Massale acties in de V.S. voor 35-urige werkweek Verkoud heid ASPRO Engeland en EEG-landen hervatten hun gesprek - DE BEURS - Arbeidstijdverkorting zal leiden tot sterke vergroting werkgelegenheid BOAC heeft een schuld van 640 min De Twentsche Bank wijzigt winstdeling Gazelle koopt huizenmij Stijgende omzet bij Bührmann Staatsmijnen en VKF in ammoniakfabriek op basis van aardgas Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN nieuw xRatten- MUIZ#!fc£§STA VLOKKEN Goed oesterseizoen voor „De Meulemeester" NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. DINSDAG 9 OKTOBER 1962 13 Verdeeldheid Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: DRU draait bevredigend Werkschema van vijf conferenties tot Kerstmis ROEIT ZE GENADELOOS UIT Vastgoed Immoftmd plaatst participaties NRKM: Oneerlijk element in stunt-koppelverkoop Voor het eerst sinds de dertiger jaren zijn de Amerikaanse vakbonden een mas saal georganiseerde actie begonnen voor het terugbrengen van de wekelijkse ar beidstüd van veertig tot 35 uur. De actie heeft inmiddels tot veel kritiek geleid en de discussies over mogelijkheden en de voor- en nadelen zijn sinds een paar we ken in volle gang. Het grote Amerikaanse vakverbond AFL-CIO heeft met een verklaring over de noodzakelijkheid van arbeidstijdverkor ting de kat de bel aangebonden. In deze verklaring wordt lucht gegeven aan de be zorgdheid over de latente werkloosheid die aldus de verklaring, slechts bestreden kan worden door een verlaging van de wette lijk voorgeschreven arbeidsweek van veer tig uur tot 35, met behoud van het sala ris. Bovendien moet het loon voor ge maakte overuren verhoogd worden tot tweemaal het normale uurloon thans wordt voor overuren anderhalf maal het contractloon betaald. AFL-CIO wil het doel langs twee wegen bereiken: via collectieve loononderhande lingen en via de wetgevende weg. Een speciale commissie van het vak verbond heeft opdracht gekregen de nodi ge amendementen op de Fair Labor Stan dards Act, die de arbeidsduur regelt, uit te werken met de bedoeling deze in de volgende Congreszittingen ingediend en zo mogelijk aangenomen te krijgen. AFL-CIO geeft zelf als motivering voor het genomen besluit: „We hebben nooit beweerd en beweren ook nu niet dat een werkweek van veertig uren een ondraag lijke last is. We hebben er herhaaldelijk op gewezen dat wij van harte zouden in stemmen met een volledige werkweek van veertig uur voor iedere werknemer. Want dit wensen wij: een volledige betrekking voor iedere werknemer die wil werken. Maar de ervaringen van het verleden en de verwachtingen voor de toekomst heb- Advertentie matador NIEMEYER LONDEN (Reuter) De British Over seas Airways Corporation (B.O.A.C.) heeft in het op 31 maart 1962 geëindigde boek jaar een verlies van bijna 150 min. ge leden, het grootste verlies in de geschie denis van de maatschappij. Uit het jaar verslag blijkt, dat het totale tekort van de maatschappij 640 miljoen bedraagt, onder meer als gevolg van afschrijving op oude vliegtuigen en de verliezen in voorafgaande jaren. De voorzitter van de B.O.A.C., Sir Mat thew Slattery, wijt de slechte gang van zaken gedeeltelijk aan de financiële struc tuur van de maatschappij. Op een pers conferentie verklaarde hij, dat de B.O.A.C. op redelijke basis zou kunnen werken als de regering haar zou toestaan de zich ophopende verliezen af te schrijven, zo dat zij er geen rente over behoefde te betalen. Het verlies in het afgelopen boekjaar van 144 miljoen bestond uit een ex ploitatieverlies van 50 miljoen, een ver lies van 34 miljoen op met de maat schappij geassocieerde ondernemingen en een rentebetaling van 60 miljoen aan de regering. Volgens Sir Matthew is de voornaamste oorzaak van de teleurstellen de bedrijfsresultaten van de B.O.A.C. en andere grote luchtvaartmaatschappijen de plotselinge vermindering van de groei van het passagiersvervoer over de Atlantische Oceaan. In de op 25 oktober te houden buiten gewone algemene vergadering van „De Twentsche Bank N.V." zal de directie aan deelhouders een statutenwijziging ter goed keuring voorleggen, inhoudende o.m. een wijziging van de winstverdeling in ver band met