Gevecht bij de universiteit van Mississippi eist mensenlevens Studenten schieten op burgers en soldaten HET WEER Nieuw-Guinea door Nederland aan de UNO overgedragen Een paar toespraken maar geen vlaggenceremonie Man bij gevecht in Haags café doodgestoken Gouverneur Bamett zwicht voor druk Onze televisie-rubriek Kroesjtsjev nodigt Kennedy uit Prinses Beatrix wellicht naar Turkije Prinses Irene voor rust naar Majorca Justitieel onderzoek in Nijmegen duurt nog voort De Gruyter wil Kodak dwingen Politie verricht vijf arrestaties Frans Halsexpositie gesloten Minister Luns na vakantie naar New York 'êeforeyou êiuj! Meer wind Ernstige crisis Proclamatie A fscheidswoord Het woord is aan In de krant van heden: SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES HEREN! OP DE HUID 47e JAARGANG NUMMER 278 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: boofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-I]MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 1 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije OXFORD (Mississippi) (Reuter, AFP en AP) Tenminste twee personen een verslaggever en een burger zijn vanmorgen doodgeschoten bij een wilde demonstratie van naar schatting 2.500 studenten op het terrein van de universi teit van de Amerikaanse staat Mississippi te Oxford. Volgens onbevestigde belach ten zou ook een studente zijn doodge schoten en een hoogleraar zou aan een hartaanval zijn overleden. Tien andere personen werden gewond. De schoten waren afkomstig van de demonstranten. De driehonderd man marechaussee, die opdracht hadden geweld te gebruiken om de orde te herstellen, beantwoordden het vuur niet, maar veegde het terrein schoon met behulp van traangas en bajo netten. Een van de aanvallen van de studenten op de marechaussees werd geleid door ex-generaal-majoor Edwin A. Walker, die vijf jaar geleden het bevel Voerde over marechaussees die elders in de Verenigde Staten rassenrelletjes be dwongen. „Ik stond toen aan de ver keerde kant", aldus Walker, die zaterdag naar Oxford was gekomen om gouver neur Bamett van de deelstaat Mississippi in zijn verzet te stijven. De omgekomen journalist was Paul Gui- hard, een speciale verslaggever van AFP en medewerker van de Londense „Daily Sketch". Hij werd door een kogel in de rug getroffen. De gedode burger kreeg een schot in het voorhoofd. Een marechaussee werd door een kogel zwaar gewond. Een verslaggever van AP, Bill Crider, kreeg een schot hagel in de rug. Een van de ge wonde marechaussees had een schot in de keel. Onze correspondent telegrafeerde het volgende relaas: De koppige gouverneur van Mississip pi Ross Bamett, die geen neger wilde toe laten tot de staatsuniversiteit, gaf het zon dag op zich met geweld te verzetten te gen de wens van de centrale regering te Washington. Zesduizend man troepen en marechaussees van de centrale regering stonden klaar voor alle gebeurlijkheden. Bamett verklaarde toen: „Wij zijn omsin geld en overweldigd. Om de vrede te be waren en bloedvergieten te voorkomen, zal Mississippi de strijd alleen voortzetten in de rechtzaal". Op dat ogenblik hadden de marechaussees reeds het terrein van de universiteit bezet en had de negerstu dent Meredith reeds zijn intrek genomen in een der universiteitsgebouwen om zich vandaag te laten inschrijven. President Kennedy wenste kennelijk de ze ontwikkeling af te wachten voor hij voor radio en televisie wilde spreken. Hij had zijn rede daarom uitgesteld van half acht tot tien uur gisteravond. De presi dent begon met de mededeling, dat Mere dith was aangekomen op het terrein van de universiteit, waar hij zou overnachten. Dit, zo zei Kennedy, is gebeurd zonder dat de nationale garde of andere troepen behoefden op te treden. De federale ma rechaussee is voldoende geweest. Het verheugt ons mededeling te kunnen doen van het feit, dat met ingang van heden onze televisie- rubriek weer in ere is hersteld, na dat onze redactie ten gevolge van moeilijkheden bij de voorziening van dit redactionele onderdeel enige tijd niet in staat was een vol ledige dagelijkse rubriek te presen teren. Wij hebben thans de heer J. J. F. Damshuizer, die zowel uit aanschouwelijk als technisch oog punt het medium televisie heeft doorgrond en als een „deskun dige van voor-en-achter-het- scïiermmag gelden, bereid ge vonden als medewerker voor onze televisierubriek op te treden. Van vandaag af kan men dus op zijn dagelijkse bijdragen rekenen. (Pa gina 4). Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hoofdthema van de toespraak van acht minuten luidde als volgt: Men mag het oneens zijn met de wetten, maar men moet de wetten gehoorzamen. Vertrouwen in het recht betekent een garantie voor vrijheid, doch verzet tegen het recht leidt tot tirannie. In Mississippi heeft men zich verzet tegen de bevelen van de gerechts hoven. Het federale hof van New Orleans is het meest direct bij de zaak betrokken geweest. President Kennedy noemde de namen van alle rechters van dat hof. Zij allen blijken zuiderlingen te zijn. De taak van de president is de uitspraken van het hof te doen uitvoeren met zo min mogelijk geweld. Hij verklaarde daarom de natio nale garde in Mississippi onder de federa le regering te hebben gesteld. Hij zei het te betreuren dat hij zulke krachtige maatregelen had moeten nemen, maar overreding baatte niet en de politie in Mississippi verzette zich tegen wat het hof bevolen had. De president prees de integratie van de universiteiten van Virginia, Noord-Caroli- na, Georgia, Florida, Tennessee, Louisia na, Texas, Arkansas en Kentucky en liet de inwoners van Mississippi daardoor dui delijk voelen hoezeer zij een uitzonde ringspositie innemen. Behalve in Missis sippi is er tot dusverre geen integratie in Alabama en Zuid-Carolina. Het was president Kennedy aan te zien dat dit een ernstige crisis voor hem be tekent. Inderdaad is dit de ernstigste bin nenlandse kwestie tijdens zijn regering. NEW YORK (AP) De New York Times meldt dat premier Kroesjtsjev een particuliere uitnodiging aan president Kennedy heeft gezonden om de Sovjet-Unie te bezoeken. De uitnodiging zou overge bracht zijn door Stewart L. Udall, de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, die onlangs Rusland heeft be zocht. Bij het vertrek van Udall zei Kroesj tsjev te hopen dat het Kennedy mogelijk zou zijn om tezamen met mevrouw Ken nedy naar Moskou te komen. Er is geen datum genoemd, maar de uitnodiging is het onderwerp van bespreking op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en het Witte Huis. Kennedy heeft krachtig de emancipatie van de negers bevorderd en nog nooit had hij zulk een verbeten tegenstand onder vonden als van gouverneur Barnett en de kleine staat Mississippi. Deze staat heeft 2.200.000 inwoners. Het percentage negers is daar groter dan in welke staat ook, namelijk 45. Behalve een principiële is dit ook een ernstige politieke kwestie voor de president. Het gevaar bestaat dan dat men in 1964 wanneer Kennedy herkozen wil wor den althans in sommige delen van het zuiden, zijn kandidatuur niet zou steunen. En zonder hulp van het zuidoosten zou Kennedy in 1960 zijn verkiezingen niet hebben gewonnen. Daarom zou een blij vende verbittering hem veel kwaad kun nen doen. Dit verklaart mede de tact en omzichtigheid, waarmee de regering deze zaak heeft aangepakt, zonder echter twij fel te doen rijzen aan de vaste wil om het recht te handhaven. Naar het Franse persbureau A.F.P. in Istanbul verneemt, zou de jongerenorgani satie van Turkije Prinses Beatrix voor een bezoek hebben uitgenodigd. De Prinses, die presidente is van de Europese jongerenorganisatie, zou volgens een vandaag uitgegeven communiqué van de Turkse jongerenorganisatie, de uitnodi ging hebben aanvaard en begin volgend jaar een week naar Turkije gaan. (ANP) Naar wij van officiële zijde vernemen heeft prinses Beatrix nog geen uitnodiging ontvangen. Wel zou een derge lijk verzoek aan de Prinses gedaan zijn tijdens een jongerenbijeenkomst in Kaub (Duitsland). Prinses Irene zal op medisch advies enige tijd rust moeten nemen. Daartoe is de prinses naar Majorca vertrokken, waar z(j enkele weken hoopt te verblijven. In aansluiting daarop zal de prinses nog eni ge tijd bij familie in Engeland doorbren gen. Het vertrek van Schiphol geschiedde in alle stilte. Met uitzondering van een ver tegenwoordiger