Spaanse vice-consul opgehaald door scherpzinnige journalist Motie van wantrouwen tegen Franse regering ingediend Referendum vastgesteld zondag 28 oktober op Leibbrand vrijgesproken door gerechtshof in Stuttgart Paus Joannes XXIII morgen per trein naar Loreto en Assisi il ERELDNIEUWS j Teath optimistisch na gesprek met Adenauer van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan, (Dp de raatótoel r' WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 3 ABC-redacteur was de concurrent te slim af Polen kampt dit jaar met een tekort aan graan U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. Beslissende strijd Eenheidsfront Bedevaart met een zeer bijzonder karakter Applaus Geen twijfel Elids Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? (Van onze correspondent) ROME De zaak van de Spaanse vice-consul Isu Elias te Milaan is nu hele maal opgehelderd. Het was de bedoeling van degenen, die hem hadden ontvoerd, om hem maandag 1 oktober vrij te laten, om dat dat de dag was waarop Franco des tijds aan het bewind kwam. Daarom had den zij in de namiddag reeds getelefo neerd met een journalist van het Milanese dagblad „II Giorno". De ontvoerders vroe gen hem naar Como te komen, vanwaar zij hem verder per auto naar de plaats zouden brengen, waar zij de vice-consul verborgen hadden gehouden. Daar wachtte echter een verrassing, want de bedoeling was, dat men de vice- consul zou vrijlaten in tegenwoordigheid van de journalist van „II Giorno", maar een andere journalist was hem te vlug afgeweest. Het was de redacteur van het weekblad „A.B.C.". Deze had van een persfotograaf, die vaak een bezoek bracht aan de studentenkroeg „Jamaica" in Milaan, vernomen dat men daar van plan was een campagne tegen Spanje voor te bereiden. Van dezelfde fotograaf vernam hij eveneens, dat er bij deze zaak bepaalde personen uit de buurt van Varese betrokken waren. Deze fotograaf is zelf ook uit de buurt van Varese afkomstig en hij herinnerde zich hoe daar in de partisanentijd gebruik werd gemaakt van een „baita (een huis je, dat in Zwitserland Sennhütte wordt ge noemd). Zo rees bij hem het vermoeden, dat de vice-consul ook wel eens in zo'n baita in de bergen bij Varese zou kunnen zitten. Hij is daar toen met de redacteur van de „A.B.C." per auto heen gegaan en kwam er 's avonds aan. Op hun kloppen verscheen een jonge man van een jaar of 23, die een angstige indruk maakte en die vroeg wat zij kwa men doen. Zij vertelden de jongeman, dat zij de vice-consul kwamen halen, waarop hij antwoordde: „Maar wat bent u vroeg gekomen". De journalist zei hem, dat zij inderdaad iets vroeger waren dan oor spronkelijk de bedoeling was. De jonge man heeft daarna de vice-consul vrijge laten, die dus wel met een journalist naar Milaan is gegaan, maar niet met de jour nalist van „II Giorno". De consul heeft de verzekering gegeven dat hij uitstekend behandeld is. Het enige, waarover hij te klagen had, was dat hij tweemaal per dag vlees uit blik moest eten, omdat men niet aan vers voedsel kon komen. De studenten waren zeer beschaafde lie den. Er was een Spanjaard bij, Pedro genaamd. Het is waarschijnlijk dat de po litie deze jongelui heel gauw zal kunnen aanhouden, want zij zijn onder hun schuil namen alle drie zeer goed bekend in de kroeg „Jamaica" in Milaan. De indruk is verder dat de jonge men sen deze opzienbarende schaking zuivèr en alleen om idialistische bedoelingen heb ben verricht. De politie denkt er echter heel anders over. In Italië is vrijheids beroving een zeer ernstig misdrijf, wat ge straft wordt met een gevangenisstraf van acht jaar als maximum. (Van onze correspondent) WENEN Alle vijfjarenplannen van de communistische economie en alle ruimte successen hebben niet kunnen verhinderen dat in de communistische staten op het ogenblik een tekort aan levensmiddelen heerst, omdat de landbouw niet beant woordt aan de verwachtingen. Polen vertoont in dit opzicht zo'n achter stand dat partijsecretaris Gomoelka het volmondig heeft moeten toegeven. Om de publieke opinie, die toch al gespannen is, niet te prikkelen gaf Gomoelka niet recht streeks de schuld aan de boeren, doch aan de gedeeltelijke mislukking van de oogst. De landbouwproduktie is in het lopende jaar nog slechter uitgevallen dan in 1961. Ofschoon Polen grotendeels een agrarisch land is. moest het dit jaar voor 157 mil joen dollar graan importeren. Gomoelka zei: „Een vierde van al het brood dat in stad en land wordt geconsumeerd komt uit het buitenland". Maar niet alleen de slechte oogst is hier de verklaring voor, ook het feit dat de boeren niet voldoende gebruik maken van de staatssubsidie voor moderne methoden. Advertentie i .Ar W.