Kerkvaders en stemmen worden in Rome elektronisch geteld Plaatsaanwijzing geschiedt op dezelfde manier UIT NODI GING Osservatore Romano geeft een Concilie-nummer uit BEHAAGLIJKE WARMTE £«o) PETROLEUM HENSEN Monaco benauwder voor Franse dwang dan voor de belasting Zwijgende kerk voor moderne mensen I Britse „deserteur" komt terug uit China DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 13 Kerkelijk nieuws Grote onderscheiding teak formule-meubelen 14°/o In prijs verlaagd Diverse pluimage Elke geestelijke heejt in zijn hotel een altaar O natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM Na eervol ontslag door de Britse admiraliteit Kort nieuws Groothertogin Charlotte naar de Verenigde Staten OVERALLS SANFOR 12.25 15.60 natuurlijk 17.25 PAARLAARSTEEGI Verbittering Uit de oude doos (Van onze correspondent) ROME. De Concilie-zaal in de St. Pietersbasiliek maakt werkelijk een grootse indruk. Het is een zaal van honderd meter lengte en zesentwintig meter ireedte. In het midden is een gangpad van zes meter breedte. Aan weerszijden daarvan zijn amfitheatersgewijze de zetels van de kerkvaders (patres). Die .van de bisschoppen zijn bekleed met groen laken, die van de patriarchen zijn paars bekleed en die van de kardinalen met rode zijde. Wat ons het meest heeft getroffen is het mechanografisch centrum, dat gebruikt zal worden voor ver scheidene doeleinden. Hoewel het veel kleiner is, herinnert het centrum aan die, welke gebruikt worden bij het lanceren van ruimteraketten. Het geheel bestaat uit twee enorme machines, die in staat zijn binnen zeer korte tijd de meest halsbrekende berekeningen te maken. De ene telt het aantal aanwezige Concilie-vaders en wijst automatisch aan welke plaats zij moeten innemen volgens hun titel, rang en hiërarchische anciënniteit. De andere geeft in een ommezien het aantal uitgebrachte stemmen. Wij zullen pro beren te beschrij ven hoe deze ma chines werken. Wanneer een Con cilie-vader de ba siliek binnenkomt, krijgt hij nog voor hij in de ver gaderzaal komt een wit karton netje, waarop in een vierkantje het woord „adsum" (aanwezig) staat vermeld. Daarop moet hij met een magnetisch pot lood zijn naam schrijven. De op die manier inge vulde kartonnetjes verdwijnen dan in de machine, welke reeds alle ge gevens omtrent de Concilie-vaders bevat. Binnen vijf minuten heeft dat wonderlijke elektroni sche brein dan de nauwkeurige volgorde van voorrang aangegeven. Tevens weet het secretariaat hoeveel Concilie-vaders er aanwezig zijn. Een soortgelijk proces wordt gevolgd bij het tellen van de stemmen. Alleen gebruikt men dan groene kartonnetjes, waarop de woorden „placet", „non placet" en „placet justa modum" (ja, neen en ja met bepaalde wijzigingen). In overeenstemming met die drie woorden zijn er weer drie vierkantjes, waarin de stemgerechtigde steeds met een magnetisch potlood een kruistekentje moet zetten. Nu gaan de twee wonderlijke machines aan het werk. De eerste verandert dat kruistekentje in een gaatje, door middel waarvan de tweede machine onmiddellijk de stemmen kan tellen. Wanneer één van de stemgerechtigden niet précies het kruis je op de juiste plaats heeft gezet te hoog of te laag dan zorgt de machine ervoor dat deze stem als ongeldig wordt be schouwd. Bij het tellen wordt dan bekend gemaakt hoeveel ongeldige stemmen er zijn uitgebracht. Dat alles gebeurt in de tijd van twintig minuten. Er worden 2.600 kartonnetjes geteld en onderscheiden, een werk waarvoor anders ongeveer acht uren nodig zouden zijn. Wanneer een der stemgerechtigden in plaats van het mag netische potlood een ander potlood ge bruikt, functioneert de machine niet. Deze apparatuur wordt bediend door vijf spe cialisten, twee van de fabriek, die de ma chines heeft geleverd, en