Vele Amerikanen ergeren zich grenzeloos aan Castro's Cuba Washington zelf ziet niet eens een goede tussenweg r- CentrA Pretbroeken in de luchtvaart: innri u n ir ubLunHR i CONCILIE EN TOLERANTIE Meer opdrachten yoor wapenindustrie in Ver. Staten 1 Oostduitse bisschoppen mogen niet naar Nyborg 1/ Al l\ II Hoofdartikel Uittocht en intocht in Hollandia Geen Griekse waarnemers naar Concilie in Rome DINSDAG 2 OKTOBER 1962 9 0 Centra kleedt U naar de laatste mode. De nieuw» ste franse en Ita liaanse model len. Een unieke kollektie winter mantels In betoverende kleuren en aparte weefsels. Reeds vanaf f2.50 per week. Vlaamse betogers tegen Franse preken vrij Adelaar werd voor meeuw aangezien Satanisch genoegen Hopeloze verdeeldheid Onbehagelijke situatie Piloten lieten stewardessen machines besturen Spelletje kaart Elektronische navigatie Geen formele invitatie van Kroesjtsjev voor Kennedy ,?8* °°L fijn fantas fantastisch Grieks-Orthodoxe Kerk houdt zich afzijdig (Van onze correspondent) WASHINGTON. Men kan zich buiten de Verenigde Staten moeilijk in denken, hoe gevoelig vele Amerikanen zijn, waar het Cuba betreft. Vandaar dat ieder nieuw blijk van samenwerking tus sen premier Fidel Castro en de Russen zoals nu de aanleg van een „vissers haven" voor de Amerikanen een schok betekent en het aantal doet groeien van hen die willen dat de Amerikaanse re gering „iets gaat doen" tegen Cuba. De Republikeinen, gesteund door machtige tijdschriften als Time en Life, buiten dit misnoegen van velen gretig uit. In oktober, de maand vóór de verkiezingen, zal de pressie op de regering nog wel sterker worden. De reactie op de ontwikkeling in Cuba is in hoofdzaak psychologisch, zij berust slechts voor een klein deel op zuiver mi litaire overwegingen. Vele Amerikanen ge voelen zich bedreigd, nu de Sovjet-Unie vaste voet op Cuba krijgt. De Russen heb ben voor een grote aanval op de Verenig de Staten wel geen basis in Cuba nodig, maar het blijkt, dat ook in dit tijdperk van intercontinentale raketten, velen rea geren alsof zij nog leefden in de tijd van de tweede wereldoorlog. Daarbij komt nog, dat men het als een brutale belediging gevoelt, dat de commu nisten zulk een demonstratieve vriend schap tonen voor de slechtste buurman van de Verenigde Staten, een buur, op wiens huis en erf de Amerikanen meer dan een eeuw lang toezicht hebben gehou den. Het veel gelezen veertiendaagse tijd schrift Life heeft gepleit voor een blokka de, teneinde verdere communistische hulp aan Cuba tegen te gaan en het weekblad Time heeft te kennen gegeven, dat een Amerikaanse invasie, om „eens en voor al" met de communisten op Cuba af te rekenen, wellicht nodig zou zijn. De Amerikaanse regering acht voor een Advertentie Kennemerplein 1 - Tel. 19373 (Van onze correspondent) BRUSSEL Zes van de negen Vla mingen, die drie weken geleden nogal luidruchtig hebben betoogd tegen de Fran se preken in de Antwerpse St. Josephkerk, hebben de gevangenis maandag kunnen verlaten. Zij werden veroordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf en deze werd ge dekt door het voorarrest. Verder moeten zij ieder echter nog 2000 Belgische frank boete betalen en de stad Antwerpen kreeg een symbolische vergoeding van 1 frank voor schade aan uniformen van politie personeel en geneeskundige hulp aan bij de schermutselingen gewonde personen toegewezen. De drie andere betogers zullen morgen voor de rechter verschijnen. Honderdvijftig jaar lang heeft het bestuur van het Overijsselse water schap Mastenbroek onbewust het wa pen gevoerd met de adelaar van koning Lodewijk Napoleon. Dit kwam aan het licht, toen het wapen, dat