IN DE VISHAL+EN OP ZEE Prof. dr. R. W. v. d.Giessen sprak over militaire psychologie Jhr. Alting von Geusau sprak over bewust zien van films GISPEN CULEMBORGË Inaugurale rede bij KMA te Breda Voor eind '62 een EEG-visserijgesprek Deventer kon tweede Duitse t.v.-zender ontvangen Nederlands schip in moeilijkheden DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 n Internationale normen voor voedselkwaliteit Echtpaar bedwelmd door kolendamp; vrouw overleden Maar P.T.T. nam vinding van radiohandelaar in beslag Gemeente zorgt voor meer vergaderruimte in Santpoort Groot of klein, alle Gis pen bergmeubelen wor den opgebouwd uit de zelfde onderdelen. Vervaardigd met dezelf de dosis vakmanschap en dezelfde vindingrijk heid. In een spel van ranke lijnen herschep pen zij de toegemeten ruimte in louter nuttige ruimte, verdeeld naar de wensen en behoeften van u en uwgezin. Daar om kunnen al die Gispen bergmeubelen - groot of klein en oneindig geva rieerd - bèrgen bergen. Voor uw woonkamer, uw werkkamer.de kamer van uw oudste, de speelkamer voor de kleintjes, er is een Gispen bergmeubel voor elke ruimte, voor elke situatie. Ook als scheidingswand. U kunt aanbouwen, opbouwen en indelen naar behoefte. Tien kleuren maken het u gemakkelijk om een bergmeubel te componeren naar eigen smaak en in harmonie met uw eigen omgeving. In Breda heeft vandaag Prof. dr. R. W. van der Giessen, chef van Hoogovens' psychologische afdeling in IJmuiden een inaugurale rede gehouden in verband met zijn aanvaarding van het ambt van buiten gewoon hoogleraar in de psychologie bij de afdeling Sociale en Economische Studie en Leiderschap van de Koninklijke Mili taire Academie. De hoogleraar heeft hier gesproken voor een groot aantal genodig den over militaire psychologie en psycho logie voor militairen. Militaire psychologie is niet een afzon derlijke psychologie, want in de betekenis van „wetenschap van het menselijk ge drag" is er slechts één psychologie mo- meen binnen enkele dagen. Toch waren er personen bij wie het langer duurde. Dit onderzoek geschiedde aanvankelijk naar aanleiding van de ervaringen die sommige krijgsgevangenen tijdens de strijd op Ko rea hadden opgedaan. Tegenwoordig wordt het verricht om de psychische gevolgen van de ruimtevaart en het verblijf in pool streken na te gaan. Het aldus verkregen inzicht is ook van belang voor de psychologie in het alge meen. „Hoewel het niet de bedoeling is om van toekomstige officieren militaire psycholo gen te maken en het niet doenlijk is de cadetten door colleges praktische mensen kennis en leiderschapskwaliteiten bij te brengen, bestaan er wél methoden om een zekere gevoeligheid voor de vele voetan gels en klemmen op dit terrein aan te kwe ken," aldus prof. van der Giessen. Ook in de militaire samenleving is het bevorde ren van „ontvankelijkheid" voor deze pro blemen niet overbodig. In sommige lan den, vooral in de Verenigde Staten, wor den zeer grote bedragen besteed aan psy chologisch onderzoek voor de strijdkrach ten. Dat zou voor ons land mogelijk, noch wenselijk zijn; de kans op dubbele onder zoekingen zou er slechts door worden ver hoogd. Toch zou Nederland met de beschikbare, beperkte middelen nog meer kunnen pres teren. Professor Van der Giessen hoopte dat de nieuwe organisatie van het onder wijs bij de K.M.A. tot hogere prestaties zal stimuleren. BRUSSEL (Reuter) De ministers van Landbouw van de EEG hebben besloten voor het eind van dit jaar een visserijcon ferentie in het kader van de gemeenschap uit te schrijven, zo hebben kringen die in nauw contact met de ministerraad van de EEG staan, vandaag na afloop van een tweedaagse vergadering van de minister raad meegedeeld. De conferentie zal waar schijnlijk in december plaatsvinden. De Europese commissie