P. v.d. A. in Heemskerk vindt stichting voor openlucht-zwembad uit de tijd Liever een gemeentelijk bad Raad Beverwijk akkoord met aankoop nieuwe surveillance auto voor politie Schepen, rederijen en werven bender Sport in de IJmond Vijf maanden geëist wegens diefstallen bij Hoogovens Mr. Geleijnse: „Ontslag is niet gerechtvaardigd" FOTO FILM PROJECTIE A-R-deBOERlftrffinra K W. Alberda zegt lidmaatschap op Kort IJmondnieuws Man vulde eigenmachtig zijn salaris aan Van der Putten haalde slechts oude koeien uit de sloofzegt ge machtigde van minister Tachtig doden bij stammenoorlog in Baliemvallei VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 11 O to WASMACHINES LOENDERSLOOT Raad van Velsen vergadert woensdag 17 oktober Bedrijven in IJmuiden gaan uitbreiden Bridge HAARLEMSE RECHTBANK Een der verdachten mag dat de elektriciën in de gelegenheid werd eerst reis met Willem Barendsz" maken CONSTANT Zaak-Van der Putten voor Centrale Raad Minister heejt fout gehandeld" Het nieuwe P.v.d.A.-raadslid J. J. Nijdeken was gisteravond wel degene, die in de Heemskerkse raadsvergadering de discussies op gang bracht. De meeste stof tot spreken ontstond naar aanleiding van een voorstel tot grondtransactie voor een te bouwen openluchtzwembad. De heer Nijdeken sprak zich uit tegen de stichtingsvorm. Zijn fractie ziet liever een gemeentelijk zwembad, zodat de bevolking ook zeggen- De heer J. Nijdeken informeerde welke mogelijkheden er zijn om het aantal in woners per hectare in Heemskerk zoveel mogelijk te beperken. Teveel inwoners per hectare „het opstapelen" moet wor den voorkomen „wil Heemskerk de tuin stad in de IJmond blijven." Het raadslid informeerde of het nodig is hoge flats te bouwen. Hij vroeg een speciale vergade ring te houden om te spreken over de exploitatie-opzet van wijken. Voorzitter H. Nielen gaf toe, dat het voor de raad niet gemakkelijk moet zijn over deze zaak van exploitatie te spreken. Vandaar dat hij van mening was, dat de stukken in het vervolg de raadsleden eer der moeten bereiken dan nu het geval is geweest. Hij betoogde dat een grondprijs van 20 per vierkante meter niet te hoog is. De bebouwing, zo hoopte de voorzitter, zal waarschijnlijk minder dicht zijn dan het streekplan voor de IJmond-Noord aan geeft. Dunnere bebouwing De gedachte om 80 huizen per hectare te bouwen volgens het streekplan is in Heemskerk niet bewaarheid geworden. Er zijn hier slechts veertig huizen per hec tare gebouwd. Wethouder H. J. M. Roo- zen noemde dit een bijzonder gelukkige omstandigheid. Voor sociale en culturele instellingen wordt de grondprijs meestal lager gesteld. Dat was het punt waarover de heer Nijdeken zich nogal ongerust maakte. Dat de grondprijs in Heemskerk omhoog is gegaan, is voornamelijk te wij ten aan stijging van arbeidskosten, aldus wethouder Roozen. De heer Nijdeken vroeg ten slotte of er meer ruimte en mogelijkheden geschapen kunnen worden om de grondprijs voor so ciale en culturele instellingen lager te stel len dan volgens de exploitatieopzet, waar om het gisteravond ging. Die toezegging kreeg hij. Ziekenhuis De raad ging akkoord met een voorstel tot verkoop van grond aan de stichting tot bouw van een r.k. ziekenhuis. Het raads lid S. W. van Tuinen (Prot. Chr.) vroeg wanneer de bouw begint. Hij meende ge hoord te hebben dat dit nog wel tien of twintig jaar kan duren. De grond is ge legen aan de Bachstraat, die vele jaren braak zal liggen. De heer Nijdeken (P.v.d.A.) zag dan ook graag dat het ter rein bestemd zal worden voor de recrea tie, zoals een sportveld. Een amendement van dit raadslid om de grond eventueel later, bij gewijzigde plannen, terug te verkopen aan de ge meente, werd ondersteund. Zolang het ter rein echter braak blijft liggen, dient de gemeente er een recreatieterrein voor de jeugd van te maken. Het college nam het als een suggestie over. Akkoord ging de raad ook met een voor stel tot uitgifte van erfpacht van grond, bestemd voor een zwembad. De K.V.P.