Levenslang geëist tegen de kampbeul Dusenschön alstublieft.. nieuw Mist en laag water hinderen de riviervaart in West-Duitsland i kOSRAM STUDIEBEURZEN EN INKOMSTENBELASTING RUITEN TROEF President Kennedy op verkiezingspad fris vrolijk fantastisch Ladelichterstruc ook in Frankrijk toegepast ^^^ervetal sterk... prachtig VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 2i Vrijspraak wegens bewijsgebrek mogelijk geacht Sadisten toeft exclusieve blauwe fnicroH'tefilter Toestand mr. Stikker wordt bevredigend geacht Ben Bella neemt invitatie van Kroesjtsjev aan Massamoord I er gaan van die hard-knappende, krachtig geurende bonen in SMITH'S GOUDBOQN KOFFIE „Gevaarlijke" veiligheids- gordel uit de handel Fanta Orange heeft de rijpe, gezon de smaak van overvol sappig fruit. Dat maakt fris en vrolijk. Drink dus Fanta Orange l Loodsen op de Rijn werken bijna dag en nacht bij: Kassier in Le Havre mist zevenduizend gulden (Van onze correspondent) BONN Levenslang tuchthuis eiste gis teren de otficier van Justitie in Ham burg tegen de 53-jarige Willi Heinrich Dusenschön, voormalig S.S.-Sturmführer en plaatsvervangend commandant van het naziijconcentratiekamp Hamburg-Fuhls- büttel. Dusenschön is aangeklaagd wegens moord in 1933 op de Joodse socialistische politicus, dr. Soimitz. Solmitz, meteen na het aan de macht komen van Hitier gearresteerd, werd 29 jaar geleden opgehangen in zijn cel ge vonden. Zijn weduwe kreeg te horen dat haar man zelfmoord had gepleegd. Sol mitz' persoonlijke bezittingen, onder an dere zijn horloge, werden aan haar uit gereikt. Pas enige jaren geleden ontdek te zij dat vijftien kleinbeschreven siga- rettenpapiertjes in het horloge verstopt zaten, waarop dr. Solmitz had geschre ven dat hij door de gruwelijke mishan delingen van de S.S.-bewakers in de dood was gedreven. Vooral een blonde S.S.- Sturmführer, zo schreef Solmitz, zei maar steeds tegen hem: „Hang je toch op. Hier kom je toch nooit meer uit". Tijdens het proces in Hamburg heeft men proberen vast te stellen of Dusen schön deze blonde Sturmführer was. Met zekerheid is dat niet vast komen te staan. Alle vroegere bewakers in Fuhlsbüttel, die als getuigen voor de rechtbank op traden, bleken namelijk aan een extreem geheugenverlies te lijden. Van mishande lingen wisten zij nauwelijks iets. Er werd wel eens een por gegeven, maar ver der kon niemand zich iets herinneren. Het geheugen van de voormalige gevan genen was beter. Zij vertelden dat Dusen schön een van de grootste sadisten van het kamp was geweest. Hij liet zijn hond de gevangenen aanvallen, sloeg links en rechts en gaf demonstraties hoe men de „verraderlijke socialisten" moest afran selen met een Gestapo-slagwerktuig van gedroogde stierehuid, ingenaaid in zeil doek. Tijdens het proces wist Dusenschön van niets meer. Toch had hij alle mishande lingen rustig kunnen toegeven, want zij zijn verjaard en kunnen niet meer ge straft worden. Overigens kon men in de tijd dat de mishandelingen nog niet ver jaard waren ook al zwart op wit lezen over Dusenschöns misdadige S.S.-carrière, namelijk in het boek „Die Prüfung" van Willy Bredel. Bredel is echter commu nist en in West-Duitsland laat men lie ver nazi-misdadigers ongestraft rondlo pen dan dat men met „communistisch materiaal" werkt. Algemeen acht men het sterk de vraag of Dusenschöns schuld aan moord bewe zen zal kunnen worden. Zo niet, dan wordt Advertentie J.N3W XN3M P. LORILLARD NEW YORK PARIJS (Reu ter) (AP) De gezond heidstoestand van mr. D. U. Stiker, de se cretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags Organisatie, is „zo goed als kan worden verwacht," zo is in NAVO-kringen in Parijs vernomen. Mr. Stikker werd en kele dagen geleden in het Walter Reed hos pitaal in