draai orgel gebotst, waardoor het mobiele mu- ziekapparaat nogal wat schade heeft op gelopen. Toen een politieagent de bestuur der sommeerde te stoppen stoof de vracht auto weg naar de Watergeusstraat. Daar sprongen twee jongelieden uit de wagen De politieman die de achtervolging had in gezet wist er een, een zeventienjarige jon gen, te achterhalen. Op zijn aanwijzing kon men de negen tienjarige bestuurder aanhouden. Hij ver telde de vrachtauto 's morgens aan de Westzeedijk te hebben Weggehaald. Hij wilde werk gaan zoeken, waarbij het ge makkelijker zou zijn zich per auto te ver plaatsen. Zijn buurjongen had hij een lift gegeven. De heer H. D. Ra- vensbergen uit Rot terdam heeft pas nu ontdekt, dat hij een blokje herdenkings zegels Suriname heeft met een verkeerde perforering. De 67- jarige heer Ravens- bergen verzamelt se dert een jaar of acht vóór de oorlog „Ne derland en Koloniën" en zijn verzameling is dan ook al groot. Verleden jaar kocht hij op de postzegel- markt aan het Noord- plein voor nog geen tientje een blokje 10 cents zegels „In Memoriam Dag Ham- marskjöld", maar pas dezer dagen viel het hem op dat de tanding dóór de ze gels liep in plaats van er omheen. Het blokje zal zeker heel wat meer opbrengen dan de prijs, die de heer Ravensbergen er voor heeft betaald. muuiiiii|in in A X X X^ X X X Een 25-jarige Amsterdamse chauffeur, die in verband met de „Fagelstraataanran- dingen" in voorlopige hechtenis zit, heeft voor de rechtbank in Amsterdam terecht gestaan wegens souteneurschap van zijn eigen vrouw. De officier eiste tien dagen hechtenis plus plaatsing in een rijkswerk inrichting voor de tijd van een jaar. Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van justitie bij de Dordtse rechtbank ge eist tegen een 47-jarige oliewerker uit Dor drecht, die zichzelf aan de hand had ver minkt om in aanmerking te komen voor een uitkering krachtens de ongevallenwet. Hij had de politie verteld dat hij op een zebrapad was aangereden door een brom fietser. Advertentie NIEUWE GRACHT 98 SCHOTERWEG 3 90-91. De volgende dag was het weer prachtig weer. Snup en Swop waren bezig met een vuurtje, waarboven 'n pannetje voor het middageten kookte. Toen keek Snup opeens verwonderd op. Zeg, Swop. Waar is Sijpie eigenlijk vroeg hij. Ja, nou je 't zegt, antwoordde Swop. Ik heb hem ook al 'n poosje niet gezien. Waar zou die uithangen? Bij het verrichten van graafwerkzaam heden in het Volewijkspark in Amsterdam- Noord voor de aan te legeen oprit naar de IJ-tunnel is men op ongeveer twee me ter diepte gestoten op een wrak van een vliegtuig, vermoedelijk een Engelse Bristol Blenheim-bommenwerper. Volgens omwo nenden is op die plaats omstreeks twintig jaar geleden een toestel brandend neerge stort. In het toestel bevinden zich nog stof felijke resten en ook munitie. De kapitein ter zee, tijdelijk schout bij nacht, L. E. H. Reeser, en de kapitein ter zee, tijdelijk comandeur, P. Cool, zijn be vorderd tot schout bij nacht. Beiden blijven hun functie bekleden van respectievelijk commanadant strijdkrachten Nieuw-Gui nea en plaatsvervangend stafofficier mate rieel Koninklijke Marine. Poging tot chantage. De rechtbank in Dordrecht heeft een 52-jarige autocon structeur veroordeeld tot zes weken voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 100,wegens poging tot chantage. Hij had zijn vroegere