President De Gaulle handhaaft Georges Pompidou als premier Oppositie zal neen zeggen bij het referendum Sleepboot „Atlantico" in Indio-channel gekapseisd HET WEER Jemenitisch bewind laat dorpen bombarderen Kolonel Dernesch die getuigde tegen Leibbrand overgeplaatst „Idee 62 Supralux Maurits Dekker overleden Twee Nederlanders omgekomen Egyptische parachutisten in Sanaa CHAPELLE ARDENTE OP SOESTERBERG Duitse verdachten worden aan Nederland uitgeleverd India is niet bereid tot overleg met Peking-China Echtpaar omgekomen door kolendamp Ml Aantal A.R.P.-leden wil gesprek met centraal comité i/o/fnuj! efore ■Hf Weinig bewolking SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Eerbetoon aan op Nieuw- Guinea omgekomenen Schilderijend ie f stal Het woord is aan Nieutve schandalen bij de Westduitse politie Exodus uit Nieuw-Guinea in de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 284 Kantoon Langs Nieuwctmat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 8 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks bek zon- en feeridagen. Abonnement p. week 59 p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietariefven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Survon Koster Adj. Hoofdredacteur. Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Koaak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Te Amsterdam is zondagmiddag na een vrij langdurige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden de letterkundige Maurits R. J. Dekker. Deze schrijver werd op 17 juli 1896 in Amsterdam geboren. Hij verwierf grote bekendheid door zijn vele romans en zijn, na de bevrijding verschenen, toneel stukken. In 1938 werd zijn boekje „Hitier, een poging tot verklaring" door de Justitie in beslag genomen. De auteur werd tot een boete van f 100,veroordeeld wegens be lediging van een bevriend staatshoofd.. Van zijn werk noemen wij: „Homo can- tat" (1925), „C. R. 133" (1926), „Zijn we reld" (1928), „Waarom ik niet krankzinnig ben" (1929), „De aarde splijt" (1930), „Am sterdam" (1930), „De man die een ander was" (1931), „Brood" (1932), „Reflex" (1932), „Aan beide kanten van de drem pel" (1934), „De mensen menen het goed met de mensen" (1934), „Oranjetrilogie" (1935-'38), „Inc. Pius beveelt" (1939), „Mordje de Jood" (1939), „De laars op de nek" (1945), „Jozef duikt" (1946), „De Kno- penman" (1947), „Amsterdam bij gaslicht" (1948), „De afgrond is vlak voor uw voe ten" (1952), „Op zwart stramien" (1957), „Het andere" (1958) en „De grote tover doos" (1958). In 1957 verwierf Dekker de novelleprijs van Amsterdam voor zijn „Op zwart stramien", in 1955 de Marianne Philipsprijs en in 1956 een bijzondere prijs van de Jan Campertstiohting. Voor het toneel schreef hij ondermeer „De laatste Minuut", „Willem van Oranje", „Panopticum", „De Wereld heeft geen Wachtkamer" (dat 300 maal werd opge voerd en in vele talen, o.a. het Japans, ver taald), „De andere Wet" en „Voor wie zij zingt". In 1949 werd hij onderscheiden met de kunstenaars-verzetprijs. David de Jong liet in 1946 een biografie over hem ver schijnen. (Zie verder pag. 4) (Van onze correspondent) PARIJS. Georges Pompidou, die vrijdag door de Nationale Veri werd weggestuurd, zal deson even zo vrolijk als Frans premier met zijn volledige ploeg in functie blijven. Het parlement daarentegen wordt wel naar huis gestuurd. Dat zijn de twee iet wat opzienbarende conclusies die het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, inderdaad uit deze eerste open crisis der vijfde republiek getrokken heeft, getuige een communiqué dat zaterdag door het Elysée werd gepubliceerd. Volgens de officiële commentaren moet het staatshoofd deze paradoxale beslis sing hebben genomen ingevolge zijn inter pretatie van het geschil tussen parlement en regering dat hij het volk, middels het referendum van 28 oktober wil laten be slechten. Door het parlement te „straffen" en de regering te sparen heeft de presi dent der republiek zich op zijn zachtst gezegd niet al te zorgvuldig gehouden aan de bovenpartijdige rol van scheids rechter die de grondwet hem niettemin heeft voorgeschreven. Na alle andere vrij heden, die De Gaulle met dezelfde consti tutie echter al genomen had. neemt poli tiek Parijs nauwelijks meer de moeite ook op dit bijkomstige slakje nog wat zout te deponeren. Wel heeft het staatshoofd zich zaterdag morgen nog gekweten van zijn constitu tionele plicht voor de „demissionaire" pre