- ncan SPORTCLUB BENFICA Met internationale voetbalclubemblemen (Van onze correspondent) PARIJS. De oppositie tegen de referendumplannen van president De Gaulle ter hervorming van de grondwet, die nu vrijwel alle partijen, op de gaul listen zelf na, omvat, heeft gisteren bij de rentree van het parlement een motie van wantrouwen ingediend tegen de premier, Georges Pompidou. Theoretisch moet die motie, waarover morgen, of op zijn laatst vrijdag, zal worden gestemd, dus wel een ruime meerderheid verwerven. Aan vaarding betekent, alweer theoretisch, aftreden van de regering of tenminste van de premier en, in tweede instantie, in elk geval ontbinding van het parle ment. Zeker is nu ook dat het referendum over de grondwetswijziging op 28 oktober zal worden gehouden. De verkiezingen voor een nieuwe Kamer zouden naar alle waar schijnlijkheid op 4 en 11 november kun nen worden verwacht. Aan de eerste zitting, na het reces, van de Nationale Vergadering is gistermorgen een bijzondere vergadering van de minis terraad voorafgega, n, waarbij alleen Pierre Sudreau, die de portefeuille van Onderwijs beheerde, afwezig was omdat hij, als protest tegen het referendum, het kabinet had verlaten. Ook andere tekenen wijzen erop dat De Gaulle in de hoogste organen van de staat op gedecideerde ofschoon voorlopig steriele tegenstand is gestuit. Zowel de Constitutionele Raad als de Raad van State, die de opperste instan ties zijn van advies inzake grondwettelij ke aangelegenheden, heeft zich bijna een stemmig uitgesproken tegen het voorge nomen initiatief van het staatshoofd de constitutie buiten het parlement om te wijzigen. Uit de boodschap, die uit naam van de president der republiek aan het begin van de zitting in beide Kamers werd voor gelezen, blijkt, zoals ook wel te voorspel len was, dat De Gaulle de algemene weer stand trotseert en zijn voornemens onge wijzigd wil doordrijven. Het staatshoofd, dat nog nooit aan zijn eigen gesternte ge twijfeld.heeft, is ervan overtuigd dat het volk bij* het referendum in groten getale zijn zijde zal kiezen. Morgenmiddag om 13.00 opent hij de campagne voor het referendum met een nieuwe rede voor radio en televisie en het lijdt nauwelijks twijfel of hij zal dan voor al de partijen van repliek dienen vanwe ge de euvele moed waarmee zij zijn re gering naar het leven staan. Verwacht wordt trouwens dat De Gaulle, als het zover komt, morgen of vrijdag een uit spraak van het parlement tegen de rege ring naast zich zal neerleggen. In feite zou hij de regering in functie willen hou den en mogelijk zelfs met inbegrip van de premier. Onder de parlementariërs, die eindelijk weer eens grote dagen beleven, heerste gisteren de algemene overtuiging dat de beslissende strijd voor het behoud van de laatste resten van de democratie in Frank rijk is ingezet. Hoe die strijd echter zal aflopen, is nog niet te voorzien, want er zitten nog verschillende onbekende kaarten in het spel. De Gaulle gelooft stellig dat hij met alleen zijn referendumslag opnieuw zal winnen, doch dat die overwinning later bij de verkiezingen ook nog funeste ge volgen zou opleveren voor de oppositie kandidaten. De GauIIistën zouden, volgens zijn berekening, na zijn zege bij het re ferendum in nog versterkter getale terug keren in het nieuwe parlement. Dat de politieke partijen op een zware proef worden gesteld hoeft niet betwijfeld te worden. Nog niets wijst erop dat de populariteit van de generaal bij het volk door zijn plannen voor een „constitutione le staatsgreep", zoals zijn voorganger René Coty zich heeft uitgedrukt, een do delijke of ook maar een zeer zware deuk zou hebben opgelopen. Evenmin kunnen er nog veel duidelijke symptomen wor den opgemerkt dat de politieke partijen hun greep op het electoraat wezenlijk zou den hebben hersteld. Ter voorbereiding van die laatste fase in de strijd tussen president en partijen wordt al aan een