Tumult in UNO-Assemblee bij rede van Cubaanse president Oost en West doen niet voor elkaar onder HET WEER Volkspolitie schiet weer een vluchteling dood Kennedy verwacht Westduitse initiatieven voor Berlijn Zeven Franse partijen nemen deel aan referendumcampagne Baby te vondeling gelegd in Eindhovense keuken Faam-troef van de week 1 ■Bi f KINDERKLEDING FAAM Sovjetrussische ambassade weigert westelijke protestnota's Echtpaar Sijtsma bij Louw de Jager Overwicht schadelijk voor gezondheid f 4.55 Bezoek aan film, ballet en concerten in 1961 gedaald Flanellen jongenspyama's Piet de Rubber de beste muzikant Zonnig Algerije lid 109 van UNO èee MORRIS êeforeijouênif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan In de krant van heden Walter Schirra thuis Verantwoordelijkheid te veel voor de Grote Drie Hard tegen hard Naar Moskou MoononoooqooBooo(mmxHO(x«minoncBOoq leuk en betaalbaar bij: tabi/- en kinderkleding Anegang 19 - Haarlem PS.U. van Mendès-France uitgesloten Minister afgetreden Contrarevolutie 47e JAARGANG NUMMER 285 Kantoon Lange Nieuwstxaat 427, IJmoiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 3 •*3 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, B EVER WIJK EN OMGEVING DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Toen president Dorticos van Cuba maandag de UNO- Assemblee toesprak, werd de rust in de grote vergaderzaal luidruchtig verstoord. Uit voorzorg hadden de UNO-autori- teiten geen publiek toegelaten, maar alle delegaties beschikken over een aantal kaartjes, waarmee genodigden op de galerij plaats kunnen krijgen. Oost en West hebben elkaar niet veel te ver wijten inzake de ordeverstoring. De demonstranten waren zowel voor als tegen Castro. Zij, die scheldwoorden naar de president riepen, spraken Spaans en waren voor een deel waarschijnlijk vluchtelingen uit Cuba. Zij, die applau disseerden, hadden vermoedelijk kaartjes gekregen van de communistische afge vaardigden. U.N.O.-wachten verwijderden verschei dene personen van de tribune, onder wie enkele vrouwen. Op een gegeven ogenblik dreigde de voorzitter, de Pakistaan Za- froella Khan, de tribune te laten ontrui men als de interrupties zouden voortdu ren. Wanneer een staatshoofd spreekt is het Het uitstervende gilde van de straat muzikanten moge dan in Amsterdam nog het sterkst zijn vertegenwoordigd (er zijn er nog 38 met een vergunning), een Rotterdammer is met de erepalm gaan strijken op het in de hoofdstad gehouden nationaal concours voor straatmuzikanten. Winnaar Piet de Kubber („Blinde Piet") ging met een bedrag van f 250 en een gloednieuwe accordeon (waarde f 800) naar huis. Het concours werd gehouden in de Noorderspeeltuin in het hartje van de Amsterdamse Jordaan. De straat-hits, gespeeld op accordeon, gitaar, mond- accordeon of zingende zaag, werden luidkeels meegezongen door jong en oud. De tweede prijs (f 125) ging naar fitarist-mondaccordeonist Casper Muller uit Amsterdam en de accordeonist J. Th. Weiman, eveneens uit Amsterdam, kreeg de derde prijs. Een troostprijs werd toegekend aan de populaire Jor- daner Dijkmans, „Paganini van de straatmuzikanten" en zijn vrouw die gitaar speelde. Verwachting tot morgenavond: In de nanacht en 's ochtends plaatselijk mist, overigens over wegend zonnig weer. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. geen gebruik dat een vertegenwoordiger van een ander land hem van repliek dient. Had deze traditie niet bestaan, dan zou Stevenson namens de Verenigde Staten ongetwijfeld terstond gereageerd hebben. Nu zei hij alleen dat hij in de zaal niets zou zeggen. Daarbuiten echter improvi seerde hij na afloop onmiddellijk een pers conferentie, waarin hij erop wees dat de Cubaanse regering geen vrije verkiezin gen aandurft en waarin hij als zijn me ning te kennen gaf dat buitenlandse com munisten Castro en de zijnen in het za del houden. Zowel uit de felle taal, die Dorticos bezigde, als uit het rumoer dat de com munisten in de zaal en op de galerij maakten, kan men afleiden dat de Sovjet unie en haar satellieten er nog altijd een voordeel in zien de spanning tussen de Verenigde Staten en Cuba te bevorde ren. Anderzijds hopen Cubaanse vluchte lingen eveneens te profiteren van de steeds toenemende irritatie over Cuba in de Verenigde Staten. Wat Dorticos zei, had men ongeveer verwacht. Hij beschuldigde de Verenigde Staten van agressie en blokkade alsmede van minachting voor de UNO. Doorgaans is een rede van een staatshoofd in de Assemblee vrij gematigd van toon. Dat Dorticos zich van die traditie niets aan trok was echter geen grote verrassing. Zijn toespraak werd gevolgd door een ap plaus van een volle minuut, voorname lijk van de zijde van het Russische blok maar ook van een aantal Afrikanen. Ook buiten het UNO-terrein moest de politie orde houden onder Cubaanse beto gers die met spandoeken en onder het uitroepen van leuzen op en neer liepen. Na een gevecht tussen voor- en tegen standers van Castro voor de ingang van het UNO-gebouw werden vier personen gearresteerd- Bij dit gevecht werd van stenen en de vuisten gebruik gemaakt. BERLIJN (Reuter-DPA) De Oostber- lijnse politie heeft vanmorgen vroeg het lijk van de vluchteling, die maandagavond zwemmend over de rivier de Spree naar het westen probeerde uit te wyken, opge- dregd. Toen het lijk werd opgehaald, gin gen twee boten van de Oostduitse volks politie er voor liggen opdat men vanuit West-Berlijn niets zou kunnen zien. De vluchteling was maandagavond door kogels van de Oostberlijnse politie getrof fen voordat hij de westelijke oever bereik te. Er deed zich een vuurgevecht tussen West- en Oostberlijnse politiemannen voor toen een Westberlijnse radio-politie-auto bijna door de op de vluchteling afgevuur de kogels werd getroffen. Ooggetuigen verklaarden dat de Oostber lijnse politie tien tot twintig schoten heeft afgevuurd. Hierna werd tweemaal een rood lichtsignaal gegeven, waarna de Spree, die ter plaatse ongeveer tweehon derd meter breed is, met zoeklichten werd beschenen. Aan de westelijke oever van de rivier, bij de Oberbaumbriicke, hadden zich on geveer 150 Westberlijners verzameld, die moordenaars, moordenaars" tegen de Oostberlijnse politie riepen. Politie en een ambulance van het Ame rikaanse leger, een ziekenwagen van het Westberlijnse Rode Kruis en Westberlijnse brandweerlieden hebben gisteravond aan de westelijke oever tevergeefs naar de ge troffen vluchteling gezocht. De Russische ambassade heeft gisteren Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de pleegouders van de in de Sowjet-Unie gevangen Nederlander L. de Jager, burgemeester en mevrouw Sijts ma, hun pleegzoon enkele malen in het gebouw van het opperste gerechtshof in Moskou hebben ontmoet. De Nederland se gevange, die in de Sowjet-Unie schul dig is bevonden aan spionage en tot vrij heidsstraf werd veroordeeld, is gewoon lijk gedetineerd in de gevangenis te Vladimir. Bij het eerste gesprek was een lid van de Nederlandse ambassade aanwezig, evenals een Russische vrouwelijke tolk en drie andere Russische functionarissen. Over de omstandigheden van de andere gesprekken zijn nog geen nadere bijzon derheden bekend. De heer F. Sijtsma. burgemeester van Oostdongeradeel, en zijn echtgenote zijn zaterdag uit de Sowjet-Unie in Nederland teruggekeerd. NEW YORK (Reuter/AFP) De UNO- Assemblee heeft maandag met algemene stemmen besloten Algerije als lid toe te jaten. Algerije is het 109de lid van de UNO. Advertentie 1 Vandaar dat er van medische zijde steeds op aan wordt gedrongen, om het gewicht binnen bepaalde grenzen te houden. Finnbrod, bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk, past prachtig in het moderne dieet. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan, ook al omdat het geen suiker bevat. Normaal met boter en be leg, heerlijk bij het ontbijt en gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Westelijke protesten niet in ontvangst wil len nemen. De drie westelijke mogendhe den wilden protesteren tegen de „flagran te schending" van de viermogendheden- overeenkomsten door het weigeren van toegang van een Britse ambulance tot Oost-Berlijn door de Oostduitse volkspoli tie op zaterdag. De ziekenauto wilde een 21-jarige Westberlijnse student helpen, die door de Oostberlijnse politie was neerge schoten. De student zou Oostberlijners ge holpen hebben bij het vluchten door een tunnel. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESfRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 .f-. Mark Twain: Wees een goed mens, en ge zult een zaam zijn. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5 Langs sluizen en havens5 Onder Ons5 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Weg en Wiel9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kaisiepo blijft. De oud-vicevoorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer M. Kaisiepo, heeft besloten voorlopig niet naar Nieuw-Guinea terug te keren maar in Nederland te blijven. Hij is onlangs in Nederland aangekomen na in New York de behandeling van het akkoord inzake Nieuw-Guinea in de algemene vergadering der Verenigde Naties te hebben bijge woond. De Amerikaanse astronaut Walter Schirra werd zondag bij aankomst in zijn woonplaats Houston in Texas uit bundig begroet door zijn vijfjarige dochter Suzanne en zijn vrouw. Hij kwam uit Honoloeloe, waarheen hij was gekomen met het vliegdekschip Kearsarge, dat hem na zijn zes om wentelingen om de aarde aan boord had genomen. (Telefoto). De film die tijdens de vlucht van Schirra in de cabini is gemaakt is van veel betere kwaliteit dan de films die bij vorige ruimtevluchten zijn genomen. De 16 mm film werd opgenomen tijdens de lancering, de afscheiding van de raket en de terugkeer van de cabine in de atmosfeer. (Van onze correspondent) BONN De Verenigde Staten verwach ten dat West-Duitsland eigen voorstellen en initiatieven in de kwestie Duitsland en Berlijn zal ontwikkelen, zo zei de West- Berlijnse burgemeester Willy Brandt gis teren op een persconferentie in Berlijn, even voordat hij naar Bonn vertrok, waar hij vandaag bondskanselier Adenauer ver slag zou uitbrengen van zijn belevenissen in de Verenigde Staten. Brandt verklaarde: Kennedy en zijn re gering zijn vastbesloten de vrijheid van Berlijn te verdedigen en er is dan ook geen sprake van dat er op dat punt on enigheid zou bestaan tussen Washington en Bonn. Maar er is meer nodig. Het po litieke aanzien van de Bondsrepubliek is nu zo zeer toegenomen, dat men in de Verenigde Staten verwacht, dat de West duitsers in hun eigen kwesties eigen ac tiviteiten ontwikkelen. Brandt verklaarde, dat de Amerikanen vinden dat wel heel erg geleund wordt op de verantwoordelijk heid van de westelijke Grote Drie voor West-Berlijn. De burgemeester vertelde verder, dat de Amerikanen alles willen doen om een mi litaire botsing met de Russen te vermij