Premier Nehroe geeft opdracht het noordoosten „te bevrijden" Bijna honderd Chinezen bij felle gevechten gesneuveld HET WEER Frankrijk geeft Monaco nog enig respijt Horloges bij de kruidenier Westduitse troepen voor defensie van Berlijn? Jeukziekte treedt weer op in Nederland tó'MORRIS '6efare ijou Ruif! dynamische demi's HAZENBERG VSV—WILHELMINA F&AM KLM komt met lening van 125 min Overleg afgesloten noch afgebroken Enkabé start met zegelactie IjBonn ontkentmaar Washington zwijgt DEENSE KONINGIN KWAM TE VROEG t e r s t a I )°t Paus doet beroep op de leiders van de wereld om de vrede te bewaren Verschijnselen als bij Planta-ziekte winter mantel n BOOT meubelen 179.50 House of England 47e JAARGANG NUMMER 288 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 12 OKTOBER 1953 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijk» Redactiechef te IJmnidem J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der je SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES BOOT Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 Roomboterspecialiteiten Boterstaven Gevuld speculaas Brokken speculaas Klein speculaas en ons eigen fabrikaat ROOMBORSTPLAAT Patisserie DEKKERS Opklaringen Het woord is aan De Gaulle terug Boterspeculaas Boterbanketstaven Roomborstplaat ZATERDAGMIDDAG 4 UUR In de krant van heden: meubelen Haarlem en Veisen Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant tr NEW DELHI (AP) Premier Nehroe van India heeft vandaag verklaard dat het Indische leger opdracht heeft ge kregen de communistisch-Chinese strijd krachten uit het Indische grensgebied in het noordoosten te verdrijven. Nehroe zei dit toen hij op het punt stond naar Ceylon te vertrekken voor een bezoek van drie dagen. Hij verklaarde dat zijn regering het leger heeft opgedragen het grensgebied in het noordoosten te „be- vrijdea'. Hij zei dat naar schatting bijna honderd Chinezen zijn omgekomen bij de felle gevechten die woensdag in het grensgebied zijn uitgebroken. Peking meldde gisteren dat omstreeks dertig Chinezen gesneuveld waren, zodat men uit de mededeling van de premier kan opmaken dat de gevechten nog hebben voortgewoed sedert de laatste berichten die erover gepubliceerd werden. Volgens Nehroe is de kans op overleg met de Chinezen over de grensgeschillen vrijwel nihil, „zolang de Chinese agressie voortduurt". Nehroe zei dat het de taak van de mili taire autoriteiten is het tijdstip van de ac tie tegen de Chinezen vast te stellen. Hij verklaarde dat Chinezen numeriek sterk zijn en dat zij opereren vanuit een hoger gelegen gebied. Hij noemde de aanwezig heid van de Chinese militairen „een be dreiging voor India". PEKING (Reuter) Communistisch China heeft in een nota aan de Indische regering „krachtig en hoogst ernstig" ge protesteerd tegen acties van Indische mi- 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 1343Q LÉIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM,TEl 223591 'Advertentie sedert 1849 'Advertentie CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie Modem verweer tegen dalend kwik: Stijlvolle en gloedvolle jassen tegen lage tem peraturen, voor zelfbe wuste. lieden. Een col lectie die in stof, model, tint, dessin en prijs ruim te biedt aan talloze smaken en opvattingen. Speciale fashion-feature: Bouclé-jassen in aparte bruin- en blauwtinten Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijke op klaringen en in de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerraipporten op pagina twee. litairen in het noordoostelijk grensgebied. De Chinese regering zegt zich het recht voor te behouden schadevergoeding te eisen ten behoeve van tweeëntwintig Chi nese grenswachten, die door Indische mi litairen, „die Tsjedong binnen drongen en Tsjitoeng bezetten zijn gedood of ver wond". Communistisch China protesteerde voorts tegen schending van het lucht ruim boven Lhasa en het binnenland van Tibet door een Indisch vliegtuig op 10 oktober. Het communistisch-Chinese persbureau Nieuw China bericht dat grensbewakers Indische indringers bij Tsjedong, aan de noordoostgrens van India, hebben ver jaagd. De Indiërs hebben behalve uitrus tingsstukken zes doden moeten achterla ten, die door de Chinezen zijn begraven. Met dit treffen is, volgens Nieuw-China het Chinese verliescijfer van de laatste tijd gestegen tot drieendertig. De Indiërs zouden voortgaan versterkingen