Oeganda onafhankelijk als 33 ste Afrikaanse staat er fan d Verkade Ry-Kin; P.K P.K Proces in Karlsruhe tegen een overgelopen Russische agent WERELDNIEUWS J r~ Van dag tot dag Britse protectie na 68 jaar ten einde Grondwet buiten werking gesteld in Venezuela Troepen terug uit Mississippi knackebröd De Laborante Symbool van Kwaliteit Kolonel Dernesch vraagt disciplinair onderzoek raatótcel Oud SS-officier staat terecht wegens moorden UNO-resolutie over Zuid-Rhodesië f 2.- per week r' DINSDAG 9 OKTOBER 1962 3 Honderdzestig arrestaties wegens samenzwering Per pak bruin of wit 85 cent. Russische kernproef boven het eiland Nova Zembla Schaapherder Koning Stasjinski beweert de Oekrainse leiders Bandera en Rebet met blauwzuurpistool te hebben vermoord Klapbrug over de Maas öp da Vrijheid gevraagd voor de gevangen nationalisten M. Mol Weinig geld in portemonnaie? Toch goed gekleed door In ons nummer van morgen, woensdag, zullen wij ruime aandacht besteden aan een interessante expositie, die van donder dag af in het nieuwe Amsterdamse RAI- gebouw te zien zal zijn en die de veelbe lovende titel draagt: „IDEE 62". De op zet van deze"tentoonstelling is zodanig, dat zij veel minder het karakter draagt van een commerciële dan van een voorlichten de onderneming. Dat is een winstpunt, waardoor het ons gemakkelijker valt er in onze redactionele kolommen speciale aan dacht aan te schenken. Een winstpunt in het belang van de con sument ook, die maar al te vaak geplaatst wordt voor de overstelpende aandrang van het bedrijfsleven om zijn zuurverdiende geld zo snel mogelijk om te zetten in goe deren. Goederen, die niet altijd bijdragen tot zijn levensvreugde, zelfs niet tot zijn comfort of genoegen. De enorme vlucht van de industriële produktie, die een enor me vlucht van de afzet nodig heeft om zakelijk succes te hebben, maakt het de moderne mens steeds moeilijker een ver antwoorde keus te doen. Voorlichting van de zijde van de consumentenorganisaties en in het algemeen objectief geachte bron nen wordt de laatste jaren steeds inten siever geleverd, doch het is een verblij dend verschijnsel dat ook het bedrijfsleven zelf ethische maatstaven blijkt aan te leg gen bij zijn volkomen begrijpelijke pogingen om het geproduceerde aan de man te brengen. Over de „man" gesproken, denken we aan de vrouw. De tentoonstelling „IDEE 62" draagt namelijk het kenmerk van een duidelijke gerichtheid op de huisvrouw, die immers op het gebied van woon- en leefcomfort de eerste belanghebbende moet worden geacht. Bij alle vooruitgang op het gebied van de sociale omstandig heden, de arbeidsverhoudingen, de voor zieningen op het gebied van ontspanning en amusement is de huisvrouw er eigen lijk maar magertjes afgekomen. Haar moderne probleem is: gebrek aan hulp, beperkte woongelegenheid, roeien met te korte riemen op het gebied van huiselijk comfort en gezinsverzorging, ex tra zorg door de vrije zaterdag, steeds langere arbeidstijden en bij dat alles de sterke gebondenheid aan haar huis tenge volge van de complicaties harer taak. Ter wijl de industrie zich beijvert om het ge brek aan hulp voor haar te verlichten door een bepaalde „mechanisatie" in de huiselijke werkzaamheden, belet haar te kléine, oncomfortabele en dikwijls pp min der dan minimale eisen gebouwde woning vaak de efficiënte toepassing van deze mechanische hulpmiddelen. „IDEE 62" heeft deze klacht tot de hare gemaakt en ook over de moderne woning bouw deskundigen „de ruimte" gegeven, waarbij het achterblijven van onze woning bouw onverbloemd aan het licht treedt. Dat men, gegeven de omstandigheden van deze moeilijke tijd, van zijn woning en wooncomfort echter nog heel wat meer kan maken dan vaak gebeurt, wordt