Laatste politieke debat vóór de verkiezingen h VI (a mol Voor moord op zoontje vijftien jaar geëist Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Is 1 AGE Polle Fractieleiders in de Tweede Kamer houden mogelijkheden open Verdronken meisje blijkt te zijn vermoord Ook voor leden van de Eerste Kamer hogere vergoedingen Brand op Ypenburg en in Scheemda Koffie K R E M E R Thee Arabier beroofd van achtduizend gulden Eis van drie jaar voor tal van oplichtingen Minder huien WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 Haarlem Kerkelijk nieuws V elsen-IJ muiden Boze vader sloeg chauffeur neer Twee Duitsers aan gehouden wegens inbraken Beverwijk Heemskerk 10. Hans en Klaas zijn zo blij, alles is weer goed en ze hebben nu twee boten. „Kalm aan zegl", roepen Pingo en Polle, als ze ieder van louter plezier op en neer dansen„Dat kan de bodem van de boot niet ver dragen hoor!" Boems.Daar roeien ze alweer tegen elkaar op! „Hmm!", zegt Polle, „we hadden de boot toch beter aan elkaar kunnen lijmen, of we zouden de rivier moeten verbreden!" Maar Slokop komt aangelopen en met zijn drieën rennen ze terug, want..., de pannekoeken zijn klaar!! Twee Argentijnen pleegden diefstallen op studiereis WEERRAPPORTEN (Van onze parlementaire redacteur) Althans éen punt van overeenstemming was er gisteren in de Tweede Kamer tussen de voorzitters van de grootste twee Kamerfracties, dr. De Kort (K.V.P.) en prof. Vondeling (P.vd.A.) bij de algemene politieke beraadslagingen voor 1963, het jaar waarin verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen worden ge houden en het kabinet-De Quay zijn zetels ter beschikking zal stellen. De eens gezindheid tussen dr. De Kort, thans leider van de grootste regeringsgezinde fractie, en prof. Vondeling, die voor het eerst optrad als politiek voorman van de grootste oppositiepartij, betrof de wenselijkheid van duidelijke afspraken bij kabinetsformaties. Volgens beiden zou althans over de hoofdzaken van het te voeren beleid een duidelijke binding tussen kabinet en regeringspartijen moeten bestaan. Het kabinet-De Quay is in 1959 zonder een dergelijke binding opge treden. Beide sprekers herinnerden aan de moeilijkheden die hieruit volgens poirT6" V00rtSek°men kij kinderbijslag, de Mammoetwet en de woning- Wat echter het beleid van het zittende kabinet in het algemeen betreft, was dr. De Kort gaandeweg tot een zeer positief oordeel gekomen: dit beleid „mocht er zijn". Op bijna alle punten was het zijns inziens krachtig en vruchtbaar geweest, de zaak-Nieuw-Guinea was op een eervol le wijze opgelost, welvaart en onderwijs waren bevorderd. De fractieleider van de P.v.d.A. daarentegen had op vele minis ters en hun beleid scherpe kritiek. Over die wenselijkheid van bindende af spraken over een regeringsprogramma bij een kabinetsformatie hadden prof. Oud, fractieleider van de V.V.D., en zijn colle ga van de C.H.U., dr. Tilanus, heel andere opvattingen dan de K.V.P. en de P.v.dA. Een formele binding tussen een kabinet en de regeringsgezinde fracties is geen waarborg voor een steviger beleid, meen den zij. Tevoren moet slechts worden on derzocht of in het algemeen instemming met het te voeren beleid is te verwachten. Prof. Oud en dr. Tilanus gaven blijk van hun instemming met veel van wat het ka binet-De Quay heeft gedaan. Ook dr. Bruins Slot (A.R.) getuigde in het alge meen van zijn waardering. Wel betreurde prof. Oud het en hierin was hij het eens met prof. Vondeling dat er meer ministers dan vroeger niet uit het parlement afkomstig zijn. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat de leiders van een Kamermeerderheid zitting nemen in een regering. De tegenwoordige minister president, prof. De Quay, heeft het zon der parlementaire ervaring aanvankelijk moeilijk gehad, al raakte hij later beter ingespeeld. De K.V.P. kreeg in dit verband van prof. Oud te horen dat zij in 1959 om wat voor reden dan ook geen parlemen taire figuren voor het kabinet beschikbaar had. Op een interruptie van mr. Biesheu vel (A.R.): „Waarom heeft u zelf toen geen Zitting genomen?" antwoordde prof. Oud dat hij moeilijk als parlementaire figuur met prof. De Quay in een kabinet kon stappen. Bij de beschouwingen die gisteren door de fractieleiders werden gehouden speelden in deze laatste periode voor de verkiezin gen natuurlijk vele gedachten aan toekom stige politieke combinaties en mogelijke vormen van samenwerking een rol. Nie mand legde zich evenwel nog op een be paald standpunt vast. Prof. Oud en dr. Ti lanus niet omdat zij volgend jaar uit het parlementaire leven zullen verdwijnen. En de P..v.d.A.