Reder Parlevliet oefent kritiek op LEI-rapport over rentabiliteit van Nederlandse vissersvloot Woningbouw in de IJmond stagneert door tekort aan personeel Voor bouw in vrije sector wel mensen Bij tewaterlating Rijnmond II Havenberichten Toonkunstkoor kan weer starten Judo-examens voor Uchi Mata-leden Fr. Kramer, terug van Nw.-Guinea, verwelkomd Timmerlieden gevraagd IJmond verenigingen vandaag en morgen Koster André Koene Koninklijk onderscheiden Prot. Chr. Nijverheids school voor meisjes in Beverwijk MAANDAG S OKTOBER 1962 Drumband Schulpen- Meerweiden behaalde 341 punten in Alkmaar Examens In Velsen-Noord VARA-speelgoedactie in Beverwijk een succes STOFZUIGERS BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. De heer N. Parlevliet, directeur van de N.V. Reederij en Haringhandel N. Parlevliet jr. in Katwijk aan Zee, heeft tijdens een bijeenkomst, na de tewaterlating van de tweede hegtrawler voor zijn rederij in Woubrugge, felle kritik geuit op het onlangs verschenen LEI-rapport over de rentabiliteit van de Nederlandse zeevisserijvloot. „Ik sta er van te kijken, dat in dat rapport wordt gezegd dat een vissersvaartuig eerst na vijftien jaar behoeft te worden afgeschreven. De vloot verandert tegen woordig in een razend tempo, daarom lijkt mij acht jaar oud genoeg voor een schip". De heer Parlevliet wees in dit verband op de gang van zgken in Duitsland, waar thans schepen uit 1952, 1953 of 1954 al naar de sloper gaan. Ook over een ander punt van het LEI-rapport viel de heer Parlevliet. „Er wordt gezegd dat per jaar slechts 14.500 gulden per schip aan schuldrente aan de Herstelbank hoeft te worden betaald. Dat bedrag is natuurlijk veel te laag gesteld. Het hanteren van de in het LEI-rapport genoemde cijfers over afschrijving en aflossing van de rente is naar mijn mening volkomen onjuist. Het rapport is er wat dit betreft naast". Met niet minder dan in totaal twintig korpsen heeft de stad Alkmaar zaterdag middag haar op 8 oktober vallende her denking van de Alkmaarse victorie inge zet met een muzikaal festijn. Tot de deel nemende korpsen, die alle geselecteerd waren, behoorde ook de speeltuindrum band Schulpen-Meerweiden uit Velsen- Noord, die een paar weken geleden nog kans zag om van de sectie muziek van de Velser Gemeenschap de jeugdtamboerzuil definitief te winnen. Nu echter moest deze drumband de strijd opnemen tegen seniorenkorpsen omdat er geen afzonderlijke jeugdafdeling was ge vormd. De prijzen bestonden uit geldbe dragen zodat het wel de nodige routine vergde om tot de prijswinnaars te gaan behoren. Schulpen-Meerweiden heeft er desondanks een fraai resultaat onder de „groten" weten te bereiken, want de band eindigde op de zesde plaats, net iets te kort om in de prijzen te vallen, aange zien de vijfde prijs beloond was met 365 punten en Schulpen-Meerweiden het tot 341 punten bracht. De BHK uit Beverwijk werd tweede met 397,5 punt. De prijs was 100.- De heer Parlevliet toonde zich tevens zeer bevreemd over de rust waarmee vele reders tegenwoordig nog doorgaan met het laten bouwen van het conventionele type zijtrawler. „Het prijsverschil kan een fac tor zijn," zei hij, „een hektrawler is na tuurlijk duurder, maar op den duur komt het er heus wel uit. Het zal verder de be manning enige moeite kosten over te scha kelen op de geheel andere werkwijze op een hektrawler. Maar dat is een kwestie van wennen. Een schip is waardeloos oud ijzer als er geen mensen zijn die erop wil len varen." Hij rekende op de volle me dewerking van de bemanning om het schip rendabel te maken. „Er zal een hoop mee verdiend moeten worden," zei hij. „Mis schien kunnen we er binnen korte tijd dan nog een bestellen." Naar aanleiding van de klacht van bemanningsleden, dat men