Geen zwakke plekken in elftal van zuiderburen Polleke van Himst en aanvoerder Jurion geloven niet in Belgische overwinning Belgische voetballers starten als favorieten met hun kern van Anderlecht SPORT TIJDENS WEEKEINDE Zal deze formatie morgen in Deurne Nederland nieuw vertrouwen geven? Drie bleven er over Vandenstock meent echter: „Dit team kan zondag winnen" ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 Van der Merwe Soetekouw Muller Prins Bosveld I an der Kuil Moeilijk Halve dagen Ouderland Van Wissen AMATEURVOETBAL HOCKEY HANDBAL MOTORSPORT Petterson Pronk V illerius Elek Schwartz J KeuzeheerConstant Vandenstock. weinig presteerden was, dat er oudere en jonge spelers in het team zaten, die elkaar minder goed begrepen, die een verschillen de speelstijl hadden. Ik zat toen als jong broekje in dat team". „In Anderlecht speelden wij toen met een jong elftal in de eerste plaats om het spelen niet om de punten. Dat seizoen verloren we dan ook van het hardere Standard. We speelden het beste 'voetbal in België, maar waren te week om beslis- sgnde wedstrijden te winnen. Die week heid was er zo uit. Het is makkelijker hard te leren spelen dan technisch goed te voetballen. Vandenstock ging bij zijn drastisch verjongd Belgisch elftal dok eerst de nadruk leggen op goed voetbal. Tegen Zweden in Stockholm, onze eerste wedstrijd met de jonge ploeg zei hij: „We zijn ver van huis. Wat de -uitslag van deze wedstrijd wordt, kan me niet schelen. Ik wil van jullie goed voetbal zien. Kruip niet als geslagen honden in je hok, maar speel! Gebruik het hele veld, daar is het voor!" „We verloren met 20, maar alle Bel gische kranten schreven of we een mon sterzege hadden behaald. In één klap stond het hele Belgische publiek weer achter ons. Het is een vergissing wanneer men meent dat het publiek een overwinning wil zien. Het wil eerder spectaculair, in teressant spel zien. Zal het Hollandse pu bliek blij zijn met een gelijkspel tegen ons als dat gelijke spel bevochten is met tien oranjehemden voortdurend voor het Hollandse doel? Zal het niet meer ver trouwen krijgen wanneer de Hollandse jongens tonen dat ze kunnen voetballen, ook al verliezen zij met 50! Zo'n neder laag is immers snel vergeten! Dacht u dat er iemand hier in België nog treurt om die 91 nederlaag in Rotterdam, na die twee overwinningen op Nederland van vorig seizoen?" De „selectionneur unique" Constant Van denstock vertelt in zijn rijke directiekan toor van 'n bierbrouwerij in Brussel-Zuid: „Ik had twee jaar geleden dezelfde moei lijke tijd als de heer Schwartz nu heeft. Het valt niet mee zonder een Wilkes, Len stra en Rijvers een ploeg te formeren nu hij niet meer over spelers van die klasse kan beschikken. Mijn taak ligt nu gemak kelijker met sterren als Van Himst, Van- denberg en Jurion om er enkele maar te noemen. Twee jaar geleden, toen Van Himst net kwam kijken, Jurion nog niet zijn Jiuicïige vorm had, toen ik dus geen sterren had, toen was het voor mij ook moeilijk. Men gaf mij toendertijd het ver trouwen er iets van te maken. Dat moet men nu ook de heer Schwartz geven". „Vertel mij nu niet dat er plotseling geen talent meer in Holland is. Dat talent moet rijpen. Jonge spelers moeten ervaring opdoen. Dat vergt tijd. Het Belgische pu bliek en de pers hebben dat twee jaar ge leden begrepen. Daarom herstelden wij zo snel. Nu is er een andere mentaliteit. De spelers rekenen op het publiek. En de toe schouwers op hun spelers. Zoiets vormt een sterke band, die moeilijk is te breken, vraag maar aan Real. Met dit Belgische team en met ons eigen publiek moeten wij in Antwerpen zondag kunnen winnen. Ge beurt dat niet, dan zal dat niet liggen aan ons goede spel, maar aan de