Werk ruimte-onderzoek vormt gevaar voor wetenschap Bronchi Ietten AGENDA 3 V.N.-bestuur op Nieuw-Guinea loopt nog niet erg vlot Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! en bondig Pol le Beeld van Troelstra m Prof. dr. G. B. van Albada: Echo ballon is weer te zien Luidklok voorlopig buiten werking Vier jaar voor bank bediende die fraudeerde Standbeeld Troelstra voor Leeuwarden Prof. Muntendam opent een Anker-clubhuis Bijna 6000 nieuwe woningen Paard oorzaak van aanrijding Mooi herfstweer I 11 MAANDAG 8 OKTOBER 1962 2 die ha eért eis van zes jaar door de rechtbank was veroordeeld tot drie jaar werd veertien dagen geleden een gevangenisstraf van vier-en-een half jaar geëist. Met de op lichting was een bedrag van ruim acht ton gemoeid. De bankbediende pleegde de ze fraude in samenwerking met een 57- arige Franse zakenman die zich voor deze feiten nog moet verantwoorden. Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Grote vorderingen tegen een deurwaarder Minister Luns met vakantie In augustus: In Limburg begint de natuur opnieuw Drie doden in het verkeer 12000 JAAR GELEDEN r 14. Kijk daar eens", zegt Potte verschrikt, „dat is natuurlijk een zee slang Gelukkig dat we met zijn drieën zijn, anders had ik werkelijk angst!" „Ik ga vlug naar binnen en vraag aan Zeerob, of zeeslangen ge vaarlijk zijn of niet. Kijk eens, die wordt alsmaar groter en vervolgd ons....!!" Dan komt Bas boven water en zegt: „Daar ben ik weer Potte, ik was van al dat trekken zo warm geworden, dat ik vlug een bad heb genomen en nu een douche na!!" ld 21 Ij Het werk van de organisaties voor het ruimte-onderzoek vormt in zekere zin eèn gevaar voor de wetenschap. Deze organisaties onttrekken namelijk enorm veel financieel en wetenschappelijk potentieel aan andere categorieën van wetenschapsbeoefening. De kans bestaat bijvoorbeeld dat sterrenwachten en geofysische laboratoria alleen maar een paar enthousiastelingen, die niets anders willen, overhouden en het verder moeten doen met tweede- en derderangs krachten. Deze waarschuwende woorden heeft prof. dr. G. B. van Albada, hoog leraar in de sterrekunde te Amsterdam, laten horen bij de opening van het aan de problemen rond het ruimte-onderzoek gewijde congres van het Verbond van wetenschappelijke Onderzoekers in Utrecht. Prof. van Albada noemde de militaire betekenis van de ontwikkeling der raket techniek en satellietbouw evident. Wat voor de astronomen wordt gedaan is ook militair van direkt belang. Hij acht het niet onmogelijk dat het ruimte-onderzoek wordt gebruikt als een dekmantel voor het wegnemen van de verschrikkingen van de bewapeningswedloop. De wetenschap zal zich daarvoor echter, volgens hem, niet mogen laten gebruiken. De publieke belangstelling richt zich vooral op de spectaculaire en sportieve elementen en veel minder op de weten schappelijke aspecten van het ruimte-on derzoek. Raketten en satellieten kunnen uitstekende hulpmiddelen zijn voor onder zoek dat zich geheel of grotendeels heeft vrijgemaakt van de belemmeringen van de aardse dampkring. Het ruimte-onderzoek levert voor de astronomie en de geofysica tal van nieuwe en belangrijke gegevens op, maar prof. Van Albada gelooft niet dat men hier van een wetenschappelijke re volutie mag spreken. De perfecte weten- schappelijk-technische organisatie die de behaalde resultaten mogelijk heeft ge maakt noemde hij wel verbluffend: er is een nauwe samenwerking tussen zeer gro te groepen wetenschapsmensen voor no dig. Men moet, volgens hem, de recente prestaties dan ook vooral uit dat oogpunt waarderen. Hij merkte voorts op dat nog niet hele maal duidelijk is, wat de eventuele weten schappelijke betekenis zal zijn van beman de ruimtevluchten. Anders wordt het als men ook in staat is om landingen uit te voeren. Woorden als „astronaut", „kos monaut" en „verovering van het heelal" geven, volgens hem, de realiteit niet weer. Ruimtereizen zullen, zijns inziens, altijd uiterst moeilijk en kostbaar blijven. Hetgeen er door middel van de ruimte vaart bereikbaar is ligt binnen vrij enge Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct In de komende Wéken zal de kaanse ballonsatelliet „Echo" weer te zien zijn. De ballon gaat aan de zuidelijke he mel van oost naar west en wel op 10 ok