ar\£^ Financiële nood onder de boeren in Gelderland art£^ - DE BEURS - 0* arif1 Geldomloop ging sterk omhoog „KSG bedreigd door Britse staaldumping" Japan koopt 4 Friendships Du Pont koopt Adox-Fotowerke Ned. Handel-Mij in scheepsfinanciering p* „Diepvrieskip kan goedkoper" Kon. Zout koopt een lijmfabriek Fors spaaroverschot RPS België bedreigd door stakingsgolf Aantal werkloze mannen daalde Omzet Reesink stijgt door inhaalvraag Bemanning „United States" solidair Bedreigde wegwerkers in de Himalaja veilig Knrt economisch nieuws SCHEEP VAARTBERICHTEN „cr Meer Europeanen naar de Verenigde Staten WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 11 Weekstaat Ned. Bank 's morgens Vragen aan H. Autoriteit Bedrijfsleven voelt niets voor EEG-conjunctuur- enquêre JAARINKOMEN VAN f 3.750 LU CO 's middags Brabander levert voor 3 per kilo In september Vijftig van de 2.500 man zouden zijn omgekomen LU CD 's avonds .JV* 3144 In de eerste maanden van 1962 6.100 Nederlanders Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank per 1 oktober is de charta- Ie circulatie in de laatste week van sep tember, als gevolg van ultimo-opvragin- gen, sterk uitgezet. Door een stijging met f 177 min kwam de stand van de circu latie op 5471 min. Tegenover deze ont trekking van middelen stond een aanzien lijk bedrag, dat door het rijk in de markt werd gebracht. In de verslagperiode verviel circa 200 min. aan schatkistpapier, terwijl op 1 ok tober 38 min. moest worden betaald we gens rente op en aflossing van gevestigde schuld. Daartegenover heeft de schatkist inkomsten gehad uit belastingbetalingen, zodat het saldo uiteindelijk met 197 min. daalde tot 391 min. In de komende weken vervalt er nog veel vlottende schuld, maar zullen de bedragen uit belastingontvangsten eveneens groot zijn. Een deel van de betalingen van de schatkist vloeide naar de rekening „andere ingezetenen", die met 13 min. steeg tot 177 min., terwijl de portefeuille „wissels en schatkistpapier door de bank gekocht' met 30 min. afnam tot 206 min. De banken droegen f 8 min. deviezen over aan de Nederlandsche Bank, waar door het totaal aan goud- en deviezen toe nam tot 6311 min., waarvan ongewijzigd 5698 min. aan goud. De onttrekkingen aan de middelen der banken was zo groot, dat zij, teneinde boven het verplicht aan te houden renteloze tegoed bij de centrale bank te blijven, 83 min. aan „dure voor schotten" hebben moeten opnemen. Hier door steeg deze post tot 104 min. Het te goed van de banken verbeterde uiteindelijk met f 66 min. tot 564 min. De geldmarkt is krap. Geldkringen verwachten hierin voor de komende dagen geen verandering in verband met belastingbetalingen. Advertentie LUXEMBURG (AP) Nederlandse en Franse afgevaardigden hebben op de gis teren in Luxemburg gehouden vergadering van de raadgevende commissie van de Europese Kolen en Staal-gemeenschap (KSG) verklaard dat de Europese staal- markt wordt bedreigd door Britse verko pen onder de prijs. Deze verkopen, aldus de afgevaardigden, worden gedaan tegen prijzen die in ontoelaatbare mate lager zijn dan die welke op de britse markt worden berekend. Nederlandse en Franse producenten hebben de Hoge Autoriteit gevraagd de Britten eraan te herinneren dat goede trouw en correctheid van veel belang zijn nu Engeland de wens te kennen heeft gege ven ook tot de KSG te willen toetreden. Zij verklaarden dat de zes landen van de KSG machteloos staan tegenover deze oneerlijke concurrentie, omdat de Britse invoerrechten op staal het dubbele zijn van de tarieven van de KSG op ingevoerd staal. De Federatie Metaal- en Electrotechni- sche Industrie (FME) bevestigt, dat het Nederlandse bedrijfsleven op grond van de wens tot geheimhouding geen medewer king wil verlenen aan pogingen om tot een EEG-conjunctuurenquêtftte komen, hetgeen ook was af te leiden uit het antwoord, dat minister De Pous heeft gegeven op vragen van de heer Nederhorst inzake de afzijdigheid van Nederland bjj deze po gingen. In haar orgaan „Metalectro Visie" voegt de F.M.E. aan het antwoord van minis ter De Pous een weergave toe van de be weegredenen voor het standpunt, dat het bedrijfsleven heeft ingenomen. Het punt, waar alles om draait is n.l., zo verklaart de F.M.E., dat het Neder landse bedrijfsleven er weinig voor voelt betrouwbare gegevens over de conjunctu rele situatie uit handen te geven, wanneer de zekerheid ontbreekt dat de partners in de E.E.G. hiertoe eveneens bereid en in staat zijn. De F.M.E.