drie functiona rissen van het Vaticaan. XIII: I2i5 XIV 12 7i XVI: MO XIX: 1545-15631 Konstonz IV-451 Tr«nte XVII: 1431-14*2] TViennt 11:331 V: 553 VI: 680-581 VIII869-870 Rom« Constant inopej Latera nen IX: 1123 X: 1139 XI: 1179 XII: 1215 XVIII: 1512-1517 Vaticaan XX: 1869-1&70 XXI: 1962 Volgorde tallen van Basoetoeland. Monseigneur Diamini, de bisschop van Aemzomkoele in Natal be hoort tot het vorstelijke geslacht van „Hen die eten op het middaguur". Vorstelijke afkomst heeft ook de eerste bisschop van Togo, mgr. Dosseh Anijron. Maar daar naast zijn er ook zonen van boeren, vissers en afstammelingen van slaven. Naast de bisschop van Cachincina, mgr. Ngo Dinh Thuc, die uit de Mandarijnenkaste stamt, zijn er ook Aziatische bisschoppen van wie de jeugd buitengewoon armoedig geweest is, zoals van de kardinaal van Manilla op de Philippijnen, Profino Santos, die als jongen visser was, en later boer en schoen maker, voor hij aan het seminarie ging studeren. Het merendeel van de leden van het episcopaat komt voort uit de kleine burgerij en de volksklasse. Paus Joannes zelf is een zoon van zeer eenvoudige boerenmensen uit de buurt van Bergamo. Van de Italiaanse kardinalen is Cicognani de zoon van een kruidenier. De aartsbisschop van Turijn, Fossati, is de zoon van een kantoorbediende, die werkte bij de rederij die schepen laat varen op het Lago Maggiore. De aartsbisschop van Bologna, kardinaal Lercaro, is de zoon van een zeeman, die hofmeester was aan boord van Italiaanse schepen. De secretaris van het Heilig Offi cie, Ottaviani, is de zoon van een bakker. De kardinaal-aartsbisschop van Genua, Siri, is de zoon van een bootwerker. Zo zijn er onder de bisschoppen nog veel meer, die allen stammen uit heel eenvoudi :e ge zinnen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Giessendam C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. Tweetal te Elspeet C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht en L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer; te Middel- harnis W. C. J. Bosschaart te Slikkerveer en G. A. Zijderveld te Capelle aan de IJsel. Beroepen te Elspeet C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. VPEITI62QÖ51 Als wij goed zijn ingelicht, zullen de 28 waarnemers, die door de verschillende Advertentie Meubelmaken is een kunstambacht... en „Formule" verstaat het, zoals u met eigen ogen zult zien als u naar Waddinxveen komt, vlak bij Gouda. Daar worden uit de edelste houtsoorten nog meubelcreaties gemaakt, die, elk afzonderlijk of in een compleet arrangement, beantwoorden aan alle idealen van eigentijds wonen... om hun schoonheid, hun degelijkheid, hun doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als allerhoogste kwaliteitsgarantie. U bent bij Kempkes in Waddinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrieks-ex- curs/e en een koffiemaaltijd. Op zater dagen géén excursie, doch wel koffie maaltijd I door afschaffing weeldebelasting N.V. Kempkes Meubelfabrie ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering via de handel. fm Op deze kaart geven wij een overzicht van de oecumenische algemeneCon cilies die tot nu toe werden gehou den. Het eerste Concilie was in 325. Het Concilie van 1962 is het zevende in Rome. Constantinopel kende er vier, Nicea en Lyon elk twee. Het Concilie van Trente was het langdurigste. Het duurde van 1545 tot 1563. Het Concilie van 1431 duurde tot 1442; het zeven tiende Concilie had plaats in Basel, Ferrara en Florence. niet-rooms-katholieke kerken naar het Concilie zijn afgevaardigd, bij de openings plechtigheid plaatsnemen onmiddellijk links van de pauselijke troon, tussen de Paus en het beeld dat Sint Pieter voorstelt. Dit beeld zal, als steeds bij grote feestelijk heden in de