Tegen fabrieksarbeider die zijn broer wilde vergiftigen maand gevangenisstraf geëist iWt EUROPA MEUBELEN ederland Verkeersrampen dreigen in onze grote steden Voorzieningen noodzakelijk Toeslag voor invriezen van rundvlees 10 cent hoger Plan voor modernisering van Utrechts stationswijk HOED een nieuwe visie op meubelen A SLIJTERIJ SWIER teruggehaalde bromfietsen COR OLY Suède en Lederkledlng Loonpolitiek bracht schildersbedrijf Nieuwe leerstoel aan landbouwhogeschool Grotere stimulans voor nieuwe bouwmethoden Duitsers spannen in Afferden winkeliers voor hun karretje Motie van de Nijmeegse Kamer van Koophandel over fraude-affaire Kosten 150 miljoenduur 8 jaar Elektronisch brein gaat in Alkmaar verkeer regelen HAARLEMSE RECHTBANK van Praag hollyuupod ledervinyl heren- en jongens- handschoenen A.N.W.B.-DIRECTEUR A. BOOST: PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 Gele fosfor Vernielingen in fabriek V*"" M DE SPECIAALZAAK VELDHUIS i\ De officier van justitie aan de Haar lemse rechtbank heeft donderdag een maand gevangenisstraf geëist tegen een 36-jarige fabrieksarbeider uit de Haarlem mermeer die in mei 1960 en juni van dat zelfde jaar rattenvergif op de boterham men van zijn, met hem samenwonende broer had gesmeerd en een kleine hoeveel heid vergif door de stamppot had ge mengd. De broer ondervond geen nadeli ge gevolgen van de vergiftiging. De broers woonden samen in een huis aan de Ringvaart en konden het niet al tijd even goed met elkaar vinden. Toen de spanning de verdachte op zekere dag te veel was geworden had hij besloten een klein gedeelte van het rattengif dat zich in het huis bevond, in het voedsel van zijn broer te verwerken zodat deze tijdelijk uit geschakeld zou zijn. „Ik had absoluut niet de bedoeling mijn broer te doden", ver klaarde de verdachte op de zitting. „Ik nam opzettelijk een kleine dosis vergif". „Hoe weet U wat een kleine dosis is", vroeg de rechter. „Ik heb een opleiding voor verpleger gevolgd en wel eens iets over vergif gelezen in medische boeken", antwoordde de fabrieksarbeider. De broer kon zich op de zitting niet her inneren of hij de met pindakaas en vergif besmeerde boterhammen had opgegeten. Een kliekje met spinazie had hij niet aangeraakt omdat het voedsel een onaan gename geur verspreidde en omdat er von ken van af sprongen. Toen de broer het voedsel bij een apo theker liet onderzoeken bleek zich hierin een geringe hoeveelheid gele fosfor te be vinden. De verdachte had aanvankelijk niet willen bekennen dat hij het vergif had gebruikt. Hij werd opgenomen in een psychiatrische inrichting en werd, na be handeld te zijn, als genezen ontslagen. Een Haarlems zenuwarts verklaarde dat verdachte op het moment dat hij van het vergif gebruik maakte als volledig ontoe rekeningsvatbaar moest worden be schouwd. Kenn.laan 100-106 Plein 1945 no. 48 Tel. 5501 Tel. 7349 „De poging tot moord acht ik niet be wezen, wèl de poging tot doodslag of zwa re mishandeling," zei de officier van Jus titie. De officier meende dat het weinig zin zou hebben de verdachte uit de maat schappij te verwijderen. De fabrieksarbei der woonde al weer geruime tijd met zijn broer samen zonder dat daar moeilijkhe den uit voortkwamen. De verdachte had, nadat de zaak was uitgekomen, al een maand in voorarrest gezeten. Daarom eis te de officier van Justitie een maand ge vangenisstraf met aftrek en drie jaar voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering en toezicht van een protestantse reclasseringsinstelling. „Op deze manier krijgt de verdachte de kans een eind te maken aan deze onverkwikkelijke zaak," t aldus de officier aan het eind van zijn re- jjj UlOCll I 1 KnCUGIl quisitor. Tegen een 32-jarige monteur uit Haar lem eiste de officier van justitie ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest omdat hij in juni na het ver brijzelen van een ruit een fabriek van grammofoonplaten in Zandvoort was bin nengedrongen. De verdachte sloeg daar na met een voorhamer een aantal druk meters kapot, drenkte een paar lappen in olie en benzine en stak dit materiaal tenslotte aan. Er om ontstond een begin van brand waarbij voor 50.000 tot 100.000 schade werd aangericht. Bij zijn Advertentie Ook u staat