-sector acht het bepaald onge wenst dat Nederland in dit opzicht voorop gaat. De ervaring wijst uit dat ons land in de meeste gevallen met nauwkeurige statistische gegevens werkt en dat dit be slist niet voor alle E.E.G.-partners geldt. Voor zover de F.M.E. heeft kunnen na gaan, is de conjunctuurtest onbekend bij de metaal- en elektrotechnische industrie in de vijf andere landen. Tegen deze ach tergrond gezien is er dan ook geen sprake van dat het Nederlandse bedrijfsleven al leen maar botweg niet wil medewerken aan de totstandkoming van een E.E.G.- conjunctuurspiegel, aldus de F.M.E. In Tokio is tussen de Japanse binnen landse luchtverkeersmaatschappij „All Nippon Airways" (ANA) eft de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker een contract gesloten voor de levering van vier F 27 Friendships. Met het totaal van 14 toestellen krijgt de ANA de grootste Friendshipvloot ter wereld. Een steekproef van de boerenleenban ken in Gelderland heeft uitgewezen, dat de financiële nood onder de boeren daar groot is, zo deelt de Gelderse Maatschap pij van Landbouw mee. Het bedrag dat aan kredieten voor li quide middelen is opgenomen en uit spaar banken is opgevraagd bedroeg voor de agrarische bevolking per 1 september 1962 minstens 40 percent meer dan vorig jaar. De financiële moeilijkheden op de ge mengde bedrijven in Gelderland zijn even eens merkbaar in de liquiditeitspositie op deze bedrijven. Uit een onderzoek is gebleken, dat de gemiddelde toename van de schuld per 1 juli 1962 t.o.v. van 1 juli 1961 bij 15 coöperaties in de Gelderse achterhoek 40 percent bedroeg. De omzet van deze coöperaties (78.000.000 gulden) was voornamelijk als gevolg van stijging van de goederenprijzen met 15 percent toegenomen. Het beeld van zes coöperaties in de Gelderse Vallei is vrijwel hetzelfde. De toeneming van de schuld in dezelfde pe riode bedroeg daar 20 percent, terwijl de omzet van veevoeder in guldens geen ver hoging te zien gaf. FRANFORT (DPA) Een woordvoer der van de Amerikaanse onderneming E. I. Du Pont de Nemours and Co. heeft be kendgemaakt dat een overeenkomst is gesloten op grond waarvan de Adox-Foto werke dr. C. Schleussner A. G. zijn over gegaan in handen van Du Pont. De Adox- Fotowerke en de andere fotografische be- bedrijven en maatschappijen van de Schleussner-groep zijn hiermee faeheel in het bezit van Du Pont gekomen. De naam blijft bestaan. De Nederlandsche Handel-Maatschappij heeft een dochteronderneming opgericht voor de financiering van de bouw. aankoop en exploitatie van schepen en andere vaartuigen enz. genaamd Scheepvaart Krediet N.V. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt vijf miljoen, waarvan 1.500 aandelen ad f 1000 zijn geplaatst waarop 10 pet. is gestort. De directeur van de ven nootschap is de heer J. van Rijn. Commis sarissen zijn de heren jhr. D. G. de Graeff, H. A. A. van Nievelt, D. Haen- tjens Dekker en mr. B. F. C. M. Ingen- Housz. Advertentie f Deze financiële achteruitgang op de ge mengde bedrijven is veroorzaakt door ernstige marktstoringen in de pluimveee- houderij en de varkenshouderij, zo zegt de Gelderse Maatschappij van Landbouw. Dit komt ook tot uiting in het arbeids inkomen van de boeren over 196162. Het inkomen van de boeren, met name in het oostelijk deel van het land met 4400 gul den inclusief gemaakte overuren en 3750 gulden zonder overuren is, aldus de maat schappij, bijzonder laag te noemen. De heer C. Goossens in het Peelplaats- je