Luchtbrug N.-Guinea-Schiphol 16.000 mensen in 3 maanden „Draaischijf Bangkok m Ver. Bezit heeft voorkeur voor belegging in aandelen Macmillan beantwoordt EEG-rede van Gaitskell Suggesties van Bowles voor ontwikkelingshulp De beurs FAO verwacht stijging van landbouwproduktie Waarde Benelux- handel stijgt Bredero internationaal NV opgericht In New Yorkse haven wordt weer gewerkt KRACHTTOER VAN DE K.L.M. Gunstige gang van zaken bij Enkes Afscheid H. H. Wemmers bij de Staatsmijnen Kritiek in jaarvergadering op tantièmesdirectie SCHEEPVAARTBERICHTEN Pamflet aan het Britse volk .Eventueel bijstand weigeren Brazilië staakt de betalingen Deense vestiging van Van der Heem Hyperintellectuelen aller landen... MAANDAG 8 OKTOBER 1962 11 Pendeldienst T ussenlandingen Onder hoogspanning Critiek bij Pietersen I b WASHINGTON (AP) De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, verwacht dat de wereld- Iandbouwproduktie in het seizoen 1962'63 belangrijk hoger zal zijn dan in het sei zoen 1961-1962. „De klimatologische om standigheden schijnen over het algemeen gunstiger geweest te zijn dan in 1961-'62, toen het slechte weer wijdverbreid was," aldus een rapport van de FAO, die voor al in de produktie van graan en suiker stijgingen verwacht. De afgelopen tien jaar is de landbouw produktie per jaar gestegen met gemid deld 2,9 percent, terwijl de bevolkingsaan was gemiddeld 1,8 percent bedroeg. De landbouwproduktie per hoofd van de be volking is omstreeks 10 percent hoger dan voor de tweede wereldoorlog. De totale voedselproduktie in de meer ontwikkelde gebieden steeg met 56 percent en in de minder ontwikkelde gebieden met 54 per cent. De landbouwproduktie is in West-Euro pa 20 percent hoger dan voor de oorlog, in Oost-Europa en de Sovjet-Unie 46 per cent en in Noord-Amerika 16 percent. Per hoofd van de bevolking is de produktie in Noord-Amerika echter aanzienlijk hoger dan in Oost-Europa, de Sovjet-Unie en een groot deel van West-Europa, aldus het rapport. De voedselprijzen zijn in de meeste lan den stabiel gebleven en daalden lichtelijk in 15 van de 79 landen waarvan gegevens bekend zijn. Maar de FAO merkt op, dat in de meeste landen de prijzen die de boeren moesten betalen voor wat zij koch ten sneller stijgen dan de prijzen die zij ontvangen voor de produkten die zij ver kopen Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Economische Unie, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen tijdens de maand augustus 1962 2.387 miljoen (augustus 1961: ƒ2.153 mil joen) terwijl voor een waarde van 1.932 miljoen (augustus 1961: ƒ1.864 miljoen) naar derde landen werd uitgevoerd. De waarde van de Beneluxinvoer in au gustus 1962 is vergeleken met augustus '61 met ll°/o gestegen. De waarde van de uit voer geeft een stijging te zien van bijna 4°/o. De intra-Beneluxhandel ontwikkelde zich in de maand augustus 1962 als volgt: de invoer in de B.L.E.U. uit Nederland beliep 180 miljoen (augustus 1961: 190 miljoen) de invoer in Nederland uit de B.L.E.U. be droeg 287 miljoen (augustus 1961: ƒ255 miljoen). Voor de noord-zuidhandel wordt derhalve van augustus 1961 op augustus 1962 een daling van ruim 5 percent vast gesteld. De handel in de richting zuid noord is, bij vergelijking van de overeen komstige perioden, naar waarde gerekend met 13 percent gestegen. De direktie van de Verenigde Bedrijven Bredero n.v. deelt mee, dat door haar is opgericht de naamloze vennootschap Bre dero Internationaal n.v. gevestigd te Utrecht. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 5.000.000 waarvan 1.000.000 is geplaatst en volgestort. Van het geplaatste aande lenkapitaal zijn 99 aandelen van nominaal f 10.000 in handen van de Verenigde Be drijven Bredero n.v., terwijl het resteren de aandeel op naam staat van drs. J. de Vries te Vinkeveen. De direktie wordt gevoerd door de Ver enigde Bedrijven Bredero n.v. In deze nieuwe vennootschap zullen de buitenland se bouw- en konstruktieaktiviteiten worden uitgeoefend, voorzover deze niet in lokale maatschappijen zijn ondergebracht. NEW YORK (AP) De New Yorkse havenarbeiders hebben zaterdag het werk hervat, nadat een gerechtelijk bevel een tijdelijk einde had gemaakt aan de sta king die het scheepvaartverkeer op de At lantische kust en op de Golf van Mexico had verlamd. De staking duurde vijf dagen. Donder dagavond