Vrees voor opleving van stamoorlogen op N.-Guinea AGE 3 De Rijn is een vuile rivier, zeggen de deskundigen Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Kort en bondig 1 Onbekende infectieziekte op Nieuw-Guinea Voor meer welvaart is meer ontwikkeling nodig Bestuursposten in het binnenland meer en meer verlaten Vragen over delinquent, die toerekeningsvatbaar is verklaard na 19 jaar Verzending van zeepost Drie doden in het verkeer Eerste Kamerlid C.P.N. reed onder invloed Meer bewolking 11 DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 Reeds dertig Papoea s gestorven Prof. Ph. Idenburg: Daar heeft u op gewacht KAPSALON MOLENDIJK Haarlem V elsen-lj muiden Beverwijk ELN A ENGEL Van de 6600 gezinnen VAN WEERT Rijksstraatweg 539 Gesprek Landbouwschap ministers op 16 oktober Onrustige Zenuwen? Mijnhordt's Zenuwtabletten WEERRAPPORTEN 17. Folie krijgt dadelijk van Pelli de lijmpot, hij begint meteen de lijm uit te smeren en zegt tegen Klaas: „Nu niet weer van de lijm snoepen, hoorl" Ze drukken nu de twee boten stevig aan elkaar. „Beste vrienden, jullie boot is weer in orde nu kunnen jullie elkaar niet meer vol blauwe plekken stoten. de ene kant en ik naar de andere. leren!!" naar Haaa!, wat is het heerlijk om net als vroeger te roeien, jij Ik hoop dat we het nooit goed zullen li HOLLANDIA Nabij het plaatsje Agats aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is een epidemie uitgebroken die reeds aan een dertigtal Papoea's het leven heeft gekost. Van officiële zijde in Hollandia is hier over bekendgemaakt dat op 4 oktober in Agats een onbekende infectieziekte is uit gebroken. Baterioiogen zullen moeten uit maken of de ziekte al dan niet nieuw is voor Nieuw-Guinea. Artsen en verpleeg sters zijn in allerijl naar Agats gezonden om medische hulp te verlenen. Ook is een mobiel laboratorium naar Agats ge zonden. Het onderzoek staat onder leiding van de waarnemend directeur van de dienst voor gezondheidszorg in Nieuw-Guinea, dr. B. Zuiderhoek, en de chef van het een traal laboratorium in Hollandia. Het V.N. bestuur in Hollandia heeft meegedeeld dat het zo spoedig mogelijk bijzonderheden be kend zal maken. Aangezien de verbindin gen moeilijk zijn, verwacht men dat 't nog wel enige tijd kan duren voordat officiële rapporten in Hollandia zullen zijn ontvan gen. Als voorzorgsmaatregel heeft het V.N.-bestuur reeds medicamenten uit het buitenland laten overkomen om uitbrei ding van de ziekte te vqorkomen. Het be smette gebied is beperkt tot Agats en de omliggende dorpen. De ziekte is nergens anders op Nieuw-Guinea geconstateerd. Tijdens de U.L.O.-conferentie, welke in Rotterdam is gehouden, heeft prof. dr. Ph. J. Idenburg een inleiding gehouden over de economische betekenis van het onderwijs. Hij stelde de vraag of wel vaart een voorwaarde is voor de ontwik keling van het onderwijs of het onder wijs een voorwaarde voor de welvaart. Die laatste vraag zou tien of twintig jaar geleden nog economische ketterij zijn geweest, zei hij. Amerikaanse cijfers hebben aangetoond, dat met elk jaar meer onderwijs ook het inkomen van de be trokkene stijgt. Men klimt sociaal hoger naarmate men meer onderwijs heeft ge noten. Onderwijs is ontegenzeggelijk een welvaaftsfactor, maar als zodanig totaal verweven met het geheel. Door de ster ke toeneming van de niet-economische diensten en de automatisering is voort durend meer intellect nodig. Prof. Iden burg zei, dat, ook in verband met de besteding van de vrije tijd, de welvaart steeds het welzijn, het wezenlijke mens zijn, tot doei moet hebben, waarvoor ook weer ontwikkeling nodig is. Advertentie grof en stevig. De „SOUPLING"- permanent 19.50. Santpoorterplein 1 - Tel. 60643 Haarlem - Buslijn 2. Advertentie HOLLANDIA Nu de Nederlandse be stuursposten op Nieuw-Guinea steeds meer verlaten raken is ook het toezicht op de Papoea's sterk verminderd. Een groot aantal bestuursambtenaren dat op de bui tenposten dienst