aan te voeren. Een Indische functionaris zei in New Delhi, dat de Indiërs zeventien man ver loren hebben en dat de Chinese verlie zen „veel groter" waren in felle gevech ten, die sedert woensdagochtend in het grensgebied worden geleverd. De Chine zen gebruiken mortieren, automa tische wapens en granaten. De woord voerder voegde hieraan toe, dat de Chi nezen hun post op Indisch gebied ver sterken. Volgens waarnemers in New Delhi zijn de gevechten, die de hevigste van de laatste drie jaren worden genoemd, een onderdeel van Indische operaties die ten doel hebben de Chinezen te verdrijven uit een. grensstreek, die zij een maand geleden waren binnengetrokken. De strijd woedt in een betrekkelijk klein gebied op enkele kilometers ten zuiden van Thag la Ridge, dat India als zijn grens be schouwt. -V De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij komt binnenkort met een obligatielening van 125 miljoen aan de markt. De lening, die ten volle wordt gegarandeerd door de Staat, zal een rente dragen van 414 per cent en een looptijd hebben van tien jaar. De emissiekoers zal wellicht 100 percent belopen. Elke obligatie is 1000 groot. Een deel 25 miljoen) is reeds op inschrjj- vingsvoorwaarden geplaatst. Met deze obligatielening wil de KLM het tweede gedeelte van de in de Verenig de Staten opgenomen dollarkredieten van in totaal 250 miljoen aflossen. In augus- tus j.l. heeft een syndicaat van Neder landse banken tot een bedrag van 125 miljoen promessen van de KLM overge nomen, waarmee de eerste helft van de dollarkredieten werd afgelost. De Montesquieu: Algemene bijval kan gewoonlijk slechts een middelmatig mens ver werven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Het prinsdom Monaco is vanochtend op gestaan, heeft gas, licht en water gepro beerd en tot zijn opluchting geconsta teerd, dat Frankrijk de verbindingen met de buitenwereld nog niet heeft afgeslo ten. Het hoorde over de radio, dat de onderhandelingen te Parijs tussen de ge delegeerden van Frankrijk en Monaco, die gisteren tot de ondertekening van een nieuwe conventie hadden moeten leiden, nog niet zijn afgesloten. Die conventie moet de Franse belas tingplicht in het prinsdom invoeren. Maar over een aantal technische kwesties is nog geen overeenstemming bereikt, voor namelijk de hoogte der belastingen, die in Monaco gevestigde maatschappijen kunnen treffen en over de wetgeving, die ontduiking van deze belasting moet ver, hinderen via de burgers van Monaco, die belastingvrijheid zullen blijven genieten. Hoewel Frankrijk het ultimatieve uur heeft laten verstrijken zonder dwang maatregelen toe te passen blijft het zwaard van Damocles boven Monaco han gen. De onderhandelingen zouden van daag worden voortgezet en de Fransen schenen bereid tot verder uitstel, zonder daarvoor een tijdsduur vast te stellen. De delegatie van Monaco verkiest het overeenkomen van een datum, om zich te kunnen bevrijden van de druk die de mogelijkheid van een plotseling eenzijdig afbreken der conferentie door Frankrijk schept. Het feit, dat de onderhandelingen niet zijn afgebroken is toch een positief ele ment, dat erop wijst dat Frankrijk een akkoord via onderhandelingen prefereert boven een afgedwongen conventie. Prins Rainier is zelf naar Parijs ver trokken en wacht daar op de beslissing, die uiteindelijk in handen van president De Gaulle ligt. (AP) De Gaulle is gisteravond per vliegtuig teruggekeerd in Parijs na een dag doorgebracht te hebben bij de ma noeuvres van de Franse vloot in de Mid dellandse Zee. Terwijl het vliegtuig van De Gaulle landde heeft het hoofdkwar tier van de vloot in Toulon bekend ge maakt, dat twee torpedoboot jagers de Béarnais en de Lorrain, tijdens de ma noeuvres in volslagen donker met elkaar in botsing zijn gekomen. Een matroos van de Béarnais werd gedood en twee andere matrozen werden gewond. Beide schepen werdén licht beschadigd. Donderdagmiddag zijn op het marine vliegkamp Valkenburg twee Neptunes uit Nieuw-Guinea teruggekeerd na een lange diensttijd. Op het platform wer den de vliegers door hun familieleden begroet. Deze zoon kende zijn vader haast niet meer en moest nog even wennen. Volgende week starten 1300 zelfstandige kruideniers in Nederland met een recla meactie waarbij het de bedoeling is dat nog dit jaar 15.000 horloges aan de klanten kunnen worden geleverd voor minder dan de helft Van de