Labour: „Terug naar Brussel voor betere EEG-voorwaar den UITNO DIGING Minister Marijnen maakte nuttige reis naar V.S. Proef met 48-urige werkweek op melkveehoudersbedrijf De beurs Gaitskell handhaaft partij-eenheid zonder kritiek op regering prijst te geven Oranje-Nassau Mijnen geeft weer 8 percent Wereldverdrag voor katoen vandaag in werking Akkoord neven- C AO's bouwvakken Boeren dreigen met „mars op Brussel" „Meer loon, niet méér vrije tijd" KLM ontslaat twee van zijn stewards SCHEEPVAARTBERICHTEN Soebandrio en Rikhye naar Soekarno Aanhouding verdachte van roofoverval Auschwitzcomité vraagt spoed met uitkeringen Opwinding langs Limburgse grens Kort economisch nieuws MAANDAG 1 OKTOBER 1962 11 fc Bij mislukking Links: „Tegen *5 teak formule-meubelen 14°/0 In prijs verlaagd Verkeerswegen versperd met honderden trekkers Kerkelijk nieuws Nederland heeft te weinig recreatieruimte Luchtpost voor militairen op de Seven Seas i - (Van onze correspondent) LONDEN. De Labourpartij is erin geslaagd een vernuftige formule te vin den, waarin zij haar afwijzende houding tegenover Macmillans plan tot Enge- lands aansluiting bij de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) hand haaft, maar tegelijkertijd de deur wijd openlaat voor latere toetreding op an dere, betere voorwaarden. Dit alles is thans nader uitgewerkt in de vrijdag door het partijbestuur opgestelde lange verklaring, die in het weekeinde is ge publiceerd en door partijleider Gaitskell toegelicht. Gaitskell schijnt zijn doel bereikt te hebben, namelijk handhaving van de par tij-eenheid zonder dat hij zijn kritiek op de regering heeft moeten prijsgeven. Het grote congresdebat van woensdag a.s. over de E.E.G. lijkt thans een uitgemaakte zaak. Gaitskell kan rekenen op de volle dige steun van het congres. Zijn positie is versterkt, omdat hij thans voor het eerst de steun krijgt van de linkervleu gel, die jarenlang op de partijcongressen roet in het eten placht te gooien en La bours kansen bij de verkiezingen herhaal delijk heeft verspeeld. Bij de komende verkiezingen, die zo goed als zeker binnen achttien maanden zullen worden gehouden, geldt voor Labour, dat al elf jaar in de oppositie is, „nu of nooit". Vandaar dat de socialisten, die vol gens een opinie-onderzoek op dit moment een voorsprong bezitten van 9 percent, het „hete" ijzer zo gauw mogelijk willen smeden en uit alle macht trachten ver vroegde verkiezingen over de E.E.G. te forceren. In de verklaring wordt welis waar gezwegen over de verkiezingen, maar Gaitskell herhaalde in zijn mondelinge uiteenzetting deze eis. Hij zei dat het zon der precedent is, dat een regering zonder verkiezingen overgaat tot een fundamentele wijziging van de buitenlandse politiek, die niet de volledige goedkeuring van het par lement draagt. Labour trilt van verontwaardiging over hetgeen tot nu toe in Brussel is bereikt. In de verklaring wordt de hoop uitgespro ken dat er alsnog iets beters uit de bus komt, overeenstemmende met de thans voor het eerst bekendgemaakte voor waarden van Labour. In dat geval geeft de partij zijn zegen aan het Britse E.E.G.- plan. Maar in werkelijkheid gelooft niemand in de partij dat Brussel de Engelse socia listen welgevallig zal zijn, zodat zij in feite aansturen op een verkiezingsactie, die Macmillan ten val zou moeten brengen. Daardoor verzwakken zij tevens de posi tie van de Britse onderhandelaars. Labour houdt vast aan de stelling dat een Britse socialistische regering later be tere voorwaarden voor Engelands toetre ding tot de E.E.G. zou kunnen bedingen. De winst- en verliesrekening over 1961 van de N.V. Maatschappij tof exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen ge naamd Oranje-Nassau Mijnen sluit een saidowinst van 6.739.000, tegen 6.685.000 over 1960. Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van acht percent. De investeringen hebben in het verslag jaar ƒ4.513.000 bedragen. De financiering hiervan kon geschieden uit de middelen die in dit jaar uit afschrijvingen vrij kwamen. De verschuldigde vennootschapsbelasting over 1961 bedroeg, rekening gehouden met de investeringsaftrek en latente belasting verplichtingen, 7.728.000. De zware druk van de vennootschapsbelasting werd niet verminderd. Teleurstellend is, aldus de directie, dat de in het vooruitzicht gestelde verlaging van het percentage der vennootschapsbe lasting eerst in 1963 ingang zal vinden en dat deze verlaging slechts de helft zal be dragen van hetgeen de regering aanvanke lijk in het vooruitzicht had gesteld. De netto kolenproduktie bedroeg 2.534.000 ton en vertoonde daarmee opnieuw een stijging ten opzichte van de produktie over 1960. Deze stijging bedroeg 5,8 percent. De produktie per mandienst nam met 17,5 per cent toe, terwijl het aantal ondergronds verrichte diensten met tien percent ver minderde. In de briketfabriek werden 442.000 ton briketten geproduceerd tegen 422.800 ton in 1960. De elektrische centrale produceerde 483.797.000 kwh., tegen 426.995.000 kwh. in het voorgaande jaar. De stroomaflevering aan derden steeg tot 359.323.000 kwh. (309.400.000). GENèVE (Reuter) Van bevoegde zij de wordt vernomen dat Japan de nieuwe internationale langlopende overeenkomst inzake katoentextiel heeft aanvaard. De Japanse afgevaardigde in de commissie voor katoentextiel van de Algemene over eenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.), Morio Aoke, heeft de commis sie in het bezit gesteld van een brief, waarin de Japanse regering de overeen komst aanvaardt. De landen van de Europese Economi sche Gemeenschap, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Pakistan en Canada hebben de overeenkomst reeds aangeno men. Naar verwachting zullen ook ande re betrokken landen hun aanvaardingsbe- sluit kenbaar maken, voordat de bepalin gen der overeenkomst vandaag van kracht worden. Het doel is de uitvoer van katoen textiel op ordelijke wijze te ontwikkelen zonder de markten der invoerende landen te verstoren. Maar realistisch lijkt dit allerminst, om dat men in E.E.G.-kringen duidelijk te verstaan heeft gegeven dat nog langer treuzelen de dingen voor de Britten alleen maar kan bemoeilijken. De verklaring legt er de nadruk op, dat de Britse handel met de „zes" in elk ge val zal worden vergroot en beschouwt toe treding tot de gemeenschappelijke markt duidelijk als iets van secundaire beteke nis. De door Labour verlangde voorwaar den voor Engelands E.E.G.-lidmaatschap zijn: 1. handhaving van het systeem van voor keursrechten van het gemenebest tot een definitieve regeling inzake de gemenebest- handel met de E.E.G. zal zijn overeenge komen. 2. behoud van het recht op een onafhan kelijke Britse ^buitenlandse politiek. 3. inwilliging van de regeringsbelofte, dat de landen van de Europese vrijhan delsassociatie (de andere zes plus Enge land) deel zullen uitmaken van een geïn tegreerde Europese economie. Labour kan met name niet aanvaarden dat Zweden, Zwitserland en Oostenrijk geen lid zouden kunnen \yorden van de E.E.G. wegens hun neutraliteit. Integendeel, hun lidmaat schap is, volgens Labour een levensbelang voor Engeland. 4. positieve waarborgen voor de Britse landbouw. 5. Engeland zal de daadwerkelijke macht moeten behouden ter bescherming van volledige werkgelegenheid en de be talingsbalans. Ingeval de Brusselse onderhandelingen mislukken wil de Labourpartij de dingen geenszins bij het oude laten en dringt aan op de volgende stappen: 1. een gemeenschappelijke actie met de Verenigde Staten om de tarieven te ver lagen tot het peil van het buitentarief van de E.E.G. 2. hervorming van het handelssysteem van het Gemenebest. 3. een conferentie van het gemenebest en de landen van de Europese vrijhandelsas sociatie. 