Mist over Nederland oorzaak van ongevallen en ongerief HET WEER in Speciale commissie zal onderzoek instellen Tweede Vaticaans Concilie de Sint Pieter geopend Schitterend schouwspel op een zonnige herfstdag Oorlogstoestand tussen Jemen en Saoedi-Arabië KOFFIE HAD Verf met voldoening eë MORRIS "iefore ijoit êui/! Treinbotsing in Polen eist 34 mensenlevens Russisch-orthodoxe waarnemers op weg Revolutionair bewind acht zich in oorlog met de machtige buurstaat en wat vindt u van Finnbrod? DE WOLF van 1833 47e JAARGANG NUMMER 287 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, «dief bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiatc N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M ïje VLIEGVELDEN ZATEN DICHT REGEN- EN TWEEDJASSEN Veel bewolking Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Topsy 4 Horen en Zien5 Kunst 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Onder Ons11 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Een produkt van de Sikkens Groep. Het woord is aan ONTGROENINGSEXCESSEN IN AMSTERDAM morgen in Rome werd gehouden. In de krant van heden Venus-raket iets uit de koers Drieëneenhalf jaar voor een oorlogsmisdadiger Tijdelijk 20 ct korting op groot pakDe pnjs a nu f 2.20 coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld IJmuider Courant De mist heeft in Nederland behalve veel ongerief ook een dodelijk ongeval veroorzaakt. In Vuilendam bij Schoonhoven reed de negentienjarige landbouwers zoon A. Muilwijk met zijn bromfiets in een dichte mist tegen eenlcoppel koeien met dodelijk gevolg. Groningen heeft het meeste last van de mist gehad. Daar heeft men gisteren de gehele dag de zon niet gezien. In het oosten, zuiden en centrum van het land kwam de mist pas tegen de avond op. Na middernacht week de mist weer langzaam terug, tot vanmorgen alleen Twente nog niet mistvrij was. Volgens het K.X.M.I. is het westen van het land op Zeeland en Rotterdam na mist vrij gebleven. Er was alleen sprake van level. Toch is er gistermiddag op de Noordzee plotseling een dichte mistbank ontstaan, die veertig arbeiders, die zich op verre afstand van de IJmuider pieren buitengaats bevonden, angstige ogenblik- hen bezorgde. Met behulp van het patrouillevaartuig „Wijckermeer" van Rijkswaterstaat en radar heeft men de mannen veilig naar binnen kunnen lood sen. Het uitvarende Engelse vrachtschip „Hudson River" kwam in aanvaring met de binnenste hoge lichtopstand, die de IJmuider haveningang markeert. De licht opstand legde het af en verdween onder water. Vanmorgen is hij weer opgericht. De vrachtvaarder kreeg geen noemens waardige schade en kon zijn reis naar En geland vervolgen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 ItlDStSlRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL ?235Q6 Voor het vliegverkeer was de mist bij zonder lastig. Een Duits sportvliegtuig, dat op weg was van Borkum naar Bonn, maakte bij het Groningse Uithuizermee- den een noodlanding, toen de piloot de koers was kwijtgeraakt. Het toestel werd licht beschadigd, de piloot en zijn mede- passagiere bekwamen geen letsel. Zij kon den bij Uithuizermeeden landen, omdat dit de enige plaats was waar enig grondzicht was. Op Schiphol heeft men veel last van de situatie gehad, al was het zicht er toch zodanig, dat het K.N.M.I. van „nevel" en niet van „mist" (zicht minder dan een kilometer) spreekt. Van half zeven tot half negen was iede re landing onmogelijk, zodat vliegtuigen onderweg naar Schiphol genoodzaakt wa ren hetzij naar andere luchthavens uit te wijken, hetzij op de plaatsen van tussen landingen, waar zij reeds stonden, beter weer op Schiphol af te wachten. Zo bleef een K.L.M.