uitzonderlijke sfeer. Dan zal de zege van de Nederlanders voornamelijk te danken zijn aan het sterk defensieve spel van oranje, een speltype dat ons publiek niet erg meer waardeert, omdat het zo eenzijdig is". Minder overtuigd van een zege in Ant werpen is de 19-jarige Paul („Polleke") van Himst, technicus van de Belgische aanval. Ook hij is voor halve dagen, om 's middags te kunnen trainen vertegen- BELGIS BARé (Luik) HANON (Anderlecht) SEMMELING VAN HIMST (Standard) (Anderlecht) VICENTE CABBELLERO NICOLAY (Standard) HEYLENS (Anderlecht) SPRONK VERBIEST (Standard) (Anderlecht) STOCKMAN VANDENBERG JURION (Anderlecht) (Un. St. Gillis) (Anderlecht) (Spanje) van der KUIL BOSVELD PRINS (PSV) (Enschede) (Ajax) VILLERIUS PRONK (ADO) (Ajax) OUDERLAND (Ajax) MULLER SOETEKOUW (Ajax) (Vole wijekers) VAN WISSEN (PSV) PETTERSON (Blauw Wit) VAN DER MERWE (NAC) NEDERLAND Voor de amateurclubs uit Haarlem en omgeving is zondag een zeer beperkt in haalprogramma vastgesteld. HBC krijgt in de tweede klasse B van West I bezoek van Aalsmeer en die wedstrijd moeten de ge- combineerden winnén om uit de verdruk king te kunnen komen. Zij sluiten momen teel met TYBB de rij. Het elftal wordt samengesteld uit de spelers Halderman, Warmerdam, Duivenvoorden, Rotteveel, Böhm, J. Duindam, Kors, Van der Eem, Dé Graaf, Juffermans, Spann en C. Duindam. Hillegom heeft in 3 A van West II voor de derde keer achtereen een uitwedstrijd. Ditmaal moeten de Hillegommers, die nog geen enkel verliespunt hebben, op bezoek bij streekgenoot Foreholte; een club die op eigen veld nog ongeslagen is. Het wordt dus oppassen geblazen voor Dirk de Jong c.s. De opstelling van Hillegom is: Van der Waal; Blokker en Duyzers; Arnoldi, Tol en Dirk de Jong; Buis, Van Braam, Bob de Jong, Snoeks en Van der Berg. De hockeysupporters uit deze omgeving kunnen het Bloemendaalse BMHC op twéé achtereenvolgende zondagen zien spelen op haar eigen terrein. Zondag treedt BMHC op als gastheer van Laren; een elf tal dat een wedstrijd meer heeft gewonnen dan de Bloemendaalse spelers. Zodoende zal er vermoedelijk weinig krachtsverschil zijn. BMHC is daarom zeker in staat een punt uit deze wedstrijd over te houden. De competitie in de eerste klasse dames vermeldt de plaatselijke ontmoeting tussen Alliance en het Bloemendaalse HBS. Óp papier is HBS sterker, maar toch geloven we niet dat HBS zondermeer in Heem stede zal kunnen winnen. Een Margreet Huygen onder de doellat bij Alliance is nu eenmaal een moeilijk te passeren geval. BDHC gaat in Crailo op bezoek bij Be Fair en moet in staat worden geacht zon der al te veel moeite de beide punten mee naar Bloemendaal te kunnen nemen Ook overgangsklasser BMHC II gaat in Crailo de strijd met Be Fair, de oud-eersteklasser, aanbinden. Alliance neemt het in Heem stede op tegen de reserves van TOGO. Voor beide wedstrijden geven we de beide thuisspelende elftallen de meeste winst kansen. Daar er morgen in Haarlem een tech nische handbaldag wordt gehouden, zijn er geen competitiewedstrijden vastgesteld. De motor- en autoclub Haarlem en Om streken houdt vanavond om acht uur een puzzelrit voor auto's, motoren en scooters- Er wordt gestart bij café-restaurant Ken- nemerland aan de Rijksstraatweg in Haar lem. „Ik heb meer moeite met haar dan met menige stoere voetballer," zegt Sjef Jurion, aanvoerder van het Bel gische voetbalelftal, als zijn tweejarige dochtertje Karin het weer voor elkaar krijgt dat haar vader haar uit bed haalt, omdat haar geluid een gesprek onmogelijk maakt. „Dat is mijn moei lijkste avond, als mijn vrouw even weg is." „Polleke" van Himst, de 19-jarige technicus van de Belgische aanval met de bal, waarmee hij zijn eerste inter land speelde tegen