Washington geopereerd, waarbij een gezwel aan de dikke darm werd weg genomen. Volgens genoemde kringen zijn de artsen over het algemeen zeer optimis tisch over zijn herstel. „De operatie is op het goede tijdstip verricht," zo wordt gezegd in een medisch bulletin. „Het zal nog een dag of twee duren voordat een definitieve prognose kan worden ge maakt." NEW YORK, (AFP, AP) De Algerijn se premier, Ben Bella, heeft een uitno diging van premier Kroesjtsjev om een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen aanvaard. De datum is nog niet vastge steld. De uitnodiging is hem door de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Gromyko, overgebracht in New York, waar Ben Bella de zitting van de UNO-Assemblee bijwoont. Hij zal op een nog nader te bepalen datum ook een bezoek aan Groot-Brittannië brengen op uitnodiging van premier Macmillan. Ben Bella zal zondag naar Washington gaan voor besprekingen met president Kennedy en daarna naar Cuba om premier Fidel Castro te ontmoeten. hij wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken en keert hij terug in de burgermaat schappij, waar hij sinds 1956 een onop vallend bestaan leidt als afdelingschef van een verzendhuis. (Reuter) Op 12 nóvember zal in Bonn een begin worden gemaakt met de berechting van dertien oorlogsmisdadi gers, aan wie moord op 180.000 Joden, cq. medeplichtigheid daaraan, ten laste wordt gelegd. Het zal een der grootste processen op het gebied van oorlogsmis daden zijn, die de Westduitse justitie tot dusver in behandeling heeft genomen. Naar verwachting zal het proces ten min ste twee maanden duren. Terecht zullen staan dertien voormalige bewakers van een „vernietigingskamp" in Kulmhof, on geveer zeventig kilometer van de Poolse stad Lodz gelegen. Zes der beklaagden, die van moord worden beschuldigd, be vinden zich in hechtenis. Aan de overi ge zeven worr" medeplichtigheid ten las te gelegd. Dr: n de dertien waren na de oorlog bij a,. Westduitse politie werk zaam en werden later gepensioneerd. De 180.000 slachtoffers, waarvan in dit pro ces sprake is, zijn volgens de akte van beschuldiging in mobiele gaskamers, die op vrachtauto's waren gemonteerd, om het leven gebracht. De enige overlevenden van dit kamp zullen als hoofdgetuigen a charge optre den. Dezen wonen in Israël en hebben ook getuigenis afgelegd in het proces te gen de oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann, die na zijn berechting in Tel Aviv dit jaar werd opgehangen. 'X ?•-' Een stroomverbruik als van een kleine stad is een van de opvallende ken merken van de grootste graafmachine van Europa (foto), die in twee jaar is gebouwd voor niet minder dan 32 mil joen Westduitse marken. De enorme graafinstallatie, die moet worden be diend door twee man onder controle van vijf anderen, werkt thans in het bruinkoolgebied van Rhenisch. Zij kan in twintig uur 220.000 ton aarde en 110.000 ton kool verzetten. Het ge vaarte weegt 7.400 ton, er waren 65.000 kilo's verf nodig om het geheel „een kwastje te geven" Advertentie Advertentie Primo 1.48 Mocca 1.88 KWALITEIT SINDS 1855 NEW YORK (AP) President Kenne dy is in New York aangekomen om de democraat Morgenthau te steunen in zijn campagne tegen de Republikeinse gouver neur Nelson A. Rockefeller, die hij in de verkiezingen van 6 november van zijn ze tel zal trachten te verwijderen. Dit is de eerste stop van Kennedy in zijn tweede weekeindecampagne van toe spraken ter ondersteuning van de Demo cratische kandidaten voor de congres- en regeringsfuncties voor de komende verkie zingen. De route van de campagne die Kenne dy heeft uitgestippeld, is nu al bijna der tigduizend kilometer lang, meer dan zijn voorganger Eisenhower in diens beide tus sentijdse verkiezingen heeft