blijkbaar nooit was goedgekeurd, enige tijd ge leden ter goedkeuring aan de Kroon werd gezonden. De hoge raad van adel maakte het waterschapsbestuur toen attent op de verrassende gelijkenis, waarbij bleek, dat de waterschapsheren de adelaar steeds voor een meeuw had den aangezien. In allerijl werd toen een nieuw wapen zonder adelaar ontwor pen, dat thans, naar in de vergadering van het verenigd college werd mede gedeeld, de gevraagde goedkeuring heeft verworven. blokkade, laat staan voor een invasie, geen termen aanwezig, maar probeert wel transporten naar Cuba te bemoeilijken en gaat na, of men samen met alle La tijnsamerikanen, of desnoods alleen sa men met een groep staatjes van Midden- Amerika beveiligingsmaatregelen kan nemen tegen Castro en zijn communisti sche onruststokers. Op het ogenblik krijgt men echter de in druk, dat Moskou er een satanisch genoe gen. in heeft de Amerikanen via Cuba dwars te zitten. Het ziet er naar uit, dat de Russen hun activiteit ten zuiden van Florida eer zullen uitbreiden dan beper ken en wat de Amerikaanse regering op het ogenblik van zins is daar tegen te doen, zal daarom geen einde maken aan het slimme spel der communisten. De regering te Washington komt voor een moeilijk dilemma te staan. Treedt men niet effectief op tegen het communis tisch geworden Cuba, dan kan dat een ze ker prestigeverlies betekenen in Latijns- Amerika. Bovendien is de voorzichtigheid, die de regering tot nu toe betracht, niet populair; zij kan de oppositie aan stem men helpen. De krachtigste vorm van ac tie een openlijke Amerikaanse invasie heeft echter zeer grote risico's. Velen in Latijns-Amerika van welke politieke schakering zij ook zijn zouden een in vasie als een blijk beschouwen van het zo gehate „Yankee-imperialisme" en Wash- ingtons plannen met de „Alliantie voor Vooruitgang", zouden waarschijnlijk in rook opgaan. Het is begrijpelijk, dat men in deze om standigheden aan tussenwegen denkt. De grote moeilijkheid is echter, dat er eigen lijk geen goede tussenweg is te vinden. Daarbij zou men altijd de Cubanen zelf nodig hebben en met de Cubanen, of zij nu in de Verenigde Staten als balling le ven of in Cuba als oppositie, is heel moei lijk te werken. Om te beginnen zijn de ballingen onderling hopeloos verdeeld. De politieke schakeringen onder hen zijn tal rijk en eenheid in programma of eenheid in leiding is heel moeilijk te bereiken. Maar gesteld al, dat men tot een zekere eenheid kwam en tot een programma, dan zou zulk een programma vrijwel zeker te reactionair zijn om in Cuba steun van de massa te vinden. En die heeft men nodig, nu Castro de beschikking heeft gekregen over zulk een machtig militair- en poli- tieel-apparaat. Noch de ballingen, noch de Amerikanen die zich bezig houden met radio-campagne tegen Castro, voelen er in het algemeen voor om op sociaal gebied sterk pro gressief te zijn. Vandaar dat velen in Cu ba de indruk moeten krijgen dat een tegen Castro gericht revolutie vele sociale her vormingen weer te niet zal doen. Verder richt de radiopropaganda zich te gen de gehele bovenlaag in Castro's rege ring en leger. Men zou er waarschijnlijk beter aan doen revolutionnair verzet tegen Castro ook in de toplaag aan te moedigen. Maar dan zou men duidelijk moeten laten merken, dat beslist niet ieder, die in Cuba tot de bovenlaag behoort, zijn val tege moet gaat bij een omwenteling. Men ziet het, in theorie kan men er wel over debatteren hoe men acties op de tus senwegen het best zou kunnen uitvoeren, maar in de praktijk hebben de acties niet veel kans. Al met al een onbehagelijke situatie: niets doen betekent verlies aan