4. een nieuw handelssysteem, met inbe grip van financiële regelingen, economi sche hulp en goederenovereenkomsten op wereldbasis, zodat landbouwoverschotten in de ontwikkelde landen kunnen worden gebruikt ter leniging van de honger en om de levensstandaard elders te verhogen. In het partijbestuur stemde niemand te gen deze verklaring, maar de linksgerichte leden onthielden zich van stemming om dat zij uitdrukkelijk de belofte wilden zien opgenomen, dat een toekomstige Labour- regering het verdrag zou opzeggen. Maar de tegenstanders van Engelands lidmaat schap zijn verheugd dat zij thans over een daadwerkelijk „tegen" beschikken, in de vorm van deze dubbelzinnige verklaring. Terwijl één van de motieven van de Brit se regering voor Engelands toetreding tot de E.E.G. is Engelands politieke invloed op het vasteland te vergroten, speelt een dergelijk motief eveneens een rol bij de uitgesproken voorstanders van Engelands aansluiting in de Labourpartij, die beto gen dat de gemeenschappelijke markt een eerste stap zal zijn op de weg naar een socialistisch Europa. Maar voor Labours militante linkervleugel spreekt dit motief nauwelijks. Er zijn velen in de Labourpartij die Mac millan er reeds van beschuldigen dat hij de politieke gevangene van Adenauer en De Gaulle is, die de status-quo over Ber lijn willen handhaven en zich kanten te gen eventuele nieuwe Angelsaksische po gingen tot ontspanning in de koude oorlog. Zij zien Engelands lidmaatschap als een consolidatie daarvan. Men vreest ook ver groting van de handel tussen West-Duits- land en Oost-Europa via Oost-Duitsland ten koste van Engeland, omdat de handel tussen Oost- en West-Duitsland krachtens een vrijwel onbekend annex van het Ver drag van Rome, ondertekend op 25 mei 1957, geheel zou worden bevrijd van de in het verdrag vervatte controlebepalingen. Advertentie In Waddinxveen, vlak bij Gouda, kunt u zien hoe het edele meubelmakersambacht door de Formule-vakmensen in ere wordt gehouden. Onder hun meesterhanden ont staan uit de prachtigste houtsoorten mo derne meubelcreaties, die treffen door schoonheid, degelijkheid en doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als allerhoogste kwaliteits garantie. U bent bij Kempkes in Wad- dinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrieks-excursie en een koffiemaaltijd. Op zaterdagen géén excursie, doch wel koffiemaaltijd I door afschaffing weeldebelasting AV^f N.V. Kempkes Meubelfabrie ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering via de handel. Volgens de directeur-generaal van het Austra lische graanbureau zijn de laatste 18 maanden ongeveer 3 miljoen ton graan uit Australië naar de Chinese volksrepubliek uitgevoerd. Zondagochtend is de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marij nen, van zijn bezoek aan Canada en de V.S. op Schiphol teruggekeerd. In Otta wa en Washington heeft hij uitvoerig van gedachten gewisseld met zijn Canadese en Amerikaanse ambtgenoten, resp. de ministers Hamilton en Freeman. „De besprekingen zijn naar mijn me ning bijzonder nuttig geweest", aldus de minister, „omdat we de ontwikkeling van allerlei E.E.G.-vraagstukken hebben be sproken". Uiteraard behoorde daartoe de toetreding van Engeland tot de E.E.G. en daaruit vloeide weer een gedachten- wisseling voort over de problematiek van het Britse Gemenebest. ,De Amerikanen hebben juist een wet op de exporthandel aangenomen", vervolg de mr. Marijnen, „die aan president Ken nedy dj bevoegdheid schenkt te onder handelen met de E.E.G. over verlaging van de wederzijdse tarieven. Wanneer dat zal gebeuren weet echter nog niemand". In Washington had de minister zich laten voorlichten over de enorme over schotten, waarmee de Amerikanen geen raad weten. Zij pogen deze deels naar onderontwikkelde gebieden te sturen, maar daarmee is het probleem nog lang niet opgelost. „Ik schat dat Amerika alleen aan graan al een surplus heeft, waar van heel Nederland 20 jaar lang brood zou kunnen eten. Men zoekt naar wegen om deze overproduktie tegen te gaan en is thans bezig met een landbouwwet, waarin de produktiemogelijkheden wor den beperkt". Deze surplus-vraagstukken, waarvan het niet denkbeeldig is, dat de E.E.G. er wellicht in de toekomst ook mee krijgt te kampen, vormen een moeilijk obsta kel voor het streven van de landbouw deskundigen naar een regeling voor stabilisatie van de markten over de gehele