Onderwijs verslindt kapitalen in Australië Middelbare zes jaar opleiding tot uitgebreid KLEUN KERKELIJK LEVEN m Er wordt hard gewerkt aan de IJ-tunnel Luchtmachtbezwaren tegen lichtmasten Spanjaarden veroordeeld tot 30, 25 en 18 jaar m Landarbeider sloeg paard met schop Dressuurpaard sprong op toeschouwers in m c MAANDAG 8 OKTOBER 1962 6 Coëducatie Drie diploma's Miljoenen Leraren Doodstraf en tweemaal levenslang gewijzigd Verzachting NIEUW i NEWGIÏÏNEA 2GULDEN 25C NEDERLANDS NMJWCUINEA Bart L. Joris Zeevis van vreemde kust in aquarium te Scheveningen „Financiële noodtoestand" onder boerenbevolking Internationale zaken Eenlieidsstreven Kerk en Israel Protestants centrum Cijfers Hulpverlening R.K.-bijbelvertaling Politierechter legde hem twee maanden op Adres vakonderwijzers lichamelijke opvoeding (Van onze correspondent) SYDNEY Met de aanvang van de nieuwe cursus op de scholen in Nederland gaan de gedachten van vele Nederlandse immigrantenouders in Australië uit naar het moederland. Hun kinderen, die de la gere en middelbare scholen bezoeken, zit ten dan al ruim zes maanden in het nieu we schooljaar. Half december begint de grote vakantie. De zomervakantie, die hier de voorjaarsvakantie is, hebben ze pas achter de rug. In Nieuw Zuid-Wales, Australië's be langrijkste staat met drie-en-een-half mil joen inwoners op een oppervlak zo groot als Frankrijk, staan ze voor een zwaar dere taak dan hun voorgangers, want de organisatie van het schoolonderwijs heeft dit jaar een belangrijke wijziging onder gaan. De leerplicht is verlengd in zoverre dat wat voorheen de vijfjarige opleiding was op de middelbare (of „high") school, tot zes jaar is uitgebreid. Evenals in Nederland is men hier tot de overtuiging gekomen, dat de jeugd op te vroege leeftijd (voor het zestiende le vensjaar) ofwel in de maatschappij komt (74 percent) of naar de universiteit gaat. Het Wyndham-rapport, resultaat van een studie over een periode van zeven jaar, door een commissie van deze naam, is in februari in Nieuw Zuid-Wales toegepast en dat betekende een revolutie in het school opleidingssysteem. Coëducatie, dus jongens en meisjes op dezelfde school en niet langer aparte meisjes- en jongensscholen (behalve in de particuliere sector) is eveneens ingevoerd. Het is een revolutie, die heel wat pennen in beweging heeft gebracht onder de Aus traliërs, maar onze Nederlandse immi- granten-ouders, die gewend zijn aan het coëducatie-stelsel, geen moeilijkheden heeft gegeven. Overigens heeft de rege ring de ouders ruimschoots gelegenheid gegeven zich te beraden en zij hebben zich in een door de regering gehouden enquête kunnen uitspreken. De uitslag bleek ten gunste van coëducatie te zijn. De omme zwaai naar een zesjarige middelbare schoolopleiding echter ging er zonder re ferendum door. De zesjarige opleiding aan de middelba re school houdt niet in, dat men de studie niet eerder kan afbreken. Aan het eind van het vierde jaar kan men examen doen voor het „school-eindexamen" en aan het eind van het zesde jaar voor het diploma middelbare schoolopleiding. Men kan na drie jaar ook examen doen voor het atlas sen-diploma".'Er zijn nu dus drie examen mogelijkheden voor drie verschillende di ploma's aan een en dezelfde onderwijsin richting. Het „tussen-diploma" een over blijfsel uit de oude tijd wordt door velen overbodig geacht. Een andere ommekeer, die het nieuwe systeem bracht, was de regeling, dat de beslissing welke cursus de leerling op de middelbare school zou volgen en naar wel ke school hij zou gaan, niet langer geno men wordt door het hoofd van de lagere school. Alle abituriënten gaan nu naar de school, die het naaste voor hen gelegen is. Een jaar geleden zijn, ria een stagnatie van vier jaar, de werkzaamheden aan de IJtunnel in Amsterdam hervat. Sindsdien is aan de tunnel verwacht wordt dat hij eind 1967 gereed zal zijn rond 14 miljoen besteed. Reeds begin vol gende maand zal begonnen worden met het maken van de circa tachtig meter lange