gereisd. Een Britse fabriek van veiligheidsgor dels voor automobilisten heeft een van haar produkten om veiligheidsredenen van de markt genomen. Proeven hadden uitgewezen dat onder bepaalde omstandig heden de gordel zou kunnen slippen en het hoofd van de gebruiker zou kunnen afrukken. Er zijn op het ogenblik in En geland naar schatting 250.000 van deze gordels in gebruik, en drie miljoen in Europa, Australië en Nieuw-Zeeland. Advertentie 2964 Een belangrijk arrest van de Hoge Raad (Van onze belastingmedewerker) Ons hoogste rechtscollege is zonder twijfel een lichaam, dat onze sympathie en achting verdient. Want behalve dat het onder meer in fiscale aangelegenheden in hoogste instantie rechtspreekt, houdt het de geest ook levendig door zo nu en dan een beslissing te geven, die niemand had verwacht en die de oren van de be lastingdeskundigen doet klapperen van verbazing. Dat is ook weer eens gebeurd op 6 juni van dif jaar. Toen is een arrest gegeven, dat voor alle mensen, die studerende kinderen hebben die voor een rijksstudiebeurs in aan merking kunnen komen, Van het grootste belang is en dat we daarom menen onze lezers niet te moeten ont- houden juist nu, nu het studiejaar aan de universiteiten en hogescholen weer is begonnen. En wat heeft de Hoge Raad dan beslist? Wel dit, dat een studiebeurs in de vorm van een periodieke uit kering, gegeven aan een minderjarig kind, niet bij de ouder gewoonlijk dan de vader belast kan worden. We kunnen ons indenken, dat verschillende van onze lezers van dit bericht nu niet direct achterover vallen. En toch betreft het een zeer belangrijke zaak. Om dit te de monstreren moeten we teruggaan naar de toestand, zoals die was vóór het arrest. Studiebeurzen, die in de vorm van een periodieke uit kering werden gegeven, konden toen bij het inkomen van de vader worden geteld, wanneer deze het wettelijk vruchtgenot van het inkomen van het kind had, dat wil dus in de regel zeggen: als het kind minderjarig was. Dan werd de studiebeurs dus volledig beschouwd als inkomen van de vader (of de moeder), maar daar stond tegenover, dat de kinderaftrek ook werd geregeld alsof het bewuste kind geen eigen inkomen had. En dat was ook wel logisch, want doordat de studiebeurs bij het inkomen van de vader werd geteld, betaalde deze de hele studie dus uit zijn (fis cale) inkomen. Om het in een voorbeeld nog even toe te lichten: Een minderjarige zoon studeert en woont op ka mers. Hij krijgt een studiebeurs van 1000.per jaar en het restant van de kosten betaalt zijn vader. Deze laatste krijgt nu 1000.bij zijn inkomen geteld, doch hij krijgt wel 3-voudige kinderaftrek, omdat hij de zoon, die op ka mers woont, geheel onderhoudt. Er zijn ook minderjarige kinderen, van wier inkomen de ouders niet het vruchtgenot hebben; en dan zijn er nog de meerderjarigen; bij wie dat ook het geval is. De even tuele studiebeurzen van deze kinderen konden ook bij het inkomen van de vader geteld worden, als deze tenminste aanspraak op kinderaftrek had. Dat gebeurde ingevolge het bekende artikel 43 van het Besluit op de Inkomstenbelas ting 1941, althans het kon. Een ministeriële goedgunstig heid heeft echter deze bijtelling uit billijkheidsoverwegin gen laten vervallen. Dat was zo en dat is nog zo. De be doeling van deze maatregel is, te voorkomen dat de studie beurs niet aan haar doel zou beantwoorden, doordat de bij- telling bij het inkomen van de vader een relatief te hoog bedrag aan belasting zou eisen. Ean dan nu terug naar de minderjarigen, van wier in komen de ouders wel het vruchtgenot hebben. Zij hebben volgens het genoemde arrest van 6 juni 1962 dat vrucht genot niet meer. Dat is aan de ene kant voor de betrokken vader nu wel erg prettig, omdat hij van de