een Wij ontvingen de nieuwste najaarsmodellen prijzen 19.50 tot 27.50 Kennemerlaan 61 IJmuiden vertrek nam de monteur een versterker en verbandmiddelen mee. De monteur verklaarde niet te weten hoe hij tot zijn daad was gekomen. De dag tevoren had hij een halve fles cog nac leeggedronken maar hij zou niet on der de invloed van drank zijn geweest toen hij zijn vernielingswerk uitvoerde. Of schoon verdachte pas ontslagen was, be stond er tussen verdachte en de directie van de fabriek een goede verstandhou ding. De commandant van de vrijwillige brandweer gaf toe dat de in de fabriek aanwezige acyteleen- en zuurstofcilinders bij uitbreiding van de brand hadden kun nen ontploffen. De verdachte was na de brandstichting in zijn uto naar het poli tiebureau gereden om de brand te melden. Volgens het rapport van een zenuwarts was de verdachte een intelligent maar on evenwichtig mens die op het moment van zijn daad niet geheel toerekeningsvatbaar moest zijn geweest. De officier van justi tie constateerde dat verdachte, die al eens in een psychiatrische inrichting behan deld was opgenomen, blijkbaar te vroeg was vrijgelaten. Hij onderstreepte nog eens de ernst van de feiten vooral omdat bij een eventueel exploderen van de gas flessen mensenlevens verloren hadden kun nen gaan. Uitspraken op 25 oktober. Advertentie De bekende gevoerd en ongevoerd modieus en ijzersterk Advertentie V v -. 1 :-X- ..y Door internationale samenwerking op meubel- gebied via de Europa-Meubel organisatie ont staat een geheel nieuwe "meubelwereld". Fabrikanten uit b.v. Milaan en Kopenhagen leveren aan Europa-Meubel bedrijven in Nederland, Duitsland en ...omgekeerd. Dit betekent éndere, nieuwe modellen en door deze internationale samenwerking opvallend lage prijzen. Wij vertellen U graag iets meer Komt U eens kijken Marktplein 29 IJ M U I D E N Tel.02550-7541 Advertentie Het sëdert 1958 ontwikkelde stelsel van de gedifferentieerde loonpolitiek heeft in opzet en praktische toepassing het schil dersbedrijf voor groeiende moeilijkheden geplaatst. Tot deze uitspraak komt de commissie bedrijfsresearch van het be drijfschap schildersbedrijf in een nota over loonbeleid en schildersbedrijf. De commissie vindt voor haar opvatting steun in het enige maanden geleden door de Sociaal Economische Raad uitgebrach te advies inzake het systeem van loon vorming en zij stelt eveneens, dat in het schildersbedrijf de „ruimte" onmogelijk zo nauwkeurig is vast te stellen, als no dig is, wil men de produktiviteit per be drijf of bedrijfstak precies bepalen en dus het huidige loonbeleid kunnen hante ren. Ten aanzien van de toekomstige produk- tie wordt opgemerkt, dat deze tot 1970, wat betreft de nieuwbouw en de vervan ging van gebouwen tezamen ten minste op het tegenwoordige peil zal worden ge handhaafd, terwijl de onderhoudswerk zaamheden min of meer evenredig met de heden min of meer evenredig met de ge- gebouwenvoorraad zullen toenemen. Op grond hiervan raamt de commissie dat tot 1970 het volume van de produktie van het schildersbedrijf ten minste met onge veer 15 percent zal moeten toenemen. Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente De aanleg van autosnelwegen maakt moderne stedelijke verkeersvoorzieningen dringend noodzakelijk. Daartoe zullen voor alle grote en middelgrote steden zodanige verkeersplannen moeten worden opgesteld dat een chaos reeds in 1980 kan worden ondervangen. De kosten van uitvoering van deze plannen zullen goeddeels door het rijk moeten worden gedragen. Gebeurt dit niet op redelijke termijn, dan zullen de rampen in de steden met meer dan een half miljoen inwoners niet te overzien zijn. Deze verklaring is in Arnhem tijdens een regionale verkeerstechnische leergang afgelegd door de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB. De heer Boost grondde zijn stellingen op een verkeerstechnische studie van 47 Euro pese steden, waarbij Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, uitgebracht op een in ternationale verkeerstechnische leergang in Salzburg, die verleden maand is gehou den. Deze broodnoodzakelijke verkeersvoor zieningen in steden met een half miljoen inwoners en meer vergen grote offers aan doorbraken, ongelijkvloerse