Straatventers maakten dertig jaar terug de bloemen tot gemeengoed tig jaar terug ïengoed SPORT IN 1 Gevallen van mishandeling en diefstal voor de Haarlemse politierechter DE IJMOND Restauratie Oude Kerk in Amsterdam vordert flink Groenendaal's Superslagerijen West-Duitsland moet nu achterstand inhalen tand inhalen Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Grote scheepsmotor naar Duitsland de*^SJdea? 5 J Woensdag GEHAKTDAG DINSDAG 2 OKTOBER 1962 mm A tletiek Dammen Havenverkeer Amsterdam Velsen-Noorder ernstig aan hoofd gewond Jaarvergadering ADO '20 Handbal Bridge Duivenliefhebbers besloten seizoen Wasmachines - Centrifuges Dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, het hoogste orgaan op het gebied van siergewassen in Nederland, weet zich een gehaat man by vele bezitters van bloemenwinkels in het buitenland. Hij beweert overal tijdens lezingen, dat de afzet van bloemen en andere siergewassen, zoals bloembollen en heesters, niet gebonden moet blijven aan speciale bloemenwinkels en hoveniers. Deze mensen reageren precies hetzelfde als de Nederlandse bloemenwinkeliers dertig jaar geleden, die bang waren van al die werklozen, die een weekloontje trachtten te ver dienen door bloemen te gaan venten langs de huizen. Maar wat is er gebeurd? Geen Nederlandse bloemenwinkelier heeft bezwaar tegen een stalletje recht tegenover 7'in deur. Hij verkoopt toch de betere bloemen, de bloemstukjes en bloemstukken! Rloemsierkunst is zijn terrein, bloemen verkopen aan de passerende man is het terrein van de man in het stalletje. Maar dat is de buitenlanders echt n*g niet duide lijk te maken. den waar hoogstens de melkboer aan de duer komt. Het Produktschap laat nu uitzoeken of er in deze nieuwe afzetkanalen kansen zit ten. De resultaten van het onderzoek wor den later gepubliceerd, zodat iedereen er gebruik van kan maken. Langs een omweg krijgt dr. Verhage toch zijn zin, de bloe men zullen worden gepopulariseerd. Er kunnen nog enorme hoeveelheden worden geplaatst. Misschien zullen de zeer verbol gen bloemist-winkeliers in die landen later een standbeeld oprichten voor de man die ze nu zo verguizen, maar toch moedig voortgaat met ver in de toekomst te kij- lzon TTon t Aolz nm e t ril a ta! -Pc Trnnt< /mtaw den waar hoogstens de melkboer aan de duer komt. Het Produktschap laat nu uitzoeken of er in deze nieuwe afzetkanalen kansen zit ten. De resultaten van het onderzoek wor den later gepubliceerd, zodat iedereen er gebruik van kan maken. Langs een omweg krijgt dr. Verhage toch zijn zin, de bloe men zullen worden gepopulariseerd. Er kunnen nog enorme hoeveelheden worden geplaatst. Misschien zullen de zeer verbol gen bloemist-winkeliers in die landen later een standbeeld oprichten voor de man die ze nu zo verguizen, maar toch moedig voortgaat met ver in de toekomst te kij ken. Een toekomst, die zelfs voor hen over rozen kan gaan. Het buitenland verkeert eigenlijk nog in het stadium dat Nederland voor 1930 mee maakte. Je koopt daar bloemen om te schenken in een bloemenwinkel. Deze zijn soms prachtig, maar de prijzen zijn beslist niet aanlokkelijk. In sommige stations staan „stalletjes", maar deze zijn meestal verlengstukken van winkels. De prijzen liggen dus niet lager. Advertentie RUND- en VARKENSGEHAKT (apart) van 1.78 voor 1.48 p. pond RECLAME GEHAKT van f 1.25 voor 0.98 per pond Al het gehakt met gratis zakje kruiden. Half pond zelf gesmolten RUNDVET voor 0.10 ZEEWEG 229 - IJMUIDEN-O CEPHEUSSTRAAT 31 (tussen Orionweg en Planetenweg). Tijdens internationale jeugdatletiekwed- strijden in de landenontmoeting Duitsland