Vaticaan betaalt kosten voor ongeveer duizend kerkvaders Vervoer per bus afgekeken van het Nederlandse Hof Ex-generaal-majoor Walker op borgtocht in vrijheid gesteld mm Oostduitsers weigerden hulp aan gewonde Westberlijner WERELDNIEUWS Westduits witboek over de muur in Berlijn Amerikaanse kernproef boven Stille Oceaan Eén lading kernenergie 20 maal om de wereld Vrees in Australië voor Soekarno's bewapening <~Praatótoel Kardinaal Spellman wordt bewaakt r' k MAANDAG 8 OKTOBER 1962 Komend Concilie heeft ook praktische kanten „Kleine luiden Democratisch vervoer Tot dusver tenminste 29 personen doodgeschoten Kleur en licht Fakkels en klokken Eerste kernontploffing in Peking-China verwacht President Kennedy offert zijn vrije weekeinden Binnen vijf dagen een psychiatrisch onderzoek „Cisalpin' ontspoorde -.V mÊm Britse ambulance moest onverrichterzake terug Koning Kalondji ontsnapt Zestig percent van het budget voor defensie Ben Bella in New York '(Dp de Elias ir i (Van onze correspondent) ROME. Naast vele andere eigen schappen, welke Paus Joannes XXIII tot een man maken die ook door niet-rooms- katholieken wordt gewaardeerd, siert hem een opmerkelijke gulheid. Het aan staande Concilie geeft hem ruimschoots gelegenheid daar het bewijs van te ge ven. De komst van ongeveer drieduizend „patres", bijna allen begeleid door se cretarissen en raadgevers, betekent dat er gedurende onbepaalde tijd ongeveer negenduizend geestelijken van rang in Rome aanwezig zullen zijn behalve de vele duizenden die hier in gewone om standigheden al plegen te vertoeven. Niet al die bisschoppen en geestelijke heren komen uit welvarende landen en er zijn heel wat bij voor wie de reis naar Rome, om over het verblijf in de eeuwige stad niet eens et praten, financiële zor gen meebrengt. Het zou zelfs voor een zo buitengewoon rijke instantie als het Vaticaan bezwaren meebrengen al die duizenden een gratis reis aan te bieden en daarbij nog verblijfs kosten. Dit is ook niet nodig. De bisschop pen, afkomstig uit welvarende landen, dra gen zelf de kosten, of wel deze worden door de gelovigen van hun bisdom bestreden. Ve le landen hebben ook in Rome priestercol leges, waar alle of een deel der bisschop pen uit het betrokken land een waardig onderkomen kunnen vinden. Dat geldt bij voorbeeld voor Nederland, België, Frank rijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië. De Amerikanen hebben voor hun honderd veertig „patres" en driehonderd begelei ders een groot hotel, in de onmiddellijke nabijheid van de Sint Pieter, in zijn ge heel gehuurd voor de gehele duur van het Concilie. Hoewel het Concilie nog niet be gonnen is en de Amerikaanse bisschoppen nog niet in Rome zijn, betalen zij nu reeds een miljoen lire per dag voor dat verblijf. Maar er zijn ook minder welvarende lan den en bisschoppen die een kleine minder heid van christenen vertegenwoordigen, levende temidden van mohammedanen, hindoes en dergelijke. Voor deze heren wordt de zaak veel moeilijker. Paus Joan nes heeft eenvoudig gezegd: „Een gast heer behoort de zaken zo te regelen dat zijn gasten zich op hun gemak voelen en geen zorgen hebben, vooral wanneer het gaat om gasten van aanzien". Bisschoppen, die de gastvrijheid van het Vatikaan wil den genieten, behoefden dat maar te zeg gen. Het gevolg is dat ongeveer duizend „patres" gedurende het gehele Concilie de gasten van het Vatikaan zullen zijn. Er zijn allerlei praktische vraagstukken, die opgelost moeten worden. Een mooie vergaderzaal alleen is niet genoeg voor een „congres", dat waarschijnlijk wel een jaar zal duren. Men is er ook nog niet, wanneer men er voor heeft gezorgd, dat alle deelnemers aan het Concilie passend onderdak en voeding krijgen. Een belang rijk vraagstuk is bijvoorbeeld