studiebeurs, die zijn zoon als periodieke uitkering krijgt, nu niets meer bij zijn inkomen ziet geteld, maar dat muisje heeft een staart je. '"Want nu is de veel omstreden studiebeurs inkomen van zoonlief of dochterlief en dat heeft invloed op de kinder aftrek. Om het voorbeeld van zoëven nog eens aan te halen: Een minderjarige zoon woont op kamers en heeft een pe riodieke uitkering als studiebeurs, groot 1.000,per jaar. Maar van de 3-voudige kinderaftrek, die de vader vroeger zou gekregen hebben, is nu geen sprake meer, want de zoon of de dochter wordt niet meer geheel of nagenoeg geheel door zijn vader onderhouden. Wel kan de vader nog 2-voudige kinderaftrek krijgen, als hij meer dan de helft, dus meer dan 1000.van de totale studiekosten betaalt, waarbij we dan dus even aannemen, dat de studiebeurs en de toelage van zijn vader de enige bronnen zijn, waaruit de studie van de ijverige zoon be taald wordt. Zou dat niet zo zijn, dan wordt de situatie iets gecompliceerder, maar de voorwaarde, dat voor 2-voudige kinderaftrek de vader meer dan de helft van de totale studiekosten moet betalen, blijft bestaan. Krijgt hij helemaal geen kinderaftrek, dan kan de te leurgestelde vader altijd nog proberen, de kosten, die hij voor de studie van zijn zoon maakt, als buitengewone las ten afgetrokken te krijgen. We hebben over buitengewone lasten wel eens meer geschreven. We kunnen op de fines ses van de regels, die voor buitengewone lasten gelden, thans niet ingaan. Het zal wel duidelijk zijn, dat we niet kunnen zeggen of het besproken arrest nu voordelig of onvoordelig is voor de belastingbetaler. Dat hangt geheel van feitelijke om standigheden af, zoals de hoogte van het inkomen enerzijds en van de studiebeurs anderzijds. Voor onze lezers, die dit interesseert willen we nog wel de vraag beantwoorden: Hoe kwam de Hoge Raad ertoe, om een eenmaal gevestigde praktijk omver te werpen? Het antwoord is vrij eenvoudig: dat hield verband met de wij ziging van het Burgerlijk Wetboek. Zoals bekend veron dersteld mag worden zijn er de laatste jaren in het Bur gerlijk Wetboek verschillende wijzigingen aangebracht en daarbij hebben ook de artikelen, die het wettelijk vrucht genot der ouders van het inkomen van hun minderjarige kinderen regelen, wijziging ondergaan. Daarbij is het vruchtgenot van de ouders beperkt tot de opbrengst van het vermogen van de kinderen en soms ook van de arbeid. Maar de studiebeurzen worden tegenwoordig gewoonlijk door het Rijk verstrekt. Ze worden van jaar tot jaar gege ven zonder enige verplichting van de staat om ze voort te zetten en ze vormen voor de begiftigde dus zekerlijk geen opbrengst van vermogen. En van opbrengst van arbeid 's nog veel minder sprake, hoe hard de betrokkene ook moge studeren! En daar de bewuste studiebeurs dus noch inko men uit arbeid noch uit vermogen is, kan hij, aldus de Hoge Raad, geen inkomen van de ouders zijn. De jurispru dentie heeft er al eens meer van doen blijken, dat zij van mening is, dat de belastingwet niet tot iemands inkomen kan rekenen, waar hij geen recht op heeft. Een naar onze mening gezond beginsel. Tenslotte nog één opmerking. We hebben het hierboven steeds gehad over studiebeurzen in de vorm van periodie ke uitkeringen. Het Rijk geeft dikwijls naast deze ook ren teloze voorschotten, die later moeten worden terugbetaald door degenen die ze krijgt. Na het besproken arrest hebben deze renteloze voorschotten op de kinderaftrek dezelfde uitwerking als de periodieke uitkeringen. Kort gezegd is dat deze: voor het bedrag van de studiebeurs wordt de stu dent geacht zijn eigen studie te betalen. Of hij het bedrag van die beurs cadeau krijgt of te leen, doet niet ter zake, evenmin als het de verkoper van een huis