- fractie sprak de wens uit, dat het stich tingsbestuur met voortvarendheid de plan nen zal kunnen,' uitvoeren. Het zwembad gaat 0,8 miljoen gulden kosten. De heer Nijdeken (P.v.d.A.) vroeg zich af waar om het zwembad niet gemeentelijk is, zo als in Velsen. De stichtingsvorm achtte spreker ïiiet zo erg geslaagd; zijn fractie ziet liever een gemeentelijk zwembad. Advertentie grote sortering gunstige prijzen goede service Kennemerlaan 5 (bij de brug) „Uit de tijd", noemde spreker het, dat een stichting een zwembad beheert. Voorts ging het raadslid in op de recreatie in 't algemeen in de IJmond. Hij vroeg zich af of de rechtsvorm van de stichting in over eenstemming is met de inhoud van een nog niet openbaar gemaakt rapport over de recreatie, in opdracht van het IJmond Adviescollege. De heer Nijdeken betoogde dat hij het in strijd met de democratie achtte, nu een stichting het openluchtbad in Heemskerk gaat beheren. In de statuten staat niets over accountantscontrole enzovoort. In de akte moet volgens dit raadslid worden op genomen, dat de gemeenteraad óók een vinger in de pap heeft. De heer Van Tuinen geloofde dat de heer Nijdeken de zaken te zwaar zag. Wet houder A. van Herpen (K.V.P.) zei dat het stichtingsbestuur een enorme verant woordelijkheid op zich heeft geladen. „Is het niet een beetje onsympathiek ze nu te wantrouwen," aldus vroeg de wethou der zich af. Het particulier initiatief kan vaak meer bereiken dan een gemeentebe stuur. De wethouder zei dan ook de groot ste bewondering te hebben voor de stich ting. „Alle bezwaren van de heer Nijde ken, horen in deze raadsvergadering niet thuis," zo zei de heer Van Herpen. De gemeenteraad van Beverwijk, zonder van het stadhuis ingerichte tentoonstelling de heer VV. Alberda die zijn lidmaatschap heeft opgezegd, had gisteravond niet meer dan drie kwartier nodig om een veertien punten tellende agenda te bespreken. Punt 2, een voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van een nieu we surveillancewagen voor de politie, was voor de heer H. C. van Eek (K.V.P.) aan leiding op te merken, dat de raadsvoor drachten vaak wat te summier zyn opge steld. Hij vroeg of de gegevens, die B. en W. ten dienste hebben gestaan bij de sa menstelling, voortaan ook uitgebreider in de raadsvoordrachten verwerkt kunnen worden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma beloofde dit. De heer C. M. de Goede (K.V.P.) vroeg of de politie-auto's niet in één bepaalde kleur geschilderd kunnen worden. De voor zitter achtte een discrete kleur gewenst en vond het blauwe knipperlicht opvallend genoeg. Hij kondigde aan, dat in de loop van de volgende begroting een uitbreiding van het wagenpark van de politie is te ver wachten. De nieuwe wagen, met mobili- foon-installatie, zal 7.980,kosten, de oude blijft als reserve en voor opleidings doeleinden in gebruik. Op een vraag van mevrouw M. E. SchmohlMeijnes (P.v.d.A.) antwoordde de heer Bruinsma, dat het pad links van de Zeestraat in