op deze expositie echter ook welsprekend aangetoond, zodat het nut van deze voor lichtende manifestatie wier commercië le opzet ondergeschikt is gemaakt aan de overtuiging dat de kosten van een verant woorde produktie aan de baat vooraf die nen te gaan naar twee kanten groot geacht kan worden. KAMPALA (Oeganda) (Reuter, AP) In de nacht van maandag op dinsdag te middernacht is Oeganda onafhankelijk ge worden met een plechtig vlaggenceremo- nieel en veel vuurwerk. Het is hiermee de 33ste onafhankelijke Afrikaanse natie ge worden. De hertog van Kent overhandigde als vertegenwoordiger van zijn nicht ko ningin Elizabeth aan premier Milton Obo- te de onafhankelijkheidsverklaring, waar mee aan 68 jaar Britse protectie van dit Oostafrikaanse gebied een einde kwam. Daarna werd onder het spelen van het alscht Kom polo Enteb ■s. m M£a v SOOkm ATLANTISCHE ICEAAN PELT 42002 Voor de tweede wereldoorlog waren er in Afrika slechts vier onafhanke lijke landen (Ethiopië, Liberie, Zuid- Afrika en Egypte). Van 1945 tot 1959 kwamen er negen nieuwe bij. Het top jaar werd 1960, het „jaar van Afrika" met veertien onafhankelijke staten. In 1961 volgden Sierra Leone en Tan ganyika en in 1962: Roeanda en Boe- roendi en Algerije. Nu is daar binnen kort Oeganda bijgekomen. Dit gebied is acht maal zo groot als Nederland en telt zeven miljoen inwoners. Het kwam rond 1890 in Britse handen en is dus driekwart eeuw protectoraat geweest. Oeganda levert koffie, thee, aardnoten, suiker, tabak en katoen en is een zeer belangrijke delfstoffen- producent. De bevolking bestaat hoofd zakelijk uit Bantoes. Britse volkslied de Union Jack neerge haald, waarna men de zwart-rood-gele vlag van Oeganda plotseling met een licht straal tegen het duister liet afsteken. Ruim veertigduizend Oegandanezen wa ren in het Kololo-stadion getuige van de plechtigheid. Zwarte en blanke musici droegen tot de feestvreugde bij met,,When the saints go marching in" en „Swanee". Na de vlaggepledhtigheid bracht het nieu we leger van Oeganda prémier Obote een saluut. Hij ziet zich geplaatst voor de moeilijke Advertentie CARACAS (AFP/AP) De regering van Venezuela heeft voor het gehele land de grondwet opnieuw buiten werking gesteld met het oog op de vele terreurdaden en aanslagen van de laatste weken. Maandag ochtend nog ontplofte er in het Tama- naco hotel te Caracas een krachtige bom. die aanzienlijke schade aanrichtte. Vijf mensen werden gewond. Volgens de regering is er een communis tisch plan ontdekt om aanslagen op eigen dommen en personen te plegen. In een verklaring wordt gezegd, dat in Caracas huiszoekingen worden verricht en dat tot op heden honderdzestig personen zijn ge arresteerd. Opschorting van de grondwet telijke vrijheden maakt de instelling van censuur mogelijk, arrestaties zonder bevel tot inhechtenisneming en het zonder be schuldiging gevangen houden van alle van terrorisme verdachte personen. Ook in het begin van dit jaar werden de grondwettelijke garanties opgeschort, na een linkse militaire opstand. Ze werden drie maanden geleden weer in werking ge steld. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se leger heeft een begin gemaakt met de terugtrekking van gewone troepen die een week geleden wegens de rassenrelletjes naar Mississippi en Tennessee gestuurd waren. In het gebied van Oxford zullen on geveer 7000 soldaten en 3000 man van de nationale garde achterblijven. Daarnaast zullen ongeveer 7000 man van het leger in het gebied van Memphis en Colombus blijven. De negerstudent James H. Meredith is zijn tweede week aan de universiteit van Mississippi begonnen zonder dat hij uitge jouwd werd door de blanke studenten. Toen Meredith zich verleden week liet inschrij ven