Gouverneur Barnett krijgt uitstel tot 12 oktober HET WEER Te middernacht gingen Britse spoormannen in Londenaren verdroegen het verkeersongerief geduldig 350.000 staking Spoorstation op Schiphol niet onder de grond Tracé spoorlijn Schiphol- Amsterdam vastgesteld Premier De Quay naar Brussel Invasie-armada was al op weg naar N.-Guinea Walker wordt psychiatrisch onderzocht Tevreden generaal Rikhye in ons land Zestien deelnemers delen hoofdprijs Kennedy: solidair tegen Cuba Politiek debat in Tweede Kamer li Raket en capsule om 13.15 uur gelanceerd roreijoii vnij! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L Lodewijla Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Dannate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije pgpf pp ff fifiisp pp f Plaatselijk mist Zonnig Sporttoto Demonstratie Het woord is aan Prof. Vondeling debuteert als P.v.d.A .•fractieleider SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: T°p?y v6 In de Vishal en op zeè7 Feuilleton g Economisch nieuwsJJ Beiirs jj Scheepsberichten u Sport 13 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 47e JAARGANG NUMMER 280 WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Zo ziet de Amerikaanse astronaut Schirra er uit in zijn ruimtepak. die voor heden Schirra de ruimte in CAPE CANAVERAL (AP) - De Amerikaanse astronaut Walter M. Schir ra jr. is vanmiddag om 13.15 uur van de basis Cape Canaveral gelanceerd voor zes omwentelingen om de aarde. De lancering verliep zonder hapering en precies op tijd. Miljoenen mensen zouden vanmiddag naar de lancering van de Amerikaanse ruimtevaarder kijken. De vrouw van de astronaut, Jo en de kinderen Walter (12), en Suzanne (4) zijn thuis in Houston (Texas). Zijn ouders waren van plan de gebeurtenissen te volgen in hun huis in San Diego (Californië). Schirra zou twee maal zo lang in de ruimte zijn als zijn voorgangers Glenn en Carpenter eerder dit jaar. Zijn be langrijkste taak is de capaciteiten van de capsule in het Mercury-project na te gaan voor het volgende grote avontuur: een reis van zeventien omwentelingen om de aarde die volgend voorjaar gemaakt zal worden. Andere belangrijke punten zijn hoe hij met de brandstof en de stroom om springt. Om het gebruik van deze vitale ingrediënten te beperken moet de astro naut lange tijden in „zwevende vlucht" doorbrengen. Hierbij worden alle elek trische en controleapparaten afgesloten en roteert de capsule langzaam met on geveer één omwenteling per dertig mi nuten. Als Schirra na één baan omlaag ge haald wordt zal hij landen 800 kilome ter ten oosten van de Bermuda-eilanden, ia twee banen 600 kilometer ten zuiden ran de Bermuda-eilanden, na drie banen 120 kilometer en noorden van Puerto Rico, na vier banen 270 kilometer ten oosten ■an Midway-eiland in de Stille Oceaan en ia vijf of zes banen 440 kilometer ten ïoordoosten van Midway, waar schepen iaarliggen met vliegtuigen om de capsule 2 zoeken en helikopters om hem te ber- ,sn. TECHNISCHE GEGEVENS Raket: Atlas, met een stuwkracht van 13.000 kg. Ruimteschip: Mercury-capsule genaamd :!gma 7, gewicht 1.890 kg. Voorgenomen vlucht: zes omwentelingen lie negen uur zullen duren. Voorgenomen landingsplaats: in de Stille Dceaan bij het eiland Midway. Netwerk van volgstations: zeventien sta tions over de gehele wereld. Bergingsploeg: veertig schepen, 150 vlieg tuigen, 40.000 man. Minister-president De Quay zal maan dag in Brussel een ontmoeting hebben met de voorzitter van de Euratoomcommissie, Chastenet, en het Nederlandse lid van de commissie, mr. Sassen. De ontmoeting heeft het karakter van een beleefdheids bezoek, aldus wordt in Brussel vernomen. De voorzitter van de Euratoomcommissie bracht eerder dit jaar een officieel bezoek aan Den Haag. Deze opname werd gemaakt tijdens de voorbereidingen voor de ruimtevlucht was vastgesteld. DJAKARTA (AP) „Enkele dagen voordat 't Nederlands-Indonesisch akkoord over Nieuw-Guinea werd gesloten was