Honderd honden op het podium in garage Van Oosten Spanvissers weten een flinke hoeveelheid haring te vangen IN DE VISHAL+EN OP ZEE Over een maand is het: .Adieu, La Courtine" k Geslaagde dieren dag in IJmuiden Noodweer in Turkije: 29 doden De negen Muzen Weekoverzicht vishandel Rapport over opleiding brandweerpersoneel J MAANDAG 8 OKTOBER 1962 7 Aardbeving in Perzië: zes doden MATRASSEN MARKTPLEIN Hydrografische conferentie begint morgen Kettingbotsing in Velser tunnel Ongeval bij voetbal Inbrekers actief in Velsen Kerkelijk nieuws Slaap zacht op een ^harde" matras, op ^DRAKA Het kleine meisje werd door haar grote hond een Dalmatiner gewoon van het podium getrokken op zaterdag middag in de garage van de heer Van Oosten aan de Vechtstraat in IJmuiden. Het grote dier had kennelijk geen zin te paraderen voor zoveel andere honden. Liever wilde hij spelen en stoeien met een of liever meer van de bijna honderd honden en hondjes, die in de garage bij elkaar waren. En dat betekent wat ge blaf; honderd honden bij elkaar, zij het dat ze allemaal stevig aan het lijntje werden gehouden. Het kleine meisje heeft overigens met haar grote, goedverzorgde hond de eerste prijs gewonnen in de jaarlijkse honden- show, die de afdeling Velsen-Beverwijk van Dierenbescherming ter gelegenheid van dierendag 1962 weer had georgani seerd. Het dochtertje van de familie Klein aan de Thorbeckelaan 44 in Velsen-Zuid kreeg derhalve de fraaie wisselprijs een lau werkrans. Zij en haar hond kregen een dankbaar applaus van de overige deelne mers. „Astor" kreeg nog een extra stuk worst. Kees van Looien uit de Rembrandtlaan 19, won de tweede prijs, met hetzelfde aantal punten als Leendert Strijker van de Lange Nieuwstraat 263 met zijn Hetta, die derde werd. Voor de twintig prijswinnaars waren er fraaie en nuttige prijzen beschik baar gesteld, zoals boeken, balpennen en zovoort; Uiteraard ging iedere deelnemer en diens hond weer met een paar geschenken naar huis. Er was voor ieder kind een rol snoepgoed, een vlaggetje en een mapje prentbriefkaarten met dierenafbeeldingen erop. De hond kon zich ter plaatse te goed doen aan een stuk worst, hoewel menig dier het „van de zenuwen" liet liggen. Terwijl de honden op het podium ver bleven, gaven de juryleden punten. Er werd gelet op de verzorging van de hond en ook of hij geen knellende halsband om had, want dat gebeurt nog wel eens. Zon der uitzondering zagen echter alle dieren er goed uit, hetgeen het de jury zo moei lijk maakte. Er waren ook weer kinderen met heel jonge dieren. De jongste hond was drie weken oud en toen het diertje op het po dium verscheen en daar rustig bleef lig gen, waren de uitroepen niet van de lucht. Geen wonder dat iedereen dit stel lief vond tijdens de hondenshow in IJmuiden. ANKARA (AFP) Tengevolge van on weersbuien met slagregens zijn in het weekeinde in het Turkse kustgebied langs de Egeïsche zee 21 mensen verdronken en acht door de bliksem om het leven gekomen. Door de overstromingen stort ten -honderden huizen in en verdronken duizenden stuks vee. TEHERAN (Reuter/AFP/AP) Bij een aardbeving die vrijdagavond in het op ongeveer 720 kilometer ten oosten van Teheran gelegen dorp Ahmadabad grote verwoestingen aanrichtte, zouden volgens berichten uit dat gebied zes mensen zijn omgekomen. Een groot aantal inwoners zou verwondingen hebben opgelopen. FLORENCE (AP) In een aantal dorpen buiten Florence is zondag een se rie aardschokken gevoeld. Tal van men sen werden hierdoor uit hun slaap ge wekt en liepen in paniek de straat op. In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben 32 aardschokken in een aantal berg dorpen bij