op een hektrawler nooit de zon en de zee ziet, omdat het werk zich grotendeels op het tussendek afspeelt zei de heer Parle vliet: „De accommodatie op de trawlers moet steeds beter worden. Als het slecht weer is heb je geen last meer van over komend water en kou. Je doet de kachel aan en als het warm is, schakel je de air conditioning in. Wat wil je meer? Hektraw lers zijn kleine fabriekjes aan het worden. In vergelijking met het buitenland bete kenen zij als fabrieksschip natuurlijk nog niets. Of die grote schepen voor ons het ideaal zouden zijn, is nog maar de vraag. De kosten ervan liggen trouwens ook bij zonder hoog." De heer Parlevliet roemde de kwaliteiten van de Rijnmond I, de eer ste hektrawler van de rederij die ruim een jaar geleden in de vaart kwam. Hij had dan ook het volste vertrouwen in zijn nieuwe schip, de gistermiddag te water ge laten Rijnmond II, een zusterschip van de Rijnmond I. Voordat de heer Parlevliet aan het woord kwam, sprak de heer Boot, direc teur van de n.v. Scheepsbouwwerf De Da geraad, door wie de KW 43 Rijnmond II, bouwnummer 503, wordt gebouwd en is ontworpen. „Was er bij de eerste hektraw ler nog de vraag of het wel juist was te breken met de tientallen jaren beproefde en welhaast tot een ideaal schip ontwik kelde zijtrawler, de vraag of de hekvisse rij gelijkwaardig zou zijn aan de zijvisse rij, of transportbanden wel bedrijfszeker zouden zijn, of de bemanning akkoord zou gaan met het onderdeks werken, of het achterdek groot genoeg zou zijn en of er BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: D. Noorman-Remmerswaal, z., Kennemerlaan 138, IJmuiden; C. H. Gemser-Lotz, z., De Noostraat 157, IJmui- den-O.; M. van der Lem-Welp, z., Van Rijswijkstraat 60, Velsen-N.; H. Ruijgrok- de Jong, d., De Ruijterstraat 142, IJmui- den-O.; W. de Vries-Jolman, d., Rijnstraat 6, IJmuiden; J. P. Marcus-de Ligt, d., Strick van Linschotenstraat 61, Beverwijk; T. Scholte-de Boer, z., Litslaan 9, Sant poort; H. M. Brandt-van Rijn, d., Gijsbr. van Aemstelstraat 41, Haarlem; R. San- ders-Verwaijen, d., M. K. Hofstedestr. 6, IJmuiden; M. F. Lohr-Eckhardt, d., Gra- hamstraat 84, IJmuiden. ONDERTROUWD: K. Tabak, Van der Poelstr. 29, Velsen-N. en R. van der Meu- len, Van der Poelstr. 29, Velsen-N.; G. Hof, Gladiolenstr. 24, Santpoort en M. F. Wig- chert, Zeeweg 267, IJmuiden-O., t.a. Nij- beets, Kanaalweg noord nr. 17; J. Laan, aan 't Verlaat 26, Delft en M. Roggeveen, Paramaribostr. 22, Santpoort, t.a. Noord- wijk, De Grent 34; F. P. Struijf, Dorps straat 7, Akersloot en S. Tip, Enschede- straat 28, IJmuiden, t.a. Akersloot, Buurt weg 9; W. J. van Velzen, Carnisselaan 26 b, Rotterdam en J. M. W. Kool, Kruidberger- weg 64, Santpoort, t.a. Zandvoort Thor- beckestraat 13; L. C. M. Damen, Eenmans- laan 5, Haarlem en C. M. Wubenhorst, Walravenstraat 5, Velsen-N., t.a. Haarlem, Gen. Bothastraat 52; P. de Waard, Fazan tenlaan 21, IJmuiden-O. en W. Nierop Groot, Dinkelstraat 13, IJmuiden-O., t.a. De Bilt, Thorbeckeweg 23; H. Bijlsma, De Rijpstraat 5, IJmuiden en J. J. Retz, Dirk Hartoghstraat 42, IJmuiden, t.a. IJmuiden- Oost, Van der Zwaagstraat 13; L. van der Lugt, IJmuiderstraatweg 80, IJmuiden-O. en M. L. Borm, Van Speijkstr. 44, IJmui- den-O., t.a. Breda, Duivelsbruglaan 88; G. van den Outenaar, Greutzberglaan 18, Beverwijk en T. Vos, Meerweidenlaan 1, Velsen-N., t.a. Beverwijk, Stetweg 20; J. Janneman, Huijgensstraat 31, IJmuiden en M. Gravemaker, Huijgensstr. 31, IJmui den, t.a. IJmuiden, Kanaalstr. 