wereld. De minister zette uiteen, dat al deze problemen niet los van el kaar gezien kunnen worden, omdat ze allemaal nauw verband met elkaar hou den. Wanneer de surplussen een belang rijke rol spelen bij de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden, dan hangt daar weer mee samen het wereldvoed selprogramma van de F.A.O. Hier her innerde mr. Marijnen er aan, dat Ne derland voor een periode van 3 jaar 5 miljoen gulden ter beschikking van de onderontwikkelde gebieden heeft gesteld, deels in natura. In november zal de minister in Parijs de vergadering van de O.E.S.O. (Orga nisatie Europese Samenwerking en Ont wikkeling) bijwonen. Daar hoopt hij o.a. zijn ambtgenoten uit Amerika en Canada weer te ontmoeten. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een aantal neven-C.A.O.'s van die in de bouwvakken. Het zijn de C.A.O.'s voor het grondborings- en het buizenleggersbedrijf, het bitumineu ze dakbedekkingsbedrijf en de C.A.O.'s voor de leidekkers, steenhouwers en schil ders. Deze C.A.O.'s zijn in grote lijnen ge lijk met elkaar, maar wijken in detailpun ten af. (Van onze correspondent) BRUSSEL Belgische boeren, zowel Vlamingen als Walen, blijven nog steeds betogen tegen de landbouwpolitiek van de regering, zelfs na de aankondiging van de verhoging van de prijzen van boter en melk Zaterdagmiddag hebben boeren met 250 landbouwtrekkers de weg tussen Schepdaal bij Brussel en Ninove versperd. Sprekers oefenden critiek op de regering en stelden de sociale toestand van de boe ren aan de kaak. Zij dreigden met 'n mars naar Brussel van alle Belgische boeren met hun tractoren. Tezelfdertijd is ook in het Waalse land, met name in de provincie Luxemburg, een betoging gehouden. Daar waren het bijna 500 tractoren, die het verkeer op de rijks weg in de war stuurden. Het ging bij deze betoging iets minder rustig dan bij de Vlaamse. Verscheidene manifestanten wil den geen gehoor geven aan de order van de rijkswacht tot doorrijden. Er weden klappen uitgedeeld en processen-verbaal opgemaakt Ook de Waalse boerenleiders hebben met een „mars op Brussel" ge dreigd. Ir. v. d. Pols over Metaal CAO „Als er een mogelijkheid is tot verbe tering van de arbeidsvoorwaarden bij de komende CAO-onderhandelingen dan in de eerste plaats meer loon en niet méér vrije tijd". Dit zei zaterdag de voorzitter van het bestuur van de afdeling sociale zaken van de Federatie Metaal en Elektro Tech nische Industrie (FME) ir. K. van der Pols tijdens een eerste ledenbijeenkomst van de federatie in Scheveningen. Dt klemt te meer, omdat het steeds gro ter worden van het verplicht te besteden deel van het inkomen in de komende ja ren een groot probleem dreigt te worden. Ir. van der Pols concludeerde dat bij de a.s. onderhandelingen in de verschillende bedrijfstakken een grote mate van terug houdendheid geboden is. In het vandaag verschenen orgaan van de A.N.M.B., „De Metaalkoerier" wordt geconstateerd dat er bij de komende on derhandelingen over de C.A.O. moet wor den gerekend op twee tegenstanders te we ten de overheid en de werkgeverd. De re gering meent dat er in 1963 opnieuw moet worden .gematigd" hetgeen het blad aan leiding geeft op te merken, dat de rege ring tegen het eind van haar loonpoitieke lijdensweg de metaalindustrie voor de zo veelste maal in de wielen rijdt. Geref. Kerken Aangenomen naar Owen Sound (Onta rio, Canada) (Chr. Ref. Churches) J. Kuntz te Orillia (Ontario, Canada) (voorheen te Schoonebeek). Bedankt voor Appingedam (vac. H. Pestman) K. Bisschop te Warns (Fr.). Geref. Kerken Aangenomen de benoeming tot hulppre diker te Vreeland A. A. v. d. Hoorn te Lunteren, laatstelijk predikant te Grijps kerk (Gron.) Het invoeren van een 48-urige werk week op een melkveehoudersbedrijf zon der dat de bedrijfsresultaten verminderen, behoort niet tot de mogelijkheden. Tot de ze conclusie is men gekomen na een proef, die in de jaren 1959, 1960 en 1961 is ge nomen op 'n zestal weidebedrjjven in zuid west-Friesland. De proef was onderdeel van een door de „commissie van beheer