werd de staking voor tien da gen opgeschort in afwachting van een on derzoek van de regering tot een opschor ting van 80 dagen volgens de Taft Hart ley Wet. De Newyorkse havenarbeiders weiger den zaterdag het eerste niet-Amerikaanse schip dat goederen naar Cuba had ge bracht, te laden. Het is de onder Griekse vlag varende „President Hoffman", eigen dom van een Zuidafrikaanse scheepvaart maatschappij, die goederen uit Roemenië naar Cuba had gebracht (Van onze Amsterdamse redacteur) Sinds enkele dagen is de evacuatie van burgers uit Nieuw-Guinea via de luchtbrug Biak-Schiphol uitgebreid met een grootscheepse afvoer van militairen. Voor de K.L.M. is dit de grootste operatie die ooit door een burgerluchtvaart maatschappij is uitgevoerd. Totaal zullen via deze luchtbrug, die 1 augustus is begonnen en voortduurt tot midden november, bijna 16.000 mensen worden vervoerd op één van de langste luchtroutes ter wereld. Dank zij een ten top gevoerde efficiency, een doeltreffende samenwerking tussen civiele en tech nische diensten en grote opoffering van vliegend en grondpersoneel is het mo gelijk geworden dat deze gigantische operatie plaats heeft zonder dat de normale dienstregeling van de K.L.M. wordt aangetast. Eind juli werd aan het Centrum Vlucht- regeling van de K.L.M. gevraagd: „Er moeten voor eind oktober 7000 vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea worden op gehaald. Kunnen jullie dat?" Op dat ogen blik zat de K.L.M. midden in de topdruk te van het zomerseizoen. Een vliegtuig dat aan de grond staat is niet rendabel en geen luchtvaartmaat schappij kan zich de weelde van een re- servevloot veroorloven. De opgelegde vloot Super Constellations, die, verpakt in plastic, op kopers staat te wachten, kwam niet in aanmerking. Het vliegklaar ma ken zou een tijdrovende zaak zijn, nog af gezien van het feit dat er geen beman ningen voor beschikbaar zouden zijn. De mannen van Vluchtregeling gingen aan de slag. Zij slaagden erin een aan tal transatlantische chartervluchten te la ten vervallen door de passagiers in de normale lijndienst onder te brengen en er moest een extra straalverkeersvlieg- tuig worden bemachtigd. De K.L.M. kon de hand leggen op een splinternieuwe DC-8, die door de fabriek aan de Philip pines Airlines moest worden geleverd, maar die terstond van de P.A.L. kon wor den gehuurd. De machine kon worden ge bruikt voor twee extra vluchten per week via de poolroute. Dit betekende reeds een belangrijke versterking van de lijndienst Biak-Schiphol: tweemaal per week via de pool en eenmaal per week via de zuide lijke route. Het beschikbare aantal vliegtuigen was niet groot genoeg om het enorme vervoers aanbod via een ononderbroken luchtbrug Biak-Schiphol te verwerken. Daarom heeft de K.L.M. in Bangkok een „draaischijf" in de luchtbrug aangebracht. Extra inge legde Super-Connies vliegen nu repatrian ten van Biak naar Bangkok. De op dit vliegveld gestationeerde K.L.M.-staf, waar soms 400 passagiers op één dag uit Biak komen, staat voor de zware opgave deze reizigers in te passen op de normale L.M.-lijndiensten die Bangkok aandoen. Hét zijn de toestellen van de diensten op Sydney, Singapore, Manilla en Tokio, die op deze manier geheel bezet naar Euro pa terugkeren. Het K.L.M.-hotel „Plas- wijck" in Bangkok, dat over 140 bedden beschikt, kan de drukte uiteraard niet ver werken. Soms moeten de met de pendel diensten uit Nieuw-Guinea aangevoerde reizigers wel 2 of 3 dagen wachfen voor zij hun reis kunnen vervolgen. Er is be slag gelegd op een groot aantal kamers in andere hotels in de stad om de over blijvers te kunnen huisvesten. De problemen van de K.L.M.-employés in Bangkok worden nog vergroot door de constante stroom spijtoptanten, die de In donesische luchtvaartmaatschappij Garu- da van Djakarta naar Bangkok brengt, als eerste etappe van hun reis naar Ne derland. Het zal menigeen verbazen, dat er wekelijks gemiddeld 80 spijtoptanten uit Indonesië op Schiphol komen. Nu het militaire vervoer ook op gang is gekomen zullen deze maand tussen Bangkok en Schiphol 27 extra-vluchten per DC-7 en twee extra-vluchten per D.C.-8 worden gemaakt. Een D.C.-7 kan 84 en een D.C.-8 143 passagiers vervoeren. Het vervoer van de militairen naar Ne derland geschiedt per D.C.-8, D.C.