MATADOR De Gaulle donderdag weer voor radio en televisie 22! PeekiCloppenburg Uitgekookt plan voor de opvolging van Adenauer Italiaanse socialistische partij zeventig jaar Spaanse vice-consul in Milaan vrijgelaten f "praa WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Voorzitter van Senaat Monnerville verklaart regeringsbeleid de oorlog Jongensmarkt Bondskanselier zou tot 1964 blijven en dan president Lübke opvolgen Nenni spreekt zondag in Colosseum Kennedy hanteert de Taft en Hartley Wet Ontvoerders zetten motieven uiteen in een brief aan de „Stasera r' NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. "KT 75 Op (Dp de raatótoel Vereniging voor Facultatieve Crematie DINSDAG 2 OKTOBER 1962 3 Paus verwacht alle Poolse bisschoppen in Rome Genadeslag? Oostduits marinevaartuig zonk na aanvaring Brand op Argentijns schip in New York elke woensdag Krone stroman? Telegram van Paus Aanvaring in Oostzee Mr. Stikker opgenomen in Walter Reed ziekenhuis Louis Ferron Meer dan honderd miljoen pakjes room boter in de koelhuizen vormen het pro bleem van de dag, waarmee het boterbe- drijf en de regering samen worstelen. Ge lukkig is het idee, om de goede boter in het veevoeder te verwerken, bijna even snel losgelaten als het is opgedoken. De Volkskrant, die uiteraard veel met het zit tende kabinet op heeft, verwijt Het Vrije Volk dat het „schande!" over dit denkbeeld heeft uitgeroepen, en spreekt van „een verrukkelijk drama" dat „het goed doet". Een drama zou het inderdaad zijn geweest als het zou zijn doorgegaan, en het is niet helemaal duidelijk waarom het katholieke ochtendblad het de vice-voorzitter van het Produktschap zo kwalijk neemt dat hij per televisie stelling tegen dit misbruik van een goed Nederlands zuivelprodukt heeft genomen. Wij menen immers dat het Pro duktschap de taak heeft, tegen dergelijke methoden te fulmineren. Intussen is het nog niet zeker, dat de nieuwe prijsmaat regel (85 cent per pakje) de binnenlandse afzet zozeer zal bevorderen dat de voor- raadvorming binnen acceptabele grenzen zal kunnen worden teruggebracht. Wij ver onderstellen dat de prijs dichter bij die van margarine zou moeten liggen, wil men bereiken dat gebruikers een geregeld bo- terverbruik met hun huishoudbudget over een kunnen brengen. Daarmee raakt men echter aan een complex van moeilijkheden, waarbij de regering financiële aderlatin gen zal moeten verduren, wil men de pro ducenten een lonende opbrengst garande ren. Wat wel een reële mogelijkheid lijkt in te houden, is de verstrekking aan het le ger, dat traditiegetrouw nog steeds op margarine „leefde", althans een groot afnemer van dit produkt is. In hoeverre daarmee weer andere slapende honden worden gewekt die rumoer kunnen veroor zaken, is voor de buitenstaander moeilijk na te gaan. Wat wél duidelijk wordt, is de langza merhand critiek wordende situatie ten aan zien van de verhouding tussen produktie en export plus binnenlands-verbruik van de roomboter, die op geen enkele wij ze meer van een enigszins natuurlijk ka rakter blijk geeft. De wet van vraag en aanbod met daarmee samenhangende prijs- en produktieschommelingen is voor de boter geheel en al buiten werking. De enorme investeringen in miljoenenbedrij ven, die de zuivelindustrie in ons land de laatste jaren te zien heeft gegeven, zullen uit bedrijfs-economisch oogpunt wel ver antwoord zijn, doch men krijgt desalniet temin de indruk dat zij berusten op een volkomen kunstmatig bouwsel van prijs- en afzetconstructies die telkens bedenke lijk wankelen en de consumentenbelangen tamelijk willekeurig als een sluitstuk han teren. 