zal voorstellen doen met betrekking tot een mogelijke deelne ming van niet- ledenlanden, zoals Groot- Brittannië, Noorwegen, Denemarken en Nederland is éen van de 44 landen, die de overeenkomst hebben getekend voor het instellen van een internationaal nor mensysteem voor de waardering van voe dingsmiddelen. Op initiatief van Nederland is van 1 tot 5 oktober in Genève een conferentie ge houden, waar gesproken is over de drin gende wens tot het invoeren van een der gelijk internationaal normensysteem. Be sloten werd tot instelling van een codex. De 44 landen hebben zich verplicht in de kwaliteitbeoordeling van de door hen op d markt gebrachte levensmiddelen niet be neden de normen van deze codes te gaan, waarin in het bijzonder aandacht is ge schonken aan de moderne conserverings- middelene en chemische toevoegingen. De interesse bij de leden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen blijft stellig niet beperkt tot louter huishoudelijke aangelegenheden. Dit werd woensdag avond weer eens bewezen door de zeer behoorlijke belangstelling voor de lezing „Bewust film-zien", welk onderwerp door jhr. L. Th. AVting von Geusau, in gebouw „De Haven" in Santpoort, voor de plaatselijke afdeling van genoemde vereniging werd behandeld. Een belangstelling, welke overigens volkomen gerechtvaardigd bleek, omdat spreker zijn betoog na de pauze illustreerde met een aantal interessante film fragmenten. Behalve Bert Haanstra's onvolprezen „Glas" en een nieuwe Engelse documentaire over zuurstof, beschikte de heer Alting immers zowaar nog over een gedeelte van Einstein's destijds zo vermaarde „Pantserkruiser Potemkin", welke Rus sische film in de twintiger jaren over de gehele wereld met zulk een enthousiaste bewondering werd bekeken en bijna een om wenteling in de filmkunst ten gevolge had. De 60-jarige mevrouw Cornelissen uit de Spieghelstraat in Leiden is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot werd in bewus teloze toestand aan het acedemisch zieken huis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Vermoedelijk is het echtpaar dinsdagavond reeds door kolendamp be dwelmd. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Godefridus J. M., z. van G. J. van Buggenum en T. M. de Leeuw; Jo hannes V. M„ z. van G. J. van Buggenum en T. M. de Leeuw; Marcel J. Z., z. van J. Z. H. Stijnders en M. F. Weitz; Franciscus G„ z. van H .H. A. van Leeuwen en C. van der Lee; Jean P., z. van P. J. J. Rusters en T. Dijkstra; Marco, z. van H. J. van Boekei en A. W. Bruininks; Monica C. M. M., d. van N. J. Verduin en B. J. van der Voort; Margaretha M„ d. van J. J. Dam en M. M. Duin; Geertruida C„ d. van A. J. Jansen en G. C. Toebes; Johannes A„ z. van J. Aardenburg en A. S. van der Meij; Aal- dert, z. van L. van der Sluis en W. van der Weide; Ronaldus A., z. van H. G. Stal en G. H. A. Meulebeek. GETROUWD: C. J. A. Huijg en E. E. Thomas; H. G. Verheul en J. M. Maurice; H. J. Reinders en A. G. Weiten; P. de Groot en E. J. Brummelman; C. L. M. Weemaes en A. J. M. Eggermont. ONDERTROUWD: H. J. Out en A. M. Pel; C. A. van der Meij en A. H. Joppe; G. Langeberg en C. C. de Vries; W. From- mé en J. B. Bruijns. OVERLEDEN: H. van der Kolk, 65 j„ geh. met J. Bannink; J. van der Steeg, 92 j., ongeh.; J. Gravestijn, 47 j., ongeh.; J. Boo gaard, 69 j„ geh. met J. Kooiman; B. J. A. Vrenegoor, 56 j., geh. met T. M. Heems kerk; J. van den Tooren, 64 j., geh. met M. Bak. gelijk. De algemene principes en de wet matigheden, waarvan het de bedoeling is dat de wetenschap ze opspoort en formu leert, kunnen echter worden toegepast in een grote verscheidenheid van milieus. Eén daarvan is de militaire samenleving. De militaire psychologie omvat dus de studie van het menselijk gedrag en de menselijke aard in de