F RA M BORST James Meredith loopt college onder zware bescherming Ex-generaal-majoor Walker als opruier gearresteerd Soekarno wil Nederland komen bedanken HET WEER Faam-troef van de week Wore Nikolajev en Popovitsj maakten beiden een fout Speciale belasting voor alle Noren Soebandrio: „De Nederlanders zullen in Indonesië even welkom zijn als ieder ander Meer dan een miljoen voor Perzië Schirra's ruimtevlucht morgen nog niet zeker Amerikaanse Senaat laat Kennedy de vrije hand Londen klaar voor de stakingsslag Ontvette melk waardevolle voeding jongenstrui I I PRACHTIGE VELOURS MANTEL 47e JAARGANG NUMMER 279 DINSDAG 2 OKTOBER 1962 IjOU vmj! Geen andere aanspraken T ranen In de krant van heden: Het woord is aan zuiver wollen 4 Cfl alleen deze week Ontdaan Onbetrouwbaar Schepen al in positie op de beide Oceanen Veranderlijke bewolking Geen verbod van hulp aan landen die op Cuba varen Griekenland Noorwegen REGEN- EN TWEEDJASSEN Algerije vraagt toelating tot de Verenigde Naties Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmtriden. I I f - -j» 1 Verschijnt dagelijks beh. ron- en feestdagen. G^nd van W2.30 en 2^5 unr. 9-i uur. 11 TY] 1 T 1 Ol I 1 T Abonnement p. week 59 a, p. kwartaal 7,65, Telrf.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL W XXX IX X Li X W LX X LX XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. u tt jj p ïoqoa» Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING A-W^ö^riev^^aanvraaz •Mr j'tl!- Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ■rtuesmcH: De minister verklaarde verder, dat de Nederlanders in Indonesië even welkom zouden zijn als ieder ander. „Allé facili teiten, die wij andere buitenlanders in het handelsverkeer bieden, zullen ook aan de Nederlanders geboden worden", zei hij. Sobandrio was van mening dat de Neder landers een groot voordeel boven anderen hebben, omdat zij het Indonesische volk en de Indonesiërs hen kennen. De minis- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In een bijeenkomst met een delegatie van het in Hollandia gehouden Papoea congres heeft minister Soebandrio ver klaard, dat zijn land geen aanspraken maakt op Portugees Timor en Noord-Bor- neo, nu Nieuw-Guinea „van de Nederlan ders bevrijd is". De bijeenkomst werd ook bijgewoond door dr. Leimena, eerste plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, en gene- raal-majoor Jani, opperbevelhebber van het leger. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Op en om het Binnenhof7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's L e m e s 1 e Men maakt regels voor anderen en uitzonderingen voor zichzelf. Anegang - Haarlem - tel 40401 in camel en antraciet 12 jaar f 57.55 't Is betaalbaar bij ANEGANG 19 - HAARLEM (Van onze correspondent) WASHINGTON. De neger James Meredith is als student ingeschreven aan de universiteit van Mississippi in Oxford en generaal-majoor Edwin Walker is ge arresteerd als opruier, nadat twee doden waren gevallen, 75 mensen waren ge wond en ruim tweehonderd oproer kraaiers werden gearresteerd. Twaalf hunner komen voor de rechter. Pas in de loop van de ochtend keerde de rust terug op het universiteitsterrein, waar de grond bezaaid lag met glasscherven en waar vijftien auto's in vlammen waren opgegaan. Er bevinden zich nu twaalf duizend man troepen in de stad. vuur en vlam had gebracht om zo een excuus te hebben binnen te rukken. De cen trale regering zou een einde kunnen maken aan het bloedvergieten, indien zij zowel Meredith als detroepen zou terugtrekken van de universiteit en uit het soevereine Mississippi, aldus de hoogste politieke fi guur in de deelstaat, waarover vele Ame rikanen zich diep schamen. Wat onbetrouwbare figuren als Barnett en Walker in deze periode in onmisken baar wangedrag gepresteerd hebben is ko ren op de communistische propagandamo- len. Niet duidelijk genoeg kan daarom naar voren gebracht worden dat dié ras senwaanzin door de overgrote meerderheid van de Amerikanen wordt verfoeid. In dien de