146 ben.; C. A. F. van der Kolk, Ruijsdaelstraat 4, IJmuiden-O. en R. Nobel, Nicolaas Beets- laan 12, Driehuis; T. N. van Veen, Slaper dijk 44, Haarlem en M. G. Koelemeij, Groenpweg 66, IJmuiden-O., t.a. Uithoorn, Anjerlaan 16; J. L. Witteman, Prins Bern- hardlaan 278, Haarlem en J. J. E. Jansen, Rijksweg 452, Santpoort, t.a. Haarlem, Gedempte Schalkburgergracht 65. GETROUWD: C. L. Plooij en C. Schou ten, Beverwijk, Laan der Nederlanden 397; S. van Es en S. Piersma, Haarlem, Bere- steinstraat 1; A. H. Kablau en H. B. Ber- ritsen, IJmuiden-O., Trompstraat 9 rd.; N. A. Groen en S. Boonstra, Heemskerk, Seinestraat 14; K. de Vries en H. van Oude- naaren, IJmuiden, Plutostraat 22; A. van de Krol en W. Timmerman, Weesp, Hen- riëtte Roland Hoisthof 40; C. Verduijn en H. M. Schaar, IJmuiden-O., Oosterduin weg 1; J. J. Wichmann en A. M. Groen, Velsen-Z.; Meervlietstraat 82; D. ten Berge en P. E Ellen bijgenaamd Otten, Bever wijk, Laan der Nederlanden 317. OVERLEDEN: H. A. Verkerk. 43 jr., echtgen. van N. J. Michel, Gildenlaan 11, Velsen-N. voldoende veiligheidsmaatregelen waren genomen, die vragen zijn er nu niet meer. De Rijnmond I is een succes gebleken. Zijn snelheid en trekkracht worden alom geprezen en alles werkt goed. Het schip is zeewaardig en zeer rustig op zee." De heer Boot prees de heer Parlevliet omdat die het pionierswerk heeft aangedurfd en bood mevrouw Parlevliet een herimïerings- geschenk aan. Daarna hief men het glas. Tenslotte sprak de heer Lammens, vice- voorzitter van de Katwijkse redersvereni ging De Vuurbaak. De tewaterlating van de Rijnmond II had een vlot verloop. Mevrouw P. J. Par- levliet-Schelhaas verrichtte zowel de doop als de tewaterlatingsplechtigheid. „Ik geef u de naam Rijnmond II en wens u onder Gods zegen een behouden vaart," riep zij, waarna het casco zijdelings in het water gleed, grote vloedgolven opwerpend. Op vallend bij de hektrawlers van het type Rijnmond I en II is de kleine schroef, die een middellijn van 1,70 meter heeft. De schroef van een conventionale trawler heeft doorgaans een middellijn van 2,70 meter. De schroef van de hektrawlers draait echter in een straalbuis. De sche pen hebben een motor van 1200 p.k. De Rijnmond I haalde met een op 1000 p.k. afgestelde motor een snelheid van niet minder dan 13,2 mijl. Dit schip wordt, als het op zee is, altijd druk gefotografeerd door bemanningen van Poolse en Russi sche visserschepen, die zo dicht mogelijk in de buurt trachten te komen. Bij De Dageraad wordt woensdag de kiel gelegd voor de trawler VL 103, een zusterschip van de VL 16 Voorloper. Als dit schip is voltooid gaat men beginnen aan de bouw van weer een hektrawler, van het zelfde type als de Rijnmond I, voor de Visserijmaatschappij Kennemer- land. De Rijnmond II komt in december in de vaart. De voornaamste technische gegevens van de Rijnmond II zijn: lengte over al les 45,75 m., breedte 8,50 m., holte 10,30 m., 477,75 brutoregisterton, hoofdmotor 1200 p.k. Deutz, winchmotor 230 p.k., elek trische stuurmachine met automatische piloot. Schipper Cees Zwaan krijgt het be vel over de nieuwe hektrawler. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Elsa van Gefle, hout voor Zaandam; Brinio, Gefle; Han- seat. Drogheda; Regina, Rochester, ledig voor Zaandam; Kennemerland, Hamburg; Donau S., Sundsvall; Bosworth, Londen, ledig voor IJmui den: Hinde, Londen; Julia Mary, Londen; Wa terland, Hamburg; Arkdaia, Londen; Wasaland, Wasa, props voor Velsen; Hilversum, Le Havre; Tika, Londen; Ritornel, Londen; Stadt Brake, Hudiksvall; August Leonard, Wabana, erts voor IJmuiden; Neth. Coast, Newcastle. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Foglaroe naar Baltic, ledig van IJmuiden; Europa, Lon den; Jans, Londen; Jean E., Londen; Gisela, Ant werpen; Senegalkust, Bremen; IJstroom, Leith; Waverstroom, Liverpool; Gouwestroom, Huil; Athel Prince, Texas: Martinie, Rouen: Lucie Schulte, Bremen; Njord, Stockholm: Radja, Hamburg; Nabob, Aruba; Virgo, Helsinki; Ma rathon. Fort de France; Myronich, Tallin, wals- materiaal van IJmuiden Zondag kwamen in IJmuiden aan: Vera van Harlingen, ledig voor IJmuiden; Cherie, Rauma; Lauriersgracht, Mantyluoto; Texelstroom, Huil; Narwal, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Biri, Halden: Lapland. Lulea, erts voor IJmuiden; Minos, Kotka; British Curlew, Mena Al Ahmadi; Brouwersgracht, Mantyluoto, hout voor Zaan dam; Taras, Kopenhagen; Eemstroom, Ports mouth: Yewarch, Rochester, ledig voor IJmui den; Bernhardt Howaldt, Londen: Stad Den Haag, Norlolk, kolen voor IJmuiden; North Devon, Campha: Phidias, Hamburg; Henriette B., Par; Harrogate, Goole; Lissabon, Le Havre; Werra- stein, Antwerpen; Dumbaia. Antwerpen; Rema, Par. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Arkadia naar Hamburg; Lingestroom, Londen: Zaanstroom, Hull; Gratia, Rotterdam, ledig van Lemmre; So crates, Barbados; Armar, Le Havre. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Grangemouth; Betty, Norrfolk: Heluan, Joegs- singljord; Rijnstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor het kandidaatsexamen medicijnen (2de ge deelte)- mej. J. C. Bruins Slot, Aerdenhout; voor het artsexamen Chr. Lijesen Bever wijk; voor het kandidaatsexamen economie M. v. d. Burg, Driehuis. De heroprichting van het Toonkunst koor van de afdeling Beverwijk der Maat schappij tot bevordering van de Toon kunst, kan in de volgende week een feit worden. Nadat wij de vorige week schreven van de grote moeite, die men zich gaf om tot een heroprichting te geraken van het koor, dat dit voorjaar wegens een tekort aan actieve leden moest worden opgeheven, is het klaarblijkelijk gelukt om door een ac tie van de oudleden de getalsterkte te kun nen brengen tot ongeveer vijftig leden. In een week tijds is men er in geslaagd twaalf nieuwe leden aan te trekken, het geen bewijst, dat er toch wel mensen ge vonden kunnen worden, die nog graag wil len zingen. De eerste repetitie wil men houden op woensdag 17 oktober te acht uur in de grote zaal van het gebouw „De Opgang" aan de Florastraat. Voor het be stuur zijn voorgesteld de volgende candi dates de heren W. van der Veen, Cas- tricum, voorzitter; J. C. van der Horst, Heemskerk, tweede voorzitter; J. Oprei, Velsen-Noord, secretaris; mevrouw J. de Bie, penningmeesteresse Er wordt thans door de promotors van het Toonkunstkoor met folders gewerkt om het aantal tot zestig of zeventig leden uit te breiden. Zoals reeds eerder bekend zal de heer Anton de Beer uit Haarlem opnieuw de directie gaan voeren. De judo vereniging Uchi Mata, die in het begin van het jaar als onderafdeling een plaats kreeg in de vereniging Kennemer- staten, zal binnenkort voor haar leden de examens gaan afnemen voor het behalen van de gele en de oranje band. De heer J. de Boer, voorzitter van Uchi Mata, deel de verder nog mede dat door het verdwij nen van de huidige kleedruimte op het oude Watervlietsportpark, waarin de judo vereniging een kleine, maar fraaie oefen zaal heeft, op het nieuwe Koningsveld in het kleedruimtecomplex een nieuwe oefen zaal van grotere afmetingen wordt aange legd. Deze nieuwe oefenzaal zal tevens de ge legenheid open stellen voor een uitbreiding van het huidige ledental. Binnenkort wordt er een jeugdactie gehouden, gericht op het aantrekken van ongeveer honderd van deze jeugdige judobeoefenaars(sters) in de leeftijden van tien tot zestien jaar. Inmid dels breidt ook het seniorenledental van Uchi Mata zich uit. Voor de examens gele en oranjeband, die door de instructeur de heer P. Westbroek zaterdag 27 oktober v~\- den afgenomen zal nog de huidige oefen zaal worden gebruikt. Niet alleen in de kring van de familie doch ook en vooral in die van de r.k.