'Advertentie WARSCHAU (AP) Paus Joannes XXIII heeft kardinaal Wyszynski tele grafisch medegedeeld, dat hij hem en alle Poolse bisschoppen verwacht op het oecumenisch Concilie in Rome. Het tele gram is gepubliceerd in het Poolse rooms katholieke weekblad „Tydodnik Pwszechny". Naar verluidt bestaat er een menings verschil tussen de rooms katholieke kerk en het Poolse communistische bewind over de vraag hoevelen en welke van de 63 bisschoppen paspoorten zullen krijgen om de kardinaal naar het Concilie te verge- zeilen. VATICAANSTAD (Reuter) Tot nu toe hebben 75 landen de Heilige Stoel laten weten dat zij speciale afvaardigingen zul len zenden naar de opening van het Con cilie op 11 oktober. (Van onze correspondent) PARIJS Aan de vooravond van de rentree van het parlement, dat vandaag voor het eerst na de vakantie in Parijs bijeen kwam, heeft het Elysée bekendge maakt dat het staatshoofd, generaal Char les De Gaulle, zich donderdag opnieuw via radio en televisie tot het Franse volk zal wenden. Men mag deze onverwachte aan kondiging wel beschouwen als een teken dat de oppositie van het parlement en de partijen tegen de procedure, die het staats hoofd voor de grondwetsherziening heeft menen te moeten kiezen in het Elysée, niet langer wordt onderschat. Die opposi tie, waarin, op de gaullisten en tot dusver een deel der volksrepublikeinen na, alle partijen zijn opgenomen, heeft de laatste dagen versterking van nieuwe bondgeno ten gekregen, wier gewicht zeker niet mag worden onderschat. Zo heeft, na de voorzitter van de Senaat, de kleurling Gaston Monnerville, die in de republikeinse hiërarchie onmiddellijk na het staatshoofd komt, ook De Gaulle's voorganger, René Coty het initiatief van het staatshoofd in termen die er evenmin om jokten van de hand gewezen. Monner ville sprak op het congres der radicale partij van een verkrachting met voorbe dachten rade van de constitutie, terwijl Co ty, die nog altijd lid is van de Constitu- tionale Raad, de woorden plébisciet en „grondwettelijke staatsgreep" in de mond moet hebben genomen. In politieke krin gen wordt de felle oppositie -an Monner ville „een oorlogsverklaring" genoemd. Aan het slot van het congres van de ra dicale partij in Vichy is unaniem een mo tie aangenomen, waarin wordt aangedron gen op een motie van wantrouwen in het parlement. Terwijl in het Palais Bourbon de Natio nale Vergadering bijeenkwam om een te genoffensief te lanceren in de vorm van een contra-voorstel voor een grondwets herziening, werd er in de wandelgangen nog altijd druk gediscussieerd over de re denen, die De Gaulle gehad kan hebben om alle partijen nu opnieuw en bijna wel bewust tegen zich in het harnas te jagen. Dat hij de parlementariërs, van wie hij vindt dat zij zich hinderlijk tussen hem en het volk dringen, nooit de tederste gevoe lens heeft toegedragen is zeker geen ge heim. Maar aangezien hij zelf in 1958 in de nieuwe grondwet een zij het beschei den plaats voor de parlementariërs en de politieke partijen heeft ingeruimd, was het redelijk geweest te verwachten dat hij de wederzijdse betrekkingen tenminste niet nodeloos zou hebben vergiftigd. Dat hij echter een tegengestelde ge dragslijn heeft gevoerd, zou uit twee be weegredenen verklaard kunnen worden. Ten eerste omdat het autoritaire bloed eenvoudig gekropen is waar het niet gaan kon en De Gaulle zijn onlustgevoelens je gens de „tussenpersonen" niet heeft weten te beheersen. Het is evenmin uitgesloten, dat hij het parlement welbewust heeft wil len tarten, omdat hij zich, na het einde van de Algerijnse oorlog, sterk genoeg acht de politieke partijen een genadeslag Een patrouilleboot van de Oostduitse marine is maandag in de Oostzee gezon ken na een botsing met het Britse vracht schip Abbotsford, aldus hebben de haven autoriteiten te Kiel bekendgemaakt. De zevenkoppige bemanning van de boot werd gered door de opvarenden van drie andere Oostduitse