waren er meer dan vijfhonderd man federale politie om hem te beschermen. Dit aantal is ingekrompen tot twintig. WASHINGTON (AP) De Sovjet-Unie heeft zondag boven Nova Zembla opnieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht. Het was de achttiende proef in de huidige Russische serie. Het Zweedse seismologi sche instituut in Uppsala schat de kracht op drie miljoen ton TNT. en delicate taak vier oude koninkrijken, het gebied van Boesoga en elf administra tieve districten, die achterdocht jegens el kaar koesteren, bijeen te houden. De Brit ten hebben zich grote inspanningen ge troost om de Oegandanezen klaar te sto men voor hun nieuwe status. Er zijn in het land vijf- tot zeshonderd personen, die hoger onderwijs genoten hebben. Ander zijds is zeventig percent van de bevolking nog analfabeet. Oeganda is aanvaard als lid van het Britse Gemenebest en zal binnenkort het lidmaatschap van de UNO aanvragen. Premier Obote was tot zijn twaalfde jaar schaapherder. Toen hij door een speer werd gewond, kon hij de familiekudde niet meer hoeden en werd naar school ge stuurd. Na zijn opleiding tot onderwijzer werkte hij in Kenya, waar hij de „Kenya Afrikaanse Unie" hielp oprichten. In 1955 keerde hij naar Oeganda terug. Bij de eerste algemene verkiezingen in 1961 werd hij verslagen, maar in april van dit jaar behaalde zijn Oeganda Volkspartij, een ge makkelijke overwinning en werd Obote premier. Een tweede strijder voor de onafhanke lijkheid van Oeganda is de heerser over Boeganda, het grootste van de vier konink rijken waaruit Oeganda bestaat, de Kaba- ka Moetesa II, zijne hoogheid Edward Wil liam Frederick David Wagoelembe Lawan- goela Moetebi. In november 1953 werd de Kabaka door gouverneur Sir Andrew Co hen naar Groot-Brittannië verbannen om dat hij niet loyaal met de Britse regering samenwerkte. Op 17 oktober 1955 werd hij onder grote geestdrift in zijn waardigheid hersteld. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie Haar taak is het voorkomen en gene zen van plantenziekten, het veredelen van zaden en vruchten! Zij moet zich doorlopend op haar moeilijke taak con centreren! De laborante weet uit er varing dat P.K. chewing-gum haar in haar taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Zij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die zij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-5-62 (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland, waarlijk niet arm aan opzienbarende processen, is op nieuw schouwtoneel van een spannende rechtszaak. In Karlsruhe staat terecht de dertig-jarige Bogdan Stasjinski, voormalig agent van de Russische geheime politie, wegens moord op twee Oekrainse politici in ballingschap, Lev Rebet en Stefan Ban dera, die respectievelijk in 1957 en 1959 in Miinchen op raadselachtige wjjze om het leven kwamen. De ware toedracht van beider dood is pas vorig jaar onthuld, na dat Stasjinski op 12 augustus 1961 naar West-Berlijn was gevlucht en zich gemeld had bij de Westduitse politie. Stasinski vertelde toen, en aanvanke lijk werd hij nauwelijks geloofd omdat zijn relaas zo uit een detective-roman leek te komen, dat hij door de Russen zorgvul dig was opgeleid tot geheim agent. Stasjins ki, afkomstig uit Lemberg in de Oekraine, werd, naar zijn zeggen, hiertoe gedwon gen omdat hij uit een anti-Russische fa milie stamde en omdat hij betrapt was bij een klein vergrijp als spoorwegman. In elk geval werd hij eerst in Oost-Duits- land, later in West-Duitsland opgeleid tot een feilloos Duitssprekende agent van de communisten. Na de opstand in Hongarije en de omwenteling in Polen van de herfst 1956, kreeg Stasjinski de opdracht de in München levende Oekrainse politici Rebet en