Ieder jaar 85.000 huizen nodig Dagproduktie van woningen na de oorlog verdubbeld KREYMBORG WOENSDAG SHETLAND PULLOVER KUIPERS wiel NU 11.®° KLEUREN IN HET VERKEER SPORTWAGEN VAN 1963 Autobanken in Nieuw-Guinea Contract voor Citroën-bezitter Langs de weg gevonden. V Ckefarine 4" Miljoenste woning in november klaar Personele belasting studentenflats en be j aar dentehuizen Bestrijding van pijn beter en veiliger! m DINSDAG 9 OKTOBER 1962 9 Reserve nodig Waarborg kwaliteit. Fully fashioned, diverse effen kleuren. Alleen geldig 10 oktober a.s. Examens Vijftigduizend NEDERLAND BOUWT ZUN MILJOENSTE WONING DE WONINGNOOD IN ONS LAND W oningwetwoningen Meer voorzieningen Verbond houdt spoedig „zie goed - rijd beter actie" ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST v MÊmÈÊmHÊÈm iwiiiy TW De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één erVan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Kerkelijk nieuws De gemiddelde dagproduktie van wo ningen sinds de oorlog bedroeg precies het dubbele van die van de vooroorlogse jaren, namelijk 160 tegen 80. Verwacht wordt dat na het gereedkomen van de miljoenste naoorlogse woning in novem ber de dagproduktie' tussen 1962 en 1973 zal oplopen tot 250 stuks. Het rijk heeft sinds de oorlog voor het miljoen woningen vier miljard gul den uitgegeven en daarbij bovendien drie miljard gulden aan voorschotten verstrekt. Ons land heeft thans een voor raad van ruim drie miljoen woningen waarvan dus een derde deel in zeventien jaar tijds werd gebouwd. De gemeentelijke uitbreidingen voor de bouw van woningen, fabrieken, kerken, kantoren, scholen, sport- en ontspannings terreinen alsmede voor de aanleg van straten en wegen vergden in totaal 51.000 hectare landbouwgronden en woeste gron den. Voor de bejaarden, die ongeveer tien percent van de bevolking uitmaken, wer den na de oorlog speciale woningen en tehuizen gebouwd, die 64.000 hunner mo dern en comfortabel onderdak brachten Tien percent van de na-oorlogse woning bouw werd in arbeidsbesparende syste men uitgevoerd. De helft van alle wonin gen kwam, met een gemiddelde van ruim vier vertrekken plus keuken, als eenge zinswoningen tot stand. Slechts zeven percent van het miljoen woningen werd zonder financiële steun van het rijk ge bouwd. Voor de eerste wereldoorlog be stond de woningvoorraad voor bijna de helft uit een of twee kamerwoningen. Dit percentage is thans gedaald tot minder dan vijf. In overzichten van het ministerie van volkshuisvesting, waaraan deze gegevens zijn ontleend, wordt gesteld, dat een re serve van twee tot drie percent nodig is om een goed functionerende woningmarkt Advertentie voor leeftijd 8 jaar ld. stijging p.m. GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Leiden. Rijksuniversiteit. Kandidaatsexamen II geneeskunde: K. J. Heering, Haarlem en P. H Schram, Sassenheirn. Utrecht. Akte staathuishoudkunde en statistiek MO: J. de Jonge, Hoofddorp. te verkrijgen. Voor de oorlog lag dit per centage hoger. In de dertiger jaren kwa men gemiddeld 43.000 woningen tot stand terwijl 5000 dobr allerlei oorzaken (ver krotting, brand enz.) werden geamoveerd. In 1945 bestond reeds een tekort van 100.000 woningen terwijl het bouwappa- raat was gedesorganiseerd. De gezins vorming ging echter in een versneld tempo door, waardoor in 1949 een te kort van een kwart miljoen woningen werd geconstateerd. Nadien werd dit tekort steeds sneller ingelopen, zodat dit eind vorig jaar nog 73.000 bedroeg. In een aantal gemeenten bestond toen al een gering overschot. In de afgelopen dertig jaar groeide on ze bevolking met bijna 48 percent tegen die van België met ruim 13 percent, van Engeland met ruim 14 percent en van Frankrijk met bijna 11 percent. De ver lenging van de gemiddelde levensduur en de „gezinsverdunning" deden de vraag naar woningen sterk toenemen. In de der tiger jaren was de gemiddelde woning behoefte voor gezinnen 34.000 per jaar te gen gemiddeld 49.000 per jaar na de oor log. Emigratie werd praktisch gecompen seerd door repatriëringen. Thans wordt geraamd, dat in de komen de jaren 50.000 