Sint Pieterskerk, bekleed zijn met pauselijke gewaden en een tiara op het hoofd dragen. Als dit bericht juist is, dan zou dit een zeer grote onderscheiding betekenen voor de niet-rooms-katholieke belijdenissen, want het zou inhouden dat deze waarnemers dichter bij paus Joannes zouden zitten dan de meeste kardinalen. Alleen de tien kardinalen, die de raad van voorzitters vormen (een hunner is kardi naal Alfrink) zitten nog dichter bjjue Paus. Deze heeft aan zijn rechterhand de presi dent van de Italiaanse republiek, Segni, en de grootmeester van de soevereine mili taire Orde van Malta, Fra Angelo de Mo- jana. Zij zitten rechts van de paus, daar het protocol van het Vaticaan deze plaats heeft gereserveerd voor buitenlandse staatshoofden. Er zijn 2.200 zetels in de Concilie-zaal, maar waarschijnlijk zullen niet alle per sonen, die het recht hebben deel te nemen aan het Concilie, ook aanwezig zijn. Moch ten er meer dan 2.200 komen, dan zouden die plaats moeten nemen op de tribune. Men heeft getracht uit te vinden wat voor soort mensen deze bisschoppen eigen lijk zijn. Daarbij is gebleken dat er enkele bij zijn die koninklijk bloed in de aderen hebben, zoals de Afrikaanse kardinaal Roe- gambwa en nog andere bisschoppen uit Zuid-Afrika. Monseigneur Mabathoana, bisschop van Leribe, is een kleinzoon van ,de leeuw van het gebergte", de stichter Een overzicht van een deel van het interieur van de St. Pieter-basiliek te Rome, waar vandaag de kerkvaders in Concilie zijn bijeengekomen. Links en rechts de zetels die voor de „patres" zijn gebouwd in het schip van de kerk. (Telefoto) Een Amerikaanse prelaat liet zich schertsend uit over de gedragslijn, die zijn Amerikaanse medebisschoppen en hun adviseurs zullen volgen, als er La tijn gesproken moet worden en zei: „Als het Latijn de officiële taal moet zijn, zullen wij de zwijgende kerk wor den." Sinds de opkomst van het com munisme, wordt het rooms-katholicis- me achter het ijzeren gordijn „de zwij gende kerk" genoemd. Bestuurders van de provincie Rome hebben aan paus Joannes een gouden pen gegeven om de besluiten van het Concilie te ondertekenen. Volgens de statistiek zouden de leden van het rooms-katholieke episcopaat, die het recht hebben deel te nemen aan een Vaticaans Concilie, in totaal 2692 in aantal zijn, verdeeld als volgt: 65 wonen in Rome, 849 in West-Europa, 601 in Zuid-Amerika, 332 in Noord- Amerika, 95 in de Arabische landen, 250 in zwart Afrika, 256 behoren tot de Aziatische landen en 174 tot de landen van de communistische invloedssfeer, terwijl er 70 in Australië en in Oceanië wonen. Tenminste 85 landen en internationa le organisaties zijn officieel bij de ope ning van het Concilie vertegenwoordigd door speciale missies. Bij deze groep zijn vele landen die geen diplomatieke vertegenwoordigers bij het Vaticaan hebben, zoals de Verenigde Staten, De nemarken, Noorwegen en Zweden. De kleermakers hebben het druk met het vervaardigen van 'n reeks „Grecas" de traditionele lange zwarte over jassen die de Italiaanse priesters bij koud weer dragen. In de garderobes van vele buitenlandse geestelijken ont breekt de „greca" en zij haastten zich om deze alsnog te bestellen. De meeste bisschoppen zullen hun nieuwe jassen niet op tijd krijgen voor de ope ning van het concilie. Alle nieuwe jas sen worden op maat gemaakt en de le vertijd is normaal tien dagen. Het Con cilie zal naar verwachting tot het na jaar van 1963 duren. De eerste perio de van beraadslaging zal waarschijn lijk in december eindigen. Na Pasen zal vermoedelijk een tweede zitting vol gen, die tot eind juni zal duren, gevolgd door een derde in het najaar. Van onze correspondent) ROME De Osservatore Romano is gisteravond uitgekomen met een zeer bij zondere editie. Op