Bandera te vermoorden. In Moskou vreesde men dat deze twee mannen, als leiders van anti-Russische organisaties van Oekrainse ballingen, de Oekrainse be volking wellicht tot een soortgelijke op stand tegen de Russische overheersing zouden weten te bewegen als in Hongarije gebeurd was. Stasjinski- voerde zijn op dracht foutloos uit. Zowèl Rebet als Ban dera doodde hij met een speciaal pistool, dat blauwzuurgas bevatte. Indien dit pis tool binnen een halve meter van iemands ademhalingsorganen werd afgeschoten, leidde dat tot een verlamming, die binnen enige minuten de dood tot gevolg had. Als het blauwzuurgas evenwel na een mi nuut of tien vervlogen was kon niemand anders vaststellen, dan de de dood door een hartverlamming. Na het volvoeren van Zo monteert de Franse genie een pas klare brug over de Maas. Deze' foto werd gemaakt tijdens de herfst- manoeuvres van hét Franse leger, die de codenaam Valmy hebben gekregen. De brug werd over de Maas gelegd tussen Mezières en Dun-sur-Meuse. deze moordopdrachten, waarvan de moord op Bandera het spectaculairste was om dat deze zich een twijfelachtige interna tionale reputatie had verworven als leider van aan Hitiers zijde vechtende Oekrain se nationalisten, werd Stasjinski in Mos kou gedecoreerd met de hoge orde van De Rode Banier. Stasjinski's leven nam echter een ande re wending nadat hij met de Oöstduitse Inge Pohl getrouwd was. Zij overreedde hem met haar naar het Westen te vluch ten en toen zich daartoe een mogelijkheid, voordeed gebeurde dat ook. In het westen aangekomen, meldde Stasjinski zich bij de politie met zijn levensverhaal. Zwijgen erover kon hij niet, want de Russische geheime dienst zou hem dan zeker heb ben weten te vinden. Met allerlei details heeft Stasjinski overigens kans gezien de aanvankelijk ongelovige politie-autoritei- ten ervan te overtuigen dat hij inderdaad de moordenaar van Rebet en Bandera is. In de rechtszaal zijn zestig politieman nen en detectives in burger aanwezig om mogelijke aanslagen met het doel Stasjins ki het zwijgen op te leggen, te voorkomen. Stasjinski werd gisteren uit veiligheids oogpunt in het donker om 06.00 uur naar het gerechtsgebouw overgebracht. (Van onze correspondent) Kolonel Dernesch, tot nu toe stads- commandant van Wenen, heeft een dis ciplinair onderzoek tegen zichzelf aanhan gig gemaakt, om de verdachtmakingen op te klaren, die wegens het Leibbrand- proces tegen hem zijn gerezen. Het Oos tenrijkse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat luitenant-kolonel Gerst- mann tot commandant van Wenen is be noemd terwijl kolonel Dernesch is overge plaatst als commandant van het tweede opleidingsregiment. Zo lang het oordeel over het Leib- brand-proces nog niet schriftelijk ter be schikking staat en zo lang een herzie ning van dit proces nog mogelijk is, kan in Oostenrijk van hoger hand nog geen beslissing worden genomen inzake een disciplinair onderzoek tegen kolonel Der nesch. Deze aangelegenheid .wordt echter vergemakkelijkt nu de vroegere stads- commandant zelf een disciplinair onder zoek heeft aangevraagd. Volgens profes sor Leibbrand zou Dernesch op de hoog te zijn geweest van het doodschieten van 22 Italianen tijdens de oorlog. Kolonel Dernesch heeft deze bewering tijdens het proces ontkend. fa BONN (Reuter) In Bonn is het pro ces begonnen tegen de 45-jarige oud-SS- officier Wilhelm Döring. Hij zou betrok ken zijn geweest bij het doodschieten van 683 Joden in de Sovjet-Unie in de winter van 1941 op 42. Tot zijn aanhouding, vo rig jaar, bekleedde Döring een hoge func tie bij de politie in Siegburg. Hij zou in de oorlog ook opdracht hebben gegeven zestien geestelijk onvolwaardige Russi sche kinderen uit de weg te