Raad moet beslissen over het plan voor 144 etage woningen in IJmuiden U MAG EEN «tol H mmmm UITWRINGEN Bloemenveiling Centrum had record-omzet van twee miljoen NEEMTi VAKER ZWAARDEMAKER Hoogbouw zal meer dan 3,5 miljoen kosten Eerste concert Toonkunst in Beverwijk Bokswedstrijden in IJmuiden Kort IJmondnieuws Verkoop verdubbeld in nog geen 6 jaar Opleidingsapparatuur voor Starfighters van deze zuivere, lichte tabak, rolt u de lekkerste Amerikaan. DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 11 Zo sterk is een Enka zeem dat u hem gerust mag uit wringen. Desoepele,zachte Enkazeem neemtbovendien veel vocht op. Zo zeemt u dus beter en sneller! f ijzersterk bestand tegen alle wasmiddelen gegarandeerd door Enka, goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen *3 formaten: 2,30 - 3,25 - 4,15 Hogere huren P.v.d.A.-vrouwengroep actief in Velsen-Noord P. Zwaanswijk U pi-oeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijp. Acht mijnenvegers op doorreis in IJmuiden Kort nieuws 1waar d e m a k e r huishoudjam van 76 ct tot f 1.04; extra jam f 1.30 ■uiver zon en vruchten 'Advertentie De door het rijk berekende „curve- prijs" voor te bouwen woningwetwoningen vormt, zoals bekend, ook in de gemeen te Velsen een niet te nemen hindernis. B. en W. van Velsen hebben onlangs reeds medegedeeld, dat met betrekking tot de in 1961 aan het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid voorgeleg de plannen, welke in de traditionele bouw zouden worden uitgevoerd, steeds een dis crepantie bleek te bestaan tussen de aan- neemsom en de prijs, welke het rijk aanvaardbaar achtte. In verband met de in deze gemeente nog weinig beschikbare grond voor woningwetbouw en het aanvan kelijk aan deze gemeente toegekende con tingent woningwetwoningen moesten de verschillende plannen in dat jaar beperkt blijven tot complexen van 40 a 50 wonin gen. Dit is ongetwijfeld mede van invloed geweest op de voor het rijk niet aanvaard bare hoge bouwkosten. Slechts de plannen, welke in de systeem bouw zouden worden uitgevoerd en dan nog alleen in de vorm van etagebouw konden binnen de rijksprijs worden ge gund. Toen bleek, dat de bouw in Velsen van 't voor 1961 toegestane aantal woningwet woningen voor een groot gedeelte niet kon worden verwezenlijkt, hebben Gedeputeer de Staten, omdat voor de bouw in deze sector op zichzelf wel aanvaardbare plan nen waren ingediend, de toezegging ge daan dat de bouw van het ongebruikte ge deelte, namelijk van 182 woningen, in 1962 mocht plaats hebben. Bij de verdeling van het voor het IJ- mondgebied beschikbare contingent wo ningwetbouw voor 1962 hebben de betrok ken gemeentebesturen in volledige over eenstemming besloten, dat getracht zal worden in de gemeente Velsen van dit con tingent de bouw van 249 woningen tot stand te brengen. In totaal dienen dus in deze gemeente dit jaar 431 woningwetwoningen te worden gegund. Van dit aantal is reeds machtiging tot gunning ontvangen voor de bouw van 96 woningen, zodat nog resteren 335 wonin gen. Dit laatste aantal dient op de nog weinig beschikbare bouwgrond voor wo ningwetwoningen in zo groot mogelijke complexen tot stand te komen. Voor de laatstbedoelde bouw is nog be schikbaar een terrein in het noordelijke gedeelte van „de Gilden" te Velsen (noord). Een voorstel tot het uitvoeren van een plan tot de bouw van woningwetwo ningen aldaar zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Overigens heeft men nog de beschikking over een terrein aan de westzijde van de Orionweg, tegenover de Bellatrixstraat, waarop volgens het uitbreidingsplan hoog bouw dient te komen. Muys en de Winters bouw- en aannemersbedrijf n.v. te Rotter dam heeft, in samenwerking met de di- 'Advertentie