Ancona aan de Adriatische kust lichte schade en grote ontsteltenis veroorzaakt. Advertentie Alle maten steeds voorradig bij De hondenshow is uitstekend geslaagd. Er waren weer meer deelnemertjes en honden dan vorig jaar. Natuurlijk kregen de heer en mevrouw Van Oosten weer geschenken voor het beschikbaastellen van de garage. De winnares van de hondenparade 1962 in Velsen, Anneke Klein met haar prachtige hond„Astor", die met kop en schouders boven de kleine uitsteekt. Morgen begint in Den Haag de eerste regionale hydrografische conferentie van de Noordzeelanden. Hierbij zullen aanwezig zijn de chefs van de hydrografie van Groot-Brittannië, Duitsland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. De conferentie, die vier dagen duurt, staat onder voorzitter schap van de Nederlandse chef der hydro grafie, kapitein ter zee ir. W. Langeraar. De besprekingen zullen hoofdzakelijk zijn gewijd aan de typische problemen, die de Noordzee stelt aan de vervaardiging van zeekaarten. Een van de onderwerpen, die hiermee verband houdt, is de navigatie van supertankers in de Noordzee. De Noord zee is een van de meest intensief be varen zeeën der wereld. Aangezien de diep gang der schepen voortdurend toeneemt, dienen voorzorgen te worden genomen om een veilige vaart van de diepststekende schepen zo goed mogelijk te garanderen. Een zekere vorm van internationale sa menwerking op vrijwillige basis zal hier voor misschien noodzakelijk blijken te zijn. De gedelegeerden zullen eveneens een be zoek brengen aan de Deltawerken en aan de havenwerken in IJmuiden. Zondagmiddag om zes uur, werd in de Velser Tunnel de bijna traditioneel gewor den kettingbotsing veroorzaakt tussen een bestelauto, een vrachtauto en een scooter. De berijder van het laatstgenoemde voer tuig werd hierbij het slachtoffer. Deze, een dertigjarige bakker uit Santpoort, werd aan hoofd en handen gewond, terwijl zijn kleding werd beschadigd. Op een der bijvelden van sportpark „Schoonenberg" te Velsen kreeg een 20- jarige voetballer uit Amsterdam zondag middag de bal met zulk een kracht tegen het hoofd, dat hij door de ongevallendienst voor een lichte hersenschudding moest worden behandeld. Vervolgens werd hij naar zijn woning vervoerd. c „Karl May" wordt verfilmd. ,.De Schat in het Zilvermeer", één van de Indianen boeken, waarmede de Duitse schrijver Karl May bij generaties van boekenlezers een begrip werd, wordt thans door een Westduitse filmproduktiemaatschappij in Joegoslavië verfilmd. De avonturen van Old Shatterhand een rol, die wordt ver tolkt door de Amerikaanse acteur Lex Barker hebben een passend decor ge vonden in de omgeving van de Pritvicer meren. Een grote filmploeg heeft daar zijn tenten opgeslagen voor het maken van de buitenopnamen. Enkele duizenden figu ranten zullen optreden als Indianen en goudgravers Van Cliburn-concours. De jeugdige Amerikaan Ralph Votapek uit Milwaukee is uitgeroepen tot winnaar van het Van Cliburn-pianoconcours, dat gedurende twee weken te Fort Worth in Texas is gehouden. Kon in het vorige weekoverzicht de lof trompet worden gestoken over de prachti ge haringaanvoeren, de eerste dagen van de afgelopen week is dit geschal verstomd. Reeds maandag was er al een geringe aan voer, nl. circa 1000 kisten. Dinsdag was dit aantal gereduceerd tot een kleine 600 kisten, en woensdag was de schaarste com pleet, toen er maar net 300 kisten aan de markt waren. De prijzen stegen deze dagen dan ook weer tot een recordhoogte; voor de beste soorten werd weer tot ver boven de 40 neergeteld. Gelukkig trad er donderdag een enorme verbetering in. Een Engelse drifter, die 400 kisten haring in één