aangaat, of de koper de koopsom leent of uit eigen middelen betaalt. Het is bij het geven van renteloze voorschotten alge meen gebruikelijk, dat de vader zich verbindt, het voor schot terug te betalen als de student de studie vóór zijn meerderjarigheid staakt. Het komt nog al eens voor, dat de vader denkt in dat geval recht op belastingaftrek te hebben, maar dat is met zo. Dat recht komt pas, als hij heus betalen moet, hetgeen zich in normale gevallen niet voordoet. MHMWH Mm WflM|aai MMMmm**""**- _ox p v ORANGE w. In Nederland gebotteld rret toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". (Van onze correspondent) BONN Het lage water in de West duitse rivieren heeft sinds gisteren bij het hinderen van de scheepvaart een handlan ger gekregen in de mist. Door gebrek aan regen in Zuid-Duitsland is het peil van de rivieren Rijn en Donau al zo ernstig ge zakt, dat zwaargeladen schepen met hun zeker 2.20 meter diepgang vastlopen. Vo rige week overkwam dat maar liefst vijf tig schepen. Sindsdien varen de meeste slechts gedeeltelijk geladen, hetgeen leidt tot peperdure transportprijzen. Daar er nu veel meer schepen in de vaart gebracht moeten worden om dezelf de hoeveelheid goederen te transporteren, is het op de rivieren, en ook op de gekana liseerde Moezel en Main, een gedrang van jewelste. Het bumper aan bumper rijden op de autowegen wordt nu te water na gevolgd en men kan, vooral op de nauwe re delen van de Rijn, de schepen in een bijna ononderbroken file zien varen. De mist van gisteren deed daarbij het vaar- tempo nog ernstig zakken, zodat het wa tertransport er niet vlotter op werd. De loodsen op de Rijn, vooral in de buurt van het beruchte traject Bingen-St. Goar, werken dan ook bijna dag en nacht. Toch is het verkeer nog niet erger vast gelopen dan andere jaren in de herfst. In deze tijd van het jaar daalt het water in de Westduitse rivieren altijd nogal flink en de huidige lage waterstand is nog lang niet de laagste, die men sinds de oorlog heeft beleefd. De jaren 1947 en 1949 waren veel armer aan water en nog 1959 gaf een Advertentie Collegezaal. Burgemeester mr. G. van Hall heeft de nieuwe collegezaal voor de universiteit van Amsterdam in de kinder kliniek van het Binnengasthuis in Amster dam officieel geopend. waterpeil te zien dat 30 centimeter onder dat van gisteren lag. Dat wil niet zeggen dat de toestand prettig is. Tenslotte be staat de mogelijkheid dat het peil nog meer zakt, al verwacht niemand dat het lager wordt dan de 162 centimeter, die in 1959 in Duisburg, Europa's grootste bin nenhaven, gemeten werden. Voorlopig blijft men maar hopen op een paar flinke regenbuien in Zuid-Duitsland. Een hoop overigens, die weinig gegrond lijkt als men de weerberichten uit dat ge bied beziet: overal helder weer, lage tem peraturen en hier en daar nevel. Advertentie Aeegang 38/40 HAARLEM LE HAVRE (AFP) De truc, waarvan enige tijd geleden Nederlandse kassiers de dupe zijn geworden, wordt ook in het buitenland toegepast. Bij de kassier van een bank in Le Havre verscheen donder dag een elegante blonde vrouw, een taal sprekend die hij niet verstond. De vrouw zwaaide met bankbiljetten onder de neus van de kassier, beduidend dat ze geld wilde wisselen. Toen de bezoekster niet duidelijk kon maken welke biljetten zij in ruil voor de hare wenste, stapte ze re soluut de kassiersruimte in, graaide, on der een vloed van woorden, in de geld la en „wisselde" een biljet. Ze verliet 't kantoor, een groep bankbedienden ach terlatend die haar optreden vertederd be spraken tot de kassier ontdekte, dat zijn kas tijdens het charmante bezoek negen duizend nieuwe franc, ongeveer zevendui zend gulden armer was geworden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 21