patrouilleschepen. Een van de Oostduitse matrozen werd licht ge wond. De Abbotsford liep geen schade op. Het ongeluk is in de internationale wateren gebeurd, maar men weet niet precies waar. De oorzaak van de botsing is even min bekend. In de afgelopen nacht is er brandalarm gegeven op het Argentijnse schip Rio Jachal in de haven van New York. Vier uur na het eerste alarm had men het vuur onder controle. Zesentwintig brand weerlieden zijn bij de blussingswerkzaam- heden gewond. Ook een lid van de beman ning raakte door de rookontwikkeling be wusteloos en werd in het ziekenhuis opge nomen. toe te brengen. In die gedachtengang past trouwens ook de inzet van de grondwets hervorming, die immers voorziet in een verkiezing van het staatshoofd door het ganse volk inplaats van door de tachtig duizend notabelen, op wier schouders die taak nu nog rust. Wanneer De Gaulle zijn referendum vol gende maand weer winnen mocht, dan zal hij zich na zijn ambtsperiode opnieuw kan didaat kunnen stellen, zonder tevoren die notabelen ofwel partijvertegenwoordigers behoeven te ontzien. Met of zonder parle ment, waartegenover hij in elk geval con stitutioneel geen enkele verantwoording heeft af te leggen, zou De Gaulle dan op nieuw voor zeven jaar alle macht in han den hebben, in de hoop zijn vele ambi tieuze plannen binnen en buiten Frankrijk ten uitvoer te kunnen brengen. In het licht van deze strategie, die de president der republiek wordt toegedicht, kan de rentree van het parlement inder daad als een historisch moment worden beschouwd. In elk geval mag men wel zeg gen dat de partijen enerzijds en De Gaul le anderzijds, sinds hij in 1947 vrijwillig afstand deed van de macht, nooit zo scherp en verbeten tegenover elkander hebben gestaan. Advertentie Zware kwaliteit wol, met lji| mohair effekt. Heerlijk- -Ir1 warm gevoerd met wat» J tine of peau de pêche. J De vaste capuchon sluit 'f winddicht af. in mooie effen tinten en J vrolijke fantasie dessins. «j Speciaal verlaagda J.M.prljf leeftijd 2 jur met kleine stijging per maat Kilo» Van onze correspondent) BONN Voor de variatie is de opvol ging van Adenauer weer eens het onder werp van gesprek in Bonn. Aanleiding daartoe is een artikel in de „Politische Meinung" van Erich Peter Neumann, christen-democratische afgevaardigde in de Bondsdag. In dit artikel betoogt Neu mann dat Adenauer zijn carrière moet af sluiten door zich in de zomer van 1964 kandidaat te stellen voor het ambt van bondspresident. De huidige bekleder van dat ambt, Lübke, zou dan met pensioen willen gaan. Volgens Neumann zou Aden auer dan tot de zomer van 1964 bonds kanselier blijven. Zijn plaats zou worden ingenomen door een klaargestoomde op volger, niet door de minister van Econo mische Zaken Erhard. Deze geniale man kunnen wij als leider der economie niet missen, aldus Neumann. Er zou weinig reden zijn zich op te win den over de woorden van Neumann, in dien deze een willekeurig Bondsdaglid was. De vijftigjarige Neumann is echter oprichter en directeur van het Allensbaeh- se instituut voor opinieonderzoek en als zodanig is hij één van de belangrijkste raadslieden van Adenauers partij over de openbare mening. De socialisten weten zelfs dat Neumann in diep geheim allang een onderzoek instelde naar de vraag: welk percentage van de kiezers zal een kandidatuur van Adenauer voor het bonds presidentschap steunen? Het antwoord zou hebben geluid: 76. Geïnspireerd door Adenauer zelf zou Neumann hierop zijn opvolgingsplan hebben gepubliceerd. Dit lijkt zeer waarschijnlijk. Het is al lang bekend dat Adenauer er niet voor voelt in 1963 af te treden, zoals bij de kabinetsformatie met de liberale coalitie partners was afgesproken. Zonder meer kan de dan 87-jarige evenwel met aanblij ven en het is daarom