m Schirra's ruimtereis is een fenomenaal succes HET WEER Vergadering geschorst om minister Luns te halen Twintig Joodse graven in Enschede vernield ,Het staalproject op Rozenburg niet rendabel te exploiteren" Hoogovens zullen zich nu verder afzijdig houden vermaal Amerika's volgende astronaut Cooper zal achttien omwentelingen maken Incidentje in Tweede Kamer „Kwestie van respect1' De Gaulle dreigt met aftreden Ontploffing in New York eist 21 mensenlevens Burgemeester Van Walsum tot raad: Maximum dagloon verhogen tot 24 en wat vindt u van Finnbrod? DAGBLAD VOOR VELSEN-1JMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 4 OKTOBER 196c Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Sunon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Plaatselijk mist In de krant van heden: ^W'MORRIS before ifon fin if! REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan 1 Eerbiedigen Wat nu? A.s. zaterdag de lekkerste BOTERBANKETSTAAF 250 gram van 160 100% roomboter voor *wwl Onaanvaardbaar SER adviseert EEN IDEE MARKTPLEIN 7 47e JAARGANG NUMMER 281 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De nieuwe Amerikaanse astronaut met praktijkervaring Walter M. Schirra, die gisteren in negen uur tijds vijf driekwartmaal om de aarde cirkelde. Deze opname werd gemaakt toen hij voor de lancering in zijn ruimtepak werd „gehesen". (Telefoto) (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikanen zijn zeer verheugd en voldaan over het feit, dat Walter Schirra Amerika's derde ruim tevaart tot in de perfectie heeft uitge voerd. Van begin tot einde was deze vlucht een fenomenaal succes. Het vertrouwen in eigen capaciteit zal hierdoor in de Ver enigde Staten stellig zijn gestegen. Het radio- en televisienet van de C.B.S. gaf een uitstekende reportage vanaf het vliegdekschip „Kearsarge" in de Stille Oceaan. Het was een kranige prestatie, dat Schirra minder dan tien mijl van het vliegdekschip neerkwam. Met kijkers kon men de gehele daling van de brug van het schip af uitstekend waarnemen. Schir ra gaf er de voorkeur aan na de daling in de „Sigua 7" te blijven. Met een kraan werd de capsule aan boord gehesen. Schir ra moest echter wel ervaren dat de zaken op aarde veel langzamer gaan dan in de ruimte. Het duurde veertig minuten voor de capsule na de daling aan boord was. Zijn ruimtevlucht begon woensdagmiddag om 13.15 uur, eindigde om 22.28 uur en tuurde dus 9 uur en 13 minuten. De handelingen die Schirra bij de lan- ting moest verrichten, verliepen alle bin- len twee seconden van de vastgestelde ijd. Bij het binnenkomen van de atmos- eer werd de lucht geïoniseerd, waardoor iet radiocontact met het roodgloeiende uimteschip zes minuten werd verbroken, laarna werd het mondeling contact weer logelijk. Nadat de capsule in zee was ge- and werd door een hef schroef vliegtuig :en drijfkussen aangebracht om de „Sig na 7", die een slagzij van ongeveer twin- ig graden had, rechtop te doen drijven. Nadat de capsule aan boord was gehesen warén er nog enige minuten nodig om het uik open te krijgen. Schirra had toen bij na tien uur in het toestel doorgebracht. Na het eerste medische onderzoek aan boord werd medegedeeld, dat de gezond heidstoestand van Schirra „uitstekend" is. Gedurende zijn ruimtetocht had hij slechts fruit gegeten en wat gedronken. Volgens de medische dienst was Schirra 1.800 gram afgevallen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft, gezien de re sultaten van de vlucht van Schirra, beslo ten, dat er niet nogmaals een vlucht door een Amerikaan zes maal om de aarde ge maakt zal worden, maar dat in januari of februari van het volgend jaar de zesde Amerikaanse ruimtevaarder, Gordon Coo