Zweden. Nog enkele maanden dan trekt dienstplichtig sol daat Van Himst het burgerpak weer aan om naar Spanje te gaan? die in Kopenhagen speelde, maar gehand haafd. Die spelers kennen we. Maar wie zijn Soetekouw, Bosveld, Petterson, Ouder land en Villerius? Jongens, die geen repu tatie hebben te verliezen, maar er tegen België graag één willen opbouwen. Geen Lenstra's, anders zou men wel eerder van ze hebben gehoord, doch jongens vol werklust. Dat is wat wij van de Hollan ders vrezen: de bezieling. Die ontbrak blijkbaar in Kopenhagen. In Antwerpen zal ze niet ontbreken! Kunnen wij die zelfde bezieling opbrengen, dan winnen we. We hebben een ploeg die knap kan voetballen. Dat hebben we al diverse ke ren bewezen". „Er zijn geen zwakke plekken in het team. We hebben sterren, zoals Nederland ze vroeger had. Polleke van Himst heeft al twee keer een aanbieding gekregen van Real Madrid. Vandenberg is door buiten landse scouts benaderd. Men heeft aan Verbiest, Lippens, Hanon en mij getrok ken. Men kent de namen van de Belgische spelers nu in het buitenland, zoals men vroeger over uw Wilkes, Rijvers en Len stra sprak. Zijn die namen en is ons tech nisch spel in staat bressen te slaan in de harde Hollandse verdedigingsmuur? Dat de heer Schwartz een keiharde defensie zal opbouwen, betwijfelt hier niemand. Ik hoop dat hij het niet doet! Voor de Ne derlandse spelers hoop ik dat hij ze vrij laat om te laten zien dat ze voetballen kunnen." „Ongeveer twee jaar geleden, toen het met het Belgische elftal zo slecht ging, heeft onze keuzeheer Constant Vanden stock na overleg met de voorzitter van Anderlecht het roer omgegooid. Een van de oorzaken dat wij toen internationaal woordiiger* bij de brandstoffenhandel van de Anderlecht-voorzitter, tenminste wan neer hij het soldatenpak straks weer uit kan trekken. Dienstplichtig soldaat Van Himst vertelt bij moeder thuis in „Negen manneke", een voorstadje van Brussel: „Ik zal blij zijn wanneer de wedstrijd achter de rug is en wij Anderlecht- spelers ons kunnen concentreren op de volgende Europabeker-match. Denk niet dat we ons tegen Holland zullen sparen, daarvoor is die wedstrijd te belangrijk. Elke Belgische speler rilt bij de gedachte aan de onbarmhartige critiek, die los zal barsten als we van Nederland verliezen. Dit wordt mijn derde interland tegen Ne derland. Of het ook de derde zege zal wor den? Na die 3-3 in Madrid was ik er ge ruster op een goed resultaat met Ander lecht tegen Real te bereiken, dan nu met het door enkele andere spelers versterkte Anderlecht tegen Holland. Geloof me", zegt Polleke, die na die woorden met een geschreeuwd excuus wegrent om op tijd (10 uur) „binnen" (in de kazerne) te zijn. Slechts drie spelers bleven er over van het team dat op 1 april 1962 tegen België in Antwerpen aantrad en toen met 31 verloor. Maar alleen één van dit drietal behield dezelfde plaats. Want ook nu weer staat Pronk spil. Muller, vorige keer rechtshalf, verhuisde naar de rechtsbin nenplaats en Prins is van linksbinnen midvoor geworden. Zo zag het Nederlands elftal er toenter tijd uit: Lagarde; Wiersma en Kuys; Mul ler, Pronk en Brusselers; Swart (later Bos- selaar), Groot, Van der Linden, Prins en Petersen. Zondag dus voor de zoveelste keer tegen de Belgen in het stadion dat men eens de bijnaam „hel van Deurne" gaf, maar dat sinds jaar en dag niets meer of minder is dan gewoon voetbalstadion waar de Ant werp FC zijn competitie-wedstrijden pleegt te spelen. Men weet het: het nationale elf tal heeft,nogal aan wat kritiek blootge staan en de samensteller ervan heeft ein delijk eens een nieuwe weg gezocht met het opstellen van een viertal debutanten: Ouderland, Villerius, Soetekouw en Bos veld. Een