schot uit zijn vleet kon schudden en deze keurig in alu minium kisten had gestort verraste de han del met deze prachtige lading. Bovendien zorgden de kotters uit Texel en Urk voor mooie partijen kuitzieke haring. Deze scheepjes, die in span vissen, heb ben met hun zg. zweefnetten heel wat ha ring kunnen verschalken. Zodoende werd er donderdag een goede 6.000 kisten haring verhandeld. Vrijdag was dit ook het ge val; er werden toen 4.000 kisten ten ver koop aangeboden. Ondanks deze ruime aanvoer kostte een kist haring van een beetje goede kwaliteit nog altijd een 30. De exporteurs, rokers, inleggerijen en conservenfabrieken konden «dus toch nog wel aan hun trekken komen. De conserven fabrieken konden dinsdag als een klein pleistertje op een grote wond nog bieden op een partij van 300 kisten pilchards, die met de Urk 60 en 61 werden aangevoerd door de Gebr. Van der Berg. Woensdag waren zij weer aan de markt met 300 kis ten waarvoor toen van 32-30 werd be taald; dit was een reuze meevaller, want dinsdag was er 24 voor ontvangen. De ze mensen zijn altijd bij de eersten als er iets bijzonders te vangen is; ze zouden met een gerust hart pioniers in de span- visserij genoemd kunnen worden. Van de trawlers die in de Ierse Zee vis sen wordt dezelfde klacht gehoord als van de schepen die op de Noordzee op haring vissen: namelijk dat ze te hoog zwemt. Als de visserij op kuitzieke haring op de Noordzee ten einde is, moeten een paar span het maar eens in de Ierse Zee gaan proberen. De laadcapaciteit van twee kotters be nadert toch al gauw die van een niet al te grote trawler. Bij het overdenken van het voorafgaande rijst natuurlijk de vraag: „Wie zal dat betalen?" Maar is hier voor de Urker en Texelse gemeenschapszin niets te bereiken? En is het voorts niet juist te wijzen op dat gedeelte van de onlangs door H.M. de Koningin uitgesproken Troonrede aan gaande de verre visserij? 600 mijl van huis Dit is toch voor deze kleinere schepen verre visserij, daar zij 600 tot 700 mijl van de Nederlandse thuishavens gaan vissen Dit zou bovendien een verlichting zijn voor de kotters die op platvis vissen. Ondanks het feit dat de grotere en sterkere eenhe den van Urk en Texel reeds aan de vis serij onttrokken zijn, is er de afgelopen week weer een goede 6.000 kisten schol aan de markt geweest. De grofste soorten zijn weer naar Enge land geëxporteerd. De staking die daar de Aanvoer van maandag Honderdacht schepen zorgden vanmor gen in IJmuiden voor een aanvoer van 650 kisten schelvis, 540 wijting, 210 gul en ka beljauw, 50 koolvis, 2950 haring, 480 ma kreel, 3100 schol, 200 tarbot, 380 diversen, 2000 stuks kabeljauw en 60.000 kilogram tong. Prijzen van maandag In guldens, per kilogram: heilbot 4,60 4,10, tarbot 3,603,30, grote tong 5,204,90, grootmiddel tong 3,803,60, kleinmiddel tong 3,20—2,90, tong I 3,20—3, tong II 2,30—2. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 156 96, middel kabeljauw 132116, grote kool- vis 126—114, middel koolvis 126, witte koolvis 160130. Per 50 kilogram: grote gul 5849, mid del gul 50—26, kleine gul 35—26, grote en grootmiddelschol 4636, zetschol en schol I 42—35, schol II 31—24, schol III 22—10, wijting gestript 3122, wijting dicht 20 16, schar 33—24, poontjes 20—10, koolvis I 46_45, koolvis II 45—26, witte koolvis 56, ham 146, jumbo's 55, grote schelvis 49—37, groot-middel schelvis 4336, kleinmiddel schelvis 44—32, schelvis I 42—29, grote braadschelvis 4030, kleine braadschelvis 3226, tarbot 190—96, tongschar 102140, griet 80—85, rode poon 3623, haring 32— 23, makreel 3130. Per 40 kilogram: krabbepoten (door de afslager naaldhakken genoemd) 4,90, inkt