Asten wil het plan verwezenlijken om het braadkuiken aan de man te brengen voor ongeveer tweederde van de thans geldende marktprijs. De heer Goossens vertelde ons het volgende: „Geregeld heb ik in mijn bedrijf zo'n 12000 kippen. Ik beschik dus zelf over eieren. Ik heb eigen broedmachines, fok de kuikens zelf op en tenslotte heb ik een volautomati sche slachterij. Ik schakel de groothandel en alle vorm van tussenhandel volkomen uit, waardoor uiteraard de kosten ten zeerste gedrukt worden. In mijn bedrijf worden de slacht- kuikens ingevroren tot 50 graden onder nul. In de grotere steden van ons land plaats ik diepvrieskasten en geef de be trokken winkeliers de alleen-verkoop in hun plaatsen. Becijferd is, dat er op die manier bijzonder goedkoop kip kan wor den geleverd. Ik lever kuikens dan ook tegen de ge middelde verkoopsprijs van nog geen 3 per kilo, terwijl de thans geldende prijs meer dan anderhalve gulden per ki lo hoger ligt. Een kuiken van 900 gram bijvoorbeeld kost bij mij maar f 2,95 en een van 1100 gram kost maar 3,01 per kilo. Ik heb van A tot Z alles zelf in de hand. Mijn personeel verwerkt thans reeds 20 tot 25.000 kuikens per week. De Koninklijke Zout-Ketjen N.V. heeft, zo deelt de directie mee, door middel van een aanbod tot omruil van aandelen, de kleefstoffenfabriek Gebr. Struyck in Zutphen in het concern opgenomen. Er bestonden reeds zekere banden tussen bei de bedrijven. De sector lijm-, lak- en harssoorten, welke produkten door de Gebrs. Struyck onder de naam Strukol in de handel worden gebracht, is nauw verwant aan de sector van Sikkens groep n.v. waarmede de K.Z.K. onlangs be sloten heeft samen te gaan. Gebrs. Struyck is een familiezaak. Voor v®at ^betreft de omruil van aandelen werd nader verno men dat het hier slechts een gering aan tal aandelen betreft. Bij de Rijkspostspaarbank werd in sep tember 1962 ingelegd 79,9 miljoen en terugbetaald 66,7 miljoen, een positief spaarverschil van 13,2 miljoen (vorige maand 26,3 miljoen en september 1961 f 10,1 miljoen). Het inleggerstegoed per ultimo september 1962 beliep 3.092,6 mil joen (ultimo september 1961 2.794,3 mil joen). (Van onze correspondent) BRUSSEL De sociale onrust in Bel gië houdt aan. Terwijl zoals gemeld in een elektrotechnisch bedrijf in Charleroi de A.C.E.C. 8.000 arbeiders het werk heb ben neergelegd en te Klabbeek (bij Brus sel) in een ijzergieterij 4.000 werknemers een solidariteitsstaking zijn begonnen, dreigt er thans ook een staking van de mijnwerkers die een nieuwjaarspremie wensen en loonsverhoging. Te Charleroi zal twee weken worden gestaakt wan neer de directie van het bedrijf niet voor dien de sancties opheft, die zij tegen enige vakbondsleiders heeft genomen, om dat deze tijdens de werkuren een extra bijeenkomst met hun aanhangers hadden belegd. In de protestmotie, die ongeveer 85 percent van het personeel van de A.C.E.C. heeft aangenomen, wordt ook politiek stel ling genomen. In de motie wordt name lijk gezegd dat de arbeiders van het be drijf de anti-stakingsontwerpen van de re gering nooit zullen aanvaarden en dat zij de strijd tegen deze ontwerpen met alle middelen zullen voortzetten. Tenslotte wer den de arbeiders uit het gebied van Char- lerai opgewekt „zich te mobiliseren voor de beslissende strijd die voor de deur staat". In verscheidene fabrieken in het ge bied van Charleroi werden solidariteits- meetingen gehouden ook werd met neer leggen van het werk gedreigd, o.a. te Herstal. Zowel de socialistische als de katholieke vakbonden staan achter de sta kers en dat heeft enige ongerustheid ge wekt. Het aantal werkloze mannen in ons land is in september gedaald van 21.143 tot 20.537. De geregistreerde arbeidsreserve daalde van 22.398 tot 21.640. Eind septem ber 1961 bedroeg de geregistreerde arbeids reserve 21.574. Het aantal werkloze vrou wen steeg van 5.546 tot 6.259. De aantallen openstaande aanvragen zijn gedaald, voor wat betreft de mannen van 95.328 tot 89.676 en bij