-fractieleider prof. Vonde ling zei: „Wij zullen ons werk met geest drift doen, zo mogelijk als regeringspartij, zo nodig als oppositie". Dr. De Kort van de K.V.P. hield vele mogelijkheden open. Hij had enige vrien delijke woorden voor prof. Vondeling per soonlijk en enige minder vriendelijke her inneringen aan mr. Burger, hij sprak met waardering over de opbouwende hou ding van de P. v. d. A. bij de Mam moetwet van minister Cals, maar criti- seerde anderzijds de „vaak denigreren de wijze" waarop de P. v. d. A. oppo sitie voerde. Door toedoen echter van de ze oppositie werd het kabinet juist on aantastbaar volgens de heer De Kort. Overigens achtte dr. De Kort een ver zwakking van de P. v. d. A. noch van de V.V.D. in 's lands belang. Beide par tijen bevatten veel constructieve elemen ten, ook in verband met christelijke waar den. Ten slotte wilde de fractieleider der K.V.P. niet te ver gaan met verlangens naar een zuiver rechts kabinet, dus al leen op grondslag van de drie confessione le groepen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Aan de mogelijkheid van één christelijke par tij wilde de heer De Kort pas denken indien A.R.P. en C.H.U. zouden samen gaan. Prof. Oud, hoewel niet afkerig van een voortzetting van de huidige samenwerking, zei dat de V.V.D. thans de mogelijkheid van een andere politieke samenwerking niet bij voorbaat wil uitsluiten. Dr. Bruins Slot (A.R.) sprak zich nog niet uit over mogelijke toekomstige com binaties. Wél had hij nogal scherpe cri- tiek op het beleid van de liberale minis ter Toxopeus inzake de decentralisatiepo- litiek en de burgemeestersbenoemingen. Het was zijns inziens geheel onjuist dat in de Noordoost-polder een liberale bur gemeester was benoemd. Verder pleitte dr. Bruins Slot voor een christelijke po litiek die wereldpolitiek zou moeten zijn. Een misdrijf dat zich heeft afgespeeld op de avond van 22 augustus van dit jaar in de omgeving van de brug over het Twentekanaal in Groot Dochteren (ge meente Laren Gld.) is door de rijkspoli tie in Laren, in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie in Doetinchem, tot klaarheid gebracht. Op bedoelde avond is de 33-jarige onge huwde mejuffrouw A. Bakkeink, dochter van een landbouw uit Groot Dochteren, volgens de politie door een eveneens onge huwde 28-jarige postbode uit Laren van de brug over het Twentekanaal in het water geworpen. Het meisje had enige tijd omgang met de postbode en verwachte van hem een baby. Ze ontmoetten elkaar op de avond van 22 augustus bij de brug. Klaarblijke lijk ontstond er onenigheid doordat de postbode niet van plan was het meisje te trouwen. De man heeft nu bekend het meisje van een hoogte van acht en een halve meter van de brug in het water te hebben gegooid. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „Voor engelen geen automaten", blijspel van Dario Fó. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ma dame Sans Gêne", 14 j. Donderdag 14, 19 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Frans Hals, 14 en 19.30 u.: „Les enfants du Paradis", 18 j. Lldo, 14, 19 en 21.15 u.: „Cartouche", 14 j. Luxor, gesloten. Minerva, donderdag 20.15 u.: De wet der wildernis", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Vier Pa- rijse meisjes", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „In de scha duw van de hel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „The connec- tioh", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van Herman Willemse. Tot 6 oktober. Da gelijks van 9-17 u. en tijdens klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand septem ber expositie van grafiek van A. J. Veld hoen. Dagelijks klassiek grammofoonpla- tenconcert van 21-22 u.: Oud-Spaanse Ka mermuziek. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158): Expositie van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Wim van Aken. Tot 15 okt. Dagelijks 10-12 en 14-17 u. Zondags 14-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Gesloten tot 4 oktober. Raadhuis Halfweg: Vandaag 19.30 u. Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Hoofddorp: Donderdag 14.30 u. Gemeenteraadsvergadering- (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 28 september). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid J. Prins te Groningen. WOENSDAG 3 OKTOBER City, 20 uur: „Legioenen van de Nijl". Rex, 20 uur: „De man met het slangevel". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 4 OKTOBER City, 20 uur: „De miljonairsdochter". Rex, 20 uur: „De man met het slangevel". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder woensdag. Advertentie Bewaar* f- uw schoonheid! Laat die jeugdige frisheid van uw huid niet verwelken Verzorg uw huid met Vitamol, de wereldberoemde vitamine-cosmetica. Dan houden (wetenschappelijk toegevoegde) opbouwstoffen uw huidcellen jong... dan blijft uw huid gezond, lévend. En een levende huid is móói. Vraag naar Vitamol! Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedingscrème. In tuben 4.25 De regering wil de toelage van de voor zitter van de Eerste Kamer, thans 5.000 gulden, brengen op 7500 gulden per jaar en de reiskosten-vergoeding van de leden van de Eerste Kamer brengen op 2400 gul den per jaar. De regeling van de reiskostenvergoeding van de Eerste Kamerleden is steeds ge lijk geweest aan die van de leden van de Tweede Kamer. Nu de vergoeding voor de ze leden is verhoogd wenst de minister van Binnenlandse Zaken eenzelfde regeling voor de leden van de Eerste Kamer. De vergoeding voor de kosten van per soonlijke administratieve hulp die van abonnementen op tijdschriften, telefoon kosten en dergelijke wil de regering ver hogen van 600 tot 1200 gulden. Het is volgens de minister gebleken dat het destijds vastgestelde bedrag van 600 gulden in het algemeen niet voldoende is om dergelijke uitgaven te dekken. Ook stelt de regering voor de vergoe ding voor het lid, dat de voorzitter de ge hele dag vervangt, te verhogen met de basisvergoeding van 30 gulden. De regering stelt voor de verhogingen te laten ingaan met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar. J*0*u T>q. IttHdffl 31*»*? I Een vrachtwagenchauffeur uit Hilver sum is in Den Haag zodanig mishandeld, dat hij een hersenschudding heeft opge lopen. Hij moest in Den Haag een machine afleveren in de Stortenbekerstraat. Toen hij zijn wagen had geparkeerd werd deze beklommen door spelende kinderen. De chauffeur verjoeg ze en maakte daarbij een schoppende beweging, zonder echter de kinderen te raken. De moeder van één van de kinderen meende dat haar zoontje wel werd geschopt en riep haar man, die naar buiten ging en de chauffeur zo hard op het hoofd sloeg, dat deze versuft een huis binnenstrompelde. Daar werd de poli tie opgebeld, die de boze vader in het politiebureau heeft opgesloten. Op de vliegbasis Ypenburg zijn een la boratorium en een kantoor van de N.V. Avio Diepen uitgebrand. Het magazijn van de vliegbasis liep ernstige brandscha de op. Door blikseminslag is in Scheemda een landbouwschuur, waarin zich de oogst van circa 50 ha. tarwe, gerst en karwij van de heer S. Huisman te Scheemder- zwaag (gem. Scheemda) bevond, volko men uitgebrand. De Eindhovense recherche heeft twee negentienjarige Duitse jongemannen gear resteerd, die in de afgelopen zomermaan den Eindhoven en omgeving onveilig heb ben gemaakt door inbraken en diefstallen. De officier van Justitie bij de recht bank in Rotterdam heeft vijftien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering geëist tegen een 32-jarige Rotterdamse havenarbeider wegens moord op zijn tweejarig zoontje op 19 februari. De havenarbeider was verder het ple gen van ontucht met een meisje van veertien jaar en brandstichting