deed, is niet vervangen en de politiemacht is vaak te gering om klei ne ongeregeldheden te voorkomen. Ge vreesd wordt dan ook dat de stamoorlo gen, die tijdens het bestuur van de Ne derlanders nagenoeg waren uitgebannen, weer zullen opleven. Een oorlogje tussen twee stammen in de Balliemvallei is vol gens mensen die jarenlang in de binnen landen hebbén gewoond, te wijten aan het feit dat er maar weinig ambtenaren in het gebied meer aanwezig zijn. In Hollandia circuleren steeds meer geruchten over stamoorlogen in de binnenlanden. Maar door de slechte verbindingen is niemand in staat de geruchten te bevestigen of te ontkennen. Schepen van de K.P.M. varen thans langs de gehele kust van Nieuw-Guinea om Pakistaanse troepen van de V.N.-poli tiemacht naar hun bestemmingen te bren gen. Van de twaalfhonderd Pakistani, die in Sorong aan land kwamen, zijn er twee honderd achtergebleven. De andere dui zend worden, eveneens in groepen van tweehonderd man, naar Merauke, Biak, Hollandia, Kaimana en Fakfak gebracht. De Nederlandse militairen trekken zich op het ogenblik uit deze centra terug naar Biak, vanwaar zij met vliegtuigen naar Nederland overgebracht worden. De Ne derlandse militiaren van de landmacht, die in Hollandia zijn gelegerd zullen tegen het eind van de maand met de „Waterman" naar Nederland worden gebracht. Er zijn enige moeilijkheden ontstaan toen een achttiental militairen weigerde San een verplichte mars deel te nemen, omdat zij niet zonder munitie op patrouille wilden gaan. De mars zou verscheidene dagen du ren en voor de overnachtingen zouden de militairen een bivak moeten bouwen. Zij c Stadsschouwburg, vandaag 20.15 u.: Les Frèrés Jacques. x Concertgebouw, vandaag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee. Vrijdag 20.15 u.: concert door N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist Theo Olof, viool. Werken van Mo zart en Brahms. 3IOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Eenzaam zijn de ontembaren" 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Verboden verlangens", 14 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution en verdovende middelen" 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Lulu", 18 j, Luxor, vandaag 20.15 u.: „Romance a la Carte". Van vrijdag af 14, 19, 21.15 u.: „Ro mance a la Carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Vrijdag 20.15 u.: „La belle Americaine" a.l. Rembrandt, vandaag 19 en 21.15 u.: „Pri vé Leven", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Rocco en zijn broers", 18 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „De vloek van de prairie", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19, 21.15 u.: „De atoomreus", 14 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: ,,'n Tik keltje Diefstal" 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „De zon in het hart", 18 j. Monopole (Zandvoort), vrijdag tot en met zondag 20 u.: „De kanonnen van Nava- rone", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1.-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot an met 14 oktober Debussy. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158, Bloemendaal): expositie van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Wim van Aken uit Halfweg. Tot 14 oktober, da gelijks van 10-12 en 14-17 u. Zondag van 14-17 u. Openbare leeszaal (Arendsstraat, Hoofd dorp): tot en met 21 oktober schilderijen en gratieken van o.a. Lucebert, Van Die deren, Schroder en Salinger. Dagelijks van 1417 u. en van 1922 u. DIVERSEN Café Chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. Brinkmann, 20 u.: de Scandinavische cultuurfilm „12000 jaar geleden". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 5 oktober). DONDERDAG 11 OKTOBER City, 20 u.: „Blanke vrouw in de jungle". Rex, 20 u.: „Terreur in Portland City". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 12 OKTOBER City, 20 u.: „Lemmy houdt van dames". Rex, 20 u.: „Dodend rendez-vous". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. DONDERDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en striptease". VRIJDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 20 u.: „Rekruut tegen wil en dank". Advertentie 'n Zwitsers top-produkt wordt u getoond bij Gr. Houtstr. 181 Haarlem moesten wel wapens meenemen, doch kre gen geen munitie, hetgeen overigens ge bruikelijk is tijdens oefenpatrouilles. De commandanten van de achttien hebben het gedrag meer gezien als „morele weerslag" dan als dienstweigering. De achttien mili tairen hebben krijgstuchtelijke straffen ge kregen, maar de zaak zal niet voor de krijgsraad worden gebracht. Geen personeel Door het vertrek der Nederlanders func tioneren vele P.T.T.-kantoren buiten Hol landia niet meer, waardoor telefoonver keer vaak niet meer mogelijk is. Ook de luchtvaart heeft te kampen met perso neelsgebrek. De vliegvelden van Sorong, Manokwari en Merauke zijn geheel versto ken van luchtverkeerleiders. Daar ook de havenmeesters zijn vertrokken, worden de gronddiensten verricht door vrijwilligers, die vaak veel moeten improviseren om het vliegverkeer mogelijk te maken. Op de verkeerstoren op het vliegveld van Biak werken vijf Nederlandse militairen als luchtverkeersleiders, maar ook zij zullen binnen enkele weken vertrekken. Daar da gelijks DC-8 vliegtuigenvan de KLM met Nederlanders vertrekken, vele V.N.-vlieg- tuigen tientallen landingen uitvoeren en sinds kort ook de Indonesische luchtvaart onderneming Garuda twee keer per week van Djakarta naar Biak vliegt, werkt men op de verkeerstoren van Biak onder hoog spanning. Voor de scheepvaart hebben de Indone siërs reeds scheepswerktuigkundigen en havenmeesters naar de havens van So rong, Manokwari en Merauke gezonden. De UNTEA krijgt uit Manilla 20 radio technici en telegrafisten om de verbindin gen gaande te houden. Geen quorum De Nieuw-Guinearaad wilde gisteren een geheime vergadering houden, maar dit bleek niet mogelijk omdat slechts dertien leden van de raad aanwezig waren en het vereiste quorum niet werd bereikt. Ook de officiële kennismaking met de V.N.-be- stuurder, de heer Rolz Bennett, kon niet doorgaan daar deze voor een reis door Nieuw-Guinea was vertrokken. De raad beperkte zich nu tot het afscheid nemen van het ex-raadslid ds. F. C. Kamma, die als zendeling ruim twintig jaar in Nieuw- Guinea heeft gewerkt. Ds. Kamma, die eind deze week Nieuw-Guinea zal verlaten, vertegenwoordigde 't oostelijk bergland in de Nieuw-Guinearaad. Na zijn vertrek telt de raad nog drie Nederlandse leden: de heer Van Zeeland, mr. De Rijke en pater dr. L. J. van de Berg. Philadelphia. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft te Nunspeet het tehuis „Philadelphia" van de prostestantse ver eniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind geopend. Het Tweede Kamerlid J. H. Lamberts (P.v.d.A.) heeft de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de arrondissementsrechtbank te Breda een reeds gedurende negentien jaar in de rijkspsychiatrische inrichting te Woensel verpleegde delinquent toerekeningsvatbaar heqft verklaard. Het Kamerlid verzoekt de ministers de gang van zaken uiteen te zet ten, eventueel onder overlegging van de terzake.uitgesproken gerechtelijke vonnis sen, die ertoe geleid heeft dat betrokkene zo lang zijn vrijheid heeft moeten missen. „Menen de ministers," zo vraagt de heer Lamberts, „dat betrokkene geacht moet worden langer dan nodig verpleegd te zijn, en zo ja, achten zij zulks te wijten aan het in gebreke blijven van justitiële en/of medische autoriteiten?" Het Kamerlid vraagt tenslotte, of een en ander de bewindslieden aanleiding geeft wetswijzigingen en/of andere maatregelen in overweging te nemen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Statendam", 14 okt., en ss „Noordam", 17 okt. Argentinië: ms „Cap San Nicolas", 14 okt. en ts „Libertad" 17 okt. Australië: ms „Willem Ruys", 14 okt. en ts „Weserstein", 16 okt. Brazilië: ms „Cap San Nicolas", 14 okt., ms „Phecda", 15 okt. en ms „Laennec", 17 okt. Brits- Oost-Afrika: ms „Kouang-Si", 14 okt. en ss „Afrika", 18 okt. Canada: ss „Staten dam", 14 okt., ms „Prins Johan Willem Fri- so", 15 okt. en ss „Noordam", 17 okt. Chili: ms „Köln", 18 okt. Ned. Antillen: ms „Oran je Nassau", 16 okt. Nieuw-Zeeland: ms „Willem Ruys", 14 okt. Suriname: ms Oranjestad", 17 okt. Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Pretoria Castle", 14 okt. en ss „Radja", 17 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De Rijn is een van de vuilste rivieren ter wereld. Tot die conclusie is een gezel schap van ruim veertig deskundigen, dat in de afgelopen tien dagen aan boord van een passagiersschip de Rijn van Bazel tot Rotterdam is afgevaren, wel gekomen. Na aankomst van het gezelschap in Rotterdam vertelde mr. Cuperus dat onge veer vijfenzestig percent van het vuil dat in de Rijn terecht komt afkomstig is van de industrie, dertig percent van de bevol king die langs de oevers woont en de res terende vijf percent goeddeels van de scheepvaart. Op het ogenblik zo meende mr. Cu perus te moeten stellen is de rivier fei telijk nog slechts bruikbaar voor twee dingen, namelijk voor scheepvaart en voor Ket~Eransporteren van afvalstoffen naar zee. Technisch is het zeker mogelijk om tot een oplossing te komen, maar de grote vraag is wat dit zal gaan kosten en wie dit zal moeten betalen. In Duitsland is in de laatste jaren reeds Advertentie die in Haarlem-Noord wonen, zijn een behoorlijk aantal kindéren, kinderen die er graag lief uitzien, en ouders die trots zijn op hun kroost. Ons filiaal biedt u een grote sortering in Jassen, Jacks, Snow Suits enz. enz tegen echte Van Weert prijzen. DUS NIET DUUR Ruime parkeergelegenheid. 110-111. Kijk! zei de voorste indiaan, dan zullen we jullie naar onze wigwam brengen. Ja, nu zagen ze 't. Tussen de bomen stond een beschilderde tent, die in het in diaans wigwam heet. Kom maar binnen! nodigde de in diaan. Ik heet Rode Adelaar, hij is Dap pere Buffel en hij Snelle Pijl. Nou ja, zo heten we natuurlijk niet echt, maar dat zijn onze indianennamen, snap je? Door het opengeslagen zeil kropen ze achter elkaar de wigwam in. een bedrag van 150 miljoen mark uitge geven om verdere vervuiling te voorko men, maar afdoende maatregelen zullen een veelvoud van dit bedrag eisen. In alle betrokken landen wordt de ernst van het probleem ten volle ingezien en men is in brede kring bereid in nauwe onderlinge en internationale samenwerking aan een oplossing te werken. Het vervuilen van de Rijn heeft niet alleen tot gevolg dat de mensen niet meer in de rivier kunnen zwemmen en het wa ter niet meer kunnen drinken, dan nadat het volgens een ingewikkeld procédé is ge zuiverd, maar ook, dat de industrieën langs de rivier het water niet meer kun nen gebruiken, er geen vis meer in kan leven en het rivierwater voor land- en tuinbouw ongeschikt is geworden. Een oplossing van het probleem zou bij voorbeeld kunnen zijn langs de rivier pijp leidingen aan te leggen, die in zee uitmon den en door deze leiding het vuile indu strie- en afvalwater te leiden. Daardoor zou 95 percent van de vervuiling van het ogen blik kunnen worden opgevangen. In hoe verre dit echter een uitvoerbare oplossing is, moet nog worden bezien. Het bestuur van het Landbouwschap zal op dinsdag 16 oktober een onderhoud heb ben met de minister-president en de naar diens mening daarvoor in aanmerking ko mende ministers. Een verzoek om dit on derhoud werd enkele dagen gelegen door het Landbouwschap ingediend. Zoals bekend wil het Landbouwschap in dit onderhoud het prijs- en loonbeleid in de landbouw aan de orde stellen en daar bij speciaal aandacht schenken aan de moeilijkheden van het gemengde bedrijf, inclusief de pluimveehouderij. Op het Levendaal te Leiden is de ze ventienjarige wielrijder H. Havelaar