de vrouwen van 39.476 tot 37.337. De omzetstijging over 1960-61 van H. J. Reesink en Co N.V., heeft zich blijkens het verslag in 1961-1962 in verschillende afdelingen voortgezet. In andere afdelingen is de in geldeenheden uitgedrukte omzet gedaald, mede als gevolg van prijsdalingen. Per saldo ligt de totaalomzet uit voorraad, uitgedrukt in geld, één percent onder het recordniveau van 1960-1961. De winst bedraagt, zoals bekend, 1.30 (v.j. 1.29) min. Voorgesteld wordt, zoals reeds aangekondigd, een dividend van tien percent, waarvan twee percent uit de di videndreserve (v.j. 10 percent uit de winst). De directie acht het bedrijfsresul taat bevredigend.- Over de vooruitzichten deelt zij mee, dat de omzetten uit voorraad in de eerste drie maanden van het nieuwe boekjaar in to taal gezien ruim vier percent zijn gestegen. De stijging is voor een deel toe te schrij ven aan inhaalvraag. INTERNATIONALS WEER LAGER De internationale waarden hebben gis teren over de gehele linie opnieuw lagere koersen te zien gegeven. Philips daalde bij de opening ruim een gulden tót 133.80. Hiermee zijn deze aandelen op het laagste punt van 1962 gekomen. Kon. Olies, die zich maandag nog iets konden verbeteren, gingen op 138.90 circa zeventig cent om laag. Unilevers een gulden lager op 126.70. AKU gaf een koersdaling te zien van twee punten op 350 '/fe, terwijl Hoog ovens vijf punten lager openden op 510. Toch viel de stemming voor genoemde fondsen nog mee vergeleken met de laag ste koersen van maandagavond. Toen no' teerde Philips 132.90, Kon. Olie 138.30, Unilever 126 en AKU 349. Op het ver laagde niveau vonden gisteren wat dek kingsaankopen plaats, waardoor de markt een beter aanzien kreeg dan men aanvan kelijk had verwacht. De omvang van de handel was merendeels gering. Later op de midag konden de inter nationale waarden een gedeelte van het verlies inlopen als gevolg van lokale vraag, waartegenover geen verkooporders NEW YORK (AP) De bemanning van het Amerikaanse schip „United States heeft gisteren uit solidariteit met de sta kende havenarbeiders het werk neerge legd. De United States Stoomvaart Maat schappij verklaarde dat het vertrek van het schip uitgesteld zou worden van don derdag tot zaterdagmiddag. Dit uitstel was gebaseerd op de moge lijkheid dat een gerechtelijk bevel gete kend zal worden, om de New Yorkse ha venarbeiders tegen het weekend weer naar hun werk te sturen. NEW DELHI (India) (Reuter) Men heeft ervan afgezien de 2.500 wegwerkers, die in een afgelegen gebied in de Hima laja overvallen zijn door lawines en land verschuivingen vanuit de lucht te bevoor raden, omdat het contact over land met hen hersteld is. De mannen zijn op weg naar Koksar aan de noordkant van de Rohtangpas, waar voedsel en kleren voor hen klaar liggen. Volgens niet-officiële cijfers zouden vijftig mannen om het le ven zijn gekomen. Er zijn al rond duizend man over de Rohtangpas getrokken. Men verwacht dat de rest zonder moeilijkheden zal volgen De Europese instituten van de Rijskuniversi- teit van Leiden en van de Universiteit van Am sterdam hebben een gezamenlijke leergang voor afgestudeerden over de Europese integratie aan gekondigd. De duur van deze leergang is 12 za terdagen; het eerste college zal op 10 november 1962 worden gegeven. De Britse monetaire reserves zijn in septem ber met 20 rrtiljoen-tot 997 miljoen pond sterling gedaald, zo heeft het Britse ministerie van Fi nanciën bekendgemaakt. In augustus vermin derden de reserves met 24 miljoen tot 1017 mil joen pond sterling. Een handelsmissie van de staat Zuid-Carolina zal van 7 tot 20 oktober een bezoek aan Europa brengen. Advertentie .WWVMMMMWg Abida 2 750 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Achilles 2 te Guanta v. Curagao. Acila 3 te Durban verwacht. Acmaea 2 200 m. n.o. Guadeloupe n. Nynashamn. Acteon 2 v. Abadan n. Mauritius. Adara 1 30 m. n.o. K Sao Thome n. Las Palmas. Agamemnon 4 te Port Au Prince verwacht. Akkrumdijk 2 te Le