per, tot taak zal hebben, achttien banen Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele opkla ringen en voornamelijk in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit noorde lijke, later uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee om de aarde te beschrijven in een etmaal. MOSKOU (Reuter) Zowel de Russi sche radio als de televisie hebben aan dacht geschonken aan de Amerikaanse prestatie. Om tien uur woensdagavond verscheen op de Russische televisiescher men een foto van Schirra. Alle Russische dagbladen gaven vandaag verslagen van de ruimtevlucht en velen hadden daarbij een foto 'van Schirra. Het Russische regeringsblad „Izvestia" meldt dat de Sovjet-Unie nieuwe ruimte- vluchten voorbereidt en dat het waar schijnlijk is dat een of meer van haar ruimtevaarders binnenkort nieuwe tochten in de ruimte zullen maken. De Russische geleerde A. Blagonravov, die beschouwd wordt als een van de be langrijkste Russische ruimtevaartdeskundi gen, heeft gezegd, dat weldra de tijd zal komen, dat de Russische ruimtevaarders vrij kunnen manoeuvreren en de baan van hun ruimtevaartuig kunnen wijzigen. (Van onze Haagse redacteur) Er is gistermiddag een incidentje ontstaan bij de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer. Toen prof. Vondeling van de P.v.d.A. nog eens wilde terugkomen op de houding van minister Luns jegens de Kamer in de kwestie-Nieuw-Guinea, bleek rCè bewindsman van Buitenlandse Zaken niet meer achter de regeringstafel te zitten. Prof. Vondeling had daar critiek op en voor zitter dr. Kortenhorst legde uit dat mr. Luns wegens ambtsbezigheden was ver hinderd. Later bleek dat deze bezigheden bestonden uit het ontvangen van de premier van Trinidad. Prof. Vondeling nam daar geen genoegen mee en vroeg schorsing van het debat; hij wilde niet over het beleid van mr. Luns spreken zonder diens aanwezigheid, ook al trad bij dit debat de minister-president als woordvoerder namens het kabinet op. Tijdens de schorsing werd minister Luns ijlings ontboden, maar toen hij weer in het Kamergebouw was verschenen werd de vergadering niet dadelijk hervat omdat er kennelijk nog enige verwikkelingen achter de schermen waren. Tenslotte wérd de vergadering voortgezet met een misnoegd kijkende minister Luns. Voorzitter Kortenhorst zag, zoals hij zei, de aanwezigneid van een minister bij het algemeen debat niet zozeer als een staats rechtelijke noodzaak, maar ten hoogste als een kwestie van hoffelijkheid. Premier De Quay herhaalde dit en voegde eraan ^toe dat het geen gewoonte was dat alle minis ters bij het jaarlijkse politieke debat aan wezig waren. Hij werd hiervoor op de vingers getikt door de liberale fractielei der prof. Oud. Vroeger waren bij deze ge legenheid steeds alle leden van het kabi net aanwezig. Het is tenslotte het belang rijkste politieke debat van het hele jaar. Het is een kwestie van respect jegens het parlement, zei prjof. Oud. „De allereerste ambtsbezigheid van een minister is, om hier in d.e Kamer aanwezig te zijn." Minister Luns, die had verzocht, slechts aanwezig te hoeven zijn bij het stellen van de vragen door prof. Vondeling over de buitenlandse politiek, kreeg van prof. Oud de raad het gehele debat mee te maken. Tenslotte beloofde de bewindsman dit, om niet de indruk te wekken dat hij geen res pect voor de Kamer zou hebben. Dr. Bruins Slot (A.R.) had reeds tegen het wekken van een dergelijke indruk gewaar schuwd. Die „respectkwestie" had reeds bij het begin van het incident een bijzonder tintje gekregen toen prof. Vondeling zinspeelde op de mogelijkheid dat mr. Luns in 1963 lid van de Kamer zou worden. D'r. De Kort van de K.V.P. had de vorige dag namelijk terloops