uit Leiden door een bromfiets aangereden. Hij is in de loop van de middag in het aca demisch ziekenhuis te Leiden bezweken. In Vuilendam is de negentienjarige land bouwerszoon A. Muilwijk met zijn brom fiets tegen een koppel koeien gereden en omgekomen. De 23-jarige mejuffrouw G. H. Heutink is op de rijksweg ZwolleApeldoorn in Vaassen door een auto aangereden. Ze was op slag dood. Op een niet beveiligde overweg in de Zandweg in de gemeente Ter Heyden heeft een losse locomotief een trekker met aanhangwagen aangereden. Bij deze bot sing deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, de aanhangwagen werd ver nield. Verbod. De gemeenteraad van Bar- rteveld heeft besloten op zondag en alge meen erkende christelijke feestdagen na 13.00 uur andere dan culturele filmvoor stellingen in het concertgebouw te Bame- veld te verbieden. Het voorstel van B. en W. werd met 12 tegen 8 stemmen aange nomen. De C.H.- en A.R.-fracties stemden voor. De S.G.P.-fractie was tegen, omdat zij algeheel verbod wenste van bioscoop voorstellingen op zondag en liever ook op werkdagen. De P.v.d.A.-fractie, een lid van de V.V.D. en een lid van de K.V.P. stem den ook tegen. Jongen vermist. Sinds donderdag 4 oktober wordt in Dordrecht de 12-jarige Christiaan van der Laan vermist. De jon gen is die dag weggelopen uit de ouder lijke woning en sindsdien is hij spoorloos. Jongste belastingbeambte. Carolien Hanssen, een meisje van zestien pit het Limburgse plaatsje Linne, heeft het klaar gespeeld als jongste van heel het land te slagen voor adjunct-commies titulair bij 's rijks belastingen. De politierechter te Groningen heeft een 53-jarige schoonmaker van draineerbuizen, ex-wethouder van Finsterwolde en Eerste Kamerlid van de C.P.N., veroordeeld tot f 75.- boete, subsidiair dertig dagen hechte nis, een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, eveneens voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Hij stond terecht wegens 't besturen van een auto onder invloed van alcohol. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Het centrum van het gebied met hoge luchtdruk boven Europa heeft zich thans verplaatst naar het zeegebied ten noorden van Schotland. Daardoor ontstond in onze streken een zwakke stroming uit het noordoosten waarmede wolkenvelden van de Noord- en Oostzee het land binnendreven. De mist werd daardoor geleidelijk verdreven. De komende 24 uur blijft het weer onder in vloed van het bij Schotland gelegen hoge- drukgebied, waardoor de aanvoer van wol kenvelden aanhoudt. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. 3 a Neeralagl laatste 24 uur. a B sfi Den Helder geheel bew. n 17 0 Ypenburg geheel bew. nno 19 0 Vlissingen geheel bew. ono 19 0 Eelde mist nno 12 0 De Bilt geheel bew. n 18 0 Twente mist nw 16 0 Eindhoven mist windst. 18 0 Zd-Limburg mist n 18 0 Helsinki zwaar bew. w 13 0 Stockholm zwaar bew. wnw 15 0 Oslo geheel bew. nw 10 0 Kopenhagen geheel bew. nno 14 0 Aberdeen motregen o 12 1 Londen motregen no 20 0,1 Amsterdam geheel bew. nno 19 0 Brussel mist nno 19 0 Luxemburg onbewolkt no 20 0 Parijs mist no 22 0 Bordeaux zwaar bew. o 22 0 Grenoble mist windst. 20 0 Nice onbewolkt n 20 0 Berlijn mist zo 17 0 Frankfort mist windst. 21 0 München mist windst. 18 0 Zürich mist windst. 18 0,4 Genève mist wzw 18 0 Locarno mist windst. 19 0 Wenen licht bew. verand. 22 0 Innsbruck mist w 20 0 Belgrado onbewolkt windst. 22 0 Athene half bew. n 21 0 Rome regen zw 19 34 Ajaccio licht bew. ono 23 13 Madrid zwaar bew. windst. 24 2 Mallorca zwaar bew. windst. 26 0 Lissabon regenbui zzo 21 20 Vrijdag 12 oktober Zon op 6.58 uur, onder 17.54 uur. Maan op 17.58 uur, onder 5.00 uur. Maanstanden 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 oktober Hoog water 1.32 en 14.01 uur. Laag water 9.38 en 21.55 uur. Vrijdag 12 oktober Hoog water 2.22 en 14.46 uur. Laag water 10.27 en 22.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2