onderzoek werktijdverkorting in de vee houderij" opgesteld onderzoekprogramma en werd uitgevoerd onder leiding van het Instituut voor Landbouwtechniek en Ra tionalisatie in Wageningen. De werktijden in de veehouderij zijn lang, in Friesland meer dan 55 uur per week gemiddeld. Bij de proef ging het er om na te gaan, of die werktijd tot ge middeld 48 uur per week zou kunnen wor den verkort zonder dat dit tot verminde ring van bedrijfsresultaten zou leiden, dus zonder dat arbeid op grote schaal door kapitaal behoefde te worden vervangen. Melktijd verschoven Men heeft het vooral gezocht in ver schuiving van de melktijden. Een van de voornaamste oorzaken van de lange werk tijden, zo staat in het rapport over deze proef te lezen, is namelijk de gewoonte de koeien om de twaalf uur te melken. De lengte van de werkdag wordt groten deels hierdoor bepaald. Bij de proef heeft men als richtlijn aangenomen dat in april, mei en juni om half zes 's morgens en om half vier 's middags gemolken werd met tussenpozen van resp. tien en veer tien uur dus en in de rest van het jaar om half zeven 's morgens en half vier 's middags: tussenpozen van negen en vijftien uur. Het Singer-concern heeft in 1961 zijn omzetten met ll1/» pet. zien toenemen, hetgeen in geld uit gedrukt een stijging in de ontvangsten betekent van 60 miljoen dollar. De totale verkopen belie pen S 582.266.000, resulterend in een winst van 8 23.725.000 tegenover 19.813.000 in 1960, zijnde 8 5,33 4,44) per aandeel. Per ultimo 1961 ston den de vaste goederen, fabrieken en terreinen na afschrijving te boek voor 90 miljoen. De netto investering (na afschrijving) beliep in het verslagjaar 8 16.761.000. Het kwartaaldividend werd verhoogd van 65 dc tot 75 dc per share (Uitstaande aandelen: 4.500.000 stuks). In de buitengewone vergadering van de n.v. Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel (Herstelbank) is in de vacature mr. J. Burgerhout de heer C. A. Klaasse tot lid van de raad van toezicht gekozen. De heer H. J. M. Pee- perkorn is herbenoemd als directeur. Met ingang van 1 januari 1963 is de heer P. C. Maas (thans onderdirecteur) tot directeur benoemd als opvol ger van dr. ir. J. G. Schlingemann, die zijn func tie als directeur per 31 december zal neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een grote Braziliaanse oliemaatschappij, Petro- leo Brasiliero S.A. (Betrobras), heeft bij Inter national General Electric, een afdeling van Ge neral Electric Company, een order van 6,25 mil joen dollar geplaatst om een krachtstation te leveren voor de uitbreiding van een synthetische rubberfabriek in Brazilië. President Kennedy heeft John M. Leddy be noemd tot Amerikaans vertegenwoordiger bij de O.E.S.O., de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling. Leddy was onder minister van Financiën. In de praktijk werd daar wel eens van afgeweken, omdat men er met het oog op de werkverdeling niet al te streng de hand aan kan houden En de melkafvoer moest speciaal geregeld worden omdat de melkrijder, als men 's morgens op de proefbedrijven klaar was met melken, al voorbii was. Ook bij de uitbetaling van de melk en de melkcontrole kwamen moeilijkheden voor. Goede resultaten Maar de proef had dan toch tot resul taat, dat de vaste arbeidskrachten, zowel de tot het gezin behorende als de arbei ders, globaal gesproken een 48-urige werk week genoten en dat de bedrijfsuitkom- sten niet aantoonbaar achterbleven bij die op andere bedrijven. Kostprijs en winst gaven dezelfde ontwikkeling te zien; de melkproductie per koe bleef achter, ter wijl de investeringen veel geringer waren dan op andere bedrijven. Vooral een doel matige arbeidsorganisatie heeft tot de werktijdverkorting geleid. „Weinig tijd maakt een mens vernuftig", wordt in het rapport opgemerkt. Ook ver betering van de arbeidsmethoden, met na me bij het melken, was van invloed op de werktijd. Soortgelijke proeven in oostelijk Neder land en Noord-Brabant geven volgens het rapport grotendeels dezelfde resultaten te zien. Een eindrapport