eenheidsfront gewerkt met de bedoeling straks in alle districten slechts één kandidaat tegen de gaullisti sche concurrenten in het veld te sturen. Ondertussen heeft die hele strijd toch nog altijd een ietwat onwezenlijk karak ter, voor zover men tenminste geloof moet hechten aan de verzekering van het staatshoofd dat de grondwetswijziging hem Slechts wordt ingegeven door bezorgdheid over het gezag, waarover zijn opvolger mettertijd zal kunnen beschikken. In de speculaties over de persoon van die opvolger heeft de socialistische oud minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, in een krante-artikel als zijn overtuiging uitgesproken dat De Gaulle de vroegere kroonpretendent, de Graaf van Parijs, als zijn „dauphin" zou hebben uit verkoren. Politiek gezien zou men de graaf een links-georiënteerde liberaal mo gen noemen en opvallend is zeker wel dat hij de laatste maanden door het staats hoofd met enkele belangrijke geheime en vertrouwelijke opdrachten in het buiten land werd belast. Doch dringender en ook dramatischer dan die opvolgingskwestie is voorlopig toch wel de vraag wie de komende weken aan het langste eind zal trekken: de poli tieke partijen ofwel De Gaulle, die deze beslissende slag welbewust heeft uitgelokt. (Van onze correspondent) BONN Professor dr. Kurt Leibbrand is wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken van de aanklacht van moord op 22 Italiaanse hulpsoldaten in 1944. In dat jaar liet Leibbrand, die in Zürich woont en als internationaal bekend verkeersdeskun- dige aanvankelijk ook van de gemeente 's-Gravenhage een opdracht kreeg, 22 Ita lianen zonder vorm van proces doodschie ten, voor welke daad de officier van jus titie een week geleden levenslang tucht huis tegen hem eiste. executie heeft gegeven. Hiermede schuift het hof de onder ede afgelegde verklaring van Dernesch, dat hij nimmer een derge lijk bevel gaf, zonder meer terzijde. Dit is vooral merkwaardig als men bedenkt dat Dernesch' getuigenis door een rij ge tuigen is bevestigd. Professor Leibbrand en zijn verdediger dr. Laternser verlaten het gerechts gebouw na de vrijspraak. (Telefoto) (Van onze correspondent) ROME Paus Joannes XXIII zal mor gen een bezoek brengen aan Lorcto en Assisi, met de bedoeling in het heiligdom van Loreto de bijstand van de Heilige Madonna af te smeken voor het aan staande kerkconcilie. De Paus zal deze reis maken per trein. Dit is wel heel "bijzonder nieuws, want er heeft tot nog toe slechts een paus ooit in een trein gereisd en dat was Paus Pius IX (18461878) onder wiens bewind de eerste spoorlijnen in de kerkelijke staat werden aangelegd. Pius IX maakten in 1857 eveneens een reis naar Loreto en Assisi, maar hij reisde toen per koets. De staatsiewagon, die Pius IX gebruikte is een museumstuk. Er zijn onderhande lingen aan de gang met de Italiaanse re gering en het is mogelijk, dat de reis zal geschieden met een luxe-wagon van de Italiaanse spoorwegen, waarschijnlijk de salonwagen van president Segni. Legendarisch laurierbosje Loreto is de belangrijkste bedevaart plaats van Italië en het was vóór de grot ten van Lourdes zelfs de belangrijkste be devaartplaats van Europa. In Loreto eert men het huisje, waar Maria geboren zou zijn, waar Maria en Jozef in Nazareth hebben geleefd en waar dus ook Christus een groot deel van zijn jeugd heeft door gebracht. Dat huis zou in de dertiende eeuw, toen het Heilige Land onder mo hammedaans bewind kwam, door de en gelen door de lucht naar Europa zijn ge transporteerd. Het kwam in 1291, zo wil de legende, terecht op de berg van Trsat bij Fiume in Joegoslavië, maar op 10 decem ber 1294 vloog het huisje naar Italië waar het neerkwam in een laurierbosje. Het is daarna, omdat de plaats door bandieten onveilig werd gemaakt, nog een keer van plaats veranderd en kwam een honderd meter verder definitief tot rust. Loreto is dus genoemd naar het laurierbosje, dat zich rond het huisje had gevormd. Er staat nu een grote basiliek met vele kunst werken, die zeer druk bezocht wordt. Dat Joannes XXIII tegelijk Assisi be- Het gerechtshof in Stuttgart sloot zich evenwel aan bij Leibbrands verdediger, dr. Laternser, die vrijspraak had gevraagd op grond van het feit dat Leibbrand het bevel tot executie der Italianen van hogerhand zou hebben