betonnen boorpalen in het IJ waarop de tunnel zal komen te rusten. Het afgelopen jaar is in het IJ, het Oosterdok en de Dijkgracht een zinksleuf, waarin de tunnelelementen zullen worden neergelaten, gebaggerd, een omvangrijk karwei waarbij 425.000 m3 bagger ver wijderd werd. Men kon met de bagger machine maar tot maximaal 22 meter min N.A.P. komen. Aangezien er in het IJ ech ter een maximale diepte van 27 meter moet worden bereikt zal het resterende ge deelte van de sleuf met een grijperkraan worden bewerkt. Verder is het zogenaamde bassin van het marineetablissement met een half miljoen m3 zand aangeplempt. Op dit cir ca 5Vü hectare grote terrein komt een gedeelte van de gebouwen welke dienen ter vervanging van die welke in verband met de tunnel moeten worden gesloopt. De bouwput aan de stadskant onder en ter weerszijde van de spoorbaan is thans voor drie kwart gereed. Het leeggraven hiervan was geen sinecure omdat daar bij de resten moesten worden opge ruimd van alle werken welke in deze omgeving sinds 1839 waren gemaakt doch die maar ten dele waren opge ruimd. Tevens moesten nog de resten worden verwijderd van de in 1956 ge maakte hulpwerken voor de spoorbaan. In totaal moesten circa 1500 houten, sta len en betonnen palen worden getrokken en 2.000 kubieke meter betonnen metsel werk worden opgeruimd. In het zuidelijk N deel van deze put is de opbouw van de eerste van de drie caissons, die daar het tunnellichaam zullen vormen, zover ge vorderd dat komende maandag zal wor den begonnen met het storten van 1.600 m3 beton Hoewel de tunnelwerkzaamheden in Am sterdam-Noord in het algemeen een min der spectaculair karakter dragen dan die op de zuidelijke IJ-oever is ook hier in het afgelopen jaar veel werk verzet. Tot de zichtbare veranderingen die zich hier voltrekken behoort onder meer het wegbaggeren van 't Volewijkspark, waar mede enkele weken geleden werd begon- „Voorkeurscholen" zijn (op een enkele uit zondering na) afgeschaft. Daarmee hoopt de regering ook het „snobisme" te beteu gelen, als zou de ene school „beter" zijn dan de andere (hetgeen bij de voorkeur' scholen voorheen inderdaad het geval was). Alle leerlingen in het eerste cursus jaar van de middelbare school krijgen les in Engels, wiskunde, natuur- en schei kunde, geschiedenis van maatschappelijke instellingen, huisvlijt werk, muziek, licha melijk oefening en godsdienstonderwijs. Intelligentere leerlingen kunnen een uit gebreider programma volgen, waarin on der meer vreemde talen, geschiedenis en aardrijkskunde zijn opgenomen. De meeste leerlingen zullen de middel bare school na het vierde jaar wel verla ten, een jaar later dan voorheen. Met de zesjarige cursus hoopt de regering echter de „blijvers" een betere ondergrond te ge ven voor eventuele studie aan de univer siteit. Voorheen waren er onder de eerste jaarsstudenten van de universiteiten te veel uitvallers. Het percentage was zo groot, dat onderwijsdeskundigen zich be zorgd maakten over het universitaire op der wijs zelf. De invoering van het nieuwe systeem kost de regering vijftig miljoen gulden. In de afgelopen tien jaar is al vier miljard gulden aan het onderwijs besteed. In 1961- 1962 heeft de overheid zeshonderd .mil joen gulden uitgegeven (op een be volking van 3V2 miljoen) ten behoeve van 625.000 leerlingen, een kwart van de school gaande jeugd in geheel Australië (2>/z mil joen). Voor die 625.000 leerlingen zijn 24.000 leraren ter beschikking met zes duizend anderen in opleiding aan acht op leidingsscholen van de regering. De invoering van het nieuwe systeem eiste ook meer schoollokalen. Er werden in het afgelopen jaar daarom twaalf nieu we middelbare scholen gebouwd. Al met al werd negentig miljoen gulden besteed aan nieuwe scholen, waarbij soms (voor kostscholen) hele keukeninrichtingen no dig waren. Een extra twintig miljoen gul den werd besteed aan onderhoud. Nog dit jaar wordt eenzelfde uitbreidingsprogram ondernomen. Voor het lerarenkorps betekende de zes jarige