over het geheel kan echter nog niet uitgebracht worden, onv dat nog niet alle onderzoekingen zijn ge ëindigd. Twee KLM-stewards zijn op staande voet ontslagen, omdat ze de vorige week tijdens een vlucht van Hamburg naar Schiphol voor eigen rekening belasting vrije sigaretten en drank aan de passa giers zouden hebben verkocht. Ze hadden deze tevoren op het vliegveld van Ham burg legaal bij de belastingvrije winkels gekocht en mee aan boord genomen. De prijzen voor belastingvrije drank en sigaretten zijn op de vliegvelden over het algemeen lager dan die aan boord der KLM-vliegtuigen, aangezien de KLM op deze verkoop enige winst maakt. De twee stewards konden dus hun belastingvrij ingeslagen waar voor een hogere prijs aan boord kwijt en staken de winst in eigen zak. De verkoop-boxen in het vliegtuig, waarin de KLM de voor deze negotie be stemde drank en sigaretten heeft, lieten zij gesloten. Argwaan behoefde dit niet te wekken, omdat er vluchten zijn waarop geen der passagiers zich voor deze arti kelen interesseert. Hun privéhandeltje kwam aan het licht omdat de stewardes zich later beklaagde dat zij tijdens de vlucht al het werk had moeten doen, aangezien de purser en hof meester voortdurend bezig waren met ver koop van sigaretten en drank. Bij contro le bleek toen echter dat er van de officiële voorraad niets verkocht was. Achilles 2 9te Curasao. Acmaea 29 v. Punta Miranda n. Nynasham. Akkrumdijk 28 630 m. n. Fayal n. Le Havre. Alblasserdijk 30 te Rotterdam. Algol 29 250 m. z.o. Brisbane n. Sydney. Alhena 29 v. Santos n. Buenos Aires. Alkaid 29 3 m. z. Bishoprock n. Montreal. Almdijk 29 te Le Havre. Amerskerk 29 te Antwerpen. Ammon 29 12 m. z. Lizardhead n. Barbados. Amstelveld 29 te St. Nazaire. Angolakust 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Argos 29 te Kalyvia verwacht. Attis 4/10 te Rotterdam verwacht. Atys 29 v. Panamakanaal n. Honolulu. Averdijk pass. 29 Vlissingen n. Marseille. Balong 29 140 m. n.o. Formosa n. Yokohama. Bantam 29 te Akaba. Barendrecht 29 410 m. n.n.o. Az. n. Thameshaven. Bengalen 29 te Karachi v. Penang. Beninkust 1/10 te Warri verwacht. Bennekom 29 600 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Burl S. Watson 29 300 m. n.w. Kaapst. n. Ph.delph. Calt. Amsterd. 29 120 m. z. Socotra n. Mosselbay. Caltex Arnhem 29 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft 29 85 m. z.w. Kreta n. Bordeaux. Caltex Delfzijl 30 te Rotterdam. Caltex Leiden 30 te Kandia v. Cochin. Caltex Madrid 29 10 Om. w. Algiers n. Sidon. Caltex Naples 29 v. Rotterdam n. Bahrein. Caltex Pernis 29 te Bahrein. Caltex Rotterdam 29 120 m n.w. Muscat n. Suez. Charis 29 v. Malta n. Piraeus. Cinulia 28 290 m. o. Flores n. Rotterdam. Congokust 29 v Dakar n. Freetown. Crania 29 v. Rotterdam n. Curasao. Delft 28 400 m. z.o. Curagao n. Curagao. Drente 29 te Djeddah n. Akaba. Echo 29 60 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. Koper. Eemland 30 te Paranagua. Elizabeth Broere 30 v. Vlaardingen n. Donges. Eos 29 250 m. n.o. Alexandrië n. Alexandrië. Esso Rotterdam 29 in Gulf of Sidra n. Brega. Forest Hill 29 v. Suez n. Mena. Forest Lake 1/10 te Port Said verwacht. Gabonkust 30 te Dakar. Ganymedes 29 te Aruba. Gooiland 29 84 m n. Curasao n. Le Havre. Graveland 29 dwars Villano n. Tenerife. Gulf Italian 29 27 m. n.o. Masira n. Rotterdam. Hathor 28 150 m. z. Horta n. San Juan. Holendrecht 29 120 m. w.z.w. Casablanca n. Genua. Hollands Dreef 29 180 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Singapore. Japara 28 v. Aden n. Suez. Kaap Hoorn 29 te Punta Cardon verwacht. Kamperdijk pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Kara 29 v. Barry n. Dingle. Kenia 29 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kerkedijk 30 v. Rotterdam, 1/10 te Hamburg. Kieldrecht 28 geankerd te Stettin v. Ryeka. Kinderdijk 29 te Miami v. Rotterdam. Koratia 29 te Cardon. Laarderkerk 29 100 m. z.w. Ouessant n. Pt. Said. Leiderkerk 29 60 m. n.n.w. Muscat n. Pt. Sudan. Liberiakust 29 v. Sassandra n. Freetown. Maashaven 