in zijn woning ten laste gelegd. Bij de eis is rekening gehouden met de in psychiatrische rapporten vervatte conclusie van sterk verminderde toereke ningsvatbaarheid van de verdachte. Aanleiding tot de tragische gebeurtenis sen waren huwelijksmoeilijkheden in een „onbeschrijflijk verderfelijk gezin", zoals de officier van Justitie de situatie schetste, „waarvan het niveau nog lager was dan bij a-sociale gevallen, waarmee de recht bank vaak te maken krijgt". Het was het derde huwelijk van de havenarbeider, drie jaar geleden gesloten toen hij wegens diefstal in de gevangenis zat. In de zomer van 1960 kwam hij weer vrij, maar veel geluk heeft hij daarna niet gekend omdat de verhouding tussen de man en de vrouw al spoedig heel slecht werd. Tijdens de zitting werd overigens duidelijk dat de man tot het uiterste ge probeerd heeft de vrouw aan zich te binden. De moeilijkheden liepen tenslotte zo hoog op dat de vrouw op 2 februari met haar dochtertje geen kind van de haven arbeider het huis verliet. De 'tweejarige jongen, Jopie, liet zij bij haar man achter. De man heeft nog getracht de vrouw terug te krijgen, maar daar wilde zij niets van weten, evenmin trouwens als van een scheiding. „Ik ben liever weduwe dan ge scheiden", stond in een brief, die zij hem schreef. Jopie bekommerde haar weinig: zelfs toen de man het kind bij haar en haar moeder bracht overwon de moeder liefde niet, want zij stuurde de jongen terug. De man kon dat niet meer verwer ken, stopte met zijn werk „ik moest toch voor Jopie zorgen.pleegde enkele oplichtingen en verkocht steeds meer van zijn huisraad om geld te krij gen voor voedsel en drank. Diezelfde tijd ook ging de man steeds meer aan zelf moord denken. Het drama voltrok zich tenslotte op de 19e februari. Het kind huilde die avond voortdurend en toen de man het een slaaptablet gaf spuwde het dat uit. Later i SO.-•-.) A -- If Advertentie Op de foto ziet men het bouwen van het eerste caisson aan de stadszijde van de IJtunnel in Amsterdam. Het caisson wordt later tot zinken ge bracht op de plaats waar het nu wordt gebouwd. WOENSDAG 3 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Een „fijn" stel dochters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nachtclub „De groene spin". DONDERDAG 4 OKTOBER Kennemer theater, 20 uur: Toneelgroep „Ensemble" met „De duivel hale ze" voor de stichting „Abonnementsvoorstellingen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Dé vrouw in de schaduw". WOENSDAG 3 OKTOBER Marquette-theater, 20 i ur: Afspraakje in september. DONDERDAG 4 OKTOBER Marquette-theater: Geen voorstelling. 96-97. Kijk. nou 'es! zei Snup verbaasd. Hij liep naar een open plek in het bos. Daar was hun verloren .vriendje. Hij stond tegen een dikke boom en keek heel ongelukkig. Hé, Sijpie. Wat sta je daar? vroeg Snup. Ikkeik ben vastgebonden! zei Sijpie benauwd. Ja, nu zag Snup het: Sijpie was met 'n touw stevig vastgebonden aan de boom. Snup liep op hem toe en begon het touw los te knopen. Wie heeft dat gedaan? vroeg hij. Een 41-jarige Arabische koopman uit Beiroet heeft bij de politie in Rotterdam aangifte gedaan van beroving van 2000 dol lar en 3000 drachmen, een gezamenlijke waarde van ruim 8000 gulden. Een 25-jarige buffetjuffrouw en haar vriend, een 22-jarige koopman, zijn nu op verdenking van beroving opgesloten in het politiebureau Bergsingel. Het geld is nog niet terecht. Voor de rechtbank in Rotterdam heeft een 49-jarige Amsterdamse koopman be kent in de laatste jaren vier zakenlieden voor tenminste 168.000 gulden te hebben opgelicht. Dat gebeurde door middel van valse huurkoopcontracten. De officier eis te drie jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. <0-25 gaf de vader de jongen nog een slaapta blet en toen Jopie desondanks weer ging huilen greep h(j hem b(j de keel en drukte tot het leven was geweken. Na zijn daad „ik heb nog gepro beerd Jopie door kunstmatige ademha ling tot leven te brengen" was de man het huis uit gegaan, naar het politiebureau op het Sandelingplein. Maar hij durfde niet en keerde terug naar huis, waar hij het stoffelijk over schot in gonje- en jutezakken wikkel de, het pakket met metaal verzwaar de en er plastic en electriciteitsdraad om wond. Vier weken heeft de man het zo ver pakte stoffelijk overschot in zijn woning verborgen gehouden. Toen wierp hij het in de Nieuwe Maas, waar het veel la ter na de brandstichting werd opge- dregd. r In diezelfde periode ging de man een relatie aan met efen veertienjarig buur meisje, dat meermalen bij hem thuis kwam. Het meisje werd verhoord door de politie en biechtte alles op. 