tober om 21.20 uur, op 11 oktober om 20.20 en 22.20 uur, op 12 oktober om 21.27 uur, op 13 oktober om 20.35 en 22.30 uur, op 14 oktober om 19.40 en 21.36 uur, op 15 ok tober om 20.45 uur, op 16 oktober om 19.50 en 21.45 uur en op 17 oktober om 20.55 uur. grensen. zo zei hij. Een landing op de maan, Mars of Venus is misschien nog wel eens mogelijk, maar op Jupiter vormt bij voorbeeld de enorme atmosferische druk al een onoverkomelijk bezwaar. Reizen buiten het zonnestelsel acht hij volmaakt uitge sloten al was het alleen maar omdat daar voor vele malen meer energie nodig zou zijn dan in het heelal ter beschikking is Men mag het ruimte-onderzoek niet klei neren, aldus prof. Van Albada, het is bij voorbeeld van grote betekenis voor de ken nis van de hoge luchtlagen om de aarde, maar anderzijds moet men zich er ook geen overdreven voorstellingen van ma ken. Op aandrang van de bevolking en uit vrees voor eventuele gevolgen heeft men de ruim achthonderd kilo wegende luidklok in de toren van de pas drie weken ge leden in gebruik genomen St. Antonius- kerk te Blerick buiten gebruik gesteld. Men meent namelijk dat de toren zwiept, wanneer de klok wordt geluid. Niet waar, zeggen de deskundigen, de toren draait slechts enigszins in zijn lengte as bij het luiden. Maar het is voor het be houd van de toren inderdaad wenselijk gebleken de ophangrichting van de klok te wijzigen. De toren in kwestie is een be tonnen, rechtlijnig gevaarte van 45 me ter hoog. Het gerucht dat de toren wel eens zou kunnen omvallen heeft bij de Blerickse bevolking enige opschudding ge wekt. Er zijn voorbijgangers die met angst en vrees de kolos passeren. Vele kerk gangers gaan nu naar een andere kerk om hun kerkelijke plichten te vervullen. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 48-jarige ex-employé van de Amster damse Bank wegens het medeplegen van valsheid in geschrifte, het opzettelijk ge bruikmaken van een vervalst geschrift en medeplichtigheid aan oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Ameri- Tegen de ex-bankbediende. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Hoofd stad operette met „In einer kleinen Kon- ditorei". Muziek van Leo Asscher en Johan Strauss. Grote Kerk, dinsdag 20.15 u.: Orgelcon cert door Marcel Dupré. Werken van Bach, Handel, Franck, Dupré en improvisaties. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam*, 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Eenzaam zijn de ontembaren", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution en verdovende middelen", 14 jr. Luxor, gesloten. Minerva, vandaag en dinsdag, 20.15 u.: „Merijntjes Gijzen's Jeugd", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Privé leven", 18 jr. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vloek van de prairie", 18 jr. Monopole (Zandvoort): Geen film. Brinkmann, 20 u.: „12.000 jaar geleden" (Scandinavische cultuurfilm). TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3), van maandag af Expositie Naam loos (schilderijen); dagelijks van 9-17 uur en tijdens de klassieke grammofoonplaten- concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 18-20 u> Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 14 oktober Debussy. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158, Bloemendaal)expositie van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Wim van Aken uit Halfweg. Tot 14 oktober, da gelijks van 10-12 en 14-17 u. Zondag van 14-17 u. Openbare leeszaal (Arendsstraat, Hoofd dorp): „Kindervisite", schilderijen en gra fieken o.m. van Lucebert, Van Diederen, Schroder en Salinger. Tot 21 oktober van 14-17 en van 19-22 u. DIVERSEN Concertgebouw, Grote zaal, 20 U-: Haar lemse Sportraad; demonstratie ritmische gymnastiek door de Medau Schule. Stadsschouwburg, 20 u.: Letterlievende vereniging Cremer: „Stel je eens voor dat...." Café Chantant „Adam en Eva", iedere avond, behalve maandag cabaret van 20-2 uur door Fiet en Frans Koster en Han Rei ziger. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 5 oktober). MAANDAG 8 OKTOBER City, 20 u.: „Sappho, de Venus van Les bos". Rex, 20 u.: „Romulus en Remus". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijk (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 9 OKTOBER Sappho, de Venus van Les- City, 20 u.: bos". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, maandag. zie onder MAANDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u „Een „fijn" stel dochters". Luxor Theaetr, 19 en 21.15 u.: „Het ver raad der Tartaren". W.B. Theater, 20 u.: „13 west straat". „Een DINSDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „fijn" stel dochters". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Misdaad er. striptease". W.B. Theater: Geen voorstelling. MAANDAG 8 OKTOBER Marquette-theater: Geen voorstelling. DINSDAG 9 OKTOBER Marquette Theater, 19.30 u.: „Spartacus" Aan de voet van de Oldenhove heeft een kleindochter van de heer P. J. Troelstra, mevrouw Veronica Baay, een door beeld houwer Hildo Krop vervaardigd stand beeld van de staats man onthuld. Dit ge beurde in aanwezig heid van politici als dr. W. Drees, prof. dr. Vondeling ex- minister J. G. Suurhoff. „Pieter Jelles Troelstra is iemand ge weest, die tegelijkertijd tot het verstand en tot het hart sprak. Ais hij zijn tegen stander niet wist te overtuigen dwong hij in ieder geval respect af." Dit zei dr. W. Drees in zijn herdenkingsrede ter gelegen heid van de onthulling van het standbeeld van Pieter Jelles Troelstra op het Olden- hoofsterkerkhof in Leeuwarden. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door de weduwe van Troelstra, zijn zoon Jelle en twee kleindochters. De oudste van haar, mej. Veronica Baai verrichtte de onthullingsplechtigheid. Het beeld van Hildo Krop, die door ziekte ver hinderd was de onthulling bij te wonen, staat in de schaduw van Leeuwardens be kendste bouwwerk „De Oldehove". In de hoofdvoet van het monument staan de woorden „Pieter Jelles Troelstra, dich ter, strider, steatsman" gebeiteld. Nadat mejuffrouw Veronica Baai de onthulling van het standbeeld had verricht droeg de Friese dichter Douwe Tamminga één van Troelstra's gedichten voor. Het Tweede-Kamerlid Fedde Schurer schonk vervolgens speciale aandacht aan het onderwerp dat hem zo nauw aan het hart ligt, de Friese taal en cultuur. Men schap, dat de vorderingen, die lo pen tegen een in Gorkum gearresteerde deurwaarder wel 200.000 bedragen. Tien tallen bewoners van Gorkum en omgeving zijn gedupeerd door het wanbeheer van de gearresteerde. Zijn administratie blijkt een volkomen chaos te zijn. Er is een sterke achter stand, niet alleen in incasso's van particu lieren en instellingen, maar ook in open bare verkopingen. Pakhuizen in de binnenstad bevatten goederen van mensen, die al jarenlang op de verkoop van hun spullen wachten en zich nu opeens herinneren dat zij destijds een ameublement, kachels of ledikanten aan de deurwaarder hebben toevertrouwd. De wanorde is dan ook zo groot dat het onderzoek stellig geruime tijd in beslag zal nemen. .Jaren geleden, toen ik als jong huis arts mijn loopbaan in Hollandscheveld begon, trof ik hier een wereld aan waar van ik het bestaan nooit had vermoed. Toen begreep ik dat de armoede de groot ste vijand was van de volksgezondheid. Hollandscheveld had het grootste sterfte cijfer aan t.b.c. van ons land. Waterlei ding was er niet en een wijkverpleegster ontbrak er, terwijl de mensen in hutten en eenkamerwoningen huisden. Het erg ste was dat er honger heerste. Maar daar naast was er ook een hechte gemenschaps- zin en goede „noaberschap". Dit zei de directeur-generaal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, ter gelegenheid van 'de officiële opening van het eerste Ankerclubhuis buiten het westen van ons land te Hollandscheveld (gem. Hoogeveen). Kort voor deze toe spraak, om precies kwart over drie, had een helikopter aan een lange lijn een me talen anker laten zakken, dat door de voor zitter van het stichtingsbestuur, de heer J. Stamm was losgekoppeld, - waarna prof. Muntendam het op een sokkel had geplaatst. Deze plechtigheid werd dóór een groot aantal hoge functionarissen van de mi nisteries van Maatschappelijk Werk en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij gewoond. Na aan het trieste verleden van Hol landscheveld herinnerd te hebben, wees prof. Muntendam op de welvaart die hier nu heerst. „Welvaart is letterlijk wel va ren. Dit vereist stuurmanskunst op een goed schip met een stevig roer en een hecht anker. In liet nieuwe clubhuis is ge legenheid voor de jeugd om te leren wel te varen". Met de wens, dat gezin, school en kerk samen met dit clubhuis een kla verblad van vier zullen vormen, besloot prof. Muntendam zijn rede. (Van onze correspondent) HOLLANDIA De nieuwe gezagsdra gers van de Verenigde Naties zijn zich aan het inwerken. Ze hebben kennelijk nog heel wat moeite met hét werk dat ze van hun Nederlandse voorgangers moeten overnemen. Niet ontkend kan worden dat de meesten van deze V.N.