cursus een zwaardere taak. De re gering had al besloten vrouwelijke leer krachten gelijke rechten als de mannen te geven en op 1 januari zal de salariëring van de vrouwelijke leerkrachten op het zelfde peil liggen als van de mannen. Vrou wen kunnen nu ook hoofd van een mid delbare school worden. Hoofden van mid delbare scholen ontvangen een salaris', dêt varieert van 20.000 Jot 25.000 gulden per jaar. Hoofden van lagere scholen verdie nen 19.000 gulden per jaar. Universitair gevormde leraren beginnen met 225 gulden per week, met jaarlijkse verhogingen tot 320 gulden per week na negen jaar. Leraren met een tweejarige opleiding beginnen met 170 gulden en jaar lijkse verhogingen tot 272 gulden na elf jaar. De geweldige uitbreiding van het onderwijs spreekt duidelijk uit de sterke stijging van het aantal leerlingen in de afgelopen tien jaar, namelijk met vijftig percent, op lagere en kleuterscholen met 38 percent, op middelbare scholen met 87 percent. In de ontwikkeling van het onderwijs hebben de ouderverenigingen een belang rijk aandeel gehad. Nu de eisen, die aan het onderwijs worden gesteld hoger zijn dan vroeger, staan ook de ouders voor een zwaardere taak. Zij brengen het geld bijeen, dat nodig is voor de aanschaf fing van materiaal, dat niet door de re gering wordt verschaft, bijvoorbeeld film projectors, radio- en televisietoestellen, leesmachines en zelfs vergaderzalen en zwembaden. Daartoe worden bazars en schoolfeesten gehouden. Iedereen tast dan diep in de buidel. Soms is de regering zo onder de indruk van het resultaat, dat zij er een schepje bovenop legt. In Nieuw-Zuid-Wales is de overheid al lerminst krenterig voor het onderwijs. Men kan met recht zeggen, dat hier om in de woorden van de grondwet van Ne derland te spreken het onderwijs „een voorwerp van de aanhoudende zorg der regering" is. Een geschil tussen de Koninklijke Lucht macht en Rijkswaterstaat over de hoog te van tien lichtmasten is er de oor zaak van, dat d.e verlichting van rijks weg 13 tussen Rijswijk en het verkeers plein Ypenburg nog niet ontstoken kan worden, hoewel de installatie al een tijd lang zo goed als gereed is. Het gaat om tien lichtmasten, die in het verlengde van de startbaan op het vliegveld Ypen burg staan en die twaalf meter hoog zijn, omdat zij moeten passen in het verlich tingssysteem van rijksweg 13. De Ko ninklijke Luchtmacht voert aan, dat de ze masten slechts negen meter hoog mo gen worden in verband met de vliegvei- ligheidsvoorschriften van de NAVO, die palen van twaalfmeter hoogte op zo kor te afstand van een startbaan verbieden. Juristen zullen nu nagaan in hoeverre de luchtmacht bevoegd is eisen te stellen. MADRID (AP) Het militair hoogge rechtshof in Madrid heeft de doodstraf die vorige week geëist werd tegen de Spanjaard Jorge Conill Valls, wegens ter roristische activiteiten in Barcelona, ver anderd in dertig jaar gevangenisstraf. Cönill heeft eerst in Barcelona terecht gestaan, waar een militair hof hem op 22 september ter dood veroordeelde. Toen de militaire commandant daar de straf omzette in dertig jaar gevangenisstraf ging de procureur in beroep. Julio Moreno Viedma, die eveneens we gens terroristische activiteiten dertig jaar tegen zich hoorde eisen, zou conform de eis veroordeeld zijn. Dit laatste is ech ter niet officieel bekend gemaakt. De levenslange gevangenisstraffen die geëist waren tegen Antonio Mur Perion en Mercelino Jimenez Cubas, werden ver anderd in respectievelijk 18 en 25 jaar. De vier mannen stonden terecht wegens het plegen van bomaanslagen in verschil lende Spaanse steden. Viedma heeft be kend dat hij leider was van een anar chistische jeugdbeweging in Spanje, maar hij ontkende dat hij een bomaanslag ge pleegd zou hebben. De vonnissen moeten nog bekrachtigd worden door de militaire bevelhebber van Madrid. (Reuter) De nieuwe Spaanse minis ter van Voorlichting, Manuel de Fraga Iribarne, heeft de hoofdredacteur van het monarchistische dagblad ABC, Torcuato Luca de Tena, toegestaan deze functie weer op zich te nemen. Luca de Tena, die verscheidene veelgelezen romans heeft geschreven, is ook hoofdredacteur van het weekblad „Blanco y Negro". De maatregel wordt gezien als bewijs van een verzachting van de overheidscontrole op de pers. ÜKD«RLANDS mnuA Een complete perie postzegels uit Nieuw-Guinea met de opdruk Untea van het tijdelijke V.N.