het trans port. De bisschoppen zullen zeker eenmaal maar waarschijnlijk tweemaal per dag van en naar de Sint Pieter moeten gaan. Er is heel wat te doen geweest om die moeilijkheid op te lossen. Eerst werd er aan gedacht aan alle bisschoppen een eigen auto ahn te bieden, maar dat zou de toch al hoge kosten van het Concilie met heel wat miljarden hebben verhoogd. Men moet het eigenaardige milieu van het Vaticaan kennen, om te begrijpen hoe men daar over zulke dingen dagen lang kan beraadslagen. Het voorstel om een aantal keurige auto bussen ter beschikking te stellen, werd ge wikt en gewogen. Het was een te grote (Van onze correspondent) BONN In een witboek over de muur in Berluijn in Bonn is uitgegeven, somt de Westduitse regering op dat tenminste 29 mensen door Oostduitse Vopo's bij vluchtpogingen zijn doodgeschoten. Zeker zeven mensen vonden bij vluchtpogingen op andere manier de dood. Een ontelbaar aantal liep verwondingen op. In totaal is op tenminste 358 mensen door Oostduitse politiemannen geschoten sinds de oprichting van de muur op 13 augustus 1961. Er loopt in een vijfhonderd gevallen een onderzoek wegens verdenking van moord, poging tot moord, doodslag of vrijheidsberoving tegen Oostduitse grens wachters bij 't centrale Westduitse open bare ministerie in Salzgitter. Sedert 13 augustus 1961 hebben toch nog 12.316 Oostduitsers kans gezien te vluch ter. (Voordien jaarlijks 300.000). Sinds die datum werden ook 51.056 voormalige be woners van Oost-Duitsland geteld, die op het tijdstip van de afgrendeling van Oost- Berlijn in het Wejten op bezoek waren en die sindsdien om opneming in vluchtelin genkampen hebben gevraagd. In het witboek wordt voorts gezegd, dat de bondsregering de barbarij van de muur van Ulbricht zonder ophouden zal aankla gen. Het publiceren van dit witboek in het Frans, Engels en Duits is een onderdeel van deze actie. nieuwigheid": massavervoer voor hoge prelaten. Zoiets is niet waardig. Het zijn tenslotte geen schooljongens. Dat waren de bezwaren die naar voren werden ge bracht. Redding in nood kwam uit een heel onverwachte hoek. Een van de „mon seigneurs", belast met de praktische voor bereidingen, kwam op zekere dag met een weekblad aandragen, waarin een foto stond van de gasten van Koningin Ju liana bij haar zilveren bruiloft. Die gas ten waren gekroonde hoofden uit allerlei landen enze maakten gebruik van autobussen. Dat niet alleen: ze maakten er glimlachend gebruik van, kennelijk in genomen met dat moderne, wel heel demo cratische vervoermiddel. Er was dus een goed precedent en de bussen zijn al ge kocht om de „vaders" van hun verblijf plaats dagelijks naar de Sint Pieter te brengen. Het is nu maar te hopen dat ze er allen gebruik van maken, yooral ook de Italiaanse bisschoppen, die doorgaans bij zonder conservatief zijn. Het is best moge lijk dat het dagelijks gebruikmaken van een zo democratisch vervoermiddel ook een beetje invloed heeft op hun mentaliteit. Het zou stellig ongewenst zijn als er verschil zou ontstaan tussen „voorname" Concilie leden, die in een eigen auto ter vergade ring komen en minder belangrijke, die van een massavervoermiddel gebruik ma ken Zoiets klinkt misschien wel een beetje gek, maar de ervaring leert dat ook in de hoogste rangen onder de geestelijk heid heel wat vrij kinderlijke mensen ge vonden worden. In de Sint Pieter is nu vrijwel alles ge reed voor de komst der hoge gasten. Hoe streng de bewaking er op papier ook uitziet, het is twee journalisten van een uiterst-links blad twee dagen na de bij tijds ontdekte bom-„aanslag" gelukt kalm pjes de kerk binnen te wandelen, de ene met een fototoestel (streng verboden), de ander met een vrij groot, in krantepapier gewikkeld pak zeer opvallend in de hand. Dat