Nederland, zorgden Ilja Laman en An ton Blok, beiden leden van Suomi, voor goede prestaties. Ilja Laman nam de 600 meter voor haar rekening in de tijd van 1 minuut 35,6 seconden. Anton Blok legde beslag op de 800 meter in de tijd van 1 minuut 53,7 seconden, een evenaring van het clubrecord. Tijdens sluitingswedstrijden voor senio ren op cfe sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam behaalde mevrouw L. Ade laarHurkmans op het nummer discus werpen dames B een eerste plaats met een worp van 32,81 meter. Bij het kogelstoten dames C werd zij met 8,81 meter derde en bij het speerwerpen dames D vierde met 21,71 meter. Op de 200 meter heren B eindigde Henk Witvoet als tweede in 23,4 seconden, waar mee hij zijn persoonlijk record met 0,2 seconden verbeterde. Gevallen van mishandeling en diefstallen werden gisteren behandeld voor de Haarlemse politierechter, die in al de gevallen geldboetes oplegde. De verdachten waren afkomstig.uit een van de IJmondgemeenten of hadden een strafbaar feit aldaar gepleegd. Een 43-jarige stucadoor uit Velsen, die twee jongens had geslagen, van wie één zelfs het geheugen gedeeltelijk is verloren, kreeg een boete van 75 opgelegd door de rechter. De eis was 100, maar de man had inmiddels zijn excuses aan geboden aan de ouders van de kinderen en de schade vergoed. „Ik heb er spijt van", verklaarde de veroordeelde gisteren, nadat de rechter had opgemerkt dat hjj te ver was gegaan. In het jubileumboek van de Nederlandse Bloemisterij, uitgegeven bij het vijftigja rig bestaan van deze vereniging, zijn vele interessante gegevens te vinden over de kleinhandel. Dr. A. W. Luijckx bespreekt daarin het ontstaan van de kleinhandel. Hij zag het venten van bloemen al voor 1798 beschreven. In 1872 werd echter pas de eerste bloemenwinkel in Amsterdam ge opend. Het zijn meestal hoveniers geweest, die hun produkten door middel van win kelverkoop gingen slijten. Een vrij nor maal gevolg is, dat de uitstalling van de bloemen heeft geleid tot vervaardiging van bloemstukken, zodat een geheel nieuwe tak in deze sector ontstond, die van de sierkunstenaar. Maar wie haalt zijn „bloemetje voor in huis" in een winkel met louter dure bloemstukken voor de ramen? Nu is een huis een dood ding zonder een bloemetje of een bloeiende plant. In de tijd van al leen winkels was dat echt niet zo. De cri sis van -1930 heeft veel mensen aan het denken gezet. Men kocht op een veiling een hoeveelheid goedkope bloemen en bracht ze aan de man. (Beter gezegd „aan de vrouw", want uit een enquête is geble ken, dat in 1952 de bloemen in huis voor 85 °/o door de huisvrouwen werden ge kocht.) De concurrentie zorgde er overi gens wel voor, dat de straatventers steeds naar nieuwe terreinen zochten. Al die factoren bij elkaar hebben er voor gezorgd, dat de bloemen en planten in geheel Nederland een onderdeel van de in kopen vormen. Zeer eigenaardig is, dat het aantal bloemenwinkels van 1930 tot 1950 verdubbelde. Oorspronkelijk waren ze alleen in steden met meer dan twintigdui zend inwoners te vinden. Het aantal is in die steden niet veel toegenomen gerekend per tienduizend inwoners, maar wel in ste den beneden de 20.000 inwoners. Een ver spreiding dus van het afzetgebied. Buitenland 30 jaar achter Men kan wel bloemen op de markten ko pen, waar de huisvrouwen een of twee maal in de week hun groenten en aardap pelen kopen. Daar de bloemen meestal maar bijprodukten zijn is er een zeer be perkt sortiment van de doorgaans aller goedkoopste bloemen. Verder koopt men ook wel bloemen bij minuscule zaakjes, ergens aan de rand van de stad, „zo van het veld", maar