-bestuur. UNTEA staat voor United Nations Temporary Authority tijdelijk gezag van de UNO. De afgelopen week ben ik Hildebrand even gaan rechtleggen. Hij had zich namelijk in het graf omgedraaid, toen hij hoorde dat er in de Hildebrandzaal in Haarlem enige loeiers waren uitgedeeld na mens de Nederlandse boksbond. O neen, ik heb niets tegen boksen. In tegen deel; elke sport, mits „clean" en zonder te veel theater, vindt in mij een aanhanger. Nu is er boksen en boksen. Als ik zo de carrière van Sonny Liston lees en de dreun zie be schrijven waarmee hij een streep onder het verleden denkt te zet ten, dan denk ik: nou- ja, na 25 maanden pe toet, nu 25 weken patat; die jongen heeft gelijk. En meneer Patterson heeft een paar mooie flappen voor het bloe den gekregen, waarvoor ik mij ook graag in de gehaktmolen had willen werpen. Maar boksen is het niet meer, met per missie. Hildebrand mag gerust zijn. En mijn vrouw ook, want de klap die ik zou krijgen, is het Klein Heiligland niet eens een daalder waard. Boksen als mannelijke afweersport is een fraai spel, zoals als je er van houdt stieren vechten ook een fraai spel is (sorry, voor de vergelijking). Alleen maar dat is een kwestie van smaak zou wat mij betreft de knock out niet nodig zijn, netzo- min voor mij de stier dood moet. Maar waar ik wel te gen ben is de poes-pas eromheen. Bijvoorbeeld de manier waarop het publiek er altijd tussen genomen wordt. Dan bedoel ik niet de af spraakjes en combi netjes, waar de profes sional-sport zo vaak aan mank gaat laten we wel wezen maar dan heb ik meer het oog op het feit dat men een menu vol reerug aan kondigt. en voor de draad komt men een stukje paardenbiefstuk. Dat is de zaak bedotten. Het is goed en logisch dat er in onze stad wordt gebokst, ook al is het in een zaal die qua naam en doel meer ge schikt is voor geeste lijke ontspanning en het is zelfs gewenst dat die sport er behoorlijk wordt beoefend, op een wijze die de beoefenaar ontspanning en de toe schouwer verstrooiing brengt. Ik ben het niet eens met tv-censuur en zedeprekers die boksen uit het openbare leven willen verbannen. De manier waarop Ivanhoe op mijn schenen tekeer gaat, is beslisf vuiger dan de wijze waarop 2 vlieg- of bantamgewich- ten elkaar naar de ka ken staan. Maar die censuur is voor een deel het gevolg van de ver keerde poespas erom heen. Die maakt huive rig. En zo'n' spektakel in Amerika maakt hui verig, want met sport heeft dit alles wein van doen. Bovendien kan het mij niet zo heel veel schelen of een be paalde sportmeneer zijn vrije tijd in de bak door brengt dan wel als we tenschappelijk atoom onderzoeker in Petten. Ten hoogste is het leuk te horen, dat een be paalde bokser met zijn sport zijn zanglessen bekostigt, want dan weet je dat hij met elke doffe dreun weer een stuk conservatorium bij mekaar slaat. Da's leuk. Net zo leuk het zou zijn om te weten dat Theo Olof zijn viool bekos tigt met het uitdelen van goedgemikte mep pen. Dat is een saillant detail, dat niemand mag ontgaan, naast het blau we oog en de rooie duit die ervan wordt over gehouden. En dan zit ik toch een beetje tegen die Hilde- brand-zaal aan te hik ken. Natuurlijk het zal een zalen-exploitant zwaar zitten aan wie hij zijn tent verhuurt. Ook in de allerheiligste van onze cultuurtem pels, het Amsterdamse Concertgebouw wordt gebokst en „getwist". En zelfs cultuurdragers als boekenballisten ge dragen zich niet hele maal in stijl met de gul den letters op de bal- lustrade. Maar ik zou me kunnen indenken, dat het cameraatje toch wel wat obscuurder is geworden. Enfin, laten we niet zemelen: de eerste