den. Maar als Kroesjtsjev een botsing wil kan hij hem krijgen, zo zegt men in Wash ington. In de komende weken zullen de even tuele communistische garanties voor een vrije toegang naar West-Berlijn in het cen trum van het diplomatieke overleg staan, aldus Brandt, die er de nadruk op legde, dat gemeenschappelijke beslissingen van de Bondsrepubliek en de westelijke Grote Drie nodig zijn om de gevaren voor de vrije toegang naar de stad af te wenden. Kort sneed Brandt nog de kwestie aan of binnen afzienbare tijd een volksstem ming in West-Berlijn zal worden gehouden, waarbij de bevolking zich zou kunnen uit spreken voor een vrije toegang van de stad. Deze kwestie zou volgens hem spoe dig van groot belang kunnen worden, om dat op die manier, naast het door de Rus sen ondergraven viermogendhedenstatuut, als het ware een Westberlijnse „grondwet" de vrijheid hechter zou kunnen metselen. (DPA-AFP) De nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou, Horst Gröpper, heeft in een interview voor de Westduitse televisie gezegd, dat hij geen mogelijkheid voorbij zal laten gaan om de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet- Unie te verbeteren. Zijn opdracht krijgt naar zijn mening door de rol, die de Sov jet-Unie in de Duitse politiek speelt, een bijzonder accent. Gröpper zal in de twee de helft van oktober naar Moskou vertrek ken. Een delegatie van het Oostduitse volks leger is in Moskou aangekomen voor een bezoek van tien dagen op uitnodiging van de Russische minister van Defensie, maarschalk Malinovski, zo meldt het Oost duitse persbureau ADN. Aan het hoofd van de delegatie staat de Oostduitse minister van Defensie, generaal Heinz Hoffmann. Advertentie is (Van onze correspondent) Allé partijen, zeven in getal, dia in (wij len) het Franse parlement vertegenwoor digd zijn, zullen mogen deelnemen aan de campagne voor het referendum over de grondwetsherziening op 28 oktober. De campagne wordt op 15 oktober geopend en van dat ogenblik af zullen de woord voerders dier zeven partijen dan ook ge legenheid krijgen propaganda voor de staatsradio en -televisie te maken. Van die zeven partijen ijvert alleen de gaul listische U.N.R. voor het jawoord. De P.S.U., de partij der linkse socialisten, waartoe ook ex-premier Pierre Mendès- France behoort, doch die over geen enkele zetel in de Kamer beschikt, heeft al een protest doen horen tegen haar uitsluiting, die ze als een discriminatie doodverft. Vandaag werd in Parijs het decreet ver wacht dat officieel de data der Kamer verkiezingen bekend zou maken, die waar schijnlijk op 18 en 25 november zullen val len. (Reuter) De minister van Onderwijs, de 43-jarige Pierre Sudreau, heeft beves tigd dat hij uit protest tegen de hervor mingsplannen van president De Gaulle op 22 september schriftelijk zijn ontslag heeft ingediend. Sudreau heeft maandag een af scheidsbezoek gebracht aan premier Pom pidou. Hij zei dat de minister voor Alge rijnse Zaken, Joxe, in afwachting van de nieuwe verkiezingen als minister van on derwijs ad interim zal optreden. De voortvluchtige kolonel Pierre Cha teau-Jobert, die leider van de O.A.S. in Algerije was, heeft in vlugschriften laten weten, dat hij in Frankrijk de leiding op zich heeft genomen van een „contrarevo lutionaire beweging", die zich ten doel stelt president De Gaulle „revolutionair nummer een" en zijn regering ten val te brengen. Hij raadt zijn volgelingen aan, „de wapens in te vetten en te verbergen". De pamfletten die onder andere werden gezonden aan de te Parijs verschijnende bladen, waren in Bordeaux gepost. De buiten de wet gestelde „Nationale De