het winterseizoen voor ver keer in beide richtingen zal zijn openge steld. Mevrouw Schmohl wilde ook weten of de politiescooter wel intensief wordt ge bruikt. De voorzitter gaf hierop een beves tigend antwoord, met de opmerking dat een scooter in de winter een slecht te ge bruiken voertuig is. De heer W. Swarts (C.P.N.) wees bij de behandeling van hetzelfde punt op de overlast die de bewoners van de Klooster straat en omgeving hebben van bromno- zems. Burgemeester Bruinsma was van mening dat men aan deze plaag niet teveel aandacht moet schenken, omdat dit pro vocerend zou werken. Hij drong er bij de winkeliers op aan tactvol op te treden. De raad besloot na wat discussie over te gaan tot de aanschaf van onderhoudsma- terieel, onder andere een nieuwe tractor, voor 29.465, Een opmerking van de heer Swarts bij behandeling van het voorstel betreffende de vaststelling van de afrekening grondex ploitatie complex III grondbedrijf, deed wethouder W. J. Vessies opmerken dat er binnenkort een plan tot een totale herzie ning van het Kuenenplein ter tafel zal ko men. Als subsidie voor de Stichting Algemene en Individuele Blindenbelangen te Amster dam stelt de raad beschikbaar over 1960 2x 20,over 1961 3x 20,en over 1962 en volgende jaren ditzelfde bedrag. Na afloop van de raadsvergadering be keken raad en college een kleine in de hal Bloemschikavond. Donderdag 18 ok tober wordt door de tuinbouwstudieclub „Velsen" een bloemschikavond gehouden. Bij wijze van experiment nu eens in café restaurant „De Uilenboom" in Santpoort. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling IJmuiden-oost van de Nederlandse Chris telijke Vrouwenbond houdt dinsdag 16 ok tober een ledenvergadering in de Petra zaal. Spreekster is mevrouw G. E. Hey- koopReekum, over het onderwerp „Ver rijkt vertellen ons leven?" Aan het einde van de vorige maand zijn twee nieuwe kotters aan de vloot toege voegd en wel de Spes Nostra WR. 56 en Neeltje Johanna KW.84. Eerstgenoemd schip is gebouwd bij de firma Laan Kooy te Den Oever oor de rederij Spes Nostra ter vervanging van de vorige kot ter van die naam. De Spes Nostra meet 103 bruto reg. ton, de lengte over alles bedraagt 27,17 m., de breedte 6,30 m. en de holte 2,90 m. De hoofdmotor is een 6 cil. Bolnes motor van 360 pk. De Neeltje Johanna KW 84 is afkomstig van de werf T. van den Beidt Thz. in West Graftdijk en is gebouwd voor J. A. de Best te Katwijk aan Zee, ter vervan ging van de kotter, die onlangs naar Sche- veningen is verkocht. De Nieuwe Neeltje Johanna is groot 98 ton, de grootste lengte bedraagt 25,30 m., de breedte 5,90 m. en de holte 2,40 m. De voortstuwing geschiedt door een 6 cil. Kromhout motor van 375 pk. Woensdag is de nieuwe kotter Antje KW.200 in IJmuiden aangekomen, welk vaartuig gebouwd is in Alphen aan de Rijn bij de Scheepsbouwwerf De Indus trie. Dit schip heeft een bruto inhoud van 139 reg. ton, is lang over alles 28,90 m., breed 6,50 m. en diep 3,00 m. De Antje wordt voortbewogen door een 7 cil. Indus trie diesel van 385 pk. Het vaartuig is ge bouwd voor de n.v. Rederij Schaap te Katwijk aan Zee, die tevens de kotter Cor nells Schaap KW.172 in de vaart heeft. De trawlloger De Verwachting KW. 28, die eveneens aan deze rederij toebehoort, werd de vorige maand opgelegd en zal niet meer voor genoemde rederij in de vaart komen. De motorkotter Dinemarie KW.57 van de n.v. V.h. firma N. Haasnoot is uit de vaart genomen om van een nieuwe motor te worden voorzien. Vier