Moskou en Cairo steunen Jemenitische revolutie Waalse betoging tegen Vlaamse plannen voor mars op Brussel Spaanse vice-consul Milaan ontvoerd in Balans van de ramp in Spanje 351 doden en 327 vermisten Britse spoorwegstaking is vrijwel onafwendbaar WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Zeventig leden van koninklijk huis zouden om het leven zijn gebracht Schepen van dr. Oetker niet meer naar Cuba Tropische storm bedreigt Schirra's ruimtevhicht Onbekende ontvoerders eisen herziening van drie vonnissen in Barcelona Amerikaanse matroos van spionage beschuldigd Reorganisatie zal duizenden trouwe arbeiders op straat brengen Censuur in Ghana Russische oorlogsbodems voor Indonesische marine Je r' (Dp de raatótoel MAANDAG 1 OKTOBER 1962 Auto met vijf bejaarden in de Theems; allen gered Kroesjtsjev naar Egypte? Nationale rouwdag op Franco's officiële feestdag Twee Russische ambtenaren van de UNO uitgewezen Dr. Huneke uit Dusseldorp kreeg Hufeland-medaille Twee Britse journalisten uitgewezen Cri Stellweg H00FDPUNP0ED£RS 99 99 De Verenigde Staten hebben hun tweede „Little Rock", thans in de staat Mississippi en nog wel in de stad Oxford, een niet zeer toepasselijke naam voor deze univer siteitsplaats, die in geen enkel opzicht de eeuwenoude Engelse vrijheidstradities blijkt te bezitten. Men behoeft zich niet te ontveinzen dat relletjes en moeilijkheden bij de toelating van kleurlingen op tot dusver „blanke" universiteiten en andere onderwijsinstitu ten in de Verenigde Staten ook in de toe komst herhaaldelijk zullen voorkomen op die plaatsen, waar de regionale mentaliteit behept is met het tekort aan cultuur, dat rassendiscriminatie te voorschijn roept: Een tekort aan culturele ontwikkeling en een duidelijke maatschappelijke achterlijk heid, waaraan niet in een handomdraai een einde kan worden gemaakt. Dat Wash ington tenslotte naar het middel van de directe dwang grijpt en troepen inzet, betekent niet dat aan het wijdverbreide ongezonde misverstand van de bevolking der zuidelijke staten een einde zal komen, doch dat het hoogste gezag zijn wetten handhaaft. Dit laatste is, hoewel niet ideaal, toch een argument om de Amerikaanse uit barstingen van rassenhaat niet te beschou wen als een onderdeel van de „American way of life", doch integendeel als een afwijking daarvan. Als bijvoorbeeld Mos kou zou trachten deze incidenten als „typisch Amerikaans of Westers" te signa leren en ze te gebruiken als een aanbe veling van het eigen communistische standje, zou dat een onredelijk argument zijn. Even onredelijk als omgekeerd het verwijt, dat sommige Russen gangsterprak tijken bedrijven. Want in beide gevallen tracht het hoogste gezag deze uitwassen te voorkomen en te bestraffen en in beide gevallen is de wet overtreden. Het gaat erom, dat de federale wet geving in Amerika alle rassendiscriminatie veroordeelt en verbiedt. Dat in de praktijk wetten worden overtreden, kan men moei lijk aan de geest van de wet verwijten. De krachtige ingreep van president Ken nedy bewijst, dat hij ernst maakt met de gelijkberechtiging der kleurlingen. Wat daarentegen bijvoorbeeld in Zuid-Afrika op dit gebied gebeurt, is een gelegaliseerde rassenschending onder inspiratie en dwang van de hoogste autoriteiten. Daar kan men wél met recht de officiële „way of life" als schuldige aanwijzen en daar vindt Moskou redelijke argumenten om zijn com munistische maatschappelijke orde aan te prijzen. Dat laatste is trouwens de voornaamste reden, waarom men kan spreken van on herstelbare schade aan de westerse demo cratie die de Zuidafrikaanse regering dag in dag uit veroorzaakt. „Little Rock" en „Oxford" werpen ten hoogste een