Eindhovense politie breekt zich het hoofd over de geheimzinnige komst van een van welstand blakende baby, die zondag in het holst van de nacht op het keukenaanrecht van een kinderloos echtpaar in Eindhoven is aangetroffen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun buren, die de hond zouden verzorgen, haalden het dier zondagavond om zes uur op en brachten hef tegen middernacht terug. Tot hun verbazing en ontsteltenis von den zij toen een flinke kartonnen doos op het keukenaanrecht van het lege huis, waarin een flinke, goedverzorgde baby lag, een jongen van ongeveer tien dagen oud. Bij deze middernachtelijke vondst la gen een zuigfles en een fopspeen. De door de buren gewaarschuwde poli tie ging onmiddellijk aan het werk om te trachten de lieden, die het kind in huis brachten, op te sporen. De baby werd voorlopig ondergebracht in het Binnenzie- kenhuis. Op de doos stonden een firmanaam en een codenummer. Het is echter niet ge lukt langs deze weg een aanknopingspunt te vinden. Aangezien de vrouw van het uitstedige echtpaar meerdere malen de verzuchting heeft geslaakt gaarne een kind te willen hebben wordt vermoed dat het kind af komstig is uit een kring waarin men met wensen, doen en laten van het echtpaar op de hoogte is. Merkwaardig is, dat het kind waarschijnlijk door de voordeur ge ruisloos het huis'is ingesmokkeld, toen de hond door de buren werd uitgelaten. raad van het verzet" (C.N.R.) heeft be kendgemaakt, dat „het militaire tribunaal op 3 juli 1962 generaal De Gaulle wegens hoogverraad ter dood heeft veroordeeld". Volgens een aan de Parij se bladen ge zonden communiqué was de bekendma king van het vonnis „om veiligheidsre denen" uitgesteld. Drie mannen die waren aangehouden wegens de aanslag op de president eind augustus, hebben maandag verklaard dat hun eerste doel was geweest, het staats hoofd te ontvoeren, opdat hij zou kunnen terechtstaan. Advertentie maat 4 - kl. st. per maat adm deze week Anegang - Haarlem - tel. 10401 Blijkens zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cij fers over het bezoek aan vermakelijkheids instellingen is het aantal bezoeken in 1961 gedaald van 102,0 miljoen in 1960 tot 95,7 miljoen. Na de geringe stijging, die van 1959 op 1960 in het bezoek viel waar te nemen, is er thans weer een daling. Deze doet zich vooral voor bij het bioscoop bezoek, doch ook bij het bezoek aan ballet en concerten. Het bezoek aan opera, ope rette, revue en sportuitvoeringen nam daarentegen toe. Het bezoek aan beroeps toneel bleef vrijwel gelijk. In de vier westelijke provincies tezamen was de daling relatief groter dan voor Ne derland als geheel; het aantal bezoeken daalde hier van f 61,8 miljoen in 1960 tot 56,3 miljoen in 1961. Ondanks de daling van het aantal bezoeken steeg het door het publiek bestede bedrag enigszins, na melijk van 139,3 miljoen in I960 tot 141,7 miljoen in 1961. Het gemiddeld be steed bedrag per bezoek was in 1960 1,37 en in 1961 1,48. In 1961 betaalde men ge middeld 1,44 per bioscoopkaartje tegen 1,35 in 1960. Voor beroepstoneel waren deze bedragen respectievelijk 3,02 en 3,21 en voor opera en operette 4,60 en 5,36. De gemiddelde toegangsprijzen in de ge meenten met 100.000 en meer inwoners lig gen meer dan 45 cent hoger dan in de overige gemeenten. Evenzo betaalt men in de vjer westelijke provincies meer (name lijk ongeveer 20 cent) dan in de overige provincies. Voor elke voor vermaak uitge geven gulden betaalde het publiek 18 cent belasting. De totale belastingopbrengst be droeg 28,7 miljoen (vorig jaar f 28,2 mil joen).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1