dat is beslist niet de aan genaamste manier van kopen. In Kaisers- lautern zagen we vlak bij een Amerikaan se stad een „Krauter" wat bloemen op een paar geschraagde planken deponeren en dat was zijn verkoopplaats. Deze voorbeel den zijn overal te vinden. Voldoende kansen Voor zover wij weten zijn alleen in Keu len en Hamburg bloemenstalletjes te vin den. Ze worden elders meestal bij gemeen telijke verordeningen verboden! Een goede manier om het gebruik van bloemen, en ook bloembollen en heesters, rozenstrui ken enz. te populariseren was er niet. Er zijn echter voldoende kansen, daar wij hebben opgemerkt, dat vele Duitsers die een eigen huis laten bouwen de grote bre de ruiten, zoals wij die kennen, in hun huis laten maken. Deze worden ook niet meer afgesloten door de dubbele over elkaar hangende gordijnen. Men wil ook meer licht in de huizen hebben. We hebben dit tot diep in Duitsland ge zien. Die vlakten zullen net als bij ons ge vuld moeten worden. Nederlandse exporteurs van bloembollen zoekend naar nieuwe afzetkanalen van de bloembollen naar particulieren, zochten contacten met warenhuizen, supermarkets, zelfbedieningszaken (een op 1800 inwoners, Nederland 1 op 4000!) en zgn. vrijwillige filiaalbedrijven Daarbij ontdekten ze dat ze daar ook bloemen zouden kunnen ver kopen en zelfs heesters. Deze proef is al een paar jaar aan de gang en verloopt nu bevredigend. Deze Nederlandse expor teurs vervullen dus nu in samenwerking met deze winkels de rol, die de Neder landse straatventers in 1930 hadden. Dit is in de tegenwoordige conjunctuur eigen lijk de enige methode. Straatventers zul len er niet meer komen. Zeker niet in lan- Maandag kwamen in IJmuiden aan: Finlandia van Swansea; Vava, Bremen; Aaltje, Londen; Heriot, Grangemouth; Leo, Mantyluoto; Dido. Gdynia; Bomma, Kristiansand; Atlas, Gothen burg; Eemstroom, Portsmouth; Athelprince, Baie Comeau; Rigel, Kotka; Sinon, Hamburg; Ubber- gen, Klaipeda; Esso Frankfurt, Baie Comeau; Advent, Gefle; Belos, Oxelosund; Visten, Vargon; Peter Swenden, Swansea; Heemskerk, Rotter dam; Grebbestroom, Liverpool;; Lystrum, Rot terdam; Rote, Stockholm; Spes, Swinemtinde, ongebluste kalk voor IJbunker IJmuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Labotas van Rotterdam; Simonskerk, Antwerpen; Wed- looper, Tolkis; Gulf Scot, Rotterdam; Erwin Schroder, Antwerpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Grohn naar Aarhus; Adak, Hampton Roads, ledig van IJmui den; Brandaris, Stroemnas; Lijnbaansgracht, Londen; Verseau, Noordzee, van IJmuiden; Le Sagitairre, Noordzee, van IJmuiden; Netherland Coast, Rotterdam Athiel Crown, Cuba. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Sont naar Rochester; Taurus, Kopenhagen, van Zaandam; Iz, Antwerpen; Ommenkerk, Bremen; Delta, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). „U moet u leren beheersen," vermaan- de de politierechter de stucadoor. Deze verklaarde op zijn beurt dat hij steeds last had gehad van de twee zestienjarige kna pen. Toen hij erop los sloeg was het 4 mei 1962. Eerst wilde de verdachte de knapen nog schrik aanjagen. Een ander geval van mishandeling dien de tegen een Velsense groentehandelaar, die kennelijk te veel aan Bacchus offert, getuige de opmerking van de gescheiden vrouw die de klappen had geïncasseerd: „Hij drinkt elke dag". De rechter vonnis te met een boete van 75 een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand en een proeftijd van drie jaar. De zaak van mishandeling tegen een 66- jarige Heemskerkse wachtsman is terug verwezen naar de rechter van instructie, omdat er een wat