gekregen. In de Stuttgartse rechtszaal klonk applaus, toen de president van het hof de uitspraak bekendmaakte. Het was echter van korte duur, want de rechter reageerde onmiddellijk met de me dedeling dat Leibbrand alleen maar was vrijgesproken door een lacune in de wet geving. Het hof sprak de verkeersdeskundige vrij omdat het de precieze gang van za ken van achttien jaar geleden niet had kunnen reconstrueren uit de tachtig getui genverklaringen. Verder meent het hof dat Leibbrand in de omstandigheden van 1944 begrijpelijkerwijs niet had kunnen inzien dat het bevel van hogerhand om de Ita lianen, die hadden kunnen deserteren en overlopen naar de anti-Duitse partisanen, te executeren, in strijd met het recht was. Deze „vergissing" van Leibbrand kan evenwel nu niet meer tot strafrechterlijke vervolging leiden, aldus het hof, omdat deze kwestie verjaard is. Zeer opvallend was, dat de rechtbank verklaarde dat er geen twijfel aan kon be staan, dat de toenmalige commandant van Leibbrand, Dernesch, het bevel tot de zoekt is eigenlijk vanzelfsprekend, want 4 oktober, is de dag, die gewijd is aan de Heilige Franciscus van Assisi. Het is de gewoonte, dat een der steden in Italië op die dag olie brengt, die gebruikt wordt voor het in stand houden van het eeuwige vuur boven het graf van de heilige. Dit jaar is het de stad Florence waaraan die eer toekomt en zal de bekende burge "meester 'La 'Pira de Paus in Assisi ont moeten. wanneer 'hij de olie komt bren gen. De Paus zal ook bidden op het graf van de Heilige Franciscus. LONDEN (AP) Edward Heath heeft na zijn terugkeer van zijn onderhoud met kanselier Adenauer verklaard, dat zijn be spreking hem goede hoop heeft gegeven, dat de weg is geopend voor belangrijke voortgang op de weg naar het lidmaat schap van Groot Brittannië van de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG). Heath heeft vijf uur gepraat met Ade- auer in Cadanabbia, het Italiaanse vakan tieoord van Adenauer. Ondertroevers Altijd ontmoet u, in de trein terug al of later, in een café of bij een familie, het echtpaar dat u in alles heeft overtroefd, om niet te zeggen on de rtroefd. Altijd weer een meneer en een mevrouw die, hecht aaneengesmeed, de eenvoud vlees geworden zijn. Pa's wapenspreuk: Goed koop doch Proper. U hebt ergens in een straatje in Parijs een best, klein hotel ge vonden voor (direct omgerekend) negen gulden per dag? Pa en ma kijken elkaar tevreden en u een beetje meewarig aan: zij woonden in een best, klein hotel. Vlak in de buurt van het uwe, eenvoudig doch reuze-zinde lijk: voor zesenhalve gulden. Wat zei u! Een restaurantje op een achter- af-pleintje waar je voortreffelijk kunt eten voor vier gulden? Niks beter dan het onze, want dat was opperbest: drie gulden, een glas anjou inbegrepen. Pa en ma krijgen een lichtje van geluk in de ogen. Hadden wij maar eerder kennis gemaakt dan nu hier in de trein; dan hadden wij u naar óns restaurantje kunnen meenemen. En helder! Hebt u die das voor vijf gulden in Italië gekocht? Dan hebt u zich ook aardig in de luren laten leggen. Deze, die ik hier aan heb Seta pura precies de helft! Eerlijk zeggen: vindt u deze niet mooier? Pa en ma hebben alles beter gedaan en nog kans gezien een fles chianti, een flesje parfum en duizend sigaretten over de grens te wurmen, zonder dat de douane er erg in had. Alles samen vierentwintig gulden goedkoper dan hier; dat is toch zeker meegenomen, niet? In ieder geval hebben ze alles precies iets beter en goedkoper gehad dan ieder ander, en het mooie is, dat zij nog ruim hebben qvergehouden ook. Zij hebben van een relatie van een relatie de naam van een klein hotel gekregen, dat (toevallig) op honderd pas afstand van mijn („veel te dure") ligt, waar je een ei bij het ont bijt krijgt en zoveel vruchtensap als men maar wil. En hélder Wat het weer betreft: een dood-enkele keer een verfrissend buitje, maar overi gens altijd zon. Heerlijke wandelingen door streken waar niet één toerist komt; stadjes waar blijkbaar nog nooit iemand van gehoord heeft; zelfs doctor Van Ege- raat niet. Op de boot alleen maar aller aardigste medepassagiers en een doodstil le, gladde zee met voortdurend zon. Er zijn van die mensen, die u altijd ont moet Wanneer u in de regen in een niet zo best en niet zo proper hotel