militaire omgeving. Deze studie is o.m. van groot belang voor recrutering, selectie, opleiding, leidingge ven, moreel, toepassing van de arbeids- leer, etc. Ook de psychologische oorlogvoe ring en de psychologische kanten van de veiligheid behoren tot het uitgebreide ge bied van de militaire psychologie. De problematiek van de militaire psy chologie vertoont veel overeenkomst met die van de bedrijfspsychologie. In vele ge vallen heeft de psychologische activiteit in de militaire wereld bevruchtend gewerkt op de industriële psychologie, bijvoorbeeld voor de techniek van het beoordelen van personeel, het meten van prestaties, etc. Proefnemingen Een nieuw hoofdstuk van de militaire psychologie is het onderzoek naar de ge volgen van wat de Amerikanen noemen „sensory deprivation" d.w.z. de onthou ding of althans de sterke vermindering van de prikkels die de mens van buitenaf via zijn zintuigen bereiken. Bij proefnemingen in de Verenigde Staten op vrijwilligers- studenten werd de proefpersonen het zien en het horen zoveel mogelijk belet. Onge voeligheid, lusteloosheid, zinsbegoocheling waren er onder meer het gevolg van. De proefpersonen bleken na afloop ge makkelijker te beïnvloeden en tot bepaal de prestaties waren zij niet meer in staat. Deze gevolgen verdwenen over het alge- Woensdag De aanvoer in IJmuiden was woensdag 4075 kisten vis, waarvan 118 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 3 tongschar en schartong, 318 schol, 12 schar, 8 bot, 1812 haring, 446 makreel, 583 schelvis, 269 wijting, 156 ka beljauw en gul, 12 leng, 53 haai, 30 poon, 241 kool vis en 11 diversen. Prijzen per kilogram, in guldens: heilbot 4.604; gr. tong 54.60, grm. tong 4.10 3.80, kim. tong 4.303.40, kl. tong I 4.20 3.40, kl. tong II 3.102.50 en tarbot I 3.40 —3.10. Per 50 kilo: tarbot IV"86; kl. tongschar 100, schartong 40, gr. schol 4643, grm. schol 43—39, kim. schol 37—35, kl. schol I 35—34, kl. schol II 41—14, schar 30—27, bot 18—16, verse haring 35-^-12.50, makreel 4220, gr. schelvis 4832, grm. schelvis 4731, kim. schelvis 4731, kl. schelvis I 4325, kl. schelvis II 3016, wijting 27— 14, gr. gul 63—40, mid. gul 55—38, kl. gul 4631, kl. leng 39, kl .haai 2013.50, poon tjes 2511, kl. koolvis zw. 4338 en kl. koolvis wit 6156. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 328126, gr. koolvis zw. 120—100, gr. koolvis wit 200— 190 en gr. leng 120100. Besommingen, in guldens: KW 39 19.400, KW 54 17.700, KW 104 f 2690, I.JM 154 13.400, IJM 7 520, IJM II 620, VL 84 8710, SCH 153 9490, SCH 27 11.580, VL 131 12.550. Aanvoer van donderdag Achtentwintig vaartuigen waren van morgen in IJmuiden aan de markt met 520 kisten schelvis, 80 wijting, 260 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 1540 haring, 365 makreel, 540 schol, 30 tarbot, 140 varia, 300 sprot, 30 haai, 320 stuks stijve kabel jauw en 10.000 kilogram tong. Er werden nog 2800 kisten spanharing verwacht. Prijzen van donderdag Prijzen in guldens, per kilogram: heil bot 4,504, tarbot 3,502, grote tong 5 4,60, grootmiddel tong 4,50—4,10, klein- middel tong 4,604, tong I 4,504, tong 2 3,30—3. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 144 126, middel kabeljauw 140126, grote kool vis 112120, middel koolvis 126120. Per 50 kilogram: grote gul 6756, mid del gul 5851, kleine gul 4136, grote en grootmiddel schol 5646, zetschol 4738, schol I 48—39, schol II 37—25, schol III De P.T.T. heeft bij een radiohandelaar in Deventer, de heer F. Krebbers, een ap paraat in beslag genomen waarmee de heer Krebbers enkele dagen geleden bij een proefuitzending ervoor heeft gezorgd dat een deel van Deventer het tweede Duitse televisieprogramma ontving. De P.T.T. ging tot deze maatregel over om dat de heer Krebbers geen zendmachtiging bezit en dus