-machine in Frank fort staan en werden in het Europese ver keer vele vluchten geannuleerd, met name op de routes naar en vanuit Londen, Brus sel en Zürich. Op het vliegveld Zestienhoven in Rotter dam was het verkeer volledig stilgelegd. Het laatste toestel, dat landde, was een van Schiphol uitgeweken machine. In de Rotterdamse binnenstad bedroeg het zicht gisteravond op sommige plaat sen minder dan twintig meter. Het scheep vaartverkeer ondervond er weinig hinder. Enkele schepen zijn voor Hoek van Hol land voor anker gegaan. In Ter Apel is een autobus in de dich te mist tegen een boom gevlogen. Van de vijftien inzittenden werden er tien gewond van wie twee ernstig. De chauffeur bleef ongedeerd. In Groningen was het zicht de gehele dag vaak minder dan twintig meter Herhaaldelijk werden daar files auto's ge vormd, die slechts traag vooruit konden komen. In Geffen (Noord-Brabant) is de 27-jari- ge A. H. Schoof uit Made met zijn motor gevallen en ernstig gewond. Hij moest plotseling uitwijken voor een paard, dat 'hij door de mist te laat had opgemerkt. Verwachting tot morgenavond: Droog weer, maar veel bewol king en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel 3417 Paus Joannes XXIII begeleidt hier 1 in zijn draagstoel de processie die E ter gelegenheid van de opening 1 van het Vaticaanse concilie van- 1 S. W. F. Margadant: Het grootste probleem voor een leraar is, de zaken tot hun grootste eenvoud terug te brengen. (Van onze correspondent) ROME. Het was vanmorgen voor de bevolking van Rome, maar vooral voor de hoge geestelijke heren die zich in Rome bevinden, heel vroeg dag. Ge lukkig is de regen, die gistermiddag en de hele nacht door op de stad is neerge daald, in de ochtenduren opgehouden en het is nu een prachtige zonnige herfst dag. Het Sint Pietersplein was reeds om zes uur vanmorgen zwart van de mensen. De bisschoppen zijn allen, volgens het voorschrift in het wit gekleed, ook de kardinalen. Zij dragen daarbij ook witte mijters, met uitzondering van die bis schoppen, die behoren tot de met Rome geünieerde oosterse kerken, die een an dere hoofdbedekking hebben, meestal in de vorm van een kroon. Wij hadden nooit gedacht, dat een stoet van bisschoppen zo lang kon zijn. De hele stoet was ongeveer vier kilometer lang. Er waren ongeveer drieduizend bisschop pen en de aanblik was werkelijk overwel digend. De wereld heeft nog nooit een plechtigheid aanschouwd, die hiermee ver geleken kan worden, want ook de vorige Concilies waren veel kleiner van omvang. De kardinalen waren de enigen, die in de stoet begeleid werden door een secretaris, een caudatarius (slipdrager), omdat een kardinaal nu eenmaal een lange sleep draagt. Er waren er, die een sleep had den van wel dertien meter lengte. De paus nam buiten plaats in de „Se- dia gestatoria", (draagstoel) die in de li turgie een bijzondere rol speelt, „opdat de Paus zijn volk zal kunnen zien en het volk het aangezicht van zijn herder." De zetel wordt geflankeerd door perso nen, die een paar enorme waaiers dragen, de „flabelli," vervaardigd van struisvogel veren. Die „flabelli" wijzen erop, dat de Paus als vorst teruggaat op een Byzantijn se oosterse traditie. Men vindt dergelijke „flabelli" in het oude Egypte, in Perzië en later ook in Byzantium, maar niet in het Latijnse Rome. Toen de stoet, na ongeveer een uur, zo ver gevorderd was, dat ook de Paus de kerk werd binnengedragen, was de indruk werkelijk overweldigend. Men moet zeg gen dat het bouwen van de vergaderzaal in het middenschip van de Sint Pieter de kerk allerminst heeft bedorven. Integen deel de indruk is mooier dan bij vorige plechtigeheden. Het voortschrijden van de pauselijke stoet door het middenpad, met aan weerskanten op het amfitheater die drieduizend bisschoppen, allen staande en blootshoofds, die de Paus verwelkomden, maakte werkelijk een ongehoorde indruk. De Paus nam toen plaats op zijn troon, met aan de rechterzijde daarvan de hoof den van vreemde mogendheden, in de eer ste plaats president Segni, naast hem de Grootmeester van de Soevereine Militaire Orde van Malta, dan twee vertegenwoor digers van de groothertogelijke familie van Luxemburg en tenslotte prins Albert van Luik. Aan de linkerzijde van de pau selijke troon en dat was werkelijk wel een heel bijzonder hoffelijk gebaar be vonden zich de 28 waarnemers van de niet rooms-katholieke kerken, die dus verte genwoordigen de Anglicanen, de Presbyte rianen, de Luthersen, de Evangelischen, de kerk van Christus, de oud-katholieken, en zovoort. Vanmorgen werd bekend dat er twee vertegenwoordigers van de Orthodoxe kerk van Moskou zullen komen. Het zijn de vertegenwoordigers van de