hebt ge zeten tussen vervelende medegasten; wanneer u w zee gedurende de hele reis onstuimig was met niet-ophoudende regen over de dekken. Ik houd niet van ze. Advertentie Ademende vleugels. In Cranfield (Enge land) is een nieuw type vliegtuigvleugel beproefd, die „ademt" door 92 kleine gaatjes, waarmee de lucht naar binnen wordt gezogen en tegen het roer wordt aangeblazen. Volgens de vliegtuigfabrie ken kan een vliegtuig dat met deze vleu gels wordt uitgerust met minder brand stof en kleinere motoren volstaan. Radio-actief. De Amerikaanse politie heeft met behulp van geigertellers vijf man nen kunnen arresteren, die radioactief ko per hadden gestolen uit een laborato rium van de Commissie voor Kernener gie in Cincinnati. De radioactieve stra ling van het metaal was niet zo sterk dat zij gevaar opleverde, doch nog krachtig genoeg om de auto waarin de partij vervoerd was, te kunnen achter halen. Ereburger. Adolf Hitler is geen ereburger meer van het dorp Buchschlag bij Frankfurt. Een gemeenteraadslid ont dekte bij toeval, dat de „Führer" in de documenten van het dorp nog immer als ereburger stond ingeschreven. De nala tigheid is alsnog hersteld. Koelbloedig. De Russische geleerden Fe- dor Gorbov en M. Novikov hebben be kendgemaakt, dat in de Sovjet-Unie een toestel is vervaardigd voor de opleiding van verscheidene ruimtevaarders tege lijk. Ieder van deze leerlingen kan in dit toestel wanneer hij in moeilijkheden verkeert zijn omstandigheden verbete ren, echter ten koste van die van zijn metgezellen. Met dit toestel is het moge lijk, aldus de geleerden, die kandidaten eruit te pikken die de meeste koelbloedig heid en hulpvaardigheid aan de dag heb ben gelegd. Eerste plicht. Op het congres der Bul gaarse communistische partij in novem ber zal een voorstel worden behandeld om de partij statuten te wijzigen. Tot nu toe was het de eerste plicht der Bul gaarse communisten om de eenheid van de partij te verdedigen en te consolide ren. Dit punt komt, volgens het voorstel, in het vervolg op de zesde plaats. Er wordt nu in de eerste plaats van de Bulgaarse communist verwacht dat hij streeft naar grotere produktiviteit. Luchtverontreiniging. In Brussel is een bijeenkomst geopend van een studie groep van de Wereldgezondsheidsorgani- satie om de technische aspecten van luchtverontreiniging te bestuderen. Des kundigen uit 22 landen woonden de bij eenkomst bij. Toepolov. De nieuwe Toepolov, het vlieg tuig dat 124 passagiers over de oceaan kan vervoeren, heeft zijn eerste proef vlucht gemaakt van Moskou naar Tallin in Estland. De ontwerper Andrei Toepo lov was bij het vertrek aanwezig. De kruissnelheid is duizend kilometer per uur. Het toestel heeft vier straalmotoren, die aan de staart in plaats van aan de vleugels zijn bevestigd. Onweer. Parijs en verscheidene streken van Frankrijk zijn dinsdagavond door hevige onweders getroffen. Er vielen hagelstenen die soms als eieren zo groot waren en grote schade aan te velde staande gewassen hebben toegebracht. Stortregens hebben overstromingen ver oorzaakt en door blikseminslag in elek trische installaties zijn in het departe ment Cher verscheidene plaatsen zonder stroom komen te zitten. Politieke misdadigers. Wegens politieke misdaden zijn dit jaar in Oost-Duitsland drie personen tot de doodstraf en negen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, zo meldt een onofficieel Westduits inlichtingenbureau. In totaal werden dit jaar 288 mensen wegens politieke mis daden veroordeeld. Volgens de Liga van Vrije Juristen werden om politieke rede nen 713 mensen gearresteerd, die voor zover bekend nog niet berecht zijn. Eenvoudig. Amerikaanse geleerden van het Argonne staatslaboratorium van de Amerikaanse Commissie voor Kernener gie zijn er in geslaagd een eenvoudige chemische verbinding met een edelgas tot stand te brengen, namelijk xenonte- trafluoride, een kleurloos zout dat opge bouwd is uit atomen xenon en fluor. Nutteloos. De vereniging van Westduitse geleerden heeft in een memorandum ge zegd dat de burgerbevolking bij een kernoorlog niet langer tegen vernietiging kan worden beschermd. Het bouwen van schuilkelders zal nutteloos worden wan neer de vernietigende kracht van de kernwapens wordt opgevoerd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3