loggers, die getrawld hebben, zijn in de afgelopen week met de vleet ter visserij vertrokken, n.l. de Willem Corne lls KW. 16, Nelly Maria KW.70, Maria Ja- coba KW.73 en Willy KW.141. Van Katwijk aan Zee nemen thans 14 loggers aan de haringdrijfnetvisserij deel. De stoomloodsboot Canopus, die 9 jaar dienst heeft gedaan als opleidingsschip van de vereniging Zeekadetkorps IJmond, is voor de sloop naar Hendrik Ido Ambacht verkocht. De stoomtrawler Josef Bodden SO.104 van de Gemeinwirtschaftliche Hochseefi- scherei GmbH te Bremerhaven, is naar Noorwegen verkocht. Het schip meet 392 reg.ton bruto en is in 1948 bij de Howaldts- werke te Hamburg gebouwd. van oudheidkundige vondsten op en om Oosterwijk. De expositie was verzorgd door de Kennemer Oudheidkamer. De heer Th. M. Luypen, voorzitter van de werk groep der Kennemer Oudheidkamer, gaf explicatie. Het raadslid A. Klomp (V.V.D.) deed het college van B. en W. een brief toekomen met de volgende vragen: Is het juist, dat de Beverwijkse Harmo niekapel ter gelegenheid van haar jubileum 1.000,heeft ontvangen van het gemeen tebestuur, op of omstreeks 28 september 1962? 2. Zo ja, is het gebruikelijk, dat het col lege aan jubilerende verenigingen gelden verstrekt? 3. Waarom wordt bij het verstrekken van gelden uit de gemeentekas niet het oordeel van de raad gevraagd? Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico. Siwa, Velo, DRU, Erres, Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 De gemeentreaad van Velsen komt woensdag 17 oktober te halfacht 's avonds in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de bouw van 144 etagewoningen in IJmuid- den, op een terrein aan de westzijde van de Orionweg, tegenover de Bellatrixstraat, waarvan de totale douw- en grondkosten worden geraamd op 3.650.000. In de IJmuider Courant van donderdag 11 dezer publiceerden wij reeds bijzonderheden hierover. Advertentie Traditionele verjaardags-attractie Wie minstens 35.— besteedt ontvangt OVERHEMD of WEEKENDER voor HALVE prijs Iheren» en jongens kleding Breestraat 17 Beverwijk De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. C. Dyserinck, heeft de eis van twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf in de zaak tegen een 51-ja- rige administrateur uit Den Haag, die in vier jaar tijds een zeevisgroothandel in Scheveningen voor bijna dertig mille heeft benadeeld, gehandhaafd. Drie maanden geleden is deze zaak aangehouden teneinde over de administra teur een psychiatrisch rapport te laten uit brengen, mede in verband rhet het merk waardige verweer dat de man voerde. Hij erkent jarenlang regelmatig bedragen van honderden guldens uit het girotegoed van de zaak op zijn eigen rekening te hebben overgeschreven, maar naar zijn mening moet dit gezien worden als salaris dat hem nog toekwam. Ook gistermiddag zei hij: „Ik werd schromelijk onderbetaald en ik heb me alleen datgene toegeëigend wat me naar mijn idee toekwam.." „Waarom hebt u geen andere baan ge zocht?", informeerde de presidente van de strafkamer, mej. mr. Minkenhof. Daar op antwoordde de administrateur dat er nogal wat hiaten in de administratie van de firma waren. Hij vreesde dat bij een onderzoek door de belastingdienst de con sequenties daarvan mede voor zijn reke ning zouden komen. De officier van justitie zag geen reden verandering te brengen in de eis van twee jaar en zes maanden met aftrek. De ver dediger, mr. dr. K. W. P. Klaassen, be pleitte een aanzienlijk lichtere straf, na de ook