kwalijk licht op een minder heid der Amerikanen, iets waarvoor de meerderheid zich dan ook oprecht geneert. (Reuter/AFP/AP) Het nieuwe mi litaire bewind in Jemen, gesterkt door toezeggingen van steun van de Sovjet- Unie en door de erkenning van Egypte versterkt zijn greep op het land aan de Rode Zee door arrestaties en terechtstel lingen. Zaterdag zijn weer vijf leden van de koninklijke familie terechtgesteld met de kogel. Jemenitische zegslieden in Aden schatten dat zeventig leden van de ko ninklijke familie en haar omgeving zijn omgebracht. Radio Sanaa heeft een boodschap om geroepen waarin Moskou de nieuwe re publiek volledige steun toezegt en alle economische culturele, politieke en mili taire hulp toezegt, die het land nodig heeft „iedere agressie van buiten de Je- menistische Arabische republiek zal wor den beschouwd als agressie tegen de Sovjet-Unie". De Sovjet-Unie heeft tijdens het bewind van de Imam reeds een uitgebreid hulp programma opgezet. De Sovjet-Unie was het eerste land dat de nieuwe republiek erkende. Egypte was het tweede. Zater dag is te Taiz een vliegtuig met Egyp tische journalisten aangekomen. De Jemenistische legatie in de Jordaan se hoofdstad Amman heeft meegedeeld dat prins Seif Al-Islam Al-Hassan, een oom van de vorige week door de mili taire opstandelingen vermoorde Imam Mohamed, in Jemen is aangekomen waar hij werd opgewacht door de stam hoofden, de bevolking en het leger, en door hen erkend is als enige ware imam en van Jemen". In uitzendingen van radio-Sanaa in Je men wordt echter geen melding ge maakt van de aankomst van prins Has san. Volgens het radio-station zijn zon dag verscheidene groepen voormalige po litieke gevangen per vliegtuig uit het ge hele land in Sanaa aangekomen. De re gering van Jordanië beschouwt prins Seif El Hassan als wettelijk opvolger op de troon van Jemen, aldus een woordvoer der in Amman. Volgens een bericht van radio-Ammam zou prins Abdallah, een broer van prins El Hassan, die zich in Gafla (Noord-Jemen) bevindt, zich aan het hoofd hebben gesteld van loyaal ge bleven krijgers en oprukken naar Sanaa om de opstand neer te slaan. Radio-Sanaa heeft meegedeeld, dat ko- NEW YORK Een van West-Duitsland grootste reders, Rudolph A. Oetker uit Bielefeld, heeft bekend gemaakt, dat géén van zijn zeventig passagiersschepen, tan kers en vrachtschepen meer goederen of passagiers naar Cuba zal brengen. Hij zei dat hij tot deze boycott van Cuba had besloten, omdat hij „de kwestie.Cuba als een internationale kwestie beschouwt". Oetker heeft zijn besluit aan president Kennedy meegedeeld. Oetker is onder mee eigenaar van de scheepvaartmaatschappijen Columbus Lijn, Hamburg-Zuid-Amerika Lijn. Zijn schepen en bezittingen zijn tezamen bij na twee miljard gulden waard. (Van onze correspondent) BRUSSEL In september organiseren de Walen die in Brussel wonen altijd fees ten, die meestal eindigen met een optocht en het leggen van kransen bij enige monu menten, zoals het graf van de onbekende soldaat. Zaterdag is van die optocht meer werk gemaakt, omdat de Walen hun stoet graag wilden zien als 'n soort tegenhanger hun nerzijds van de Vlaamse „mars op Brus sel" van 14 oktober. Vandaar dat de Mou vement Populair Wallon (M.P.W.), de be weging, die eerst geleid werd door de kort geleden overleden socialist André Renard en thans door zijn opvolger André Genot, van de optocht een politieke manifestatie heeft gemaakt. Ongeveer zevenduizend personen, van wie een deel met bussen uit het Walen land was gekomen, trokken in een lange stoet van het Barricadenplein naar het Martelarenplein in de oude stad, waar het gedenkteken staat voor de Belgische geval lenen van