prestige en munitie voor de oppositie, een tussenweg lijkt niet tot het doel te leiden en een blok kade of invasie zou Washingtons aanzien doen dalen in vele Latijnsamerikaanse sta ten. En nu hebben wij onrealistisch de rest van de wereld nog maar even bui ten beschouwing gelaten. Blokkade of in vasie houden een reeël gevaar in van oor log op groter schaal dan alleen tussen Cu ba en de Verenigde Staten. Maar ook al zouden de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet rechtstreeks met elkaar in strijd komen, een Amerikaans avontuur in Cuba zou de Russen goed van pas komen voor een actie in Laos en vooral in Ber lijn. Er was geen beter tijdstip voor actie in Hongarije dan het tijdstip van de Suez- crisis en de geschiedenis zou zich kunnen herhalen. WASHINGTON (AP) Een charter vliegtuig van Trans World Airways dat president Soekarno voor een vlucht moest ophalen is ondanks een dichte mist te Hongkong geland om de piloot in de ge legenheid te stellen daar een feestje bij te wonen. Voor een sub-senmmissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden is dit verklaard door de oud-stewardess Marie Louise Hurley, die verder vertelde hoe vrienden van de piloot op het vliegveld via de radio gezegd hadden: „Zet je kist hier aan de grond. Er is vanavond een groot feest". Tijdens een andere vlucht slingerde het vliegtuig nogal. Zij ging naar de cockpit om daar te ontdekken dat een stewardess op de stoel van de tweede piloot de ma chine bestuurde. Andere oud-stewardessen verklaarden hoe zij door de piloten uitge nodigd werden vliegtuigen met passagiers aan boord te besturen. Een zekere >Mary Margaret Donofry zei, dat zij 35 minuten een vliegtuig van Eas tern Airlines bestuurd had, dat zestig pas sagiers vervoerde. Voor de landing liet zij de machine van 2.700 tot 450 meter zak ken. „Ik geloof dat ik het er aardig af bracht, want ik had nog nooit eerder zo iets gedaan", aldus miss Donofry voor de sub-commissie die een onderzoek instelt naar het werk van het Federale Lucht vaartbureau (FAA). De boordwerktuigkundige Fred W. Haz- lett zei gezien te hebben hoe een piloot van de Western Airlines enkele jaren gele den tijdens een vlucht een stewardess op zijn schoot trok. Tijdens dit grapje trapte zij vermoedelijk met haar naaldhak tegen een brandstofschakelaar, zodat een der motoren even uitviel, aldus Hazlett. Verder vertelde hij dat piloten van de Western Airlines „de gewoonte hadden gin rummy te spelen. Dat ging om zo te zeg gen maanden voort". Hij zei, dat zij de automatische piloot inschakelden, de lam pen in de cockpit opstaken, waardoor het zicht des avonds bemoeilijkt werd, en gin gen spelen. Najeeb Halaby, directeur van het FAA, zat tijdens de getuigenverklaringen op de eerste rij. Hij maakte notities, kneep zo nu en dan zijn lippen stijf opeen en schudde het hoofd. De FAA is belast met hand having van de voorschriften op het ge bied van de luchtveiligheid. De „hearings" van de sub-commissie worden gehouden tegen de achtergrond van de langdurige en felle strijd van de boordwerktuigkundigen om hun functie van derde man in de cockpit te behouden. De piloten willen het werk der boordwerktuig kundigen overnemen. Halaby zei gedwongen te zijn nota te nemen van de beëdigde verklaringen van de beide oud-stewardessen, die bekend heb ben de voorschriften overtreden te hebben door de besturing van een vliegtuig over te nemen. „Ik vind het idee verschrikke lijk om deze meisjes vragen te moeten stellen over gebeurtenissen van drie, vier jaar geleden", aldus Halaby, „maar wat kan ik als directeur van het FAA anders doen?" Hij deelde de pers mede voor