voor de hand lig gend dat Adenauer naar mogelijkhdeen zoekt om tot 1964 aan te blijven. Neumans voorstel klopt dan precies. De lacune van de bonds-kanseliers-opvolger zou Adenauer wellicht weten te vullen met zijn stroman Krone, hetgeen de oude heer uit Röhndorf ook als bondspresident een groot deel van de macht zou laten. Of dat allemaal zo maar zal lukken is sterk de vraag. De uitvoerende secretaris van de C.D.U., Dufhüs, is in dit spelletje nog een belangrijke figuur. Wel opvallend is dat Dufhüs juist het afgelopen week einde in Karlsruhe heeft gezegd, dat het niet zeker is dat Erhard Adenauer als bondskanselier zal opvolgen. Daarover moet de partij nog uitvoerig beraadsla gen, zo verklaarde hij. Enigszins tegen de stroom in zei de (Van onze correspondent) De Italiaanse socialistische partij be staat dezer dagen zeventig jaar en dit ju bileum zal zondag te Rome feestelijk wor den gevierd met een grote samenkomst van gedelegeerden der partij uit alle ste den en dorpen van Italië. In de namiddag zal Pietro Nenni deze duizendkoppige me nigte in het Colosseum toespreken. Dit is de eerste keer na het ongeval, hem tijdens de vakantie overkomen, dat de grijze politicus zich in het openbaar zal vertonen. Hij is geheel hersteld en heeft, na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, nog een paar weken rust gehouden aan zee. Thans heeft hij zijn gewone activiteit hervat. Het blad der socialistische partij, de Avanti, heeft de laatste weken verscheide ne van de brieven en telegrammen gepu bliceerd die Nenni tijdens zijn ziekte heeft ontvangen. Het zal wel zelden voorkomen dat een politicus betuigingen van sympa thie ontvangt niet alleen van de leiders van alle andere politieke partijen in zijn land, met uitzondering van de fascisten, maar tevens van de president der repu bliek, van de socialistische partijleiders uit vrijwel alle landen van Europa en bo vendien een zeer hartelijk telegram van de Paus. Dit laatste is, zouden wij willen zeg gen, typerend voor beide personen. Paus Johannes XXIII heeft, toen hij nog patri arch van Venetië was, Nenni leren kennen tijdens een congres van de socialistische partij. Hoewel Nenni een volkomen on gelovige is heeft de patriarch zich in die dagen verschillende malen goedkeurend over hem uitgelaten. Het 4.084 ton metende Russische vracht schip Ingur is maandagmiddag in aanva ring gekomen met het Zweedse schip Mo- narda van 1500 ton ten noorden van het eiland Bornholm in de Oostzee. Dit deelt Radio Kiel mee. De bemanning zou het Russische schip kort na de aanvaring hebben verlaten. Verscheidene schepen zijn naar de plaats van het ongeluk onderweg. christen-democratische fractie-voorzitter, Von Brentano, dezer dagen, dat het ge praat over Adenauers opvolging nu eens uit moet zijn. „Ik zal niet bijdragen aan de miserabele en pijnlijke discussie over on ze regeringschef", aldus Von Brentano, die zei dat men uit respect voor Adenauers levenswerk over zijn aftreden moet zwij gen. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft op grond van de arbeids wet van Taft en Hartley een commissie ingesteld, die hem tegen donderdag ver slag moet uitbrengen over de havenstaking aan de oostkust waarbij sinds zondagnacht ongeveer 85.000 havenarbeiders betrokken waren. Van dit rapport zal het afhangen of de president al dan niet een „afkoe lingsperiode" van 80 dagen zal afkondi gen. Havensteden van Maine tot Texas hebben van de staking te lijden. Het ge schil gaat in hoofdzaak over de eis van de werkgevers om bij een nieuw arbeids contract de omvang van de werkploegen te beperken. (Van onze correspondent) ROME De honorair vice consul van Spanje in Milaan Isu Elias, die vier da gen geleden ontvoerd werd door anti- Franco elementen, is vanmorgen vroeg