de eerste pagina in kleurendruk een groot portret van de Paus met de hele rede, die de Paus met kerstmis 1961 heeft uitgesproken en de pauselijke bul, waarbij het Concilie werd aangekondigd, en op de andere pa gina's tal van artikelen in het Italiaans, Frans en Duits over het Concilie. Ver der staan er de telegrammen en wensen in. die rooms-katholieke staatshoofden de Paus hebben doen toekomen. Het Concilie heeft niet alleen het Va ticaan heel veel werk bezorgd, maar ook de Italiaanse staat en de stad Rome. Men moet wel bedenken, dat zolang Ita lië als mogendheid bestaat, er nog nooit een Concilie is geweest. Het Concilie van 1869 was in de tijd dat Rome nog de hoofdstad was van de Kerkelijke Staat en de Paus zelf nog regerend vorst was. Er moest dus een geheel nieuw protocol worden opgemaakt om al deze hoge gas ten te ontvangen. Nu heeft een kardinaal normaal, evenals elke andere vorst (een kardinaal is een vorst) het recht troepen te inspecteren en dergelijke. Dat heeft men voor deze gelegenheid in samenwer king tussen de Italiaanse staat en het Vaticaanse secretariaat achterwege ge laten omdat het eenvoudig onmogelijk zou. zijn alle binnen- en buitenlandse kardi nalen gedurende deze korte tijd voor het Concilie officieel te verwelkomen. Er is een heel bijzonder protocol in gesteld, om de hoge gasten te begroeten. Ze worden in Italië beschouwd als voor bijtrekkende vreemdelingen en tijdens hun verblijf in Rome als burgers van Vati caanstad. Vandaar dan ook, dat het Va ticaan gerechtigd is geweest zeer grote hoeveelheden levensmiddelen uit het bui tenland te importeren met het oog op de bijzondere wensen van al deze uit heemse personen, negers, Zuidamerika nen enzovoort die een zeer bijzonder dieet volgen. De stad Rome heeft bovendien nog de moeilijkheid gehad om het ver keer te regelen bij de grote drukte die gedurende de eerstkomende tijd rond om het Vaticaan zal zijn. Verder was er de grote moeilijkheid van het onderdak. Velen van de bisschoppen en Concilie-vaders hebben tenslotte on derdak gevonden in hotels en in bijna alle hotels zijn nu ook altaren opgericht. Al die geestelijken moeten het zijn ör negenduizend, niet alleen bisschoppen maar ook hun secretarissen en theolo gische raadslieden elk iedere dag een mis opdragen, en dat moeten ze dus in hun hotels kunnen doen. In de grote hotels zijn enkele kamers ingericht tot huiskapel, omdat de bis schoppen tenslotte in hun eigen huis zijn al is het dan een hotel, net als in een klooster. Er zijn trouwens verschillende hotels, waar alleen nog maar bisschop pen eri geestelijken wonen en die geheel door het Vaticaan zijn gehuurd. Verscheidene bisschoppen uit de missie landen, vooral uit Azië en Afrika, zitten in grote financiële moeilijkheden. Ze ko men aan, tweede klas reizende in de trein, en vaak hebben ze nauwelijks of helemaal niet het geld om de reis te be> talen. In Rome zijn deze bisschoppen dan de gést van het Vaticaan. Gisteren sprak ik een bisschop uit Peru, die zei „gekomen ben ik er wel en hier ben ik nu de gast van het Va ticaan, maar hoe ik ooit de terugreis moet betalen weet ik werkelijk niet". Men moet goed begrijpen: het zijn enorme af standen en reizen is voor deze landen waar de geestelijkheid in grote armoede leeft, duur. Rondom het Vaticaan ziet men niets anders meer dan bisschoppen en als leek krijgt men zo het gevoel ook maar een toog aan te trekken, om minder in de gaten te lopen. Men ziet niet anders dan geestelijken. Advertentie (Van onze correspondent) LONDEN De 33-jarige Andrew Con- dron, de enige Britse krijgsgevangene, die in januari 1954 na de Koreaanse oorlog besloot in China te blijven, is op weg naar Groot-Brittannië. Hij is gis teren met zijn Frans-Chinese vrouw en hun zoontje in Moskou