- sportvereniging IEV was er zaterdagavond alle aanleiding voor een hartelijke begroe ting van de Nieuw-Guinea-vaarder Frans Kramer, die als eerste elftalspeler node werd gemist en van wie mag wordefi aan genomen, dat hij misschien reeds weer vol gende week zondag zijn ploeg zal comple teren. In plaats, zoals was verwacht, zaterdag middag om drie uur kwam Frans Kramer eerst zaterdagavond thuis, nadat het vlieg tuig waarmee hij op de thuisvaart was, wegens mist oponthoud had gekregen. Uiteraard waren op Schiphol de ouders en verloofde aanwezig. De IEV'ers had het oponthoud niet ge deerd, want voor de woning van Kramer aan de Dijckmansstraat te Velsen-Noord Noord had zich een flinke schare jeugdige IEV-voetballers in tenue opgesteld voor een erewacht, waarbij de nationale driekleur gestoken boven een fleurige en fraaie ere poort het hartelijk welkom nog meer ver levendigde. Behalve door de familie dus, bleek wel overduidelijk, dat van IEV-zijde op Kramer was gewacht teneinde hem weer in de gelederen van het eerste elftal op te kunnen stellen. In elk geval was men er zondagmiddag tegen NAS wel van overtuigd, dat deze snelle aanvalsspeler waarschijnlijk meer succes zou hebben gehad. Voorzitter N. Th. Willems heeft zaterdagavond zijn voldoe ning over de terugkeer van Frans Kramer niet onder stoelen of banken gestoken en hem namens IEV een aardige attentie aangeboden. Zaterdagavond was in het Verenigings gebouw aan de Schans te Beverwijk weer een groot aantal mensen bijeen voor de slotaktie van de VARA-speelgoedactie. De organisatoren kunnen terugzien op een uitstekend geslaagde bazaar. Vooral mede door de grote steun van vele zakenmen sen was er een grote hoeveelheid prijzen. Voor de overgehouden prijzen denkt men de volgende maand een kienavond te or ganiseren. Het netto bedrag van de gehou den bazaar en lijsten is 875.- en met de opbrengst van de te houden kienavond denkt men de duizend gulden vol te ma ken. De opbrengst is voor de tweeënveer tig kinderen in Zeehospitium St. Jozef in Hoek van Holland. Daar gaat ook de pop (Krelis) heen, wiens naam niet werd ge raden tijdens de Bazaar. Het'bestuur is de zakenmensen, die goe deren af hebben gestaan voor dit goede doel veel dank verschuldigd. Er is een groot tekort aan bouwvakarbeiders in het gewest IJmond en Castri- cum. Er is speciaal behoefte aan timmerlieden. Het gevolg is duidelijk; het duurt langer dan normaal voor een bouwwerk gereed is. Gekonstateerd is door het gewestelijk arbeidsbureau te Beverwijk, dat er een tekort van tachtig tim merlieden is. Gezien de vele bouwwerken in het ge west IJmond en de kortgeleden aangevan gen werken, zullen de tekorten aan bouw vakarbeiders voorlopig wel blijven be staan. Eind september waren in genoemd ge west bijna 2350 mensen in de bouwsector werkzaam, welk aantal ongeveer 120 meer was dan in de in juni gehouden bouwtel- ling. Opvallend is echter dat het aantal werk nemers, werkzaam ln de vrije sector van de woningbouw zeer sterk is toegenomen. Het aantal in uitvoering genomen wonin gen bedroeg slechts dertig, maar het aan tal bouwvakarbeiders voor dat karwei steeg met 109. In totaal steeg het aantal in uitvoering genomen woningen in alle sectoren in de afgelopen maand met 200. Het totaal aantal in uitvoering zijnde woningen na dert thans de 2600. Samenwerking De spanning op de bouwmarkt is dus groot, namelijk nog geen arbeider per in aanbouw zijnde woning. Aannemers zou den kunnen samenwerken om de situatie enigermate gunstiger te maken, door bij voorbeeld buitenlandse werkkrachten aan te trekken. Gebleken is dat Italiaanse werkers vol doen in de bouwnijverheid. Zo hebben aan nemers in Rotterdam kans gezien geza menlijk met buitenlandse werkkrachten enige belangrijke bouwobjecten te