's Avonds vertelde zij dat aan de man, voor wie het nu vast stond dat alles uit zou ko men. Hij nam een grote hoeveelheid slaappoeders in en kort daarna brak brand uit in de woning. Toen de brand ontdekt werd en de po litie de deuren had ingetrapt, trof men de man bewusteloos bij de trap aan. „Jopie is nog boven", zei hij voor hij werd overgebracht naar het Delta-zieken huis, waar men hem dagenlang in een dwangbuis moest houden. „De motieven tot de moord zijn niet duidelijk", zo zei de officier van justi tie in zijn requisitoir. „Die moet men zoeken in de bijzondere structuur van de verdachte in wiens familie geestesziekte voorkomt". Volgens de officier kwam de man al uit een a-sociaal milieu en is hij ver der afgezakt door zijn derde huwelijk. Die omstandigheden en het psychiatrisch rapport gaven hem dan ook aanleiding niet de zwaarste straf te eisen, die de wet kent, doch vijftien jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring. De verdediger, mr. Meis, meende dat de man in een impuls had gehandeld en hem daarom alleen mishandeling de dood tengevolge hebbend kon worden aan gerekend. De brandstichting achtte hij bovendien niet bewezen. De rechtbank zal op 16 oktober uit spraak doen. De officier van justitie bij de recht bank te Den Haag heeft tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen twee Argentijnen die op een studiereis door Europa in Nederland al lerhande goederen hebben gestolen. Te vens werd verbeurdverklaring geëist van de auto waarmee de gestolen goederen vervoerd werden. Het K.N.M.I deelt mee: In het overgangsgebied van warme bo ven het Europese continent aanwezige lucht boven Engeland kwamen boven Frankrijk en onze omgeving talrijke re gen- en onweersbuien voor, die soms aan zienlijke hoeveelheden neerslag brachten. Daarbij speelde ook een vlak gebied van lage luchtdruk een rol. Dit kwam voor tussen een krachtig hogedrukgebied in Rusland en een hogedrukgebied nabij de Golf van Biscaye. In verband met het op vullen van het lagedrukgebied zal de bui igheid afnemen. De winden blijven over het algemeen zwak. Plaatselijk kan er mist voorkomen. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. e Den Helder geheel bew wnw 20 6 Ypenburg mist windst. 19 4 Vlissingen mist windst. 18 11 Eelde mist n 22 15 De Bilt mist windst. 21 25 Twente mist windst. 25 0.1 Eindhoven onweer zzw 22 14 Zd-Limburg zwaar bew. zw 24 2 Helsinki mist zzw 13 0 Stockholm zwaar bew. zzw 17 0 Oslo regen windst. 14 1 Kopennagen half bew. zzo 18 0 Aberdeen licht bew. wzw 15 2 Londen zwaar bew n 20 0.1 Amsterdam geheel bew. no 20 7 Brussel mist verand. 22 1 Luxemburg mist o 24 0 Parijs regen windst. 27 8 Bordeaux onbewolkt zzw 28 49 Grenoole half bew. windst. 24 0 Nice onbewolkt nnw 23 0 Berlijn onbewolkt ozo 24 0 Frankfort mist windst. 27 0 München onbewolkt ozo 22 0 Zürich mist zzw 23 0.5 Genève mist windst. 22 0 Locarno mist o 22 0 Wenen mist zo 23 0 Innsbruck mist windst. 25 0 Belgrado onbewolkt windst. 20 0 Athene regen n 23 13 Rome onbewolkt windst. 27 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Madrid licht bew. n 24 01 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Lissabon onbewolkt nnw 21 2 Donderdag 4 oktober Zon op 6.44 uur, onder 18.13 uur. Maan op 12.20 uur, onder 21.10 uur. Maanstanden 6 oktober 20.55 uur eerste kwartier. 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJtnuiden Woensdag 3 oktober Hoog water 6.07 en 18.21 uur. Laag water 1.59 en 14.02 uur. Donderdag 4 oktober Hoog water 6.39 uur en 18.54 uur. Laag water 2.24 uur en 14.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2