de onafhankelijkheidsstrijd in 1830. Er liepen enige muziekkorpsen mee in de stoet, vele jeugdorganisaties, en zelfs Miss Wallonië 1962, met het lint van de onderscheiding over haar boezem. Ook werd een groot portret van André Renard, tegen de regen beschermd door een plastic hoes, meegedragen. Er waren spandoeken met teksten als „Wallonië is geen Vlaamse kolonie", „Vrijheid voor Brussel", „Eentaligheid van de ambtena ren, maar tweetaligheid van de openba re diensten", „Federalisme". Ook werd LONDEN (AFP) Vijf bejaarden die zondagmiddag in een Rolls Royce de Theems inreden, zijn er ongedeerd uitge komen. Het waren de 95-jarige Gilbert Beale, een industrieel, miljonair en filan troop, die aan het stuur zat van zijn lu xueuze wagen in gezelschap van vier vrienden: twee zeventig-jarigen en twee tachtig jarigen. Bij een bocht in de weg op zijn land goed in Pangbourne (Berkshire) vergat Beale het stuur te draaien. De vijf grijs aards hadden nog juist de tijd om de auto te verlaten voordat hij zonk en zwommen naar de kant waar wandelaars, die het landgoed van Beale bezochten, klaar ston den om de drenkelingen op het droge te helpen. er veelvuldig geroepen: „Gilson aftreden" of zelfs „Gilson aan de galg". Gilson is de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, die de burgemeester moet helpen bij het bewaren van de or de tijdens zulke betogingen en die door het beschikbaar stellen van rijkswachters ook de Vlaamse mars op Brussel van 14 oktober heeft mogelijk gemaakt. André Genot eiste in een rede federalis me voor Wallonië, en dreigde Waalse le den van de Kamer, die genoegen zullen nemen met een nieuwe taalgrens, dat zij „op de index zullen worden geplaatst". Tenslotte werden vele boeketten en kran sen neergelegd bij het monument voor 1830. Daarnaast had men twee grote por tretten van Renard opgesteld. In het al gemeen had de manifestatie een bijzon der rustig verloop. lonel Abdoellah Sallal, leider van de op stand als staatshoofd zal optreden totdat er een president van de republiek is be noemd. In Aden acht men het niet onwaar schijnlijk dat het succes van de revolte zal afhangen van de houding van enkele noordelijke stammen. De nieuwe minis ter van Immigratie van Jemen, Said Qubati, heeft in een toespraak tot vak bondsleden in Aden gezegd, dat „de be vrijdingskrachten in het noorden uitein delijk ook hier zullen komen". Hij pleitte voor eén samengaan van Jemen en Aden in een „vrij en groter Jemen". Aanhangers van het vorstenhuis van Je men hebben toegegeven dat prins Seif Al-Islam Ismail, een van de drie prin sen die oprukken naar Sanaa is gevan gen genomen en terechtgesteld, samen met negentien getrouwen. CAPE CANAVERAL (Reuter) Een Amerikaanse ruimtevaartfunctionaris heeft meegedeeld dat alle voorbereidingen voor de ruimtevlucht van Walter Shirra op woensdag volgens plan verlopen. Schirra zal in zijn „Sigma-7"-capsule worden ge lanceerd door een Atlas-Booster-Raket en als alles goed verloopt zes keer rond de aarde vliegen. De lancering wordt echter in gevaar gebracht door een tropische storm ten oosten van Porto Rico, die zich be weegt naar het gebied waar Schirra,wan neer hij slechts driemaal om de aarde vliegt, zal landen. Radio-activiteit OTTAWA (Reuter) Het onderzoekcen trum van het Canadese ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de za terdag gelanceerde kunstmaan „Alouette" is begonnen met het registreren van radio actieve straling die een gevolg is van de kortgeleden door de Amerikanen genomen kernproeven op grote hoogte. De waarne ming geschiedt doorm iddel van een spe ciale apparatuur die in de 145 kilo wegen de satelliet is aangebracht. (Van onze