onbetrouwbare getuigen verklaring was afgelegd door een Heems kerkse vrouw. De knuppel waarmee de wachtsman een Heemskerkse jongen op het hoofd zou heb ben geslagen was ter zitting aanwezig. De wachtsman verklaarde, dat hij tijdens zijn inspectie van een bouwterrein door een jongeman werd aangevallen. Daar de wachtsman een hond bij zich had, die nog al gevaarlijk was, zette het beest de tan den in de jongeman. De verdachte was een goede bekende van de rechter, aangezien hij al eerder voor de balie had gestaan naar aanleiding van moeilijkheden met jongelui die hij van het oouwterrein wilde verjagen. De hond was ook in dit geval ten tonele versche nen. De hond heeft het tijdelijke inmiddels met het eeuwige verwisseld, zulks met het oog op de veiligheid van lijf en goed in Heems kerk. De politierechter geloofde nu, even als in het eerste geval, dat de wachtsman de hond had opgehitst. De verdachte ont kende dit en verklaarde bovendien dat hij de stok steeds gebruikte om er mee te laten spelen door zijn hond een boxer die de rechter „de goedheid zelve" noemde. Vordering „Ik vind u helemaal niet geschikt voor dat werk, dat heb ik u trouwens al eerder gezegd. Ik snap niet dat men u in die functie handhaaft." De jongeman, die met een hersenschudding in het ziekenhuis op genomen moest worden, was op die dag in juli van dit jaar in gezelschap van twee vrienden. De vader van het slachtoffer was aanwezig met een rekening van 275 zijn de de verzameling van kosten en een be drag van 100 aan smartegeld. Mr. Crefeld uit Velsen, die de verdedi ging voerde, nadat de officier f 75 boete en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf had geëist, kwam met de mede deling dat de Heemskerkse jongen judoles had gehad en niets op het terrein te ma ken had. De verdachte was ook al eens een keer naar de politie gelopen om te melden dat hij voortdurend last had van de knapen. De politie beloofde naar de ouders te gaan, maar dat is niet gebeurd, aldus mr. Crefeld. De beide vrienden van het slachtoffer hadden de politie verklaard, dat hun vriend boven op de oude man lag. Mr. Crefeld betoogde, dat de knapen regelma tig de wachtsman hadden getreiterd. De jongen zou de hond het eerst hebben aan gevallen. De zaak is nu terugverwezen naar de rechter van instructie. Voor het stelen van een oude scheeps schroef van een bedrijf te IJmuiden, hoor de een 33-jarige monteur uit IJmuiden 50 boete en twee weken voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. De uitspraak was conform. Op de vraag van de po litierechter waarom de schroef gestolen was. antwoordde de verdachte, die het voorwerp samen met een ander had ge kaapt: „Om een par kissies bier van te kopen." Een boete van 45 kree geen 18-jarige inwoner van Velsen wegens het slaan van zijn buurvrouw, die de jongeman bij het plaatsen van een afscheiding tussen de achtertuinen hinderde. De buren zijn nog steeds kwaad op elkaar, aldus werd ter zitting duidelijk. Even moest iedereen in de rechtzaal lachen toen bekend werd dat de afscheiding slechts vier centimeter op het terrein van de ander staat. Een bleke jongeman van negentien jaar stond gisteren terecht, verdacht van ver duistering van een horloge, het eigendom van een collega-fabrieksarbeider. De jongen zag het horloge aan de centrale verwar ming hangen en had het in zijn zak ge stoken met de bedoeling het weer terug te geven. Maar inmiddels was al aangifte van vermissing bij de politie van Velsen gedaan, zodat de jongen bang werd. een zelfbedieningszaak in IJmuiden, kreeg hij een boete van 75 opgelegd. Strengere straffen Voor het stelen van