kruisingen en voldoende toegangswegen in en door agglo meraties. „Indien de regering niet snel beseft dat de begroting van Verkeer en Waterstaat een belangrijke post voor het financieren van deze stedelijke verkeersvoorzieningen moet gaan bevatten zal het stadsverkeer binnen tien jaren uitgroeien tot een chaos waarvan de tegenwoordige spitsuurdrukte nog slechts een zwakke afschaduwing zal zijn," zo voorspelde de heer Boost. Ons land heeft internationaal grote be kendheid op het gebied van de bodemkun de verkregen. Het buitenland doet dan ook dikwijls 'n beroep op Nederlandse bodem- kundigen. Om deze deskundigen een meer direct op hun latere werkkring gerichte opleiding te geven, is nu aan de landbouw hogeschool te Wageningen een leerstoel voor de tropische bodemkunde ingesteld Tot hoogleraar is benoemd de 44-jarige dr. ir. P. Buringh, boerenzoon van Gro ninger afkomst. Hij studeerde in 1946 at aan de landbouwhogeschool te Wageningen en trad in dienst van de stichting voor bodemkartering. In deze tijd promoveerde hij op het onderwerp: „over de bodemge steldheid rondom Wageningen". Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft op zijn openbare ver gadering in Utrecht besloten, de toeslagen op het invriezen van rundvlees met een dubbeltje per kilo te verhogen tot 40 en 50 cent. Deze verhoging heeft terugwer kende kracht tot 1 oktober, de datum waarop de invriesregeling inging. Tot nu toe is van deze regeling praktisch nog geen gebruik gemaakt. Men hoopt, dat het animo door de hogere toeslag wordt ver groot. zodat de overvoerde binnenlandse markt tijdelijk kan worden verlicht. Na een zeer uitvoerige discussie kwam de meerderheid van de vergadering ook tot de slotsom, dat de heffingen op de in voer van Argentijns rundvlees, die onlangs zijn verhoogd tot 60 en 80 cent, voorlopig tot 1 maart 1963 van kracht dienen te blijven. Omstreeks 1 januari zal het Pro duktschap de situatie opnieuw bekijken en zo nodig deze maatregel wijzigen. Onmisbaar Grote bezwaren tegen dit besluit had on der meer de heer S. Homburg, die betoog de, dat de kwaliteit rundvlees die de in dustrie nodig heeft, in ons land niet is te vinden en dat het Produktschap niet kan garanderen, dat er over enkele maanden voldoende fabricagevlees zal zijn. Ook de Franse voorvoeten zijn, volgens hem, niet altijd geschikt voor industriële doeleinden. Het Argentijnse vlees is voor de fabrie ken onmisbaar en niet te vervangen, aldus de heer Homburg, en dit betekent, dat de invoer ervan ondanks de verhoogde hef fing toch door zal gaan, hetgeen weer im pliceert, dat de vleeswaren nodeloos duur der worden. Geen exportmogelijkheden Er zijn op het ogenblik geen direkte exportmogelijkheden voor het Nederlands rundvlees. De heer De Veer meent wel, dat de boeren aan de vooravond van een gunstiger ontwikkeling staan, nu de in voer van levend vee praktisch is afgelo pen, de import van Argentijns vlees aan zienlijk wordt beperkt door de tussenlig gende heffingen en het weer nog steeds goed is. Van het recht op invoer verkre gen door export van rundvlees, mag pas in het voorjaar gebruik worden gemaakt. De varkensmarkt heeft zich enigszins hersteld; de prijzen zijn in de afgelopen veertien dagen met ongeveer acht cent per kilo gestegen. Er zijn niet onaanzien lijke exporten naar Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. De heer De Veer neemt niet aan, dat er nog gevaar bestaat voor een scherpe prijsdaling. De stemming is echter over de gehele linie nog down, ook al omdat de prijzen voor pluimvee en rund vlees bijzonder slecht zijn. In E E.G.