-7 en Super-Connie. Voor de vluchtregeling en het routebedrijf van de K.L.M. heeft de organisatie hiervan ook veel hoofdbrekens gekost. De \llucht van een D.C.-8 is be trekkelijk eenvoudig. Dit toestel maakt na Bangkok slechts één tussenlanding in Ka rachi. De D.C.-7 moet bovendien nog een tussenlanding maken in Beirouth, en de Super-Connie moet Calcutta, Karachi, Dah- ran, Beirouth en Rome aandoen, zodat in al deze plaatsen landingsfaciliteiten moe ten worden verzorgd. Omdat de K.L.M. op de lijndiensten in het Midden en Verre Oosten geen vlieg tuigen van het type D.C.-7 en. Super-Con- nie gebruikt, ontbraken op de vliegvelden de reserve-onderdelen. Om alle risico's van vertraging uit te sluiten, heeft men op enkele plaatsen reserve-motoren gede poneerd. De boorduitrusting van deze vliegtuigen is bovendien met tal van re serve-onderdelen aangevuld. Een ingewik kelde organisatie is voorts de bezetting van de toestellen met vliegend personeel. Op deze lange routes maakt men gebruik van „slippende" bemanningen, die ieder een traject voor hun rekening nemen. De vliegtuigen, die gemiddeld na 350 vlieguren aan een grote revisie toe zijn, krijgen een „grote beurt" vóór zij in de luchtbrug worden ingezet, zodat stagnatie in het afvoerschema wordt voorkomen. Er wordt niet alleen onder hoogspan ning gewerkt in Bangkok en in het ge bouw van het centrum Vluchtregeling op Schiphol, maar ook bij tal van andere K.L.M.-diensten. Men denke slechts aan de maatregelen, die moeten worden ge troffen om de grote aantallen passagiers op tijd Van maaltijden te voorzien en te zorgen, dat er speciale voeding voor de baby's is. Het zijn de chef-koks van de K.L.M. in Biak en Bangkok, die hiervoor de verantwoording dragen. Dan is er de zorg voor de bagage, waar over men vooral in het overstapcentrum te Bangkok kan meepraten. En omdat de K.L.M. wenst, dat de reizigers ook onder deze bijzondere omstandigheden tevre den reizigers zullen zijn, heeft de afdeling reisvoorzieningen een taak, die niet alleen zorgt voor kranten en tijdschriften, maar ook voor grote hoeveelheden speelgoed, die uit Nederland naar Bangkok gaan. De kinderen van vandaag zijn de klanten van morgen en mogen dus niets te kla gen hebben over de service", zegt de K.L.M. Een belangrijk aandeel in de luchtbrug levert ook de „Kroonduif," de zuster maatschappij van de K.L.M. op Nieuw- Guinea, die voor de grote opgave staat om met de kleine Dakota's zoveel mensen uit Hollandia en het binnenland naar Biak te vervoeren, dat steeds het juiste aantal passagiers op tijd bij de aan strenge ver trektijden gebonden K.L.M.-machines wordt afgeleverd. Evenals Bangkok heeft ook Biak daardoor zijn huisvestingspro blemen. Het K.L.M.-hotel is reeds gedeel telijk in gebruik door V.N.-vertegenwoor digers en Indonesische ambtenaren. Tot dusver heeft men zich weten te behelpen met enige door het vertrek van Nederlan ders leeggekomen huizen. Begin november zullen alle 7000 vrou wen en kinderen naar Nederland zijn ge bracht. Tegen 15 november zullen ook 5700 militairen per vliegtuig zijn terugge keerd. Daar tussendoor heeft men dan nog ruim 3000 gewone passagiers te vervoe ren. De luchtbrug functioneert feilloos, al thans voor de buitenwereld, die er geen weet van heeft, hoe er dag en nacht door honderden K.L.M.'ers hard wordt gewerkt en niet zelden ook wordt geïmproviseerd. En aan hun prestaties gedurende twee maanden luchtbrug is het te danken dat de grootste vertraging tot dusverre slechts 3 uren bedroeg. De resultaten van „Enkes n.v." over de eerste zes maarfden van het boekjaar 1962 zijn, aldus de directie, gunstig geweest. Dit is een voortzetting van de algemeen gunstige tendentie over de jaren 1959, 1960 en 1961. Ondanks de steeds moeilij ker wordende verhoudingen op de arbeids markt, zijn de bereikte resultaten tot nu toe bevredigend, mede dank zij techni sche vernieuwingen en uitbreiding van de handelsafdeling, o.m. door de oprichting van de „Molykote" in België. De ver wachtingen voor 1963 acht de directie eveneens bevredigend. DINSDAG 30 oktober zullen de staats mijnen officieel afscheid nemen van pre sident-directeur H. H. Wemmers, die 1 oktober 65 jaar is geworden en op 1 no vember met pensioen gaat. De heer Wem mers, oud-minister van verkeer en water staat en voorzitter van het verbond van Protestants Christelijke Werkgevers in Ne derland, zal bij die gelegenheid