ovef deze mogelijkheid gesproken. Minister-president De Quay, die namens het kabinet de beschouwingen van de Ka merleden beantwoordde, bestreed het ver wijt van dr. Vondeling, dat minister Luns indertijd de Kamer niet zou hebben inge licht over het Bunker-plan betreffende Nieuw-Guinea. Door ontijdige openbaar making, aldus prof. De Quay, zou men de publieke opinie ongunstig hebben beïn vloed. In geheim overleg werden nog enige verbeteringen bereikt. Over een gerucht inzake mogelijke sala risverbeteringen voor ambtenaren zei de minister-president, dat een verhoging voor alle ambtenaren wellicht mogelijk zou zijn bij naberekeningen over deeconomische situatie; vandaar het gerucht. Een televi siepraatje van de liberale mevrouw Stof- fejs hierover liet prof. De Quay geheel voor rekening „van u, mevrouw de presi dente". De heer Blöm (P.v.d.A.) had ge concludeerd dat niet alleen de lagere en middelbare, maar ook de hogere ambte naren bij een eventuele verhoging zouden worden betrokken. Prof. ]J)e Quay ontken de dat er nu al iets over een berekening bekend was. Prof. Vondeling had ook nog geïnfor meerd naar de kwestie van Radio-Veroni- ca. Prof. De Quay zei dat deze uitzendin gen een inbreuk vormen op de orde in de ether, op internationale overeenkomsten en wettelijke regelingen. Maatregelen te gen Veronica gaan echter gepaard met in gewikkelde juridische problemen en deze worden thans nog onderzocht. Over een herstel van de relaties met Indonesië op korte termijn heeft de regering nog geen positieve aanwijzingen. Prof. De Quay zei dat hier omzichtigheid geboden was. De minister-president, in 1959 opgetre den als voorzitter van een „extra-parle mentair" kabinet, dus zonder formele bin ding met de betrokken fracties, wilde niet nader ingaan op de betogen over de al dan niet wenselijkheid van binding aan een programma. Hij hoopte dat de toe komstige kabinetsformateur iets kon heb ben aan de „wijze lessen" die in de Ka mer ten beste waren gegeven en dat het volgende kabinet mede daardoor „perfect" zou zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 Beeldverhalen2, 15 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kunst 5 Horen en Zien5 Topsy 6 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Franklin Delano Roosevelt: Laten wij niet bidden om een lichte last, maar om een sterke ru PARIJS (AP) President Charles De Gaulle heeft vandaag gedreigd te zullen aftreden tenzij Frankrijk zijn voorstel goedkeurt om toekomstige presidenten per referendum te kiezen- De Franse president verklaarde dit in zijn radio- en televisie rede, die hij vanmiddag om 13.09 uur be gon uit te spreken. NEW YORK (Reuter) Een ontplof fing in een gebouw van de Newyorkse te lefoondienst op N.-Manhattan heeft aan ten minste 21 mensen het leven gekost, terwijl er ongeveer honderd gewonden zijn. De ontploffing deed zich voor in een pas nageziene ketel van de centrale verwar ming in de kelder, waardoor het gevaarte door de daarboven gelegen kantine sloeg. Daar gebruikten op dat ogenblik ongeveer honderd vrouwelijke personeelsleden de lunch. De overlevenden trachtten in pa niek door de rook, stoom en vlammen het gebouw te verlaten. Op de Joodse begraafplaats aan de Kneedweg te Enschede zijn twintig gra ven vernield, doordat de kettingen zijn losgetrokken, palen ontzet en platen marmer verschoven. De onverlaten hebben als 't ware systema tisch op alle delen van de begraafplaats hun vernielzucht botgevierd. De begraafplaats wordt omsloten door hoge muren. Zij biedt op het ogenblik een trieste aanblik. „Tot ons leedwezen zijn de Konink lijke Nederlandse Hoogovens op grond van de bestudering van de rapporten van United States Steel