ronde was een halve misslag; gong voor de tweede ronde! Bij het zee-aquatium te Scheveningen is zondag een bijzondere collectie zeevis aan gekomen. Tot voor kort waren de exem plaren van de Bretonse en Normandische kust nog te zien in het aquarium „De Granville Normandie". De collectie bevat balistes. lipvissen, zee paardjes, zeebrasems en andere vissoorten. De zending van vreemde kust is het resul taat van een samenwerking en uitwisseling tussen de zee-aquaria langs de Atlantische kusten van Europa. In dit kader zal ook de levende have van het zee-aquarium te Delfzijl een reis maken naar Saint Malo en Saint Servan in Frankrijk. Onder de boerenbevolking heerst grote ongerustheid over de toekomst. Er is spra ke van een financiële noodtoestand en menige boer ziet zich genoodzaakt zijn boerderij te verkopen. Dit heeft de heer A. J. Hilhorst, voorzitter van de kring Utrecht van de Aartsdiocesane Boeren en Tuindersbond en tevens bestuurslid van het Landbouwschap, een groot aantal boe ren in Utrecht voorgehouden. Deze boeren waren in groten getale naar een voorlichtingsbijeenkomst in Harmeien gekomen omdat hun bedrijfsinkomsten steeds dalen en zij zich ernstige zorgen maken over de toekomst. De heer Hilhorst becijferde, dat de gezinsinkomsten van de boer in bepaalde gebieden nauwelijks de vierduizend gulden per jaar halen. De slechte situatie wijten aan de natuur is nonsens, aldus de heer Hilhorst; het na- tuurrisico moet de boer kunnen dragen onder alle omstandigheden. Maar dat de rundveeprijzen vergeleken met vorig jaar een gulden per kilogram terug zijn gelo pen komt uitsluitend en alleen omdat men tot aan de laatste week van september toe duizenden tonnen Argentijns vlees heeft ingevoerd en tevens koeien importeerde uit Denemarken en Ierland. Deze import heeft ook invloed gehad op de varkens- prijs, zo zei de heer Hilhorst, die voorts ook de, volgens hem, treurige situatie waarin de pluimveehouderij verkeert in zijn beschouwingen betrok. Hij pleitte ten slotte voor een hogere melkgarantieprijs, waarover thans wordt onderhandeld en die, volgens hem, nog steeds te laag is. Van de zijde van het Produktschap voor Vee fen Vlees wordt vernomen, dat sinds augustus bijna geen invoer van slachtvee meer plaatsvindt. De invriesregeling die onlangs van kracht is geworden, moet nog doorwerken, maar door deze maatregel kan het vleesoverschot tijdelijk uit de markt worden genomen, aldus het pro duktschap. Wereldraad van kerken Na een vergadering van de commis sie voor internationale zaken van de Wereldraad van Kerken, gehouden in Parijs, is een rapport aangeboden aan het Centraal Comité waarin een twee tal punten naar voren werden gebracht, te weten 1. De grote wereldmachten moeten er toe komen in te stemmen met een toe nemende vermindering van de bewa pening, zó dat het evenwicht niet ver stoord wordt. 2. Alleen de wetenschappelijk beslist nodige proeven zouden mogen plaats hebben. Verder had de commissie gesteld, dat het algemeen aanvaarde doel van de besprekingen is algehele ontwape ning. Dit kan alleen bereikt worden, als niet alleen de grote drie ophouden met proeven en dergelijke, maar als ook Frankrijk en andere atoomlanden een eventueel accoord mede onderteke nen. Tenslotte werd de kwestie Berlijn hèt grote probleem genoemd in de contro verse Oost-West, die ook betrekking heeft op alle overwegingen inzake ont wapening en veiligheid. Het rapport van de commissie werd met algemene stemmen aanvaard door het Centraal Comité, dat een beroep deed op alle regeringen tot bereidheid om zo nodig risico's te nemen om de impasse in de ontwapeningsbesprekin gen te doorbreken. Ook moet er de be reidheid zijn om vroeger ingenomen standpunten te verlaten als dat nuttig is in het licht van nieuwe wetenschap pelijke gegevens of van politieke situa ties. In een rapport van de commissie voor geloof en kerkorde aan het Cen traal Comité van de Wereldraad van Kerken deelde de secretaris van die commissie, ds. P. C. Rodger