verwe zenlijken. De pier in Zandvoort mag van over heidswege ook gebouwd worden, omdat men dit doet met buitenlandse werkkrach ten en dus geen beroep doet op de Ne derlandse bouwmarkt. Overigens is het in het gewest IJmond niet alleen de bouwsector waarin de te korten aan werkkrachten groot zijn. Ook in de metaalnijverheid is een grote vraag naar personeel. De« grote bedrijven in de IJmond vroe gen per ultimo vpn de vorige maand maar liefst 1607 mensen. Ruim een derde van dit aantal heeft betrekking op personen jonger dan negentien jaar. Aan het eind van de maand stonden 110 personen als werkloos bij het arbeidsbu reau ingeschreven. Als gevolg van seizoen invloeden is het aanbod van arbeidskrach ten iets gestegen ten opzichte van eind augustus. Opgemerkt zij echter dat van het aanbod ongeveer een derde betrekking heeft op mensen, voor wie het moeilijk is een passende functie te vinden. Gedurende september werden er bij het arbeidsbureau 304 mannen en 87 vrouwen als werkzoekenden ingeschreven. Het bu reau bemiddelde en plaatste 252 mannen en 49 vrouwen in het bedrijfsleven. Tentoonstelling Aan beroepenvoorlichting gaat het ar beidsbureau binnenkort hard werken. Er wordt in het gebouw van de papiervak school aan de Doodweg in Velsen een be- roepententoonstelling gehouden voor de schooljeugd in het gewest IJmond. De leerlingen voor wie de voorlichting be stemd is, zitten in de hoogste klassen van lagere, vglo, nijverheids- en ulo-scholen. De gehele maand november zal de ten toonstelling ^geopend zijn. Enkele avonden in de week zullen ook de ouders van de kinderen in de gelegenheid worden gesteld de tentoonstelling te bezoeken. Vele fraaie en grote foto's zullen laten zien wat een bepaald beroep inhoudt. Met cartoons wordt de aandacht voorts geves tigd op specifieke eisen, die de beroepen aan de beoefenaar stellen. Er is grote interesse voor de komende tentoonstelling. Reeds hebben 2500 leerlin gen van tientallen scholen voor een rond leiding geboekt. Dat de oude papiervak school beschikbaar is gesteld, is te dan ken aan de spontane medewerking van Van Gelder Zonen in Velsen-Noord. erf nul ah I MAANDAG 8 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77: 14 tot 17 uur. R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur. DINSDAG 9 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort; 16 tot 18 en 19 tot 21 uur, fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philip» enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDU1NWEG 173 - TELEFOON 4402 IP** ggSssï- Een vrachtauto van de Chemische Fabriek de Toekomst werd vrijdag morgen aan de voorzijde ernstig be schadigd bij een aanrijding met een vrachtwagen van de fa. Jan Muis uit Spakenburg. De bestuurder van laatst genoemde auto wilde vanaf de hoogte van de Bik en Arnoldkade linksaf naar de vishallen rijden. De wagen van de Toekomst kreeg daarbij onvoldoende ruimte om zijn weg te vervolgen. Een botsing was het gevolg. Een kraan wagen sleepte de vrachtauto van De Toekomst weg. De heer André Koene heeft zondagmid dag tijdens een zeer drukbezochte receptie in de pastorie van de roomskatholieke Pei- truskerk in IJmuiden, uit handen van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bühr- mann de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvan gen. De zestigjarige heer Koene kreeg deze Koninklijke onderscheiding toegekend we gens zijn verdiensten als koster van de H. Gregoriuskerk en de H. Petruskerk in IJmuiden, alsmede voor het belangrijke werk dat hij in zijn functie van voorzitter van de R.K. Bond van Kosters in Neder land heeft verricht. Na een waarderende toespraak van bur gemeester Bührmann, die vergezeld was van de katholieke wethouder de heer J. van Leeuwen, werd het