de Telegraaf- en Telefoonwet heeft overtreden. De heer Krebbers had het apparaat ge plaatst op een 50 meter hoge silo in De venter. Het is in de handel verkrijgbaar en wordt bijvoorbeeld gebruikt bij toepas sing van een centraal antennesysteem voor flats. De heer Krebbers gebruikte deze zo genoemde frequentiewisselaar na melijk om de tv-kijkers in Deventer in de gelegenheid te stellen ook de tweede Duit se tv-zender te ontvangen zonder kostbare veranderingen aan hun toestel. Dergelijke straalzendertjes worden overal in de bergstreken van Duitsland, Oostenrijk en Italië veel gebruikt om de plaatselijke ont vangst te verbeteren. De reikwijdte bij de proef in Deventer genomen, was door de afgeschermde an tenne zo miniem dat slechts een klein deel van de stad het tweede Duitse programma goed kon ontvangen. De P.T.T. heeft verklaard, dat de inbe slagneming van de frequentiewisselaar en 't proces-verbaal, dat tegen de heer Kreb bers is opgemaakt, hun oorzaak alleen vin den in het feit dat de heer Krebbers geen zendvergunning bezit. 3314, gestripte wijting 2919, dichte wij ting 1310, schar 2716, poontjes 2013, radio 13.50—10, koolvis I 4237, koolvis II 33, ham 186174, grote schelvis 5242, grootmiddel schelvis 4840, kleinmiddel schelvis 4442, schelvis I 4742, schelvis II 3023, tarbot 154100, schartong 81 40, tongschar 84, griet 10085, rode poon 3028, haring 3219,60, kleine haring 23 11, makreel 3422, boken 4442, pilchards 46—22. Per 40 kilogram: krabbepoten 6,50, inkt vis 5312, haai 1713. Regels kabeljauw: grote 11498, middel 66—53. Vleet 6664 per hoop en rog 5538 per hoop. Besommingen van donderdag In guldens: HD 74 27.800; KW 72 8.030; KW 55 8.500; KW 190 12.850; KW 184 1.660; KW 134 en KW 136 (spanvissers) 5.300; IJM 204 8.670; IJM 73 8.170. Op zee De Robert William KW 123 meldde aan de Brittenburg KW 121 dat er na een hele dag vissen slechts 15 kantjes haring en een paar manden schelvis waren buitge maakt. De Robert William viste op 57 gra den noorderbreedte. Van de spanvissers, die vorige week zul ke prachtige partijen haring aanvoerden, hoort an ziet men weinig. Tot nu toe heb ben deze visjes zich deze week nog niet zo vlot laten vangen. Maar naar de me ning van de opvarenden van de kotters zal er nog wel wat van deze haring los komen. De Onderneming 1 SCH 261 lag gister avond om zeven uur voor de laatste trek aan het net. Dit schip had op 57 graden n.b. gevist. Dit bleek uit een gesprek van de onderneming 1 met de Cornelia Maria SCH 135, die in de Ierse Zee zijn geluk be proeft. De SCH 135 zei in de morgenuren niets te hebben gevangen. Na de middag had men enkele trekjes voor ten hoogste twintig kantjes gedaan. Wat voor de naring geldt, geldt ook voor de makrelen. Soms ziet men ze boven het water uitspringen, maar te vangen waren ze tot gisteren toe niet. De KW 135 Emma Wilhelmina vist aan de onderkSnt van de Koraalbank en heeft gisteren een prachtige dag gemaakt. Het schjp meldde dit aan de SCH 22 Magnolia, die het lichtschip Souvereign gisteravond Het Nederlandse motorschip „Narwal" bevindt zich tien mijl ten zuiden van het Oostzee-eiland Fehmarn in nood. Volgens radio-Kiel verzocht het 300 ton metende scheepje woensdagavond om 19 uur 40 ra diografisch om hulp omdat het water maakte in de machinekamer. Een aantal schepen is naar de „Narwal" onderweg. Als eersten bereikten om 21 uur de op Fehmarn gestationeerde motorred- dingskruiser „Hamburg", alsmede een pa trouilleboot van de Oostduitse marine het in nood verkerende scheepje. Beide vaar tuigen proberen de machinekamer droog te pompen en de „Narwal" op de zuidkust van Fehmarn aan de grond te zetten. De sleepboot Hermes uit Kiel, die uitge varen is om de „Narwal" hulp te verlenen, wordt te middernacht op de plaats des on- heils