Corporation over het staalproject Rozenburg tot de con clusie gekomen, dat een zodanig bedrijf niet rendabel geëxploiteerd kan worden en dat zij zich afzijdig wensten te hou den. Wel hebben Hoogovens nog de mogelijkheid geopperd van een voort gezet onderzoek naar een tussen- of deel oplossing". Dit zei vanmiddaag de bur gemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum voor de aanvang van de raads vergadering in een verklaring over de gang van zaken met betrekking tot het Rozenburgproject. Er van uitgaande, zo zei mr. Van Wal sum, dat de leiding van zo'n gigantisch project in handen zou moeten komen van een Europese staalonderneming of een com binatie daarvan had de gemeente Rotter dam besloten na overleg met de mini ster van economische zaken en US Steel de rapporten ter bestudering in de eerste plaats in handen te stellen van Hoogovens. Begin vorige maand deelde Hoogovens ons meedat er uit het oogpunt van be lang van haar vennootschap bezien geen doorslaggevende importantie verbonden was aan een eventueel onderzoek naar een tussen- of deeloplossing, e» wel, omdat naar de mening van Hoogovens een der gelijke tussenoplossing-zo deze al gevonden zou kunnen worden -zeer waarschijnlijk tot extra kosten zou leiden. Bovendien biedt het terrein, waarover Hoogovens thans in de IJmond beschikt nog ruime groeimogelijkheden, zodat aldus de heer Van Walsum, belangstelling voor een, nieuw terrein bij haar pas over ge ruime tijd actueel gaat worden. Hoogovens blijft echter bereid uit nationaal belang uit hoofde van economische overwe gingen tot het ondernemen van een der gelijke studie. Het zal echter niemand verbazen, zo vervolgde Rotterdams burgemeester, dat wij van een nader onderzoek, dat gedra gen zou worden door een motivering waar aan elke overtuiging ontbreekt, geen ver wachtingen koesteren. Men kan het betreuren, dat Hoogovens zich afzijdig wil houden, maar men zal deze beslissing hebben te eerbiedigen. Het is zelfs niet zo moeilijk, ook wanneer men de bezwaren van Hoogovens tegen, het rapport van de U.S.S. niet zou delen, be grip op te brengen voor de houding van Hoogovens. Hoogovens immers bevindt zich midden in de uitvoering van een am bitieus uitbreidingsplan en dan is het te begrijpen, dat men er tegen op ziet de leiding op zich te nemen van een niet minder ambitieus plan in Europoort dat Hoogovens zou noodzaken opnieuw de na delen van een aanloopperiode op zich te nemen. Blijft de vraag aldus mr. Van Walsum wat ons thans te doen staat. Wat dit be treft zouden wij er de voorkeur aan ge ven dat het Hoogoventerrein in Europoort nog enige tijd voor dit doel ter beschik king kon blijven. Wanneer er andere staalondernemingen zijn, die de taak, die Hoogovens niet op zich kan nemen, zou den willen overnemen, moeten zij de mo gelijkheid hebben zich aan te melden en hun plannen uit te werken. Er is thans geen behoefte meer aan nieuwe rapporten. Wij zijn nu in het sta dium gekomen, dat beslissingen moeten worden genomen en daarvoor biedt het beschikbare studiemateriaal, naar het ons voorkomt, voldoende grondslag. Wij staan bovendien op het standpunt dat de moge lijkheden, die Europoort biedt, in de staal- wereld voldoende bekend kunnen zijn, en dat ieder weet, nu de houding van Hoog ovens bekend is, waar hij aan toe is wat de mogelijkheid van vestiging in Euro poort betreft. Bovendien lijkt het ons wei nig waarschijnlijk dat de belangstelling, die de United States Steel, niet alleen door het belangrijke aandeel dat zij in het on derzoek heeft genomen, aan de dag heeft gelegd, maar ook in de contacten, die zij daarover met ons heeft gehad, niet be stendigd zou blijven, wanneer anderen blijk geven