de recente aandelenemissie groot nominaal 5,5 min. Tevens wordt de mogelijkheid geopend de aandelen, naar keuze van aandeelhouders, op naam te stellen of aan toonder. Vervolgens wordt voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 75 min tot 150 min. tf ben ons er volledig van overtuigd dat dit doel op basis van de thans geldende veer' tig uren week niet praktisch mogelijk is, omdat de huidige politieke verhoudingen elk succesvol streven naar dit doel blokke ren". „Bij het ondernemen van deze nieuwe actie zijn wij ons aldus AFL-CIO er van bewust dat velen ons standpunt bestrijden. Op grond van overwegingen die misschien even oprecht zijn als die welke ons bewe gen, zijn zij van oordeel dat er andere middelen zijn voor het bereiken van een volledige werkgelegenheid. Wij hebben de ze middelen ondersteund en ondersteunen deze nog. We zouden deze middelen graag een kans geven de volledige werkgelegen heid op basis van een veertig-uren-week te realiseren. Maar de noodzakelijke stap pen zijn niet genomen; de verbetering van de werkgelegenheid is niet bereikt". Direkt na deze verklaring werd de koor zang der verdeeldheid aangeheven. Tegen standers, zoals de Amerikaanse Kamer van Koophandel, zijn van mening dat verkorting van de arbeidstijd lijnrecht in gaat tegen de wens van de werknemers, want steeds meer wordt elke verkorting van de arbeidstijd besteed aan allerlei bijbaantjes (de Amerikaan spreekt van „moonlighting"). Bovendien vindt de ka mer verkorting van de arbeidstijd een defaitistische" benadering van het werk loosheidsprobleem. Arbeidstijdverkorting zonder evenredige loonsverlaging leidt tot verhoging van de produktiekosten, tot fail lissementen van marginale bedrijven en derhalve tot vergroting van de werkloos heid. Bovendien vindt de kamer het ver keerd te Veronderstellen dat de arbeids plaatsen die door arbeidstijdverkorting vrijkomen opgevuld kunnen worden door de werklozen. Heel vaak beschikken zij niet over de noodzakelijke scholing, aldus de kamer Het weekblad „US News World Re port", spreekbuis van de werkgevers en een verklaard tegenstander van de vak bondsplannen, heeft in sombere bewoordin gen afgeschilderd dat de industriële uurlo nen bij een 35-urige werkweek met be houd van het oude salaris maar liefst 14,3 percent zouden stijgen, dat is vijf maal het jaarlijkse stijgingspercentage in de richtlijnen van de regering. De onderne merswinsten zouden met een bedrag van 27 miljard dollar per jaar afnemen en het verlies aan belastingen, 14 miljard dol lar per jaar, zou slechts gedeeltelijk wor den gecompenseerd door de meeropbrengst van de inkomstenbelasting. Het blad constateert dat de regering de vakbondsplannen niet steunt en dat zowel de auto- als de staalindustrie loonover- eenkomsten hebben welke pas in 1964 ein digen. Het blad verwacht dat de vakbon den de loononderhandelingen met 4e spoor wegen, die het volgend jaar gevoerd móe ten worden, als een proefkonijn zullen ge bruiken evenals de kómehde óriderhande- lingen in de bouwnijverheid. De voorstanders van de arbeidstijdver korting wijzen er op dat de 35-urenweek werkgelegenheid voor vijf miljoen werkne mers meer zal opleveren en dat verkor ting helemaal geen overdreven eis is, om dat er gedurende de laatste twintig jaar geen sprake is geweest van verkorting van de wettelijke werkweek. De laatste officiële arbeidstijdverkorting had plaats in de dertiger jaren toen het aantal uren van 50 tot 40 uren per week werd terugge bracht. Voorstanders wijzen er voorts op dat verlenging van de vakanties, zoals, wel wordt voorgesteld als alternatief, geen op lossing brengt omdat zelfs bij een verdub beling van het aantal betaalde vakantieda gen de gemiddelde wekelijkse arbeids duur van 40 uur slechts tot 37,5 uur zou worden teruggebracht. 