dergelijke overtredingen boeten van duizend dollar Opgegeven. De Indische pacifist Tafes- war Zoetsji heeft zijn plan om de Ber- lijnse muur vandaag, de geboortedag van Ghandi, met een hamer te gaan slopen, opgegeven. Hij is nu voorne mens elk weekeinde bij de muur ge bedsbijeenkomsten te doen houden. De Westberlijnse autoriteiten hadden ver klaard Zoetsji te zullen tegenhouden, wanneer hij naar de muur aan de zo- negrens zou gaan. te kunnen opleggen. Hij zei het echter hoogst onwaarschijnlijk te achten dat hij hiertoe in het geval van de stewardessen zou besluiten. NEW YORK (AP) Een straalvlieg tuig van Trans World Airlines (T.W.A.) is voor een trans-atlantische vlucht opgeste gen met een volledig geautomatiseerd na vigatiesysteem. Hierbij wordt door mid del van door de aarde teruggekaatste ra darsignalen door elektronische breinen een voortdurende stroom van inlichtingen over de snelheid en koersbepaling ver strekt. Het systeem maakte navigators overbo dig en daarom heeft T.W.A. 37 navigators ontslagen. Een klein aantal navigators wordt nog in dienst gehouden voor vracht vliegtuigen met schroefvliegtuigen. Bij de start stopt de piloot zijn uitgestippelde route in de „doppler" elektronische re kenmachines. WASHINGTON (Reuter) Naar ver wachting zullen de primaire militaire op drachten voor het bedrijfsleven in de Ver enigde Staten in het lopende begrotings jaar, dat op 30 juni 1963 eindigt, 27 mil jard dollar bedragen, zo heeft de Ameri kaanse plaatsvervangend minister van de fensie, G. Gilpatric, meegedeeld. Het be drag is 2 miljard dollar groter dan de waarde der contracten, die in het begro tingsjaar 1962 zijn verstrekt, en 5 miljard dollar groter dan de waarde der contrac ten in het begrotingsjaar 1961. De grootste toeneming zal zijn waar te nemen bij de aankopen van wapenen l oor het leger, van elektronische uitrustingen, apparatuur voor verbindingen en instrumentarium voor de ruimtevaart. WASHINGTON (AFP) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft het tijdens een gesprek met de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken terloops gehad over de mogelijkheid van een be zoek van president Kennedy aan Moskou, zo is meegedeeld door een woordvoerder van het State Department. Hij voegde hier echter aan toe, dat de Russische premier Kennedy geen formele of informele uitno diging heeft doen toekomen. De woordvoer der gaf commentaar op een bericht in de New York Times, waarin gezegd werd dat Kroesjtsjev Kennedy via Udall had uitge nodigd. Udall is kortgeleden in Rusland ge weest. De Gaulle naar Washington? PARIJS (AP) France-Soir heeft ge meld dat Kennedy president De Gaulle uit genodigd heeft voor een officieel bezoek aan Washington ter bespreking van poli tieke vraagstukken. Men verwacht dat De Gaulle de uitnodiging voor januari zal aan nemen. Van officiële Franse en Ameri kaanse zijde kon men het bericht niet be vestigen. Advertentie COXY0 C (HfAAN BERLIJN (AP) De Oostduitse rege ring heeft vijf Evangelische bisschoppen geweigerd vergunning te verlenen om de derde conferentie van Europese kerken in Nyborg (Zweden) bij te wonen. Onder hen bevindt zich bisschop Fried- rich Wilhelm Krummacher, voorzitter van de bisschoppelijke conferentie van Oost- Duitsland en bisschop Ernst Hornig uit Görlitz. Pakistaanse soldaten van de UNO namen gistermorgen voor het gouver neurspaleis in Hollandia de wacht over van de Nederlandse militairen. De sobere plechtigheid geschiedde in stromende regen. (Telefoto) Volgende week wordt in de Sint Pieters kerk te Rome het eenentwintigste concilie kerkvergadering, letterlijk: verzoenings bijeenkomst door paus