een machtige Indonesische invasievloot naar Nieuw-Guinea onderweg om daar de Ne derlanders te vernietigen. Op het laatste ogenblik kon deze opdracht worden inge trokken". Dit heeft volgens het Indone sische persbureau PIA brigadegeneraal Ali Sakikin onthuld. Ali Sakikin verklaarde dat de vlooteen- heid uitdrukkelijk bevel had alle schepen in de wateren voor de kust van West-Irian tot zinken te brengen. De vlooteenheid bestond volgens de generaal uit 120 sche pen met 30.000 manschappen, onder wie 10.000 man landingstroepen. De vloot, die onder leiding stond van kolonel Soedomo, voer in de richting van West-Irian toen de opdracht werd ingetrokken. De schepen hadden opdracht alle Nederlandse mari neschepen en defensie-installaties te ver nietigen en „te schieten op alles wat drijft". OXFORD (Mississippi) (Reuter/AP.) De termijn waarbinnen gouverneur Ross Barnett van Mississippi moet aantonen dat hij aan de uitspraken van het federa le hof van appel te New Orleans gevolg heeft gegeven, is verlengd tot 12 oktober. Het hof had vorige week de toelating van de negerstudent James Meredith tot de universiteit van Oxford gelast en gou verneur Barnett, nadat deze herhaalde malen had geweigerd zich hierbij neer te leggen, gedagvaard wegens minachting van zijn uitspraken. Barnett had aanvan kelijk tot dinsdagmiddag de tijd gekregen om zich voor het hof te verantwoorden. De verdediger van de gouverneur ver klaarde voor het hof van appel dat Bar nett zich aan de uitspraken van het hof heeft gehouden en dat de aanklacht hier door geen grond meer heeft. Het hof heeft besloten om de beschul digingen tegen drie leden van het bestuur Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar nog een bui, maar morgen op de meeste plaatsen droog weer, zwakke wind met plaatselijk mist en dezelfde of iets lagere temperatuien. Volleaig» v/ïtnic. .o. ten ttf pigii'.a twee. (Van onze correspondent) Sinds middernacht ligt in Engêland het treinvèrkeer voor vierentwintig uur stil. Miljoenen reizigers moesten zich dus vanmorgen op een andere manier naar hun werk begeven. Vele Londenaren uit de voorsteden liepen naar hun kantoor of werkplaats, nadat zij een deel van de afstand al liftende hadden afgelegd. De hoge rode bussen reden normaal, maar deze konden vaak slechts moeizaam op schieten door het drukke autoverkeer, waaronder allerlei oude gammele ve hikels die gewoonlijk alleen in het week einde worden gebruikt. Bovendien wa ren de bussen ook niet in staat om de één en een kwart miljoen mensen uit de omliggende gemeenten te vervoeren, waarvan het leeuwedeel door de thans stakende ondergrondse normaal pleegt te worden aangevoerd. Gisteren heeft het er nog even naar uitgezien dat de staking zou kunnen wor den voorkomen. Voor de televisie had de minister van Transport Zaken, Ernest Maples een beroep op de leiders van de staking gedaan om met de spoorwegdi recteur dr. Beeching te gaan praten. De secretaris van het spoorwegvakverbond Greene had hierin toegestemd, doch na een gesprek van enkele minuten deelde hij mee, dat de staking door zou gaan. De spoorwegbond dreigt met verdere ac tie. Herhalingen van de 24-uursstaking zijn niet uitgesloten, maar men denkt eveneens aan andere middelen om druk uit te oefenen, met name werkvertra- ging. Scotland Yard had de gehele politie macht gemobiliseerd om het verkeer zo snel mogelijk te verwerken. Er werd op gerekend, dat de agenten twaalf uur lang dienst zouden doen. Door opheffing van een aantal verkeersverboden en de in richting van speciale parkeerplaatsen ver liep alles betrekkelijk vlot, ook al sukkel den op vele nauwe toegangswegen de auto's vaak bumper aan bumper voort. Het leek op een militaire operatie. Reeds om zes uur vanmorgen was de B.B.C. begonnen met het verschaffen van speciale verkeersinformaties. Het hoofd kwartier van de verkeerspolitie werd op (Van onze Amsterdamse redacteur) De militaire vertegenwoordiger van Oe Thant