f NKA ZEEM v VOOR UW GEMAK GEMAAKT DOOR recteur van de dienst voor de volkshuis vesting, een plan ontworpen voor de bouw van bedoelde flat, bestaande uit 144 wo ningen. In verband met de aard van het project en de wenselijkheid om onnodige werk zaamheden te voorkomen hebben B. en W. zich in een vroeg stadium tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewend met het verzoek mede te delen of op grond van de verstrekte gegevens de gunning van het ingediende plan tege moet zou kunnen worden gezien. De minister heeft thans bericht, dat tot gunning van het onderhavige project kan worden overgegaan. De minister heeft de gemiddelde netto huur van de onderwerpelijke woningen be rekend op f 19,50 per week, te vermeer deren met 4,30 wegens vergoedingen voor de bijzondere voorzieningen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat in deze woningen meer bijzondere voorzie ningen dienen te worden aangebracht dan in de woningwetwoningen, welke tot heden in Velsen zijn gebouwd. In dit verband wordt gewezen op het aanbrengen van twee lifts, een centrale verwarmingsin stallatie, een hydrofoor, een vuilstortkoker, een droge brandleiding, een bliksembevei liging en in elke woning een deurtelefoon en schelinstallatie. Behalve de kosten van deze voorzienin gen, zullen ten laste van de bewoners ko men vergoedingen voor het gebruik van een geiser, voor het schoonhouden van ga lerijen en van ramen, welke voor de be woners niet bereikbaar zijn, voor het aan gaan van een glasverzekering en voor het stroomverbruik van de lift en van de hy drofoor. Ten slotte zal het olieverbruik van de centrale verwarming ter nadere verrekening een bestanddeel van de bruto huren uitmaken. B. en W. ramen het totale bedrag van genoemde vergoedingen op f 6,50 per week of 28,20 per maand. Als gevolg hiervan zullen de bruto huur prijzen van de 144 woningen hoger zijn dan van reeds gebouwde woningwetwo ningen. In aanmerking nemende de thans geldende huurprijzen van de onlangs ge reedgekomen en in aanbouw te nemen etagewoningen, achten B. en W. de bere kende huurprijzen van de onderhavige wo ningen niet uitzonderlijk hoog. Voorts is bij een ingesteld onderzoek ge bleken, dat een genoegzaam aantal namen voorkomt op de wachtlijst van woningzoe kenden om een volledige bezetting van de hoogbouwflat te waarborgen. Daar de gemeente over een groot aantal woningen in verschillende huurklassen de beschikking heeft, zal de verhuur van de woningen mede door het bevorderen van opschuivingen en door rekening te houden met het inkomen en de samen stelling van de gezinnen geen onoverkome lijke moeilijkheden bieden. De totale bouw- en grondkosten alsme de de kosten van de bijzondere voorzie ningen, van de in uitvoering te nemen 144 woningen ramen B. en W. op f 3.650.000. De raad moet nog beslissen. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest heeft woensdagavond in het Kenne- mer Theater te Beverwijk het eerste con- concert gegeven van de reeks, die de actie ve afdeling Beverwijk van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst in haar programma voor het nieuwe seizoen heeft opgenomen. DE DIRIGENT Henri Arends, die de leiding van deze avond op zich had geno men, had als eerste werk de fameuze Sym fonie in C (K.V. 551), de zogenaamde „Jupiter"-symfonie gekozen. Om de vorm en om de stijl van haar klankentaai wordt deze compositie klassiek genoemd, maar om de expressieve inhoud, die bepaald wordt door de melodische lyriek, de har monische grondslag en gevoelige instru mentale kleuren kan men haar met re den bij de muzikale romantiek onderbren gen. MOZARTS Jupiter-symfonie.is, omdat zij in diepste wezen de menselijke ziel re flecteert en niet alleen haar relatie