pak hebben zij neergelegd op precies dezelfde plaats, waar „de bom" gevonden was. Het pak heeft daar enige tijd gele gen. De hele handeling is gefotografeerd en op die manier werd het bewijs gele verd dat kwaadwilligen zonder moeite een bom in de kerk kunnen neerleggen. Het gevolg is dat de kerk tot de opening van het Concilie voor het publiek gesloten blijft. Rome begint nu ook zelf enige belang stelling te tonen voor de dingen, die ko men gaan. Verscheidene fonteinen, palei zen en andere monumenten zijn extra schoongemaakt en donderdag zal de stad feestelijk worden verlicht. Op die dag zullen de „patres" samenkomen in de „Aula der zegeningen" in het Vaticaans paleis. De Paus zal daar het „Veni Crea tor Spiritus" inzetten en daarna trekken de bisschoppen in processie via de Scala Regia en de bronzen poort naar het Sint Pietersplein om vandaar de kerk binnen te gaan. De bisschoppen zullen daar voor het eerst plaats nemen in hun „stalli", zo als deze zetels heten. De Paus zal naar zijn troon worden begeleid en daarna be gint een plechtige pontificale hoogmis. De ze zitting is openbaar en er zullen ook, zij het op niet al te gunstige plaatsen, journalisten bij aanwezig zijn. Via „Tel star" en „Eurovisie" wordt de openings plechtigheid uitgezonden naar de meeste landen. Vrijdag zal de Paus de verschil lende buitenlandse missies (dat zijn dus ministers en diplomaten) in audiën tie ontvangen en wel dit is iets ge heel nieuws in de annalen van de Heilige Stoel in de Sixtijnse kapel. Reeds in de namiddag van 11 oktober zal de kar dinaal-staatssecretaris, Amleto Cicogna- ni, in het Vaticaanse paleis een recep tie houden ter ere der buitenlandse mis- In de parochies van Rome is men be zig met voorbereidingen voor een grote fakkeloptocht, die donderdagavond door de stad naar de Sint Pieter zal trekken. Op het ogenblik waarop de Paus het con cilie zal openen beginnen de klokken van de Pieterskerk te beieren, waarop alle kerkklokken van Rome gedurende vijf mi nuten zullen worden geluid. Als antwoord daarop luiden dan alle klokken in geheel Italië en men neemt aan dat over de ge hele wereld de klokken van alle rooms- katholieke kerken daarmee zullen instem- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten zaterdag bij het eiland Johnston in de Stil le Oceaan een kernproef in de atmosfeer hebben genomen. De kernbom werd uit een vliegtuig geworpen en had een kracht van minder dan 20.000 ton TNT. Het was de 29ste Amerikaanse kernproef in de at mosfeer van de huidige serie. (AP) De Britse kerngeleerde Sir Charles Snow ver wacht dat binnen vier jaar twaalf lan den, waaronder communistisch China, kernwapens zullen bezitten. Sir Charles zei in een radiorede te New York dat com munistisch China waarschijnlijk in de ko mende maanden zijn eerste kernproef zal nemen. Binnen twee of drie jaar zal dit land over kernwapens beschikken, zo voegde hij eraan toe. Sir Charles zei te geloven dat de grote mogendheden zullen voorkomen dat een mogelijk incident op een kernoorlog uit loopt. Te Quincy in de Amerikaanse staat Massa chusetts is zaterdag het derde Amerikaan se oorlogsschip dat door kernenergie wordt aangedreven, in dienst gesteld. Het is het achtduizend ton metende fregat „Bain- bridge", dat wel twintig keer achtereen een reis om de wereld zou kunnen maken zonder nieuwe brandstof in te nemen. De twee andere Amerikaanse oorlogs schepen die door kernenergie worden aan gedreven zijn het vliegdekschip „Enter prise" en de met geleide projectielen be wapende kruiser „Long Beach". MINNEAPOLIS (Minesota) (AP) President Kennedy zal tot de Congresver kiezingen op 6 november elk weekeinde be steden aan de campagne van zijn Demo cratische partij. Dit weekeinde voerde de president het woord