correspondent) ROME Er is nog niets opgehelderd in de zaak van de Spaanse vice-consul in Milaan, Elias Isu, die vrijdagmiddag door onbekende personen is geschaakt. Men weet nu hoe dit eigenlijk gegaan is en ook wat het doel van deze ontvoering is. Donderdagmiddag werd er opgebeld bij het consulaat door een persoon, die zei dr. Ferretti te heten en secretaris te zijn van de loco-burgemeester van Milaan, dr. Me- da. Hij zie tegen de vice-consul, dat de loco-burgemeester hem gaarne de volgen de dag wilde ontmoeten voor een zaken- lunch en dat, om de zaak te vereenvoudi gen, de chauffeur van de burgemeester hem zou komen afhalen. De heer Isu vroeg zijn secretaresse het stadhuis op te bellen en na te gaan of hij het afgesproken uur wel goed had opge schreven. Het stadhuis bleek echter voort durend in gesprek te zijn, zodat de secre taresse niet heeft kunnen informeren. An ders zou de zaak wel heel anders zijn ver lopen, want de loco-burgemeester heeft nooit een secretaris Ferretti in dienst ge had en kent ook niemand van die naam. In ieder geval kwam vrijdag een jonge man de vice-consul halen. Nadien is niets meer van hem vernomen. De politie heeft nog geen enkel resultaat geboekt bij haar onderzoek. Inmiddels had een uiterst links dagblad „Stasera", een telefoontje gekregen van een geheimzinnig persoon, die vertelde: „Wij hebben de vice-consul van Spanje ontvoerd. Wij hebben dit gedaan, met het doel de openbare mening in Italië en in de rest van Europa wakker te schudden en om te protesteren tegen het vonnis, uitge sproken tegen drie personen, die veroor deeld werden wegens activiteiten tegen het regime van Franco. Het gaat om de student Jorge Conill en twee arbeiders, Imenez Cubas en Antonio Mur Peiron. Deze drie personen zijn opgesloten in de gevangenis van Barcelona, wegens het leggen van papieren bommen bij het mo nument van Franco. Conill is ter dood veroordeeld, de beide anderen tot 25 res pectievelijk 20 jaar gevangenisstraf voor een misdrijf, waarvoor zij in Italië ge straft zouden worden met vier of vijf maanden. De vice-consul Elias Isu» is niet meer in Milaan, maar wel in Italië. Wij zullen hem geen haar krenken, want wij zijn tegen standers van geweld. Maar hij wordt niet vrijgelaten alvorens wij er zeker van kun nen zijn, dat de vonnissen van de drie personen zijn herzien en alvorens wij we ten, dat er in Spanje niet nog meer bur gerbloed wordt vergoten door de tirannie van Franco". De politie te Milaan meende eerst, dat CAIRO (AFP) Volgens het Egyp tische, Engelstalige weekblad „Arab Ob server" zal premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie in januari 1963 een bezoek brengen aan Egypte ter gelegenheid van de derde verjaardag van de bouw aan de Assoean-dam, aldus meldt het persbureau van het Nabije Oosten. BARCELONA (AFP-Reuter) De Spaanse regering heeft bepaald, dat de dag va», heden zal worden beschouwd als nationale rouwdag ter herdenking van de watersnoodramp in het gebied ten noor den van Barcelona. Tot dusver staat vast dat 351 mensen om het leven zijn geko men en dat er 327 worden vermist. Tot deze cijfers is men gekomen, nadat ge bleken was dat in vele gevallen doden en vermisten meer dan eens waren geregis treerd. Officieuze cijfers spreken nog van 500 doden en 250 vermisten. Het Spaanse staatshoofd, generaal Fran co, woonde vandaag in Barcelona een rouwplechtigheid bij. Op 1 oktober is het 23 jaar geleden dat Franco staatshoofd werd. De gebruikelijke festiviteiten voor „De dag van de Caudillo" zijn afgelast. Prins Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, de graaf van Barcelona, is met zijn vrouw, prinses So phia van Griekenland, in Barcelona