'Advertentie o De directie van N.V. Gazelle Rijwiel- fabriek v/h Arentsen en Kölling deelt mee, dat de vennootschap tegen uitgifte van nominaal 68.000 aandelen het ka pitaal heeft verworven van de N.V. Dieren- sche Maatschappij tot Exploitatie van Wo ningen, welke maatschappij in Dieren en omgeving een aantal door personeelsleden van de n.v. Gazelle bewoonde huizen be zit. Ter afronding werden nog 32 aande len ter beurze geplaatst, waarmee het ge plaatste kapitaal werd verhoogd tot 2.500.000. De omzetten van de tot het concern van G. H. Bührmann's Papiergroothandel N.V. behorende ondernemingen zijn in de verstreken periode van het lopende boek jaar in vergelijking tot die van het vo rige boekjaar wederom gestegen. Zowel de industriële bedrijven als de groothandels ondernemingen droegen hiertoe bij. De netto winstresultaten zijn hoger ver geleken met de overeenkomstige periode van 1961, ondanks de kostenstijgingen. Het laat zich aanzien dat ook in de komende maanden van dit jaar deze ontwikkeling zal worden voortgezet. De orderportefeuil les zijn ruim voorzien, zo deelt de directie mee. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,04 10,14, Amerikaanse dollar 3,57'/i3,61'/!, Canade se dollar 3.30—3,35, Franse frank (100) 73,00—73,50, Belgische frank (100) 7,20—7,25, Duitse mark (100) 89,60—90,10, Zweedse kroon (100) 69,20—70,20, Zwit serse frank (100) 83,00—83,50, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00, Deense kroon (100) 51,40—52,40, Noorse kroon (100) 49,60—50,60, Oostenrijkse schilling (100) 13,9014,00, Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5.92' 16,07'/!. De Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers n.v. heeft de eerste 9 maanden van dit jaar bevredigend gewerkt. Het be drijf is momenteel bovendien goed van orders voorzien. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden mag verwacht wor den, dat de resultaten van 1962 zeker niet zullen achterblijven bij die van het jaar 1961. BRUSSEL Na een onderbreking van ruim twee maanden zijn gisteren de on derhandelingen over het Britse verzoek tot toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) in Brussel hervat. Het grootste deel van de vergadering tus sen de ministers van de zes E.E.G.-landen en de Britse delegatie onder leiding van minister Heath werd besteed aan de rege ling van de verdere werkzaamheden tot het einde van dit jaar. In beginsel zullen er in de periode tot Kerstmis nog vijf ministeriële conferenties worden gehouden. Het wordt echter in conferentiekringen vrijwel uitgesloten ge acht, dat nog dit jaar alle belangrijke vraagstukken kunnen worden opgelost. Zo als de Nederlandse minister van economi sche zaken, drs. J. W. de Pous, na afloop van de bijeenkomst verklaarde „zou al een zeer belangrijk resultaat zijn geboekt, in dien de handelspolitieke problemen in de cember kunnen worden geregeld". Voor de verdere bespreking door de ambtelijke deskundigen van de zeven lan den heeft de ministeriële conferentie, die Werd geleid door de Nederlartdsë staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, trouwens een agenda vast gesteld. Daarbij zal het eerst aan de orde komen de kwestie van de uitvoer van le vensmiddelen uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Engeland als het grootste importland van voedsel in de wereld be trekt dit vooral uit het Gemenebest en een oplossing dient te worden gevonden om de exportbelangen van deze landen te waar borgen als Groot-Brittannië tot de E.E.G. toetreedt, zonder de handels- en landbouw politiek van de gemeenschap en de belan gen van andere voedselproducerende lan den in gevaar te brengen. Voorts zal prioriteit worden verleend aan het vraagstuk van de Britse land bouw. Daarbij komen aan de orde de door Engeland gevraagde verlengde overgangs termijn om zijn landbouw aan het ge meenschappelijke beleid van de E.E.G. aan te passen en de voorwaarde van de „zes" tot geleidelijke afbraak van het thans in Engeland toegepaste subsidiesys teem voor de landbouw. Een derde vraag stuk, dat de komende weken met voor rang wordt besproken, is dat van de rege lingen voor India, Pakistan en Ceylon. Voor deze drie landen hadden de minis ters voor de onderbreking van de bespre kingen op 5 augustus besloten, dat de E.E.G. nadat Engeland lid zal zijn met hen onderhandelingen zal beginnen voor het afsluiten van handelsverdragen om een vervanging te vinden voor de voor keursrechten, die zij thans in het gemene best genieten. Daarbij was evenwel tevens bepaald, dat Engeland