Boete geëist tegen chirurg, die patiënte onbewust een verkeerde injectie toediende Bloemkool en bladgroenten daalden deze week in prijs AGENDA Technici kleine dames a Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle 1 II Steekpartij in het Hilton-hotel stouteribeek d Antwoord van B. en W. van Utrecht over majesteitsschennis Oud-burgemeester van Idaarderadeel moet betalen Bedrijfsongeval in Papendrecht Nederlandse weg bij La Courtine Dochter van zwemmer Korteweg is Delft's vijfenzeventigduizendste Opklaringen 2 Fa. B. J. VAN HEMT REKENSTOKKEN m.§trijland Haarlem INTERNATIONALE I mode voor II I <TYT A. J. van der Steur N.V. VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 Exclusieve TWEEDJASSEN v.a. 149.00 SPORTCOLBERTS ITALIAANSE ARROW SHIRTS v.a. 19.50 Mobilofoon voor Rotterdamse tram Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100% WOL 41.75 Aanvoer van spruiten en witlof komt op gang Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk De beste meubelmakers en stoffeerders weg- en waterbouw - wis- en natuurkunde - bedrijfs- elektro - werktuigbouw - radio - betonconstructie - chemie - kalkulatie - eco nomie reeds voor 13,80 een Nestier Rietz 30 cm SCHOTERWEG 5 en 7 Kerkelijk nieuws Nachtelijk gesprek in vreemd huis 18. Polle staat naast Pingo die weer het stuurrad bedient, hij zegt; „Wat gek eigenlijk dat we zo langzaam varen, komt dat misschien omdat de „Mary" op de kant heeft gelegen.Neen, dat geloof ik niet, Slokop is beneden bij de machine, hij voelt zich zo'n beetje een machinedokter, ik zou maar eens gaan kijken wat hij doet!!" Juist komt Slokop weer naar boven, hij kijkt zeer tevreden en zegt tegen Polle: „Ik heb de machine weer in orde gemaakt, eenvoudig een paar lappen er om gebonden en nu gaat het veel langzamer.We hebben ook helemaal geen haast!" Kwaliteit en service een begrip De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft een boete van duizend gulden of vijftig dagen hechtenis geëist tegen een 74-jarige chi rurg uit Amstelveen, die op 8 september 1960 de 28-jarige mevrouw E. L. de Heer-Meeuwis onbewust een verkeerde injectie heeft toegediend tijdens een operatie in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam, waardoor de patiënte is overleden. Tegen de zuster., die de injectie had klaargemaakt, eiste hij honderd gulden of tien dagen. Hij was van mening, dat er een wet telijke verplichting voor de chirurgen zou moeten worden ingevoerd de verpleeg sters te controleren. Voor een dergelijke controle was in het betreffende geval alle reden geweest omdat men in een vreemde operatiezaal werkte waar vooral in de medicijnkast een chaotische toestand heerste, en om dat de chirurg kon weten dat de zuster vermoeid was. De boete van duizend gulden wilde hij meer zien als middel om de verantwoor delijkheid vast te stellen dan als straf. Getuige-deskundige prof. Boerema zei, dat hij zijn leerlingen altijd voorhoudt de eerste injectie te controleren om mis verstanden tussen dokter en chirurg uit te sluiten. Hij durfde niet te stellen dat dit aan gedragslijn zou zijn in Nederland. De toestand in de medicijnkast achtte Advertentie BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM BREESTRAAT 138 - BEVERWIJK B. en W. van Rotterdam stellen de ge meenteraad voor de reparatiewagens van de tram uit te rusten met een mobilo foonsysteem. De ervaringen in het buitenland hier mee zijn zeer gunstig. De kosten der installatie komen op 7.365, de maandelijkse kosten op f 2.000. de getuige dusdanig, dat een vergissing als door de zuster is gemaakt elke dag weer kan gebeuren. Hij deelde mede dat de overheid naar aanleiding van deze zaak maatregelen overweegt om in samenwerking met de farmaceutische industrie een eind te ma ken aan deze situatie. Dr. R. J. Harren Stein zei als getuige a décharge in zijn gehele