vis 54, haai 2617. afgelopen week het verkeer heeft getrof fen is voor de IJmuidense handel niet be langrijk geweest. Men was tijdig gewaar schuwd, zodat ieder zijn maatregelen ne men kon. Het is natuurlijk niet te raden hoe de situatie geweest zou zijn, als men niet *tij dig gewaarschuwd was geweest. De middelsoorten zijn in niet zulke g£o- te hoeveelheden naar België en Duitsland geëxporteerd. De beste kleinste soorten zijn in het binnenland terechtgekomen, ter wijl de slechtste soorten weer met veel animo door de mensen, die de nertsfok kers, eendenhouders enz. van vis voorzien, gekocht zijn. Ook was er veel overweekse schol van de Urkers. Dezen plegen de ene week in Urk hun tongen te verkopen, omdat ze daar voor hun schol geen empiooi kunnen vinden om ze de daarop volgende week weer met verse aanvoer tong in IJmuiden aan de markt te brengen. Hier worden ze keurig netjes, apart van de levendige vis, ten verkoop aangeboden en dan ook nog door de handel gekocht. Met de kabeljauw en de gullen is het deze week ook weer een zuinige bedoening geweest. De kisten grote kabeljauw zijn tot en met donderdag steeds tussen de 200 en 150 blijven schommelen. Alleen vrijdag is men er een tiental guldens be neden gegaan. De middelkabeljauw is, hoé- wel iets lager in prijs, aan deze stijging niet ontkomen, evenals de gullen. Woens dag zijn er zelfs grote gullen verkocht voor 81. De overige dagen werden deze vissen steeds voor prijzen rond de 50 verkocht. De mid. gullen waren niet veel goedkoper, en de kleine gullen gestript en ongestript zijn tegen alle pr-ijzen verhan deld. Schelvis is er voldoende te koop geweest, de grofste soorten hebben grif aftrek ge vonden en zijn naar onze Oosterburen ver zonden. Het grootste deel van de middel soorten is in het binnenland gebleven, de rest hebben de Belgen naar zich toege haald. Van de kleinste soorten zijn enkele partijtjes naar Duitsland gegaan, het leeu wendeel bleef in het binnenland, wat ook met de wijting het geval was. Er is deze week 185.000 kg. tong ver handeld. Deze aanvoer is in vier dagen binnengekomen. Woensdag was er slechts 500 kg. tong aan de markt. De prijzen bleven ook deze week weer op peil, uitge zonderd vrijdag. Toen was er een kleine teruggang, omdat er omstreeks 70.000 kg. was aangevoerd. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een kantoor aan de Trawler kade te IJmuiden. De binnendeuren wer den geforceerd, evenals de loketten, waar na alle verdiepingen aan een pnderzoek zijn onderworpen. Hier werden de bureaus opengebroken en de inhoud over de grond verspreid. Er kon nog niet worden vast gesteld, of de bezoekers iets hebben mee genomen. Daarvoor was vrijdagmiddag nog inge broken in een woning aan de Schulpweg in Velsen-Noord. Twee kasten werden opengebroken en ofschoon hier enig geld voor het grijpen lag, werd alles toch on aangeroerd gelaten. Nedi Herv. Kerk Aangenomen naar Hei- en Boeicop (toez.) A. Breure te Oudshorn naar Putten (4de pred. pl.) C. van Bart te Ter Aa, die be dankte voor Krimpen aan de Lek. Aange nomen naar Nieuwerkèrk aan de IJssel C. Baas te Haaften. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Werkendam P. van Zon neveld te Bennekom. Geref. Gemeenten Tweetal te Rilland-Bath P. Blok te Dirksland en C. Wisse te Hendrik Ido Am bacht, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Giessendam C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht, die bedankte voor Rhenen te Paterson (Haledon Ave) (New Jersey, U.S.A.) M. Heerschap te Paterson (Peoples Park) (New Jersey, U..A.) (voor heen te Borssele), die bedankte voor She boygan (Wisconsin, U.S.A.). Tweetal te Amsterdam-Centrum G. A. Zijderveld te Capelle a. d. IJsel en L. Vo gelaar, kand. te Zoetermeer. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Deventer W. Veenstra te Musselkanaal. ylba Geref. Kerken Tweetal te Middelburg (vac. J. IJtsma) M. Gróshoff "te" Bleiswijk en D. Pasman te Hardenberg. Regels kabeljauw: grote 13078, middel 68—46. Per hoop: vleet 86. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 60 kisten schelvis, 150 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 2500 haring, 60 makreel, 60 schol, 1700 kilogram tong en circa 5000 kantjes gezouten haring. Op zee De haringvangers hebben op de Noord zee in het afgelopen weekeinde niets tot zeer weinig gevangen. Op de Ierse zee echter vingen enkele gelukkige schepen 100 tot 140 kantjes haring en 50 tot 80 kis ten makreel. De makreel zat tussen de haring. Haringvangsten KW 37—50 kantjes, KW 130—12. De an dere schepen vingen niets. Spanvissen De kotter IJM 59, „De Hoop 2" van de rederij De Hoop in IJmuiden gaat nu ook spanvissen en wel samen met de SCH 66 (vroeger De Hoop 1 IJM 45). In de loop van de dag zullen beide scheepjes uit IJmuiden naar zee vertrekken. Haring naar Vlaardingen De trawlers VL 142, „Voorwaarts", VL 153 „Liesje en Rutger" en VL 7 „Ada" zijn naar Vlaardingen gestoomd om daar hun lading verse haring, variërend van 140 tot 280 kisten, te verkopen. Er is een rapport verschenen over de scholing van het brandweerpersoneel in Nederland, samengesteld door het be stuur van de in 1960 opgerichte Stichting Brandweeropleiding. Het bestuur deelt de opvatting van de brandweerraad dat de scholing van het brandweerpersoneel ten achter is geraakt bij de snelle ontwikke ling op technisch gebied. Het is van oor deel dat opleidingen voor de lagere ran gen, met uitzondering van de opleiding tot brandwacht 2e klasse in beroepsdienst, door de gemeenten of door samenwer kende gemeenten moeten worden ver zorgd. De strikt theoretische gedeelten van de kaderopleidingen en van de oplei ding tot brandweerofficier-vrijwilliger die nen bij voorkeur streeksgewijze te ge schieden. De brandweertechnische en -tac tische gedeelten der kaderopleidingen, de overige opleidingen, dienen te wórden ver zorgd door een speciaal instituut. Het be stuur acht tien streekbrandweerscholen gewenst. Voorts moet er een centrale brandweeEschool in het centrum van het land komen met hotel- en restauratie accommodatie. De totale stichtingskosten van een dergelijke school worden op ruim 3 miljoen geraamd. Aan het eind van deze maand zullen de Nederlandse troepen, die thans in La Courtine intensief oefenen, weer naar huis gaan. Enkele dagen later ver trekken dan de militairen die deel uit maken van de vaste kampstaf. Zij zullen het kamp overdragen aan hun Franse collega's. Dan zal er voor dit jaar weer een eind gekomen zijn aan het beeld waarmee ae Fransen, die wonen in de uitlopers van het hoogland van Auverg- ne, zo langzamerhand vertrouwd zijn ge worden: in veldgroen gestoken militairen die te voet en met voertuigen op grote schaal het terrein doorkruisen, daarmee hun militaire vaardigheid en paraatheid versterkend. Het dagelijks leven in het 1.268 inwoners tellende dorpje La Courtine zal zich dan ingrijpend wijzigen Niet langer zal men in de ontelbare cafeetjes van het dorp de Nederlandse militair zijn vin blanc horen bestellen, evenmin zal men er in de vroe ge ochtend de kolonnes legerwagens de kamppoort zien uittrekken en het knette rende geluid van mitrailleurvuur zal niet meer langs de berghellingen weerklinken. Lans diezelfde hellingen zal nog slechts het kreunen gehoord worden van 'n woud reus die geveld is door de