aan gekomen voor een bezoek aan het getrof fen gebied. De prins, die uit Estoril in Portugal kwam, zei „bij het Spaanse volk te willen zijn in deze moeilijke ogenblik ken". De vader van prins Juan Carlos, Don Juan, heeft meegedeeld dat hij 15 miljoen pesetas (900.000 gulden) zal bijdragen in het rampenfonds. In Barcelona is een schilderij van Picasso, „Vrouw met hond", aangekomen dat ten behoeve van de slachtoffers zal worden geveild. De waar de wordt op 350.000 gulden geschat. Het werk dateert van 1960. De Begoem Aga Khan heeft uit Cannes een bedrag van 100.000 pesetas gezonden (6.000 gulden) voor het rampenfonds. Het gehele Spaan se leger van generaal tot soldaat heeft een dag tractement afgestaan. Onze ambassadeur te Madrid, Jhr.Mr. W. E. van Panhuys, heeft namens de Ne derlandse regering bij de Spaanse rege ring uitdrukking gegeven aan zijn mede leven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de Nederlandse consul-generaal te Barce lona heeft bevestigd, dat er, voorzover bekend, bij de ramp geen Nederlandse slachtoffers zijn. Vuurgevecht. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld dat tijdens een vuurgevecht tussen een Israëlische patrouille en Jordaanse militairen bij Bakaa el Gharbyeh dat 2'/j uur duurde, een sergeant van de Israëlische grens politie is gesneuveld. een groep Milanese studenten, die een stu diekring heeft gevormd, met het doel pro paganda te voeren tegen het Franco-re gime in Spanje, van deze zaak wel iets meer zou afweten, doch dit bleek niet het geval. Ook werden onderzoekingen inge steld naar een andere groep, waarover verder nog heel weinig bekend is, de In ternationale Anarchistische Federatie. Wij hebben vernomen, dat de vice-con sul in 1945 aan familieleden van Miriam Petacci, de laatste minnares van Musso lini, valse Spaanse paspoorten heeft uit gereikt, waarmee deze personen naar Ar gentinië konden vluchten. Waarschijnlijk heeft hij ook op die manier andere voor aanstaande fascisten uit het land weten te smokkelen. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se politie heeft de 33-jarige negermatroos Cornelius Drummond aangehouden op be schuldiging van spionage. Drummond be vond zich in een auto met een tweede se cretaris van de Russische UNO-delegatie Evgeni Prochorov. Op de bank lagen acht geheime vlootdocumenten. In het restaurant waarvoor de auto stond, be vond zich een andere Russische UNO-amb- tenaar Ivan Vyrodov. Drummond die al zestien jaar bij de marine is en de laatste tijd de functie van magazijnbeheerder had, werd al door de Amerikaanse veiligheidsdienst in het oog gehouden sinds hij vier jaar geleden in Groot-Brittannië was gestationeerd. Als hij schuldig wordt bevonden aan spiona ge, kan hij de doodstraf of levenslange gevangenisstraf krijgen. De Amerikaanse regering heeft de Sov jet-Unie verzocht de twee functionarissen onmiddellijk terug te roepen. Volgens een nota aan de Russische UNO-delegatie heb ben de mannen aanzienlijke sommen aan de matroos betaald voor militaire inlich tingen. Zij hadden al eerder documenten met militaire inlichtingen ontvangen. FREUDENSTADT (ANP) Op het congres voor natuurgeneeswijze, dat in Freudenstadt wordt gehouden, heeft de voorzitter, dr. Haferkamp uit Mainz, de Hufeland-medaille 1962 uitgereikt aan dr. Ferdinand Huneke uit Dusseldorp voor het grondvesten der neural-therapie. Tezamen met zijn broer, de medicus Walter Huneke uit Bad Cannstadt, heeft dr. Huneke krachtig meegewerkt aan de ontwikkeling van de natuurgeneeswijze. Hij is zeer bekend geworden door zijn the rapie met impletol-iniecties, die de patiën ten onmiddellijk verlichting geven en waarvan de uitwerking bekend