zij het in etappes zou gaan beginnen met het toepassen van het gemeenschappelijke invoerrecht van 18 percent op de invoer uit die landen van katoenen stoffen. Op deze regeling kwam de Britse onder- handelaar minister Heath, maandagoch tend terug. In een uiteenzetting, die bijna een uur in beslag nam en waarmee de onderhandelingen werden heropend," be lichtte hij onder meer de resultaten van de jongste conferentie van premiers van het Britse gemenebest in Londen. Hij stel de daarbij voor dat in aanvullende ver klaringen de bereidheid zal worden uitge sproken, dat de besprekingen over de in het uitzicht gestelde handelsverdragen on middellijk zullen beginnen en in de tweede plaats, dat althans voor Engeland het bui tentarief van de gemeenschap voor Pakis tan, India en Ceylon zou worden opge schort. Hoewel minister Heath er onmiddellijk aan toevoegde hiermee „geen heropening van de onderhandelingen over een bereik te overeenkomst" te beogen bestond er bij de zes E.E.G.-landen enige twijfel, of dit inderdaad niet het geval is. Een beslissing hierover zal op ambtelijk niveau door de deskundigen worden voorbereid. AMSTERDAM: Terughoudend voor internationals Met een vaste stemming voor de inter nationale waarden heeft het Damrak gis teren de nieuwe beursweek zeker niet in gezet. Het tegendeel was eerder waar. De koersen voor deze fondsen bewogen zich voor het grootste deel beneden die van het vorige slotniveau. Alleen Philips opende onveranderd op 140,20. Unilever bijna een gulden lager op 128,10, terwijl Kon. Olies nauwelijks prijshoudend in de markt lagen op 141,80. A.K.U. min drie punten op 354 en Hoogovens een tweetal punten lager bij een notering op 528. Later op de middag ondergingen genoemde fondsen een verdere geringe koersdaling. Vergeleken met de hoogste koers van vrijdag viel de stemming beslist tegen. Toen noteerde Phi lips f 141,40, Kon. Olie 142, Unilever 129 en A.K.U. 357. Boeke en Huidekoper van 228 op 232. De Verenigde Kunstmestfabrieken en de Staatsmijnen hebben, naar door de Staats mijnen is bekendgemaakt, de minister van Economische Zaken meegedeeld, dat zij in principe bereid zijn over te gaan tot de oprichting van een gezamenlijk te exploi teren fabriek voor de vervaardiging, op basis van aardgas, van ammoniak als grondstof vodr stikstofhoudende kunst meststoffen. Deze in de provincie Groningen te vesti gen fabriek zal, wanneer het project dóór gaat, toepassing van aardgas op grote schaal betekenen, zonder dat daarbij een beroep wordt gedaan op de door de minis ter van Economische Zaken voor speciale doeleinden gereserveerde hoeveelheid van dit gas, zo wordt in de bekendmaking ge zegd. De Verenigde Kunstmestfabrieken Me- kog - Albatros N.V. (V.K.F.) is, zoals be kend, opgericht door de Bataafse Petro leum Maatschappij N.V. (Koninklijke/ Shell Groep), de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en de N.V. Koninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie. In het midden van 1961 hebben deze moedermaatschappijen van de toen nog in een stadium van oprichting ver kerende V.K.F. gezamenlijk met de Staatsmijnen bekendgemaakt, dat werd nagegaan of samenwerking kon worden verkregen bij de verwezenlijking van de bij beide in studie zijnde projecten om in de provincie Groningen op basis van aard gas tot fabricage van ammoniak als grond stof voor stikstofhoudende kunstmeststof fen te komen. Hoewel deze studie nog niet kon worden afgesloten, is zij toch zover gevorderd, dat aan de minister van Economische Zaken mededeling kon worden gedaan van de principiële bereidheid tot oprichting van een gezamenlijke ammoniakfabriek. De minister van Handel van IJsland, Glyfi Gislason, heeft verklaard dat IJsland het voor beeld van Denemarken en Noorwegen niet zal volgen en geen volledig lidmaatschap van de E.E.G. zal aanvragen. In Canada zijji plannen om olie te exploiteren uit het zand van de Athabasca-rivier in de pro vincie Alberta op c.a. 450 kilometer ten noord oosten van Edmonton. Het project voorziet in de produktie van 11,5 miljoen vaten olie per jaar. Chili heeft de verkoop van dollars opgeschort ter voorbereiding van de devaluatie van de es cudo. De escudo staat nu officieel op 3.80, maar brengt op de vrij markt niet meer op dan 1.80. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zaterdag een wetsontwerp inzake de Ame rikaanse hulp aan het buitenland goedgekeurd, dat voorziet in een bedrag van ongeveer 3,9 mil jard dollar President Kennedy had hiervoor een bedrag van 4,9 miljard dollar willen uittrekken, doch later werd besloten dit bedrag met 1 mil jard dollar in te krimpen. In het kader van de concentraties van de af zonderlijke verbruikscoöperaties in Rotterdam en omgeving is een fusie tot stand gekomen tus sen de coöDeraties Vooruitgang-Rotterdam" en de coöperaties „Volharding" in Ridderkerk en „Draagt Elkanders Lasten" in Nw.-Lekkerland Aagtedijk 9 te Suez. Abbekerk 9 te Kaapstad verwacht. Abida 9 te Rotterdam. Acila 13 te Ango Ango verwacht. Acmaea pass. 8 Azor enn. Guthenburg. Acteon 8 460 m. n.n.o. Seychellen n. Mauritius. Adrastus 8 te Suez verwacht v. Aden. Aegls 8 v. Maracaibo n. Curasao. Akkrumdijk 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Alea 9 te Malta verwacht. Algol 10 te Melbourne verwacht. Alkaid pass. 8 Belle eil. n. Montreal. Alkes 8 90 m. w.n.w. Kp. St. Vine. n. Beyrouth. Alkmaar 8 te Curasao. Alphacca 8 te Bombay. Alphard 8 430 m. n.w. Flores n. Lissabon. Alpherat 8 62 m. z.w. Freetown n. Dakar. Ameland 9 v. Rotterdam n. Thameshaven. Ammon 9 te Barbados verwacht. Amsteldijk 8 te Londen. Amstelkroon 9 te Port Allee verwacht. Amstelland pass. 8 Bahia n. Montevideo. T Amstelstad 8 180 m. n. Flores n. Golf v. Mexico. Annenkerk 8 60 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Area 8 te Napels v. Curasao. Argos 8 v. Izmir n. Leixous. Asmidiske 8 150 m. n.o. Salvador n. Las Palmas. Atys 12 te Honolulu verwacht. Bali 8 v. Penang n. Colombo. Balong 8 v. Kobe n. Valparaiso Banda pass. 8 Bizerta n. Gibraltar. Banggai 8 132 m. n.w. Cochin n. Calcutta. Bantam 8 v. Napels n. Genua. Batavia 8 v. Singapore n. Sihanoukville. Batu 8 130 m. n.w. Sumatra n. Djibouti. Bengkalis 8 850 m. o.n.o. Guam n. Hongkong. Bennekom 8 te Hamburg. Borneo pass. 8 Kp. St. Vincent n. Port Said. Burl s. Watson 8 1250 m. o. Paramaribo naar Philadelphia. Bussum 8 v. Singapore n. Suez. Caltex Amsterdam 8 ten anker Mosselbaai. Caltex Delft 8 v. Bordeaux n. Bahrein. Caletx Delfzijl 9 te Holtenau. Caltex Leiden 8 te Bahrein verwacht. Caltex Madrid pass. 8 Algiers n. Antwerpen. Caltex Naples 8 et Port Said n. Bahrein. Calt. Pernis 8 660 m. n.o. Mombasa n. L. Marques. Calt. Rotterd. 8 120 m. n.w. Alexandr. n. R'dam. Camitia 17 te Curagao verwacht. Casamance 8 280 m. w. Casablanca n. Nantes. Castor 8 te Amsterdam. Ceres 9 te Buena Ventura Charts 8 v. Alexandrië n. Beyrouth. Cinulla 9 te Stanlow. Cities Serv. Vail. Forge 8 v. B. Mash. n. Durban, Congokust 10 te Port Harcourt verwacht. Cradle of Liberty 9 te Suez verwacht. Crania 13 te Curagao verwacht. Delft 7 100 m. w. Aruba n. Guayaquil. Dorestad 16 te Mersey verwacht. Doris 9 te Point a Pitre verwacht. Drente 8 rede Kuwait. Eenhoorn pass. 8 Kp. Finisterre n. Beyrouth. Elizabeth Broere 8 te Thameshaven. Eos 8 40 m. n. Malta n. Cartagena. Esso Amsterdam 8 75 m. o.n.o. Algiers n. R'dam. Fina Nederl. 8 385 m. n.n.w. Muscat n. Engeland. Forest Hill 9 te Mena Al Ahmadi verwacht. Gaasterdijk 8 460 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Gabonkust 8 te Le Havre. Ganymedes 8 v. La Union te La Libertad. Geestland 8 150 m. z.w. Fayal n. Barbados. Giessenkerk 8 te Antwerpen. Graveland 9 te Recife. Grebbedijk 8 300 m. w. Sclllys n. Pt. Everglades. Grote Dijk 8 500 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Guineekust 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Gulf Hansa 8 217 m. o.n.o. Aden n. Suez. Gulf Italian 8 40 m. n. Tunis n. Rotterdam. Gulf Swede pass. 8 Kp. Bon n. Rotterdam. Hathor 7 v. Santo Domingo n. Port of Spain. Hector pass. 8 Kithera n. Napels. Heemskerk 5 te Londen. Helena 8 360 m. w. Azoren n. Santo Domingo. Helicon 7 v. Fort Liberte n. Mobile. Hermes 8 60 m. n.w. Pt. of Spain de Cd. Bolivar. Hersilia 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Holendrecht 8 180 m. n.o. L. Palm. n. Rio de Jan. Hollands Diep 9 te Vancouver. Hollands Dreef 9 te Singapore verwacht. Hoogkerk 8 530 m. z. Cocos eil. n. Aden. Houtman 10 te Brisbane verwacht. Ittersum 8 600 m. n.n.o. Azoren n. Houston. Jagersfont. 