namens het personeel der Staatsmijnen een af scheidsgeschenk worden aangeboden. Zo als bekend zal de heer Wemmers als pre sident-directeur worden opgevolgd door hoofddirecteur drs. A. Rottier, die de eer ste Katholieke president-directeur der Staatsmijnen wordt. „Beleggingen in aandelen verdienen op het ogenblik de voorkeur boven die in obligaties, welke het risico hebben van muntontwaarding," aldus commentarieer de in de jaarvergadering mr. W. Suer- mondt Wzn., president-commissaris, de be- leggingspolitiek van de n.v. „Vereenigd Bezit van 1894" in Rotterdam. Over de verdere ontwikkelingen is z. i. nog weinig te zeggen. Wel gaf hij het publiek de raad de gelden niet in speculatieve, maar in zgn. defensieve fondsen te beleggen. De maatschappij zelf heeft het behoudend element in haar portefeuille versterkt tot ca. 40 percent. De aandelen Vereenigd Bezit zijn in het afgelopen boekjaar ca. 11,4 percent in waarde gedaald per eind september jl. was dat teruggebracht tot ca. 9 percent maar deze vermindering was, volgens het bestuur, toch nog gunstig ten opzichte van het algehele koerspeil der Nederland se aandelen, dat volgens de ANP-C.B.S.- indices in dezelfde periode met ca. 18 per cent was teruggelopen. Deze relatieve winst is te danken aan een sterke spreiding. „Wij bezitten geluk kig een portefeuille, waarin een gunstige verhouding is tussen groeifondsen en ge wone aandelen met een goed rendement," zei daarover de commissaris mr. Ph. A. J. Mees. De directeur, mr. J. W. Tabingh Suermondt, was dan ook niet pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling op lan gere termijn. Het bestuur heeft berekend dat de uit breidingen in het afgelopen jaar niet ten koste zijn gegaan van de waarde van het aandeel, hetgeen impliceert dat goede fondsen zijn aangetrokken. Het beleid is er op gericht de huidige samenstelling van de portefeuille nagenoeg te handhaven. Eén der aandeelhouders oefende kritiek uit op de tantièmes voor het bestuur Achilles 7 te Maracaibo. Acila 6 v. Durban n. Matadi. Acmaea 6 580 m. z. Azoren n. Gothenburg. Acteon 6 330 m. n.o. Socotra n. Mauritius. Adara 5 120 m. z.o. Fern. Noronha n. L. Palmsa. Adrastus 8 te Suez verwacht. Agamemnon 8 te Nassau verwacht v. Turks eil. Alamak 7 te Genua. Alchiba 6 te Abadan verw. v. Khorramshahr. Alkaid 6 450 m. n.o. Belel eil. n. Montreal. Alkes 6 160 m. n.n.o. Horta n. Beyrouth. Alphacca 8 v. Mormugao n. Bombay. Alpherat 6 345 m. z.z.o. Kp. Palmas n. Dakar. Aludra 6 te Rio de Janeiro v. Santos. Ameland 7 te Rotterdam. Amsteldijk 6 300 m. z.w. Ouessant n. Londen. Amstelland 6 125 m. n.o. Fernando Noronha naar Montevideo. (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl dezer dagen de op zienbarende anti-E.E.G.-rede van oppositi- leider Gaitskell in een miljoen exempla ren van de drukpers zal rollen, heeft pre mier Macmillan gedurende het weekeinde, tevens als inleiding voor het deze week in Llandudno te houden jaarcongres der con servatieven, in brochure-vorm zijn repliek gepubliceerd. De lezing ervan maakt ech ter de indruk dat het in algemene termen gehouden betoog op een enkele zin na, geschreven is voordat Gaitskell zijn grote storm veroorzaakte. Macmillans tegenaanval op al degenen, die zich tegen Engelands lidmaatschap van de E.E.G. kantten, vormt het begin van een grootscheepse regeringscampagne WASHINGTON (Reuter) Chester Bow les, de speciale raadgever van president Kennedy op het gebied van de ontwikke lingslanden, heeft voorgesteld aan die lan den, die niet het juiste gebruik van de Amerikaanse hulp kunnen maken, „op- tactvolle wijze rechtstreekse bijstand voor projecten te weigeren". In dergelijke ge vallen zou hulp moeten worden gegeven via het Amerikaanse vredeskorps, het pro gram „voedsel voor vrede", of via de tech nische en raadgevende diensten van de Bowles deed deze suggestie in een memo randum aan de voornaamste leden van de regering-Kennedy. Welke landen „de bekwaamheid, het or ganisatietalent en de wil" missen om rechtstreeks gegeven hulp doeltreffend te gebruiken, zei Bowles niet. Wel somde hij drie andere categorieën op. Zo sprak hij over landen als Argentinië, Chili, Grieken land, Jamaica en Singapore, die volgens hem 'n bruto nationaal produkt hebben van meer dan 350 miljoen dollar en waarvan de problemen weliswaar groot genoeg zijn om Amerikaanse