levensmiddelen uit een zefbedieningszaak in IJmuiden, kreeg een 27-jarige vertegenwoordiger een boe te van 50, een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken en een proef tijd van drie jaar. De man had de waar gestolen, omdat hij in geldnood verkeer de. „Maar dan neem je toch geen rum bonen mee," merkte de rechter op. „Ja," zei verdachte, „die gingen er automatisch bij," welke opmerking de officier fel deed opvliegen. Deze vond dat er paal en perk gesteld moet worden aan die winkeldiefstallen. „Deze keer doe ik het nog met een boete af, maar ik stel me voor in de toekomst vrijheidsstraffen te eisen," zo zei de offi cier. Bij een burenherrie in IJmuiden had een vrouw haar schoonzuster met bakstenen gegooid. Dat was in juli van dit jaar. Ter zitting beschuldigden de dames elkaar over Voor de tweede ronde van het toernooi om het clubkampioenschap van Noord- Holland hoofdklasse dammen speelt het DCIJ-tiental woensdag 3 oktober in hotel Kennemerhof tegen Zaandam. De eerste wedstrijd verloren de Zaandammers met 119 van het Amsterdamse Crescendo. De DCIJ-ers wonnen daarentegen met 128 van HDC. De opstelling van beide tiental len is alsvolgt: DCIJ: Laros, Tielrooy, Dukel, Gerrevink, v. d. Berg, Vooys, Beu- kema, Binkhorst, ir. Krijgsman en J. van Straten; Zaandam: J. Bos, E. Holstvoogd, P. v. d. Horst, M. Jonkhart, E. de Bree, T. Rintjes, J. Koppies, B. v. Heeringen, J. Bakker en P. Beunder. D» wedstrijdleider is de heer De la Rie, uit Haarlem. De 17-jarige student Cees Duivenbode uit de J. P. Coenstraat heeft na twee ron den de leiding in het DCIJ-toernooi. In de en weer van „leven zuur maken" en „al tijd verdacht maken met roddelpraat" en zovoort. De schoonzuster had in ieder ge val voetletsel opgelopen. De mishandeling werd bewezen geacht, en de rechter vroeg zich af waarom men nu ruzie maakt. De verdachte vrouw die de boete van 50 te hoog vond („Ik krijg steun van sociale zaken en m'n man is meer thuis dan dat hij werkt"), kreeg ten slotte een boete van 60, waarvan 40 voorwaardelijk voor de tijd van drie jaar. Een 71-jarige inwoner van Beverwijk had in april van dit jaar iets te veel ge dronken. Vijf glaasjes jenever waren de oorzaak dat de oude man slingerend met zijn fiets over straat reed. Bovendien ver oorzaakte hij een ongeval, waardoor een bromfietser schade opliep De schade van 120 was al vergoed, zo verklaarde de verdachte. „Ik ga niet meer fietsen," zei hij. De boete vond hij te hoog, gezien hij „van de A.O.W. leeft" (de borrels had hij dan ook gekregen). Al eerder was de bejaar de voor de rechter geweest De boete werd ten slotte door de rechter van 75 tot 50 verlaagd. „Niet meer doen hoor," zei de rechter bij 't weggaan van de Bever- wijker, die een neef is van een bekende oud-politiecommissaris. In de week van 23 tot en met 29 septem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 146 schepen (429.798 brt.) en ver trokken 153 schepen (429.508 brt.). Gedurende de maand september kwamen 684 schepen in de Amsterdamse haven aan (1.932.459 brt.) en vertrokken er 674 sche pen (1.716.457 brt.). GEDEELTE KOMPASSTRAAT GESLOTEN In verband met de bestratingswerk zaamheden zal het gedeelte van de Kom passtraat te IJmuiden, gelegen tussen de rotonde Lange Nieuwstraat en de Snel- liusstraat, vanaf donderdag 4 oktober 1962 gedurende 3 weken, of zoveel korter of langer als de duur van de werkzaamheden zulks noodzakelijk maakt, voor alle ver keer gesloten zijn. DINSDAG 2 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 14.30 tot 17.30 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Jozefhuis, Velsen-noord: 14 tot[ 17 uur. WOENSDAG 3 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-noord: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 uur (ook voor volwassenen). Raadhuis, Velsen, 14 tot 16 uur: Spreek uur wethouder van onderwijs. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.; Operaconcert „Zang en Vriendschap". Een 28-jarige Velsen-Noorder, werkzaam bij de afdeling ovenbouw van Hoogovens, is als bestuurder van een motorschop aan het hoofd gewond geraakt, toen het voer tuig tegen een spoorrail botste en de be stuurder met het hoofd tegen de cabine- wand sloeg. Het slachtoffer is eerst naar het Rode Kruis-ziekenhuis gebracht, maar later moest hij gezien de ernst van de ver wonding, naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. Op woensdag 3 oktober houdt de Heems kerkse voetbalvereniging „ADO '20" in zaal Kloes haar jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuurs verkiezing. eerste ronde won Duivenbode van Gerrit Moleman en in de tweede ronde werd H. Winter in een positie-partij het slachtoffer van de steeds beter spelende leider. De grootste verrassing was wel de nederlaag, die Dukel leed tegen P. v. d. Berg. In een betrekkelijk contactloze stand kon v. d. Berg op zeer fraaie wijze een vernietigen de damzet uit de stelling toveren, waarna Dukel ineens moest opgeven De overige uitslagen luidden: B. Dukel wint van J. Vlietstra: G. Moleman wint van v. d. Does; Jan Koppelman wint van D. Bosma; D. Ott—W. Gomes afgebroken; Vlietstra wint van v. d. Does. Duivenbode leidt met 4 punten uit 2 partijen, gevolgd door G. Moleman en B. Dukel met 4 pun ten uit 3 partijen. De uitslagen van de onderlinge competi tie van de damclub „Sportief" waren deze week: groep A: SnelSmit 0-2; Haver sr. Janssen 0-2; BaisLodder 2-0; F. Post- ma sr.—Post 0-2. B-groep: J. Lichtendahl— Aarts 2-0; Bakker—B. Postma 2-0; Wester- walLeeuw 1-1; de Ruiter jr.K. Lich tendahl 2-0; SlagerH. Huigen 2-0; Dijk huizen—Kramer 1-1Oepkes—Mijnsbergen 2-0; Dekker sr.Wesselius 0-2; HoltVeld man 1-1v. d. OeverHoogeboom 2-0. Jeugdgroep: C. Dekker jr.de Haas 1-1; F. Postma jr.J. Dekker 2-0; de Boer Hoek 0-2; v. d. Vlisv. d. Steen 1-1; Hart manRomkes 2-0; Mooij jr.v. Dongen 0-2; de HaasHaver jr. 0-2. In verband met het omvangrijke pro gramma van wedstrijden gaat de simul- taanwedstrijd door kampioen Bais niet door. Vrijdag 5 oktober wordt dus de on derlinge competitie gespeeld. Om ongeveer negen uur houdt men een pauze, waarin de prijsuitreiking zal plaats hebben. Voqr de handbalvereniging IJmond is het weekeinde met de wedstrijden voor het eerste dames- en het eerste herenelftal geen onverdeeld succes geworden. Een flinke tegenvaller was het dat de IJmonddames nog wel op eigen veld tegen Lijnden uit Badhoevedorp niet tot winst konden ko men. Pas vijf minuten voor de rust viel er een doelpunt, maar aan'Lijnden-zij de, van wie de midvoor doel verdedigster R. Wage naar het nakijken gaf (0-1). In de tiende minuut na de hervatting stond IJmond met 0-2 achter. Een snelle IJmond-aanval, waarin de naar Duitsland vertrokken W. Schoorl ontbrak, kwam weliswaar tot 1-2, maar Lijnden gaf de zege niet meer uit handen. Ook in een thuiswedstrijd hebben de he ren van IJmond het tegen WWV uit Win terswijk moeten afleggen. Direct begon IJmond hoopvol zodat na tien minuten de eerste goal kon worden genoteerd. IJmond bleef doorgaan en kon zodoende een 3-1 voorsprong nemen. Langzaam onttrok WWV zich aan de druk en kwam fel terug (4-3). Zij handhaafden zich zelfs tot een 7-7 gelijke stand bij de rust. De IJmonders waren na de hervatting minder op dreef, misten zelfs