aangekomen van waar hij morgen naar Londen zal vlie gen. Condron kreeg in maart van dit jaar van de admiraliteit eervol ontslag, nadat hij sinds 1954 als deserteur was be schouwd. Hij had reeds lang besloten naar Groot-Brittannië terug te keren, we gens de gezondheid van zijn vrouw, die aan tuberculose lijdt. Condron verklaarde tegenover Britse journalisten in Moskou, dat hij geen communist is. Hij was in Korea onder de indruk ge komen van de gewone Chinese soldaat op het slagveld, die zo zeker scheen te weten waarvoor hij vocht. Condron besloot te blijven om na te gaan welke motieven hier achter konden zitten. Zijn besluit beschouwde Condron tevens als een pro test tegen de oorlog in het algemeen. Het leven in China beviel hem goed. Zij woonden in een voorstadje van Peking, waar Andrew Engelse lessen gaf, lezin gen hield en ook voor de radio sprak. Zijn salaris was goed, maar om aan le vensmiddelen te komen moest men vaak uren in de rij staan. Onderscheiding. De onderprefect van Aubusson, de heer Mignot, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De chef van de Nederlandse generale staf, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, die een bezoek aan de troepen in La Courtine bracht, heeft de onderscheiding daar aan de heef Mignot uitgereikt. i LUXEMBURG (ANP) Groothertogin Charlotte van Luxemburg zal op 29 okto ber naar de Verenigde Staten vertrekken voor een officieel bezoek van een week np uitnodiging van president Kennedy. Zij zal worden vergezeld door haar echtge noot prins Felix, haar zoon en troonop volger prins Jan en diens echtgenote prin ses Josephine Charlotte. Tijdens haar reis zal de groothertogin bezoeken brengen aan New York, Philadelphia en Washington. Ook staat een bezichtiging van de raket basis Cape Canaveral op het programma. Op vier november zal het gezelschap naar Luxemburg terugkeren. Advertentie Sterke KEPER en JEANS kwaliteiten Kleuren blauw - khaki - wit - groen 2 borstzakken met klep versterkte onderzakken duimstokzak Voor een goede keus (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MONACO 11 oktober Nu de klok de laatste uren wegtikt van de zes maanden respijt die president De Gaulle aan prins Rainier heeft gegund, kan zelfs de zon de kille benauwdheid niet verjagen, die tussen de palmen van Monaco hangt. Als de prinselijke delegatie in Parijs vandaag voor middernacht niet de conventie on dertekent, die de Franse belastingplicht op Monte Carlo zal doen neerlaten, dan zal, zo heeft Parijs meegedeeld, „Frank rijk overgaan tot de maatregelen die het zich heeft voorgenomen". En hoewel er zo goed als zeker w e 1 getekend zal wor den, waren er vandaag mensen in Mona co die oprecht geloofden, dat zij morgen in een geblokkeerd gebied zullen ontwa ken. Frankrijk, zo menen zij, zal de ko mende nacht water, gas en elektra afslui ten, de PTT lamleggen en Monaco omrin gen met een kordon van barse douaniers en republikeinse veiligheidstroepen. Een lieve oude dame, die vanochtend, evanals vele anderen, bezig was kaarsen klaar te zetten en emmers en badkuipen vol te laten lopen opdat zij niet van dorst zou omkomen, toonde mij verontwaardigd het ochtendblad. Zij zei: „De Gaulle heeft het op ons gemunt mijnheer. Kijk maar 's hier. Hij komt morgen naar Toulon en scheept zich in op een kruiser, zogenaamd om de vlootmanoeuvres in de Middeland- se Zee bij te wonen. Geloof het maar niet: voordat u het weet ligt hij hier op de re de en richt zijn kanonnen op het paleis". De beduchtheid die het lilliputtersstaat je met zulke onwaarschijnlijke geruchten vult, heeft een voordeel. De gedachte aan het ongerief door mógelijke Franse dwangmaatregelen, leidt de aandacht der Monagasken af van een onaangename zé kerheid. Namelijk, dat zij binnekort