LAMGS SLUIZEN EN HAVENS De twintig, voor de sloop bestemde Duitse trawlers Sport in de IJmond Dit jaar al voor f 8000.- schade aan straatverlichting in Velsen Oud café wordt afgebroken IJmondverenigingen vandaag en morgen Wals opende nieuwe fabriek in Gelderland Havenberichten Jan Budding exposeert bij Felison Kort IJmondnieuws Keuzebevordering bij marine onzeker SÜ: it DINSDAG 9 OKTOBER 1962 uüUMÜftsi Wasmachines - Centrifuges Grond voor zwembad in Heemskerk Vrachtauto ramt viaduct Twee automaten geledigd A tletiek Dammen Woning moet verbeterd Katholiek Thuisfront Reclasseringscollecte Bart L. Joris Kerkelijk nieuws Bob Buys Motorrijder breekt dijbeen WEEKABONNEMENTEN Wb P r i^HKÊBStl In het midden van de zomer werd be kend gemaakt, dat het Duitse visserijbe drijf 19 trawlers voor de sloop heeft ver kocht aan de Hamburger Eisen und Me- tall A.G. Hier krijgt men dus heel wat te verwerken. Inmiddels is er nog een schip bijgekomen, zodat in totaal 20 trawlers voor goed zullen verdwijnen. De gemiddel de leeftijd van dit aantal schepen be draagt ruim 14 jaar, hetgeen een korte periode is vergeleken met een land als Engeland, waar men veel langer met de trawlers doet. Trouwens, in ons land heb ben stoomtrawlers gevaren, die de veertig jarige leeftijd al waren gepasseerd. Onder de nu voor de sloop verkochte trawlers, bevindt zich er een van voor de oorlog en wel de 26-jarige Weser BX. 348, die heeft toebehoord aan de Hansea- tische Hochseefischerei. Dit is een stoom trawler, die in 1936 nieuw in de vaart kwam en met een bruto inhoud van 682 ton destijds een groot schip is geweest. Een drietal trawlers was in de oorlogsja ren gereedgekomen, die echter eerst an dere werkzaamheden hebben verricht als voorpostenboot, mijnenveger of tonnenleg- ger. Zij kwamen pas als trawler in dienst toen de oorlog al lang was afgelopen. De namen van de drie trawlers luiden Alexan der von Humboldt BX. 442 van 1940, Spey- er BX. 622 en Teutonia NC. 439, beide in 1944 gebouwd. Laatstgenoemde trawler is geen onbekende. Het is een zusterschip van de stoomtrawlers Tzonne IJM. 1, Her man IJM. 2 en Vios I IJM. 24 die tot de IJmuider trawlervloot hebben behoord, maar dat is niet het enige wat herinne ringen opwekt. In 1944 gebouwd, was het schip als stoomtrawler opgezet maar werd afge bouwd als tonnenlegger. Als zodanig heeft het schip dienst gedaan onder de naam Nordsee. Na de oorlog kwam het naar ons land en werd toen ook als tonnenleg ger gebruikt, doch het werd in 1951 bij de Marinewerf in Amsterdam opgelegd en bestemd voor de verkoop. In de zomer van 1952 kocht de Duitse rederij N. Ebe- ling in Bremerhaven de Nordsee. Op 4 augustus 1952 arriveerde het schip van Amsterdam in de IJmuidense haringjia- ven en de 14e augustus werd de Nord see door de sleepboot Vorwarts naar Duits land versleept om voor de visserij te wor den verbouwd. Als Teutonia BX. 615 kwam de trawler in de vaart en kreeg later als letterteken en nummer NC. 439, omdat het vaartuig naar Cuxhaven werd overge schreven. Opmerkelijk is, dat er zich ook een elf jaar oude motortrawler en dan nog wel een met diesel elektrische voortstuwing onder de voor de sloop bestemde schepen bevindt. Het is de in 1951 gebouwde Bonn BX 609, vermogen 900 pk, één der eerste trawlers welke op die wijze werden voort bewogen. De meeste schepen zijn van het type, dat in de jaren 1948-1949 op Duitse wer ven werd gebouwd en dat waren de eer ste stoomtrawlers, die na de oorlog in be drijf kwamen. Deze schepen mochten niet groter zijn dan 400 bruto reg. ton, welke bepaling door de geallieerden was uitge vaardigd. In betrekkelijk korte tijd kwam er een aantal in bedrijf van het zg. „Kon- trollratstyp", maar het heeft niet lang ge duurd of het Duitse rederijbedrijf werd