naar zijn mening wel wat wonder lijke gedachtegang van zijn cliënt te heb ben toegelicht/ Uitspraak op 25 oktober a.s. De volgende bedrijven in de gemeente Velsen hebben vergunning tot uitbreiding verzocht. N.V. Machinefabriek „IJmuiden", Eerste Industriedwarsstraat 4 te IJmuiden; Verf- fabriek „RIGO", IJmuiderstraatweg 6-8-9 te IJmuiden-Oost; N.V. Aannemingsbedrijf v/h Servaas en Co., Middenhavenstraat 44 te IJmuiden. Bridge. De bridgeclub „Heemskerk" heeft de wintercompetitie voortgezet met de volgende uitslagen: Groep A: Hoogeboomde Vries; 2. heer en mevrouw Koopman; 3. v. d. Bosch Elderson. Groep B: 1. Beentjesv. d. Lee; 2. Belle manScheerman; 3. SpijkerTabak. Trr j j gesteld de reis met de „Willem Barendsz" Voor de Haarlemse rechtbank hebben te recht gestaan een 27-jarige monteur en een 24-jarige elektriciën, beiden uit Amster dam, die ervan werden beschuldigd op ver schillende data in augustus elektriciteits kabels te hebben gestolen van het terrein van de Hoogovens in Velsen. Toen zij voor de vierde keer met hun auto de afsluitbo men wilden passeren, werden zij aange houden en ontdekten de leden van de be wakingsdienst de, onder de motorkap ver borgen, rollen koperdraad. Een huiszoeking weesvuit dat het niet de eerste keer was dat de mannen zich in dit misdrijf hadden schuldig gemaakt. De totale waarde van het gestolen materiaal werd geschat op on geveer 630, De officier van justitie merkte op dat verdachten niet „geheel brandschoon meer waren". Hij eiste tegen beiden vijf maan den gevangenisstraf met aftrek. De raadslieden belichtten de achtergron den van deze zaken nog eens. De elektriciën en de monteur zouden eerst samen hebben geprobeerd in bloemen te gaan handelen. Dit was mislukt. Daardoor raakten beide verdachten steeds meer in de schulden. De raadsman van de elektriciën, mr. Bijvoet, deelde de rechtbank mede dat zijn cliënt, die inmiddels was verloofd, op 15 oktober kon monsteren aan boord van de „Willem Barendsz". Hij zou daar als tweede koker een niet onaanzienlijk bedrag kunnen ver dienen en zou op die manier in staat zijn bij zijn terugkomst in Nederland met een behoorlijke financiële steun opnieuw te be ginnen. De verdediger wees op de geringe ernst van het delict dat de verdachte op 12-jarige leeftijd had gepleegd en vroeg de rechtbank zijn cliënt onmiddellijk in vrij heid te stellen en desnoods een gevange nisstraf op te leggen, die hij bij zijn terug komst in Nederland zou kunnen uitzitten. Mr. W. Broers, de raadsman van de monteur, pleitte eveneens voor een zo groot mogelijke clementie omdat het gezin van zijn cliënt tijdens zijn gevangenschap in ernstige financiële moeilijkheden was geraakt. Aan het verzoek van mr. Bijvoet werd door de Haarlemse rechtbank voldaan, zo- mee te maken. De uitspraak in beide zaken zal worden gedaan op donderdag 25 ok tober. Advertentie verlovingsring— ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TKTJ5F. «321 Zonder dat de heer Van der Putten er persoonlijk aan te pas is gekomen, heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht woensdag zijn zaak behandeld. Het was een aangelegenheid tussen de gemachtigden van de minister van Defensie en van de heer Van der Putten, mr. G. R. C. Wijckerheld Bisdom en mr. N. J. Ge leijnse. De heer Van der Putten, die een half uur na het begin van de zitting in de zaal was verschenen, kwam wel even aan het woord, maar toen de voorzitter, mr. A. Blom, van hem te horen kreeg dat hij slechts als