staat als het „Secundenphanomen". Dr. Huneke heeft ook hier te lande referaten op con gressen gehouden. Uitbraakpoging. Drie Afrikaanse veroor deelden zijn gedood en tenminste vijf bewakers ernstig gewond bij een uit braakpoging van 61 terdoodveroordeel- den in de centrale gevangenis van Pre toria. De uitbraakpoging geschiedde tij dens het avondeten. (Van onze correspondent) Hoewel het mogelijk is dat dr. Beeching, de voorzitter van de transportcommissie, die aan het hoofd staat van de Britse spoorwegen, vandaag nog vakbondsleiders zal ontmoeten, is de kans dat op het laatste ogenblik de voor woensdag aan staande afgekondigde nationale spoorweg staking zal kunnen worden voorkomen, ui terst gering. Dr. Beeching kwam zondag van zijn vakantie terug. Hij verklaarde niet van plan te zijn met de vakbonden te praten. De Britse regering schijnt reeds lang op het standpunt te hebben gestaan dat een dergelijke proteststaking tegen de ab soluut noodzakelijke inkrimping van het Britse spoorwegnet en tegen de onmiddel lijke sluiting van twaalf spoorwegwerk- plaatsen onvermijdelijk te achten is en op de koop toe genomen moet worden. Het zou voor de regering een meevaller ge weest zijn, dat het slechts een eendags- staking is welke bovendien impopulair ge noeg zal zijn. Het is de vraag of een nieuw dreige ment van het personeel van de werk plaatsen zal worden uitgevoerd, name lijk om de 24-uurstakingen met zolang te herhalen tot de spoorwegdirectie bereid is tot gedetailleerd overleg en voldoende schadeloosstelling voor het komende mas sale ontslag. De gehele spoorwegreorganisatie, waar bij een derde van het Britse spoorweg net zal verdwijnen, zal tot een vermin dering van 150.000 man personeel leiden. Men eist speciale sociale voorzieningen, vooral voor de ouderen, die moeilijk weer aan de slag zullen kunnen komen. Het personeel is bovendien verbitterd dat te weinig rekening wordt gehouden met hen betekende dan een vorm van brood winning, gaan de straat op. Dit is de psy- ACCRA (Ghana, Reuter, AFP, AP) De Ghanese regering heeft censuur inge steld op alle berichten die naar het bui tenland worden gezonden. In een officiële bekendmaking wordt gezegd, dat president NKroemah van mening is dat buitenland se correspondenten met hun berichten de economie van Ghana schade willen be rokkenen. Ghana heeft de tweede Britse journa list in twee dagen uitgewezen. Het reis- visum van Richard Beeston, correspondent van de Londense Daily Telegraph is in getrokken. Eerder gebeurde hetzelfde met Walter Partington van de Londense Daily Express. Het regeringsgezinde blad „Ghanaian Times" heeft in een hoofdartikel de Brit se pers „een instrument van een interna tionale neo-kolonialistische samenzwering tot versterking van het imperialisme in al zijn boosaardige facetten" genoemd. Het blad beschuldigde de Britse pers van het verdraaien van de feiten in Ghana en voegde eraan toe: „Het is bekend dat enkele van de meest verachtelijke perso nen, saboteurs en subversieve elementen ter wereld kunnen worden aangetroffen onder westelijke correspondenten", de menselijke factor. Duizenden, die vele jaren van hun leven aan het spoorwegbe drijf hebben gegeven, dat vaak meer voor chologische achtergrond van de uitbarsting van de Britse spoormannen, die over het algemeen moeilijk van onverantwoorde lijkheid kunnen worden beticht. "Het Londense autobüspersoneel en de Britse wisselwachters hebben nader beslo- tgn aan het werk te blijven als woens dag de spoormannen in staking gaan. DJAKARTA (Reuter) De nieuwe, in de Sovjet-Unie ?ebouwde Indonesische krui ser Irian (19.200 ton) vaart in de Indische Oceaan op weg naar de Indonesische