-ver- band gezien, staan de varkens er, volgens de heer De Veer, nog het gunstigst voor. Hij meent, dat het er voor de varkens houderij niet slecht uitziet, als op 1 de cember de gemeenschappelijke markt voor varkensonderdelen van kracht wordt, al moet men het eerste jaar nog niet direkt veel hogere prijzen verwachten. Het be stuur besloot de overnameprijs voor ba- convarkens te handhaven op 2,20 per ki lo en de gewichtsgrens op 67 kilogram. Indien het plan van tweeduizend kilome ter autosnelweg in 1970 verwezenlijkt is zal bij dé huidige stand van zaken het lokale, stedelijke wegenstelsel niet in staat zijn stromen van de berekende veertig- tot vijftigduizend motorvoertuigen per etmaal te ontvangen en te verwerken. Het is hoog tijd, dat de centrale over heid dit inziet en dat ze maatregelen neemt om de bestaande achterstand in te halen. Anders wordt de zaak, ook in eco nomisch opzicht, desastreus, zo zei de heer Boost. Opnieuw hield deze internationaal befaamde verkeerskundige een klem mend betoog voor de noodzaak van vangconstructies op middenbermen van autosnelwegen. Berekeningen en praktijkproeven hebben duidelijk bewezen, dat op autosnelwegen met tienduizend of meer voertuigen per dag dergelijke constructies zeer aanzien lijk tot de verkeersveiligheid bijdragen. Uit Duitse waarnemingen op snelwegen met gemiddeld 36.000 voertuigen per et maal is gebleken dat het aanbrengen van vangconstructies bij ongelukken het aan tal licht gewonden heeft doen dalen met twaalf percent, het aantal zwaar gewon den met dertig percent en het aantal do den met tweeëntwintig percent. Aantoon baar is dat deze daling hoofdzakelijk te danken was aan het voorkomen van „door schieten" via middenbermen naar tegen gestelde rijbanen. In Duitsland is het aanbrengen van vangconstructies op wegen met meer dan tienduizend voertuigen per etmaal ver plicht gesteld, omdat wetenschappelijk is vastgesteld, dat bijna een derde van de on gelukken het gevolg is van „doorschieten" op bermen. De A-N.W.B. acht het dringend nodig dat in ons land eveneens op wegen met tienduizend voertuigen of meer per dag en middenbei men van minder dan twaalf meter breedte vangconstructies worden aangebracht. De kosten van dit „afdempen" van het aantal catastrofale ongelukken bedragen minder dan vijf percent van de prijs van de aanleg van wegen. Dit is volgens de heer Boost een te verwaarlozen factor, in dien bij nieuwe wegenbouw met minder grond dan tegenwoordig voor middenber men volstaan kan worden. Oecumenische dienst. Zondagavond 14 oktober om 7.15 uur vindt in de Doopsge zinde kerk te Beverwijk een oecumenische dienst plaats. Ds. H. Luikinga zal de litur gie verzorgen en ds. G. W. IJzerman de prediking. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal ook in 1963 de toepas sing van arbeidsbesparende bouwmetho den in de woningbouw stimuleren. De re geling, dat hierop afgestemde plannen met voorrang worden behandeld en dat tot een bepaalde limiet van de beschikbare con tingenten op vier woningen er één extra gebouwd mag worden, blijft van kracht. Bovendien en dit is nieuw kan voor de gesubsidieerde en de ongesubsi dieerde woningbouw, ook in combinatie met elkaar, een contingent voor ten hoog ste drie jaren worden verzekerd om het afsluiten van contracten met een lange looptijd mogelijk te maken. Maar omvang rijke projecten zullen dan in grotere con tinuïteit uitgevoerd kunnen worden, waar door arbeidsbesparing bij de bouw wordt verkregen, vooral door het zogenaamde repetitie-effect. Dergelijke contracten dienen door de mi nister te worden goedgekeurd. Indien zij betrekking hebben op woningwetwoningen is ook de instemming van de colleges van Gedeputeerde Staten met de contingents binding voor maximaal, drie jaren vereist. Plannen voor de bouw van woningwet woningen volgens een reeds erkend bouw systeem zullen zonodig met voorrang be handeld worden. Het verlenen van een contingentsgarantie houdt niet in, dat een eventueel toegepaste subsidieregeling voor het hele project geldt. Beschikkingen zul len in gedeelten worden afgegeven op ba sis van de regelingen, die op dat moment gelden. i Veertien winkeliers in 't Noordlimburg se plaatsje Afferden hebben zich in een schrijven tot het gemeentebestuur van Bergen gewend met het verzoek de in dit jaar ingevoerde woonforensenbelasting te verminderen. Door deze nieuwe belasting in de gemeente Bergen worden praktisch uitsluitend de Duitsers getroffen die in de gemeente Bergen een bungalow hebben gebouwd. De gemeenteraad van Bergen deelde de mening van B. en W dat deze voor het merendeel welgestelde Duitsers ook maar moeten meebetalen aan het instandhouden van de gemeentelijke diensten. De Duit sers zouden daarop gedreigd hebben de neringdoenden van Afferden te boycotten indien deze geen pogingen in het werk zouden stellen B. en W. van Bergen tot vermindering van deze forensenbelasting te bewegen. In het schrijven van de winkeliers stond tevens dat wanneer B. en W. geen wij ziging bewerkstelligden de winkeliers uit Afferden op hun beurt niets meer zouden betrekken uit Bergen. B. en W. namen de brief voor kennisgeving aan. Men wilde namelijk niet vooruitlopen op de beslis sing van de Kroon waar het raadsbesluit thans ter goedkeuring is ingediend. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nijmegen en omstreken is met algemene stemmen de volgende motie aangenomen: „De le den van de kamer, kennis genomen heb bende van de perspublikaties inzake de afwikkeling van oorlogsschade door of vanwege Nijmeegse gemeentelijke instan ties en van mening zijnde, dat de beoor deling van de in deze publikaties vermel de omstandigheden, personen en gebeurte nissen overgelaten moet worden aan an dere competente organen, spreken hun bewondering uit voor het reconstructie- beleid, zoals dat in het algemeen door het stedelijk bestuur is gevoerd vanaf het einde van de oorlog tot nu toe, daarbij in het bijzonder blijk gevend van hun waar dering voor de zorgvolle en voor Nij megen heilzame leiding van burgemees ter mr. Ch. Hustinx. Advertentie Enige zeer mooie verkopen wij onder garantie Breestraat 108 - Beverwijk De maatschappij voor projectontwikke ling E.M.P.E.O., een dochteronderneming van de Verenigde Bedrijven Bredero n.v. te Utrecht heeft het gemeentebestuur van de Domstad een plan aangeboden dat, als het wordt aanvaard, ingrijpende wij zigingen tot stand zal brengen in de om geving van het centraal station in Utrecht. Dit plan is tot stand gekomen door sa menwerking van deskundigen op het ge bied van stedebouw, verkeerstechniek, bouworganisaties, Nederlandse Spoorwe gen en financiële experts. De kosten er van worden geraamd op 150 miljoen. Particulieren zouden het geheel kunnen financieren. Het voornaamste deel van het plan is het omhoogbrengen van het stationsplein en dat te omzomen m t hoge kantoor gebouwen, winkels, restaurants en een nieuw stationsgebouw. Dit plein, dat 5Vi meter boven de begane grond moet ko men, zal aan één zijde worden begrensd door een nieuw hoofdgebouw van de Ne derlandse Spoorwegen er. aan de andere kant door een eveneens hoog bouwwerk, gecombineerd met een parkeergarage. Een voetgangers luchtbrug voert voorts over de al of niet gedempte Catharijne- singel naar het gebied tussen Rijnkade en Achter Clarenburg, dat volgens ge meenteplannen zal worden verbreed en doorgetrokken tot aan de Mariaplaats. Aan de Mariaplaats is een parkeerga rage projecteerd. De voetgangerslucht- Advertentie BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK - TELEFOON 5629 brug voert aan de andere kant van het nieuwe plein over het spoorwegemplace ment heen naar de Croeselaan. Ook daar kan parkeerruimte komen voor 1200 auto's. In de vrijkomende ruimte onder het verhoogde plein is plaats voor bus stations en taxistandplaatsen, aanvoerwe- gen voor de kantoren en winkels aaVi het plein en fietsenstallingen. Reizigers, die uit bussen of treinen komen, zullen via de hooggelegen voetgangersbrug de win kels en kantoren kunnen bereiken. Het plan voorziet ook in een nieuw station, dat meer naar het zuiden moet komen, op de plaats waar nu het busstation is. Roltrappen zouden de reiz'gers op de perrons dienen te brengen. Ook aan de zijde van de Croeselaan zou volgens het plan een N.S.-plaatskaartenkantoor wor den gebouwd, zodat Utrecht-west een eigen stationsingang krijgt. Het project laat voldoende speling voor variant-oplos singen. Er zal acht jaar nodig zijn om het plan uit te voeren. Op het drukste verkeerskruispunt in Alkmaar, daar waar een oost-west verbin ding de Vondelstraat kruist, die in het ver lengde ligt van rijksweg 9, welke Alkmaar met de Velser-tunnel verbindt, zal dinsdag een automatische verkeersregelingsinstal latie in gebruik worden genomen, de eer ste van deze aard in Europa. Het is een electronische installatie met transistors en een electronisch brein. Dit kiest uit 640 mogelijkheden de op een bepaald moment voor het verkeer meest gunstige combina tie van lichten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9