verwacht. Nader wordt gemeld, dat de Narwal in de loop van de nacht weggesleept en in veiligheid gebracht is. De Hamburg heeft het Nederlandse schip naar de zuidzijde van het eiland Fehmarn gebracht, waar de schade werd opgenomen en het lek gedicht werd- Indien de raad van Velsen met een des betreffend voorstel akkoord gaat, zal de ge meente in Santpoort voor f 57.500,- een pand kopen dat tijdelijk zal dienen als dependance van de gemeentelijke openba re leeszaal en bibliotheek en als verga derruimte. Het betreft bier het pand Hoofdstraat 117. Het pand kan tijdelijk geschikt gemaakt worden, zulks in afwachting van de bouw van een permanente leeszaal en biblio theek. Het pand dateert uit het jaar 1903 en het bevat tien appartementen die na sa menvoeging en wijziging voor de gestel de doelen geschikt gemaakt kunnen wor den. juist was gepasseerd op de thuisvaart uit de Ierse Zee. Over de resultaten van de visserij was men niet ontevreden, er la gen een mooie partij makreel en een partij gezouten haring in het schip. Men ver wachtte, ondanks de lange reis, een rede lijke besomming te kunnen maken. Vrij dag hoopt de Magnolia in Scheveningen aan de markt te komen. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer vanmorgen 40 varia, 130 wijting, 150 schol, 100 sprot, 2000 kilogram tong. Om deze reden was spreker ook van oor deel, dat de film op de jeugd niet zulk een ongunstige invloed heeft, als wel eens wordt aangenomen. Door het intensief be leven van vechtpartijen en andere opwin dende gebeurtenissen, ontspant de jonge mens zich in zekere zin en verliest hij de agressie, waar hij zich anderstoeh van zou moeten ontdoen. Wat nu het „bewust film-zien" betreft, vestigde de heer Alting er de aandacht op, dat elke toeschouwer uit een film onbe wust die beelden vasthoudt, waar voor hem persoonlijk een zekere betekenis van uitgaat. Vandaar dat verschillende men sen dezelfde film telkens op een geheel afzonderlijke manier bekijken. Daarom achtte spreker het van zulk een belang, dat de toeschouwer zich voor het film zien enigszins traint, om hier de volle pro fijten van te kunnen trekken. Men dient hiervoor te letten op drie aspecten: de es- tetische inhoud, de beeldtaal en pas in de laatste plaats, op het eigenlijke verhaal. Het slot van zijn betoog hield jhr. Al ting von Geusau zuiver instructief, door met een aantal dia's zijn gehoor ook enigs zins met de filmmontage vertrouwd te ma ken. Aldus werd een verhelderend inzicht gegeven op de methode, welke door de De heer Alting begon zijn causerie met vast te stellen, dat de film in betrekke lijk korte tijd is uitgegroeid van kermis grap tot een enorme industrie. Spreker meende, dat de film eigenlijk een com municatiemiddel is, als voortzetting van de oertijd, toen de mensen zich door beel den en signalen met elkaar in verbinding stelden. Uit deze beeldtaal is langzamer hand de spreektaal ontstaan en nu doet het verschijnsel zich voor, dat in onze tijd voor de beeldtaal weer zulk een belang rijke positie wordt ingeruimd. Het grote succes van de film schreef de heer Alting voor een deel toe aan het feit, dat de toe schouwer in de bioscoopzaal is geneigd zichzelf bij de handeling op het witte doek te projecteren. Men is daardoor in staat, met de held van het verhaal zijn gevoe lens en verlangens op de film af te rea geren. regisseur wordt toegepast, om de gewens te spanning op de toeschouwer over te brengen. Na de pauze bepaalde de heer Alting zich geheel tot het vertonen van filmfragmenten, waarbij behalve de reeds genoemde, ook een geestig, door Norman Mc.Laren rechtstreeks op stroken gete kend filmpje, sterk de aandacht trok. OP AANVRAAG ZENDEN WIJ GAARNE ONZE BERGMEUBEL FOLDER BI t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9