vrijgelaten wat de bouw van trawlers be treft en daarna heeft men niet lang ge aarzeld grotere schepen te laten bouwen. Nu zijn van dat eerste na-oorlogse type al verscheidene eenheden verkocht naar het buitenland. We kunnen er aantref fen in Italië maar ook in Griekenland en zelfs ligt er nog een in Haarlem, de Nor- derney. Maar de grote opruiming heeft nu plaats gevonden. Immers dertien zijn er voor de sloop verkocht, waaronder de Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BU DE VAKMAN 1 DINSDAG 9 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijker- srtaatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Santpoort-Zuid: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-K. leeszaal, alleen Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 u. WOENSDAG 10 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77: 14 tot 17 u. (jeugd). Raadhuis, Velsen, wethouder van onder wijs: geen spreekuur. Geb. „De Haven", Santpoort, 20 u.: Jhr. L. Th. Alting von Geusau over „Bewust film-zien" voor Ned. Ver. voor Huisvrou wen. Kennemer theater, Beverwijk, 20 u.: Openingsconcert, Mij. tot bev. der Toon kunst. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 u.: Accor deonconcert voor Algemene Bond van Be jaarden; lezing over Parijse clochards voor Katholieke Vrouwenbeweging. trawler, die in 1949 onder de naam Dus- seldorf NC 373 (zie foto), nieuw in de vaart is gekomen, na te zijn gebouwd door de Nordseewerke te Emden. Dit schip meet 385 reg. ton bruto, is 42,67 m. lang tussen de loodlijnen, 8,04 m breed en 4,12 m diep. De stoommachine heeft een capa citeit van 750 pk. In 1961 moest dit schip zijn naam afstaan aan een moderne hek trawler en heette van dat moment af Grimmershorn. Dit is ook de zustersche pen Berlin, Cuxhaven en'München overko men. Deze namen werden gegeven aan nieuwe hektrawlers en de drie stoomtraw lers moesten met namen van kleinere ste den genoegen nemen: respect. Geestemun- de, Kugelbake en Lehe. Arie van der Veer De gemeenteraad van Heemskerk, die evenals de raad van Beverwijk aanstaan de donderdag in openbare vergadering bij eenkomt, zal een voorstel te behandelen krijgen met betrekking tot het uitgeven van grond in erfpacht voor het stichten van een zwembad. Zoals bekend is in Heemskerk een plan gemaakt voor een openlucht-zwembad. Voorts zal de raad van Heemskerk be slissen over een voorstel inzake grond- transacties in verband met de bouw van het r.k. ziekenhuis. Ook is er een voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van gronden in het plan As- sumburg. „De dame met het hondje" De tweede voorstelling van de filmserie van de Velser Kunstkring „Voor Allen", is vastgesteld op woensdag 17 oktober in het City Theater. Vertoond wordt „De da me met het hondje", een in Cannes be kroonde Russische film. Het is de verfil ming van een novelle van de bekende auteur Anton Tsjechow. Onder grote belangstelling uit industri ële kring en van het gemeentebestuur is in Hengelo (Gld) een nieuwe fabriek van de firma Wals en Co te IJmuiden geopend. De nieuwe fabriek wikkelt als toeleverings bedrijf motoren voor wasmachines en cen trifuges. Er is plaats voor meer dan 100 arbeidskrachten. Ruim een jaar geleden vestigde deze onderneming zich te Henge lo (Gld) in een gehuurd pand en thans zijn hier ruim 40 arbeidskrachten werk zaam. Wals en Co, die ook in Waarder en Terborg nevenbedrijven heeft, produceert per week 3500 motoren voor wasmachines en centrifuges. Een klein percentage van de produktie wordt uitgevoerd, te weten naar Duitsland en Ierland. Er zijn in Hengëlö (Gld) mogelijkheden voor uitbreiding aanwezig. Bijna een hec tare aan de nieuwe fabriek grenzend ter rein is reeds door de onderneming aange kocht. Een te hoog beladen vrachtauto heeft