ongedeerd vrijgelaten. De politie zei, dat hij uitgeput was maar klaarblijkelijk ver der in goede lichamelijke conditie ver keerde. Zijn ontvoerders hebben hem ver moedelijk vrijgelaten op een plein in Mi laan nadat zij de politie meegedeeld had den waar zij hem kon vinden. De redactie van het communistische avondblad „Stasera" ontving gisteren een kort briefje, eigenhandig door Elias ge schreven, waarin deze zijn vrouw gerust stelt. De brief was gepost op het hoofd postkantoor te Milaan. Hetzelfde avond blad kreeg ook een brief van de ontvoer ders. De inhoud ervan was belangrijk. „Zoals wij hebben beloofd, schrijven wij u om de idealistische overwegingen uit een te zetten, die ons hebben gevoerd tot de daad, die zonder deze redenen afkeu renswaardig zou zijn. Wij vormen een groep jonge anti-fascis ten en u zult het ons wel niet kwalijk ne men dat wij, om begrijpelijke redenen, on ze namen niet kunnen opgeven en evemin kunnen zeggen waar wij vandaan komen. Onze daad heeft ten doel de aandacht van de internationale openbare mening te ves tigen op een proces dat in deze dagen gaande is te Barcelona tegen drie van onze makkers, een proces dat zou kunnen ein digen met een drievoudige moord. Reeds meermalen heeft de zogenaamde gerech tigheid van de dictator vaderlandslievende Spanjaarden ter dood kunnen brengen, zon der dat de wereld daar iets van te weten kwam. Het is tijd dat de ware vrienden der vrijheid, en vooral zij die uit lauwheid veinzen niet te weten wat er aan de hand is, van deze feiten kennisnemen. Het leek ons belangrijk dat dit wakker- schudden van het wereldgeweten gebeurde op het ogenblik dat er in Madrid en in Barcelona tal van processen worden ge voerd om wraak te nemen voor de sta kingen in Asturië. Arbeiders, die de sta kingen hebben georganiseerd, en intellec tuelen, die begrip toonden voor hun strijd, worden veroordeeld voor een zaak, die in het Spanje van Franco gelijk staat met een ernstige misdaad: liefde tot de vrij heid, strijd om de vrijheid te verwerven. Wij wensen er uitdrukkelijk op te wij zen dat wij ons ip geen geval op het zelfde plan zullen stellen als de misda diger die Spanje onderdrukt. Dr. Elias loopt enkel gevaar. Hem zal geen haar op het hoofd worden gekrenkt. Wij garan deren dat de functionaris in vrijheid zal worden gesteld, zodra door de berichten van zijn ontvoering de wereld kennis zal hebben genomen van het droeve lot dat drie van onze vrienden in Spanje boven het hoofd hangt. U kunt ons op ons woord geloven dat wij dit een hoogst ondankbare taak vin den, die ons allerminst ligt. Wij zijn fat soenlijke mensen en wij wenden ons tot de fatsoenlijke mensen overal ter wereld WASHINGTON (AP) Mr. D. U. Stik ker, de secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie is opgeno men in het Walter Reed Ziekenhuis te Was hington voor een algemene medische con trole. Amerikaanse functionarissen wilden geen commentaar geven op de berichten uit Parijs, dat mr. Stikker ten behoeve van de diagnose geopereerd zou worden. tf en doen een beroep op hun geweten. Wees zo goed dit ook aan de politie te melden, opdat deze de familie vpn dr. Elias gerust kan stellen. Ieder, die zich bezorgd maakt over dr. Elias wete dat hem niets zal overkomen. Op dezelfde wijze zullen wij binnenkort nog verdere berich ten zenden. Leve het vrije Spanje". Over de persoon van Elias hebben wij ondertussen nog vernomen dat hij in wer kelijkheid aan het hoofd staat van twee grote chemische bedrijven in Milaan en een zeer welgesteld man is. Hij werd in Bulgarije geboren en woonde in Spanje voordat hij dertig jaar geleden naar Ita lië kwam. Hij is Italiaans staatsburger en werd in 1946 honorair vice-consul in Milaan. S aart je Toen Saartje geboren werd, liep haar vader alweer