IN DE VISHAL+EN ZEE DOE MEE AAN DE TV KIJKWEDSTRIJD KOOP I1U PHILIPS TELEVISIE en win uw eigen apparaat terug! Mevrouw Machwirth tikt het snelst Zwaard van Greate Pier gestolen Professor zoekt dubbelganger Tien percent van de bevolking lijdt aan astma Noodtoestand in Nigerië PHILIPS TELEVISIE APPARAAT 3e RONDE: journaal 3^ RONDE: DE KIJKAVOND IS 13 OKTOBER A.S.! MAANDAG 1 OKTOBER 1962 7 f Y J HOE KUNT U MEESPELEN? LET OP DE TV UITZENDING VAN ZATERDAG 13 OKTOBER A.S. WACHT NIET, GA NAAR UW LEVERANCIER IEDERE DAG EEN ALS PRIJS aft- 7. deze film werd door de f centrale commissie voor de keuring van films en dé katholieke filmcentrale toegelaten voor personen van j 1 ALLE LEEFTIJDEN 1 N- S Aanvoer van maandag Maandagmorgen hebben in IJmuiden 120 vaartuigen gelost. De aanvoer bedroeg in totaal 898 kisten, waarvan 1840 schelvis, 620 wijting, 160 gul en kabeljauw, 1180 ha ring, 400 makreel, 3000 schol, 190 tarbot en griet, 580 diversen, 620 stuks stijve kabel jauwen, 55.000 kilogram tong, 27 kantjes haring. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: Zalm 10, heil bot 4.60, tarbot 3.503.20, grote tongen f 5.605.40, grootmiddel tong 3.703.50, kleinmiddel tong 3.50—/ 3.10, tong I 3.40 3.20, tong II 2.50—2.20. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw van 184156, middel kabeljauw 141 126, zwarte koolvis 160—142, witte koblvis 170. Per 50 kilo: Grote gullen 5647, mid delgullen 5645, grote en grootmiddel schol 5146, zetschol en schol I f 43 37, schol II 34—24, schol III 23—8, wij ting gestript 25—15, wijting dicht 14— 11, schar 3125, poontjes 229, radio f 10.508, kleine koolvis f 37, hake 90— 56, grote schelvis 4232, grootmiddel schelvis 3730, kleinmiddel schelvis 28 22, schelvis I 3220, grove braadschel- vis 2722, kleine braadschelvis 1810, tarbot 160—100, griet 85—92, tongschar 11092, roode poon f 29, grove haring 46—32, kleine haring 31—26, makreel 3622.80, bonken 46. Per 40 kilogram: inktvis 6053, krab bepoten f 6. Per tien stuks: Grote kabel jauw f 166136, kleine kabeljauw 82- 56. Haaien per stuk f 14686. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer maan dagmorgen 110 kisten schelvis, 40 wijting, 200 haring, 70 makreel, 30 schol, 400 kilo gram tong, 1400 kantjes haring. Haringvangsten KW. 168 25, KW. 163 20, KW. 37 12, KW. 40 5, KW. 41 4, KW. 147 4, KW. 110 5. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 14, Katwijk 10 en Scheveningen 14. Uit de Ierse Zee komen schaarse berich ten. Veel schepen moesten zaterdag en zondag wegens harde oostewind stekende doorbrengen. De „Cornelia Maria" Sch 135 is zaterdag van Cork verstoomd naar het eiland Man. Vanmorgen was dit vaar tuig echter weer bij de concentratie voor Cork. Omstreeks negen uur heden mor gen gingen de schepen het weer eens pro beren. Ook de schepen die op de 55 en 56 gra den noorderbreedte vissen hebben veel last ondervonden van de harde zuidoosten wind. Ook deze vaartuigen lagen zaterdag en zondag met de kop op de wind. Van morgen hebben verschillende schepen toch nog een trekje geprobeerd, echter met wel zeer geringe resultaten. De netten gin gen al gauw weer op de pennen, in af wachting van beter weer. Het Nederlands kampioenschap machi ne-schrijven is dit jaar behaald door me vrouw J. C. Machwirth-Bijloo uit Rotter dam met netto 486 aanslagen per mi nuut. Tijdens de in de Haagse Houtrust- hallen gehouden twaalfde nationale wed strijd in machineschrijven bereikte zij in een half uur 15164 aanslagen. Zij maak te daarbij 58 fouten, waarvoor 580 aan slagen werden afgetrokken. Met netto 