Russisch- orthodoxe kerk in Genève, Vitali Borovoj, en de plaatsvervangende missieleider van deze kerk in Jeruzalem, Vladimir Kotlja- rov. Waarschijnlijk zullen zij morgen naar Rome vertrekken. Hoogwaardigheidsbekleders van de rooms-katholieke kerk zullen vrijdag bij eenkomen met een vijftigtal niet-rooms- katholieke waarnemers. Dit zal een van de grootste zijn in de nieuwe keten van con tacten tussen de kerk van Rome en andere godsdienstige groepen. Er worden ook voorbereidingen getrof fen voor een bijeenkomst zonder weerga, waarschijnlijk volgende week vrijdag, van alle bisschoppen van Nederland en Indo nesië, aldus heeft bisschop Bekkers van 's Hertogenbosch meegedeeld. „Het zal een informele, onofficiële vriendschappe lijke ontmoeting zijn, aldus monseigneur Bekkers in een vraaggesprek. „Er bestaan vele banden tussen de bisschoppen van In donesië en Nederland, maar het is de eer ste maal dat zij allen bijeen zullen komen", men." Burgemeester Van Hall, die ook presi dent-curator van de Amsterdamse univer siteit is, antwoordde dat ook hij evenzeer geschokt was als de raadsleden over de ernstige incidenten. Hij wees er echter op dat in eerste instantie de rector magnifi cus bevoegd is om maatregelen te tref fen. WARSCHAU (AP) Gisteravond is de exprestrein Moskou-Wenen-Rome in dich te mist ingereden op de ontspoorde ex prestrein van Sofai naar Warchau, waar bij 34 mensen om het leven kwamen en 67 passagiers gewond werden, van wie acht ernstig. Onder de geïdentificeerde slachtoffers bevindt zich een Hongaars echtpaar. Voqr zover bekend bevinden zich onder de do den en gewonden geen Nederlandse pas sagiers. De Balkan-Polen expres ontspoorde bij Moszczenica ongeveer 150 kilometer ten zuidwesten van Warschau, toen een rail in stukken sprong. Elf rijtuigen ont spoorden. Twee of mogelijk meer rijtuigen kwamen terecht op de baan voor het ver keer in tegengestelde richting. Terwijl de passagiers uit de eerste trein bezig waren uit de gebroken ven sters te klimmen, boorde de Chopin- expres die van Moskou naar Wenen on derweg was, zich door de mist en vloog op de rijtuigen drie drie minuten eerder ontspoord waren. Volgens een ooggetuige is de machi nist van de trein naar Wenen, die met een snelheid van honderd kilometer per uur reed, slechts dertig tot vijftig meter voor de botsing gaan remmen. Hij werd uit zijn cabine geslingerd en brak een been. Zijn assistent is verongelukt. De electrische locomotief, werd totaal vernield Er is nog geen verklaring voor de veel voudige breuk in de rail. Er is een groot scheeps onderzoek gaande omdat aan de mogelijkheid van sabotage wordt gedacht. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ruimtevaarutig Mariner-2, dat op 27 augustus van de basis Cape-Canaveral werd gelanceerd voor een reis naar de om geving van Venus, zal de planeet op een afstand van ongeveer 33.600 kilometer passeren in plaats van de eerder bereken de 14.400 kilometer. In een mededeling van de NASA, het bureau voor lucht- en ruimtevaart, wordt gezegd, dat de Mariner toch nog voldoen de dicht bij Venus zal komen voor doel treffende wetenschappelijke waarnemin gen van de samenstelling van de planeet en haar atmosfeer. DUSSELDORP (AP) Albert Widmann een ingenieur uit Stuttgart, is tot 31/a jaar veroordeeld voor zijn aandeel in de moord op drie gevangenen in het concentratie kamp Sachsenhausen tijdens de tweede wereldoorlog. Widmann werkte in die tijd aan een gif gaskogel die gebruikt werd om de drie gevangenen te vermoorden. Zij waren ter dood veroordeeld. Oorspronkelijk was Widmann tot vijf jaar veroordeeld, maar dit werd na be roep gewijzigd in 3V2 jaar. De rector magnificus van de universi teit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok, heeft de senaat van het Amsterdamse Studen tencorps medegedeeld dat hij in overleg met de procureur-generaal te Amsterdam en met de Vereniging van Reünisten van het A.S.C. een commissie heeft ingesteld •die op korte termijn rapport zal uitbren gen omtrent de gebeurtenissen die zich tij dens de afgelopen groentijd van het A.S.C. hebben voorgedaan. Deze commissie bestaat uit mr. H. G. Stibbe en mr. N. J. P. Giltay Veth, beiden advocaten te Amsterdam, mr. J. Heintz, rechter in de Amsterdamse rechtbank, mr. H. W. P. de Vries, substituut officier van Justitie en drs N. Lubsen, arts te Amsterdam. Secretaris is de heer N. M. Posch, oud-lid van de senaat van het A.S.C. In afwachting van dit rapport zullen nog geen bijzondere maatregelen worden ge troffen. De senaat van het A.S.C. heeft de rector magnificus toegezegd ingrijpende wijzigingen in het ontgroeningssysteem te zullen ontwerpen, zodat gebeurtenissen als thans zijn voorgekomen niet meer zullen plaatshebben. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van gistermiddag zeer verontwaardigd getoond over de ont sporingen tijdens de groentijd. Prof. dr. J. van der Hoeven (P.v.d.A.) vroeg aan het begin van de vergadering het woord om „gezien de ernst van het onderwerp" een verklaring te mogen afleggen. Hij was van mening dat de stad is opgeschrikt door de ontsporingen tijdens de ontgroening, die hij als weerzinwekkend kwalificeerde. „Niet alleen het studentencorps en de uni versiteit, maar de hele stad is hiermee in het geding gekomen. De publikaties over deze zaak roepen herinneringen op aan de zwartste oorlogsjaren. Wat zouden N de reacties zijn geweest als zoiets was ge beurd bij een Duitse universiteit?" vroeg prof. Van der Hoeven. Hij was van me ning dat men, nu deze gebeurtenissen zich in Amsterdam hebben afgespeeld, niet min der kritisch mag zijn. Hij sprak de hoop, uit dalf het bestuur van de universiteit scherp zal reageren op de gebeurtenissen. Woordvoerders van alle raadsfracties verklaarden vervolgens dat zij het met de zienswijze van prof. Van der Hoeven eens waren. Advertentie De Amsterdamse beeldhouwer J. W. Radecker legt dezer dagen de laatste hand aan de acht meter lange beel dengroep voor het nieuwe gebouw van Provinciale Waterstaat op de hoek Westelijke Randweg-Zijlweg in Haar lem. Deze grote groep zal nog voor het eind van het jaar worden geplaatst op de uitbouw van de voorgevel van het gebouw. in Jemen woensdag in de hoofdstad Sanaa een vergadering heeft gehouden waarop honderdzestig stamhoofden besloten een leger van tienduizend man en een batal jon van de nationale garde naar het oos ten van het land te zenden om daar wo nende Bedoeïnen, „die van nature al moei lijkheden geven" en die door de Britten „met geld en wapens worden gesteund", tot rust te brengen. Radio-Amman meldt dat de voorhoede van de in de richting van Sanaa oprukken de hoofdmacht der koninklijke Jemeniti- sche troepen begonnen is met het afzet ten van wegen en bergpassen, van waar uit het mogelijk is Sanaa të bereiken. Men wil hiermede voorkomen dat opstandelin gen uit de hoofdstad vluchten. De revolutionaire raad in Jemen heeft de Amerikaanse oliemaatschappijen ver boden nog verder naar olie te zoeken in Jemen, zo meldt het persbureau van het Nabije Oosten. Het gaat hier om een ver geldingsmaatregel, omdat de Verenigde Staten het nieuwe bewind niet hebben erkend. Advertentie Finnbrod is het veredelde knackebröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig behouden. Moderne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. LONDEN (Reuter) De republikeinse regering van Jemen heeft verklaard zich in oorlog te beschouwen met Saoedi-Ara bië, de grote nabuur van het aan de zui delijke ingang van de Rode Zee liggende vroegere rijk der Imams. Oorzaak van deze stap is de steun, die Saoedi-Arabië naar de mening van het nieuwe Jemeni- tische bewind aan de aanhangers van het vroegere bestuur verleent. Uit de hoofdstad van Jordanië, Amman, werd woensdag gemeld, dat troepen van Imam Hassan, die zich opvolger van de afgezette Imam Mohammed beschouwt, Hodeida, de Jemenitische Rode Zee haven, hebben bereikt. Bij gevangen genomen opstandelingen zouden zich drie Russische officieren bevinden. Zij zouden zijn ge pakt, toen krijgslieden van Hassan een grensversterking Bin Maarab in bezit na men. De val van dit fort werd later ech ter door de leider der opstandelingen, Ab- doella Sallal, ontkend. Het (Egyptische) persbureau voor het Nabije Oosten berichtte, dat de nationale verdedigingsraad van het nieuwe bewind

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1