De „stille verkopers" zijn het zwijgen moe TANTE PATENT PANDA EN DE MEESTERSCHATGRAVER Prénatal presenteert praktische en flatteuze aanstaande-moedermode door Grete Dölker-Rehder (Vertaald uit het Deens) rHoe is het ontstaan?^ De woningnood in de Sovjet-Unie Oudste fotoclub viert haar 75-jarig bestaan 19 DINSDAG 9 OKTOBER 1962 11 Ont vervolgverhaal Katy VERKOOPSAUTOMATEN SPREKEN HET EERSTE EN HET LAATSTE?WOORD Een kostbaar geschenk Dit woord: BEROEP EIKE AGENA 53) Ze konden het nu een beetje kal mer aandoen. Eike zat veel naast de warme haard en naaide en breide al die kleine dingetjes, die ze nu spoedig nodig zou hebben. In de grote kist van Moy had ze het fijnste lin nen, de zachtste wol en het mooiste garen gevonden. Moy had, ondanks haar verstandsverbijstering, blijk baar aan alles gedacht en werke lijk moederlijk Voor haar gezorgd. Iedere zondag maakte Eike nu de grote kachel in de mooie kamer aan, vulde de stoof met gloeiende kooltjes, ging in de grote leunstoel zitten en verheugde zich op haar kind. En dikwijls, als Bertien buiten was, nam ze de zware vioolkist uit de kast en opende hem voorzichtig. Dan hield ze de viool onder haar kin en probeerde te spelen. Jurian had haar laten zien, hoe ze het instru ment moest stemmen en hij had ge zegd: „Je hebt een heel fijn gehoor, Eike Flor". Steeds weer oefende ze het kleine liedje, dat hij haar had leren spelen en soms waagde ze zich ook al aan een paar tonen van een nieuw lied, of klanken, die ze in zichzelf hoorde klinken. Dan werd ze warm van inspanning, en haar ogen straalden. Maar als Bertien thuis kwam, borg ze de viool weer weg, en hij deed, alsof niets zag en niets hoorde. En dan kwam hij bij haar zitten. Het kwam hem haast ongehoord voor, dat ze daar allebei maar za ten, zonder iets te doen, maar hij vond het toch mooi. Hij dacht, dat zijn hele leven eigenlijk alleen maar een voorbereiding was geweest op dit moment, en dat hij pas nu vol ledig leefde. Hij zag er zo waardig uit als hij met zijn bril op zijn neus, op de sofa zat en de krant las. Jawel, de krant! Vroeger had hij ternauwernood de kalender ge lezen, die hij ieder jaar van de koop man kreeg. Daar had hij voor een heel jaar genoeg aan. Maar nu had Teyson hem een heel pak kranten gegeven. Het waren wel oude kranten, maar wat zou dat? Het was ongelofelijk, wat daar allemaal in stond! Van Tur ken, Chinezen en Negers. En ook nog het weer, en de scheepvaart, en de getijden, zelfs hoe die hier waren. Het was verbazingwekkend. Toch had Bertien meer vertrouwen in zijn kalender, daar kon je je op verlaten, er stond altijd hetzelfde in. Maar die kranten brachten iedere dag weer wat nieuws en steeds weer iets anders, dat kon toch niet altijd waar zijn. Bertien vond ook, dat ze nu eens zus en dan weer zo schreven, en hij vroeg zich af, wie dat allemaal schreven en of het wel betrouwbare mensen waren. Hij was aan de ene kant zo goedgelovig als een kind en aan de andere kant ook zo wan trouwig als een oude boer. Maar de kranten bezorgden hem toch veel ge noegen, en een hele winter lang voed den ze zijn geest. Op een dag vroeg Eike: „Bertien, in de dakkamer staat nog een oude wieg. Haal die maar naar beneden, Bertien, misschien kunnen we hem gebruiken". Bertien stond onmiddellijk op en klauterde de steile trap op, die naar de zolder leidde. Moeizaam kwam hij weer terug, gebukt onder een plompe wieg. Eike hielp hem, de wieg op zijn plaats te zetten. Het was een af schuwelijk, onhandig ding, helemaal door de wormen aangetast, vuil en met spinnewebben overtrokken. Eike begon direct de wieg met zeep en borstel schoon te maken. „Bertien," riep ze plotseling, „kijk eens, wat hier staat!" Er klonk zoveel vreugde in haar stem, dat Bertien, die zich weer over