geruime tijd met groot lef door de stad, alsof hij altijd vrijgezel was geweest en het altijd zou blijven. Haar moeder deed inmiddels al het mogelijk om de drie babies, waarvan Saartje er een was, ordentelijk groot te brengen. Dat dit onbegonnen werk was, bleek al spoedig. Saartje en haar twee broertjes trokken zich niets aan van de moederlijke super visie, zij renden en draafden de gehele dag door het huis en sloegen alles tegen de grond wat niet vastgespijkerd stond. En daar er geen vader was om de slo- pertjes tot de zo noodzakelijke orde te roepen, werd besloten, dat het grut zou worden uitbesteed. De twee broertjes troffen het, zij kwa men ieder in een gezin dat geregeerd werd door een forse vader met al even forse voorpoten. (Jazeker, het gaat over poesjes.) De jongens moeten maar een goed vak leren, dan konden ze overal te recht, meenden de katerhoofden van de twee gezinnen en daar had een ieder vre de mee. Saartje echter kwam in een gezin waar van een poezenfamilie geen sprake was, maar omdat mijnheer en mevrouw zo vre selijk graag een poesje wilden had men het erop gewaagd. Wel, Saartje zou er van lusten. Mijnheer en mevrouw meen den, dat hun pasverworven spruit uit een sociaal niet aangepast milieu kwam (van wege de vader) en dat zij dus met alle liefde omringd diende te worden. Om te beginnen werd Saartje dus bedacht met een leuk halsbandje. Dat het dier daar weinig voldoening aan beleefde werd niet ter zake doende bevonden: zij kon haar eigen belang immers nog niet inzien. Ver volgens kreeg zij om dezelfde reden een belletje aan het bandje gebonden. Vlie gen vangen was er niet meer bij, want vliegen weten heus wel dat alleen poe zen belletjes dragen en ze maakten dus dat ze weg kwamen. Zo werd Saartje enige maanden opge voed in het strakke keurslijf der nette- poezen-conventie. Zo te zien vond ze al les best, hoewel na enig protest, maar zo zijn kinderen nu eenmaal. Maar het on vermijdelijke geschiedde. Saartje's hals band stond al op een na het laatste gaat je toen ze eindelijk aarzelend kuspootjes begon te werpen naar die rotkat van de buren. „Zou ze nu een tiener geworden zijn? vroeg mevrouw zich bezorgd af. Maar mijnheer haalde zijn schouders op en zei, dat poezen zonder moeilijkheden naar de volwassenheid toegroeien. „Al die puberproblemen zijn geschapen door de reclame", voegde hij er nog aan toe. Mevrouw was gerustgesteld. En inder daad, een maand of wat deden zich geen complicaties voor. Tot mijnheer op een kwade dag bemerkte dat Saartje een merk waardige omvang begon aan te nemen. „Heb ik je daarvoor opgevoed? brulde mijn heer tegen Saartje. De aanstaande moe der schokte berustend met haar lichaam en scheen te willen zeggen, „Zo zijn wij poezen nu eenmaal, of we nu met een belletje-worden jgevoed of niet." Waaruit wellicht de lering te trekken valt dat hét weinig zin heeft, de kat de bel aan te binden. Advertentie Afd. HAARLEM Parnassiakade 20 - Telefoon 42242 zendt op aanvraag schriftel. inlichtingen J Gerechtvaardigd wantrouwen. De Napo- litaan Vincenzo Pasquali, bij wie een arts de dood hack geconstateerd, is door de directeur van een plaatselijk ziekenhuis, die het niet helemaal ver trouwde, na bijna twee uur kunstma tige ademhaling weer tot leven gewekt. Actueel. Het Amerikaanse dagblad The New York Times is maandag begonnen met de uitgifte van een nieuwe edi tie voor de westkust van de Verenig de Staten, met inbegrip van Alaska en Hawaii. Het nieuws wordt per telex met een snelheid van duizend woorden per minuut van het hoofdkantoor in New York naar het kantoor in Los Ange les geseind, waar de ponsband van de telexontvanger de zetmachines bedient. Hondetrouw. Toen haar 49-jarige baas Arturo Matteucci uit Viareggio twee we ken geleden bij een ongeluk