mier ook de voorzitters der beide Kamers in consultatie te ontvangen. Ook tijdens die ontvangsten moet de generaal er ech ter niet volledig in zijn geslaagd zijn per soonlijke gevoelens en voorkeuren te ver bergen of te beheersen. Want premier Pompidou en de eveneens gaullistische president der Nationale Vergadering, Jacques Chaban-Delmas, mochten elk een half uur in het kabinet van het staats hoofd vertoeven, maar de voorzitter van de Senaat, Monnerville, kreeg slechfs een onderhoud van welgeteld 85 seconden. Maar Monnerville, die van radicale huize is, behoort tot de leiders van de oppositie en op het congres van zijn partij in Vichy heeft hij vorige week De Gaulle van „ver raad aan de grondwet" beschuldigd. Heel diep op de oorzaken van de huidige crisis zullen de beide presidenten dus wel niet zijn ingegaan en men wist in het Elysée zelfs te vertellen dat De Gaulle zich niet Bij een poging het 9.632 ton nietende en in 1960 gebouwde Oostduitse visserij- moederschip „Karl Marxstadt", dat in het Indio-cliannel tussen het lichtschip Recalada en Buenos Aires aan de grond was geraakt vlot te brengen, is de dit jaar in ons land voor Italiaanse rekening ge bouwde sleepboot Atlantico gekapseisd. Twee Nederlandse bemanningsleden, een Argentijnse loods en een opvarende van het lichtschip Recalada, die aan boord van de Atlantico was gestapt om aan wal te gaan, zijn verdronken. De omgekomen Nederlanders zijn de 34- jarige eerste machinist Johannes Wes- sels uit Enschede, gehuwd en vader van een kind, en de 46-jarige matroos Peter van der Wees uit Delft, gehuwd en vader van vier kinderen. Over de oorzaak van het kapseizen is nog niets bekend. De sleepboot drijft met de kiel naar boven. Men is inmiddels met de berging begonnen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De vier andere Nederlanders die aan boord waren zijn gered. Dit waren kapi tein R. Schoonderwoerd uit Voorburg, tweede machinist N. van Dongen, stuur man H. K. Franker en matroos A. van Dijkhuizen. De bemanning stond in dienst van het scheepstransportbedrijf n.v. Redwijs in Baarn, dat de Atlantico in opdracht van het aannemingsbedrijf Alvi in Rome via Douala in West-Afrika naar Buenos Aires zou brengen. Eind juli vertrok de 800 p.k. sterke At lantico met drie bakken op sleeptouw on der bevel van kapitein Oene Edelenbosch uit ÏJmuiden naar Douala. Vandaar vlo gen kapitein Edelenbosch en nog een an der IJmuidens bemanningslid, de heer E. Woud, terug naar ons land. Kapitein Schoonderwoerd nam het bevel over. Zon der sleep zette de Atlantico de reis naar Buenos Aires voort, waar de sleepboot za terdagmiddag zou aankomen. De Atlantico werd gebouwd door de scheepsbouwwerf De Klop in Sliedrecht en baarde opzien door zijn onder de wa terlijn volkomen revolutionaire vorm, re sultaat van jarenlange Nederlands-Ame rikaanse proefnemingen in het scheeps bouwkundig proefstation in Wageningen. Zo ontbrak het achterschip onder de wa terlijn om "roeren en schroef meer ruimte te geven. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 eens had verwaardigd zijn gast bij binnen komst en afscheid de hand te drukken. (AFP/Reuter) Leiders van de Fran se socialistische partij (S.F.I.O.) en de rooms-kathoüeke republikeinse volkspartij (M.R.P.) hebben in het weekeinde plan nen besproken voor de strategie bij de komende krachtmeting tussen De Gaulle en de oppositie. De socialistische nationa le raad sprak zich uit voor een gezamen lijke campagne van de oppositie om „neen" te stemmen bij het referendum. Het nationale comité van de volksrepu blikeinen aanvaardde op een tweedaags congres met 110 tegen 23 stemmen, met één onthouding een voorstel om bij het refe rendum „neen" te stemmen. Het is nog niet bekend wanneer de ver kiezingen voor de nieuwe Nationale Ver gadering worden gehouden. Verwacht wordt dat de kiezers op 18 en 25 november naar de stembus zullen gaan. De Nationale Vergadering zou dan op 6 december in haar nieuwe samenstelling bijeen kunnen komen. De Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek (U.N-R.), die 173 ze tels heeft, had gepleit voor een samen vallen van het referendum en de eerste fase van de parlementsverkiezingen op 28 oktober, maar De Gaulle wil kennelijk dat er enige tijd tussen de twee verkiezingen verstrijkt. Premier Pompidou verlaat het Elysée, na zijn ontslag van zijn regering te hebben aangeboden aan president De Gaulle. (Telefoto) CAIRO (Reuter/AFP) Het gezagheb bende Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt dat de Jemenitische revolutionaire regering een poging van militaire infiltran ten, die uit Saoedi-Arabië en Jordanië af komstig waren, om het nieuwe bewind omver te werpen, heeft verijdeld. In de jemenitische haven Hodeida is zaterdag een Egyptisch schip met medische voor raden, technische uitrusting en voedsel aangekomen. Volgens een Amerikaanse toerist, die zondagavond in Aden aankwam zijn ongeveer 3.000 man Egyptische val schermtroepen in Sanaa aangekomen. Het Egyptische persbureau voor het Na bije Oosten meldt dat vliegtuigen van de „Jemenitische republikeinse luchtmacht" zondag opslagplaatsën van stammen, on geveer 200 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Sanaa, hebben gebombar deerd. Daarbij werd een aanzienlijke hoe veelheid wapens en zwaar materieel on schadelijk gemaakt, dat door „buitenland se elementen" wordt gebruikt. In Sanaa heeft de directeur-generaal van het Jemenitische ministerie van Buiten landse Zaken een onderhoud gehad met de Russische z'aakgelastigde en de Ame rikaanse handelsattaché in Jemen over het verblijf van Russische en Amerikaan se deskundigen in dit land. Het nieuwe bewind in Jemen zou geneigd zijn, de voorkeur te geven aan Egyptische des kundigen. De leider van de revolutionaire regering, kolonel Sallal, heeft aan het persbureau voor het Nabije Oosten verklaard dat twin tig leden van de familie van Iman El Badr nog in leven zijn. Volgens Sallal zijn in ondergrondse cellen van vijf gevangenis sen drieduizend gevangenen aangetroffen, die door ketenen aan elkander waren ge klonken. De nieuwe regering heeft besloten alle Jemenitische vertegenwoordigers in het buitenland van hun post te ontheffen we gens hun verhouding tot de voormalige Imam. Kolonel Sallal heeft op een pers conferentie in Sanaa met nadruk verklaard dat de Imam is omgekomen onder het puin van zijn paleis. Hij zei voorts, dat In de afgelopen nacht zijn de stoffelijke overschotten van 18 op Nieuw-Guinea om gekomen militairen op de militaire vlieg basis Soesterberg aangekomen. Strak ston den de mannen van het luchtmachtbewa- kingssquadron in de houding, toen de K.L.M.-DC7 landde. Een voor een werden de kisten met de stoffelijke overschotten naar een hangar gebracht, begeleid door bewapende erewachten. Achttien keer reed een auto de grote hangar binnen, acht tien maal presenteerden de begeleidende militairen het geweer, daarmee de slacht offers de eerste militaire eer op vader landse bodem bewijzend. De grote hangar was tot chapelle arden- te ingericht. Kransen van de minister van Defensie, witte chrysanten en anjers, wer den aan de voet van elke kist gelegd. De kisten werden bedekt door de Neder landse vlag. Hedenmiddag was de chapel le ardente voor de familieleden openge steld. Zij waren reeds vroeg uit alle delen van het land naar Soesterberg gekomen. de machtigste stammen in het noorden van Jemen zich bij de revolutie hebben aangesloten. Hij herhaalde dat deze ge slaagd is. Zwitserland heeft het verzoek van de Nederlandse justitie ingewilligd om drie Duitsers uit te leveren, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de schilderijendiefstal in het landhuis van jhr. mr. J. H. Loudon in Aerdenhout. On der meer werd een Rembrandt gestolen. De drie verdachten zijn de 35-jarige H. F. Nelde, de 41-jarige H. Stoehr en de 31-jarige A. E. Graefe. Zij werden een week na de inbraak in Interlaken op een camping aangehouden. Nelde is inmiddels in Nederland aange komen en in arrest gesteld. De mede-verdachten zullen naar ver wachting in de loop van deze week worden uitgeleverd. NEW DELHI (Reuter) India zal geen vertegenwoordigers naar Peking zenden voor besprekingen over de grensverschil- len met de Chinese volksrepubliek, die volgende week zouden beginnen. „De In dische regering zal geen enkele onderhan deling of bespreking beginnen onder dwang of aanhoudende bedreiging met ge weld. De laatste Chinese binnendringing moet het eerst worden ongedaan ge maakt", aldus de Indische antwoordnota aan Peking. Een woordvoerder van het Indische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat in de jongste Chinese no ta wordt bevestigd dat „de Chinese com munisten geen vermindering van de span ning wensen, die het mogelijk zou ma ken in een vriendschappelijke geest be sprekingen te beginnen, om tot een re geling van de Indisch-Chinese