8 165 m. z.z.w. K. Blanco n. Tenerife. Japara 8 60 m. n.o. Bougie n. Rotterdam. Jason 9 te Rotterdam. Kabylia 8 v. Thameshaven, 9 te Rotterdam verw. Kalydon 16 te Rotetrdam verwacht. Kara 8 750 m. n.o. Azoren n. Curagao. Karachi 8 375 m. v. Minicoy n. Penang. Karimata 8 ten anker Tandjong Mani. Katelysia 8 370 m. n. Azoren #i. Curagao. Kelletia 8 te Buenos Aires verwacht. Khasiella 8 te Invergordon. Kieldrecht 7 v. Stettin n. Hamburg. Kinderdijk 9 te Tampico verwacht. Kopionella 8 190 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Koratia 9 te Providence verwacht v. Curagao. Korendijk 8 te Antwerpen. Korenia 8 in Suezkanaal n. Mena Al Ahmadi. Korovina 8 te Saltend. Kosicia 8 240 m. w. Azoren n. Rotterdam. Krebsia 8 510 m. o.n.o. Cayenne n. Accra. Laarderkerk 9 v. Suezkanaal n. Das eiland. Laga 8 60 m. z. Cartagena n. Ayr. Langkoeas pass. 8 Malta n. Amsterdam. Lawak 8 v. Djibouti n. Suez. Leiderkerk 8 te Suez verwacht v. Port Sudan. Lekhaven 8 170 m. z. Porto Praya n. Rotterdam. Lelykerk 8 90 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Liberiakust 8 220 m. n.n.o. L. Palm. n. Le Havre. Liberty Bell pass. 8 Algiers n. Tranmere. Loosdrecht 8 te Hamburg. Lycaon 7 v. Aden n. Penang. Maaslloyd 9 te Port Moresby verwacht. Madisonlloyd 8 240 m. o.z.o. Colombo n. Aden. Marathon 8 200 m. w.z.w. Ouess. n. Ft. de France. Meerkerk 8 v. Colomob n. Madras. Memnon 9 te La Guaira verwacht. Merseylloyd pass. 8 Daedalus n. Aden. Merwelloyd 8 570 m. n.o. Hollandia n. Bluff. Mississippilloyd 8 te Bombay verwacht. Moh. Reza Shah 8 277 m. n.w. Fremantle n. Mena. Molenkerk 8 v. Madras n. Colombo. Moordrecht 8 20 m. z. Kp. Palmas n. Bonny. Musilloyd 16 te Balboa verwacht. Naess Commander 8 te Mena Al Ahmadi. Naess Tiger 8 570 m. n.o. Azoren n. Maracaibo. Nanusa 9 te Monrovia verwacht. Neder-Eems 9 te Yyttelton verwacht. Neder-Waal 8 v. Keelung n. Kobe. Neder-Weser 7 v, Barcelona n. Antwerpen. Nestor 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Noordwijk 8 55 m. z. Dakar n. IJmuiden. Nushaba verm. 10 v. Montevideo n. Itajai. Ondina 11 in Suezkanaal verw. n. Le Havre. Onoba 13 in Suezkanaal verwacht n. Lavera. Oranje 8 v. Fremantle n. Singapore. Advertentie Oostkerk 8 600 m. n.n.o. Ascencion n. Kaapstad. Oranje Nassau 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Oranjestad 8 120 m. w. Oporto n. Plymouth. Palamedes 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Papendrecht 8 90 m. z.^V. Finist. n. Zwarte Zee. Pericles 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Philidora 14 te Banias verwacht. Philippia pass 8 Kp. Ortegal n. Mena Al Ahmadi. Poseidon 8 450 m. o. Barbados n, Rotterdam. Prins Alexand. 8 730 m. n.w. SCillys n. Le Havre. Prins Frederik Hendrik 8 te Hamburg. Prins Frederik Willem 8 290 m. n.w. Scullys naar Le Havre. Prins der Nederlanden 9 te Oranjestad verwacht. Pr. Willem II 8 110 m. n.w. Malinhd. n. Montreal. Prins Willem V 8 420 m. n.w. Valentia n. Londen. Proven.singel 8 780 m. w. Fastnet n. B. Comeau. Purmerend 8 v. Miranda n. Curagao. Pygmalion 9 te dakar verwacht. Rempang 8 40 m. w. Majorca n. Marseille. Risa Paula 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Rossum7 1290 m. n.o. Guadeloupe n. Aruba. Rotti pass. 8 Kreta n. Napels. Rijndam 8 550 m. w. Ierland n. Southampton. Saloum 8 120 m. n.n.o. K. Villano n. Santa Cru2. Schelpwijk 8 v. Oslo nè Swansea. Schiedijk 8 45 m. w. Bishoprock n. Antwerpen. Schiekerk 8 te Hongkong. Schouten 8 480 m. w. Kongorivier n. Wlavisbaai. Senegalkust 8 v. Bremen n. Hamburg. Sepia pass. 8 Kreta n. Rotterdam. Siberoet 8 v. Calcutta n. Rangoon. Simonskerk 8 10 Om. w. Lissabon n. Las Pilmas. Sinon 8 v. Antwerpen n. Lissabon. Sloterkerk 8 56 m. w. Kreta n. Genua. Socrates pass. 8 Lizard n. Barbados. Soestdijk 8 te Bremen. Solon 8 180 m. w.z.w. Ushant n. Rotterdam. Stad Alkmaar 8 55 m. z.w. L. Palmas n. A'dam. Stad Delft 8 20 Om. z.z.w. Finisterre n. Vlaard. Stad Rotterdam 8 43 m. o. Bone n. Catania. Stad