zijn houtsnijwerk gebogen had, op nieuw het mes neerlegde en bij haar kwam staan. Eike knielde voor de wieg en ook Bertien bukte zich diep. „Zie je, wat daar staat?" vroeg ze, en haar vin ger wees: „Tönis" staat daar". „En kijk eens, Bertien," vervolgde ze even later, „daar staat ook een oud jaartal, alleen niet zo oud als dat op de deur". Het verbaasde Eike. Die 3 arme, oude eenzame vuurtorenwach- 3 ter was dus helemaal niet oud ge- g weest, maar jong, en hij was hele- 3 maal niet eenzaam, want hij had een 3 vrouw en een zoon, die in deze wieg gelegen had en ook Tönis heette. 3 Iedere avond was Bertien nu voortaan 3 aan de wieg bezig. Hij schaafde, 3 sneed, vijlde en lakte, en na verloop 2 van tijd was het lelijke, lompe ding een waar kunststuk geworden. Aan het hoofdeinde van de wieg stond nu 3 de naam „Tönis" met het oude jaar- tal, en aan het voeteneinde „Tönis" 3 met het nieuwe jaartal. Ze stonden er j allebei naar te kijken, vol trots, en 3 geen van beiden dacht er een ogen- 3 blik aan dat het kind, dat daarin zou 3 liggen, ook weieens een kleine Eike 3 zou kunnen zijn in plaats van een 3 Tönis. 3 Tenslotte kwam het midwinterfeest. Bertien kon zich niet herinneren, dit 3 feest ooit werkelijk gevierd te heb- 3 ben. Eike had een prachtige nieuwe 3 boezeroen en een mooie donkere muts 3 voor hem gebreid. En hij had voor haar een boog met kunstige figuren gemaakt. Daar hing ze de suikerzoe- 3 te kransjes aan en ze zétte er kaar- 3 sen op, die 's avonds moesten bran- 3 den. Ook had Eike een jonge haan j= geslacht, die stond nu te koken op de 3 haard. Voor het eerst zou Bertien ook het 3 midwintervuur laten branden. Dat 3 diende, evenals het midzomervuur, op 3 een bijzondere plaats te gebeuren, jj| waar iedereen in de wijde omtrek het 3 zou kunnen zien. Maar Bertien was bang dat de in- 3 woners van Lissum, die er niet aan 3 gewend waren dat hij het midwinter- 3 vuur ontstak, zouden denken dat zijn 3 huis of de vuurtoren in brand stonden en met allerlei materiaal zouden uit- rukken om de brand te blussen. Daar- 3 om maakte hij de brandstapel hele- maal aan de westelijke oever, waar 3 niemand de vlammen, die door de 3 klip aan het oog onttrokken werden, zou kunnen zien. Al voor het donker werd, zei Ber- tien: „Biiken branden", Eike sloeg haar wollen doek om en hij nam haar aan de hand mee, naar het strand. 3 In het begin genoot Eike van de 3 knetterende vlammen, maar nog voor de brand zijn volle kracht had be- 5 reikt, wendde ze zich af en zei, met 3 de rug naar het vuur gekeerd: „Ik 3 geloof dat Tönis er niet van houdt 3 Hij is bang. Ik ga weg, Bertien g Maar blijf jij alsjeblieft en laat het 3 biiken branden. Weet je, misschien is er wel ergens iemand op zee die naar 3 huis verlangt en blij is, als hij je biiken ziet. Laat het voor hem bran- 3 den, Bertien". Langzaam liep ze door het zand 3 naar huis terug. Maar Bertien bleef 3 bij de vlammen staan, tot ze einde- 3 lijk uitdoofden. De eerste maand van het nieuwe 3 jaar was heel zacht. IJs en sneeuw 3 waren allang weggesmolten, alsof het 3 al lente werd. Maar het land en de 3 zee bleven grauw en doods. Groen- 3 grijs was de zee en geelgrijs de he- 3 mei, andere kleuren waren er niet. En het leek alsof alles, de vuurtoren, het huis, de duinen, veel kleiner ge- 3 worden was dan vroeger, alsof alles 3 ineengeschrompeld was onder die 2 eindeloze grijsheid. Op een dag was Bertien uitgegaan 3 om turf te halen, terwijl Eike naar het strand ging om nog wat hout te zoeken. Ze had moeite om tegen de 3 sterke wind op te tornen en hijgde bij 3 iedere stap. Plotseling bleef ze staan. 