loopbaan nog nooit de operatiezuster te hebben gecon troleerd. De psycholoog M. M. Montes- sori was van mening, dat men de zuster haar fout niet kon verwijten. De verdediger van de verpleegster meende dat zij geen schuld heeft. De verdediger van de chirurg wees er op dat deze geen enkel voorschrift of ge dragsregel heeft overtreden. Controle van de eerste injectie zou trouwens het on geluk niet hebben voorkomen omdat de eerste injectie door de zuster correct was bereid. Arrest op 25 oktober. De Amsterdamse recherche heeft een 48- jarige los arbeider onder verdenking van poging tot doodslag of zware mishandeling aangehouden. De man, die in het Am sterdamse Hilton-hotel werkte, kreeg ru zie met zijn chef. Het ging over een loon- kwestie. Toen hij zijn zin niet kreeg, ren de hij volgens de politie kwaad het hotel uit. Hij ging naar huis en kwam enige tijd later, gewapend met een mes, terug. Met het mes in zijn hand stormde hij op de in zijn ogen halsstarrige chef af en maakte enkele stekende bewegingen, waardoor de chef achter een van zijn oren werd geraakt. De ontevreden employé werd door hotelpersoneel overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De verwon dingen van de chef vielen nogal mee. Advertentie Grote Houtstraat 82 en 67 Tel. 10657 - 12830 Door het aanhouden van het zachte weer is de aanvoer van bloemkool in de perio de van 3 tot en met 9 oktober ruim geweest. Hoewel er een levendige vraag bleef bestaan van de binnenlandse markt, de verwerkende industrie en voor niet onbelangrijke hoeveelheden ook van West-Duitsland, Zwitserland en Frankrijk, zijn de prijzen toch gedaald. Bij herfstkomkommers is momenteel van topaanvoeren sprake. Er heeft voor dit produkt een levendige vraag bestaan van West-Duitsland, Zweden, Engeland, alsook van de binnenlandse handel en de industrie. De prijzen hebben dan ook geen moeite gehad zich te handhaven. Meer tomaten De indruk bestaat, dat de aanvoer van tomaten op het ogenblik wat groter is dan vorig jaar. Aangezien de vraag in deze tijd altijd afneemt, zou het nog tamelijk omvangrijke aanbod een verklaring kun nen zijn voor de daling die sinds vorige week is opgetreden. Wellicht heeft ook de opkomende Spaanse concurrentie op de Engelse markt deze week bij de daling een rol gespeeld. De export werd in haar geheel kleiner. Het zachte weer heeft de bladgroenten deze week bij de prijsvor ming parten gespeeld. De aanvoer werd namelijk door de hogere temperaturen ge stimuleerd, terwijl de vraag daarbij niet kon meekomen. Het gevolg w»s een dalen de markt. Uien en prei zijn wat gedaald in prijs, wat niet te verwonderen viel bij het huidige weertype. Binnen niet al te lange tijd zullen de produktèn spruiten en witlof op de groen- tenmarkt een belangrijke plaats gaan in nemen. Reeds heeft zich hiervan enig aanbod ontwikkeld. Aanvankelijk werd dit vlot opgenomen en lagen de prijzen op een hoog peil. Thans is alleen de witlof nog duur, terwijl de spruitenprijzen bij toenemend aanbod naar een matig peil ge daald zijn. Een regelmatige gang in de afzet van spruiten is namelijk nog niet te ontdekken. Dit werd mede tegengegaan door het zachte weer. c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: N.Ph. O. m.m.v. Theo Olof, viool. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Voor engelen geen automaten". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Verboden verlangens", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Lulu", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la Carte", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „Liefde zonder uitzicht", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „La belle Americaine", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Rocco en zijn broers", 18 j. Roxv, 14.30, 19, 21.15 u.: „De atoomreus", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De zon in het hart", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De ka nonnen van Navarone", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Debussv. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg 158, Bloemendaal): expositie van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Wim van Aken uit Halfweg. Tot 14 oktober, da gelijks van 10-12 en 14-17 u. Zondag van 14-17 u. Openbare leeszaal (Arendsstraat, Hoofd dorp): tot en met 21 oktober schilderijen en grafieken van o.a. Lucebert, Van Die deren, Schroder en Salinger. Dagelijks van 1417 u. en van 1922 u. DIVERSEN Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Thalia met ,fMijn souvenir". Café Chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. Brinkmann, vandaag 20 u.: de Scandi navische cultuurfilm „12000 jaar geleden". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 12 OKTOBER City, 20 u,: „Lemmy houdt van dames". Rex, 20 u.: „Dodend rendez-vous". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Expositiezaal, Heidestraat: 19 tot 21 u.: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. ZATERDAG 13 OKTOBER City, 19 en 21.15 u.: „Lemmy houdt van dames". Rex, 20 u.: „Dodend rendez-vous". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrij dag. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling. VRIJDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 20 u.: „Rekruut tegen wil en dank". ZATERDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 20 u.: „Rekruut tegen wil en dank". De hardfruitmarkt werd gekenmerkt door toenemende aanvoeren. Belangrijke perenrassen waren Bonne Louise, Beurre Hardy, Legipont en Conférence. Bij appe len kreeg het ras Cox d'Orange reeds flin ke betekenis. Daarnaast was er nog een flinke aanvoer van James Grieve. Het overige deel van de aanvoer bestond voor namelijk uit Notarisappel, Zoete Bloemee, Bramley's, Lemoenappel en Transparent de Croncels. De prijzen zijn deze week in het algemeen wel gedaald, ofschoon deze daling heel beperkt bleef. De export is ge stegen. Zowel van appelen als^yan peren was West-Duitsland de voornaamste bui tenlandse bestemming. Verder werd ge kocht voor België en Engeland. Afzetmo gelijkheden voor uitsluitend peren waren er ook in Denemarken en Finland. In Rotterdam is de nationale vakwed strijd voor meubelmakers en stoffeerder gehouden. Staatssecretaris Roolvink reikte de prijzen uit, die ten deel vielen aan de meubelmakers W. H. van Bekkum uit Ach terveld, J. Verhoeven uit Rotterdam beiden onderscheiden met een zilveren schaaf en H. Bijman uit Weert, die een tweede prijs kreeg. Bij de stoffeer ders verwierven J. J. Hogenboom uit Ou dewetering en B. H. Barends uit Den Haag de zilveren stoffeerdershamer. De deelnemers aan de wedstrijden schon ken de staatssecretaris een door hen ver vaardigde fauteuil. Advertentie alles op reken- en tekengebied Advertentie KIDCORNER, de speciaalzaak voor het moderne, jonge meisje van tot 16 jaar, brengt haar de grote mode. Een internationale kollektie van exclusieve modellen uit ge heel Europa overtreft haar stoutste verwachtingen. Een voorbeeld Dit frivool, flanel pakje, geïnspireerd op Tiroler kle ding, waarvan de leuke baret het geheel completeert. jj ANEGANG 2 6. HAARLEM IJ Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben het raadslid ir. H. J. van Steenis (P.S.P.) geantwoord op zijn vra gen over de majesteitsschennis die een treinreiziger in augustus van dit jaar zou hebben gepleegd. De betrokken treinreizi ger zou toen door een medereizende ma rechaussee op het station in Utrecht zijn aangehouden en door de Utrechtse politie de gehele nacht in een cel zijn opgesloten. De heer Van Steenis had het college vpn B. en W. gevraagd of het niet nodig is maatregelen te nemen tegen de gemeen tepolitie in Utrecht