der KLM en een lid van de marechaussee was vrijwel niemand er getuige van. De koningin kwam zelf met de prinses in de hofauto mee naar Schip hol en nam daar afscheid van haar doch ter. De prinses, die incognito reisde, nam plaats in het normale KLM-lijnvliegtuig, dat via Nice naar Palma vloog. Politiemannen van de Amerikaanse staat Mississippi met helmen en gas maskers hebben met hun patrouille- auto's het terrein van de universiteit van deze staat te Oxford gebarrica deerd om op order van gouverneur Barnett te voorkomen dat de 29-jarige neger-student James Meredith als student aan deze „blanke" universiteit zal worden ingeschreven. Deze opname werd gemaakt voordat de federale troepen, op last van president Kenne dy, ingrepen om wet en orde te herstellen. (Telefoto) De officier van Justitie in Den Haag, mr. J. Maris heeft het voorlopig onder zoek naar de malversaties van de ge meente Nijmegen bij het declareren van oorlogsschade voltooid. Nadat in de af gelopen dagen alle ambtenaren die bij het opstellen van de schadeclaims betrokken zijn geweest langdurig en zelfs tot diep in de nacht zijn verhoord, is de officier te ruggekeerd naar Den Haag. Dit betekent niet dat het onderzoek in deze zaak reeds zou zijn afgesloten. Het bestuderen van al le documenten die betrekking hebben op de afwikkeling van de oorlogsschade kan weken in beslag nemen, temeer daar de meeste van deze ambtelijke stukken date ren van vóór de oorlog. Naar verluidt is het geval van fraude, dat bij het eerste onderzoek aan het licht is getreden niet vermeld op de klachtenlijst die de oud-amb- tènaar Van Mil heeft ingediend tegen zijn vroegere collega's. Zijn beschuldigingen vormden slechts de aanleiding tot de jus titiële naspeuringen. Het wordt geenszins uitgesloten geacht dat meer onregelma tigheden aan het licht komen. Intussen heeft de oud-ambtenaar Van Mil na een strafrechtelijke aanklacht wegens smaad tegen burgemeester Hustinx ook een ci vielrechtelijke actie tegen de burgemees ter geopend. IIOLLANDIA. Zondagavond zes uur plaatselijke tijd, toen de duisternis op Nieuw-Guinea reeds was ingevallen, streken twee Nederlandse militairen de rood-wit-blauwe vlag bij bet vroegere gouverneurshuis, waar sinds het vertrek van gouverneur Platteel de V.N.-administrateur Rolz Bennett zetelt. Het was de allerlaatste keer dat Nederlandse militairen die vlag streken. Maandag wapperde naast het rood-wit-blauw de blauwe V.N.-vlag met de witte wereldbol, gehesen door Pakistaanse militairen. In de ontvangstzaal van het paleis was zondag middag het imposante portret van koningin Juliana, dat in deze zaal zo lang heeft gedomineerd, reeds verdwenen. De officiële overdracht van het bestuur bestond slechts uit het uitspreken van enige redevoeringen, het voorlezen van de proclamatie van de overdracht en een boodschap van Oe Thant. De aangekondige vlaggenceremonie bleef achterwege. Administrateur Rolz Bennett vreesde namelijk moeilijkheden, omdat na 1. oktober de Papoeavlag niet meer wordt erkend, aangezien in het ak koord tussen Nederland en Indonesië niet over het bestaan van een Papoeavlag wordt gesproken. Een korte proclamatie, maandagmor gen om 8 uur in Nederland was het toen zondagavond kwart voor twaalf voorgelezen op het grasveldje voor het gebouw van de Nieuw-Guinearaad door V.N.-administrateur Rolz Bennett, bete kende het einde van het Nederlandse be stuur over Nieuw-Guinea. „Vanaf dit moment heb ik het bestuur overWest-Nieuw-Guinea, West-Irian, over genomen. Via deze proclamatie worden alle burgerlijke en militaire autoriteiten in dit land, evenals de gehele bevolking op de hoogte gebracht, dat het bestuur is overgedragen aan de United Nations Tem porary Executive Authority (UNTEA). Vanaf de eerste dag van oktober 1962 heeft secretaris-generaal Oe Thant mij ingevolge het akkoord tussen Nederland en Indonesië, dat is goedgekeurd door de algemene vergadering der Verenigde Na ties, benoemd tot tijdelijk administrateur van dit gebied," aldus besloot de procla matie. Enkele honderden mensen, Nederlan ders, Indonesiërs, buitenlandse V.N.-func- tionarissen en Papoea's, luisterden naar deze woorden. Langs beide zijden van het spreekgestoelte, dat aan twee zijden was beschilderd in de blauwe V.N.