woningen per jaar voor ge zinsvorming als gevolg van de bevolkings groei nodig zullen zijn. Tussen 1965 en 1970 zal deze behoefte waarschijnlijk stij gen tot 60 a 65.009 en nadien tot 70 of De groei vort her- totaal aantal nieuwe won ingen sinds 1945 Imiljoen 300.000 700000 60Q0CC- lOOOOOU I II I 1960 62 HET WONINGTEKORT 1945-1961 cW%iv* u' n\N v> u«v 75.000 woningen per jaar. Voor vervanging van krotten etc. zullen nogmaal 15 of 20.000 woningen per jaar nodig zijn. Bij een programma van 85.000 wonin gen per jaar zal het tekort van 73.000 wor den ingehaald terwijl reserve kan worden gekweekt. Van vermindering van 't bouw programma zal in lengte van jaren nog geen sprake kunnen zijn. Van de ruim drie miljoen woningen in Nederland wordt rond dertig percent door de eigenaren bewoond. De eigendom is voor 72,5 percent in partikuliere handen, berust voor 14 percent bij woningbouwver enigingen, voor 13 percent bij gemeenten en voor een half percent bij andere over heidslichamen. De woningproduktie in 1960 was 7,4 per 1000 inwoners tegen 5,6 in België, 6,1 in Denemarken 7 in Frank rijk, 5,9 in Engeland en 10,5 in Duitsland. Van het miljoen na-oorlógse woningen kwam ruim de helft in de sector van de woningwet tot stand, namelijk 290.000 in opdracht van gemeenten en 261.500 in opdracht van woningbouwverenigin gen. Het. huurpeil van vooroorlogse woningen bedraagt thans 274 percent van dat van 1940. Verdere verhoging tot 300 percent wordt nodig geacht om de nog bestaande verschillen tussen het huurniveau van ou de woningen (rekening houdend met kwa liteitsverschillen) tot dat van nieuwe wo ningen op te heffen. De overheidssubsidies zullen daardoor geleidelijk kunnen worden geliquideerd, omdat de woningbouw lang- 1 zamerhand „selfsupporting" wordt, onge rekend natuurlijk de sociale woningwet- bouw. Op het ogenblik wordt nog financiële steun verleend voor de bouw van parti kuliere huurwoningen, voor de bouw van eigen woningen in de vorm van een pre- mie-in-eens plus desgewenst een toeslag en een hypotheek tot 90 percent van de stichtingskosten, mits deze kosten bepaal de grenzen niet overschrijden. Voor wo ningen en tehuizen voor bejaarden be staat een afzonderlijke regeling. De krotopruiming is sinds begin van dit jaar door een premiestelsel voor de gemeenten krachtiger aangepakt. Daar naast bestaat een extra-subsidie voor par- tikulieren, die krot-vervangende wonin gen bouwen. Ook bestaan premieregelin gen voor woningsplitsing en voor woning verbetering. Tenslotte zij vermeld, dat na 1945 in de nieuwbouw badgelegenheid is voorge schreven. In de vooroorlogse bouw was die voor 15 percent (1945) aanwezig. Voorts worden bij hoogbouw in toenemende ma te centrale verwarming en liften toege past. Er zijn voorschriften op komst te gen geluidshinder in etagewoningen, ver oorzaakt door trappenhuizen, vloeren, mu ren, waterleidingen en -afvoeren. Voor ge luidswering zal 400 extra per etage woning (woningwet) in de stichtingskos ten worden opgenomen. Bij huurwoningen met premie zal de maximale huur op grond van extra kosten voor wering van geluidshinder hoogstens met twee gulden per maand mogen worden verhoogd. Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt van 13 tot 20 oktober in samenwerking met de Stichting „Oog en Bril" een zo genoemde „Zie goed-rijd beter actie". De ze actie heeft tot doel nog eens de aan dacht te vestigen op het onmeetbare be lang van goede ogen in het verkeer. Automobilisten zullen in de gelegenheid worden gesteld hurf gezichtsvermogen te laten controleren bij diverse mobiele test stations. De middelbare scholen krijgen bovendien een filmstrip over dit onder werp aangeboden, de leerlingen van auto rijscholen ontvangen een instructief boek je. Advertentie Nederland is na de oorlog koortsachtig gaan bouwen. Anders dan vroeger ging men hierbij veelal de lucht in: hoog- Op de komende jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer, die men op 16 en 17 oktober in Dordrecht zal houden, zal onder meer het onderwerp „Verkeersveilig heid door kleuren" aan bod komen. Nadat een aantal