centrale regering van nu af aan met ijzeren hand het recht handhaaft in Mississippi, zal dat presidenf Kennedy wellicht zoveel sympathie opleveren, dat hij het desnoods in 1964 zal kunnen stel len zonder steun van Mississippi, Alaba ma en Zuid-Carolina. Gisteravond kwamen nog steeds nieuwe troepen in Oxford aan, terwijl de bevol king huisarrest kreeg. Bij de universiteitsgebouwen werd Mere dith uitgejouwd toen hij na zijn inschrij ving kalm en glimlachend naar buiten kwam. Blanke studenten schreeuwen hem toe: „Je handen zijn met bloed bevlekt, hoe voel je je nu"? Toen Meredith naar zijn eerste college ging liepen studenten achter hem aan en schreeuwden „Ga weg nikker". Meredith heeft de autoriteiten van de universiteit laten weten dat hij niet aan studentenactiviteiten zal deelnemen, maar alleen colleges zal volgen. Hij kreeg een twee-kamerwoning in een der universiteits gebouwen toegewezen nadat hij had meege deeld dat zijn vrouw elders zou blijven wonen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie deelde mee, dat de federale agenten Meredith op het terrein van de universiteit zullen blijven vergezellen zo lang het nodig is. „Zij zullen hem niet alleen laten zolang er nog enig gevaar voor hem bestaat," aldus de woordvoerder. In New Orleans heft een woordvoerder van de Nationale Bond voor Emancipatie van Gekleurden aan een plaatselijk blad meegedeeld dat ook een negermeisje om toelating tot de universiteit van Óxford zal vragen. MOSKOU (Reuter) De Russische ruimtevaarders Nikolajev en Popovitsj vertonen geen ziekelijke afwijkingen na hun ruimtevlucht, zo meldt het Russische persbureau Tass. Na een uitgebreid on derzoek is gebleken, dat zij na de vlucht slechts een beetje opgewonden en ver moeid waren. Beiden hadden echter een fout gemaakt bij het uitwerken van een probleem tijdens de vlucht en wel een dergelijke fout die zij in normale om standigheden niet zouden hebben gemaakt. Advertentie De Amerikanen bleken maandag zeer ontdaan over wat 's nachts in Oxford was gebeurd, maar de vele belhamels aldaar, die steun hadden gekregen van elementen die van elders daarheen waren getogen, bleken zelfs maandagochtend nog niet te zijn gekalmeerd. De troepen die toen door de stad trokken werden bekogeld met flessen en stenen en konden pas na scho ten in de lucht en vele arrestaties orde op zaken stellen. De marechaussees, in de steek gelaten door Barnett's politie, moes ten het urenlang uithouden tegen de woes te menigte en hebben zich in de nacht van zondag op maandag bijzonder heldhaftig gedragen. Met grote waardering sprak Robert Kennedy, de jonge minister van Justitie over hun moed toen hij maandag avond voor de televisie verslag uitbracht over de gebeurtenissen. Robert Kennedy sprak onmiddellijk na dat gouverneur Barnett zijn versie van de situatie had gegeven. Barnett kenschetste de marechaussee als een schietgrage, ner- veuse troep, die in paniek zelfs de politie van Barnett in de rug geschoten had. Bar nett beweerde zelfs dat de centrale rege ring de gemoederen in Mississippi eerst in De voormalige generaal-majoor Edwin Walker, die destijds de federale troe pen aanvoerde in Little Rock, wordt door militairen met de bajonet op het geweer weggeleid, nadat hij had ge weigerd het gerechtsgebouw in Oxford te verlaten. (Telefoto) De inzameling die het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van de aard beving in Perzië houdt, heeft reeds meer dan een miljoen gulden opgebracht. Giro rekening 777 van het hoofdbestuur in Den Haag vermeldde vanmorgen namelijk een bedrag van 1.004.464.83. welk bedrag is bijeengebracht door de Nederlandse be volking. Van dit bedrag is tot eind sep tember reeds voer ongeveer 400.000,- aan eerste-hulpgoederen naar Teheran gezon den. Daar er aan dergelijke goederen thans geen behoefte meer bestaat heeft het Rode Kruis besloten het resterende be drag te besteden voor huizen ten behoeve van de slachtoffers. Daartoe werd giste ren een bestelling van vijfhonderd