14584 aanslagen was zij de snelste van de 54 deelneemsters. De tweede prijs werd toegekend aan mejuffrouw H. J. Dekker uit Voorschoten met netto 456 aanslagen per minuut. De jongste deelneemster, de 16-jarige Marrie van de Brink uit Voorschoten, kreeg de derde prijs met 454 netto aanslagen per minuut. De accuratesseprijs met de daaraan verbonden nieuwe wisselbeker werd ge wonnen door mevrouw E. Rip-Struyck, de enige prijswinnares die beneden een fou- tenpercentage van 0,2 bleef. Buiten mededinging hebben een Engel se en een Nieuw-Zeelandse meegedaan. Zij kregen hetzelfde stuk te typen als de Nederlandse deelneemsters een uittrek sel uit het boekje „Canada van zee tot Ottawa doch in de Engelse taal. De Engelse deelneemster heeft het toegesta ne aantal fouten overschreden, de Nieuw- Zeelandse miss Nancy E. Burt, kam pioene van haar land in 1960, behaalde 508 netto aanslagen per minuut. Uit het Fries-museum te Leeuwarden is het zwaard van „Greate Pier" gestolen. Aangezien er geen andere voorwerpen of kostbaarheden verdwenen zijn, vermoedt men dat men hier met een grap te maken heeft, vooral omdat het zwaard juist geen gemakkelijk voorwerp is om mee te nemen „Greate Pier" was een Friese vrijheids strijder uit de zestiende eeuw, die aan het hoofd van een bende te water en te land opereerde. Hij stond bekend om zijn reu zengestalte en grote spierkracht. Daar mede in overeenstemming is het zwaard van twee meter lengte dat aan hem wordt toegeschreven. Aan de Trawlerkade te IJmuiden is zondagmiddag door de lage waterstand de IJm 6 Adriana met zijn steven onder de kademuur geschoten. De situatie zou bij een sterke stijging van het water minder prettig zijn geworden en daarom kwam er een sleepboot aan te pas om de kotter, die tussen de „Maria Elizabeth" en de „Limanda" gemeerd lag, uit zijn gevangenschap te bevrijden. Zoals dat in IJmuiden altijd gaat, in een minimum van tijd had zich een grote menigte langs de zuidzij verzameld. Adviezen werden gegeven en toen tenslotte onder luid gekraak de kotter los werd gesleurd ging een hoeraatje op. Een minuut later lag de zuidzijde weer verlaten. De boegen van de schepen vormden weer één rij, niet meer onderbroken door een „ondergedoken" steven. PHILIPS (Van onze Amsterdamse redacteur) NEDERLAND telt circa 800.000 ast mapatiënten. Dat is even veel als het aantal inwoners van een stad als Am sterdam. Deze schatting is van de Gro ningse hoogleraar prof. dr. N. G. M. Orie, voorzitter van de medische raad van het Nederlands Astmafonds. Waarschijnlijk is er zelfs één astmapatiënt op iedere tien mensen. Het staat echter vast dat wel 20 percent van de bejaarden aan deze ziekte van de luchtwegen lijdt". Prof. Orie sprak ter inleiding van een landelijke actie, deze week, van het Neder lands Atsmafonds ter ondersteuning van collectes en plaatselijke actie. Onlangs sloot de laatste zelfstandige op het terrein van de astma werkzame vereniging zich aan bij het twee jaar geleden opgerichte astmafonds, dat hierdoor een overkoe pelende organisatie is geworden. Doel van de stichting is het bevorderen van de ken nis en de bestrijdingsmethoden van de astma. Men wil dit bereiken door o.a. het steunen van wetenschappelijk onder zoek en preventie, het steunen van de astmacentra, de persoonlijke hulp en de sociale zorg. Een algemene bestrijdingswijze van de astma bestaat nog niet. Vandaar dat het astmafonds van de pl.m. 600.000 gulden die het via collectes, subsidies en bijdra gen per jaar bijeen hoopt te krijgen, de helft wil besteden aan het wetenschappe lijke onderzoek. Een bedrag van f 100.000.