Havre v. Tampa. Alamak 2 in Suezkanaal n. Napels. Alblasserdijk 2 v. Rotterdam n. Houston. Alca 2 130 m. n. Kp. Finisterre n. Gibraltar. Aidabi 3 te Las Palmas verwacht. Algorab 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Alkaid 2 580 m. w.n.w. Sclllys n. Montreal. Alkes 2 490 m. n.w. Bermuda n. Beyrouth. Almdijk 2 50 m. z.z.w. Finisterre n. Marseille. Alphard 2 v. Montreal n. Lissabon. Ameland 6 te Rotterdam verwacht. Ammon 2 370 m. n.o San Miguel n. Barbados. Amsteldijk 2 600 m. w.z.w. Azoren n. Londen. Amstelhoek 2 300 m. z.z.w. Finisterre n. R'dam. Amstelmeer 2 30 0m. o. Beira n Durban. Angolakust 3 te Amsterdam. Area 2 480 m w.z.w. Madeira n, Napels. Archimedes 2 500 m z.w. Landsend n. Le Havre. Ares 3 20 Om. n.w. Finisterre n. Trinidad. Argos 2 v. Kalyvia n. Kavalla. Arkeldijk 2 te Bremen. Asterope 2 v. Safi n. Antwerpen. Attis 2 100 m z.w. Ushant n Rotterdam. Atys 12 te Honolulu verwacht. Averdijk pass. 2 Gibraltar n. Marseille. Baarn 2 v. Amsterdam n. Bremen. Banda 3 te Suez verwacht. Banggai 2 v. Basrah n. Calcutta. Bantam 3 te Alexandrië verwacht. Barendrecht 2 te Thameshaven v. Curagao. Batavia 4 te Singapore verwacht. Batu 2 150 m. z. Formosa n. Singapore. Bawean 2 20 m. z.o. Kp. Da Gata n. Beyrouth. Bennekom pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Burl S. Wats. 260 m. z.o. St. Helena n. Ph.delph. Calt. Amsterd. 2 360 m. o. Mombasa n. Mosselbay. Caltex Arnhem 2 90 m. o.n.o. Tunis n. R'dam. Caltex Delft 2 120 m. n.o. Oran n. Bordeaux. Caltex Madrid pass. 2 Kreta, 3 te Sidon verw. Calt. Naples 2 60 m. n.n.w. Berlenga n. Bahrein. Calt. Pernis 2 9 m. z.z.w. L. Quoin n. L. Marques Caltex Rotterdam 2 200 m. o.n.o. Aden n. Suez. Caltex The Hague 2 200 mijl o.n.o. Aden naar Bec d'Ambes bij Bordeaux. Camerounkust 2 90 m. z. L. Palmas n. Le Havre. Camitia 2 120 m z.z.w. Kreta n. Curagao. Carrillo 3 v. Porto Armuella n. Mobile. Casamance 2 v. Ziguinchor te Dakar verwacht. Castor pass. 2 Startpoint n. Rotterdam. Ceres 2 v. Port of Spain n. Punta Cardon. Cinulia 3 te Rotterdam verwacht v. Cardon. Crania 2 180 m. n.n.o. Kp. Villano n. Curagao. Dalerdijk 3 te New Westminster. Dtnteldijk 2 te Londen. Diogenes 2 te Hamburg. Dongedijk 2 v. Southampton n. Curagao. Doris 2 looo m. n.o. Pto. Rico n. Fort de France. Drente 2 23 m. o.z.o. Perim n. Kuwait. Echo 5 te Koper verwacht. Eos 2 v. Alexandrië n. Izmir. Esso Amsterdam 3 te Suez verwacht. Esso Rotterdam pass. 2 Pantellaria n. Fawley. Fina Nederland 2 60 m. n.n.w. Muscat n. Bahrein. Forest Lake 2 te Port Said. Forest Town 2 100 m. n.o. P. Sudan n. Montreal. Friesland KRL 3 te New York verwacht. Friesland SSM 2 te Kopenhagen. Gabonkust 2 300m. z.z.w. L. Palmas n. Le Havre Ganymedes 3 te Punta Arenas. Geeststar 2 te Dominica v. Sint Vincent. Gooiland 2 400 m. n.o. Martinique n. Le Havre. Graveland 2 v. Tenerife n. Recife. Gulf Hansa 2 te Mena Al Ahmadi. Gulf Italian 2 200 m. n.w. Perim n. Rotterdam. Gulft Swede 2 200 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Hector 2 te Beyrouth. Heemskerk 2 v A'dam n. Antw./Perzische Golf. Helena 2 60 m. w. Ouessant n. Santo Domingo. Hera 1 te Belize v. Puerto Barrios. Hermes 2 dwars Trinidad n. Bachaquero. Hilversum 2 150 m. w. Ushant n. Le Havre. Holendrecht 3 te Genua verwacht. Isis 3 te Mobile verwacht. Holl. Dreef 2 600 m. w.n.w. Colombo n. Singap. Irazu 2 360 m z.w. Houston n. Houston. Japara 2 te Suez. Jason 2 te Amsterdam. Joh. Frans 2 260 m. n.w. Caldera n. S. Gregorio. Kabylia pass. 2 Lissabon n. Rotterdam. Kalydon 2 v. Bonny n. Fernando Po. Kara 2 v. Dingle n. Curasao. Karachi 2 v. Djeddah n. Djibouti. Karimata 2 v. Hsinkang n. Tandjong Mani. Karimun 2 v. Le Havre n. La Pallice. Katelysia 3 v. Amsterdam n. Plymouth. Katwijk 2 650 m. w. Cocos eil. n. East-London. Kelletia 2 90 m. o.n.o. Recife n. Buenos Aires. Kenia 2 v Gothenburg te Lysekil. Kennemerland 2 te Hamburg. Kerkedijk 2 te Bremen. Kermia 2 125 m. z.w. Azoren n. Stanlow. Koratia 2 te Curagao. Korendijk 2 280 m. z.z.o. K. Race n. Antwerpen. Korema 3 te Piraeus verwacht. Krebsia 3 te Punta Cardon. Kreeft 2 175 m. n.n.o. Kp. Verde n. Vitoria. Kreon 2 v. Georgetown te Nickerie. Kylix 6 te Buenos Aires verwacht. Laarderkerk 2 60 m. o. Gibraltar n. Port Said. Langkoeas 2 150 m. n.n.o. Massawa n. Port Said. Leiderkerk 2 200 m. o.n.o. Aden n. Port Sudan. Lekhaven 2 v. Bahia n. Rotterdam. Liberiakust 2 v. Freetown n. Le Havre. Loppersum 2 330 m. o.n.o. Bermuda n. Bermuda. Lycaon pass. 2 Alexandrië n. Port Said. Maasdam 2 te Noumea. Maashav. 