ijzeren „prefab"-woningen geplaatst, die zo spoe dig mogelijk naar Perzië zullen worden verscheept. CAPE CANAVERAL (Florida) (AP) De kans dat de Amerikaanse astronaut Walter M Schirra morgen zijn zes om wentelingen rond de aarde gaat ma ken wordt met het oog op de weersom standigheden op vijftig percent gesteld. Volgens het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart geeft de tropische storm Daisy, die zich beweegt naar het gebied in de Atlantische Oceaan waar Schirra zou moeten landen indien zijn vlucht na drie omwentelingen gestaakt zou moeten worden, de grootste hoofdbrekens. Verder vormt een ongunstige factor het koufront dat zich uit de Golf van Mexico naar Florida beweegt en dat op het lanceerterrein bewolking zou kunnen veroorzaken De lancering is nog steeds vastgesteld voor woensdag tussen 13 en 15 uur (Nederlandse) tijd. De schepen die Schirra uit de Atlantische dan wel uit de Grote Oceaan (bij vijf of zes omwen telingen) moeten oppikken zijn al op hun posities aangekomen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke re temperaturen als vandaag, richtingen. Dezelfde of iets lage- Volledige weerrapporten op pagina twee. Het 75-jange Concertgebouworkest heeft zijn jubileumseizoen gisteren in gezet met een galaconcert in het Con certgebouw, tijdens welk het speciaal voor deze gelegenheid door Hendrik Andriessen gecomponeerde „Masche- rata" de eerste uitvoering kreeg. In de pauze liet Koningin Juliana, be schermvrouwe pan het orkest, diri gent Haitink aan zich -oorstellenDe aanwezigheid van de vorstin, de minis ters Luns, Beerman, Toxopeus, Van Aartsen, Marijnen en vele hoogge plaatste autoriteiten gaf dit concert extra luister. Voor een verslag van dit muziekfeest zie pagina 00 Vergezeld van James McShane en om geven door politiemannen in burger begeeft de negerstudent James Mere dith zich naar de universiteit van Mississippi te Oxford. (Telefoto) OSLO (AP) In Noorwegen zal een speciale helasting op alle inkomens wor den voorgesteld voor hulp aan onderont wikkelde gebieden, aldus heeft Koning Olav V vandaag meegedeeld. In zijn troonrede bij de opening van de 107de zitting van het Storting (parlement), zei de koning, dat de „regering het als een bijzonder belangrijke taak beschouwt bij te dragen aan de samenwerking met de zich ontwikkelende landen" en dat grotere toewijzingen voor dit doel voorgesteld zul len worden. „De regering is van mening, dat het gehele land moet bijdragen aan dit hulp programma en stelt daarom het parle ment voor een speciale belasting van een vierde percent op de inkomens in te voeren". DJAKARTA (AP) „President Soekar no van Indonesië wil op een passend ogen blik een bezoek aan Nederland brengen om dit land dank te zeggen voor zijn aan deel in de overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea", aldus heeft de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verklaard. „Eerst moet een gunstig klimaat voor het herstel van nor male betrekkingen tussen beide landen ge schapen worden. Soekarno is voornemens zich te houden aan zijn eerder gedane be loften een bezoek aan Nederland te bren gen. In de komende weken of maanden zullen wij weten wanneer", zei Soeban drio. ter zei er niet zeker van te zijn of de Nederlanders goede betrekkingen met Indonesië wensen. Dit zal moeten blijken uit de gang van zaken in West-Irian tij dens de overgangsperiode. Indonesië is voornemens onmiddellijk na de overdracht op 1 mei een grootscheeps ontwikkelingsprogramma in Nieuw-Guinea ten uitvoer te brengen. „Daarvoor hebben wij alle medewerking van de buitenwereld nodig", aldus Soebandrio, die echter niet wilde zeggen hoe Indonesië zich voorstelt de schadeloosstellingen te regelen voor de in december 1957 tijdens de anti-Neder landse campagne in beslag genomen Ne derlandse activa. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse senaat heeft met 39 tegen 36 stemmen een wetsontwerp tot verbod van Amerikaanse hulp aan landen die Cuba helpen geamen deerd. Volgens het reeds in de Kamer van Afgevaardigden aangenomen ontwerp werd eenvoudig verboden hulp te verlenen aan landen die goederen van welke aard ook naar Cuba vervoeren. De Senaat heeft het ontwerp nu veranderd in die zin, dat de president vrij is in het toepassen van deze maatregel en er geen rekening mee be hoeft te houden wanneer dit niet in het belang van de Verenigde Staten zou zijn. De mogelijkheid bestaat dat over het ontwerp in de Senaat opnieuw zal worden gestemd. ATHENE (AP) De Griekse regering heeft de Griekse reders gewaarschuwd te gen het gebruik van hun schepen voor het vervoer van militaire goederen naar Cuba. OSLO (AP) De Noorse redersvereni ging heeft haar leden gevraagd er voor te zorgen dat hun schepen niet gebruikt wor den bij de vaart op Cuba. In een brief schrijft de vereniging dat de toestand „geleidelijk zo ingewikkeld is geworden", dat zij „haar leden vraagt zo veel mogelijk stappen te doen om er voor te zorgen dat hun schepea niet gebruikt worden voor het vervoer van goederen van en naar Cuba". De Verenigde Staten hebben alle NAVO- landen verzocht geen schepen bij te dra gen voor Russische chartervaarten naar Cuba. (Van onze correspondent) Dr. Beeching, de man die in Engeland 18.000 spoorarbeiders als gevolg van zijn reorganisatieplannen wil ontslaan, heeft gisteren verklaard, dat hij de vakbonds leiders niets anders heeft te bieden en geen heil meer ziet in praten. Hierdoor is vrijwel zeker, dat de voor morgen aange kondigde spoorstaking zal plaatsvinden. Londen en alle andere grote steden zijn geheel klaar voor de stakingsslag. Het waarschijnlijk fantastische autoverkeer zal in Londen gedurende de spitsuren vol gens het Amerikaanse getijdensysteem worden geregeld in de ochtend in één richting naar het centrum toe over een aantal Theemsbruggen en in de namiddag in omgekeerde richting de stad weer uit. Centraal Londen zal eventueel worden af gesloten indien er te grote opstoppingen ontstaan. Men zal kosteloos van de parkeermeters (anders maximaal 2 uur) mogen gebruik maken. Er zijn extra parkeerplaatsen in de koninklijke parken en langs de grote wegen bij het koninklijke paleis. In de loop van de dag is al een groot aantal lange afstandstreinen komen te vervallen, omdat deze anders niet op tijd naar hun punt van uitgang zouden kunnen terugke ren of pas op hun bestemming aankomen als de staking, die om middernacht be gint, zal zijn uitgebroken. Ook donderdag en waarschijnlijk nog vrijdag zal het treinverkeer de nasleep van de staking ondergaan. Het publiek is aangeraden zo veel mogelijk thuis te blij ven. Alleen degenen ,die absoluut onmis baar zijn, zullen naar hun werk dienen te gaan. NEW YORK (Reuter-AFP-AP) De re publiek Algerije heeft om toelating tot de Verenigde Naties gevraagd. De UNO-As- semblee zal zich vandaag over de aan vraag uitspreken en de Veiligheidsraad zal haar donderdag in behandeling nemen. Al gerije zou het 109de lid van de UNO wor den. Na de Verenigde Staten heeft ook Groot- Brittannië de republiek Algerije erkend. Roemamoem, een Papoea-geestelijke, waarschuwde in een toespraak tegen de „zeer ernstige ziekte" die de Nederlanders achterlaten. Deze ziekte, zei hij, is de Pa- poeavlag, die zijns inziens tot moeilijkhe den kan leiden en die een snelle genees wijze vereist. De aanwezigen barstten in tranen uit toen dr. Leimena bewogen sprak over het einde van „het Nederlandse kolonialisme". Hij noemde dit einde „de wil van God voor de eenheid van het gehele Indonesi sche volk, dat ruim 17 jaar gescheiden is geweest". Vervolg op pag.'9 Advertentie De eiwitten, mineralen en vitaminen van ontvette melk, samen met de kracht van volkoren roggemeel vormen de waar devolle voeding, die onder de naam Finnbrod steeds meer in de smaak valt. Knappend, door en door krokant Finn brod is een heerlijk ontbijt, een gezonde lunch en zet niet aan! Gewoon met boter en normaal beleg. Koop een pak, wit of bruin. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1