hoofd stad. Deze kruiser van de Swerdlov klas se wordt begeleid door twee fregatten van de Riga-klasse. Voor het einde van dit jaar worden nog twee fregatten van deze klasse in Indonesië verwacht. De bemanning van de Irian en de twee fregatten, in totaal 1.500 man, is in de Sovjet-Unie opgeleid. Er zouden daar nog duizend Indonesiërs in opleiding zijn. De kruiser en zijn escorteschepen zul len vrijdag ter gelegenheid van de 'dag van de Indonesische strijdkrachten, een vlno'fhcuw bij Djakarta houden. De sche pen zijn op grond van een twee jaar gele den met de Russen gesloten akkoord ge kocht. Post voor ons Om kwart voor acht gaan de kinde ren de achterdeur uit en nagenoeg te gelijkertijd staat de postbode aan de voordeur. Deze man mag er dan mees tentijds wat zwart en geknakt bij lopen, hij is niettemin een figuur wiens komst door velen met belangstelling en verlan gen wordt tegemoet gezien. Wat zal hij brengen, de post? Bericht van Mien dat ze een dagje over komt? Een cheque van f 420? Een kaartje van Bep, al zo vreselijk lang in blijde verwachting, waar in ze eindelijk met grote vreugde kennis kan geven? Het maandblad van de School vereniging of de rekening van de gas fitter? Wat behaagt het de postbode, ons toe te werpen? Een aanmaning om te betalen of een uitnodiging om te komen feesten? Het hangt voor een goed deel van hem af hoe wij de eerstvolgende uren gestemd zullen zijn. De postbode staat aan de voordeur. Hij slaat de hand in de stapel en tast met vijf geoefende vingers. Daar komt het: een lange witte envelop voor de Heer, benevens twee vierkante, een groene en een bruine. Een kaart en twee brieven, een blauwe en een roomkleurige, voor mij. Even later ligt alles tussen de gestampte muisjes en het rookvlees. De post voor De Heer gaat als volgt. Mijnheer, staat er boven de één, ingevolge Uw verzoek d.d. 28 augustus IJL delen wij U mede. Op onze koopovereenkomsten met onze afnemers zijn de uniforme verkoopsvoor- waarden van toepassing.Nog wat van die wartaal en dan Hoogachtend. Wat een brief! Toch lijkt hij er blij mee te zijn. De bruine brief wekt hem op, een vergadering te bezoeken en de groe ne komt van de directeur van de Post- Cheque- en Girodienst J. H. Teenen. De heer Teenen doet dat vaker, van die groene briefjes sturen, soms wel twee in de week, en altijd gaan ze over slado's en afschrijvingen en nieuwe saldo's. Mijn blauwe brief komt van Tante Let. Ze heeft griep gehad, 't Was verschrik kelijk! schrijft ze, al m'n botten leken wel doorgezaagd! en m'n hoofd.O, vreselijk! Maar goed, het was te ver wachten. Heel Tubbergen lag tenslotte al en waarom zou ik alleen gespaard blijven, zo vraagt zij zich terecht af. Tante vindt voorts dat het fruit dit jaar naar niks smaakt en ze denkt erover, voor het eerst maar geen wintervoorraad- -> in. te slaan. Die waterknollen! schrijft 1teDe kaart is van de firma Knoop. zegt wegens verbouwing het een en '.er uit de inventaris beneden de prijs deur uit te zullen doen en sinds ik er op een dolle dinsdag eens 2 moltons en een wafeldoekje heb gekocht, wordt ik geacht tot de clientèle te behoren en mag ik nu mee profiteren. De roqmgele brief tenslotte is van Annie en had ik al lang verwacht. Om precies te zijn, dit huilerig-verontwaardigde vier kantjes epistel heb ik verwacht sinds ze me de foto liet zien van die Herman waar ze aanvankelijk zo verrukt van was en die nu in vier dicht beschreven vellen een grote flop blijkt te zijn. Sinds die foto heb ik het geweten. Welke fatsoendelijke vent heeft er nou zo een neus! Ik zal Annie- direct een lieve, begrijpende brief schrijven. Ik grijp een sneetje rogge brood. Moet je horen, zeg ik.Tijdens