in het allergevoeligste deel van hun ziel zul len worden getroffen: hun portemonnaie. De conventie, die er goedschiks of kwaad schiks zal komen, mag dan bepalen dat de burgers van Monaco, in tegenstelling tot de hier gevestigde maatschappijen, be lastingvrijheid zullen blijven genieten, maar van de twintigduizend inwoners van Monaco zijn slechts drieduizend onderdaan van prins Rainier. De andere zeventien duizend zijn vreemdelingen: Fransen, Brit ten, Zwitsers, Nederlanders en nog een dozijn andere nationaliteiten. Zij vrezen dat zij er niet zonder fiscale kleerscheu- rn af zullen komen. Als zij zaken doen, worden zij dubbel gegrepen. Als zij hier stilletjes van hun pensioen leven, komen zij misscien in het nauw. Vooral die stil levende burgers van Mo naco en nu de toeristen weg zijn valt op hoe oud, gebogen en gerimpeld de be volking van het prinsdom is verwij ten Rainier nu dat hij het onderste uit de kan heeft willen hebben en het deksel op zijn neus heeft gekregen. Het openstel len van Monaco voor buitenlandse onder nemingen, die van hieruit in de Franse economie konden vrijbuiteren, moest ge volgen hebben. „Als men het goed heeft", zeggen zij, „moet men stilletjes blijven zitten en vooral nooit de aandacht op zich vestigen". Deze burgerlijke wijsheid komt wat laat. Prins Rainiers huwelijk met Grace Kel ly, zijn vriendschap met Onassis, hebben het prinsdom tot het hoofdkwartier ge maakt van een internationale groep men sen wier adelbrieven voornamelijk uit aan delen bestaan en wier in het oog lopende levenswandel alleen de geïllustreerde weekbladen tot opgetogenheid brengt. Wat de gepensinoeerde Britse officieren en mid denstanders, die met behulp van de zon, naald en draad en een strijkijzer zich nog nét de illusie konden veroorloven dat zij tot de internationale aristocratie behoren, vooral verbittert is dat de miljonairs hun geld en hun commerciële zetels al naar Beiroet, Genève of Liechtenstein hebben overgeplaatst- De verbittering woedt het hevigst in de speelzalen van het Casino. Het zijn na melijk niet zozeer Onassis en zijn consor tium van lijvige silhouetten, die dagelijks de roulette bezighouden. Tussen het rode marmer en het rode barok waar de luidruchtigheid van de laatste Amerikaan se toeristen weerkaatst zitten die ge pensioneerden, gebogen over hun systeem. Er is een britse kolonel die het eenvou digste en veiligste systeem speelt: de mar tingaal, waarbij men zijn lage inzet op rood of zwart steeds verdubbelt als men verliest, net zolang tot men zijn oorspron kelijke inzet weer verdient. Met een be scheiden verblijfskapitaaltje verwerft de man zo iedere dag zonder veel risico 10 en gaat dan heen. De croupier zou hem dat bedrag ook kunnen schènken, maar dat geeft geen pas: spel is spel. De kolonie van bejaarde Britten in Mon te Carlo, die stijf en pathetisch hun vro lijke jeugd uit de twintiger jaren probe ren vast te houden na een reeds te duur geworden glas whiskey zingen zij soms nog met bibberige stem cabaretlied jes uit de oude doos vrezen de komen de tijden het meest. De kolonel uit het ca sino zei mij: „Toen ik met pensioen uit India kwam, was Monte Carlo een para dijs: goedkoop en alleen maar mensen van onze eigen klasse. Toen kwamen eerst Griekse zeerovers en tenslotte dat Ame rikaanse méns. En nu komt De Gaulle met zijn grootheidswaan en zijn geldhon ger. Waar moet het met de wereld naar toe?" Waar het met de wereld van Monte Car lo naar toe zal gaan, is wel duidelijk. Over het stucco van de ouderwetse villa's, het rode marmer van het casino en de witte jachten in de blauwe haven, daalt zij het met vertraging het symbool der onverbiddelijkheid: het aanslagbiljet der inkomstenbelasting.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13