ruimen. Vol gens de akte van beschuldiging hebben SS-ers de kinderen in een kuil geduwd, waarna men net zo lang schoot tot er niets meer bewoog. Döring en drie anderen zouden een veertienjarige jongen hebben afgemaakt, die zich had verstopt in de vrachtauto waarmee de zestien kinderen werden vervoerd. Men wilde geen getuige. Het proces zal vermoedelijk twee we ken duren. Er zullen 39 getuigen worden gehoord. NEW YORK (Reuter-AP) De beheer- schapscommissie van de UNO heeft met 68 tegen twee stemmen, bij twaalf onthou dingen, een Afro-Aziatische ontwerpresolu tie aanvaard, waarin een beroep op Groot- Brittannië wordt gedaan de in Zuid-Rho desië gevangen gezette of onder toezicht geplaatste nationalistische leiders vrij te laten, en de verboden partij der „Zimbab we Afrikaanse Volksunie" (Z.A.P.U.) weer toe te staan. Portugal en Zuid-Afrika stemden tegen. Nederland, België, Frankrijk, de Verenig de Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Austra lië, Spanje en Turkije behoorden tot de landen, die zich van stemming onthielden. De ontwerpresolutie, die nu naar de vol tallige UNO-Assemblee gaat, was door 34 Afrikaanse en Aziatische landen inge diend. De voorstemmers waren in hoofd zaak communistische, Afrikaanse en Azia tische landen. Groot-Brittannië nam niet aan de stemming deel. De afvaardigingen van 26 staten lieten bij de stemming verstek gaan. Handgemeen der vreedzamen Misschien is het anderen net zo ver gaan als mij, toen ze lazen dat tijdens een vergadering van vivisectie-bestrijders enige aanwezigen slaags zijn geraakt. Ik wil er wel voor uitkomen dat ik met een zeker leedvermaak hiervan kennis heb genomen. Maar aangezien ik deze beken tenis niet zonder schaamte doe, zoek ik troost in het vermoeden dat ook anderen een ogenblik het slachtoffer van dit lelij ke gevoel zijn geworden. Anti-vivisectie-mensen die elkaar te lijf gaan! Dierenvrienden die eikaars licha melijk welzijn bedreigen! Geldt hun vrede lievendheid dan uitsluitend dier-bare me deschepselen, maar blijft de evenmens een creatuur waarop men onbekommerd zijn agressieve neigingen mag botvieren? Ach nee, maar de natuur blijkt nu eenmaal in vele situaties sterker dan de leer. De no bele principes die men in de stilte van de binnenkamer ongestoord kan aanhan gen, worden, indien ze in de onbarmhar tige buitenlucht komen, menigmaal op een al te zware proef gesteld. De humaniteit die zo goed gedijt wanneer ze zich aan theorieën en abstracties kan laven, loopt kleerscheuren op wanneer ze tegenover de harde werkelijkheid wordt geplaatst. Dit alles is geen reden om de anti-vivi sectie, of welk ander hooggestemd streven ook, nu maar op stal te zetten. Het moge de nobele strevers echter tot bescheiden heid stemmen en bijvoorbeeld op de ge dachte brengen dat zij die de vivisectie toepassen, niet per se barbaren hoeven te zijn. Naar mijn mening zijn ze dat zelden of nooit, maar wel: eenvoudige mensen met alle innerlijke tegenstrijdigheden die ook hun opponenten eigen zijn. Vandaar is het maar een stap naar de erkenning dat er tussen mensen geen absolute tegen stellingen, alleen maar nuanceverschillen bestaan. Om doeltreffend te strijden heeft men echter een dosis verblindheid nodig of wel een bepaalde mate van gezichtvernauwing. De altijd ruime en weldenkende geest, de steeds voor alle opvattingen ontvankelij ke mens komt nauwelijks tot daden. En zo is het dan onvermijdelijk dat de iets minder ruime, daden-volvoerende geesten tot handelingen komen die lijnrecht in strijd zijn met hun beginselen. Ze zijn in consequent, een eigenschap die iets be minnelijks heeft, doordat ze, zij het slechts een ogenblik, de gélijkhebbers-door-dik-en dun hun grimmigheid ontneemt, zelfs