grensge schillen te komen". Socrates: Ik weet niets behalve dat ik niets weet. In Breezand is het echtpaar P. Lubber t- Van Vliet door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een dochter, die zon dagmorgen op bezoek kwam vond haar ouders levenloos op de vloer van de huis kamer. Waarschijnlijk is het echtpaar za terdagavond reeds bedwelmd geraakt door kolendamp. De kachel trok door het wind stille en mistige weer slecht. De slachtoffers waren beiden 69 jaar. WENEN (DPA) De garnizoenscom mandant van Wenen, kolonel Paul Der nesch, die een van de voornaamste getui gen a charge is geweest in het proces te Stuttgart tegen de verkeersdeskundige Leibbrand. is als regimentscommandant naar een ander onderdeel van het Oosten rijkse leger overgeplaatst. Politieke kringen in Wenen leggen ver band tussen deze overplaatsing en het pro- ces-Leibbrand, dat is geëindigd met vrij spraak voor de gewezen compagniescom mandant van het Duitse leger ten tijde van de oorlog. Dernesch was als toenmalige meerdere van Leibbrand vrijwillig voor de recht bank verschenen en had voor Leibbrand zeer belastende verklaringen afgelegd. De rechtbank voerde aan, dat Dernesch door een bevel uit te geven dat niet duidelijk Donderdag 11 oktober zal in het nieuwe RAI-gebouw te Amster dam de grote tentoonstelling „IDEE 62" worden geopend. Het zal een expositie zijn die geheel en al gebaseerd is op de voor lichting over het comfortabele leven en wonen, een voorlich ting die zeer nuttig en zelfs noodzakelijk is om vooral de huisvrouw te laten zien en te leren hoe zij, in de beperkte om standigheden van ruimte en hulp, méér vrije tijd kan verkrijgen en het gezinsleven met toepassing van moderne apparatuur com fortabeler en praktischer kan maken. Wij zullen in ons num mer van woensdag 10 oktober een uitvoerige reportage van deze tentoonstelling geven. Voor het vertrek van het Griekse motorschip „Patris" met Nederlanders uit Nieuw-Guinea, was de steiger in Hollandia bezaaid met koffers en kisten. m gesteld was, het doodschieten van ten minste 22 Italianen, waarvoor Leibbrand terechtstond, op zijn geweten had. BONN (Reuter) De Westduitse krant „Bild", die in Essen verschijnt en een grote oplage heeft, schrijft dat zich onder de Westduitse politie nog „een groot aan tal" voormalige nazi-officieren bevinden, die verantwoordelijk zijn voor massa moorden in Oost-Europa en in de Sovjet- Unie. Volgens het blad is er kans op een nieuw schandaal waarbij „honderden" voormalige nazi-moordenaars zullen wor den gearresteerd terwijl zij hun functie nog uitoefenen. „Door de misdadige toe geeflijkheid van de kant van de autoritei ten zijn er nog een groot aantal politie officieren in dienst die verantwoordelijk zijn voor uitroeiingsacties tijdens de oor log in het oosten." Het onderzoek in deze zaken wordt be lemmerd doordat veel bewijsmateriaal door de geallieerden in beslag was geno men en nu pas gedeeltelijk aan West- Duitsland wordt teruggegeven. Het blad oefent tevens critiek op enige provinciale autoriteiten in West-Duitsland, die te laks zouden zijn bij de uitvoering van het on derzoek. Advertentie Onder voorzitterschap van dr. D. Vreug- denhil zijn zaterdagmiddag ongeveer vijftig leden van de Anti-Revolutionaire Partij uit het gehele land in Utrecht bij eengeweest om de problemen te bespre ken die in de partij zijn ontstaan. Het initiatief voor deze bijeenkomst was ge nomen door prof. dr. L. G. W. Schol ten, oud-lid van de Tweede Kamer, ir. S. H. Attema, P. Wiebenga en dr. D. Vreugdenhil. Na uitvoerig te hebben beraadslaagd besloot men, „in verband met de veront rusting, die in brede lagen van de par tij aan de dag treedt" een onderhoud aan te vragen met het centraal comité van de partij. Een brief is daartoe uitgegaan aan de voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis. Deze brief zal over een week gepubliceerd worden. Hoewel na afloop van de vergadering niet bekend gemaakt werd welke onder werpen werden besproken, is waarschijn lijk, dat bezwaren tegen de partijleiding, tegen de Kamerfracties en tegen de hoofdredactie van het dagblad „Trouw" aan de orde zijn gekomen. Ook zal de gang van zaken rond de Kamer kandi datuur van mr. Roosjen wel ter sprake zijn gekomen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van l]mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 Kerkelijk Leven 6 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1