29 110 m. z.o. Recife n. Las Palmas. Markab 29 te Venetië verwacht. Maron 28 v. Willemstad n. Oranjestad. Mersevlloyd 29 10 m. n.o. Casquets n. Port Said. Muiderkerk 29 120 m. n. Alexandrië n. Port Said. Munttoren 29 te Dakar n. Marseille. Nanusa pass. 29 Ouessant n. Freetown. Neder-Weser 29 v. Port Said n. Beyrouth. Noordwijk 29 170 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar Monrovia. Nijkerk 30 te Port Said v. Genua. Ommenkerk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Onoba 29 76 m. n.w. Perim n. Mena. Ouwerkerk 29 v. Shanghai n. Manilla. Parthenon 29 180 m. z.z.o. Halifax n. Montreal. Philine 30 te Skaramanga. Prins Johan Willem Friso 28 890 m n.w. K. Clear naar Le Havre. Prins Willem V 29 te Montreal v. Toronto. Randfontein 29 te Kaapstad v. Tenerife. Rossum 29 35 m. n.w. Ouessant n. Aruba. Rotterdam 30 te Rotterdam. Salatiga 29 te Kuwait. Sinon pass. 28 Vlissingen n. Hamburg. Servaaskerk 29 35 m. n.o. Sabang n. Singapore. Skadi 29 70 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Sliedrecht 29 v. Bridgeport n. Newport News. Sloterkerk 29 670 m. n.o. Seychelles n. Aden. Solon 28 110 m n.n.o. Paramaribo n. Rotterdam. Stentor 28 v. Port Au Prince n. Kingston. Steven 29 54 m. n.o. Ouessant n. Lissabon. Straat Singapore 1/10 te Adelaide verwacht. Streefkerk 29 v Port Said n. Tripoli. Sumatra 29 v. Madres n. Chittagong. Tjiluwah 30 te Sydney. Tweelingen 30 te Rotterdam. Ulysses 30 te Manta. Viana 29 180 m. n.w. Ras Al Hadd n. Bombay. Vlieland 29 850 m. w.z.w. Landsend n. Stanlow. Westerdam 1/10 te Rotterdam. Wonogiri 29 165 m. n.w. Kp. Falcon n^alboa. Zafra 29 65 m. w.z.w. Kreta n. Thamesnaven. Zonnekerk 29 v. Marseille n. Genua. Zuiderkruis 29 te Las Palmas v. Amsterdam. KLEINE VAART Aeneas 29 35 m. n.n.o. Tunis n. Tunis. Amyntas 29 20 m. n.o. Casquets n. Gibraltar. Ank T. 28 v. Zaandam te Delfzijl. Anna Broere 29 100 m. n. Terschelling n. Oslo. Areas 29 100 m. z.w. Barcelona n. Barcelona. Ardeas 29 v. Saloniki n. Mudania. Batavier-3 29 dwars East-Goodwin n. Aberdeen. Binnenhaven 29 40 m. z. Finisterre n. Casablanca. Boezemsingel 29 90 m. n. Gyon n. Gyon. Casablanca 29 20 m. z. Catharinapt. n W.-Indië. Coccinelle 29 25 m. w. Casquets n. Duinkerken Diligentia 29 te S malls n. Avonmouth. Elsa 27 v. Stugsund te Korsnaes. Fedala 29 dwars Smalls n. Rotterdam. Flevo 29 30 m. z. Ouessant n. Bilbao. Frans Böhmer 29 op Adriatische Zee n. Ryeka. Joost pass. 27 Kiel n. Lulea. Kastanjesingel 29 dwars Tuskarrock n. Runcorn. Keizersgracht 29 te Dngeness n. Turku. Kerksingel pass. 29 Texel n. Antwerpen. Leuvehaven p^ss. 29 Bornriff n. Delfzijl. Midas 29 20 m. o.n.o. Algiers n. Savona. Nassauborg pass. 29 Vlissingen n. Rotterdam. Nero 29 70 m. z. Finistere n. Antwerpen. Philetas 29 15 m. n.w. Kp. Faro n. Faro. Scheldeborg 29 25 m. z.o. Smithknoll n. R'dam. Sporonia 29 te Royal Sovereign n. Amsterdam. Tilly 28 v. Karlsborg te Sikea. Tweelingen 29 250 m. n. Texel n. Rotterdam. Vijgendam 29 te lie de Bas n. Antwerpen. Wilpo 28 te Korsnaes. Zuiderzee 29 dw. Catharinapoint n. Felixtowe. SLEEPVAART Friesland 30 175 m. n. Ferrol. Hector 1/10 te Brest verwacht. Help 30 ter hoogte van Villa Cisneros. Humber 28 te Maassluis. Poolzee 28 te Maassluis. Stentor 29 september te Vlissingen. Utrecht 30 175 m. z.o. Monrovia. Zeeland 30 600 m. w. Lobito. DJAKARTA De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Soebandrio is naar Bali vertrokken om president Soe karno, die met vakantie op dit eiland ver toeft, verslag uit te brengen van zijn reis naar New York. Soebandrio wordt verge zeld door generaal Rikhye, de vertegen woordiger van Oe Thant op Nieuw-Guinea. Het bezoek van Soebandrio aan Soekar no zou ook verband houden met een op handen zijnde hervorming van het Indo nesische kabinet. Er zijn aanwijzingen, dat Soebandrio minister-president Djoean- da zal opvolgen. Djoeanda is kortgeleden naar Tokio vertrokken voor een medische behandeling. In Amsterdam is een 22-jarige Hilver- sumse los-arbeider aangehouden, die er van wordt verdacht