3 Ze voelde zich opeens heel zwak wor- 3 den en een ontzettende angst greep haar aan. Ze dacht: ik ben nu te ver van huis, ik had niet zb ver moeten s gaan. Ik moet naar Bertien, ik kan niet meer. Het wordt tijd. Ze was niet vef meer van de plaats 3 verwijderd, waar de heide begon, 3 maar haar voeten schenen loodzwaar g te zijn. Wankelend liep ze verder, tot 3 ze tenslotte eindelijk bij Bertien 3 kwam, die onvermoeibaar bezig was de zware turfbrokken op de handkar 3 te laden. Hij was zo in zijn werk 3 verdiept, dat hij niets van Eikes 3 komst gemerkt had. (Wordt vervolgd) 3 Kraagloos ensemble van gTjjs gemêleerd kamgaren in de „match-box"-stjjl. Het houdt zjjn pasvorm doordat het op schuimplastic gezet is. De voorkant heeft, aansluitend op de vierkante lijn, een sier- stiksel dat wordt geaccen tueerd door een knoop. DE KLEDING voor de aan staande moeder is de laatste jaren zo geperfectioneerd, dat we van een geheel eigen posi- tiekledingmode kunnen spre ken. Moesten onze moeders zich vroeger behelpen met een wijde rok, waarvan ze als haar tijd vorderde de zijnaden een stuk lostornde, tegen woordig kan de aanstaande mama zich praktisch en flat teus kleden. Prénatal in Haar lem heeft dat een dezer dagen weer eens getoond met een speciale show, die keuze bood voor ieders smaak: een col lectie, die varieerde van een zeer eenvoudig huisjurkje tot een feestelijk nylon-organza cocktailjapon toe. DE PAKJES met de strakke rokken die in de taille ver stelbaar zijn, komen aan veler verlangens tegemoet. Als wan delpakje, maar ook voor koude dagen binnenshuis zijn ze ideaal en zelfs kunnen ze met een kleine verandering ook na de blijde gebeurtenis nog ge dragen worden (hoewel de moderne jonge moeder tegen woordig gelukkig wel van overtuigd is dat zij er in de periode van haar aanstaand moederschap ook verzorgd uit zien moet). Prénatals collectie heeft de grote verdienste dat zij de vrouw in deze periode in haar gevoel van eigen waarde versterkt. Zij brengt kleding, die niet alleen doel matig is, maar bovenal char mant, vrouwelijk en vlot. Voor de sportieve vrouw zijn er lange pantalons met verstel bare tailleband en voor de meer conservatieven mooie, slanke afkledende rokken, steunend op hetzelfde prin cipe, beiden gecombineerd met effen corduroy of fantasie jakjes met een knoopsluiting vóór of een cravate of ander fantasietje. Voor het jeugdige type vormen de overgooiers in warme, sprekende ruiten een dankbare basis om mee te variëren. De japonnen gaan een steeds belangrijker plaats innemen, vooral uitgevoerd in de „ligne carré" of de „match box" lijn, waarbij de ruimte naar de zijkant is verlegd. De zijnaden zijn verwerkt in mooie stiksels en de ruimte is met kleine zijceintuurtjes regelbaar. Niet alleen als positiekle ding, maar ook voor enkele figuurtypen, die in de confec tie niet kunnen slagen zijn deze modellen zeer attractief. Zo ook de jupons met klit- band en de nylon onderjurk met overslag, die niet over het hoofd aangetrokken hoeft te worden en daardoor bij voorbeeld ook voor reuma patiënten een uitkomst bete kenen kan. BIJ WIJZE van intermezzo werden grappige en handige nouveautés voor de baby ge toond: een rekstokje met rin gen voor de box annex speel doosje met allerlei leuke lied jes, een zuigfles met draaibare speen, waarmee de toevoer ge regeld kan worden, een plastic slabbetje met opstaand randje, Japon met driekwart mouw in de „ligne carré". Het pakje heeft een rolboordje, twee zakjes en vier modieuze diepe plooien. Deze worden door twee patjes met knoop aan weerszijden vastgehouden. Het materiaal is winterlinnen. een flesje vloeibare babyzeep voor een schuimbad en een luier met klitband, waarmee zelfs een onhandige vader de baby kan verschonen. Aller lei leuke nieuwigheidjes, die ons met nog meer plezier naar de komst van de baby doen uitkijken. „Dank u wel, tot ziens!", galmt een metalige