hulp te rechtvaardigen, maar waarvan tevens gezegd kan worden, dat hun vraagstukken hoofdzakelijk een yy gevolg zijn van „een verkeerd gebruik en een verkeerde verdeling" van hun rijk dommen. Een andere categorie vormden de lan den die een bruto produktie van minder dan 350 miljoen dollar hebben, maar die „een buitengewone bekwaamheid en moed aan de dag leggen bij het samenbundelen van hun hulpbronnen". In dit verband noemde Bowles Columbia, El Salvador, India, Nigeria, Pakistan, Formosa en Tu nesië. Ten aanzien van deze landen zou den de V.S. moeten samenwerken met de internationale geldverstrekkende organi saties en met andere kapitaaluitvoerende landen. Als derde categorie noemde Bowles de landen die wel een voldoende nationale produktie hebben, maar zich niet in alle delen van hun gebied goed kunnen hel pen. Hiervan werden in memorandum geen voorbeelden genoemd. Tenslotte merkte bowles op, dat in ruim de helft van de landen die Amerikaanse hulp ontvangen, een autoritair bewind in een of andere vorm aan de macht is. Een militair re gime was zijns inziens aanvaardbaar als het streefde naar hervormingen. om de nog altijd in grote verwarring ver- kerendë openbare mening gunstig voor het Britse plan te stemmen. Macmillan noemt dit „de meest vergaande en vooruitziende beslissing in vredestijd." De oplaag van deze brochure zal onbeperkt zijn, zodat aan de ongetwijfeld enorme vraag er naar, geheel zal kunnen worden voldaan. De E.E.G. is hier thans het favoriete onder werp van gesprek. Zelfs in de gevangenis sen discusieert men over de al of niet wenselijkheid van Engelands toetreding, zoals deze week uit een brief van een ge detineerde aan een Lagerhuislid bleek. Het is iets geheel nieuws, dat een Engel se premier zich in een pamflet recht streeks tot het algemene publiek wendt. Macmillan, die waarschuwt dat „dit geen tijd is om ons hoofd in het zand van het verleden te begraven" doet een speciaal beroep op de jonge generatie. Hij be schouwt Engelands toetreding tot de E.E.G. als een stap naar wereldeenheid, „welke het visionnaire einddoel van de mensheid Macmillan tracht reeds voor het con gresdebat van aanstaande donderdag de stelling van zijn tegenstanders in de con servatieve partij te ontzenuwen, dat Enge land onherroepelijk zou moeten opgaan in een Europese politieke of federale unie. Macmillan zegt hierover dat hij gelooft dat het merendeel van de publieke opinie sterk gekant is tegen de verdwijning van de wezenstrekken van de afzonderlijke na ties en een Europa wenst dat het beste van de verschillende nationale tradities in stand houdt en met elkaar in harmonie brengt. Macmillans opponenten in zijn eigen partij, aangevoerd door drie vroegere mi nisters, namelijk Turton, Sir Derek Wal ker-Smith en Sir M. Harmer Nicholls heb ben een amendement ingediend op de offi ciële partij-resolutie, die Engelands toe treding toejuicht. Dit amendement is uiterst voorizchtig gesteld met het doel om zoveel mogelijk steun van het congres te krijgen. Het doet een beroep op de re gering om haar belofte inzake de E.E.G. te vervullen wat betreft de Engelse land bouw, de andere leden .van de Europese vrijhandelsassociatie en de gemenebestbe- langen en het Verdrag van Rome niet te ondertekenen, zolang deze beloften niet zijn ingewilligd. Evenals de officiële poli tiek van de Labourpartij concentreren de tegenstanders bij de conservatieven zich meer op de voorwaarden tot toelating dan op de toetreding zelf. Amstelstad 6 500 m. z.w. L'end n. Golf v. Mexico. Area 8 te Napels. Archimedes 6 te Rotterdam. Arendskerk 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Asmidiske 6 50 m. z.o. Vltoria n. Las Palmas. Asterope 6 5 m. z.o. Dover n. Antwerpen. Attis 7 v. Rotterdam n. Bremen. Baarn 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Bali 6 te Penang v. Singapore. Banda 6 90 m. z.w. Kreta n. Gibraltar. Banggai 6 405 m. w. Bombay n. Calcutta. Bantam 7 te Napels. Batavia 6 v. Singapore n. Malacca. Batjan 7 te New York v. New Orleans. Bawean 7 te Beyrouth v. Three Rivers. Bengalen 7 te Bombay v. Karachi. Beninkust 7 te Lagos v. Port Harcourt. Bennekom 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Bosco 7 v. Galle te Basrah verwacht. Bovenkerk 6 50 m. z.z.w. Durban n. East-London. Calt. Amsterd. 