kleurdeskundigen van verschillende verffabrieken in den lande dit thema hebben toegelicht, zal een forum onder leiding van de voorzitter van het Verbond, dr. G. v. d. Wal, dieper ingaan op de verschillende aspecten van dit onder werp, dat naar velen aannemen bij een eventuele realisering veel zal kunnen bijdragen tot de verkeers veiligheid. Vooruitlopende op deze discussie hebben enige forumleden reeds in het kort hun mening over de toe passing van kleuren bij de afbakening van verschillende weggedeelten ten beste gegeven. De forumleden onder wie een verllchtingsdeskundige, een sociaal-pedagoog, een hoofdinspecteur van politie en een hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, wijzen erop, dat in vele landen de kleur bij het bevorderen van de verkeersveiligheid reeds een belangrijke rol is gaan spelen. In Nederland hebben bovendien verschillende proeven op bescheiden schaal gehouden reeds een positief resultaat bewerkstelligt. Verschillende forumleden zijn dan ook van mening, dat een functionele toepassing van kleuren op het wegdek de verkeersveiligheid ten goede zal komen, al dient men daar naast aandacht te besteden aan een goede reflectie en stroefheid van het wegdek. Het ligt voor de hand gebruik te maken van kleuren om bepaalde wegelementen te doen opvallen, aldus forumlid A. G. M. Boost, directeur van de A.N.W.B., al zal men er voor moeten waken dat het weg dek „geen kleurenkermis" wordt. Een van de forumleden, de heer J. H. ter Mors (hoofd inspecteur van politie) betwijfelt echter of bij een groter gebruik van kleuren de thans voor bijzondere situaties geldende aanwijzingen nog wel zullen opvallen. Bovendien zal de toepassing van kleuren op grote schaal de uniformiteit van de aanwijzingen in gevaar kunnen brengen. De heer Ter Mors is dan ook van mening, dat kleuren-bebakening slechts met mate moet worden gebruikt en dan alleen nog daar, waar er in de praktijk behoefte aan bestaat. Forumlid ir. A. E. J. Nap (hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat) is van mening, dat uitsluitend het aan brengen van kleurverschillen in het wegdek het verkeer in slechte omstandigheden niet veiliger maakt; alleen een harmonisch samengaan van textuur, bebakening, verlich ting én kleur kan het verkeer ten goede komen. Volgens collega-forumlid ir. E. Asmussen kunnen ver keerd toegepaste kleuren afleidend en gevaarlijk zijn. Bij overmatig kleurengebruik bestaat gevaar voor overver moeidheid bij de automobilist en andere weggebruikers. Toepassing van kleuren heeft alleen zin als zogenoemde additionele informatie, aldus ir. Asmussen. Uit het bovenstaande zal men hebben begrepen, dat de toepassing van kleuren in de bebakening van het wegdek de nodige problemen opwerpt. Het is echter duidelijk dat er hier en daar wel iets te verbeteren valt aan de aan wijzingen die men op onze vaderlandse wegen heeft aan bracht. De discussie die op deze jaarvergadering van het Verbond dan ook over het aanbrengeb 'bah RfrewtM 'zal worden gehouden vormt in ieder geval een stap vooruit op de weg die uiteindelijk zal voeren tot een verbetering van de bebakening. Dit is de „Corvette Sting Ray"; de sportwagen voor 1963 van Chevrolet. Ondanks het feit, dat de motor van deze wagen voorin is gebouwd, drukt het grootste gewicht op de achteras, waardoor een betere wegligging werd ver kregen. Verschillende motortypes kunnen in deze wagen worden ingebouwd (met een vermogen van 254 tot 365 pk). De koplampen worden door een drukknop bediend en kun nen in de carrosserie weggedraaid worden. Men bouwt twee modellen van deze wagen: een „coupé" en een „roadster" met afneembare hard-top. Een inboorlingenstam in het binnenland van het Australische Queensland had een handelsdelegatie naar de bewoonde wereld gezonden om duizend krokodillen- huiden te verkopen. Deze delegatie bracht, behalve vijfduizend Australische ponden, elf fietsen en negen transistorradiotoestellen, veertig tweedehands auto- banken mee naar huis. Op de vraag wat men met dit laatste dacht te doen, antwoordde de leider van de groep: „Het lijkt me machtig om op een autobank