drie maal een strafworp en moesten ten slotte verdiend de overwin ning met 9-12 aan de spelers uit Winters wijk laten. De strijd om het bridgekampioenschap van de IJmond is in café Kraak in IJmui den begonnen met negen paren in de eer ste en zestien paren in de tweede klasse. De uitslag van de eerste ronde luidde: Eerste klasse: 1. BaisValk 49; 2. Tol Warmerdam 39; 3. BaartCleeren 38V2; 4. BakkumSchadé 36. Tweede klasse: 1. echtpaar Hoeting IO5V2; 2. Amsingvan den Berg 85; 3. MulderWonink 841/s; 4. dames BerkhoutSlaats 84; 5? echtpaar Roodzant 81; 6. echtpaar Van der Steen 77'/j. In de tweede Katendrechtse haven in Rotterdam is een spektakelstukje verricht. Een grote drijvende bok tilde daar name lijk twee zeer zware onderdelen resp 178 ton en 145 ton van een scheeps motor aan boord van de kustvaarder „Nas- sauborg" van de Groningse rederij Wa genborg, die inmiddels met de vracht al naar Hamburg is vertrokken. De beide onderdelen behoren tot de meer dan 900 ton zware Storkmotor, die de onlangs bij de Howaldtswerke Ag in Hamburg te water gelaten vrachtvaar der „Neder Rijn", in aanbouw voor de Stoomvaart Maatschappij Nederland, het snelste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot zal maken. De dienstsnelheid van de „Neder Rijn" wordt namelijk 20 mijl per uur. De motor is de eerste van het zoge naamd grote-boring-type (850 cm.), die zonder buitenlandse licentie in Nederland is gebouwd. Zij werd ontwikkeld en gefa briceerd in samenwerking tussen Stork en Werkspoor. De onderdelen de 16 meter lange fun datieplaat en de krukas zijn eind vo rige week in lichters van Hengelo, waar geen zeeschepen kunnen komen, naar Rot terdam gebracht. De aanvullende stukken gaan naar Amsterdam. De „Nassauborg", dan terug van de kustreis, zal ze daar over enkele dagen ophalen. De „Neder Rijn" komt ■eind-december in de vaart. Het schip heeft een lengte van 164 meter, een breedte van 20 me ter, een diengang van 9.14 meter, een draagvermogen van 11.650 ton en em uit zonderlijk scherpe scheepsvorm, die de snelheid ten goede komt. De storkmotor zal een vermogen ontwikkelen van 15.000 pk bij 110 omwentelingen per minuut. Met de befaamde potten- en pannen- vlucht besluiten de duivenliefhebbers in de IJmond .jaarlijks het vluchtseizoen en dan komt men eenmaal bijeen voor de prijs uitreiking van deze vlucht. De potten- en pannenvlucht werd op 23 september ge houden met een vlucht van 130 km vanaf Eindhoven. Het is een traditie dat de nes tor van de Beverwijkse duivensport de prijzen uitreikt. Ook ditmaal werd hier geen uitzondering op de regel gemaakt. De heer G. van der Winden kon maandag avond weer een groot aantal aanwezigen een welkom toeroepen en wees nog even op het afgelopen vluchtseizoen, dat weer voor een ieder zijn lief en zijn leed heeft meegebracht. Zoals altijd zijn er weer duiven weggebleven van verschillende vluchten, maar anderen die met hun dui ven nooit gerekend hadden in de prijzen te vallen, kwamen nu weer eens goed te zitten. Het waren ditmaal de dames der leden die de prijzen uit mochten zoeken, want deze bestonden de naam van de vlucht zegt het al uit potten en pannen. Er waren ook gebruiksvoorwerpen bij. De prijswinnaars waren: 1. D. Philippi; 2. J. Schoo; 3. G. van der Winden; 4. P. de Munk, allen Reisduif; 5. A. Durge, Heems kerk; 6'. J. Schoo', Reisduif; 7. A. Bruins, Heemskerk; 8. J. Asjes, Velsen-Noord; 9. G. Lotterman, Heemskerk; 10. G. de Boer, Heemskerk; 11. R. Westrate; 12. A. Bruins, Heemskerk; 13. P. de Munk, Heemskerk; 14 G. Grapendaal, Reisduif; 15. C. Castri- cum. Reisduif. Filmclub „TJmond Dubbel Acht" De activiteiten van de filmclub „IJmond Dubbel Acht," nemen voor deze winter maandag 8 oktober weer een aanvang in het vergaderlokaal aan de Schans in Be verwijk. Er wordt deze avond een demon stratie gehouden met drie typen geluids film, waarbij de leden tevens in de gele genheid worden gesteld, een film van bij passend geluid te voorzien. Voorts zullen er maandag 22 oktober enige films ter be oordeling worden gedraaid. De bedoeling hiervan is, de leden enigszins met het ju reren vertrouwd te maken. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BU DE VAKMAN 1 De in 1955 begonnen restauratie van de vermoedelijk uit de veertiende eeuw daterende Oude Kerk in Amsterdam is nu voor de helft voltooid. Het onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk gerestaureerde gedeelte omvat onder meer de gehele noorderbeuk met de Maria- en snijderskapel, waarin de in 1940 verwijderde en uit de zestiende eeuw daterende drie gebrandschilderde ramen zijn herplaatst. Reeds eerder kwamen na moeizame restauratie gereed het nooi derdwarsschip, de drie grote kapellen tussen dwarsschip en westergevel, het noorderportaal en de daarnaast gelegen kleine Heilig Grafkapel. lijke werk zou volgens prof. ir. C. Wege ner Sleeswijk teveel zijn oangetast als het motief met twintigste eeuwse hand zou zijn voltooid. Nog niet alle vroeger aanwezige ge brandschilderde ramen (vergelijkbaar met de beroemde Goudse glazen) zijn her plaatst, maar wel de drie belangrijkste. Ze stellen respectievelijk voor de verkon diging aan Maria door de aartsengel Ga briel en het bezoek van Maria aan haar nicht Elizabeth, de aanbidding door de herders (een geschenk van de stad Am sterdam) en een voorstelling van het sterfbed van Maria. Door de herplaatsing van de laat gothi- sche ramen (met een overgang naar de renaissance) in de barokke Mariakapel heeft het kerkgebouw volgens prof. ir. C. Wegener Sleeswijk weer vorm gekregen. Het hoge koor en de kooromgang komen over vier a zes weken onder de restaura tiehanden vandaan. De restauratie van de kerkmeesterskamer is ook voltooid. Dit merkwaardige achttiende eeuwse in terieur werd in een aanbouw uit de vroeg renaissance ingebouwd. De ramen zijn nu achttiende eeuwse schuiframen, maar ach ter een gesloten wandvlak werd een van de oorspronkelijke stenen kruisramen ge vonden. Deze is in oude vorm hersteld. De onder een oude, dikke, groene verf laag gevonden schilderingen op de houten gewelven zijn ook gerestaureerd, doch dit herstel heeft zich beperkt tot de gevon den originele gedeelten. Het oorspronke- Het zal nog wel zes a zeven jaar duren alvorens de oude kerk volledig in oorspron kelijke luister zal zijn hersteld. Maar reeds nu gaat het stichtingsbestuur na wat er met het kolossale kerkgebouw zal gaan gebeuren. Er worden nog elke zondag diensten in gehouden, de trouwpartijen en orgelconcerten gaan normaal door, maar in verband met de ontvolking van de Am sterdamse binnenstad is de bezetting tij dens de kerkdiensten niet groot. Honderd tot vijfhonderd mensen komen er elke zondag. Er komt binnenkort centrale ver warming in de kerk. Mr. U. W. H. Stheeman, secretaris van het stichtingsbestuur, heeft gezegd dat wordt nagegaan op welke wijze het kerk gebouw bijvoorbeeld als centrum voor cul turele manifestaties en/of ontvangstgele genheid kan worden gebruikt. GROENTEPRIJZEN. Beverwijk, 1 oktober: sla 7—28 cent; spinazie 23—64; andijvie 2242; snijbonen 34—135; pronkbonen 27—81; bospeen 16— 30; waspeen 11—28; prei 16—32; bloemkool 21 58; tomaten 2089; komkommer 15—32. >1'

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5