6 90 m. n.o. Durban n. Mosselbay. Caltex Arnhem 6 120 m. n.n.o. Finist. n. R'dam. Caltex Leiden 6 73 m. o. Bahrein n. Abadan. Caltex Naples 8 te Port Said. Caltex Rotterdam 7 v. Port Said n. Rotterdam. Camerounkust 6 180 m. z.w. Ouess. n. Le Havre. Camitia 6 95 m. o. Gibraltar n. Curagao. Casamance 6 140 m. z.z.w. Las Palmas n. Nantes. Castor 6 te Hamburg v. Rotterdam Ceres 6 v. Cartagena n. Cristobal. Chiron 6 70 Om. o.n.o. Berbados n. Amsterdam. Cinulia 6 v. Rotterdam n. Liverpool. Conception 6 100 m. z.z.w. Rome n. Skaratnangas. Cradle of Liberty pass. 6 Perim n. Landsend. Crania 5 100 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Dalerdijk 7 te Stockton. Diemerdijk 6 te Londen v. Antwerpen. Diogenes 7 te Rotterdam. Dorestad 6 620 m. z.z.o. Bermuda n. Stanlow. Drente 6 150 m. n.n.w. Muscat n. Kuwait. Eenhoorn 6 35 m. o.z.o. Wight n. Beyrouth. Elizabeth Broere 6 v. Donges n. Thameshaven. Eos 6n150 m. n. Kreta n. Cartagena. Esso Amsterdam 6 120 m. w.z.w. Kreta n. R'dam. Esso Rotterdam 6 240 m. z.z.w. Ouess. n. Fawley. Fina Nederland 6 v. Bahrein n. Engeland. Fravizo 6 te Algiers. Gaasterdijk 6 325 m. z.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Gaasterkerk 7 te Hongkong v. Bangkok. Gaasterland 7 te Rio Grande v. Porto Alegre. Gabonkust 6 13 m. w. Finisterre n. Le Havre. Ganymedes 6 te Corinto v. San Juan del Sur. Garoet 6 12 m. z. Minicoy n. Aden. Geertje Buisman 7 v. Curagao n. Bissau. Giessenkerk 8 te Antwerpen. Gooiland 6 480 m. z.w. Horta n. Le Havre. Graveland 6 500 m. n.n.o. st. Paulsr. n. Recife. Grote Dijk 6 320 m. z.z.w. Halifax n. Le Havre. Groote Kerk 7 te Rotterdam. Guineekust 8 te Antwerpen verwacht. Gulf Italian 6 185 m. n.o. Alexandrië n. R'dam. Gulf Swede 6 160 m. n.o. Alexandrië n. R'dam. Hector 6 v. Mersin n. Napels. Hecuba 9 te Puerto Cortez verwacht. Helena 6 110 m. n. Azoren n. Santo Domingo. Hera 5 25 m. v. Kingsto nn. Santo Domingo. Hilversum 6 v. Le Havre n. Amsterdam. Holendrecht 6 90 m. n.w. Oran n. Rio de Janeiro. Hollands Dreef 6 600 m. o. Ceylon n. Singapore. Inca 6 v. Rotterdam n. Conakry. Ittersum pass. 6 Lizardhead n. Houston. Jagersfontein 6 140 m. z. Freetown n. Tenerife. Japara 6 190 m. o. Malta n. Rotterdam. Jason 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Johan v. Oldenbarnevelt 6 v. Napels n. Pt. Said. Joseph Frering 6 15 m. n.w. Dakar n. IJmuiden. Kamperdijk 6 1200 m. o. New Yor kn. New York. Karossa 6 te Sorong verwacht v. Timordilly. Katelysia 6 350 m. n. Finisterre n. Curagao. Kenia 6 v. Rotterdam n. Newcastle. Kerkedijk 6 te Antwerpen v. Rotterdam. Kermia 6 te Stanlow v. Puerto Miranda. Khasiella 6 70 m. n.o. Huil n. Invergordon. Kigldrecht 7 v. Stettin n. Hamburg. Koningswaard 6 145 m. z. Lagos n. Rotterdam. Kopionella 6 v. Rotterdam n. Curagao. Korendijk 6 340 m. w. Bishoprock n. Antwerpen. Korenia 6 te Larnaca v. Piraeus. Kosicia 6 80 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Kossmatella 6 v. Thameshaven n. Killingholme. Kreeft 6 390 m. z.z.w. St. Vincent n. Vitoria. Kreon 7 te Paramaribo v. Georgetown. Kryptos 7 te Baltimore. Kylix 6 te Buenos Aires. Laertes 7 te Liverpool. Langkoeas 6 80 m. n.n.w. Alexandrië n. A'dam. Lawak 6 20 m. z.z.o. Guardafui n. Djibouti. Leiderkerk 6 v. Port Sudan n. Suez. Liberiakust 6 370 m. z.z.w. L. Palm. n. Le Havre. Liberty Bell 6 65 m. o. Malta n. Tranmere. Loosdrecht 6 v. Gdynia n. Hamburg. Maashaven 6 30 Om. n.w. Dakar n. Las Palmas. Maaslloyd 6 te Honiara v. Noumea. Meliskerk 7 te Rotterdam. Memnon 6 te Aruba. Mentor 6 te Bremen v. Amsterdam. Merseylloyd 6 te Port Said v. Rotterdam. Merwede 6 160 m. z.o. Madeira n. Newport. Mississippilloyd 8 te Bombay verwacht. Mitra 6 v. Trinidad n. Rotterdam. Musi 6 voor 16 dagen te Steenkool. Mijdrecht 6 360 m. o. Kp. Hatteras n. La Salinas. Naess Lion 6 25 m. z.o. Masira n. Durban. Nanusa 8 te Freetown. Neder-Eems 9 te Lyttleton verwacht. Neder-Weser 6 te Barcelona. Nias 7 v. Monrovia n. Takoradi. Noordwijk 6 v. Monrovia n. IJmuiden. Onoba pass 6 Little Quoins n. Lavera. Oostkerk 6 110 m. z.z.w. Bathurst n. Kaapstad. Ootmarsum 6 te Antwerpen v. Glasgow. Oranje 8 te Fremantle verwacht. Oranjefontein 6 te Antwerpen. Oranje Nassau 7 te Plymouth v. Barbados. Ossendrecht 6 120 m. n.o. Mauritius n. Singapore. Overijsel verm. 11 v. Beira n. Mtwara. Palamedes 8 te Hamburg. Papendrecht 6 40 m. z.w. Casquets n. Zwarte Zee. Peperkust pass. 6 Las Palmas n. Antwerpen. Pericles 6 te Le Havre. P. G. Thulin 7 te Balboa v. Chanaral. Philidora 6 v. Rotterdam n. Banias. Poseidon 6 v. Georgetown n. Rotterdam. Prins Alexand. 