-kleur en aan de andere twee zijden in het rood-wit- blauw, stonden, stram in de houding, de Pakistaanse militairen en een peloton van de Papoeapolitie. Nadat de tot op dat moment in func tie zijnde waarnemende gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, de heer Velt- kamp, samen met de heer Rolz Bennett, de erewachten hadden geïnspecteerd, be steeg de heer Veltkamp het spreekge stoelte. Hij zei o.m.: „Een nieuwe perio de, die zal duren tot het moment van de overdracht van de volledige bestuursver- antwoordelijkheid aan Indonesië, is aan gebroken. Gedurende deze periode zal de V.N. verantwoordelijk zijn voor het be stuur over Nieuw Guinea. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis dat een or gaan van de Verenigde Naties op deze wijze wordt belast met het bestuur over een land. Dat betekent voor dit orgaan, dat het de verantwoordelijke en geenszins gemakkelijke taak krijgt om de in gang zijnde ontwikkeling van land en volk gaan de te houden en te bevorderen. Ik spreek de hoop uit, dat het bestuur van de UNTEA succesrijk zal zijn en zal strek ken tot het welzijn van land en volk van Nieuw-Guinea", aldus de heer Veltkamp, wiens kort afscheidswoord hierna in het Engels en in het Maleis werd vertaald. (Zie vervolg op pag. 2 onder: „Beste wensen") De UNO-vlag werd vanmorgen voor het eerst door Pakistaanse soldaten van de UNO-troepen op Nieuw-Guinea op het terrein van het voormalige gou vernementsgebouw te Hollandia, thans hoofdkwartier van de UNO. Op de achtergrond staan verscheidene UNO- autoriteiten. (Telefoto) Voor de president van de rechtbank in Den Haag dient donderdagochtend een kort geding tussen het levensmiddelenbedrijf P. de Gruyter en Kodak N.V. De Gruyter heeft met Kodak een con tract gesloten voor de levering van een grote partij fototoestellen, die de levens middelenzaak via een spaarzegelsysteem wil verkopen bij wijze van Sint Nicolaas- actie. Kodak heeft nu echter laten weten de camera's niet te kunnen leveren van wege protesten van de fotovakzaken. Door middel van een kort geding wil de Gruyter Kodak nu dwingen toch te leveren. Comtesse Diane: Vrije tijd is de vrijheid, zijn eigen bezigheden te kunnen kiezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 8, 10 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 12, 13, 14, 15 Topsy 16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie BARTEL JORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Tijdens een woeste vechtpartij in café „De Hoef" aan de Hoefkade te Den Haag is de dertgjarige los-werkman Ge rard S. uit de Haagse Paulus Potterstraat om het leven gekomen. Getroffen door een vijf centimeter lange en zeer diepe messteek in de hartstreek werd hij na het infernale tumult, dat tussen kwart voor acht én acht uur in het café moet hebben gewoed, dood bij de tapkast ge vonden. Tussen de glasscherven en de wrakstukken van het meubilair stonden toen alleen nog zijn radeloze moeder, die de kasteleinse in het café was, en de zeer geschokte vriend van het slacht offer, een 38-jarige opperman. Enige getuigen en de vijf aanstichters van de ruzie hadden de henen genomen, maar zijn later, als getuige of als verdachte, bij de politie beland. Terwijl de beheerster van café „De Hoef", S. D., in de buurt beter bekend als „Tante Leen", weg was nam haar zoon Gerard de honneurs waar. Samen met zijn vriend zat hij tegen half acht aan de bar te praten met de buffetjuffrouw. Een 23- jarige timmerman en een 24-jarige fa brieksarbeider, die zich later als getuigen hebben gemeld, waren aan het biljarten. Om half acht ging de cafédeur open en trad een luidruchtig gezelschap binnen: een 51-jarige koopman met zijn drie zoons, een 21-jarige leidekker en een 22-jarige opperman. De zes mannen waren allen enigszins onder de invloed. Kort na hun aankomst kreeg de vader ruzie met zijn jongste zoon over een fa milie-aangelegenheid. De woordenwisse ling liep nogal hoog, zodat Gerard zich genoodzaakt zag tussenbeide te komen. Hij maande de koopman tot kalmte, maar kreeg er een stortvloed van verwijten voor terug. De koopman ging zelfs