op verkiezingsbijeen komsten. Medewerkers van de president hebben verklaard dat Kennedy's program ma elk v.olgend weekeinde tot de ver kiezingen zwaarder belast zal zijn dan het voorgaande. OXFORD (Reuter-AFP) Een federaal gerechtshof te Oxford in de Amerikaanse staat Mississippi heeft bevolen ex-gene raal aiker op borgtocht vrij te laten. Hjj moet zich echter binnen vijf dagen na zijn vrijlating onderwerpen aan een psychia trisch onderzoek om uit te maken of hij in staat is te antwoorden op de beschuldi gingen die tegen hem zijn uitgebracht. De generaal is daarop tegen een borgstelling van 50.000 dollar in vrjjheid gesteld. Negen Franse passagiers kwamen om het leven toen zaterdagmorgen vroeg de sneltrein van Milaan naar Parijs de Cisalpin te Montbard bij Dijon ontspoorde. De trein botste tegen een uit de rails gelopen goederentrein. Onder de omgekomenen bevindt zich de directeur voor financiële en admi- stratieve zaken van het Internationale Rode Kruis, Edouard de Bondelli. Telefoto (Van onze correspondent) BONN De Oostberlijnse autoriteiten weigerden zaterdag aan een Britse ambu lancewagen de toegang tot Oost-Berlijn, toen de Britten het communistische stads deel wilden binnenrijden om hulp te ver lenen aan een 21-jarige Westberlijner, die door de Volkspolitie was neergeschoten bij het verlenen van hulp aan vluchtelingen. De Westberlijner bevond zich in een huis in Oost-Berlijn. In dat huis w^s het begin van een tunnel, die naar het westen leid de en waardoor zaterdagochtend vroeg al een echtpaar was ontkomen. De Westberlij ner wachtte op een grotere groep vluchte lingen, toen hij gesnapt werd door de Volkspolitie, die hem neerschoot. De Brit se ambulancewagen wilde hulp aan de ge wonde gaan geven, nadat aan een West- berlijnse ambulance bij de muur de toe gang geweigerd was. Ook de Britten kre gen geen kans. De Oostduitsers zeiden dat zij zelf in staat waren hun gewonden te verbinden. Westelijke ambulances staan klaar bij de muur om hulp te gaan verlenen in het oos telijk stadsdeel sinds de Oostberlijnse po litie in augustus de zwaargewonde Peter Fechter zolang zonder hulp op de grond liet liggen dat hij stierf. (REUTER/AP) „We plegen overleg met onze bondgenoten over de stappen die moeten worden genomen na de weigering een geallieerd voertuig toe te laten met een menslievende opdracht in Oost-Ber lijn", aldus een Britse zegsman. De wes telijke geallieerden maken aanspraak op het recht van bewegingsvrijheid door de verdeelde stad. In de nacht'van zaterdag op zondag is een Oostberlijner van het dak aan de Ber- nauerstrasse in een voor hem opgehouden vangzeil gesprongen. De vluchteling werd met lichte verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Een brandweerman werd eveneens licht ge wond. In de afgelopen nacht zijn drie leden van de Volkspolitie naar West-Berlijn uitgewe ken. Zij zwommen gedrieën een grensri vier over, zonder opgemerkt te worden door de Oostduitse grenswachten. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft bij zijn terugkeer van een bezoek van zeven dagen aan de Verenigde Staten gezegd dat hem bij zijn besprekin gen met Amerikaanse leiders is gebleken dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Berlijn buiten elke discussie staat. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en zijn Russische ambtgenoot, Gro- myko, hebben zaterdag een tweede onder houd gehad over de kwestie-Berlijn, waar bij opnieuw niets is bereikt. LEOPOLDSTAD (AP) Kongolese troepen hebben zaterdag Afrikaanse woon wijken omsingeld in Bakwanga, de hoofd stad van de mijnstaat in Zuid-Kasai. Zij doorzoeken ieder huis naaf de ontsnapte Baloeba-koning Albert Kalondji, zo meldt het semi-officiële Kongolese persbureau. Dit was de eerste openlijke bevestiging dat Kalondji is ontsnapt uit handen van de centrale regering. Kalondji, die zich zelf tot „Moelopwe" (koning) heeft uitge roepen, kreeg vorige week huisarrest toen een aantal gendarmes in opstand kwam. SYDNEY (Reuter) Het te Sydney verschijnende Australische zondagsblad „Sun Herald" verklaart dat de harde lo gica Indonesië's buren moet nopen aan te nemen dat de opbouw van zijn bewape ning niet defensie maar agressie beoogt met andere woorden aan te nemen „dat president Soekarno niet geloofd kan wor den". In een hoofdartikel stipt het blad aan dat Indonesië zestig percent van alle rege ringsuitgaven besteedt aan de defensie. Het heeft een leger van driehonderddui zend man geregelde troepen, een vloot strategische bommenwerpers met éen ra dius van 4000 mijl en het breidt zijn ma rine uit met twee Russische kruisers, acht torpedojagers en twintig onderzeeboten. Ook zijn er plannen voor een commando dat bewapend zal zijn met geleide projec tielen. De vraag overwegend wat de reden kan zijn voor deze opbouw zegt het blad dat alle belangrijke opstanden in de afgelegen delen van Indonesië tenminste drie jaar geleden gedempt zijn, en dat de beweerde bedreiging door de Nederlanders is geëin digd met de overdracht van westelijk Nieuw-Guinea. „Als Indonesië voortgaat met zijn hui dige politiek zal het zeker de argwaan van zijn buren opwekken. Dit zijn voor het merendeel landen die geheel in be slag genomen worden door de economische ontwikkeling. Voor hen zijn grote legers een symbool van agressie en brengen ze zonder noodzaak een bron van spanningen te meer in de wereld," aldus de Sun-He- rald. Walker wordt onder meer beschuldigd van ophitsing tot relletjes in Oxford, voor afgaand aan de inschrijving van de neger student James Meredith aan de universi teit van Mississippi. Na zijn arrestatie werd Walker naar een psychiatrische in richting te Springfield in Missouri ge bracht. In een psychiatrisch rapport over Wal ker wordt onder meer gezegd: „Hjj heeft in wezen onvoorspelbare en schijnbaar bi zarre uitbarstingen van een type dat dik wijls wordt waargenomen bij personen die lijden aan paranoïde storingen." Ook wordt melding gemaakt van vroegere „functionele en psychosomatische storin gen." Het gerechtshof verlaagde de borg som van 100.000 tot 50.000 dollar. Walkers moeder heeft zich bereid verklaard dit be drag te storten. Walker heeft na zijn vrijlating te Springfield op een persconferentie ver klaard, onschuldig te zijn aan het hem ten lacfp pp1p?Hp James Meredith is in Oxford terugge keerd voor de tweede week van zijn colle ges aan de universiteit. Het weekeinde heeft hij doorgebracht bij zijn vrouw in Memphis (Tennessee). Hij had zich daar vrijdag onder politiebescherming heen be geven. Vertegenwoordigers van het departement van Justitie zijn van plan er voor te ijveren dat Meredith ook door de studen ten wordt geaccepteerd. Men zal daartoe trachlen de steun van studentenleiders te winnen. Gouverneur Ross Barnett van Missisippi is zondag te Oxford in een der kerken van de kansel een „levend sym bool der wetteloosheid" genoemd. De. mees.te geestelijken van de univer siteitsstad namen deel aan een gemeen schappelijke godsdienstoefening van boete doening en gebed voor de relletjes van verleden week zondag, waarbij twee per sonen om het leven kwamen. NEW YORK (Reuter, AP) De Alge rijnse premier, Ben Bella, is zaterdag in gezelschap van de UNO-delegatie van zijn land via Parijs in New York aangekomen. De UNO-assemblee zal vandaag de toe lating van Algerije tot de UNO behande len. Ben Bella zal vandaag een ontmoe' ting hebben met president Kennedy. Ben Bella heeft zondag in New York met pre sident Oswaldo Dorticos gesproken over zijn aanstaande bezoek aan