-mensen hard werken, maar hun gebrek aan kennis van zaken is overduidelijk. Bovendien speelt ook het talenprobleem een rol: de V.N ambtenaren bedienen zicji van het Engels maar er is vrijwel geen Papoea die die taal kent. Vrij wat Nederlandse ambtenaren heb ben zich echter bereid verklaard hun werkzaamheden voort te zetten. Ter op vulling van de opengekomen plaatsen zijn ook tientallen Indonesiërs aangekomen. In hoofdzaak zijn het mensen die bestemd zijn voor de Dienst van Financiën. De Papoea's blijken de nieuw aangeko men Indonesiërs vaak opvallend vriende lijk tegemoet te treden De gasten in hotel Noordwijk klagen dat de Papoea-bedien den Indonesiërs veel beter bedienen dan Nederlanders. Intussen is er van Indonesische zijde bezwaar gemaakt tegen de Papoeavlag, die men nu meer dan ooit op vervoermid delen door de Papoea's ziet voeren. Ook heeft Indonesië bezwaar tegen de naam „West-Papoea". In economisch opzicht doen zich nog geen moeilijkheden voor. Het lijkt ook wel De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns is met zijn vrouw en dochter naar Nice vertrokken voor een vakantie van zeventien dagen. 104-105. De alarmroep van de schild wacht had de twee anderen opmerkzaam gemaakt op het gevaar.Zpakten hun wapens en slopen door de struiken nader bij om te zien, wat er aan de hand was. Oef! zei de een. Ik geloof, dat we aangevallen worden door bleekgezichten! Maar onderwijl was Swop al op zijn vij and toegelopen. En terwijl de andere twee Indiaanse krijgsmakkers naderden, gaf Swop de schildwacht een stomp, die de roodhuid in het zand deed belanden. waarschijnlijk dat het rustig zal blijven, maar dat zal dan eerder ondanks dan dankzij het huidige V.N.-bewind zijn, want erg imponerend is dit bewind vooralsnog niet. Dat nog steeds zoveel N.V.-functio- narissen, die hierheen zouden komen, nog niet gearriveerd zijn en dat de reeds ge arriveerde mensen vaak zo'n ernstig ge brek aan kennis van zaken tonen is wel teleurstellend. Er is geen reden de good will van dit V.N.-korps in twijfel te trek ken, maar wel zou het prettiger geweest zijn als het zich wat meer op de taak in Nieuw-Guinea voorbereid had. Nu moet er wel wat erg veel geïmproviseerd worden. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in augustus van dit jaar 5.948 nieuwe wonin- genn opgeleverd. In augustus 1961 6.298 nieuwe woningen gereed In de periode januari tot en met augus tus 1962 kwamen totaal 47.229 nieuwe wo ningen gereed tegen 51.302 woningen in de overeenkomstige periode van 1961. Gerekend tot en met augustus 1962 wer den sedert de bevrijding 982.958 nieuwe woningen gebouwd. In augustus 1962 werden 9.437 woningen in aanbouw genomen (augustus 1961: 9.111 woningen). In de periode januari tot en met augustus 1962 werd met de bouw van 57.712 woningen een begin gemaakt tegen 69.355 woningen in de overeenkomstige periode van 1961. Het aantal in uitvoering zijnde woningen beliep eind augustus 119.272. Het prachtige najaarsweer van de laatste twee weken heeft moeder natuur in het Middenlimburgse land danig parten gespeeld. In de tuin van de heer J. H. Henckens is zaterdag een tweede oogst aardbeien geplukt. Toen enkele weken geleden de aardbeien- planten daar voor de tweede maal dit jaar in bloei stonden dachten de in woners van Roosteren „het zal wel niets worden". Zij kregen ongelijk. Zaterdag aten de kinderen van de familie Henckens een heerlijke, met aardbeien belegde boterham. Niet ver van Roosteren ligt het dorpje Buchten. Daar leeft een vink, die ze niet allemaal meer heeft, zoals de al gemene opinie luidt. Het beestje begon eind september nog met het bouwen van een nest en is zich van niets en niemand wat aantrekkend aan een flinke legpartij begonnen. Laagste inschrijf ster. De N.V. Aanne mingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen te Amsterdam is met 3.162.000 de laagste inschrijf ster voor het maken van een aan- leginrichting voor kopladingsschepen in de in aanleg zijnde Veerhaven op Texel. Bezoeken. De hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, de Zwitser Félix Schnyder, is uit Genève in ons land aangekomen voor een tweedaags officieel bezoek. Een handelsmissie van de staat Zuid-Carolina brengt een driedaags bezoek aan Nederland. Twee oudsten overleden. In Mierlo (N.B.) zijn kort na elkaar de twee oudste inwoners, die ieder 102 jaar oud waren over leden. 