6 485 m. o. Belle eil. n. Le Havre. Prins Frederik Willem 6 760 m. n.w. Scillys naar Le Havre. Prins Johan Willem Friso 6 v. Hamb. n. R'dam. Prins Willem II 7 v. Glasgow n. Montreal. Pr. Willem V 6 540 m. z.z.o. K. Farewell n. Lond. Purmerend 6 v. Curagao n. Puerto Miranda. Pygmalion 8 te Barcelona. Rempang 6 30 m. o. Berlenga eil. n. Marseille. Reza Shah the Great 6 280 m. n. Cartagena naar Mamonal. Roebiah 6 90 m. z.w. Dover n. Hamburg. Rondo 6 v. Alexandrië n. Genua. Rotti 6 te Port Said v. Suez. Rijndam 6 400 m. o.n.o. Belle eil. n. South.ton. Rijnkerk 8 te Rotterdam. Sabang 6 v. Penang n. Moelmein. Saloum 6 v. Rouen n. Santa Cruz. Sarangan 8 te Sorong. Schouten 6 145 m. z. Takoradi n. Walvisbaai. Servaaskerk 6 v. Cebu n. Manilla. Siaoe 6 te Newcastle v. Singapore. Sinon 6 te Ahtwerpen v. Rotterdam. Slamat 7 te Rotterdam. Sliedrecht 6 v Port Said n. Montreal. Soestdijk 7 v. Rotterdam n. Bremen. Solon 5 80 m. z.o. Fayal n. Rotterdam. Stad Alkmaar 6 320 m. n. Dakar n. Amsterdam. Stad Gouda 6 200 m. w. Dakar n. Vitoria. Stad Rotterdam 6 55 m. n. Oran n. Catania. Stad Vlaardingen 7 v. Vitoria n. Rotterdam. Statue of Lib. 6 165 m. o.z.o. Malta n. Thameshav. Steenkerk 6 v. Durban n. Lourenco Marques. Steenwijk 6 190 m. z.z.w. Ouess. n. Immingham. Stentor 7 te Cartagena. Steven 6 v. Ceuta n. Tunis. Straat Banka 6 v. Penang n. Mauritius. Straat Clarence 7 te Sydney v. Brisbane. Straat Colombo 6 te Port Elisabeth verwacht. Straat van Diemen 5 v. Mauritius n. 1L. Marques. Straat Madura 7 te Sydney v. Melbourne. Straat Magelhaen 6 200 m. o. Saigon n. Manilla. Straat Soenda 4 v. Tamatave n. Singapore. Straat Torres 6 te Tema v. Lagos. Tahama 6 65 m. n.w. emfwy vbgkq xzea cmwfw Tamara 9 te Amuaybay verwacht/ Tero 6 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Thuredrecht pass. 6 Kattegat n. Gdynia. Tjikampek 6 500 m. o. Mombasa n. Pt. Swettenh. Tjimenteng 8 teYokohama verw. v. Hongkong. Tjitarum 6 90 m. n.n.w. K. Columbine n. Kaapst. Tjitjalengka 6 v. Rio de Janeiro n. Capetown. Towa 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Van Riebeeck 7 te Dar Es Salaam verwacht. Van Waerwijck 6 110 m. w.z.w. Port Elisabeth naar Durban. Vasum 6 100 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Viana 6 90 m. z.o. Little Quoin n. Mena. Vitrea 6 v. Port Said n. Montreal. Waikelo 6 v. Triëst n. Beyrouth. Westerdam 6 v. Rotterdam n. New York. Westland 6 60 m. o.z.o. Vitoria n. Montevideo. Willemstad 6 te Port of Spain. Witmarsum 6 310 m. z.o. New York n. Le Havre. Woltersum 5 v. Houston n. New Orleans. Zafra 6 130 m. z.z.w. Ouessant n. Thameshaven. Zaria 8 te Port Said. Zuiderkruis 6 675 m. w. Luanda n. Walvisbaai. KLEINE VAART Adine 6 dwars Ouessant n. Antwerpen. Admiraal De Ruyter 6 dwars Texel n. Caen. Aerdenhout 6 40 m. z.w. Texel n. Shoreham. Alcetas 6 120 m. z.z.o. Ouessant n. Algiers. Amstelstroom 6 dwars Beachyhead n. Londen. Amyntas 6 40 m. n.w. Tenes n. Tel Aviv. Ank T. 5 v. Domsjö te Kopmanholmen. Anna Broere 6 dwars Scheveningen n. Stockvik. Areas 6 50 m. n.o. Kp. Palos n. Cartagena. Atlas 6 90 m. n. Texel n. Gothenburg. Bab T. pass. 4 Gothenburg n. Kristinehamn. Balticborg 6 dwars Svenskabjoern n. Leningrad. Bonafide 6 dwars Burlings n. Pascara. Brouwersgracht pass. 6 Borkumrif n. Zaandam. Calchas 6 40 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Casablanca 6 240 m. z.w. Flores n. Tampa. Coccinelle 6 20 m. z. Kp. St. Vine. v. Caablanca. Corrie Broere 6 60 m. n.w. Waterweg n. Billingh. Draco 5 70 m. o.n.o. Gibraltar n. Alicante. Driebergen 6 dwars Villano n. Londen. Erasmussingel 6 20 m. z. Finist. n. Civ. Cecchia. Fedala 6 bij Startpoint n. Rotterdam. Geestland 6 400 m. n.o. Azoren n. Barbados. Groningen 6 15 m. z.w. Casquets n. Bremen. Heerengracht 6 40 m. w. IJmuiden n. Shoreham. Joost 4 v. Haukipudas te Veitsiluoto. Julia Mary 5 dwars Southend n. Amsterdam. Kastanjesingel 6 in Sf. Georgekan. n. Plymouth. Lauriersgracht 6 dw. Norderney n. Amsterdam. Leendert Broere 6 dwars Texel n. Leningrad. Leonidas 6 10 m. w. Dungeness n. Sfax. Libertas 6 50 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Midas 6 70 m. n. Minorca n. Cartagena. Plato 6 dwars Finisterre n. Antwerpen. Quo Vadis 6 dwars Oosterschelde n. Rotterdam. Sheratan 6 80 m. v. Skagen n. Dublin. Thaletas 6 40 m. z. Ouesant n. Savona. 