tot de cultuur-periode der 18e eeuw, niet in de eerste plaats een interessant historisch werk maar een compositie, die ook in on- ze dagen tot de geest en tot het hart kan spreken. Haar betekenis lijkt ver uit te stijgen tfpven de waarde van de tweede symfonie, die op dit concert tot uitvoe ring kwam, de Symfonie in c van Johan nes Brahms, die de indruk geeft een be schrijving in klanken te zijn van hevige innerlijke spanningen en zeer subjectieve ontroeringen. Een werk met een auto-bio grafische functie en zelfs met een hinder lijke „bevrijdings"-symboliek, die alleen door een zuiver-muzikale interpretatie ge neutraliseerd kan worden. Brahms was een geniale kunstenaar. Hij kon putten uit een rijk vloeiende inspiratiebron van schone muziek. Maar deze i ïuziek moet niet dienstbaar gemaakt worden aan de idee, doch zichzelf kunnen zijn. In deze zin zou Henri Arends de uitvoering, die nu al veel positieve waarde kreeg, nog aan diepte kunnen doen winnen. Het or kest speelde overigens onder Arends lei leiding met veel élan en met een levendi ge nadrukkelijke dynamiek, waarmede een overrompelend imposant slot verkregen werd. VERZORGD KLONK over het algemeen Mozarts symfonie in een vertolking, op vallend door solide, zeer reële klank en De leden van afdeling Velsen-Noord van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid waren woensdagavond bijeen om te luisteren naar een inleiding door me vrouw Jacobs-Wentink over „Albert Schweitzer." Op 23 oktober wordt de gewestelijke jaarvergadering van de P.v.d.A.-vrouwen- bond gehouden, waarheen drie afgevaar digden gaan. De grote bazaar wordt op 17 november gehouden. Het werk vlot al zeer goed, maar er kunnen nog meer per sonen aan deelnemen. Mevrouw Van Eijke- len, De Tiendestraat 8 in Velsen-Noord, ontvangt gaarne medewerking. Van de Samvro is een verzoek binnen gekomen om hulp te geven aan hulpbe hoevende mensen gedurende een paar uur per dag. Mevr. Lameris, Noorderlaan 35 staat gereed om aanmeldingen voor dit werk te noteren. Voor de VAR A-speelgoed actie bazaar zijn ook weer loten voor pop pen te verkrijgen. door een samenvattende opbouw, ook daar waar gecompliceerde contrapuntiek bij zondere aandacht vergde. Een intermezzo in kamermuzieksfeer kreeg dit concert met de uitvoering van het betrekkelijk weinig gespeelde Viool concert in Es (K.V. 268) van Mozart door de voortreffelijke violist Theo Olof. Een gereduceerd orkest bestaande uit een fluit, twee hobo's, twee fagotten, twee hoorns en strijkers begeleidde de solist, waarbij Henri Arends de instrumentale timbres met verfijning tegen elkaar afwoog, ge heel in de geest van de verinnerlijkte ver tolking van de violist, wiens nobel spel met hartelijke bijval en fraaie bloemen beloond werd. Henri Arends en het orkest mochten terecht in dit succes delen. t SPORTCLUB jkjj] BENFICA Met internationale voetbalclubemblemen Acht Nederlandse mijnenvegers zijn woensdagavond in IJmuiden aangekomen, op doorreis naar Haarlem voor een vloot- bezoek. De schepen zijn vanmorgen ge schut en naar Haarlem opgestoomd. In het Fidelisgebouw aan de Zeeweg in IJmuiden worden vrijdagavond om acht uur bokswedstrijden gehouden. Op het pro gramma staan de volgende partijen: Lichtgewicht: Schrerardus (A'dam)Vo gel (Godesberg). Welter: Kuit (SBK)Bog- hezel (Godesberg). Zwaarwelter: Rooth (DBO)—Golomhiewski (Godesberg). Mid den: Steenbergen (ter Meule)Schulz (Go desberg. Halfzwaar: S. Schoorl (de Ring. IJmuiden)Neurer (Godesberg). Zwaarwelter: T. Lodewijks (IJmuiden) Huibrechts (A'dam). Zwaarwelter: T. de Weers (IJmuiden)v. Ispelen (Haarlem) Veder. KI. Zwart (IJmuiden)Huppen Bejaarden. De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Bejaarden heeft woensdagavond in het K.S.A.