wan neer ze handgemeen worden. Het is mijn bescheiden mening dat de wereld behoefte heeft aan onversaagde strijders en strevers, maar dat ze op slag onbewoonbaar zou worden indien er niet een ruime portie humor tegenover deze onversaagdheid werd gesteld. Een gene ratie die nog niet lang geleden dat super bouwwerk der humorlozen het Derde Rijk aan den lijve heeft ondergaan, weet waar toe het ontbreken van dit tegenwicht leidt. Aldus beschouwd is het handgemeen op die bijeenkomst van anti-vivisectarïérs een voorval dat weliswaar geen leedvermaak, maar toch een gevoel van ontspanning verdient te wekken, omdat het bewijst dat de ernst die zich met niets dan ernst loenst te voeden, zichzelf onmogelijk maakt. Advertentie japonnen of f 8.- per maand. (Tot f150.- geen vooruitbetaling) Wij berekenen geen rente! Jansstraat 51-63 Haarlem Tel. (0250G)-11750 Juwelendiefstal. In het afgelopen weekein de zijn uit twee Londense groothandels juwelen ter waarde van in totaal ruim een miljoen gulden gestolen. In de ge bouwen van de twee firma's, die geves tigd zijn aan de Shaftesbury Avenue bij Piccadilly Circus in het hart van de Britse hoofdstad, werden vijf kluizen opengebrand, nadat de alarminstallaties onklaar waren gemaakt. Daardoor had den de dieven alle tijd om rustig te wer ken. Tegenwoordigheid van geest. De tegen woordigheid van geest van een stations chef in een plaats aan de spoorlijn Wit- ten-Hagen, in het Ruhrgebied, heeft maandag een ernstig ongeluk voorko men. Hij zag de personentrein, die bij zijn station behoort te stoppen, met gro te snelheid voorbijrazen. Door een alarmsein te geven deed hij het trein stel automatisch tot stilstand komen. Men vond de bestuurder en zijn helper bewusteloos en gewond in de cabine. De spoorwegen veronderstellen dat een stei ger, die over de baan gebouwd was voor herstelwerkzaamheden aan een sein, met de voorruit van de trein in aanraking is gekomen, waarbij beide mannen ge raakt werden. Aardbeving. In het noordelijke deel van midden-Italië heeft maandag een aard beving verscheidene huizen beschadigd te Serrapetrona, een dorp nabij Mace- rata. Twee dagen geleden deden zich daar meer dan dertig aardschokken voor. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Overdreven. Een woordvoerder voor het officiële Albanese persagentschap (ATA) heeft verklaard, dat de westelijke berich ten over een opstand in Albanië pure verzinsels en leugens zijn. De bevelheb ber van een Griekse grensdivisie heeft gezegd dat er geen aanwijzingen zijn dat de Albanese grenswacht de laatste dagen is versterkt. Hij noemde berich ten over een opstand en sabotage in Al banië „zacht gezegd, zeer overdreven". Siamese tweeling. Een Londense huis vrouw heeft het leven geschonken aan een Siamese tweeling. De beide meis jes zijn aan de borst met elkaar ver bonden. De tweeling, waarvan de toe stand redelijk is, kwam met de kei zersnede ter wereld. De moeder heeft reeds twee kinderen. Zwijgzaam. De assistent marine-attaché van de Amerikaanse ambassade in Mos kou, kapitein-luitenant-ter-zee Ray mond Smith, die verleden week door de Russen beschuldigd is van spiona ge, is maandag met zijn gezin uit Mos kou vertrokken. Smith weigerde bij zijn vertrek iets over deze affaire te zeg gen. Latijn. Het Vaticaanse blad Osservatore Romano bevatte maandag een adver tentie van een internationale autover huur maatschappij in het Latijn. Deze biedt prelaten en anderen die aan het Concilie deelnemen „Automobiles novis- simae locantur" (gloednieuwe auto's te huur) aan. De maatschappij garandeert securitatem amplius" (hoogste veiligheid) en „apertis condicionibus" (uitstekende voorwaarden).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3