- zal dienen tot steun aan de zeven astma centra en de rest zal worden bestemd voor de persoonlijke hulp en de nazorg. In de zeven astmacentra kunnen in to taal nog geen 500 patiënten worden ver pleegd. De verpleegduur is zeer lang. Hoe wel enkele van deze centra een erkenning hebben als ziekenhuis wordt de astmabe- strijding in deze instellingen niet door de ziekenfondsen gesteund. Hierdoor is financiële hulp van buitenaf noodzakelijk. De ook buiten onze landsgrenzen be roemde Amsterdamse chirurg prof. dr. I. Boerema heeft een beloning van honderd gulden beschikbaar gesteld aan degene, die erin slaagt de man te identificeren, die zich nu al een aantal jaren op allerlei plaatsen en bij allerlei gelegenheden voor prof. Boerema uitgeeft. Dit blijkt uit een mededeling in W.G.-nieuws, het contactor gaan voor personeel van het Amsterdam se Wilhelminagasthuis. Televisie biedt u amusementsprogram ma's op velerlei gebied. Groots opge zette shows, intiem cabaret, vrolijke variété's, een bonte kaleidoscoop aan ontspanning geeft het hele gezin elk wat wils. De vrijpostige dubbelganger wil in de tram niet betalen „omdat hij prof. Boere ma is", hij wordt schreeuwend uit een restaurant gezet onder protest („Denk er aan dat ik prof. Boerema ben"), in de trein loopt hij rond met een zakmes, zeg gend dat hij (prof. Boerema) de passa giers daarmee wel kan opereren en op straat laat hij dames weten dat hij ze aardig vindt en dat ze in geval van nood onmiddellijk naar het W.G. kunnen komen om door hem, prof. Boerema, te worden behandeld De wonderlijke gedragingen van deze zonderling gaan prof Boerema nu verve len. Hij wil wel eens weten wie het is, want de reputatie van zijn kliniek is hem teveel waard. De practical-joker schijnt volgens prof Boerema een goed geklede man te zijn, die als heer optreedt en veel haar heeft. Dit laatste heeft hem week gemaakt, want hij voorziet dat als dames op advies van de zonderling in het zieken huis komen zij een felle teleurstelling zul len ondergaan wanneer zij met hem wor den geconfronteerd. LAGOS In Nigerië is de noodtoestand afgekondigd. Premier Balewa maakte voor de radio bekend, dat er een samenzwering tegen de regering is ontdekt en dat de drie voornaamste daders naar het buitenland zijn gevlucht. Er zijn enkele arrestaties verricht. Alle nieuwe Philips televisie apparaten zijn KLAAR VOOR DE TOEKOMST. Zichtbaar aan de buitenzijde door een extra knop, verbonden met een 2e kanaalkiezer. Hiermee kunt u straks het 2e Nederlandse programma ont vangen. Depressies en hogedrukgebieden heb ben voor u geen geheimen meer. Het TV - weeroverzicht toont u duidelijk en interessant het weer van morgen in Nederland en Europa. Uw barometer op de beeldbuis! Televisie laat u thuis uitgaan, laat u kennismaken met toneel en theater, met opera en operette. Klassieke en moderne stukken worden voor u op gevoerd. Ook wanneer u de schouw burg bezoekt, hebt u profijt van uw TV - ervaring. Het journaal is wel het meest bekeken televisie-programma. Het brengt u iedere avond nieuws uit binnen- en buitenland, boeiend, interessant en leerzaam. Uw krant in beeld, steeds bij de tijd, steeds on tijd Door NU Philips televisie te kopen, want dan kunt u mee doen aan de Philips Televisie Kijkwedstrijd. Dan hebt ook u de kans daardoor uw eigen, nieuwe Philips apparaat terug te verdienen. Kijk die avond en noteer, welke van de hierbovenstaande, genummerde afbeeldingen die avond op uw beeldscherm voorkomen. Tel de nummers van die afbeeldingen bij elkaar