om het leven kwam, hield de hond op met eten. Drie dagen geleden liep ze weg. Maandag werd Liana op het graf van haar baas gevonden. Ze was aan hart zwakte gestorven. Nieuwsgierig. De 29-jarige Meivin T. Dar ling is wegens roofmoord geëxecuteerd in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin in Californië. De advocaat van Darling had clementie gevraagd omdat zijn cliënt geestelijk gestoord zou zijn. Darling verzocht enkele weken ge leden om vervroeging van de executie daar hij naar zijn zeggen „nieuwsgie rig was naar de dood". Missie. Een afgevaardigde van de Ghan- di-vredesbeweging is naar Moskou ver trokken voor een ontmoeting met pre mier Kroesjtsjev aan wie hij zal uit eenzetten dat het volgens zijn organi satie noodzakelijk is de kernwapens te vernietigen en de kernproeven te sta ken. De Ghandi-beweging heeft een af vaardiging met een soortgelijke op dracht ook naar Washington gezonden. Ingewilligd. De Pakistaanse regering heeft ingestemd in onderwijshervormingen en daarmee de eisen van de studenten, die maandenlang stakingen en betogingen hebben gehouden, ingewilligd. Een alge mene staking die door de studenten op 17 september was afgekondigd trof geheel Oost-Pakistan. Bij onlusten werden des tijds twee mensen gedood. Uitgeroeid. Volgens een rapport van de Zweedse raad voor kroondomeinen en bossen zijn de wolven in Scandinavië bijna uitgeroeid en zijn er in Zweden nog slechts een twintig tot veertig die ren over. Weer uitbraak. Bij een poging om uit een gevangenis in Pretoria te vluchten zijn maandag twee gevangenen doodge schoten en vier gewond. Zondag heb ben 61 gevangenen, die terechtgesteld zouden worden, getracht uit een andere gevangenis in Pretoria te breken. Drie gevangenen werden toen doodgeschoten. Streng gestraft. Een volkstribunaal in Ba mako, de hoofdstad van de republiek Mali, heeft maandag drie mannen ter dood veroordeeld op beschuldiging van het smeden van een komplot om de regering omver te werpen. Twee van hen waren minister geweest onder het Franse bewind. Veertien beklaagden kregen twintig jaar gevangenisstraf, acht kregen vijftien jaar, zeven kregen tien jaar, 28 kregen vijf jaar en 21 kregen een jaar gevangenisstraf. Vijf tien beklaagden werden vrijgesproken. Om de tuin geleid. Een voormalige hoge Turkse ambtenaar heeft maandag in Griekenland asiel gevraagd na in een ziekenhuis te Istanboel zijn bewakers om de tuin te hebben geleid en, als boer vermomd, per trein naar Griekenland te zijn gereisd. Hij was destijds tot le venslang veroordeeld na de val van Mendères. Wanhopig. Tengevolge van zware bewol king heeft men tot nog toe geen voorra den kunnen uitwerpen voor de meer dan 2.500 Indische en Tibetaanse arbeiders die vorige week door een aardverschui ving geïsoleerd geraakten in het afgele gen Spiti-dal in de Himalaja. Vijftig hunner zouden volgens officiële berichte reeds zijn omgekomen. Anderen lijden aan bevriezing en sneeuwblindheid. De voorraad brandstof en medicijnen raakt op. Voor de keus. De eerste groep Witrussen, die op grond van de jongste maatrege len van de Chinese autoriteiten het Chi nese vasteland heeft verlaten, is over zee in Sydney (Australië) aangekomen. De Chinezen geven de ongeveer duizend Witrussen die in Mandsjoerije en Har bin wonen 48 uur de tijd China uit eigen beweging te verlaten, anders worden zij naar de Sovjet-Unie teruggebracht. Eisen. In Italië zijn de hoogleraren, de andere leden van de wetenschappelijke staf en de studenten voor een week in staking gegaan om aan eisen voor be tere arbeids- en studievoorwaarden kracht bij te zetten. Vorig jaar oktober werd een soortgelijke staking van twee dagen gehouden om onderwijshervormin gen af te dwingen. 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3