2 125 m o.n.o. St. Pauloroks n. L. Palm. Maaslloyd 2 te Noumea v. Papua. Marathon 3 te Amsterdam. Maron 1 v. La Guaira n. Guanta. Meliskerk 3 te Le Havre. Merseylloyd 2 50 m. z.o. Malaga n. Port Said. Merwede 2 110 m. n. Dakar n. Las Palmas. Merwelloyd verm. 5 v. Manilla n. Bluff. Mississippilloyd 2 v. Suez n. Bombay. Modjokerto 2 125 m. n.o. Madras n. Chalna. Moh. Reza Shah 2 600 m. w. N.W.-Kp. n. Kwinana. Molenkerk 3 te Madras verwacht. Moordrecht 2 200 m. o.n.o. Madeira n. L. Palmas. Muiderkerk 2 v. Suez n. Aden. Munttoren 2 240 m. z.z.w. Las Palmas n. Durban. Mijdrecht 2 30 Om. z.o. K. Hatteras n. Paulsbor. Naess Lion 2 80 m. o. Mena n. Khor Al Amaya. Naess Tiger 2 te Antwerpen. Nanusa 2 150 m. n.w. K. St. Vincent n. Freetown. Nashira 3 te Amsterdam. Neder-Waal 2 110 m. w.z.w. Kaohsiung (bestem.). Advertentie m Neder-Weser 2 v. Alexandrië n. Tunis. Nieuw Amsterdam 2 v. R'dam, 3 te Le Havre. Noordwijk 2 160 m. n. Dakar n. Monrovia. Nijkerk 2 v. Suez n. Aden. Oldekerk 2 v. Rotterdam, 3 te Amsterdam. Ommenkerk 2 te Bremen. Ondina 3 v. Mena n. Suez. Onobo 2 30 m. z.w. Ras Al Hadd n. Mena. Oostkerk 2 300 m. w. Gibraltar n. Las Palmas. Oranje 3 te Melbourne verwacht. Oranje Nassau 2 360 m. z.w. Azoren n. Plymouth. Ossendrecht 2 120 m. w. Kp. St. Mary n."Singap. Overijsel 3 te Beira verwacht. Peperkust 2 190 m. z. Dakar n. Dakar. Philldora 5 te Rotterdam verwacht. Philippia 2 te Southend. Prins Fred. Hendrik pass. 2 Vlissingen n. Antw. Prins Fred. Willem pass. 2 Belle eil. n. Montreal Prins Johan Willem Friso 2 te Le Havre, Prins d. Nederl. 2 te Port of Spain. v. Barbados Prins Willem II 2 40 m. n. Landsend n. Glasgow. Pr. Will. Ill 2 440 m. w.n.w. Valentta n. Montreal Prins Willem V 2 15 m. n. Anticosti n. Londen Purmerend 2 v. Cabimas, 3 te Curagao. Pygmalion 1 v. Napels n. Livorno. Randfonteln 3 te Port Elisabeth. Reza Shah the Great 2 v. N. York n. Mamonal. Riouw 3 v. Aden n. Genua. Roebiah 2 100 m. z.z.o. Barcelona n. Hamburg. Roggeveen 2 60 m. n.w. Singapore n. Kaapstad. Rondo 2 50 m. z.o. Suez n. Port Said. Rossum 2 330 m. w. Finisterre n. Aruba. Rotterdam 2 420 m. n. Flores n. Southampton. Rotti 2 v. Djibouti n. Suez. Rijnkerk 2 v. Antwerpen n. Bremen. Salatiga 3 te Khorramshar verwacht. Saloum 2 te Duinkerken. Sarangan 7 te Sorong verwacht. Sarpedon 2 te Sint Thomas v. Amsterdam. Schelptvijk 3 v. Thameshaven n. Rotterdam. Schielloyd verm. 5 v. Tandj. Mani n. Singapore. Sepia pass. 2 Bougie n. Banias. Servaaskerk 2 v. Singapore n Cebu. Skadi 2 50 m. z.w. Brest n. Antwerpen. Slamat 2 v. Londen n. Antwerpen. Sloterdijk 2 160 m. z.o. Halifax n. New York. Sloterkerk 3 v. Aden n. Suez. Socrates 3 te Rotterdam. Solon 1 990 m. n.o Paramaribo n. Gdynia. Stad Alkmaar 2 200 m. z.w. Conakri n. Dakar. Stad Amsterdam 3 te IJmuiden verwacht. Stad Delft 2 200 m. n.o. St. Vincent n. Tenerife. Stad Gouda 2 50 m. n.w. Casablanca n. Vitoria. Stad Kampen 2 560 m. w.z.w. L'end n Hampt.r. Steenwijk pass. 2 Bougie n. Immingham, Stentor 2 te Barranquilla. Straat Bali 3 te Montevideo. Straat Clarence 3 te Brisbane. Straat Cumberland 2 v. Kaapstad n. Durban. Straat Johore 2 v. Melbourne n. Sydney Straat Singapore 3 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Soenda 2 v. Mauritius n. Tamatave. Streefkerk 3 te Genua. Tacana 2 25 m. w. Cuba n. Cristobal. Tahama 2 v. Abadan n. Porto Marghera. Telamon 2 te Willemstad. Tjiliwong 2 1140 m. n.w. Fremantle