Cuba. Raar of onraar Er is een begrip, dat met een Engels woord Standing joke genoemd wordt: een mopje, dat bij tijd en wijle, opgepoetst en aangepast, terugkeert en weer in rou latie komt. 1 v Zo las ik in een Amerikaans blad, dat men aan een Tibetaan, die voor het eerst in New York was, gevraagd had wat hij het zonderlingst had gevonden, en dat de man toen geantwoord heeft: „Dat de ogen van de mensen hier zo raar horizontaal staan." Een paar jaar geleden hoorde ik het zelfde geschiedenisje over een Chinese ge neraal en nóg langer geleden over een Japanse bankier. Maar het blijft altijd wel aardig. Wij zijn altijd weer geneigd er hovaardig om te glimlachen. Want, niet waar, onze rechte ogen zijn normaal en hun scheve ogen zijn raar en als dan zo'n Chinees onze rechte ogen raar vindt, dan is dat een rare Chi nees. Zo is het toch, niet? Scheve ogen, kimono's, Koreaanse halve hoge hoedjes, een juweel in een Indiase damesneusvleugel, zo ongegeneerd als die Papoea's er bij lopen; dat de Eskimo's kaarsen eten en de Amerikanen kaas met jam.allemaal reuze raar maar onze horizontale ogen, onze klompen, onze ja- quetten, onze bikini's, dat wij oesters eten en rauwe vis met uien, da's doodgewoon en wie dat niet gewoon vindt, is gek. Wij vergeten dan, dat als de norm be paald wordt door het grootste aantal, er meer Chinezen zijn dan Britten, Amerika nen, Duitsers, Spanjaarden, Nederlanders en Belgen samen, en dat de Chinezen dan het volste recht hebben om rechte ogen oesters, haring en dat rooie truitje van u héél vreemd te vinden, volslagen ab normaal. Nu vraagt u misschien wat dit allemaal er eigenlijk toe doet. Dit alles doet er alles toe. Want uit deze hovaardij op het eigene, uit deze waan van normaal en abnor maal, van zó hoort het en zó hoort het niet, komt een groot deel van de narigheid voort die de wereldgeschiedenis over onze hoofden uitstort. Ze zeggen altijd dat de wereld voort durend kleiner wordt en dat wij elkaar daardoor op allerlei wijzen en bij vele gelegenheden steeds beter leren kennen en begrijpen, omdat wij steeds meer met elkaar in aanraking komen. Ik bemerk daar nog niet veel van. Moet u mijn buren eens zien. Zukke rare mensen. NEW YORK (Reuter-AP) De Ameri kaanse kardinaal Spellman, wordt, sinds er zaterdagochtend vroeg een bom in de kelder van zijn woning is ontploft, onafge broken door de politie bewaakt. Acht re chercheurs zullen in zijn nabijheid blijven, totdat de kardinaal morgen naar Rome vertrekt waar hij het Concilie zal bijwo nen. Toen kardinaal Spellman zondag in de kathedraal van St. Patrick een mis opdroeg stonden er vlak bij hem drie detectives. De kardinaal droeg een plechtige pontifi cale mis op voor de intentie van de vrede, het succes van de zeventiende zitting van de UNO-Assemblee en het tweede Vati- kaanse Concilie. Tussen 14 juni 1948 en 21 juni 1953 zijn ten minste drie bedreigingen met bomaan slagen op de kathedraal geuit. Een ano niem telefoontje meldde zaterdag de aan wezigheid van een bom in de kerk van het Heilige Hart in de wijk Bronx. De politie liet de kerk ontruimen, maar vond geen spoor van een bom. J Samenwerking. In Rome is de tweede conferentie van ministers van Justitie van de leden-landen van de Raad van Europa gehouden. In een communiqué wordt het grote belang erkend van het opstellen van een programma voor ju ridische samenwerking. Aan de commis sie van ministers van de Raad van Europa wordt aanbevolen een comité ad hoe voor juridische samenwerking te vormen. Waardeloos. Uit het Londense hoofdkwar tier van de Britse fascistische partij zijn in de nacht van vrijdag op zater dag documenten gestolen die volgens partijleider Sir Oswald Mosley geen waarde hebben. Een pers die voor het drukken van brochures werd gebruik