winkelwaarde. Het zijn de kruideniers die aangesloten zijn bij een Coöperatieve Inkoopvereniging (de Coöpe ratieve Centrale Groothandelsvereniging Enkabé (U.A.). De kruideniers verstrekken tegen vijf volgepakte zegelboekjes de klanten een be- stelkaart, waarmee zij bij de importeur van de Zwitserse horloges een klokje kun nen bestellen. Hierbij kan worden gekozen uit een waterdicht jongenshorloge, dat 23,40 kost, een doublé dameshorloge voor 33,40 of een herenhorloge, waarvoor dan f 37,65 moet worden betaald. De winkel waarde van deze klokjes bedraagt respec tievelijk ongeveer t 60,- 80,- en 85,-. Evenais bij de vakhandel wordt twee jaar schriftelijke garantie op het uurwerk ver leend en is het klokje twee jaar all-riks verzekerd. (Van onze correspondent BONN Steeds sterker wordt in Bonn I het gerucht dat de Amerikanen eenheden van het Bondsleger zouden willen betrek ken bij een eventuele militaire actie om de toegangswegen naar Berlijn vrij te hou den. Dit gerucht, dat gisteren nog met alle stelligheid door perschef Von Hase werd I tegengesproken, loopt in de pas met het re laas dat Willy Brandt van zijn reis naar Washington meebracht en dat inhield: de Amerikanen vinden dat de Bondsrepubliek langzamerhand sterk en soeverein genoeg I is geworden om zelf mee te werken bij de verdediging van de Berlijnse belangen, die toch in de eerste plaats Duitse belan gen zijn. Van Westduitse kant is men daarover niet gelukkig, omdat men bang is dat de westelijke Grote Drie op die manier van hun verantwoordelijkheid voor Berlijn af- Advertentie willen. In Bonn zegt men dan ook: het bondsleger hoort geheel tot de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, die alleen in actie komt indien een Russische aan val op het Westen wordt gedaan en niet als er slechts gechicaneerd wordt op de wegen naar Berlijn. Eveneens tegenge sproken werd in Bonn het gerucht dat de bondsregering bezig zou zijn de Amerika nen te polsen over een mogelijk bezoek van Adenauer aan Washington in novem ber, met het oog op het Russische drei gement een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten na de Ame rikaanse congresverkiezingen op 6 novem ber. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se ministerie (van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te geven op berichten dat de Verenigde Staten de hulp van Bonn hebben ingeroepen om elke toe komstige communistische poging om Ber lijn te blokkeren tegen te gaan. De pers functionaris Lincoln White zei: „Ik heb daar op het ogenblik geen commentaar op," toen hij hierover werd ondervraagd. Er was geen onmiddellijke verklaring voor de weigering van White om de berichten te bespreken, over nieuwe Amerikaanse verzoeken aan de vooravond van het ver trek naar Washington van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder. Naar verluidt heeft Washington ook voorgesteld dat enkele Westduitse di visies losgemaakt zullen worden van de Een overzicht van de ravage na de bot sing tussen twee sneltreinen in Polen, waarbij 34 mensen zijn omgekomen en 67 verwondingen opliepen. Het onge luk gebeurde woensdagavond. Koningin Juliana heeft op Schiphol hard over het platform moeten hollen om de ko ningin van Denemarken te begroeten. Onze vorstin was niet te laat, maar het vliegtuig uit Denemarken was 10 minuten te vroeg op Schiphol aangekomen. Koningin Ingrid was vergezeld door twee van haar dochters, de 22-jarige prinses Margrethe en de 18-jarige prinses Bene dikte. De koninklijke Deense gasten bren gen dit weekeinde een privébezoek aan ons koninklijk gezin in paleis Soestdijk. Advertentie NAVO en gedetacheerd worden bij de strijdkrachten van de Grote Drie, die rechtstreeks verantwoordelijk zijn voor Berlijn. De Amerikaanse senaat heeft met alge mene stemmen en zonder debat, een ont werpresolutie aanvaard, waarin het Con gres verklaart elke maatregel, het gebruik van geweld inbegrepen, te zullen steunen, om de rechten der westerse verbondenen in Berlijn te handhaven. De ontwerpreso lutie, die niet door- president Kennedy be hoeft te worden ondertekend, was reeds eerder door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 17, 21 Beeldverhalen2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws .3, 19, 21 Kunst 3 Horen en Zien 3 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9 Uitgaan in Haarlem13 In de Vishal en op zee13 Topsy 13 „Bouwdrift