-gebouw de eerste winterbij eenkomst gehouden, die heel druk bezocht was. De grootindustrie heeft een flink bedrag geschonken aan de afdeling. Ook de vele winkeliers uit Be verwijk hebben zich niet onbetuigd gelaten. Kleinkunstavond. De eerste bijeen komst van de Kath. Culturele Samenwer king te Heemskerk, -die woensdagavond in zaal Nijman werd gehouden is een voor de organisatoren groot succes geworden. Hier voor zorgden de bekende artist Jules de Korte en de pantomimekunstenaar Rob v. Reyn. Gymnastiek. De afdeling herengym- nastiek van de sportvereniging „ADO" te Heemskerk organiseert op maandag 22, dinsdag 23 en vrijdag 26 oktober demon stratieavonden in de sportzaal aan de Bachstraat. Forumavond. De samenwerkende po litieke partijen te Heemskerk organiseren op vrijdag 19 oktober een forumavond over de gemeentepolitiek. Doopsgezinden. Leden van de Doops gezinde Gemeente te Beverwijk hebben woensdagavond op feestelijke wijze het feit herdacht, dat een halve eeuw geleden het kerkgebouw in de Meerstraat voor het eerst ter beschikking werd gesteld. Woensdagmiddag drie uur werd op de bloemenveiling „Het Centrum" de veiling- klok stilgezet; de voorzitter, de heer B. J. Hilbers had een belangrijke mededeling te doen: zo juist was de twee miljoen bereikt, er was dit jaar, tot 10 oktober te 15.00 uur, voor een bedrag van 2.000.000 aan bloe men omgezet, een record voor Beverwijk. Het was de heer P. Nuyens uit Den Helder, die, een partij bloemen van de Ge broeders Schoonen uit Assendelft kopende, de twee miljoen rond maakte. Een dave rend applaus volgde up deze verheugende mededeling van de voorzitter der veiling. Zes jaar geleden, in 1956 dus, werd voor het eerst een jaaromzet van een miljoen gulden bereikt. De heer Hilbers wees er op, dat het nieuwe veilinggebouw spoedig in gebruik zou worden genomen en de verwachting is, dat dit tot een nog - grotere omzet zal stimuleren. Maar nog veel meer zullen de kwekers, die een voortdurend naar stre ven nog betere produkten en nieuwe soor ten op de veiling te brengen, hiaraan mee werken! Eind 1962 was men twee ton van de twee miljoen af; dat nu reeds dit laatst genoemde bedrag is gehaald, spreekt voor zichzelf. Er is geen twijfel, of 1963 zal een nog grotere omzet laten zien. Alle aanwezigen werden gistermiddag getracteerd op een rokertje en een fris drankje of kop koffie. (Haarlem). Zwaarwelter: Arie Schoorl (IJ muiden)Tempelaar (SBK). Verder nog een zestal partijen tussen boksers van diverse Noordhollandse en Amsterdamse clubs. Op de vliegbasis Twente van de Ko ninklijke Luchtmacht is de eerste ap paratuur overgedragen voor de herscho ling en opleiding van vliegers en grond personeel op de Lockheed F 104 G „Starfighter". Deze apparatuur bestaat thans uit een vluchtnabootser en een verplaatsbare oefeneenheid. De vluchtnabootser, ge bouwd in Canada onder supervisie van technici van de Canadese luchtmacht, is de eerste in Europa. Het apparaat, door Nederland gekocht, kost circa vier miljoen gulden. De eerste gezamenlijke opleiding van Burgemeesters. Meer dan tweehon derd burgemeesters hebben in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam de (besloten) jaarvergadering van het Nederlands Ge nootschap van Burgemeesters meegemaakt. ANWB. De waarnemend-voorzitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman, heeft op het douane-emplacement in Zeve naar het grootste grenskantoor van de toe ristenbond geopend. Belgen en Nederlanders is reeds begon nen. Omstreeks begin volgend jaar zal de opleiding op de eerste voor de Ne derlandse Koninklijke Luchtmacht be stemde Starfighter-vliegtuigen beginnen. wiernm wl fruit proeven A

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11