op Nieuw-Guinea, brigade-generaal I. J. Rikhye, is vanmorgen op Schiphol aangekomen. Hij zal tot vrijdag in Den Haag met de ministers Luns en Visser, de staatssecretarissen Calmeyer, De Jong en Bot, en de chefs van staven besprekin gen hebben over diverse aspecten van de overdracht van Nieuw-Guinea. Tevreden was de generaal over de pret tige verstandhouding met schout-bij-nacht Reeser en diens staf. Tevreden was hij ook over het feit dat 5 600 Nederlandse ambtenaren te kennen hebben gegeven tij dens de interimperiode in Nieuw-Guinea te blijven. „Wij zouden het met een mini mum van 350 ambtenaren reeds hebben kunnen redden," zei hij. Tevreden was de generaal ten slotte ook over de besprekin gen die hij de afgelopen week in Djakarta met president Soekarno en minister Soe- bandrip heeft gevoerd. Generaal Rikhye zei dat per 1 oktober weliswaar zijn opdracht in Nieuw-Guinea was vervuld, maar dat hij door secreta ris-generaal Oe Thant is aangewezen om met de Indonesische en Nederlandse auto riteiten alle zaken betreffende de over dracht te bespreken, dus niet uitsluitend de militaire. Vrijdag keert de generaal naar New York terug, waar hij bij het V.N.-secretariaat adviseur voor Nieuw- Gumea wordt. de hoogte gehouden door overal in de stad opgestelde radioposten. Er werd één richtingsverkeer ingevoerd op de bruggen over de Theems. Desalniettemin duurde een reis, die normaal een half uur of «en kwartier in beslag neemt, vandaag in vele gevallen drie uur of langer. De ochtendbladen werden extra vroeg ge drukt en waren dunner dan gewoonlijk, maar zij kwamen toch praktisch op tijd voor het ontbijt. Een grote meevaller was het dat het weer op deze Stakingsdag zonnig ert warm was. Duizenden bleven in Londen en an dere grote steden overnachten. Er was voor laatkomers en voor vakantiegangers, die 's avonds laat in Londen wilden blij ven geen hotelkamer meer te vinden. In de nachtgelegenheden was het zo druk als op oudejaarsavond. De staking, die om 1 minuut naar middernacht begon, is volledig en omvat 350.000 man. De verkeerscontrole in Londen wordt onder andere uitgevoerd met behulp van heli kopters. De minister van transport Ernest Marples heeft in de vroege uren per fiets het Londense verkeer gadegeslagen. Later maakte hij een tocht over "Londen in een verkenningsvliegtuigje van één der automobielorganisaties. De Engelse Tele visie is vanochtend vreoeg begonnen met het geven van beelden van de verkeers situatie in Londen, als onderdeel van de speciale informatiedienst van de B.B.C., die het publiek voortdurend op de hoogte houdt en advies geeft over de beste rou tes. Vanochtend om acht uur was het reeds moeilijk om per auto Londen bin nen te komen. De opstoppingen namen toe naarmate de verkeersgolven groter werden. Maar zoals altijd bewaarde men zijn geduld. Passagiers van oceaansche' pen, die vandaag in Southampton, arri veerden zijn met bussen naar Londen vervoerd. De nachtboot van Harwich naar Hoek van Holland, die aan de Britse spoorwe gen behoort, zal ondanks de staking van avond om kwart over tien naar Neder land vertrekken.Passagiers zullen per bus naar Harwich worden vervoerd. (AFP) De minister van Vervoer, Marples, inspecteerde vanmorgen vroeg in zijn eentje, de gevolgen van de staking. Op zijn sportfiets gezeten in regenjas, pet op en met broekveren aan de pijpen reed hij naar Piccadilly Circus, het hart van West End, en vervolgens met een kalm vaartje over de grote verkeersaders naar de B.B.C. waar hem een interview zou worden afgenomen. Zestien deelnemers aan de sporttoto van zondag, die alle dertien uitslagen goed hadden, delen de eerste prijs, welke 159.039,60 bedroeg. Dit betekent, dat elk bruto 9.940 ontvangt. De tweede prijs ad. 86.748,90 wordt gedeeld door 290 deelnemers, zodat ieder ongeveer 300 krijgt. Voor de extra-prijs ten bedrage van 43.374,45 waren 898 gegadigden, van wie twee, die twee kolommen goed had den. Zij ontvangen elk