Joannes XXIII geopend. Uiteraard houdt men zich vooral in de rooms-katholieke bladen intensief met deze belangrijke aangelegenheid be zig, maar ook buiten de kring der direct betrokken gelovigen volgt men nauwlet tend de zich aftekenende ontwikkeling in het rooms-katholieke denken en doen. Be houdzucht en vooruitstrevendheid strijden ook binnen het rooms-katholieke kerkbe- stel om de voorrang. De TIJD-DE MAASBODE vertolkte die twijfels: „Er heerst onder talrijke katho lieken een ernstige bezorgdheid ten aan zien van de komende Algemene Kerkver gadering. Het eigenaardige daarbij is, dat die bezorgdheid voortkomt uit volkomen tegengestelde motieven. Enerzijds vrezen velen, dat de te verwachten vernieuwin gen dermate ingrijpend zullen zijn, dat men zich niet meer thuis kan voelen in de oude, vertrouwde Kerk, anderzijds houden talrijke vooraanstaande en medelevende katholieken hun hart vast, als mocht blij ken, dat het Concilie niet doortastend ge noeg te werk gaat". Uit een samenvatting van uitspraken van kerkelijke leiders laat de HAAGSE POST zijn lezers afleiden dat het vooral de conservatieve Vaticaanse curie is, die een werkelijke vernieuwing van het kerke lijk leven in de weg staat. Het blad her innert aan de recente veroordeling van de Franse priester-geleerde Teilhard de Char- din: „Niet onmiddellijk bepalend voor het Concilie, maar wel symptomatisch voor de denkwereld, waarvan men nog steeds in curie-kringen uitgaat, was ten slotte het „monitum", waarin tegen de geschriften van de in 1955 gestorven paleontoloog Teilhard de C h ar d in gewaar schuwd werd. Opmerkelijk daarbij was, dat het monitum ervan afzag, om deze beslissing te motiveren, terwijl een tege lijkertijd in de Osservatore Romano gepubliceerde beschouwing over Teilhard een volkomen verouderde benadering van zijn opvattingen verried. Ook bij deze ge legenheid reageerde de r.k. pers in West en Noord-Europa uiterst negatief op de „autoritaire houding van het Vaticaan". Bovengenoemde citaten kregen een indi recte bevestiging in een toespraak welke de Amsterdamse studentenmoderator pater J. van Kilsdonk S. J. in het afgelopen weekeinde in Rotterdam hield. Volgens het uitvoerige, in DE VOLKSKRANT versche nen verslag heeft pater Van Kilsdonk er de nadruk op gelegd dat de in Nederland onder de katholieken levende kritiek op de kerk uit hun, liefde voor die kerk voortkomt en heeft hij gewezen op het ontgoochelende effect dat het onbegrip voor die kritiek sorteert: „De ernstigste vorm, haast de enig reële vorm van on gehoorzaamheid is het gedrag van die zwijgzamen, in clerus en kerkvolk, die moedelozen en ontgoochelden, die in zichzelf de Geest doven, omdat ze niet meer geloven dat de kerkelijke leiders, hier of in het verre Rome, ooit iets zullen begrijpen en het daarom opgeven waarbij hun kilheid de schijn van volgzaamheid bezit of de behoefte uitdrukt aan een carrière. Zo treffen we veel be gaafde leken en hier en daar priesters in Nederland die geestelijk ten dode toe zijn gewond. Dat we, naar het schijnt, in Ita lië en ook in de Latijns Amerikaanse lan den zo weinig kritiek horen, hangt mis schien met de omstandigheid samen dat daar juist de bezwaarde en onbevredigde intellectueel zich minder verbonden voelt met de Kerk." De grote sta-in-de-weg voor een gezon de dialoog schijnt in het oog van vele ern stige personen het apparaat van de Ro meinse curie met haar geslotenheid. Van velen, van hen vooral die de Kerk intens liefhebben, is het de mening dat zolang deze geslotenheid van de Curie blijft voortbestaan, er van gesprek en een werkelijk ontmoeten geen sprake zal zijn. De huiveringwekeknde