n. Durban. Tjimenteng 2 v. Hongkong n. Yokohama. Tjitarum 2 v. Lobito n. Kaapstad. Togokust 2 v. Pointe Noire n. Freetown. Triton 3 ten anker rede Freeport. Utrecht 2 270 m. z.o. Chalna n. Penang. Van der Hagen verm. 3 v. Melbourne n. Nelson. Van Heemskerck 3 te Singapore verwacht. Vasum pass. 2 Bougie n. Rotterdam. Videna 4 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vitrea pass. 2 Aden n. Montreal. Vlist 2 v. Curagao n. Tar.ipa. Voco 2 v. Genua n. Port Said. Waterman pass. 2 Malta n. Port Said. Waibalong 3 te Kuwait verwacht v. Bahrein. Waikelo 2 v. Rijeka n. Triëst. Westland 2 90 m. o.n.o. F. Noronha n. Montevideo. Wilemstad 2 730 m. .on.o. Sta. Lucia n. S. Lucia Wonogiri 2 dwars Guatemala n. Balboa. Wonosari 2 470 m. z. Sydney n. Sydney. Zaria pass 2 Kp Finisterre n. Mena Al Ahmadi Zafra pass 2 Algiers n. Thameshaven. Zeeland 1 te Detroit. Zuiderkruis 2 180 m. w.n.w. Fr'town n. Walv.bay. KLEINE VAART Abel Tasman 29 te Portsmouth v. Rotterdam. Adara 2 op Humber n. Rotterdam. Ank T. 1 10 m. n.w. Gotland n. Sundsvall. Anna Broere 2 120 m o. Doggersb. n. Villingham. Audacia 2 te Liverpool v. Swansea. Beekbergen 2 v. Rotterdam n. Granville. Berkhout 2 20 m. z. Texel n. Amsterdam. Bonafide pass. 2 Antwerp, v. Brussel n. Pescara. Casablanca 2 300 m. w.n.w. K. Villano n, W.-Indië Coccinelle 2 v. Duinkerken n. Casablanca. Diligentia 2 dwars Portland n. Londen. Draco 1 170 m. z.w. Ushant n, Alicante. Driebergen verm. 2 v. Casablanca n. Barking. Elsa 1 v. Gefle n. Zaandam. Erasmus 2 40 m. z.z.o. Capri n. Catania. Fedala 2 dwars South Goodwin n. Dublin. Fiducia 2 te Tangue n. Rotterdam. Flevo 1 te Bilbao v. Bordeaux. Frans Böhmer 2 v. Ryeka n. Canneto. Gaasterland 2 v. Rochester n. Kopenhagen Geestdiep 2 in Washbay n. Boston. Gramsbergen 2 v. Lübeck n. Gothenburg. Heemraadsingel 2 dwars Bardsey n. Cardiff. Hoogland 3 te Amsterdam verwacht v. Stettin. Huybergen 2 30 m. z.w. Civ. Vecchia n, Messina Kaap Falga 30 v. Ostrand te Rundvik Labrador verm. 2 v. Leningrad n. Huil. Leendert Broere pass. 2 Elbe-3 n. Rotterdam. Leliegracht 2 te Kotka v. Abö. Leuvehaven 2 12 m. n. Hoek v. Holl. n. R'dam Libertas 2 15 m. z. De Gata n. Sevilla. Lifana pass. 2 Noordhinder n. Nantes Maasym N. pass. 2 Brunsbüttel n. Grimsby Merwehaven verm. 3 v. Duinkerk enn Rouen Nassauborg 2 op Weser n. Hamburg. Nassauhaven 2 te Kopenhagen v.a Rotterdam. Nero 2 50 m. z.w. Royal Sovereign n. Antwerpen. Oranjeborg 2 20 m. w. Borkum n. Amsterdam Phidias 2 te Dungeness n. Rotterdam. Philetas 2 20 m. n.w Algiers n. Cadiz. Plato 2 20 m. n.o. Kp. Palos n. Malaga. Quo vadiz 29 a.d. grond bij Mostyn (n.o. Tjome). Rosbergen 2 v Londen n. Torreannunziata. Stella Maris 2 40 m. n. Helgoland n. Hamburg. Trito 2 te Owers n. Amsterdam, Triton 2 20 m. n.o. R. Sovereign n. Portsmouth. Ubbergen jass. 2 ET-16 v. A'dam n. Klaipeda. Vechtborg 2 dwars Texel n. Zaandam. Vijgendam 2 te Antwerpen v. Lorient. Walenburch pass. 2 Casquets n. La Pallice Wester-Eems 2 20 m. z.w. Ristna n. Kotka Wickenburgh 2 20 m. n.w. Villano n. Casablanca. Willi Böhmer 2 40 m. n.o. Casquets n. R'dam Wilpo 29 v. Korsnaes n. Zaandam, Zevenbergen 2 te Zeebrugge v. Antwerpen. SLEEPVAART Barentszee 28 v. Malta. Friesland 2 120 m. n.n.w. Hector 2 nog te Brest. Help 2 v. Villa Corneros. Stentor 2 v. Southampton. Utrecht 2 100 m. z.w. Monrovia n. IJmuiden. Zeeland 2 350 m. o. St. Helena n. Kaapstad. Ferrol n. Marsa Brega. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,30—3,35, Franse frank (100) 73,00—73,50, Belgische frank (100) 7,20'/i7,25Vi, Duitse mark (100) 89,65—90,15, Zweedse kroon (100) 69,30—70,30 Zwitserse frank (100) 83,00—83,50, Italiaanse lire (10.000) 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,6052,60, Noorse kroon (100) 49,80—50.80, Oostenrijkse schil ling (100) 13,92'/i14,02'/!, Portugese escudo (100) 12,50—12,65, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/!