Vlaardingen 8 150 m. n.o. Vitoria n. R'dam. Statue of Liberty pas. C Bougie n. Thameshaven. Steenwijk 8 te Immingham. Stentor 6 v. Carthagena n. Puerto Bariros. Straat Torres 9 te Abidjan verwacht. Straat van Diemen 9 te Lourenco Marques. Tahama 8 120 m. n.o. Aden n. Venetië. Tamo 8 192 m. o.n.o. Rio de Jan. n. St. Vincent. Telamon 8 800 m. n.o. Puerto Rico n. Gent. Tero 8 170 m. n.n.o. Finisterre n. Rio de Janeiro. Thuredrecht pass. 8 Bornholm n. Gdynia. Tjibodas 10 te Hongkong verwacht. Tjikampsk 8 250 m. n.o. Mahe n. Pt. Swettenh. Tjitarum 8 v. Krcostad n. Durban. Togokust 7 v. F W-own n. Dakar. Triton 7 v. St. Mere n. Fort Liberte. Tweelingen 10 te Rotterdam verwacht. Utrecht verm. 10 v. Singapore n. Koh Si Chang. Van Cloon 11 te Auckland verwacht. Van Noort 9 te Lautoka verwacht. Van Riebeeck 8 20 m. z.o. Kp. Delgado n. Beira. Vasum 9 te Rotterdam/Europoort verwacht. Viana 8 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Videna 14 in Suezkanaal verwacht n. Rotterdam. Vitrea 8 350 m. o.z.o. Malta n. Montreal. Vivipara 8 400 m. z.o. Newfoundland n. Montreal. Waikelo 8 150 m. w. Athene n. Beyrouth. W. Alton Jones 8 v. Philadelphia n. Rastanura. Waterman 9 te Djibouti verwacht. Westerdam 8 300 m. w. Landsend n. New York. Witmarsum 8 360 m. z.z.o. Halifax n. Le Havre. Wonogiri pass. 8 Trinidad n. Kaapstad. Zafra 8 te Thameshaven. Zaria 8 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkruis 9 te Walvisbaai verwacht. KLEINE VAART Abel Tasman 8 40 m. z.w. Sandhamm. n. Rauma. Alcetas 8 70 m. z. Finisterre n. Algiers. Areas 7 v. Valencia te Malaga Bloemgracht pass 8 Elbe-l v. Rafsö n. A'dam. Bonafide 8 v. Ceuta n. Pescara. Draco 7 v. Alicante A. Barcelona. Driebergen 9 v. Casablanca te Barking verw. Eyo S. pass. 6 Cherbourg n. Rouen. Flevo 8 30 m. z.o. Beachyhead n. Amsterdam. Gramsbergen pass. 8 Texel n. Antwerpen. Heerengracht 7 v. Kotka te Shoreham. - Houtman 6 v. Swansea n. Pozzuoli. Kaap Falga pass. 8 ET-7 v. Rundvik n. A'dam. Leliegracht 6 v. Kotka n. Amsterdam. Lifana 8 te St. Brieux v. Nantes. Lindesingel 8 te Treport n. Rotterdam. Lucas Bols-1 8 op Thames n. Antwerpen. Nusakan 8 v. Hamina te Boston. Sheratan 9 v. Hamina te Dublin verwacht. Stella Polaris 8 dwars Wight n. Marseille. Stella Prima 8 250 m. z.z.o. K. Farewell n. Bremen. Thaletas 8 40 m. z.o. Finisterre n. Savona. Zevenbergen 8 v. Zeebrugge te Malaga. SLEEPVAART Friesland 7 50 m. w.z.w. Lissab. n. Marse Brega. Help 7 ter hoogte van Villa Cisneros. Mississippi 6 te Hamburg. Stentor 7 ter hoogte van Wight n. Rotterdam. Utrecht 7 150 m. z. Dakar n. IJmuiden. Zeeland 7 400 m. w.n.w. Walvisbay n. Kaapstad. Tot donderdag 1 november staat de in schrijving open op 1.600 participatiebewij- zen aan toonder van het vastgoedbeleg gingsfonds Immofund, tegen 1.020 per participatiebewjjs. Dit fonds is ingesteld door, en staat onder leiding van de n.v. Beheer- en Beleggingsmaatschappij Immo fund in Rotterdam. Het beschikt over on roerende goederen in Vlaardingen, Arn hem-Zuid, Geleen, Ede en Oss. De totale waarde van deze goederen bedraagt 4 miljoen. Op basis van deze prijs wordt een bruto- huuropbrengst van 7.34 percent verkregen. Naar snelle uitbreiding van het fonds zal worden gestreefd, waarbij eventueel ook buitenlandse objecten zullen worden aan gekocht. Deze objecten worden gedeelte lijk gefinancierd met een hypothecaire le ning van 2,4 miljoen tegen een rente van 5 percent. In principe zal steeds 60 percent van de waarde der objecten worden ge financierd met leningen. Ten hoogste 10.000 participatiebewijzen worden uitge geven. Vooralsnog zal, blijkens het bericht, geen beursnotering voor de participaties worden aangevraagd. In totaal zal de bruto-opbrengst voor 1963 circa 293.700 bedragen. De kosten zullen zijn 194.000, zodat resteert 99.700, ofwel 62,30 per participatie of 6,2 percent. Ge zien de voortgaande stijging van de huren bestaat volgens het bericht de zekerheid dat de totale opbrengst na enige jaren ge leidelijk zal stijgen. Als in 1973 een huur- stijging van 20 percent heeft plaatsgevon den, zal het rendement reeds 8% percent kunnen bedragen. Jaarlijks zal. uiterlijk in februari, voor het eerst in 1963, de netto opbrengst betaalbaar worden gesteld. VERHANDELDE FONDSEN 8 oktober 5 oktober Totaal 442 459 Hoger 150 (33,9°/o) 232 (50,5%) Lager 161 (36,4%) 91 (19,8%) Gelijk 131 (29,7%) 136 (29,7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U353 Kon. Olie141,20—142,40 Philips 138,40—139,50 Unilever 127,20 gb-127,70 Hoogovens 518 gb520 Stemming tegen het slot iets lager. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 252 Kon. Olie 141 gb—141,20 141, Philips 138,30—138,60 138,40 Unileve- ƒ127,50 Hoogovens Vorige slotkoers A'dam Rubber 105 H.V.A 119 A.K.U 352% 141,50 Hoogovens 525 Philips Gem. Bez. 140,— Unilever 127,55 Dordtsche Petr. 644% K. Ned. Petr. Mij. 141,65 Holl. Am. Lijn 114% K.L.M 48,20 K.N.S.M 133% Ned. Stoomv. Mij. 133 Ommeren, Phs. v. 242% Scheepv. Un. Ned. 121% 175,50 199,— Unitas 444,— Ver. Bezit v. 1894 118,— Ex Amsterd. Bank 376% Ned. Handel Mij. 336 Rotterd. Bank 360 Twentsche Bank. 311% Albert Heijn 595 Amstel Brouwerij 430 1 Berkel's Patent 224% Bols 800 Bührmann Papier 720 439 Ford 896 Gelder Kon. Pap. 265 Gist Spir.f. Kon. 335 Van der Heem 273 Heinekens Bier 448 Hoogenbosch Sch. 254 Indola 470 Kon. Zout-Ketjen 692 Müller Nat. Bezit 324 Ned. Kabelfabr. 492 Philips Pref 53,50 Sikkens Groep 798 Stokvis 180 Thomassen Dr. 674 Ver. Machinefabr. 189% Wessanen 362% Wilton Fijenoord 264 Zwanenberg-Org. 820% Billiton Mij. II 436 Aluminium Ltd..,. 22 American Motors 16% Anaconda 38% Bethlehem Steel 30% Cities Service 47% General Motors.. 54 Kennecott Copper 61% Republic Steel 32% Shell Oil 31% U.S. Steel 41% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street: Omzet op dieptepunt Wall Street heeft de nieuws beursweek zeer rustig ingezet. De handel was traag. De prijsveranderingen naar beide zijden waren voor wat de meeste grote fondsen betreft fractioneel. Een paar specialités vielen op. Zo steeg Amerada 4 dollar tot 110 en daalde United Carbon één dollar. Tabakswaarden waren gemakkelijk van toon, staalfondsen waren onveranderd tot iets lager. Motors waren verdeeld. Het Dow Jones-gemiddelde voor industriefond sen daalde 0,50 tot 586,09, dat van spoor wegen steeg 0,02 tot 116.38 en dat van openbare nutsbedrijven 1,01 tot 119,92, Van de 1.179 verhandelde fondsen waren er 513 hoger en 432 lager. Er waren drie nieuwe hoogtepunten voor het jaar en 22 nieuwe laagtepunten. De omzet beliep 1,95 miljoen shares vergeleken met 2,73 miljoen vrijdag en was daarmee de laagste sinds 12 oktober 1961, toen 1.89 miljoen shares werden omgezet. Dankzij de export van oesters naar Frankrijk is de verkoop van de N.V. Ne derlandse Maatschappij voor Oesterteelt De Meulemeester en Co, volgens het ver slag over 1961/62, het afgelopen seizoen be vredigend geweest. Schaal- en schelpdieren brachten bijna 187.000 op (v.j. 186.000). Na afschrijvingen, onkosten en belastin gen resteeert een voordelig saldo van 19.670 (v.j. jv20.026). Na dotering aan de algemene reserve van 6.659 6.963), tan tièmes ad 3.335 3.386), resteert 9.678 (onv.) ter verdeling waaruit 12Vi% (onv.) dividend wordt voorgesteld. De verkoop van kreeften had wederom een gunstig verloop. De totale verzending uit Zeeland beliep 31.295.000 oesters (33.641.000). België is de belangrijkste af nemer, daarna volgen Frankrijk en Duits land. Naar de mening van „Stuwing", het or gaan van de Nederlandse R.K. Midden standsbond, zit er een zeer oneerlijk ele ment in de „stunt-koppelverkoop". Geen winst nemen op artikelen uit andere branches alleen om de verkoop van eigen artikelen te bevorderen wordt, naar „Stu wing" schrijft, in Amerika als een soort diefstal, „line-robbing" beschouwd. Naar aanleiding van de stunt van de grootwin kelbedrijven in levensmiddelen wordt in het artikel nog opgemerkt, dat de acties slechts „oefeningen" zijn voor een zo vol ledig mogelijke penetratie van deze le- vensmiddelenbedrijven op het terrein van de niet-levensmiddelen. De acties worden beschouwd als een voorloper voor andere ontwikkelingen, waarbij de grootwinkelbedrijven in levens middelen streven naar een vernederlandst systeem van de Amerikaanse discounter.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13