stem door de verlaten nachtelijke straat. De man die zojuist een pakje sigaretten uit de automaat getrokken heeft, trekt als door een wesp gestoken zijn hand terug en kijkt schichtig om zich heen, voor hij zich realiseert dat die onverwachte afscheidsgroet uit de automaat kwam. In enkele kleinere Duitse provinciesteden zijn zij de laatste weken ver schenen, deze „beleefde" verkoopsautomaten: een nieuwtje dat nog uitgepro beerd moet worden om de reacties van het publiek te peilen. Niet iedere consu ment zal daar even verguld mee zjjn, maar toch lijdt het geen twijfel: het tijdperk van de „stille verkopers" nadert zijn einde, even onherroepelijk als de kunst van de sprekende film destijds het einde van de stomme rolprent betekende. Nog meer openbaar lawaai dus voor onze gepijnigde oren en hersens. En nog meer concurrentie ook weer voor de kleine neringdoende, die zich in vele bran ches alleen kan handhaven, door ook de nieuwste en duurste typen automaten aan te schaffen en aan zijn winkelpui te hangen. De fabrikanten van verkoopsautomaten doen dan ook allerwegen goede zaken. In Duitsland is hun omzet vrijwel verdubbeld sinds in februari van dit jaar de bepaling werd opgeheven dat waren-automaten al leen door bestaande detailzaken mochten worden geëxploiteerd. Met die beslissing heeft het Constitutionele Hof het hek van de dam gehaald. Nu immers mag ieder een die daartoe vergunning krijgt van de plaatselijke overheid verkoopsautomaten ophangen op elke door hem gewenste plaats. De resultaten daarvan zijn ronduit verbijsterend geweest. Op alle drukke pun ten in de Duitse steden en dorpen, op pleinen en straten, bij benzinestations en pleisterplaatsen langs de grote wegen, wemelt het van de verkoopsautomaten. De fabrikanten van al die „stille ver kopers" rekenen voor het lopende jaar op een omzet van rond 80 miljoen mark; dat is twintig miljoen meer dan vorig jaar en bijna het dubbele van 1960. Ook de invoer van automaten in Duitsland stijgt gesta dig. Deze had vorig jaar een waarde van 5,1 miljoen mark, tegenover een export van Duitse automaten ter waarde van 15,3 miljoen mark. De Duitse kleinhandel slaat die storm achtige ontwikkeling met zorg gade, maar heeft er ook de consequenties uit getrok ken. Om tegen de grote warenhuizen, de zelfbedieningszaken en de automatenhallen op te kunnen boksen gaan zij nu zelf hoe langer meer „stille verkopers" exploite ren, waarvan de financiering wordt verge makkelijkt door de vorming van inkoop combinaties. Ook het door automaten verkochte wa- renassortiment wordt steeds meer uitge breid. Er zijn thans meer dan 600.000 auto maten in Duitsland in bedrijf, waarvan 420.000 sigaretten-automaten. Verwacht wordt echter, dat het aandeel der sigaret- ten-automaten zal dalen. De laatste tijd zijn er vooral veel kousen-automaten bijge komen, terwijl ook steeds meer schoon heidsmiddelen, levensmiddelen in blik, fruit, dranken en bloemen per automaat worden verkocht. De fabrikanten van automaten zullen dus de komende jaren geen reden tot kla gen hebben. De „automatendichtheid" van Amerika of Zwitserland is nog lang niet bereikt. De detaillisten zijn er trouwens ook achter gekomen, dat de automaat niet alleen een goede verkoper is na winkel sluiting maar ook in de winkel, omdat de personeelsschaarste er enigszins door wordt opgevangen. De exploitanten van automaten profiteren ervan, dat steeds meer artikelen door de fabrikanten ver pakt worden geleverd. Toch bestaat voorshands weinig kans, dat er nu overal in de stadscentra auto matenhallen e.d. zullen ontstaan. Geschik te punten daarvoor zijn zeldzaam en bui tengewoon duur. De aanschaffingskosten zijn ook niet mis: een automaat van 100 vakken kost bijna 60.000 gulden. Wél kan worden