gistermorgen, omstreeks tien uur, het dak van het viaduct over de Stationsweg in Velsen-Zuid geramd. Hierdoor werd de laadbak ontzet en belandde de lading op het wegdek. Met behulp van een takel wagen moest de wagen weer op zijn plaats worden gezet. In de afgelopen nacht zijn op twee plaatsen in Velsen de laden van auto maten geledigd. Zo verdween de inhoud van de geldlade van een automaat aan de Zeeweg en van een sigarettenautomaat aan de Velserduinweg. Tijdens de door de afdeling van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag gehouden Haagse atletiekkam- pioenschappen startte junior Anton Blok uit IJmuiden op de 15.00 meter voor A en B-klassers senioren. Hij won deze wed strijd in 4 minuten, 4,6 seconden. Onder de B-klassers, die gelijk startten met de A-klassers bereikte Hans Keizer op de zelfde afstand de zevende plaats in 4 minuten 17 seconden. Op de 100 meter heren A en B bracht Henk Witvoet het in de serie tot een vijf de plaats in 11,4 seconden. Op de 200 meter A- en B-klasse kon dezelfde atleet tot een betere prestatie komen. In zijn serie nam hij een tweede plaats in met 23,1 seconden en vestigde hiermede een nieuw persoonlijk record. Dit record ver beterde hij bovendien nog in de eind strijd door de vierde plaats te bezetten in 22,9 seconden. In de onderlinge damcompetitie van DCY leverde de bijna 68-jarige D. Ott een opmerkelijke prestatie door van de acht tienjarige Van Duivenbode te winnen. Door dit resultaat gaat Ott thans met acht punten uit vijf partijen aan de lei ding. Na hem komen Moleman en Du- kel, beiden met 5 punten uit vier par tijen. De uitslagen van de onderlinge compe titie van de damclub „Sportief" waren deze week: A-groep: Lodder-Snel 0-2; Smit-Janssen 2-0; v. Nieuwenhuizen-Haver 2-0. B-groep: Postma-Holt 1-1; Oepkes-Hoo- geboom 2-0; Mijnsbergen-V. d. Oever 2-0; Westerwal-Dekker Sr. 1-1; Slager-de Rui ter Jr. 2-0; Kramer-Leeuw 1-1; Moor Sr Dijkhuizen 2-0; Veldman-Bakker 2-0. Jeugdgroep: Romkes-Dekker jr. 2-0; v.d. Steen-J. Dekker 2-0; Hoek-v. Dongen 2-0; Haver jr.-Mooij jr. 0-2; de Boer-v.d. Vlis 1-1. Inhaalpartijen: C. Dekker jr.-Maartje 0-2; J. Dekker-Mooij jr. 0-2; Haver jr.- Romkes 2-0. Mevrouw E. Douma-Raggers te IJmui den, domicilie kiezende ten kantore van haar advocaat en procureur de heer mr. J. W. Crefeld, aldaar, heeft aan de gemeen teraad van Velsen een beroepschrift gericht inzake een aanschrijving ingevolge de wo ningwet. Deze aanschrijving, welke is ver zonden op 23 augustus 1962, strekt tot het aanbrengen van verbeteringen aan en ten behoeve van de aan adressante in eigen dom toebehorende woning Keizer Wilhelm straat no. 29 te IJmuiden. In de brief van adressante, die is inge komen -op 21 september 1962, wordt ge steld, dat zij zich door de aanschrijving be zwaard gevoelt en daartegen op nog na der aan te voeren gronden in beroep wil komen. Adressante heeft niet binnen de beroeps termijn, dit is vóór 23 september 1962, en zelïs niet tot dusverre (meer dan veer tien dagen na de ontvangst van haar schrij ven) deze gronden ter kennis van de raad gebracht, zodat de raad daarop ook niet kan ingaan, aldus stellen B. en W. Aangezien geen redenen bekend zijn, op grond waarvan de aanschrijving zou moe ten worden vernietigd, stellen B. en W. de raad voor deze te handhaven en geen gevolg te geven aan het verzoek van adres sante om de aanschrijving onwettig te ver klaren, subsidiair te vernietigen. Wethouder A. de Jong en de directie van Openbare Werken in Velsen, zien het korten der dagen met de nodige zorg tegemoet. Bij het naderen van de winter, moet de straatverlichting nu immers dagelijks vroeger worden ontstoken en de onder vinding heeft geleerd, dat een deel van de opgroeiende jeugd hierdoor tot een kost bare en betreurenswaardige