ongeveer 49. Hedenmorgen kwam op Schiphol aan d,e militair adviseur van Oe Thant op Nieuw-Guinea, de Indische brigade generaal I. J. Rikhye, die werd ont vangen door de vice-admiraal L. Brouwer. van de universiteit en dertien leden van de raad van curatoren in te trekken. Zij hadden de vorige week toegezegd dat zij aan de uitspraken van het hof om Mere dith tot de universiteit toe te laten, ge volg zouden geven. De voormalige generaal-majoor Edwin A. Walker, die gearresteerd is wegens zijn aandeel in de onlusten bij de univer siteit van Mississippi, zal zich moeten on derwerpen aan psychiatrisch onderzoek. De ex-generaal zal onderzocht worden in het medische centrum in Springfield. De 21-jarige negerstudente Alfanette Biacy uit Raymond heeft aan journalisten verteld, dat zij verzocht heeft om toela ting tot de universiteit. Het Amerikaanse ministerie van Onder wijs, Volksgezondheid en Sociale Zorg heeft bekendgemaakt, dat het subsidies van „enkele duizenden dollars", die be stemd zijn voor de universiteit van Mis sissippi, zal opschorten totdat de situatie bij de universiteit is opgehelderd. Een vijftigtal studenten hield vanóch- tend vroeg een korte betoging voor het woongebouw van de universiteit waar Meredith een appartement heeft. Zij ver brandden een afbeelding van de negerstu dent en lieten vuurwerk ontploffen. Sol daten dreven de studenten, die Meredith luid uitjouwden, uiteen zonder tot arresta ties over te gaan. Naar schatting een derde deel van de zesduizend studenten in Oxford is sinds zondagavond, toen de ongeregeldheden op het terrein van de universiteit gegonnen, naar huis teruggekeerd. Van de zijde van de universiteit is meegedeeld dat iedere student die daarom vraagt een week va kantie kan krijgen. In Oxford begon het leven dinsdag zijn normale gang te hernemen. Er bevinden zich nog steeds federale troepen rond het voornaamste plein in de stad, en het ver keer geschiedt via doorlaatposten. De winkels zijn echter weer geopend en rei zigers worden niet meer gefouilleerd. Óp het terrein van de universiteit ruimen mi litairen en burgers de wrakstukken op. Door het vertrek van enkele eenheden is het aantal federale troepen in Oxford tot 3.600 man verminderd. WASHINGTON (AP) President Ken nedy heeft op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van negentien La- tijnsamerikaanse landen een beroep ge daan de solidariteit binnen het wes telijk halfrond te bewaren om het com munisme in Cuba geen kans te geven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk deed een beroep op zijn collega's om gezamenlijk politieke en economische maatregelen te nemen te gen het bewind van Fidel Castro. Rusk zou de ministers onomwonden hebben verzekerd dat er geen overeen komst zal worden gesloten met Rusland, waarbij de steun aan Castro zal worden afgebroken in ruil voor concessies van het Westen in Berlijn of elders. Anonymus: Als men de mensen te ver vooruit is, wordt men uit het oog verloren. (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer begon gisteren met het jaarlijkse politieke steekspel, voor de laatste keer met het kabinet-De Quay, dat na de verkiezingen in 1963 zijn zetels ter beschikking zal stellen. De nieuwe fractieleider van de P.v.d.A., oud-minister dr. Vondeling, die mr. Burger is opgevolgd, opende de algemene be schouwingen met een uitvoerige rede, waarin hij het kabinet zijn kritiek niet spaarde. Hij vroeg een spoedige beslissing over het loonbeleid en verlangde dat de regering haar „producentenpolitiek" zou wijzigen in een consumentenpolitiek. Hij keerde zich tegen commerciële televisie en adviseerde het tweede net te bekostigen uit hogere kijkgelden na een prijsverlaging voor televisietoestellen van twintig per cent. Voor de regeringspolitiek wenste hij een meerjarenplan. Dr. De Kort (K.V.P.), die de woning nood volksvijand nummer één noemde, achtte herziening van de pensioenwetge ving nodig, waarbij ook de