verwacht, dat in de nieuwe buiten wijken veel automaten geplaatst zullen worden. Er zijn al automaten-winkels waar tot duizend verschillende artikelen ver krijgbaar zijn. Dat is niet veel minder dan het assortiment van een grote zelfbedie ningswinkel. Een bejaarde Russische immigrant Nikolai Russof, in Helsinki (Finland) een vluchteling van de bolsjewistische revolutie, wilde op zijn sterfbed zijn dankbaarheid tonen aan de stad die hem 45 jaren lang gastvrijheid had ge schonken. De stadsadvocaat was helemaal niet onder de indruk toen hij naar een hos pitaal in Helsinki werd ontboden om van de Rus een oude mand in ontvangst te nemen. Toen deze versleten mand na de dood van de man geopend werd, rolde er een unieke schat van kostbare stenen, antiquiteiten uit de Tsarentijd en oude munten uit, voor de ogen van de ver blufte magistraten. Tijdens zijn langdurig verblijf in Finland heeft de man een kluizenaars leven geleid. Hij had niet eens moeite gedaan, de Finse taal te leren. De 81-jarige grijsaard had op zijn sterfbed niets over de inhoud van de mand los gelaten. Het nagelaten for tuin wordt geschat op ongeveer 18 mil joen gulden. Behalve een grote hoeveel heid fijne antieke gouden en zilveren voorwerpen en een zeer kostbare col lectie juwelen bevatte de mand ook nog tafelzilver, elf horloges, dikke rollen verlopen bankpapier en rollen gouden munten, die elk op ongeveer 75 gulden per stuk worden geschat. De vraag wordt gesteld of beroep in: in hoger beroep gaan het zelfde woord is als beroep: werk kring en als beroep: uitnodi ging een predikantsplaats te bezetten. Inderdaad is dit etymolo gisch hetzelfde woord. Wij moeten uit gaan van het werkwoord roepen. De samenstelling beroepen betekent: door roepen bereiken. Een beroep op iemand doen is: iemand te hulp roepen. Wie in hoger beroep gaat roept de hulp ener hogere instantie in; wie een beroep aanneemt geeft ge hoor aan een tot hem gericht verzoek; wie een beroep uitoefent vervult een werkkring waartoe hij als het ware is geroepen omdat hij er de bekwaam heid of de diploma's voor bezit. In het Middelnederlands en nog in het Vlaams heeft beroep de beteke nis van uitdaging, in het Latijn pro- vocatio. Vocare betekent roepen. Het officiële Russische persbureau Tass heeft verklaard, dat het nog zes of zeven jaar zal duren voordat iedere Russische familie in een eigen huis kan wonen. Tegenwoordig wonen de meeste Russi sche gezinnen nog in een enkele kamer. Ze delen keukens en_ badkamers met an dere gezinnen. „Zes oTzeven jaar zijn nodig om het gestelde doel te bereiken, om ieder Russisch gezin een parate woning te geven met twee of meer kamers en van alle ge makken voorzien." Volgens het artikel komen er elke dag 7700 huizen in de Sovjet-Unie gereed. Het probleem van de woningbouw is zo dringend dat op sommige bouwterreinen met drie ploegen in continuebedrijf wordt gewerkt. De meeste huizen in aanbouw, zijn mon tagewoningen. Het persbureau zei: „De Moskouse bouwvakarbeiders hebben 'n re cord gevestigd op het gebied van de wo ningbouw. Vrijdag hebben zij een huis van vijf verdiepingen klaar gekregen. Pas vijf dagen gelden werd met de bouw ervan be gonnen." Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de oudste fotoclub van Nederland, de Nederlandse Amateur Fotografen Ver eniging (N.A.F.V.), heeft de directeur van het Instituut voor kunstpij verheidsonder- wijs te Amsterdam, mr. D. Vis, in het hoofd stedelijke museum „Fodor" een interna tionale fototentoonstelling geopend, die een overzicht geeft van de huidige stand van zaken van de amateurfotografie in Euro pa. Er zijn 300 foto's van twaalf Euro pese clubs, binnen- en buitenlandse invi tés, en van de eigen leden geëxposeerd. Vele bekenden uit de wereld van