activiteit wordt gestimuleerd. Betreurenswaardig, omdat met assistentie van katapult en kiezelsteen poms hele straatgedeelten tot duisternis worden gedoemd en kostbaar, omdat herstel der schade steeds meer in de papieren loopt. Het is bekend, dat het gemeentebestuur van Velsen streeft naar een goede en doel matige straatverlichting, waarbij men zich niet tot bepaalde gedeelten beperkt. Een vernieuwing en modernisering, welke bij na dagelijks voortgang vindt. Deze plan nen nu, worden geregeld op onrustbarende wijze door vernielzucht doorkruist. Mees tal zijn cijfers dood materiaal, maar wan neer wij vernemen, dat de laatste jaren in Velsen bijna achtduizend lampen van de straatverlichting werden vernield, krijgt men toch wel enigszins een indruk van de onnodige schadepost, waarmee de gemeentelijke financiën worden belast. Een rekening, welke uiteindelijk altijd weer aan de belastingbetaler wordt gepre senteerd. Deze post bedraagt voor dit jaar, met nog drie wintermaanden in het vooruit zicht, reeds achtduizend gulden. Voor het geval men soms aan de juistheid van de ze berekening mocht twijfelen, zij dan ver meld, dat de „lieverdjes" in staat zijn ge bleken diverse armaturen te vernielen, die soms tweehonderd gulden per stuk kosten. Wij hebben op het kantoor van de Gas- en Waterbedrijven een verzameling ge ruïneerde armaturen en lampen gezien, waarbij men zich afvroeg: „Hoe krijgen ze het kapot!". Als het niet zo hopeloos negatief was, zou men bijna tot bewonde ring voor een dergelijke trefzekerheid zijn geneigd. Het is duidelijk, dat de plaatselijke over heid met deze situatie onmogelijk accoord kan gaan. Voor het geval een beroep op ouders, omwonenden en opvoeders ver geefs mocht blijken, zal door de politie strenger dan voorheen worden opgetre den. De grootste stok achter de deur zal Het jeugdorkest „Viva la Musica" heeft in zaal Nijman te Heemskerk een uitvoe ring gegeven, waarvan de baten bestand zijn voor het Katholiek Thuisfront. Het orkest heeft reeds een goede repu tatie en is verschillende malen voor het voetlicht getreden. Veel succes heeft men ondermeer behaald op de Westfriese weekmarkt in Schagen. Na het laatste op treden voor de bejaarden in mei van dit jaar is het orkest aanmerkelijk vooruit gegaan. Het resultaat van ongetwijfeld vele avonden repeteren mocht er dan ook zijn. Het repertoire is aanmerkelijk uitge breid en op deze avond werden een aantal gemakkelijk in het oor liggende wijsjes ten gehore gebracht die het talrijk opgekomen publiek tot meezingen noodden. Voor het Katholiek Thuisfront was het een goede avond, die de kas behoorlijk heeft aange vuld. De collecte voor reclassering is dit jaar in Velsen vlot verlopen en afgewikkeld. Een van de trouwe collectantjes verloor helaas haar lijstopbrengst, groot f 36,50, juist toen ze wilde gaan afrekenen. De col lecte heeft in de gemeente Velsen (behalve Santpoort) 2494,86 opgebracht, tegen f 1813,08 in 1961. In Velsen-Zuid ver dubbelde de opbrengst ruim en ook andere wijken gaven een grote vooruitgang te .zien Het hoort bij hel; af scheid van de zomer, dat er in de kleine plaatsen om onze stad een kermis wordt gehouden. De „in boorlingen" zouden niet zonder dit jaarlijkse fes tijn de winterslaap wil len ingaan. Ze potten er vakantiedagen en geld voor op. En halen er het mooiste jurkje voor uit de mottenzak. Om over veel opgespaarde dorst maar te zwijgen. Wie als buitenstaander zo'n dorpskermis beziet, kan zelden de lust ervan begrijpen: één zweefmo len, een kop van jut, een schiettent, een molen tjestent, een kinderdraai molen, een baan met botsautootjes, een olie- bollenkraam. een paling boer (nee, niet Lou; die is in big business gegaan) en dat is alles. Maar voor de inheemsen is dat blijkbaar genoeg, want kijk