en te protesteren bij de minister van Justitie en de directie van de Nederlandse Spoorwegen over het op treden van respectievelijk de marechaus see en de spoorwegrecherche. B. en W. hebben geantwoord dat deze zaak de uitoefening van de justitiële poli tiezorg betreft. De leiding van dit onder deel van de politietaak berust bij de offi cier van Justitie en bij de procureur-ge neraal bij het gerechtshof^ die daartoe aan de officier van Justitie bevelen kan geven. Het komt B. en W. van Utrecht princi pieel onjuist voor een oordeel te geven over een aangelegenheid die buiten de be moeiing van de gemeentelijke bestuursor ganen valt. Hetgeen de burgemeester van Utrecht als hoofd van de plaatselijke politie even tueel ter zake zou menen te moeten doen staat aldus B. en W. alleen te zijner be oordeling. Geref. Gemeenten Tweetal te Rhenen P. Blok te Dirksland en L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer. Beroepen te Leiden A. Hofman te Zeist te Nieuw-Beijerland en te Rhenen L. Vogelaar, kand. te Zoetermeer. Bedankt voor Barneveld P. Blok te Dirksland. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar IJsselmuiden-Graf- horst W. Vis te Buitenpost, die bedankte voor Barrhead en Neerlandia (Alta, Cana da) (Can. Ref. Churches). 112-113. In de wigwam gingen bleekgezich- ten en roodhuiden gezellig in een grote kring zitten. Eigenlijk moesten we de vredespijp met elkaar roken! zei Rode Adelaar. Maar zo gaat het ook! Sijpie was al over z'n schrik heen. Het beviel hem daar best. Vooral, toen ze ie der een gevulde koek kregen; want als er iets te eten of te snoepen was, ja... dan had de dikzak, het naar z'n zin! Mannacht werd een dertien-jarig meisje aan de Parmenidesstraat in Amsterdam gewekt door rumoerig pra ten. Tot haar grote schrik trof zij in de huiskamer twee vreemde mannen aan die enigszins onder invloed van drank verkeerden. Naar de politie later bleek had de een de ander „naar huis ge bracht" en onderweg hadden zij druk gediscussieerd over anti-alcoholkuren. Nog niet tot een bevredigend slot ge komen, besloten zij het gesprek binnen voort te zetten. De heren hadden niet bespeurd dat zij in een kamer van een vreemd huis vertoefden. Toevallig pas te een sleutel van één van hen op de deur. De vader van het meisje waarschuw de de politie, die de vreemde gasten spoedig kwam afhalen. Vanochtend wisten beiden hun eigen huis weer te vinden. Burgemeester en wethouders van de Friese gemeente Idaarderadeel hebben thans geantwoord op vragen van vier raadsleden over de bouw van een woning te Beetsterzwaag voor de oud-burgemees ter de heer R. Walda. Inderdaad hebben ambtenaren daarvoor in diensttijd werk zaamheden verricht, waarvan de kosten zijn becijferd op f 1.396,84. Dit bedrag is de oud-burgemeester in rekening gebracht, aldus B. en W., die voorts mededelen dat voor de bouw van de woning alleen de bestektekeningen en het bestek door amb tenaren van gemeentewerken in diensttijd zijn vervaardigd. Eén ambtenaar is bij de aankoop van bouwgrond en bij het bouw toezicht betrokken geweest, waarvoor de gemeenteauto werd gebruikt. De ambte naren hebben gezamenlijk ongeveer 260 uren aan het bouwplan gewerkt. Er is on geveer 1320 kilometer met de gemeente auto afgelegd voor de aankoop van de grond en voor het toezicht op de bouw. Indertijd heeft één van de ambtenaren toestemming van B. en W. gekregen om in zijn vrije tijd een schetsplan voor de woning te maken. B. en W. hadden toen niet de indruk, dat er nog meer werk zaamheden op zouden volgen. Aan de ver antwoordelijkheid hiervoor wil het college zich niet onttrekken. Advertentie ZIJ GELOVEN HET WEL De meeste kinderen zijn onverschillig als het hun fiets betreft. Een stuur zonder bel of een achterwiel zonder afscherming is geen uitzondering. Zij staan niet stil bij het ge vaar dat zij lopen