crisis die in de we reld van de jeugdige katholieke intelligent sia woedt en die jaarlijks een geruisloos geloofsverlies van honderden wetenschap pelijk begaafden, ook in Nederland, te aanschouwen geeft, schijnt wel zijn oor sprong te vinden in het beeld van de gees telijke terreur die deze christenen uit de taal en de besluiten van de Romeinse Cu rie menen af te lezen". Uit een artikel in VRIJ NEDERLAND naar aanleiding van een Hervormd socio logisch rapport over de positie der protes tanten in Limburg kan men begrijpen dat er blijkbaar niet alleen een Romeinse, maar ook een Limburgse curie bestaat: „Over het algemeen kan de protestant in Limburg een normaal prettig leven lei den. Hij wordt met zijn afwijkende ge loofsovertuiging aanvaard zoals hij is, en zulks in tegenstelling met watmen de „non- conformistische katholiek" pleegt te noe men, die dan ook doorgaans wegens gees telijke ademnood en gedwongen door maat schappelijke discriminatie Limburg ver laat om elders een voor hem milder kli maat op te zoeken. Een protestant gunt men zijn „onorthodoxe inzichten"; die stempelen hem per saldo tot protestant. De katholiek echter moét en zal in het gareel lopen. De protestant bij voorbeeld mag zich gerust publiekelijk uitspreken voor zijn protestants-christelijke partij of zelfs voor de Partij van de Arbeid; men weet tóch dat men geen K.V.P.-vlees in de kuip heeft en accepteert dat. Voor de katholiek echter die zich tot de P.v.d.A. bekent, gaan onmiddellijk een groot aantal maatschappelijke deuren dicht. Op vrijwel alle levensgebieden immmers is het niet de goede Limburgse bevolking die beslist, maar de alomtegenwoordige klerikale macht achter de schermen, die haar adep ten heeft in alle bestuurslichamen, in alle maatschappelijke instellingen. Van prote stantse congressen en andere bijeenkom sten verschijnen objectieve verslagen in de Limburgse kranten; zelfs de protestant se kerkdienstenkalender wordt in elke za terdageditie afgedrukt. Zodra echter een katholieke socialist de mond opent, al is het op een niet-politieke vergadering en over een niet-politiek onderwerp, is elke zin voor menselijke, laat staan christelij ke verhoudingen zoek". Hierop past de conclusie uit een be schouwing in de FRIESE KOERIER, waar in de kern der beraadslagingen in Rome wordt verlegd naar de menselijke samen leving van elke dag: „En voor ons, die geen deelnemers zijn in het concilie en evenmin synode leden van een protestante kerk? Voor ons rijst bij ieder gesprek in werkplaats, huiskamer en schoolklas de vraag: hoe bewijzen wij, dat wij 't met de waarheid ernstig nemen? Bewijzen wij ons gelijk door bij wat we eens gezegd hebben te volharden; hoogstens „uitleg" of „ver geten' 'toe te staan, maar geen herroe ping? Of ontsiert ons het boetekleed niet, zijn wij bereid onze (eerst eerlijk gemeende) mening te herzien en zelfs over onze heiligste overtuigingen een open gesprek te voeren?" Vervolg van pag 1 Het in Djakarta verschijnende dagblad „Indonesian Herald", dat dikwijls de ge voelens weergeeft van het ministerie van Buitenlandse Zaken, richt een hoofdartikel aan „Mijn Nederlandse Vriend" naar aan leiding van de overdracht van Nieuw-Gui- nea. Het in de Engelse taal verschijnende blad schrijft: „Van nu af aan wil ik u mijn vriend noemen. Ik reik de vriendschapshand, in de hoop geheel en al te breken met de bittere verhouding welke wij dertien lange jaren hebben moeten doormaken. Hoe u dit gebaar mijnerzijds wil beantwoorden is te uwer beslissing. U hebt uw vlag ge streken op het laatste stuk Indonesisch grondgebied dat u als koloniaal pand be zat. Of u dit doet met