naar de glinsteren de oogjes. Wie een ker mis uitvond, was blijk baar een kindervriend. Wie wil weten, hoeveel kindertjes er in ons land op de vierkante meter groeien, stelle zich ter zijde van het vertier en hij wordt onder de voet gelopen. Interessant is het om dan ook eens aan de praat te raken met de ouderen; bij voorkeur de alleroudsten, die met de zondagse pet op nog eens naar dit feest zijn ge strompeld. wellicht met de gedachte dat dit wei eens het laatste kon zijn. Bijna altijd kunt u ho ren, dat de kermis van thans lang niet meer is wat het vroeger was. Vroeger meneer, dót was pas een kermis. Oh nee, niet groter, maar anders, intenser. Een kermis vroeger was een reünie. Logisch, als men weet, dat kermissen eigenlijk zijn ontstaan rondom kerkelijke feesten, waar bij van heinde en ver het volk kwam toege stroomd. Dat volk moest worden vermaakt, door paljassen en straatzan gers, door duivelskun stenaars en krachtpat sers. Dat volk moest ook worden gevoed en ge laafd. En aan dat volk kon worden verkocht: mooie goud-op-snee-sie- raden tot vloerkleden Zo kwamen de jaar markten. En toen de op komst van de winkel stand de marktkramerij in de grond boorde, toen ontstonden er de jaar lijkse veekeuringen, de paardenmarkten met ringrijderij en handicap draverijen. Dat waren tijden, meneer. Vaste bezoekers waren dan altijd de „zigeuners" die al een paar dagen tevoren met hun morsi ge cavalcades kwamen aangereden. Achter hun wagens, de soms kreu pele hitten voor de ver koop. Zonder die zigeu ners was het feest maar een lauwe boel. Want hoogtepunt was het bier tje-te-veel en het fonke lende mes Het is gek meneer en ik ben beslist geen kan nibaal, maar* sinds die zigeuners niet meer ko men en sinds die mark ten allemaal zijn weg- geëbt, omdat er geen paarden bijna meer zijn, of omdat er een regel matige markt in de buurt is gekomen, is zo'n kermis alleen nog maar een gevel zonder woning geworden. Goed. de jongelui van hier weten niet anders, hoewel er heel wat niet of nauwelijks komen, omdat ze zijn verwend door de grote stad (Haarlem, massa!) waar ze schoolgaan of werken. Maar kermis is nooit meer en zal ook nooit meer worden, de nood zakelijke explosie na een seizoen hard werken en matig verdienen. Vroeger hinderde het niet of er veel stond op een kermis, al moest er wel de stoomcarroussel van meneer Galjaard staan: kermis was de ex plosie op zichzelf. De mens wilde er eens uit, uit de sleur, dus uit de band. En die boeren zoons die van de och tend tot de avond op het land werkten en nooit gelegenheid hadden een „meid" te zoeken, kregen bij zo'n kermis de kans. Want alle boerenzoons waren er en alle huw bare meiden. Ook wat dat betreft was het een markt, al klinkt dat voor de buitenstaander wat grof. In september kermis en in oktober of novem ber naar het stadhuis. „Ah meneer het was zo lekker vrijen in de vers- gevulde hooi-oppers. Ik kwam een keer thuis en toen zei mijn vaden: en ne, is het wat? Ik zeg: verroest Pa, hoe weet jij nou Maar Pa had het allang gezien aan de sprietjes aan mijn pak Kijk, dat Was kermis. Het is nu misschien veel mooier en grootser, veel mechanieker en veel fijnder. Maar lang niet zo echt meer, meneer. Kan ik u dienen met een palinkie?" hierbij ongetwijfeld bestaan uit het feit, dat bij ontdekking der daders, hun of de ouders onherroepelijk de rekening zal worden gepresenteerd. En omdat slechts weinig spaarpotten enige honderden gul dens zullen bevatten, is het duidelijk dat vader of moeder ten slotte voor de kos ten mag opdraaien. Tot dusver werden dit jaar in Velsen van de straatverlichting vernield: 950 gloeilampen, 55 HPL-lampen 50 w, 31 HPL 50 W-armaturen en 10 kappen van TL-ar maturen. Verder commentaar lijkt ons hierbij overbodig. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Sagitta van Köping, hout voor Zaandam: Castor, Bremen: Belgia, Gothenburg; Octavius, Priolo; Cornells Houtman, Kopenhagen; Otto Nubel, Liverpool: Oranje Nassau, Plymouth; Tsyche, Nemours: Hontestroom, Liverpool: Pollendam, Klaipeda, ledig voor IJmuiden: Hilda Wesch, Gefle; Geest- dam, Maassluis; Kaap Fa!ga, Rundvik; Staberg, Aalborg: Baldur, Lulea; Slesvig, Port of Chur chill; Nautik, Barry, schroot voor IJmuiden: Melrose, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Lokoya Palm, Rotterdam: Nora, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Pirola van Rotterdam; Nestor, Rotterdam; Hudson River, Stettin; Oranjefontein, Antwerpen; Gardoy, Fo- wey. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Prinsebeek naar Rotterdam; Bosworth, Nantes, walsmateri- aal van IJmuiden; Narwal, Karlshamn, walsma- teriaal van IJmuiden; Vera, Ystad, Kunstmest van IJmuiden; Hanseat, Antwerpen, palmpitkoe- ken van Wormerveer; Neth. Coast, Newcastle; Hermann Litmeyer, Flendsburg, veevoer van Wormerveer; Henriette B., Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Lappland naar Lulea, ledig van IJmuiden; Yewarch, Lon den, walsmat. van IJmuiden; Leemans, Nantes. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Evang. Luth. Kerk Benoemd tot hulppredikster te 's-Gra- venhage mej. B. L. Poppezijn, proponente aldaar. 1 Tot 29 oktober is bij Felison in Velsen een tentoonstelling van werken van de schilder Jan Budding te zien. Voor mij was het geëxposeerde direct innemend, innemend door tekening, door kleur en door onderwerp. Budding tekende vele studies naar kippen maakte van deze beesten soms zeer expressieve vogels en verwerk te zijn studies ook tot eenvoudige, maar bewogen composities. Bij een tekening naar koeien kwam het me echter voor datBudidng op dit onderwerp wel wat ver der had mogen ingaan. Mijn ronde langs Buddings werk vervolgend kreeg ik het gevoel te doen te hebben met een ple zierig begaafde jonge kunstenaar, die soms misschien iets te gemakkelijk werkt. Ik twijfelde daar echter ook direct weer aan. Ten eerste omdat de keuze der tentoonstel lingen bij Felison me meestal voldoende overdacht voorkomt. En voorts omdat Budding iets in zijn wijze van doen heeft, dat wijst op een zekere rijpheid. Het had dan ook zin op deze expositie van Budding een kort levensbericht neer te leggen. Daaruit blijkt dat Budding tij dens de oorlog in het verzet is geweest in de jaren, die voor de ondergrond van een aankomend schilder belangrijk kunnen zijn. Nadien heeft hij wel lessen aan de Rijksakademie van de professoren Rö- ling, Wiegers en De Kat kunnen genie ten. Die van Wiegers zijn nog wel in Buddings werken na te speuren. Budding zit vermoedelijk dus met het probleem van een wat verlate ontwikkeling en de wens zich als kunstenaar van zijn leef tijd te uiten. Het is me of hij zich nu niet meer kan laten ophouden door een tijdrovende verdieping in schilderkunstige problemen, waarvan de resultaten vaak iets gedwongens kunnen hebben. Op deze expositie werden mij twee schetsboeken van hem ter inzage gegeven. Onder de vele aantrekkelijke onderwerpen ontmoette Ik een zittend mannetje in de zaal met schilderijen van Soufiriè en Mo- delijk beide figuren in hoge mate. Een zelfportret herinnert even aan werk van Modigliani. En ik dacht dat hij wel zou willen schilderen en tekenen als een Sou- tine. Maar in die schetsboekbladen neemt hij een vrijheid, waaraan hij toch nog on voldoende toe is. Ik ontmoette daarin overigens een treffend beeld van het per ron van een station van een lijntje in de Parijse „banlieu", een tekeningetje waar mee nog wel iets te doen zou zijn en dan met verf. Naar aanleiding van Parijs en de ban lieu maakte Budding al aantrekkelijke schilderijtjes, waarbij hij zich echter wel weinig heeft aangetrokken van de kleur van het gegeven voor zover het Parijs aan de Seine betreft. Hij gaf het eenzelfde kleur als die aan Italiaanse herinnerin gen gegeven werd, een kleur die meer Bindingsavond. De afdeling IJmui- den/Velsen van het Nederlandse Roode Kruis houdt donderdag 25 oktober in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-oost een bindingsavond. Op deze avond worden Landsteiner-medailles en -plaquettes uit gereikt aan de daarvoor in aanmerking komende donors. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door een cabaret-programma. op ervaringen met het eigen palet soms steunt dandat deze met visuele ervarin gen te maken heeft. Authentieker komen mij twee landschappen langs Noordhollands duinrand voor. Dat Budding de proble men al te zeer ontloopt mag overigens ook weer niet gezegd worden. Want enige gezichten op de Parijse banlieu eisten door de veelheid van deze landschappen samenstellende elementen wel enige on dernemingslust. De rechtszekerheid bij promoties van marine-onderofficieren en de onzekerheid die kan voortkomen uit keuzebevordering zijn door het ambtenarengerecht in Den Haag aan een diepgaande beschouwing onderworpen. Een sergeant-vliegtuigma- kermotormonteur (gemiddeld beoordelings- cijfer over de afgelopen vijf jaar 7,9) is namelijk tenminste viermaal gepas seerd door jongere en (nog) betere krach ten bij bevordering. De sergeant komt daar tegenop. Gesteund door de Vereniging voor Be roepsschepelingen Zeemacht kon hij zijn raadsman J. Kreukniet laten zeggen: „de onzekerheid ondanks een goede conduite staat al of niet te promoveren is mar telend. De verschillende waarderingen in de verschillende dienstvakken door ver schillende commandanten, het bestaan van drie aparte ranglijsten, de geheim houding over beoordelingen maken een regelen naar willekeur bij bevorderingen zeer goed mogelijk. De angst tot het schrikbarend grote marinekorps der niet- bevorderenden te gaan horen doet de rest". Klager was bijvoorbeeld gepasseerd door een collega, "die achter hem op de 0,8 punt beter in zijn digliani in hét Parijse museum voor me- langli^f staancie, 0,8 punt t derne kunst. Budding bewondert vërmöe- gemiddelde stónd. Defensies tegenpleiter H. van Veen kon daar weinig anders te genoverstellen dan een herhaald wijzen op de letter van bestaande verordenin gen, regels en besluiten. Hij zei dat er alleen bevorderd wordt in de eigen rang lijst en dat aan de besten de voorkeur wordt gegeven, mits zij wat leeftijd be treft niet te veel voor raken op colle ga's van de andere lijsten. Het departement van Defensie heeft echter in een brief aan de beroepssehe- pelingenorganisatie verzekerd dat er maar één ranglijst bestaat.De uitspraak is bepaald over drie weken. Een 44-jarige motorrijder uit IJmuiden, heeft gisteravond een dijbeen gebroken en bovendien een diepe wond opgelopen, nadat zijn voertuig in de Koningin Em- mastraat tegen een personenauto was ge reden. De bestuurder van de auto had geen vporrang verleend. Het slachtoffer is in het St. Antoniusziekenhuis opgenomen. wYyvTYYrrrryYYyyyYyYiYyvvv^vt'ï^YyvyvYVYYYYivyyyyyyYVYYv dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Al enige tijd staat het café J. C. Dekker aan de Bloemendaalsestraatweg in Sant poort-Zuid leeg. Het is verkocht en zal in de toekomst worden gesloopt om plaats te maken voor een winkelgalerij. De laatste eigenaar, de heer Han Dekker, heeft thans een dameskapsalon in Haarlem. De bil jartclub die in het café domicilit had speelt nu in het Bloemendaalse Vreeburg. Café Dekker was een van de laatste twee koffiehuizen in Santpoor-Station. Het pand stamt nog van voor de eeuwwisseling.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5