op. Hebt u het juiste totaal, dan dingt u mee naar de prijs: het geld van het door u gekochte Philips televisie- apparaat. Laat deze kans niet voorbij gaan. Vraag uw leverancier om inlichtingen. Alle verdere bijzonderheden staan in het deel name-formulier, dat u van hem krijgt. Indien u vóór 13 ok tober koopt, kunt u meedoen aan de derde ronde. Uw for mulier moet dan uiterlijk 18 oktober in het bezit zijn van Philips Nederland n.v. in Eindhoven. Elke dag van 29 september t/m 12 oktober is er een win naar onder de kopers van die dag, elke dag is er een Philips TV-apparaat als prijs. U kunt die winnaar zijn, als u het totaalgetal goed hebt, en de beste aanvulling gegeven hebt op de zin; „Natuurlijk kocht ik Philips TV, omdat Kopers van Philips televisie-apparaten met gespreide betaling kunnen ook aan deze wedstrijd meedoen. Gezien de huidige wettelijke bepalingen met betrekking tot wedstrijden als deze, is de uitkering per prijswinnaar gebonden aan het maximum van j 1.000.- PHIIIPS Onwrikbaar als een rots blijft het beeld op het scherm van uw Philips televisie toestel. De stabiliteit is door de AUTO MATISCHE SYNCHRONISATIE zo volkomen als maar mogelijk is. Voetbal is wel de populairste sport, waarvan de televisie reportages in uw huiskamer brengt. Interlands, cup finale ziet u alsof u eretribune zit. Bo vendien leert televisie u vele voor u nieuwe sporten kennen en waarderen. Voor velen is de pauze het moment om een kopje koffie of thee te gaan zetten of een koel glas bier te schenken. Zo is televisie in ieder opzicht HET mid delpunt van gezelligheid thuis. De bediening van Philips televisie is - door de vele functies, die het toestel AUTOMATISCH verricht - bijzonder gemakkelijk. Eén druk op de aan/uit- toets is veelal voldoende voor een sublieme ontvangst. 23 TX 323 A/B Super-ontvanger met 59 cm beeldbuis. Automatische horizontale en verticale synchronisatie. Automatische fijn afstemming per kanaal voor de kanalen 2 t/m 13. Automatische beeldhoogte- en beeld breedte-instelling. Met ingebouwde 2e kanaalkiezer: klaar voor de toekomst 955 Er is reeds een Philips super ontvanger - klaar voor de toekomst - voor f 725.- Het beeld van Philips televisie is con trastrijk en toch fijn genuanceerd. Alle nuances tussen diep zwart en helder wit worden briljant, zuiver en haar scherp weergegeven. Eurovisie geeft internationale uitwis seling van velerei programma's. Sport, amusement, belangrijke evenementen, de TV is erbij en brengt u in één seconde over de grens. Zo is televisie uw venster op de wereld. Vooral bij muziekuitzendingen zal het u opvallen, hoe volkomen natuurge trouw de geluidsweergave van Philips televisie is. Beethoven of Brubeck, u geniet de vbllè 'klankrijkdom van üw favoriete muziek. Waar in Nederland uw Philips televisie apparaat ook staat, dank zij een net van erkende Philips handelaren en vele technische diensten, is er overal een service-punt dichtbij. Op Philips kunt u rekenen, altijd, overal! Elke dinsdagavond presenteert TV u een hoofdfilm. Films, die u miste, of al eens zag en nog eens graag terugziet, onder het genot van een kop lekkere koffie en een sigaar. U zit loge in uw eigen huiskamer. De TV-documentaires handelen over dieren en vreemdelanden, oversocialeen medische onderwerpen, ze zijn interes sant en leerzaam. U verruimt uw blik, u verbreedt uw kennis, u verdiept uw inzicht. 2 40 32 ledereen, die in de periode van 29 september t/m 12 ok tober Philips televisie koopt, doet mee. Inzenden vóór 18 oktober

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7