werd vernield. Tijdens een openluchtbij eenkomst van Sir Oswalds uniebewe ging in het Londense East End, heeft de politie dertig tegenstanders gearres teerd. Zij maakte een einde aan de bijeenkomst voordat Mosley was aange komen. Oostzee-Zwarte Zee. In de Sovjet-Unie is men begonnen met de aanleg van een kanalenstelsel dat de Oostzee met de Zwarte Zee zal verbinden. Het stelsel zal gebruik maken van de rivieren de Dnjepr, de Pripjar en de Njeman. Een kanaal van zeventig kilometer lengte zal in Wit-Rusland zijrivieren van de Nje man en de Prop jat met elkaar ver binden. De totale lengte van de water weg zal 2.500 kilometer bedragen. Naar Venus. Het Amerikaanse ruimte schip Mariner 2 had gisteren een af stand afgelegd van 10.560.958,4 kilome ter. De afstand tot Venus bedroeg op dat tijdstip 53.503.163,2 km. Het radio contact met het ruimteschip is goed. De Mariner 2, die op 27 augustus ge lanceerd werd, zal Venus op 14 decem ber op een afstand van 14.400 kilome ter passeren. Onder water. De Amerikaanse kikvorsman Fred Bladsare, is zondag onder wa ter van Denemarken naar Zweden ge zwommen. De Sont is nog nooit eer der op deze wijze overgestoken. Blada- sare legde de bijna zeseneenhalvekilo- meter op een diepte van vijfenhalve me ter af in drie uur en vijf minuten. Hij kreeg elk half uur een nieuwe zuurstof- voorraad van andere kikvorsmannen. Baldasare is ook de eerste die onder wa ter Het Engelse Kanaal is overgesto ken. Bierfestival. Het jaarlijkse bierfestival van München (Het oktoberfeest) dat zestien dagen duurt, is zondag geëindigd. De politie arresteerde tijdens het festival 115 mensen, onder wie verschillende inter nationaal beruchte zakkenrollers. Er wer den 113 vechtpartijen gemeld en 4.500 mensen behandeld op de eerste-hulp post van het Rode Kruis. Er waren dit jaar vier miljoen mensen een mil joen minder dan vorig jaar. Ook het bierverbruik is gedaald drie miljoen liter tegen 3 1/3 miljoen liter in 1961. Voedselvergiftiging. In Boedapest zijn gis teren 93 kinderen en vijf volwassenen uit één wijk in een ziekenhuis opgeno men met verschijnselen van acute voed selvergiftiging. Dit is de derde massale voedselvergiftiging in drie maanden. Men neemt aan dat de kinderen op de school waar zij een middagmaaltijd heb ben gebruikt, bedorven voedsel hebben gegeten. In juli zijn meer dan 160 per sonen ziek geworden bij twee grote voedselvergiftigingen in Boedapest. Fraudeur. Een militaire rechtbank te Bandoeng (West Java) heeft de gewe zen Indonesische luitenant-vlieger Zainal Abidin, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een bedrag van ruim 2.100.000 gulden, tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. De open bare aanklager had de doodstraf geëist. Abidin was verbonden aan een textiel bedrijf, dat regeringsorders uitvoerde. Verboden. De Amerikaanse luchtmacht heeft het zenden van sigaretten naar zieke militairen van de luchtmacht in militaire hospitalen verboden. Alle zen dingen sigaretten worden voortaan in beslag genomen. Volgens een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht is hiertoe overgaan, omdat er „lang zamerhand zoveel bewijzen zijn dat het roken van sigaretten in verband staat met longkanker en andere ziekten, dat dit niet langer genegeerd kan worden". Krachtig protest. De Griekse regering heeft meegedeeld dat de Russen vrijdag in Moskou drie Grieken hebben aange houden en hen heeft ondervraagd. Een van hen was een Griekse diplomaat, die voor het gebouw van de ambas sade werd gearresteerd en op een po litiebureau meer dan twee uur lang on dervraagd, voordat hij werd vrijgela ten. De Griekse regering heeft een krachtig protest bij de Sovjet-Unie in gediend. 0

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3