mee, dat alom in de kerken een gevoelen op komt, dat de verdeeldheid van de christenen een schandaal is. Er zijn op het ogenblik in tal van landen bespre kingen gaande tussen kerken om tot eenheid te komen. In cijfers: 52 bespre kingen in 35 landen gedurende de laat ste twee jaar. Sommige daarvan blij ven binnen dezelfde groep van kerken, andere overschrijden ook de grenzen van belijdenis. Zo bijvoorbeeld zijn in Ceylon anglicanen, presbyterianen, bap tisten en methodisten met elkaar in gesprek. Niet overal worden spoedig beslissingen verwacht maar we zijn onderweg, aldus ds. Rodger. Zo moeten we ook de contacten met de Rooms- Katholieke Kerk zien als pogingen, evenals die met de evangelische ker ken, ook al zal soms de weg lang zijn om het doel te bereiken. Bij de discussie werd nog opge merkt, dat de Wereldraad niet de evan gelische kerken die geen lid zijn moet benaderen met de gedachte, dat die kerken ons nodig hebben. Bisschop Chandu van Pakistan pleitte voor meer begrip in de „oudere" kerken voor het eenheidsstreven, dat zo sterk leeft in de „jongere" kerken. Hij was van oor deel, dat de Aziatische kerken bereid zijn tot offers om de eenheid te berei ken maar dat soms de kerken uit Euro pa en Amerika hierin te weinig mee gaan. profiteren van de 150 beurzen, die thans lopen, om hun studie voort te zet ten. Voor ontwikkelingsgebieden is nu een nieuw onderdeel ingesteld, name lijk de adviserende hulp door specialis ten bij sociale projecten. In de vergadering van het Centraal Comité kwam bij de bespreking van de afdeling voor wereldzending en evange lisatie naast de algemene opdracht tot evangelie-verkondiging thans ook de zaak van het getuigenis ten opzichte van het joodse volk ter sprake. In en door verscheidene kerken wordt ook op dit terrein gewerkt. Maar nog bestaat er in de wereld anti-semitisme. Daar om is het de eerste taak van de chris tenen om moedig, standvastig en blij vend weerstand te bieden tegen de vele vormen daarvan en gewillig te zijn om zich te identificeren met hen, die dit onrecht wordt aangedaan. Dat de zaak van het getuigenis van de kerken tegen over het joodse volk in de aandacht zal blijven, blijkt ook uit de benoeming van o.a. ds. J. H. Grolle bit Utrecht tot bestuurslid van deze afdeling. Ds. Grolle is secretaris van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israel van de Ned. Hervormde Kerk. Tijdens de zitting van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in Parijs werd een gedenksteen ont huld aan het in aanbouw zijnde protes tantse centrum, dat mede door bijdra gen via de organisatie voor Interchurch Aid van de Wereldraad tot stand kwam. Hiermee krijgt de internationa le protestantse studentengemeenschap in Parijs een centrum, een tehuis, waar een bibliotheek gevestigd zal wor den en waar een kapel zal zijn voor de te houden diensten. Tot nu toe moes ten de studentenpredikanten steeds van kamer tot kamer trekken en zich op allerlei wijze behelpen om hun werk te kunnen doen. Wat dat betekent in zo'n grote stad als Parijs, is wel duidelijk. Het centrum wordt een groot gebouw met zeven verdiepingen. Daar de grond in Parijs erg duur is heeft men het in de hoogte gezocht. Tevens zullen hier, om de kosten te drukken, kantoren worden gevestigd van kerkelijke en oecumenische instanties en een aantal woonruimten beschikbaar zijn. De gedenksteen draagt het symbool van de Wereldraad van Kerken, het schip met het kruis er op en de datum van onthulling. De kerken van Ameri ka en Engeland hebben al tweederde van de hun gevraagde bijdragen ge stort Nu de gelegenheid er was door de vergadering in Parijs is door de voorzitter van het Centraal Comité, dr. Franklin Clark Fry de onthulling ver richt, hoewel er nog maar weinig van het gebouw te zien is. Aan de vergadering van het Centraal Comité bracht de directeur van de afde ling voor internationale hulpverlening, dr. Leslie E. Cooke verslag uit over de activiteiten. Naast wat kerken en ker kelijke instellingen