140.000), die naar zijn mening te hoog zijn. Maar de directeur deelde mede dat men daarmee nog onder het statutair toe laatbare is gebleven. In de jaarvergadering van Pietersen en Co's Automobielbedrijf N.V. kwam de te leurstelling van aandeelhouders, wegens de dividendverlaging van zes tot vier pet, tot uiting. Daarbij werd gewezen op de resultaten van de overige ter beurze ge noteerde aandelen van automobielmaat schappijen. Het bestuur merkte naar aan leiding hiervan op dat deze een veel gro tere omzet boekten. Een eventuele divi- dendpassering, in verband met de liquidi teit, was echter niet noodzakelijk. De dochterondernemingen Auto Center en Spaanse Polder verkeren nog in een aanloopperiode en hebben nog niet tot de winst bijgedragen. Daar de kapitalen van deze dochters te klein zijn, worden de za ken gedeeltelijk door middel van 'n bank- schuld gefinancierd. De van bijna 2 ton tot 1 gedaalde winst op elektrische en ver warmingsartikelen (o.m. Frigidaire) wierp de vraag op of het niet beter was eventu eel een gedeelte van deze afdeling te li quideren, gezien de grote concurrentie. De voorzitter de heer C. J. van der Burg meende „ophouden kost ook geld". Hij noemde de resultaten over het afgelo pen jaar „pover". De verkopen van Austin automobielen zijn zeer bevredigend in 1961 verlopen. Van de resultaten van de afdeling Frigidaire moet men het lopende boekjaar ook niet te veel verwachten, al dus het bestuur. „Simon Albert Heyn" zijn hier de grote concurrenten zoals de voorzitter het betitelde. RIO DE JANEIRO (AP) De Bank van Brazilië heeft tijdelijk alle overmakingen naar het buitenland opgeschort. De maat regel is genomen, aldus de bank, om de overheid gelegenheid te geven regelingen op te stellen voor de overmaking van win sten onder de nieuwe Braziliaanse wet ten op buitenlands kapitaal. Met de bedoeling haar positie op de Noordeuropese markten te verstevigen is Van der Heem, Den Haag-Holland, over gegaan tot de stichting van een in Kopen hagen te vestigen verkoopmaatschappij, Van der Heem Skandinavia A/S. Deze dochteronderneming zal de scha kel vormen tussen Van der Heem Interna tionaal N.V. (de exportmaatschappij van Van der Heem N.V.) en haar commerci ële alsmede overige relaties in Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland en IJsland. De Engelse industrieel V. Serebriakoff, die secretaris-generaal is van de „Men sa", een Engelse vereniging van intellec tueel bijzonder begaafden, vertoeft op het ogenblik in ons land als speler in een amateur-toneelgezelschap. De „Mensa" (latijn voor „tafel") beoogt mensen met een intelligentiequotiënt van 148 of meer, hetgeen maar door twee percent van de mensen wordt bereikt, bijeen te brengen om een uitwisseling van ideeën en een onderlinge stimulering tot vruchtbare ge dachten tot stand te brengen. Uitsluitend het I.Q. is maatstaf voor toelating tot deze vereniging en dus niet het gebruik dat deze uitzonderlijk begaaf den van hun vermogens maken. In Enge land houdt de „Mensa", die ongeveer 1800 leden telt, waarvan 650 in Amerika en slechts enkelen op het Europese vasteland, regelmatig bijeenkomsten waar alle mo gelijke onderwerpen ter sprake komen. Het is uit opinie-onderzoeken gebleken, al dus de heer Serebriakoff, dat in deze intel- lectuelengroep de meningen vooruit lopen op de ontwikkeling van de opvattingen in de massa. Het kan volgens hem nuttig zijn dit verschijnsel te onderzoeken en eventueel de mening in dit intellectuelen- forum te aanvaarden als richtlijn voor de toekomstige ontwikkelingen van de alge mene opvattingen. De „Mensa" hoopt dat ook in ons land en in andere Europfese landen veel meer leden geworven kunnen worden dan tot nu toe. Men zou zelfs overwegen een conti nentale afdeling in het leven te roepen met Nederland als centrum. Voorlopig is er een secretariaat te Bilthoven gevestigd. Tot nu toe zijn twee Nederlanders lid van de vereniging. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U. Kon. Olie Philips UnileVer Hoogovens Slot 2de tijdv. 141,50—141,80 ƒ141,80 140—140,50 140,20 128,30—128,60 f 128,60 522 528 I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11