BOUWDRIFT IN DE IJMOND VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 15 M mm MM t ■■•ï'iÊk- Het skelet van nieuwe walserijen (boven) Bouwen aan de kanaaloever; een nieuwe papierfabriek (links boven) Een mannetje, dat op een landweg reed... (links) Nieuwbouw in Santpoort-Noord (rechts boven) Stenen in de duinen van IJmuiden (rechts) In Beverwijk heeft men de goede gewoonte eens in de twee jaar een bouwdag te hou den een dag waarop de aan dacht van de gehele bevolking op de bouwactiviteiten in hun woonplaats wordt gevestigd. Waarom doet men zulks in Vel- sen niet? Er is immers alle reden voor. De bouw-activiteiten in Velsen zijn thans groot, want zo wel aan gene zijde van het Noordzeekanaal tekenen zich hoog boven de huizen en bomen de stalen skeletten van grote fabrieksgebouwen af en aan de zuidkant van Amsterdams levensader verrijzen betcnnen huizen midden in de duinen. Wat gaat het toch allemaal gauw, verzuchten de mensen en het lijkt wel of er een tikkeltje bezorgdheid of zelfs lichte angst doorklinkt. Ze hebben ge lijk, het gaat allemaal gauw. Nog maar een paar maanden ge leden is het. dat van stalen con structies niets te zien was en nu zijn ze op vele plaatsen in Velsen waarneembaar. Bij Hoogovens, bij de centrale van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland, bij de Koninklijke papierfabrieken Van Gelder Zonen, bij de CEMIJ- cementfabriek. En er worden wegen aangelegd, havens ge graven en huizen gebouwd. De huizen verrijzen midden in het nog steeds fraaie duinengebied van IJmuiden. Maar over een paar jaar staan hier honderden woningen en er zullen kerken en scholen zijn. De natuur most wijken voor de verdere ontwik keling van de gemeente Velsen, voor zijn industrieën, voor zijn bevolking. De natuur, ja, die gaat „er aan". Al tracht men dan met alle middelen nog wat van de schoonheid te bewaren iets waarin men gedeeltelijk slaagt niet ontkent kan worden dat Velsen veel van zijn natuur schoon overhoop heeft moeten halen. Maar dat is deze tijd van zich industrialiserend Ne derland, van bevolkingstoename. De duinen moeten daarvoor wijken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15