patroon in dreig brieven ervan beschuldigd een door hem uitgevonden apparaat in de handel te heb ben gebracht en een half miljoen schade vergoeding geëist. Japanse minister. De Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken, de heer Ohira, maakt een oriëntatiereis door West-Euro pa, waarbij verschillende hoofdsteden wor den bezocht. Hij zal van 4 tot 6 oktober in Nederland verblijven, waar hij bespre kingen zal voeren met minister Luns. Burgemeesters. Tot burgemeester der gemeente Halsteren is benoemd drs. A. L. Heidens te Breda. De heer Heidens is thans hoofd van de sociografische dienst der gemeente Breda. Tot burgemeester der gemeenten Meerlo en Wanssum is benoemd drs. M. J. A. R. Dittrich te Maastricht. Ambassadeur. Mr. G. E. baron van Ittersum, thans directeur-generaal Euro pese samenwerking ten departemente van Buitenlandse Zaken, zal binnenkort wor den benoemd tot ambassadeur te Bonn. Het K.N.M.I. deelt mee: Een zwak front dat zaterdagochtend over Nederland trok en dat slechts plaatselijk een paar millimeter regen veroorzaakte wordt gevolgd door een gebied met op klaringen. Maar ten westen van Ierland is een nieuwe depressie ontstaan, die in korte tijd tot 980 mb is uitgediept. Er formeert zich rondom de kern een krach tig windveld, waar bij de Golf van Bis- caye windkracht 9 voorkomt. Verwacht wordt dat de depressie nog actiever wordt en bij Ierland afbuigt in de richting van Schotland. Het weer geeft dan waarschijnlijk een herhaling te zien van wat de laatste dagen plaats had. Er zal weer een front passeren met enige re gen, gevolgd door opklaringen. Wel zal er meer wind komen, aan de kust tijde lijk krachtig of hard uit richtingen tussen zuid en zuidwest. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. ati Den Helder zwaar bew. zzo 18 0 Ypenburg regen zzw 18 0,2 Vlissingen half bew. w 17 1 Eelde mist ozo 16 0,2 De Bilt regen zo 18 0,1 Twente half bew. zo 18 0 Eindhoven regen z 19 0,5 Zd-Limburg regen zzw 19 1 Helsinki geheel bew. 0 11 0 Stockholm zwaar bew. nno 13 0 Oslo regen no 14 0,1 Kopenhagen geheel bew. ozo 14 0,1 Aberdeen regen wnw 13 5 Londen onbewolkf windst. 15 13 Amsterdam zwaar bew. z 18 0,1 Brussel regenbui zzw 18 0,4 Luxemburg regen zzw 16 1 Parijs half bew. zw 20 0,2 Bordeaux zwaar bew. zzw 20 3 Grenoble regen windst. 20 0,1 Nice zwaar bew. n 19 0 Berlijn motregen ozo 13 0,1 Frankfort mist zw 18 0 München zwaar bew. zzw 18 0 Zürich zwaar bew. O 17 0,2 Genève regen windst. 16 0,4 Locarno half bew. windst. 20 0 Wenen mist windst. 18 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 21 0,3 Belgrado zwaar bew. windst. 18 1 Athene zwaar bew. O 25 0 Rome half bew. windst. 22 3 Ajaccio zwaar bew. O 23 0 Madrid mist windst. 17 2 Mallorca half bew. windst. 27 0 Lissabon onbewolkt windst. 21 5 Zondag 30 september Zon op 6.38 uur, onder 18.22 uur. Maan op 8.00 uur, onder 19.24 uur. Maandag 1 oktober Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 9.05 uur, onder 19.45 uur. Maanstanden 6 oktober 20.55 uur eerste kwartier. 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 september Hoog. water 4.08 en 16.25 uur. i Laag water 12.12 en uur. Zondag 30 september Hoog water 4.38 en 16.55 uur. Laag water 0.29 en 12.41 uur. Maandag 1 oktober Hoog water 5.07 en 17.22 uur. Laag water 1.01 en 13.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2