mijn verslag over Tubbergen met huis aan huis doorgezaagde botten en water knollen en de ontbindende neus-idylle van Annie, kijkt hij me wazig aan. Dan schuift hij zijn stoel achteruit en grijpt een klapper uit de kast. Om de zojuist gearriveerde saldo's te vergelijken met die van vorige, week. Het is duidelijk De brief van de Heer Teenen, die dorre, droge snertbrief zegt hem véél meer, is voor hem precies zo interessant als de toestand in Tubbergen en Annie's neus- flop dat voor mij zijn. Wonderlijk en onbegrijpelijk. Advertentie Samenzwering. De Boliviaanse regering heeft de staat van beleg afgekondigd, nadat er een komplot was ontdekt om de regering omver te werpen. Ongeveer zestig personen zijn aangehouden, on der wie verscheidene leiders van de rechtse socialistische falange. Ook zou den enige onderwijzers zijn gearresteerd die vandaag 'n grote volksbetoging had den willen organiseren. Hoog tijd. De twintigjarige Schot Richard Mcleod heeft het wereldkampioenschap chips eten voor zich opgeëist. Macleod verorberde 30 zakjes van de knapperi ge zilte aardappelschijfjes in 56 minuten. Het oude record stond met 29 zakjes in 62 minuten op naam van Bob Speele een mijnwerker uit Northumberland. Het oude record was reeds zes jaar oud, dus was het hoog tijd dat er iets aan gedaan werd. Verbeelding. Het dodencijfer bij het trein ongeluk in het grote station in Venetië is vastgesteld op twee. De lichamen van een vrouw en een jongen die vol gens getuigen zouden zijn verpletterd, zijn niet gevonden. Men gelooft dat er niet meer dan twee personen om het le ven zijn gekomen. Slappeling. De Franse koorddanser Henri Rechatain heeft in Roanne 174 uur op het slappe koord doorgebracht en daar mee een nieuw record gevestigd. Zon dagmiddag kwam hij op de begane grond onder toejuichingen van een gro te menigte. Hij zag er geenszins ver moeid uit Vlooienplaag. Door een vlooienplaag ge dwongen heeft de burgemeester van Ra- ville, een dorp met 180 inwoners in de buurt van Metz (Oost-Frankrijk) beslo ten gemeentehuis en school te sluiten en het dorp te laten desinfecteren. Late erkenning. De Verenigde Staten hebben de Algerijnse regering onder Ben Bella erkend en William Porter be noemd tot voorlopig zaakgelastigde in Algiers. Ongeluk. Een steen- en ijsstorting in de Himalaja-vallei van Spiti heeft dezer dagen dertig bewoners van een groot wegwerkerskamp gedood. Grapje. In San Francisco moest een ze kere Sherwoord Sprague voor de rech ter verschijnen wegens „het doen van een valse aangifte betreffende een bom." De man had tijdens een vliegreis tegen een stewardess die zijn overjas wilde ophangen, gezegd: „Wacht even, ik moet er eerst de atoombom uitha len." De rechter ontsloeg de man van rechtsvervolging, omdat diens opmer king „kennelijk een grap was." Misverstand. In Ghana is een wet van kracht geworden, volgens welke op het bezit van bommen, granaten en wapens de doodstraf wordt gesteld. Het uit gaansverbod dat in Accra was ingesteld naar aanleiding van talrijke bomontplof fingen, blijkt bij de politie tot een mis verstand te hebben geleid. Vrijdag wer den bewoners opgebracht, omdat zij na de ingang van het uitgaansverbod nog licht op hadden in hun huis. De rech ter legde uit, dat het verbod betekent dat de mensen niet op straat mogen zijn, maar dat zij niet verplicht zijn bij zonsondergang ook naar bed te gaan. Kernproefje. Zaterdag hebben de Ameri kanen een ondergrondse kernproef van geringe kracht minder dan 20.000 ton T.N.T. genomen op de proefterreinen in Nevada. Het was de 42ste proef in de serie in Nevada, die op 15 september 1961 is begonnen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3