toehoorder de zitting bijwoonde en dat mr. Geleijnse als zijn gemachtigde optrad, vermaande de voor zitter hem „niets meer te zeggen, want u bent er niet". Na het anderhalf urn- durende pleidooi van de gemachtigde van de minister pleitte mr. Geleijnse twee- eneenhalr uur, waarna de rest van de middag in beslag werd genomen door re en duplieken. De raad zal over drie weken uitspraak doen. Mr. Wijckeheld Bisdom vergeleek in zijn pleidooi de zaak-Van der Puttên met een rivier, die 15 jaar geleden in Ne- derlands-Indië haar oorsprong vond en daarna, gevoed met nieuwe feitelijke bij zonderheden, haar weg naar Nederland vond. Het beroepschrift van de minister richt zich, volgens spreker, tegen de mo tivering van het Arnhemse ambtenaren gerecht, dat het ontslag nietig verklaar de, omdat het de feitelijke grondslag mist en omdat de rechtszekerheid ten aan zien van de heer Van der Putten tel kenmale niet is beschermd. Aan een be oordeling van de grieven van de heer Van der Putten tegen het ontslag is het ambtenarengerecht niet toegekomen. Maar wat gaat er gebeuren als de cen trale raad tot een andere beoordeling komt? Daarom meende mr. Wijckerheld Bisdom dat de hele zaak van de grond af moet worden bekeken. En dan gaat het er om of de heer Van der Putten voor de functie die hij bekleedde ge schikt was of niet. De gemachtigde van de minister lichtte hierna de motieven toe die de bewindsman tot het ontslag besluit hébben bewogen. De opdracht die de heer Van der Putten op 7 november 1961 kreeg was duidelijk genoeg. Hij moest namen noemen van officieren, die in Nederlands-Indië collaboratie en on regelmatigheden pleegden en die thans nog Delangrijke functies in de Koninklijke Landmacht zouden bekleden. „Deze pre cisering was niet oppervlakkig, maar es sentieel", zei mr. Wijckerheld Bisdom. Aan de heer Van der Putten was, zijns inziens, de opgelegde beperking niet ont gaan, hetgeen bleek uit zijn mededelin gen voor het ambtenarengerecht. Dat de minister geen uitvoerig betoog op het oog had, blijkt ook uit zijn opdracht de gevraagde namen en feiten binnen 2 x 24 uur te geven. De heer Van der Put ten heeft wel om verlenging van deze termijn gevraagd, maar niet duidelijk ge maakt dat de door hem beschuldigde mi litairen niet meer in dienst wuren. Hij stond voor een dilemma, hij kon geen- namen van thans nog in dienst zijnde militairen noemen die fouten in Neder lands-Indië hebben gemaakt en daarom verzuimde hij zijn opdracht inzake be weerde onregelmatigheden in Nederland, aldus mr. Wijckeheld Bisdom, die voorts zei dat de heer Van der Putten niet heeft willen erkennen dat hij geen actief dienende officieren kon noemen. Zeer terecht meent daarom de minister, dat hij niet aan zijn opdracht heeft vol daan. Hij heeft slechts onbewezen en va ge beschuldigingen herhaald zonder re kening te houden met reeds daarnaar in gestelde onderzoeken. Uiteraard heeft de minister niet naar de bekende weg ge vraagd, aldus mr. Wijckerheld Bisdom. Een ambtenaar heeft het recht te zeg gen wat hij wil, maar hij moet zich neerleggen bij de resultaten van een on derzoek. Hij heeft de minister slechts willen duidelijk maken op welke wijze hij wordt tegengewerkt en gediscrimi neerd, maar hij heeft de opdracht van de minister genegeerd. Hij heeft blijk ge geven van eigenschappen van karakter, geest en gemoed, die in een ambtelijk apparaat en ook in een particulier be drijf niet passen. Daarop baseerde de mi nister zijn ontslagbesluit. De