de nacht tevoren een 62-jarige boekhouder uit Halfweg op straat te hebben neergeslagen en te hebben be roofd van 6000. De los-arbeider, die ontkent, zou de boek houder 's nachts in een café op de Nieuw- markt hebben ontmoet. De jongeman zou hem wel Dij een vrouw kunnen brengen. Op weg daarheen werd de boekhouder in een steeg bij de Warmoesstraat opeens neergeslagen. Hij geraakte buiten bewust zijn. Een uur later kwam hij het politie bureau in de Warmoesstraat binnenstrom- pelen en deed daar een verward verhaal. Hij bleek te zijn beroofd van zijn porte feuille, waarin zich 6000 bevond. Aan vankelijk bleken de hoofdverwondingen van het slachtoffer nogal mee te vallen, doch later werd toch een zware hersen schudding geconstateerd, waardoor de boekhouder alsnog in een Haarlems zie kenhuis werd opgenomen. De nood aan recreatieruimte is op eni ge plaatsen, met name in het westen van het land, zo groot, dat reeds be staande vormen van bodemgebruik daar zullen moeten wijken voor de recreatie ve voorzieningen van belangrijke omvang voor de grote-stadsbevolking, heeft mi nister Cals in de begroting voor O. K. en W. meegedeeld. Hij meent in de „Stichting Recreatie" een organisatie te vinden die door haar brede samenstel ling representatief is voor de talrijke be langen, die aan de openluchtrecreatie zijn verbonden. Deze stichting adviseert meer en meer de overheid ten aanzien van de talrijke problemen op het gebied van de open luchtrecreatie. Daarenboven zal de stich ting binnenkort een orgaan uitgeven, dat in het bijzonder bedoeld is om-overheids functionarissen en medewerkers van par ticuliere organisaties, die met recreatie vraagstukken te maken hebben, voor te lichten. Voorgesteld wordt de subsidie met 25.000 te verhogen. Het Nederlands Auschwitz Comité heeft een brief gezonden aan alle ministers en leden van de Eerste en Tweede Kamer waarin het vraagt de uitbetaling aan de nazi-slachtoffers nog dit jaar te doen ge schieden, ongeacht of de overeenkomst met de Duitse Bondsrepubliek wordt goed gekeurd. Het bedrag hiervoor moet volgens het comité worden gevoteerd uit de schat kist. Na de ondertekening van het ver drag met Duitsland kan het van de Duit se bondsrepubliek teruggevorderd worden. In een toelichting zegt het comité „dat in kringen van betrokkenen grote onge rustheid en ontevredenheid heerst over de wijze, waarop deze zaak door de re gering wordt getraineerd". Aangezien de Duitse politie er rekening mee houdt dat een wegens roofmoord ge zochte man zich op Duits gebied langs de grens met Noord-Limburg bevindt om een geschikt moment af te wachten om naar ons land te kunnen vluchten werden in de nacht van zaterdag op zondag alle binnen wegen in de richting van de Keulse bar rière te Venlo bijzonder streng bewaakt. Alle auto's werden aangehouden en som mige voorbijgangers zagen zich plotseling in het schijnwerperlicht gezet. Gezocht wordt namelijk naar een twin tigjarige boekhouder uit Dortmund, die op zijn werk in zijn woonplaats een kassier zou hebben vermoord en vervolgens een bedrag van 15.000 mark en vier pistolen zou hebben geroofd. De politie liet zijn foto op het televisiescherm tonen met de waarschuwing dat de voortvluchtige er niet voor terugdeinst van een wapen ge bruik te maken. Luchtpostcorrespondentie voor de mili tairen, die aan boord van het m.s. „Seven Seas" uit Nieuw-Guinea naar Nederland terugkeren, kan tot en met 17 oktober ter post worden bezorgd en zal geduren de de reis naar drie tussenhavens wor den gezonden, zo deelt de legervoorlich- tingsdienst mede. Brieven tot tien gram en enkele-brief- kaarten kunnen tegen binnenlands tarief gefrankeerd worden. Het adres moet de volgende gegevens bevatten: rang, naam en voorletters, re gistratienummer. onderdeel, a/b m.s. „Seven Seas", Napo 5500-60, Utrecht station. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U355V2356 356</j Kon. Olief 139,70—140,50 140,— Philips 135,90—137,50 f 136,30 Unilever Hoogovens 5~7—523 521

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11