van interesse voor een bedrijf in Europoort. Wij achten het namelijk niet verant woord een vestigingsplaats, waarvan de gunstige ligging algemeen wordt erkend en welke plaats biedt voor een modern uitgerust staalbedrijf, dat in de toekomst een bijzonder sterke positie zou kunnen innemen, te vroeg een andere bestemming te geven, zo besloot mr. Van Walsum. De verklaring van burgemeester Van Walsum zal vanavond om kwart over tien voor de tv in het kort worden herhaald. Een overzicht van het grootste empla cement ter wereld: Het emplacement van Clapham bij Londen op de dag van de algemene spoorwegstaking in Engeland. Op normale dagen passeren hier vijf treinen per twee minuten: Gisteren kon men er een kanon af schieten zonder iets te raken (Telefoto) Advertentie Het in het rapport van United States Steel Corporation geschetste project Rozenburg is voor ons onaanvaardbaar én wel op grond van de onbevredigende rentabiliteit, de grote te riskeren kapi talen en de vele in het rapport zelf ge noemde onzekerheden." Aldus de direc tie van Hoogovens in een verklaring over het Rozenburg-project. Een redelijk rendabel voorstel voor Rozenburg zou zeker de belangstelling van Hoogovens hebben gehad, ook naast en in toevoeging aan de eigen uitbrei dingsplannen- en mogelijkheden. Het ontbreken van deze rentabiliteit en van gunstige vooruitzichten is echter voor het afwijzend oordeel ter zake door slaggevend geweest. Hoogovens heeft bovendien gezocht naar mogelijke andere belangrijke argu menten of speciale factoren die voor haar zouden kunnen gelden en die er toe zouden kunnen leiden ,om de bovengenoemde bezwaren terzijde te schuiven, doch heeft deze niet kunnen vinden." De vandalen hebben van talrijke graven de omheinde marmeren palen, die met kettingen aan elkaar waren verbonden, omver gehaald. De metalen banden zijn op verscheidene plaatsen gewoon doorgehakt. Dikwijls zijn voorts de metalen kettingen van de palen gekapt. Men vermoedt dat de grafschenners over een muur of via een tuin op de begraafplaats zijn terecht ge komen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Nog onbekend gebleven personen hebben op het Hereplein in Groningen twee Ber- lijnse banieren vernield, die daar in het kader van de komende Berlijnweek waren geplaatst. Van één mast was het doek hele maal verwijderd, aan de andere mast hing nog slechts een gerafeld stukje. De masten zelf zijn scheef getrokken. De gemeente Groningen heeft, om de stad feestelijk aan te kleden, ongeveer honderd van deze Berlijnse banieren (rood- wit-rood met de zwarte Berlijnse beer) in bruikleen gekregen. De Sociaal-Economische Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid geadviseerd de loongrens voor de Ziektewet, de Werkloosheidswet en de In validiteitswet per 1 januari 1963 te verho gen van f 8.000,- tot 8.650,-. Bij de bere kening van deze nieuwe loongrens is re kening gehouden met de compenserende loonsverhoging per 1 september van dit jaar in verband met de hifurverhoging. Voorts heeft de S.E.R. de minister ge adviseerd het maximum dagloon bij een zesdaagse werkweek in de sociale arbeids- verzekeringswetten te verhogen van 22 tot 24. Premies en uitkeringen krach tens de sociale verzekeringswet worden berekend naar het maximum dagloon. Advertentie Als u tegen de lamp wilt lopen waar u al zo lang naar zoekt, maar nog nergens hebt kunnen ontdekken, bekijkt u dan eens onze eksklusieve kollektie interieurverlichting. Advertentie Finnbrod is hèt veredelde knackebröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint n met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig behouden. Moderne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1