gemachtigde van de heer Van der Putten, mr. Geleijnse, meende dat de mi nister fout heeft gehandeld door de heer Van der Putten op staande voet wegens ongeschiktheid te ontslaan. Als hij van mening was dat niet aan zijn opdracht was voldaan, had hij disciplinair moeten straffen. De rechtszekerheid is door deze ontslagzaak volgens mr. Geleijnse aange tast. Dit blijkt z.i. ook uit het feit dat hij als raadsman niet bij het verhoor op het ministerie aanwezig mocht zijn. Mr. Geleijnse meende dat aan het ont slag een bepaalde opzet ten grondslag heeft gelegen, omdat men ervan is uitgegaan dat de heer Van der Putten toch niet aan de gegeven opdracht zou voldoen. Hij vroeg zich af of men op grond van het artikel uit het Ambtenarenregelement waarop het ontslag is gebaseerd, een ambtenaar we gens ongeschiktheid kan ontslaan, want het ging hier niet om ongeschiktheid voor de functie die de heer Van der Putten be kleedde. Mr. Geleijnse zei voorts dat het de heer Van der Putten steeds te doen is geweest terwille van de goede reputatie van het miljoenen verslindende defensie apparaat en terwille van een zo goed mo gelijke efficiënte gang van zaken bij dat apparaat, in zijn controlerende functie al les t.e doen wat hem mogelijk was om on deskundig beleid te helpen corrigeren, om knoeierijen de kop in te drukken en de schuldigen daaraan bij zijn meerderen te signaleren. Mr. Geleijnse geloofde dat een ambtenaar de zedelijke moed moet opbren gen om het openbaar belang hoger aan te slaan dan dat van zijn onaangenaam ge troffen meerderen. Van ongeschiktheid zou volgens mr. Geleijnse slechts sprake zijn als de heer Van der Putten was bezwe ken voor de verleiding van een rustig ambtelijk bestaan en door de vingers zou hebben gezien wat niet deugde. Mr Ge leijnse nam het de minister kwalijk dat deze er zich nooit van heeft vergewist wat er waar was van alle wilde verhalen die er over de heer Van der Putten op het departement de ronde deden. De bewinds man had bij voorbaat zijn opinie al klaar. Bij de re- en duplieken gaf mr. Wijcker held Bisdom nog te kennen dat de rechts-, zekerheid niet is geschonden, omdat in het rijksambtenarenreglement niet is be paald dat bij een gesprek de raadsman van een ambtenaar aanwezig moet zijn. Mr. Geleijnse zei dat de heer Van der Putten de ministeriële opdracht ruim heeft opgevat, nadat de heer Van der Putten hem hiertoe had geadviseerd. Uit opmer kingen van de minister had mr. Geleijnse begrepen dat de bewindsman inderdaad de onderste steen wilde bovenbrengen. „Ik dacht toen dat dëze rhinister inderdaad graag alles wilde weten", zei mr, Geleijnse, die ontkende dat alle door de heer Van der Putten genoemde zaken zijn onder zocht Als voorbeeld noemde hij de zaak- Oudewater, waarvan slechts een heel klein onderdeel door de justitie is beoordeeld. Mr Geleijnse hoopte tenslotte dat de Centrale Raad de opvatting van het Amb tenarengerecht in Arnhem zou delen en het ontslag nietig zou verklaren. HOLLANDIA (AP) In de Baliem - vallei op Nieuw-Guinea heeft een hevige strijd gewoed tussen christen-Papoea's en omwonende stammen. Er zijn tachtig man nen, vrouwen en kinderen bij de gevech ten om het leven gekomen. Advertentie Houd vol tot de eindstreep. Spaar trouw Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Nog een foto van de opening van het Vaticaanse concilie. Bisschoppen in een lange rij op weg naar de Sint Pieters basiliek in Rome.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11