bittere tegenzin of dat u geleid wordt door het besluit om volledig te breken met de praktijk van het kolonialisme, daar verdiep ik mij liever niet in. Maar diep in mijn hart zou ik echter graag geloven dat u door het laat ste geleid wordt." Het blad schrijft verder: „Ik hoop dat u er nu mee kunt instemmen dat kolonia lisme en ongerechtigheid alleen maar de verschillende keerzijden zijn van eenzelf de munt. Maar meen niet dat u, door te vertrekken, gebied verliest. Integendeel, door dit te doen op een manier die recht doet wedervaren aan de geest en de let ter van de overeenkomsten die tussen uw regering en de mijne zijn bereikt, baant u een nieuwe weg naar de vriendschap tussen uw volk en het mijne. Maar ook hebt u uzelf aangepast aan de tegenwoor dige-tijd. U hebt zich gevoegd in de gele deren van de vrijheid en de gerechtigheid. En voor alles hebt u vrede gesloten met het wereldgeweten van de mens. En hierin ligt, mijn vriend, en ik hoop dat u het met me eens bent, de ware grootheid". De uittocht uit Nieuw-Guinea is thans in volle gang. Vanochtend kwam een geheel bezette DC-8 op Schiphol aan, die behal ve 50 militairen een aantal topfunctionaris sen en de resident van Merauke, mr. F. R. J. Eibrink Jansen, naar Nederland bracht. Voorts bevonden zich ambtenaren en particulieren aan boord. In de komen de zeven weken zullen voor het militaire transport alleen al 44 extra vluchten wor den uitgevoerd met DC-8 en DC-7 vlieg tuigen van de K.L.M. Met de lijndiensten meegerekend zullen in deze periode 5700 militairen worden vervoerd. Bovendien moeten 10.000 burgers naar Nederland worden gebracht. Daarmee is de K.L.M. al sinds 1 augustus bezig. Ook op het vliegveld Sentani van Hollan dia veroorzaakt dit massale vervoer grote drukte. Een nieuwe verschijning zijn daar de Hercules-vliegtuigen van de Ameri kaanse en de Indonesische luchtmacht. De Amerikaanse toestellen vliegen dage lijks tussen Sorong, Merauke, Biak en Hol landia om Pakistaanse troepen en functio narissen van de V.N. te vervoeren. De In donesische toestellen brengen Indonesische ambtenaren naar Nieuw-Guinea. Maandagmiddag arriveerden onver wacht 60 van deze ambtenaren. Zij kwamen onaangekondigd. Zelfs bij het V N.-bestuur wist men van niets. Aan de andere kant wil de V.N. hen wel graag in het ambtelijk apparaat te werk stellen, want er bestaat op het ogenblik op Nieuw- Guinea een ambtelijke chaos. De kanto ren zijn nagenoeg verlaten. Gisteren liepen de Indonesiërs nog wat verloren door Hol landia. Soedjarwo Tjondronegoro, tweede plaatsvervanger van Indonesië's minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, is in Hollandia aangekomen om zijn nieuwe functie van Indonesisch vertegenwoordi ger od Nieuw-Guinea te aanvaarden. ATHENE (AP) Aartsbisschop Chris- sotomos van Athene, de primaat van Griekenland, heeft verklaard dat de Griek se Orthodoxe Kerk geen waarnemers zal sturen naar het rooms-katholiek oecume nisch Concilie in Rome. Hij zei dat zijn kerk het Concilie als een interne rooms- katholieke aangelegenheid beschouwt. Bij het voorlezen van de verklaring voor journalisten zei de aartsbisschop dat de beslissing geheel los staat van het besluit van de Russisch Orthodoxe Kerk om geen waarnemers naar het Vaticaanse concilie te sturen „als een onafhankelijke kerk zijn wij vrij onze eigen beslissingen te nemen. Wij hebben hun zelfs niet naar hun mening gevraagd", zo verklaarde de aartsbis schop. De Griekse kerk heeft nog niet officieel geantwoord op de uitnodiging van het Vaticaan, maar de primaat zei dat voor hem het besluit vast staat.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9