—6,07'/i. aanwezig waren. Philips verbeterde tot 134.70, Unilever tot 126.90, Kon. Olies 139.30, AKU 351 ^2 en Hoogovens zelfs tot 520. In het laatste beurshalfuur draaide de markt wederom waardoor Philips, Kon. Olie en Unilevers weer op de openings koersen belandden. Boeke en Huidekoper van 233 op 232 1; Boom-Ruygrok van 168 op 168 1; Figée van 220 op 220 1; Spaarnestad van 780 op 775 1 en Van Waveren van 120 op 120 L VERHANDELDE FONDSEN 2 oktober 1 oktober Totaal 447 395 Hoger 117 (26,2%) 86(21,8%) Leger 224 (50,1%) 225(57,0%) Gelijk 106 (23,7%) 84 (21,2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U351—353 Kon. Olie139—/ 140,20 Philips 135—137,20 Unilever 127—128,50 Hoogovens 525526 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U354—355 gl 355% Kon. Olie140,20 gb-140,40 140,30 Philips 137,50-ƒ 138 138 Unilever f 128,70-/ 129 129,30 Hoogovens 526-528 529 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 10644 H.V.A 120'/» A K.U 351Vs 142,— Hoogovens 521 Va Philips Gem. Bez. 134,15 Unilever 126,75 Dordtsche Petr 628'/» K. Ned. Petr. Mij. 139,05 Holl. Am. Lijn 114'/» K.L.M 79 K.N.S.M 31 Ned. Stoomv. Mij. 128 Ommeren, Phs. v. 240 Scheepv. Un. Ned. 119% 173,— 197, Unitas 445, Ver. Bezit v. 1894 124, Amsterd. Bank 373% Ned. Handel Mij. 331 Rotterd Bank 347% Twentsche Bank. 304 Albert Heijn 572 Amstel Brouwerij 434 BerkePs Patent 212 Bols 800 Biihrmann Papier 705 425 Ford 882 Gelder Kon. Pap. 258 Gist Spir.f. Kon. 326 Van der Heem 270'/» Heinekens Bier 441'/» Hoogenbosch Sch. 245 470 Kon. Zout-Ketjen 670 Muller Nat. Bezit 321 Ned. Kabelfabr. 482 Philips Pref 53,20 Sikkens Groep 771 Stokvis 175 Thomassen Dr. 673 Ver. Machinefabr. 183 Wessanen 371 Wilton Fijenoord 260 Zwanenberg-Org. 827 Billiton Mij. II 416 Aluminium Ltd... 21 American Motors 16%, Anaconda 38%. Bethlehem Steel.. 2944 Cities Service... 48'/» Genera] Motors.. 51%, Kennecott Copper 61% Republic Steel Shell Oil 32% U.S. Steel 41% Gedane noteringen. (Verstrek door de AmsterdamsChe Bank) WALL STREET: IN HERSTEL Bij een overigens beperkte handel kwam gisteren in Wall Street een flink herstel tot stand. De winsten waren in het begin klein, maar naarmate de beurs vorderde, kwam de vraag los, waardoor winsten konden worden geboekt van om en nabij een dollar. De grootste winsten werden ge boekt door die fondsen, welke de afgelopen dagen van flinke verliezen te lijden had den gehad. IBM herstelde 10 dollar, Xerox 5Vi en Polaroid 4V2. Enige „blue chips" liepen twee dollar op, waaronder Sears Roebuck, American Telephone en Du Pont. Het Dow Jones gemiddelde voor industrie fondsen liep 6.78 op tot 578.73, dat van openbare nutsbedrijven 1.40 tót 118.09 en dat van spoorwegen 0.49 tot 115.35. Van de 1233 verhandelde fondsen waren er 685 hoger, 302 lager. Er waren 43 nieuwe laag- tepunten en drie nieuwe hoogtepunten. De omzet beliep drie miljoen shares tegen 3.09 miljoen shares maandag. WASHINGTON (USIS) Het Europese reizigersverkeer naar de Verenigde Staten is in de eerste vijf maanden van dit jaar met bijna twintig percent gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de US Travel Seryice, de onder het Amerikaanse mini sterie van Handel ressorterende dienst voor het vreemdelingenverkeer. Ruim 105.000 Europese zakenlieden en toeristen brachten in deze periode een be zoek aan de Verenigde Staten. Het totaal aantal bezoekers uit landen buiten Noord- Amerika bedroeg in deze periode 203.369; een stijging van bijna achttien percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1961. De meeste Europese bezoekers in de eerste vijf maanden van 1962 kwamen uit Groot-Brittannië (ruim 37.000), daarna volgden West-Duitsland met 17.000, Frank rijk met 12.400, Italië met 6.600 en Neder land met 6.100 bezoekers. De grootste rela tieve stijging gaf het reizigersverkeer uit Finland te zien (85 percent), Zwitserland (bijna 28 percent en België (19 percent). In deze rangschikking komt Nederland op de twaalfde plaats.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11