in de IJmond." fotopagina15 Taal-laria 17 Op en om het Binnenhof19 Feuilleton 23 Economisch nieuws25 Beurs r.25 Scheepsberichten 25 Sport 27 Luidsprekers 4, 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie SHOWROOMS; WAGENWEG 15 HAARLEM 50 m. van het Houtplein' VATICAANSTAD (AP) Paus Joan nes XXIII heeft vandaag een plechtig be roep op de leiders der wereld gedaan om al het mogelijke te doen teneinde aan „het angstig geroep om vrede" tegemoet te komen. Sprekende tot de verzamelde officiële afvaardigingen van 85 regeringen, die naar Rome zijn gezonden om de opening van het oecumenisch Concilie bij te wo nen, liet de tachtigjarige opperherder van de roomkatholieke kerk een indrukwekken de smeekbede om vrede van zijn vierjari ge regering horen. Hij merkte op, dat al le leiders ter wereld „het lot der volken" dragen en al het mogelijke moeten doen ter bevordering van de vrede. Oorlog zou in dit stadium de ondergang van de mens heid kunnen betekenen, zo verklaarde hij. „Laat de leiders van de wereld", aldus de Paus, „voortgaan elkaar te ontmoeten in besprekingen en rechtvaardige en edel moedige overeenkomsten bewerkstelligen, waar zij zich getrouwelijk aan houden". De Paus sprak de afgevaardigden van I de regeringen toe in een bijzondere au diëntie in de Sixtijnse kapel, die voor het eerst in de geschiedenis voor een pause- I lijke audiëntie werd gebruikt. 99 De geneeskundige hoofdinspectie stelt een onderzoek in naar de aard van de luidinfectie, die in enkele delen van ons and onder andere in Utrecht en Am sterdam de aandacht heeft getrokken. In de dermatologische kliniek van het academisch ziekenhuis in Utrecht liggen op het ogenblik twee patiënten, wier ziektebeeld zich in niets onderscheidt van de zogenaamde „Planta-ziekte" die in de zomer van 1960 heerste. De hoogleraar-directeur van de kliniek, prof. dr. L. J. Jansen, is er echter een felle tegenstander van in dit verband het woord „planta" te laten vallen. Ook na het intensieve onderzoek, dat destijds werd ingesteld, twijfelen nog steeds grote groepen wetenschapsmensen aan het ver band tussen de margarine en de ziekte en tot nu toe is er, volgens prof. Jansen, ook nog helemaal niets bewezen. Men weet zelfs nog niet eens, of de huidziekte wordt veroorzaakt door een virusinfectie of een vergiftiging. Van de zijde van het Unileverconcern deelde men ons mede dat de emulgator die destijds in de Planta werd verwerkt sinds september 1960 in geen enkel Uni- leverprodukt meer voorkomt. Het aantal mensen, dat aan de huidziek te lijdt, is moeilijk te schatten. Gedacht wordt aan enkele tientallen, maar de ziek te is niet ernstig en vele patiënten blijven er dan ook gewoon mee „doorlopen". Een groep huidartsen uit verschillende delen van het land, die vrijdag in Utrecht ver gaderde, kwam tot een totaal van onge veer dertig patiënten in Utrecht en omge ving. In Amsterdam-Noord hebben, naar ruwe schatting, ongeveer zestig kinderen een huidinfectie. Een goed beeld zou men echter pas krijgen, als ook de huisartsen hun gegevens verzamelden. Prof. Jansen noemde het vanmorgen wel merkwaardig, dat de ziekte ook nu even als in de zomer van 1960 overwegend bij vrouwen voorkomt. Het aantal patiënten neemt momenteel nog niet sterk toe of af. Het weertype van de afgelopen weken kwam overeen met dat in augustus twee jaar geleden, prof. Jansen kon echter niet zeggen of het weer van invloed is op het voorkomen van de ziekete. Hij wil de oor zaak in ieder geval niet in de voeding zoe ken. Overigens lijkt de ziekte tot nu tame lijk plaatselijk te zijn. In Haarlem en Vel- sen is bij de G.G. en G.D. nog geen enkele melding binnengekomen. De G.G. en G.D. in Amsterdam is nog zeer voorzichtig met het uitspreken van een oordeel. De oorspronkelijke geruchten, dat galbulten de oorzaak zouden zijn, wil de G.G. en G.D. heslist niet voor zijn re kening nemen. „We zijn attent" zei dokter Harmsen, waarnemend directeur, „maar we hangen hierbij sterk af van de huisartsen. Momen teel kunnen we nog geen enkel verband leggen." Behalve de gevallen in Amsterdam en Utrecht zijn ook meldingen binnengeko men uit Amersfoort (1), Zeist (1), Gor- kum (10) en Tiel (8). Advertentie Anegang - Haarlem - tel. 10401 £*5 KNIP UIT - Deze advertentie heeft grote waarde voor de deelnemers aan de FAAM-skelter-prijsvraag 5 I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1