de amateurfotografie werden in Fodor wel kom geheten door de voorzitter van de jubilerende vereniging de heer H. Druk ker. Hij merkte op dat de N.A.F V. de goede contacten met het kunstnijverheids onderwijs zeer waardeert en als een er kenning beschouwt. Als beloning voor zijn zeer goede fotografische werk geduren de vele jaren werd prof. ir. E. J. G. Schermerhorn tot erelid van de vereni ging benoemd. De expositie is tot 29 ok tober te bezichtigen. DE MONSTERSTAD TOKIO is bezig, uit zijn jas te groeien. Deze metropool, met zijn tien miljoen inwoners op een na de grootste ter wereld worstelt de laatste jaren met een enorm tekort aan ruimte en met een welhaast onoplos bare verkeerschaos. Ter illustratie van het nijpend ruimtegebrek: bijna twee miljoen in woners leven in onvoorstelbare krotten, die goed deels uit hout en papier(!) zijn opgetrokken en waarin veelvuldig enorme branden voorkomen. De Japanse regering overweegt nu of het niet beter zou zijn, elders in het land een nieuwe administratieve hoofdstad te stichten, naar Au stralisch en Braziliaans voorbeeld, waardoor Tokio „ontlast" zou kunnen worden van het regeringsapparaat en van verschillende grote be drijven, die tezamen een leger van circa ander half miljoen inwoners van de huidige hoofdstad employeren. Op bijgaand kaartje krijgt men enig idee van Tokio's tegenwoordige omvang, geprojecteerd op Nederlandse ver houdingen. Amsterdam Haarlem Utrecht •)Den Haag Dordrecht De agglomeratie vanTokio op W-Nederland geprajekhserd Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 33 „En kijk eens hier," zei tante Patent, terwijl ze met haar neef de kapsalon betrad. „Daar staat kapper Koltweef. Hij knipt gratis en zijn vrouw wa tergolft gratis. Zo goed en zo nobel zijn ze gewor den door jouw mor aal-hormoon. Alles voor niets. Ach, je had het moeten zien, hoe ze alles wegga ven uit de winkel. Is dat niet geweldig? Op deze manier krijgen we een goede wereld. Zie je hoe hij straalt van goedheid, neef Boordevol?" „Ik zie het," zei neef Boordevol. „Maar toch houd ik vol dat u wat voorbarig bent geweest. Eerst moet zo'n nieuw middel worden geprobeerd op lagere levensvormen. Eerst kakkerlakken, dan leeuwen en dan pas men sen." „Welnu," zei tante Patent, „laat ons dan thans naar de Dierentuin gaan om te kijken of de leeuw Sesam baat heeft gehad bij het moraal-hormoon." 63. Opnieuw naderde Panda het huis op de heuveltop Het beviel hem niet helemaal dat hij dit deed in het gezelschap van de vermomde Joris Goedbloed, die ver moedelijk wel weer een of andere streek in het schild voerde maar aan de andere kant begreep hij wel dat hij hulp nodig had om zijn boek terug te krijgen. „Als mijnheer Zamel maar niet weer gaat schieten!" zei hij bezorgd, „Uitgesloten, vrind," zei Joris op vast beraden toon. „Ge zijt in het gezelschap van een offi cieel uitziend persoon, en niemand schiet ooit op offi cieel uitziende personen!" En inderdaad; mijnheer Za mel schoot niet, en opende zelfs de deur, hoewel hij nog steeds zeer wantrouwig keek. „Goedendag", zei Joris kort. „Ik ben inspecteur van de Overheids Dag veiligheidsdienst. Deze jongeling heeft een klacht tegen u ingediend. Hij zegt, dat u op hem geschoten hebt". De heer Zamel, onder de indruk van dit gezaghebbend optreden, liet zijn bezoekers binnen, terwijl hij zich verdedigde met de woorden; „Maar die jongen is hier al eerder geweest, inspecteur, en ik geloof dat hij het op mijn kostbare collectie duvéltjes-in-doosjes heeft voorzien. De vorige keer kwam hij met iemand anders en toen noemden ze zich Keldercontroleurs.„Zeer verdacht!" snauwde Joris. „Dit moet onderzocht worden. Toon mij het toneel van de misdaad de kelder!" I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11