't Waren de landbouwer J. Slaats, en Matthias Lensen, die de Duitse nationali teit bezat maar reeds 60 jaar in Nederland woonde. Op de Graafseweg in Nijmegen is de 53-jarige mevrouw L. A. H. H. Schoen- makers-Petit uit Druten verongejukt. Zij zat naast haar echtgenoot in een personenauto, die naar Nijmegen reed. Ter hoogte van de Eersdijk stak plotse ling een paard de weg over. Het gelukte de bestuurder van de auto niet een aan rijding* te voorkomen. Het paard beland de op het dak van de auto. De wagen draaide een halve slag en kwam in de bermsloot terecht. Mevrouw Schoenma kers werd bij de botsing zo ernstig ge wond, dat zij enkele ogenblikken later overleed. Het paard werd bij de botsing gedood. De 16-jarige L. Dijkstra uit Munnekebu- ren (gemeente Weststellingwerf) is in de mist bij Oldelamer met zijn motorrijwiel uit de bocht geraakt en tegen een boom gereden. De jongen kwam met zijn hoofd tegen de boom terecht en was op slag dood. De 85-jarige heer J. C. Van Meer uit Prinsenbeek is op de onbewaakte over weg in de Huifakkerstraat te Breda ver ongelukt. De man fietste de overweg op en botste tegen de zijkant van de trein, die om kwart voor zeven naar Rotterdam was vertrokken. De man was op slag dood. Advertentie Bijzondere Filmvoorstellingen BRINKMANN - Grote Markt Iedere avond 8 uur r-r v»- r -( CiOV.* "*QT' Het K.NM.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied, dat geduren de het weekeinde toenam tot 1038 milli bar, blijft het weer in grote delen van Europa beheersen. De kern verplaatst zich langzaam in oostelijke richting naar Po len. Op de oceaan breidt zich, na het weg trekken van een depressie over IJsland naar het noordoosten, een nieuw hoge drukgebied in de richting van de Britse eilanden uit. Beide hogedrukgebieden zijn gescheiden door een frontale zone, welke zich uiterst langzaam naar het oosten be weegt en pas morgen Ierland zal bereiken. Het weer in ons land blijft dan ook onder invloed van het continentale hogedrukge bied en ondergaat vrijwel geen verande ring. Er blijft een kans dat, voornamelijk in de ochtend, plaatselijk laaghangende bewolking voorkomt. WEERRAPPORTEN fui W-25 Copyrtq*»' P. I B Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. A3 Neerslag laatste 24 uur. Den Helder onbewolkt O 16 0 Ypenburg onbewolkt ono 17 0 Vlissingen onbewolkt ono 17 0 Eelde mist O 16 0 De Bilt onbewolkt windst. 18 0 Twente onbewolkt O 18 0 Eindhoven onbewolkt ono 18 0 Zd-Limburg onbewolkt O 18 0 Helsinki zwaar bew. w 15 0 Stockholm geheel bew w 15 0 Oslo geheel bew. windst. 15 0 Kopenhagen zwaar bew. windst. 14 0 Aberdeen geheel bew. z 15 0 Londen mist ono 20 0 Amsterdam onbewolkt O 17 0 Brussel onbewolkt O 17 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt O 21 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble onweer windst. 21 12 Nice zwaar bew. n 23 O Berlijn motregen O 16 0,1 Frankfort onbewolkt no 20 0 München mist O 15 0 Zürich onbewolkt wnw 17 0 Genève zwaar bew. nno 16 0 Locarno geheel bew. o 20 21 Wenen onbewolkt zw 20 0 Innsbruck mist windgt 18 0 Belgrado onbewolkt windst 0 Athene zwaar bew. n 24 0 Rome regen O 24 4 Ajaccio zwaar bew. ono 24 7 Madrid onbewolkt windst. 29 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Lissabon onbewolkt ono 32 0 Dinsdag 9 oktober Zon op 6.53 uur, onder 18.02 uur. Maan op 16.32 uur, onder 0.56 uur. Maanstanden 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maah. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 oktober Hoog water 10.21 uur en 23.05 uur. Laag water 5.24 uur en 17.56 uur. Dinsdag 9 oktober Hoog water 11.55 en uur. Laag water 7.00 en 19.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2