bij het vuur te zitten luisteren naar muziek." Reuter Citroen heeft onlangs een soort verzekering in het leven geroepen, die de bezitters van een 2cv en een Ami 6 in de gelegenheid stelt hun eventuele reparatiekosten binnen een bepaalde grens te houden. Dit zogenoemd „All-in" contract garandeert de autobezittter namelijk een kosten- limiet van 3 cent per kilometer voor onderhoud en repa- ratie, gedurende 100.000 kilometer. Deze regeling omvat het normale onderhoud, (doprsmeren, olie verversen) en alle noodzakelijke reparaties met inbegrip van onderdelen en periodieke vernieuwing van de banden. Uiteraard dient de Citroën-bezitter bij het aangaan van dit contract aan enkele verplichtingen te voldoen. Zo is hij verplicht de wagen met de nodige zorgvuldigheid te gebruiken en per jaar 15 „All-in" cheques te kopen, die gedurende 1000 kilometer of twee maanden geldig zijn. Een grote Japanse fabriek van motorrijwielen heeft aan zijn collectie een nieuw produkt toegevoegd, dat men hier ziet afgebeeld: een lilliput-scootertje met een afgestelde brom fiets-krachtbron die het geval een snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur kan geven. De mini-scooter is echter niet bedoeld als een stukje speelgoed, maar als „een actieve bijdrage tot de oplossing van het parkeerprobleem in de grote steden". In de discussie over dit probleem is name lijk herhaaldelijk de suggestie geuit, dat men op den duur de personenauto's uit de centra der groote steden zal moeten weren. Deze auto's zouden dan aan de buitenkant van de steden gestald dienen te worden op grote parkeerterreinen, vanwaar hun eigenaar dan per openbaar vervoermiddel naar het centrum vervoerd zouden kunnen worden. De Ford Motor Company heeft besloten de conventionele kleine „Consul Cortina" in plaats van de Taunus 12 m met v-4 motor en voorwielaandrijving in de Verenigde Staten te importeren. Redenen voor dit besluit zjjn niet genoemd. De Dunlop Rubber Company heeft een nieuwe schijfrem ontwikkeld die een zelfbekrachtigingsinstallatie bezit. De rem is goedkoper en in het onderhoud eenvoudiger dan voorgaande typen. De Daf-fabriek heeft op de Autosalon te Parijs een nieuw Daf-bestelwagentje uitgebracht, dat een nuttig laadvermogen van 400 kilo gram bezit en een zelfdra gende carrosserie. De 30 pk motor (gelijk aan de motor in de Daffodil en de Daf 750) is luchtgekoeld. De be stelwagen is uitgerust met de bekende Daf-Variomatic, automatische transmissie. bouw werd meer regel dan uitzonde ring. Al bleef de hartewens voor velen toch een vrij huisje. De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat met ingang van het belasting jaar 1962/'63 in gevallen van massale sa menwoning door de personele belasting per viertal inwoners éénmaal het vrijge stelde bedrag in aftrek wordt gebracht van de totale huurwaarde en de totale meubilairwaarde. Dit geschiedt met toe passing van art 63 van de op 1 oktober in werking getreden algemene wet inza ke rijksbelastingen. Het ministerie van Financiën geeft hier op de volgende toelichting: „In toenemende mate raken bepaalde groepen van de bevolking voor de huisves ting aangewezen op massale samenwoning in grote gebouwen als bejaardentehuizen, studentenflats, en dergelijke inrichtingen. In vele gevallen worden ingevolge de wet op de personele belasting 1950 de woonrui ten van alle bewoners van dergelijke ge bouwen voor de heffing van de personele belasting tezamen als één perceel aange merkt. Doordat de totale huurwaarde en de totale meubilairwaarde van zulk een per ceel v o or de toepassing van de tarie ven slechts wordt verminderd met één maal het vrijgestelde bedrag, treft deze belasting de samenwonenden zwaarder dan degenen, die een apart perceel be wonen. Advertentie Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken! Glazen buiaje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Geref. Gemeenten Beroepen te Rijssen (2de pred.pl.) P. Blok te Dirksland. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Harlingen R. J. Vóórhaar te Vroomshoop

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9