viertal knapen dat met een twee tal terugkerenden (Petterson en Van der Kuil) en een vijftal „blijvers" (Van der Merwe, Pronk, Van Wissen, Prins en Mul ler) de Belgen zo goed mogelijk partij moet zien te geven. Want zo is het toch op het ogenblik: België is sterk favoriet en is hard van plan iets uit te wissen van de zo ruime en sma delijke nederlagen (9-1, 7-2 en 6-2) die het de afgelopen jaren van ons nationale voet balteam te slikken kreeg. In de laatste twee wedstrijden wonnen zij met 4-0 in Amsterdam en 3-1 in Deurne, maar vol ledig gerehabiliteerd voelen de Rode Dui vels zich toch pas als ook zij eens een mar ge van zo'n zes, zeven of liefst acht goals bereiken. Want pas dan kunnen ook zij eens van de daken schreeuwen dat het Ne derlands elftal geen waardige tegenstan der meer is van de zo ver weggezonken Nederlandse ploeg. Nog kort geleden hebben wij betoogd dat overbelasting van onze topspelers de voornaamste oorzaak is van het falen van het nationale elftal. Niet alleen nog maar enkele weken geleden tegen de Denen, maar ook aan het einde van het afgelopen seizoen tegen de Noorse amateurs in Oslo. De kern van het team van morgen is nog niet aan die overbelasting toe. Het is bo vendien een team waarvan men om meer dan een reden kan aannemen dat het met volledige inspanning zal proberen een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. „Wanneer ik tegen Nederland moet spelen, kom ik al moe het veld op", zegt de 24-jarige Jozef Jurion, aanvoerder van het Belgische nationale voetbalelftal. „Moe, omdat ik de nacht voor de wed strijd slecht heb geslapen en bovendien nog dagenlang gespannen ben geweest. Die derbtj der Lage Landen is met geen andere interland te vergelijken, omdat die uitgroeide tot een prestigeslag. Vorig seizoen wonnen we van Portugal, be haalden we goede resultaten tegen Oos tenrijk, Italië en Hongarije, maar indien we toen niet van Nederland hadden ge wonnen, zou niemand in België nu zeg gen dat wij een sterk elftal hebben'. Het Belgische elftal hééft een serie zeer behoorlijke prestaties achter de rug en is met zijn kern van spelers uit het grote An derlecht (nog maar kort geleden wipte de ze club Real Madrid uit de Europese beker strijd) vooral technisch heel veel beter. Maar ook dit klassevoetbal van België zal pas dan volledig tot zijn recht komen als er een wil achter staat. En dat is nog een open vraag, want ook bij onze zuiderburen is de verkiezing in het nationale elftal niet meer de enige droomwens van een voet baller. Ook bij Anderlecht zijn wel eens stemmen opgegaan die clubvoetbal belang rijker vonden dan de verkiezing in een nationaal elftal. Maar goed, Anderlecht is bereid gevonden en de spelers van die club (liefst zes in getal) zullen in niet ge ringe mate bijdragen in het resultaat van de landenwedstrijd morgen in België. Een resultaat dat zeer vermoedelijk een voor delige marge voor de Belgen zal aanwijzen, maar naar het ons toelijkt niet bijzonder ruim zal zijn. Voorop gesteld natuurlijk dat de Nederlandse ploeg zich met volle over gave in het strijdgewoel zal storten. „Neem de laatste resultaten. Nederland verliest van de Deense amateurs. Ander lecht (met vele spelers in het nationale team) wipt Real Madrid uit de Europa beker-strijd. Dat zou ons toch vertrouwen moeten geven, nietwaar? En toch zijn wij er eerlijk niet gerust op. Op papier moe ten wij kunnen winnen. Maar bij een Bel giëNederland spelen zoveel onbereken bare factoren mee. Daarom is het Ant werpse stadion al dagen van tevoren uit verkocht." „Nog minder durf ik op dit moment iets te zeggen nu de heer Schwartz met 'n sterk gewijzigd team komt. Had hij de ploeg,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11