nog verder. Hij greep een bierflesje, sloeg er mee op de tapkast en daagde S. uit ook een fles te grijpen „en er eens wat mee te doen". Wat Gerard's antwoord precies is ge weest valt niet meer na te gaan, maar plotseling was er een algeheel gevecht ontstaan, waaraan allen deelnamen, met uitzondering van twee biljarters, de 21- jarige leidekker uit het gezelschap van de koopman en de even oude buffetjuffrouw. Zij vonden het veiliger zo snel mogelijk te verdwijnen. Binnen een kwartier was het interieur van het café veranderd in een geweldige ravage. Geen ruit of spiegel was heel ge bleven, de barkrukken lagen versplinterd achter de tapkast, de biljartqueus waren in stukken gebroken, de biljartballen werden achter in de'tuin teruggevonden en heel de ruïne van glas en hout was, behalve met De Frans Halstentoonstelling is zon dagavond gesloten. Tijdens de laatste twee dagen is zij door 15.000 personen bezocht, waardoor het totale aantal be zoekers gestegen is tot 265.000. Opmer kelijk was het aantal jeugdige bezoekers, dat 25 percent bedroeg van het totaal. De oplagen van de catalogus in het Ne derlands en het Frans zijn uitverkocht. Van die in de Engelse en Duitse taal is nog een klein aantal beschikbaar, dat verkrijgbaar is bij Haarlems Bloei. In de maand september is het museum vooral door Nederlanders bezocht. bloed, besmeurd met mosterd dat uit grote potten her en der was gesmeten. De enige, die de vechtpartij aan de zijde van het slachtoffer heeft meege maakt, was de 38-jarige opperman. Het fatale moment van de messteek heeft hij echter niet bewust beleefd, want toen hij door de kluwen vechtenden heen zijn vriend te hulp wilde komen werd hij van achteren bij de keel gegrepen en werd hem de adem afgesnoerd. Zodra hij de greep losser voelde wor den ging hij achter een hoek van de tapkast in dekking. Pas toen de geweld plegers de deur uit waren vond hij zijn vriend levenloos aan de andere kant van de bar. Enige minuten later kwam de caféhoud ster thuis. Toen zij zag wat er was ge beurd holde zij vertwijfeld de straat op, luid roepend om politie. Die was even als de G.G. en G.D. snel ter plaatse. Een arts constateerde de dood bij het slachtoffer. De vijf mannen zijn gearresteerd. Zo lang niet bekend is wie de dodelijke steek heeft toegebracht worden alle vijf ver dachten in verzekering gehouden wegens „openlijke geweldpleging met vereende krachten, de dood tengevolge hebbende" een delict waarop een maximum gevan genisstraf van twaalf jaren staat. Advertentie vóór het inzepen, dan scheert u zich pijnloos en absoluut glad. Bij kappers - parfumeriezaken enz. In potten en tubes vanaf1.95 De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft besloten van 6 tot 25 oktober verlof te nemen. De minister heeft reeds een aantal malen zijn vakantie moeten uitstellen. In november gaat minister Luns twee weken naar New York waar hij het voor zitterschap van de Nederlandse delegatie bij de algemene vergadering van de Ver enigde Naties op zich zal nemen. Daarna gaat minister Luns naar St. Maarten (Nederlandse Antillen) voor het jaarlijks overleg met de ministers-presidenten van Suriname en de Nederlandse Antillen. Te vens zal de minister daar een bespreking hebben met de hoofden van de Nederland se diplomatieke missies in de Latijns-Ame rikaanse landen. In de eerste week van december keert de minister naar Neder land terug. In december zullen dan nog een aantal internationale conferenties worden gehou den, waar de aanwezigheid van minister Luns vereist zal zijn, zoals de vergadering van de ministerraad van de NAVO in Parijs. De staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten, zal de Neder landse ministeriële delegatie leiden naar de conferentie in Brussel over toetreding van Engeland tot de Europese Economi sche Gemeenschap. Nederland bekleedt van 1 oktober tot 31 december het voorzitterschap van de conferentie. Minister Luns zal in de loop van decem ber, wanneer kan worden verwacht, dat de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland in een beslissend stadium zul len zijn gekomen, de delegatie persoonlijk leiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1