waardevast heid onder ogen moet worden gezien. Voor de overheidssalarissen wenste hij een meerjarenplan. Prof. Oud (V.V.D.) achtte een oppositie van voldoende getalsterkte wenselijk. Hij vond de huidige loonpolitiek niet onbevre digend, maar ook hij achtte verbetering der pensioenen nodig, waarbij in principe de A.O.W. niet van ambtelijke pensioenen moet worden afgetrokken. Prof. Oud had wel waardering voor het omroepbeleid, in tegenstelling tot dr. Bruins Slot (A.R.) die zich ook tegen commerciële televisie keer de. Dr. Tilanus (C.H.) constateerde dat de regering maar „een slap handje" heeft om de voortdurende stijging van het aantal ambtenaren tegen te gaan. Hij wenste een wijziging van de pensioenwetgeving en een minder streng goedkeuringsbeleid bij de woningbouw. De heer Bakker (Comm.) verlangde loonsverhoging voor de „arbeidersmassa" en protesteerde tegen legering van Duitse militairen in ons land. Ir. Van Dis (St. Geref.) had kritiek op de Verenigde Naties en op het Landbouw schap en had er geen vertrouwen in dat het geld dat de regering nu nog via de V.N. voor Niéuw-Guinea beschikbaar wil stellen, ook goed besteed zal worden. De heer Lankhorst (P.S.P.) die bezorgd was over de bewapeningswedloop en die een pleidooi hield voor geleide loonpolitiek, vroeg ten slotte wat er gedaan wordt aan het herstel van het contact met Indonesië. (Zie verder pagina 2.) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM'TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)'AMSTERDAM TtL 223596 De eerste stap voor de aanleg van een gedeeltelijk ondergrondse spoorweg tussen Amsterdam en Schiphol is door de Nederlandse Spoorwegen gedaan in de vorm van de vaststelling van een tracé. Een plan hiervoor is bij de re gering ingediend. Er is nog geen sugges tie gedaan over de financiering van dit project, waarvan de kosten op meer dan 300 miljoen gulden worden geschat. Van Amsterdamse zijde is meermalen aangedrongen op vaststelling van een tra cé. Het gemeentebestuur wilde hierover zekerheid met het oog op de uitbreiding van de buitenwijken van de stad. Een vroeger plan dat nimmer werd uitgewerkt, was reeds onuitvoerbaar geworden, omdat de uitbreiding van Amstelveen niet kon wachten. In overeenstemming met de wensen van Amsterdam zal de spoorlijn een beginpunt krijgen op het Museumplein. De treinen zullen ondergronds rijden in een tunnel, die wordt verzonken in de boerenwetering (RuysdaelkadeHobbemakade). Voorbij het RAI-gebouw komt de lijn bovengronds om vervolgens via de reeds bestaande ringspoordijk in de richting van de rijks weg Amsterdam-Den Haag te gaan. De lijn wordt over de rijksweg gevoerd en gaat tenslotte evenwijdig met deze weg naar Schiphol. Aanvankelijk was gedacht aan een on dergronds station in het nieuwe grote sta tionsgebouw van de luchthaven, waar de luchtreizigers aankomen en vertrekken. Omdat begin volgend jaar met de bouw van het stationsgebouw moet worden be gonnen is het bestek reeds klaargemaakt buiten de spoorwegen om. Het spoorweg station zal nu onmiddellijk naast het sta tionsgebouw van Schiphol komen. Over het tijdstip van uitvoering van het spoorwegplan is nog niets te zeggen. Ge zien de enorme kosten zal de aanleg wei niet plaatshebben voor de bouw van het nieuwe centrum van Schiphol gereed is. Voorlopig wordt tussen Museumplein en Schiphol gedacht aan twee tussenstations, namelijk één nabij Osdorp en één in de omgeving van het RAI-gebouw annex con gresgebouw. Het ligt in de bedoeling de spoorlijn Amsterdam-Schiphol in de verdere toe komst door te trekken naar Den Haag, waardoor een nieuwe, snelle spoorwegver binding tussen de hoofdstad en Den Haag via de Haarlemmermeer tot stand zal ko men, die de te druk bezette lijn via Haar lem zal ontlasten. Bovendien is Den Haag zeer gediend met een spoorwegverbinding met Schiphol. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5y 7

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1