als er iets mis is aan hun fiets. Zij trappen zorgeloos door. Des te meer reden voor de ouders om er oog op te houden. Een reparatie kost iets, maar niét repareren gaat héél wat meer kosten. De vakman de fietsenhandelaar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het maar voor controle. Bij de N.V. Persvat te Papendrecht heeft een bedrijfsongeval aan de 22-jari- ge A. Verhoef uit Papendrecht het le ven gekost. Deze was bezig met het in stellen van een pers met een druk van 150 ton. Door onbekende oorzaak trad de pers in werking, waardoor het stempel (een stalen mal) uit de machine werd geslagen. De heer Verhoef werd door de rondvliegende stukken staal getroffen en zodanig aan zijn onderlichaam en hoofd gewond, dat hij binnen enkele minuten overleed. In tegenwoordigeheid van verscheidene burgerautoriteiten, onder wie de sous-pre fect van Aubusson, en luitenant-generaal Van der Veen, commandant eerste leger korps, is in La Courtine een weg in ge bruik genomen, aangelegd door genisten van de vierde en de eerste divisie „7 de cember". De weg, die de dorpen Poussan- kes en Bousoeresse met elkaar verbindt, betekent een grote verbetering voor de be volking van deze streek. De gemeente Delft heeft vijfenzeventig duizend inwoners. Simone heet de zeven- ponds-baby die daarvoor heeft gezorgd. Zij is de dochter van de heer en mevrouw Kor- teweg, die beiden bepaald tot de beken den in de sport gerekend mogen worden. Vader Gerrit Korteweg is recordhouder op verscheidene zwemafstanden en mama Korteweg kende men in Duitsland heel goed als de schoonspringster Gertrud Wie den. Burgemeester De Loor hield een toe spraak en gaf de vader een spaarbank boekje met 200 inleg voor de baby. 's-Hertogenbosch heeft donderdag ook zijn vijfenzeventigduizendste inwoner ver welkomd in de persoon van Robertus Heesakkers, het zesde kind in het gezin HeesakkersVan Dongen. De heer Hees akkers werd een spaarbankboekje met 250,aangeboden. Advertentie Ondanks kostenstijging redelijke prijzen. Maatkledingspecialisten Grote Houtstraat 48 - Haarlem Telefoon (0 2500) 10477 Het KNMI deelt mede: Het weer in onze streken blijft onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan het centrum nabij Noord-Schotland is ge legen. Om dit hogedrukgebied heen wordt lucht naar ons land gevoerd waarin wol kenvelden meedrijven. Er zullen morgen meer opklaringen voorkomen dan van daag. De nachtelijke afkoeling bij heldere hemel wordt getemperd door wat wind, zodat slechts op enkele plaatsen mist zal ontstaan. Ook bij zonnige perioden zal de temperatuur overdag echter niet veel ho ger zijn dan vandaag omdat de aangevoer de lucht afkomstig is van noordelijke stre ken. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew o 14 zwaar bew. no 14 geheel bew ono 14 geheel bew. ozo 12 geheel bew. windst. 13 geheel bew. no 11 mist no 12 geheel bew. ono 10 onbewolkt half bew. licht bew. licht bew. geheel bew. motregen half bew. motregen mist geheel bew. regen mist geheel bew. motregen geheel bew. mist mist licht bew. mist mist zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. half bew wnw 9 nw 10 windst. 7 ono 11 windst. 11 no ozo ono no no ono 15 14 14 17 18 19 windst. 20 nnw 22 nno ono z nw 10 20 18 15 windst. 19 windst. 22 w 20 windst. windst. 22 windst. 23 windst. 19 windst. 23 windst. 20 0 0 0 0 0 0,5 0,3 0,3 1 0 0 0 2 0,1 0 0,3 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 2 59 4 Zaterdag 13 oktober Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur. Maan op 18.24 uur, onder 6.26 uur. Maanstanden 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ln I.Tmuiden Vrijdag 12 oktober Hoog water 2.22 en 14.46 uur. Laag water 10.27 en 22.46 uur. Zaterdag 13 oktober Hoog water 3.08 en 15.29 uur. Laag water 11.14 en 23.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2