krachtige sla gen van de man uit het dorp die er zijn beroep van maakt bomen te vellen en in het dorp zelf zal slechts de enkele Fran se militair, die er dan verblijft, de dorps bewoners naar hun werk op het plaatse lijke plasticfabriekje zien slenteren. Als eind oktober en begin november de laatste wagens met Nederlandse militai ren door het dorp rijden op weg naar Nederland, zullen de inzittenden één ding zeker weten, namelijk dat hun comman danten de mogelijkheden van het terrein ten volle hebben uitgebuit. Mannen van het elfde Nu enkele dagen geleden, arriveerden zij er, de mannen van de elfde infanterie brigade, een onderdeel van de eerste di visie „7 december", dat onder meer be staat uit het elfde bataljon grenadiers, het twaalfde bataljon jagers, het dertien de batalion fuseliers en de elfde afdeling veldartillerie. Hun voorgangers waren dit jaar de mannen van de 42ste infanterie brigade, eveneens een onderdeel van de Advertentie ft 1 DE„HARDE MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZAQftftTE"/ eerste divisie, die er In september oefen de en eerder was er de vijfde divisie. Zo was het kamp steeds bevolkt met meer dan vijfduizend man. Handen uit de mouwen De verzorgende eenheden daarvan heb ben de handen flink uit de mouwen moe ten steken. Per dag hadden ze te zorgen voor een ontbijt, waarbij bijvoorbeeld honderd kilo thee, tweehonderd kilo boter, een ton brood, driehonderd kilo kaas, hon derdvijftig kilo suiker en 275 kilo hagel slag door eetgrage monden verdwenen. Aan de lunch werden dan honderd kilo koffie, tweehonderdvijfenzeventig kilo jam driehonderd kilo worst en tweeduizend li ter melk soldaat gemaakt. Bij de warme maaltijd ging twee-en-een-halve ton aard appelen, twee ton groenten, tweehonderd vijfenzeventig kilo vlees en tweeduizend kilo fruit op. Een klein inzicht van wat de oefenende troepen nog meer aankunnen krijgt men als men weet dat per dag ook nog ver bruikt werden vijfentwintigduizend liter benzine, tweehonderd liter dieselolie, voor verwarming honderd liter kerosine, zes honderd liter motorolie en ongeveer twee honderd kilo vetten. De Nederlanders zijn, voor zover we hebben kunnen constateren, en zoals ook bleek uit de toespraken tijdens een vriend schapsdag op 4 oktober in La Courtine ge houden, in dat Franse dorpje graag ge ziene gasten. Niet eerste buitenlanders Het zijn echter bij lange na niet de eer ste buitenlanders die de dorpsbewoners het militaire kamp hebben zien bevol ken. Het kamp, dat in het begin van de ze eeuw werd gesticht, herbergde van 1904 tot 1914 Franse militairen, maar daarna kreeg het een „buitenlandse be volking". Tijdens de eerste wereldoorlog verble ven er Amerikanen en Russen. Na hun werk waren er weer Fransen gelegerd. Tijdens de tweede wereldoorlog verbleven er Duitsers en in 1945 trokken er solda ten uit Indo-China en Polen in, die er tot '952 bleven. Het kamp stond daarna eni ge jaren leeg tot in 1959 voor het eerst de Nederlandse militairen er, steeds voor de duur van hun oefeningen, een onderko men vonden. Van de eerste divisie „7 december" zul len niet alle onderdelen in La Courtine oefenen. De 43ste pantser-infanterie bri gade gaat namelijk op 25 oktober naar Hohne (Did). Het oefenterrein daar is be ter geschikt voor deze brigade omdat dit onderdeel meer zware wapens heeft dan de andere twee brigades. Met die zware wapens kan in Hohne geschoten worden en in La Courtine niet. In de tweede plaats zal La Courtine eind oktober van wege de sneeuw, die dan het gehele ter terrein bedekt, voor zware wapens en voer tuigen, niet ideaal zijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7