woord gevoerd door pastoor Westerhoven, pater Rijsbergen, de heer Walderveen, namens de organisatie van kosters, en nog vele anderen. De jubilaris kreeg vele cadeaus aangebo den. Er waren vele bloemstukken. Het zangkoor van de Petruskerk zong liede ren. De huldiging zou aanvankelijk op 14 sep tember jongstleden hebben plaatsgehad, doch de heer Koene bevond zich op die datum in Rome, waar hij een congres van kosters bijwoonde. In onze editie van 21 september gaven wij reeds een overzicht van de loopbaan van deze jubilaris, die in de tientallen jaren welke hij in IJmui den diende zich vele vrienden heeft ge maakt. ,Ba%fopr Westerhoyen wees er op, dat toen in 1922 de heer Koene tot koster van de Gregoriuskerk werd benoemd dit in fei te „een- fout" was, omdat de parochie het financieel niet kon dragen. Spreker zei ech ter zich gelukkig te prijzen dat deze „fout" veertig jaar geleden was begaan, want an ders was er immers geen sprake geweest van al het verdienstelijke wwerk dat door de heer Koene in het belang van de kerk en de parochianen is verricht. De huldiging van de heer Koene was zondagmorgen begonnen met een heilige mis in de Petruskerk. Enkele honderden vrienden en kennissen hebben de jubilaris zondag gefeliciteerd met zijn jubileum. Wanneer aanstaande donderdag in het Beverwijkse stadhuis Scheybeeck de raad bijeenkomt, zal er een gelangrijke zaak moeten worden besproken. De raad wordt namelijk gevraagd een noodzakelijkheids- verklaring af te geven voor het oprichten en instandhouden van een prot. christelij ke nijverheidsschool voor meisjes. Een des betreffend verzoek is bij het gemeentebe stuur ingekomen. De raad wordt verder voorgesteld een subsidie te verstrekken aan de stichting Algemene en Individuele Blindenbelangen te Amsterdam. Het gaat om een subsidie van 20 per in de gemeente woonachtige blinde. Dit zijn er drie. De subsidie wil het gemeentebestuur laten ingaan met 1 januari 1960. De raad wordt ook voorgesteld in te stemmen met het voorstel de gemeentelij ke subsidieregeling voor het gezinszorg- werk aan te passen aan de nieuwe rijks regeling. Opgemerkt zij dat de wijzigingen in de regeling, geen verhoging van de sub sidie beoogt. De agenda vermeldt voorts voorstellen tot vaststelling van de grondexploitatie van het grondbedrijf, voorstellen tot goedkeu ring van de rekening van het Gasthuis te Wijk aan Zee, tot het verstrekken van kre dieten voor aanschaffing van plantsoenen- materieel en een surveillancewagen. De raadsvergadering begint om half acht. GEBOREN: Margaretha M. A., d. van J. Oud en M. Koning; Jacqueline J., d. van J. Romijn en L. van Gunsteren; Jacobus P. A., z. van J. Jansen en Th. Ursum; Rober- tus C. J., z. van A. Henneman en A. Zwa nenburg; Jacobus L., z. van J. Winter en M. Aarsen; Carolina, d. van F. Leegwater en D. Posthumus te Beverwijk; Paulus G. B., z. van J. de Kruif en M Dijkman Dul- kes; Frank J., z. van A. Bertram en M. Essink te Castricum; Anja, d. van D. Bak ker en K. Bakker; Monique, d. van H. Tol lens en M. de Gast; Johannes G., z. van J. Bodewes en F. Vianen te Beverwijk; Adrianus, z. van D. Kluft en M. Beentjes; Wilhelmina, d. van N. Huisman en R. Broek; Ingrid S. F., d. van B. Slangen en J. Houtman; Antje, d. v. J. Miedema en C. Halbertsma te Beverwijk; Maria J., d. van J. de Wit en T. Sap te Beverwijk; Romke J., d. van H. Vrijburg en B. Butler. ONDERTROUWD: L F. N. Aardenburg te Velsen en A. M. Rijke; Th. H. M. Weis- scher te Haarlem en A P. H. v. Lieshout; L. P. de Boer en A. A. Zonneveld. GETROUWD: H. Heuving te Amersfoort en D. Wielinga. OVERLEDEN: A. de Munck, oud 36 jaar, echtgenote van H. Pereboom; J. de Vries, oud 79 jaar, geh. gew. met B. Tijma 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5