op eigen gelegen heid hebben geholpen door zendingen in natura of in geld, hebben de in de Wereldraad verbonden kerken in 1961 totaal ruim acht miljoen dollar opge bracht voor mensen die in nood zaten. Er werd geholpen in verschillende lan den waarvan Algerije en Ruanda-Urun- di, Uganda, Tanganyika het meest be kend werden. Een 12.00 refugiés wer den in 1961 in staat gesteld opnieuw te beginnen. In 1961 werd de 2000ste stu diebeurs uitgereikt. Studerenden uit al lerlei streken waaronder 48 uit Afrika, Het geschatte aantal christenen, dat door hun kerken wordt vertegenwoor digd in de Wereldraad van Kerken is 400 miljoen. Het aantal kerken, dat lid is, bedraagt sinds de Assembly in New- Delhi 197 uit 68 landen. Van de leden die in het Centraal Comité vertegen woordigd zijn komen 42 uit Europa, 28 uit Amerika, 19 uit Azië, 12 uit Afrika en 6 uit Oceanië. Tot deze 107 behoren ook degenen die ambtshalve lid zijn. Op de jaarlijkse conferentie van de r.k. Duitse bisschoppen in Fulda is aan de bisschoppelijke bijbelcommissie op dracht gegeven de uitgave van een nieuwe bijbelvertaling zoveel mogelijk te bespoedigen. Aan deze vertaling werken ook Oostenrijkse en Zwitserse deskundigen mee Verder worden er ook protestantse medewerkers bij be trokken om een zo groot mogelijke ge lijkluidendheid met de protestantse ver taling te krijgen. Zo is onder anderen het streven van de bisschoppen erop gericht een tekst van het Onze Vader vast te stellen, die zowel door rooms- katholieken als door protestanten gebe den kan worden. Een 28-jarige landarbeider uit de Haar lemmermeer is vandaag door de Haarlem se politierechter tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in mei een, voor een mestwagen gespannen, paard dat had geweigerd de zwaar bela den kar te trekken met de steel van een schop tegen de kop had geslagen. De man had het dier zodanig verwond, dat het blind werd aan een oog. Voor de politierechter verklaarde de ver dachte dat zijn paard Jopie tot tweemaal toe de met anderhalve ton mest geladen wagen had getrokken. Toen het dier de derde vracht niet meer wilde trekken greep de landbouwer een schop en sloeg het paard tegen de flanken en op de kop. Het paard begon te steigeren en probeer de de landarbeider te bijten. Deze was daarover zo kwaad geworden dat hij het dier opnieuw met de schop te lijf was ge gaan waarbij de steel van de schop brak. Ik was zo kwaad dat ik niet meer wist wat ik deed", verklaarde de verdachte op de zitting. Uit de getuigenverklaringen bleek dat het niet de eerste keer was geweest, dat het dier werd afgeranseld. „Ze zijn dat paard weer eens aan het aftuigen", zou iemand gezegd hebben toen hij buiten de klappen hoorde. „Dit laffe beulswerk gaat alle perken te buiten", zei de officier van justitie. De 22-jarige Edith Trunk, medewerk ster van circus Belli, dat op het ogen blik in Groningen optreedt, heeft ernstige verwondingen opgelopen. Een van de dressuurpaarden van mevrouw Elly Belli- Strassburger maakte tijdens de oefening een sprong over de afscheiding heen, recht op de toeschouwers in. Edith Trunk, die in de loge zat, sprong ertussen en raakte hierbij ernstig gewond. Mevrouw Belli slaagde er daarna in het paard weer tot de orde roepen. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoedng in Neder land heeft een adres gezonden aan de mi nister van Binnenlandse Zaken over de salariëring van deze vakonderwijzers. Het hoofdbestuur dringt er bij de minis ter op aan de salarissen voor de bezitters van de akte m.o.-P in overeenstemming te brengen met de salarissen voor ulo-onder wijzers, die in het bezit zijn van de vol ledige bevoegdheid tot het geven van la ger onderwijs en bovendien in het bezit zijn van twee lagere akten of een m.o. A-akte. „Mensen zoals U zou men levenslang moe ten verbieden met dieren om te gaan". Hij eiste drie maanden gevangenisstraf tegen verdachte die gehoopt had er met een geldboete af te komen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6